NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELANEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUUHSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Laurier en Mirt. Feuilleton. No 84. Zaterdag 18 October 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch. Overzicht. AMERSFOORTSCRE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden i,— Franco «loor het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des 'Zaterdags. TE AMERSFOOKT. Alvertentiën van 16 regels 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentittn kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal lu rekening gebracht. Indien het waar is, en wij voor ons hebben daaromtrent geen oogenblik twijfel gekoesterd, dat slechts bij ge leidelijken vooruitgang de ontwikkeling der staatsgemeenschap is gewaarborgd, dan behoort de toekomst aan deliberate partij. Zij'is de eenige, die het vermogen bezit, de onheilen te keeren waarmede kerkelijke verdeeldheid het vaderland be dreigt, de eenige ook die, hervormend wat verbetering eischt, een dam kan op werpen tegen de eischen van hen, die met baatzuchtige bedoelingen speculeeren op maatschappelijke en staatkundige ver warring. In den constitutioneelen staat heeft zij een gewichtige taak te vervullen. Het oog gericht op de toekomst, behooit zij aaneensluiting te houden met het verle den. Gereed om voldoening te geven aan de behoeften, die de voortgaande be schaving ook op staatkundig gebied in het leven roept, mag zij zich geen oogen blik van den historischen bodem verwij deren. Haar arbeid moet immer een her vormend karakter dragennooit kan zij haar kracht zoeken in omverwerping of haar glorie in puinhoopen. De vrije be weging der burgers mag niet losgemaakt worden van het gezag, dat de verschil lende somtijds tegenstrijdende krachten in evenwicht houdt. Niet altijd ligt de weg gebaand voor haar: meermalen is zij zoekende naar de middelen, om haar beginsel toepasse- Novelle naar het Duitsch VAN v. d. ELBE. 9) «Nu ja," lachte de graaf, ging in zijn tuin stoel leunen en liet het ingeklemde lorgnet met een lichten zwenk afglijden. «Voorloopig is mijne situatie nog heel aangenaam. Mij hindert niets, Stepanie te zien wanneer ik mag. Als dagelijksche gast in 't huis des presidents, on derhoud ik mij en familie of en petit comité voortreffelijk. Gij weet niet welk eene charmante dame de vrouw des huizes is. Aanstaanden Donderdag zal zij tableaux-voorstellingen geven. De kleine diners, de mooie toeren te paard zijn inderdaad verrukkelijk. Daarbij heerscht veel vroolijkheid en sans gêne. En ik, dat durf ik zonder arrogantie beweren, ben enfant gaté. Met mate, zeer vlot, natuurlijk echter altoos bin nen de grenzen van den fijnsten toonIk kan toegrijpen, wanneer ik wil, maar wacht het oogen blik af, dat het mij behaagt." Welk een caricatuur van zichzelven moest de zieke met bevende zenuwen en diep zieieleed voor zich voorbij zien trekken. Ook hij had in den winter voor den veldtocht in overmoedige zekerheid gedraald, met zijn geluk gespeeld, voordat hij het zekere in het onherroepelijke veranderde. Dat Stephanie aan zijn ziekbed niet passen zou, viel hem thans nog niet in. In ieder geval moest hij erkennen, dat hij niet meer concurreeren kon, durfde of wilde! lijk te maken op de staatkundige toe standen van het oogenblik. Gemakkelij ker zou zeker haar arbeid zijn, indien zij slechts blindelings de letter eener last geving had te volgen, doch daardoor zou zij haar karakter ten eenenmale verloo chenen. Het recht eener vrije beslissing is haar voornaamste kracht. Maar in die kracht schuilt tevens een element van zwakheid. Juist het ontbre ken van een leiband belet menigwerfhet gezamenlijk front maken tegen de par tijen, die wèl op den eenigen grondslag der gehoorzaamheid georganiseerd, de toepassing van haar beginselen bedreigen. In de historie der volken komen oogen- blikken voor, die men met de crisis bij een ziekte-verloop zou kunnen vergelij ken. Als de grenzen, aan hun politieke beweging gesteld, te eng blijken te zijn, als zij zich beklemd voelen in het keurslijf van hun constitutie, tot dusver een band, thans een boei geworden, dan wordt gewis een dubbele mate van omzichtigheid en vastberadenheid tevens, geëischt om de nieuwe vormen machtig te worden, die passend zijn voor het staatkundig leven der eerstvolgende