BIJVOEGSEL Nieuwe Amersfoortsche Courant Offlciëele Publicatien. Tweede Blad. Ingezonden Stukken. van 8 October 1884. behoorende bij de De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan JOHANNES NEFKENS en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene locomobile te plaatsen in het perceel, alhier gelegen aan den Leusderweg, wijk G, no. 102, kadaster Sectie B, no. 1084. Amersfoort, den 6. October 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WICK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de koninklijke besluiten van den 9 November 1851 (Staatsblad No. 142), van den 11. Augustus 1859 (Staats blad No, 80) en van den 12. Juli 1873 (Staatsblad No. 103) Doen te weten, dat de vergadering van kiesgerechtigden tot benoeming van vier leden voor de KAMER van KOOPHAN DEL en FABRIEKEN alhier om de plaat sen aantevullen van den lieer II. Gerritsen met het einde van 1886 aan de beurt van aftreding door wien ontslag is genomen, en M. Wolf. Jacques, Visser en J. F. Lagerwey, die met het einde dezes jaars aan de beurt van af treding zijn, ten Raadhuize zal gehouden worden op Donderdag, den 13. November aanstaande, des voormiddags te 10 uren en dat de heden opgemaakte lijst der kiesgerechtigden alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de plaatselijke Secretarie ter inzage zal liggen wordende eenieder die meent tegen voormelde lijst bezwaren te hebben, uitgenoodigd, die binnen acht dagen, te rekenen van den dag der aan kondiging, bij het Gemeentebestuur inte- leveren. Amersfoort, den _6. September 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 8 October 1884. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de le helft der maand Augustus 1884. 1. Fielaarts Amsterdam. 2. G. J. Meijer Bronbeek. 3. Wed. A. v. d. Brugge 's-Hage. 4. Mej. H. d. Veer Weesp. Van het Hulpk. Leusden 5. F. Roos Sittard. Briefkaarten. 1. J. Maij Amsterdam. 2. Arnaud Gerkens Utrecht. Verzonden geweest naar Duitschland: 1. Mitcholl Keulen. 316de STAATS-EOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Tweede loeek. Trekking van 7 Octoiber. (950 loten). Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn aan de na volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70 3041, 4782, 5520, 5551, 5600, 5744, 5746, 5834, 6088, 6186, 6197, 9632, 9717, 9718, 16209, 16316, 16351, 16353, 16401, 16870, 16909. Te zamen 21 prijzen. Zonder prijs zijn mede uitgetrokken 3037, 3042, 4726, 4738, 5539, 5544, 5624, 5631, 5640, 5659, 5662, 5721, 5723, 5738, 5790, 5807, 5867, 6027, 6048, 6077, 6087, 6117, 6228, 6260, 6292, 9516, 9548, 9553, 9555, 9582, 9583, 9595, 9631, 9692, 9702, 9703, 9723, 9764, 9801, 9828, 9851, 9853, 9870, 16163, 16166, 16178, 16192, 16203, 16294, 16337, 16347, 16371, 16439, 16442, 16491, 16500, 16862, 16864, 16872, 16889, 16922, 16935. BINNENLAND. Aan een Haagschen brief ontleenen wij het volgende, omtrent de onlangs gehouden manifestatie der Socialisten en mannen van het algemeen stemrecht Maandag, de dag der opening van de Staten-Generaal, begaf ik mij tegen 11 ure naar het gebouw van het ministerie van Binnenlandsche zakenwant zooals ge weet, zouden de 80 afgevaardigden een verzoekschrift aan den Minister Heemskerk overreiken. Toen ik er aankwam, zag ik een aantal mannen met insignes, aan blauw of rood lint hangende op de borst, heen en weer voor het gebouw loopen, en zeer druk pratende. Ik vroeg aan een dier »heeren" (want ze zagen er allen heel netjes uit) of het verzoekschrift reeds was aangeboden. De persoon, aan wien ik dit vroeg, zag mij eerst uit de hoogte aan, draaide zich om en zeide»dan moet je maar gaan kijken." Dat is zeker socialistische welle vendheid, dacht ik, en begaf mij daarop midden onder de mannen van het Alge meen Stemrecht. Ik vernam toen weldra dat de »hoofden" zich alleen naar den Minister hadden begeven, en dat de ande ren op hun aanvoerders wachten om weer gezamenlijk in optocht naar hun Walhala te gaan. De onzin en de opruiende taal, die ik zoo hier en daar opving, was meer dan ergerlijk. Onder anderen hoorde ik een der socialisten tegen een paar mannen in werkmanskleeding het volgende zeg gen: «Doen jelui vandaag ook niet met ons mee? Je moeten vandaag niet werken; al de werklieden uit den Haag moesten zich nu bij ons aangesloten hebben. Ze hadden daarvoor maar vrijaf moeten ne men, of de patroons het willen of niet." Enkele oogenblikken daarna reed ons een prachtig rijtuig voorbij. »Ha," riep de dappere socialist, natuurlijk met de noodige vloeken, »je zult niet lang meer rijden, canaille!" Een eenvoudige man, die dit alles, blijkbaar met walging, had aangehoord, wenschte ook een woordje te spreken. Juist kwam ons" een zeer armoedig, afgeleefd mensch voorbij. «Och, vriend!" zei de eenvoudige man tot den socialist, »och, gij die zoo voor gelijkheid strijdt, en die alles zoudt willen verdee- len, geef toch dien armen stumper wat." «Doe jij het," was het antwoord, »daar passen de patroons wel voor, dat wij een armen blniets kunnen ge ven." »Maar," repliceerde de ander, »je hebt het toch zoo kwaad niet, geloof ik, althans je kleeding is heel wat mooier dan de mijne; je rookt sigaren, endaar- bij hebt je daar twee ringen aan de vingers. Dien eenen ring kunt ge toch wel missen, och, gelijkheidsman, verkoop hem en geef het bedrag aan dien armen man." «Loopwas het antwoord, en de socialist verwijderde zich. De toevloed van personen voor het ge bouw werd steeds grooterde politie agenten moesten dus nu en dan wel eens verzoeken ruimte te maken, als er een rijtuig voorbij reed. »Nog een weinig tijds", hoorde ik nu en dan den agenten toe voegen, «dan kunnen wij den baas spelen en kunnen de «rijkaards" voor ons uit den weg gaan. Waarlijk ik kreeg er genoeg van en wendde mij met walging af van de vrij heidsmannen, die in de godslasterijkste taal eene profetie gaven van wat er ge beuren zou, indien hunne theorien in toe passing werden gebracht. Tegen den avond van dien dag zag ik enkele afgevaaidigden der 80 werklieden verenigingen zich naar het station be geven. Aan hunne houding was maar al te duidelijk te zien dat ook zij tot de drinkers behooren, die volgens van der S t a d t, het krakende Nederlandsche schip nog eenigszins in verband houden. Ik erken, dat de tegenwoordige toestan den niet gunstig zijn, ook voor den werk man. Maar de weg, dien het socialisme aanwijst, zal wel all erminst tot verbe tering leiden. Mijn schrijven zal u dit, hoop ik, duidelijk gemaakt hebben. t. t. X Wij Tcriiemcii, dat de afkondiging der wet betreffende de verandering van art. 198 der grondwet reeds aanstaanden Maandag zal plaats hebben. Daarna zal de dag van sluiting van de vergadering der Staten-Generaal bepaald worden, in verband met welke formaliteit de beide Kamers in het midden der volgende week bijeengeroepen zullen worden. Tot groot genoegen der ingezete nen van Eist heeft men een aanvang gemaakt met de verlenging van den Oosterstoomtramweg van Amerongen naar hier. Men zal dus te Eist spoedig in het genot komen van een goed mid del van vervoer. De tabakooggt die in Gelderland geëindigd is, wordt door de planters zeer geroemd. Men herinnert zich niet ooit zulk een gewas te hebben gehad. Wat de kwaliteit betreft evenaart de 84er tabak die van '83 vrij wel. Valsclie guldens en rijksdaal ders zijn te Rotterdam en den Haag alweer in beslag genomen. De guldens droegen de beeltenis van Willem III met het jaartal 1865 en de rijksdaalders de zelfde beeltenis met het jaartal 1870. Een nieuw soort premie heeft de uitgever van het weekblad voor Nieuweramstel, om de lezing van zijn blad te bevorderen, hierin gevonden, dat hij aan de inteekenaren het recht toe kent ten minste éénmaal 's jaais een geboorte, huwelijk of sterfgeval kosteloos aan te kondigen. Generaal Smit, uit Transvaal heeft aan den heer van 't Lindenhout te Neer bosch een brief geschreven, waarin hij verzoekt hem nog vijf weesjongens, allen timmerlieden te zenden. Vervolgens, ver langt hij ook eenige weesmeisjes, die in Christelijke gezinnen kunnen worden op genomen. Als het reeds vertrokken drietal in Transvaal zal zijn aangekomen, hoopt de heer van 't Lindenhout aan het verzoek van den Generaal, namens den volksraad gedaan, te voldoen. Dalende veeprijzeu zijn aan de orde en daarom op vele plaatsen ook dalende vleeschprijzen. In geen enkele veesoort is in Gelderland en Overijssel eenige handel. De vette runderen eerste soort ziju reeds 40 a 50 gulden lager en op puike drachtige en neurende koeien bedraagt de prijsvermindering 40 tot 70 gulden. Een al te gelukkig huisvader deed verleden week te Utrecht aangifte van zijn 25ste kind. Onder de 25 zijn 6 tweelingen. De vader is tweemalen gehuwd en 62 jaren oud. Verblijdend is het, dat te Rijsen- burg de Zondagslichting aan het post kantoor met twee lichtingen is ingekort. Zonder voorafgaande bekendmaking is deze inkorting geschied. Te Deventer is, te beginnen met 1 October, een dagblad verschenen. Wij wenschen den uitgevers Ter Gunne en Plantinga een bon succès. Nog een nieuwe courant is he den verschenen in den vorm van een maandblad. Dit blad staat onder Redactie van de heeren