jaren. Hoogst gevaarlijk is het dan, de be slissing aan een der uiterste partijen over te geven, daar zij uit den aard der zaak enclusief, onmogelijk rekening kunnen houden ook met de wenschen der tegen partij, inzooverre de bevrediging daarvan niet door het staatsbelang onmogelijk wordt gemaakt. Elke constitutie heeft iets van een verdrag tusschen de strij dende partijen, een schikking waarbij allen zich kunnen nederleggen zonder be ginselverzaking, terwijl zij tegelijk een voor langen tijd voldoende regeling van de verhouding der staatsmachten aan geeft. Het is ook daarom, dat de Grond wet niet te zeer in bijzonderheden mag »Het is goed," zei hij onderworpen, maar bitter, nik feliciteer je! De zaak schijnt beklon ken, heden of morgen, 't blijft hetzelfde. Jammer, dat ik je niet in je tableaux als Amor of Adonis, of wat mij betreft als Heikules zien kan I" »Wij zullen waarschijnlijk als Romeo en Julia optreden," zei graaf Otto gewichtig en heel ernstig. «De presidentsvrouw dweept er meê. Zij meent, dat ik met een zwarte krulpruik, die ik van den kapper krijg, uitstekend voor die rol pas." Viktor lachte luide. «Veel pleizier en goed succes!" riep hij. »En nu wees zoo goed en stuur mij den jongen dat hij mijn stoel achter uit schuift. Ik houd het hier niet meer uit; ik wordt er naar en dol onder!" De vriend beklaagde hem, zooals 't behoorde, vond in stilte, dat Viktor toegankelijker gewor den was als anders, was evenwel blijde het ziekenbezoek te hebben afgelegd en weer zijn gewonen gang te kunnen gaan. Zoo scheid den zij. Dit onderhoud droeg er niet toe bij Viktor's stemming te verbeteren. Hoe moeilijk viel het hem zijne idealen op te geven! In zijne ongestoorde overpeinzingen en droomerijen was Stephanie's beeld zoo inge weven, was zijn harstocht zoo gestegen, waren zijne gevoelens zoo overprikkeld, dat hij gedaan had, wat anders zijn trots nooit toegelaten zou hebben, dat hij nogmaals op de mogelijkheid van haar bezit teruggekomen was. Na het gesprek met Otto doofde nu eindelijk het laatste vonkje van hoop bij hein uit. Rij nam aan dat zij den vriend lief had. En waar om zou zij ook niet? Hid Otto niet altoos om Stephanie moeite gedaan? Was haar die keuze kwalijk te nemen? Droevige, stilzwijgende melancholie breidde afdalen stelt zij te beperkte regelen voor speciale onderwerpen van wetgeving, dan loopt zij gevaar dat de wisselingen in den staatkundigen toestand haar spoedig opnieuw boven het hoofd wa«sen, en het land meermalen dan wenschelijk is wordt blootgesteld aan de beweging die onver mijdelijk met Grondwetsherziening ge paard gaat en de krachten in beslag neemt, die voor den gewonen wetgeven- den arbeid beschikbaar moeten blijven. De aanstaande wijziging onzer Con stitutie zal hoofdzakelijk ten doel moeten hebben, eenige belemmeringen weg te nemen, door den Grondwetgever van 1848 noodzakelijk geacht, rnaar waarvan een zes-en-dertigjarige practijk het onhoud bare duidelijk genoeg heeft aangetoond. Die wijziging, zal zij een eenigszins blijvend karakter dragen, behoort het werk te zijn van de liberale partij, ui thans het is hoogst wenschelijk, in het belang van de toekomst van het vader land, dat zij daarin een ruim aandeel heeft. "Wanneer nu de kiezers, die de liberale beginselen zijn toegedaan, dezelfde over tuiging koesteren, dan is daardoor hun gedragslijn bij de stembus van 28 Octo ber bepaald. In elk district sluite men zich vast aaneen. Is men algemeen van oordeel dat de man, wiens mandaat door de ont binding van den lien is vervallen, in zijn politiek karakter waarborgen aan biedt, dat hij, in vaste aansluiting en rondborstig overleg met geestverwanten, het groote werk zoover zijn vermogen reikt tot een goed einde zal brengen, dan bestaat er geen enkele reden, oun hem niet wederom af te vaardigen. Dreigt evenwel zijn naam en zijn persoon een strijdleus te worden tusschen in hoofdzaak zich over Viktor's geheele wezen uit. Hij begon zijn dag met de innerlijke klacht over zijn aan zijn en ging slapen met den lieeten wensch om niet weder te ontwaken. Hij was dankbaar voor de moeite, die zich de fijnen gaven, hem te onderhouden, doch wensehte, dat men hem on gestoord liet. Geen enkele bezigheid vermocht hem te boeien, geen spel hem te verstrooien zijne belangstelling was voor niets op te wekken, Ook zijn zwager, die steeds den grootsten. invloed op hern had bezeten, sprak hem te ver geefs toe. «Schik je in je lot. Het verloren lid laat zich r.iet vergoeden. Hoe kunt gij zoo zwaarmoedig, zoo moedeloos worden? Beur je op wees een man!" «Preek geduldig stilzitten aan oude vrou wen", antwoordde Viktor somber. «Onman lijk was het, als ik dit ongeluk gelaten opnam, ik, die anders ieder uur vroolijk voorbij zag vliegen 1" «Nu erken danwat je nog goeds is gebleven. Gij bezit een liefderijken familiekring, een ver zekerd levensbestaan «Gij verlangt dat ik moet erkennen, dat ik niet van honger behoef om te komen. Zie eens tot welken laatsten trap ik ben afge zonken." De regeeringsraad haalde de schouders op en ging heen; hij gaf het op, hier door verstan dige redeneeringen iets uitterichtten. Viktor zat in zijn treurigen zielstoestand eenige dagen na zijn gesprek met Otto weder op den rozenheuvel. Hij had verzocht, dat men hem alleen zou latenongestoord verdiepte hij zich in zijne gedachten. Heden zou de groote soirée in het huis van den President plaats vinden. Zou dan de verloving volgen? Hij vreesde voor het verdriet, zulks te moeten hooren. Als eene verlichting kwam eene gedachte, gelijkgezinden, dan hechte men hoogere waarde aan de zaak dan aan een per soonlijkheid, en stelle het vaderlandsch belang, dat slechts door ééndracht naar behooren kan worden behartigd, boven de traditie die het »ééns Burgemeester" enz. heeft uitgevonden. Voorshands is het niet noodzakelijk, dat alle liberale Candidaten juist dezelfde formuleering van grondwettige beginselen als wacht woord geven, maar wèl, dat wij van ieder hunner weten dat hij zijn uitterste krachten wenscht in te spannen, ten be hoeve der eenstemmingheid van alle leden der partij, wanneer door de aanbieding van het Regeeringsontwerp de herkiezing aan de orde komt. Geen enkel liberaal, in welke staat kundige omgeving ook geplaatst, mag de gelegenheid verzuimen om door middel van zijn stembiljet voor zijn beginsel uit te komenhet percent der wegblijvers moet thans inzonderheid tot een onbe duidend minimum worden teruggebracht. En niet slechts in die districten, waar de vrijzinnigen öf van de overwinning zeker zijn öf vrij goede kansen hebbenzelfs daar, waar men reeds vooraf weet, in de minderheid te zijn, is het dringend nood zakelijk zijn vlag te laten zien. De ver kiezing, die aanstaande is moet beschouwd worden als een politieke volkstelling het bewijs van de levenskracht der libe rale beginselen worde geleverd door het hooge cijfer zijner aanhangers. Op een en ander wenschen wij in ons volgend nummer terug te komen. De Congo-conferentie zal, naar offici eel uit Berlijn gemeld wordt, uiterlijk in het begin van de volgende maand ge- eene mogelijkheid van bevrijding bij hem op. Zijn revolver lag geladen in een kast zijner voorkamer. Onder welk voorwendsel zou hij zich het wapen laten brengen? Met de tanden knarste hij over zijne hulpeloosheid! Zijn jongen was bij de hand, hij schaamde zich, door hem begrepen te worden, misschien zelfs tegenstand te vinden. Als tante Waldemar er toe kwam, hem op haar vromen en fijnen trant terecht te zetten, dat, hij gevoelde het, zou hem tot besluiteloosheid drijven. Hij benijdde ieder wezen, dat zich niet ge bonden bewoog. Die groote mug daar, die met lange gezonde beenen over zijn deken marcheer de en nu juist daarvan wegvloog, wat had dit schepsel boven hem vooruit! Boven op het witte kiezelpad, dat naar het kerkhof heenslin- gerde, gingen menschen, misschien droegen ook ^ij een bekommerd hart met zich om, maar zoo ellendig als hij zich gevoelde, was zeker nismand. Er was niets, wat hem nog in beweging kon brengen, die gewaarwording van leegte was ontzettend Onverschillig zweefde zijn blik linksch heen, hij volgde den spoorweg en bleef op een met groen loof omrankt wachtershuis rusten. Als in halven droom zag Viktor den man naar buiten komen en een kind om hem heen spelen. De baanwachter verdween achter het huisje; het scheen dat een tuintje daaromheen gelegen was; het kind kwam evenwel op de rails aan draven. Het was een klein, vroolijk ding van twee tot drie jaren. Vlug beurde het de bloote beentjes op en joeg een vlinder na. Toen stond het tusschen de spoorwegstaven stil, en ver zamelde steentjes, waarmee het probeerde te gooien. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1