D. Hendrikus Idsinga en M. W. Scheltema Ez., op den huize Zandbergen bij Amersfoort, en zal gewijd zijn aan het belang der weezen, ook van de Maatschappij tot opvoeding van wee zen in het huisgezin. Wij wenschen dit blad in handen van duizenden belang stellenden in het lot van weezen. Het vinde een voortdurend ruimer debiet. Generaal van «Ier Heyden is door de Fransche regeering benoemd tot «officier d' instruction publique". Bijna ongeloofwaardig; is het bericht dat de heer Joubert voor al zijne ambten in Transvaal zou hebben be dankt. Een zeer bejaarde vrouw, die zich aan sterkendrank te buiten ging, is per kruiwagen van Linschoten naar hare woning te Montfoort vervoerd. Gister morgen vond men haar dood in zittende houding op haren stoel. Een driftkop heeft te Hilversum, bij een twist, dien hij met een anderen man had, zijn tegenpartij met een scherp werktuig bijna het geheele hoofd ver brijzeld. De dader is in hechtenis, maar de getroffene zal misschien het leven verliezen. Mijnheer cle Redacteur Ik verzoek u het volgende in uw veel gelezen blad te willen opnemen De bewoners van de Bergstraat en het groot aantal buiten de Slijkpoort onder vinden een voortdurend ongerief in de bezorging van hunne brieven. De weg naar de Station is hiervoor te ver en naar het Postkantoor evenzeer. Zeer doelmatig, neen noodzakelijk komt het mij voor, dat er een brievenbus geplaatst werd aan het einde der Slijkstraat, die even als elders op gezette tijden gelicht werd. Ik sprak hierover al meermalen met anderen, die even als ik in dat ongerief deelen, maar begreep ten stotte, dat niets beter was, dan langs dezen weg in uwe courant, de aandacht van den Heer Directeur van het Postkantoor hierop te vestigen. U dank zeggende voor de verleende plaatsruimte. X. De Redactje gelooft, dat de geachte Inzender niet aan eens doovenmans deur zal hebben geklopt. Wanneer onze Directeur van het Postkantoor weet, dat er iets gedaan kan worden, om het postwezen hier ter stede te verbeteren, zal hij wel pogingen aanwenden, hierin te voorzien. Geachte Redactie Toen ik Zondagmorgen, tusschen 9 en 11 uur over de Langestraat kwam, zag ik een besteller met moeite den wagen voortduwen, waarin de postpaketten, die aan de huizen der bewoners bezorgd werden. Het komt mij voor, dat dit toch eigenlijk op den Zondag niet behoort te geschieden. Niet alleen, dat op dien tijd velen ter kerk zijn, maar ook den bestellers moest men op dien dag zulk slavenwerk niet laten verrichten. Indien aan de ingeze tenen werd medegedeeld, dat voortaan op Zondag geene postpaketten meer zou den worden bezorgd, zou dit zeker tot algemeen genoegen zijn. P. Wij zijn dit met den inzender eens. Op verschillende plaatsen is de bezorging van postpaketten, zelfs van couranten, op den Zondag dan ook reeds afgeschaft. Het zou goed zijn indien de heer P., in vereeniging met anderen, hierover zich tot de bevoegde autoriteit wende. Mijnheer de Redacteur Onlangs las ik in Uwe courant een stuk over «politie-agenten." Met de strekking hiervan was ik het in hoofdzaak volmaakt eens. Ik vond o. a. hierin de bemerking juist, dat het de taak der politie moet zijn de overtredingen te voorkomen. In vele gevallen zal zij dit evenwel niet kunnen; want als b. v. iemandi zich bedronken heeft en in dien toe stand zijnen stadgenooten een dracht slagen toedient, kan hier de misdaad wel gestraft, maar niet voorkomen worden. Daar hebben echter vele overtredingen der politie-verordeningen plaats, die hoe wel gestraft en strafbaar, toch ten eenen- male aan onwetendheid zijn toeteschrijven. Hoe menigmaal zal het niet gebeuren, dat een dienstbare onwetend is omtrent den tijd, dat zij kleeden rnag uitkloppen, straat vegen, vuilnis neerwerpen enz. Wij noemen hier nu slechts een paar zaken, die op dienstbaren betrekking hebben, maar er zijn nog zoovele zaken bij politie-reglement bepaald, die huis vaders en moeders dienen te weten, en waarvan ze toch onkundig zijn. Nu las ik dezer dagen in een der couranten, ik weet niet meer in welke, dat het gemeentebestuur van Goes, de voor naamste verordeningen uit haar politie- regelement heeft laten afdrukken en aan ieder der ingezetenen een exemplaar daarvan kosteloos heeft uitgereikt. Het komt mij voor, dat deze maat regel uitstekend zal werken, en ook in onze gemeente, werd zij toegepast, het aantal processen-verbaal aanzienlijk zou verminderen. Voor de plaatsing dezer regelen, Mijn heer de Redacteur, bedankt u zeer. Uw Dw. Dr. R Snelpersdruk van A. M. Slothouwer te Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 5