NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAAI, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMEBSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHEBPENZEEL EN WOUDENBERG f Laurier en Mirt. Feuilleton. No. 87. Woensdag 29 October 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandse!! Overzicht. COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. De overvloed van berichten over de krijgsbedrijven der Franschen in China maakt het juist moeielijk om den gang van zaken te volgen. Over het geheel schijnt de Fransche zeemacht niet zoo veel succes te hebben als de landmacht; zoo zijn nu weer door een storm, die zes dagen duurde, de operatiën voor Tam- Sui belet; er liggen nog slechts twee schepen voor de haven. De Chineezen hebben intusschen hun verdedigingsstel sel georganiseerd en in de haven een aantal jonkers laten zinken. Dezelfde berichtgever, die onlangs de totale ver nietiging der Fransche krijgsmacht meld de, beweert nu, dat de Franschen in Hung-hoa door tienduizend Chineezen belegerd worden, en dat generaal Rrière de l'Isle om troepen beeft getelegrafeerd. Men zegt, dat Campenon, ondanks zijn verklaring aan de commissie van het Tongkin crediet, dat geen enkel corps al daar versterking behoeft, toch bevel heeft gegeven een aanzienlijke troepenmacht naar Tongkin te zenden. Havas voegt er bij dat de Regeering twee groote trans portschepen heeft gehuurd en dat het bataillon jagers, te Versailles in garni zoen, bevel heeft gekregen zich tot het vertrek gereed te maken. Van ofliciëele zijde wordt echter ontkend dat er plan zou bestaan om een der corpsen mobiel te verklarenals versterking noodig wordt, Novelle naar het Duitsch van v. d. ELBE. H. Een arm, diepgedrukt schepsel, dat waar schijnlijk met het leven, dat wij ons moeite geven voor haar te behouden, niet zeer ge diend is." Viktor herinnerde zich den ritmeester onder erkenning zijner verdiensten hij had den ern- stigen, aan zijn plicht getrouwen man, steeds oprecht vereerd. Hij wist ook, dat hij gehuwd was geweest en hij dikwijls van vrouw en kind gesproken had. Het ongeval kreeg door dit een en ander voor hem een dubbele belangstelling; hij vroeg nog later zijne tante naar de ver pleegde en kon niet moede worden alle bijzon derheden te hooren. Op hem, wien jzoolang niets nieuws had getroffen, maakt deze ge beurtenis vooral een bijzonderen en frisschen indruk. De oude barones kende mevrouw v. Lorsch al lang zij had de jonge vrouw in haren rouw dikwijls bezocht en sprak met moederlijke warmte van de arme eenzame. »Ik laat Agnes voorloopig niet van mij weg- gaanl" riep zij met groote hartelijkheid. »'t Zou verschrikkelijk zijn, wanneer zij alleen moest liggen: hoe gaarne pas ik haar op." Later kwam de baanwachter, om de redster van zijn kind te danken. Hij zei, de kleine was ongedeerd en vroolijk. De grootmoedige dame zal die in de Afrikaansche armee wor den gevonden, zoodat er van geen mobi lisatie sprake behoeft te zijn. De af gevaardigde d'Ornano (Bonepartist) heeft Zaterdag in de Fransche Kamer voorge steld het Ministerie in staat van beschul diging te stellen wegens het voeren van oorlog zonder goedkeuring van het Parle ment. Hij wilde dat voorstel naar eene commissie verzenden ter onderzoek, doch de Kamer weigerde dit. Zaterdag werd de laatste Hertog van Brunswijk met groote plechtigheid in de Domkerk bijgezet. De naaste opvolger is Enst August, hertog van Cumberland, zoon van den laatsten Koning van Hanno ver. De Hertog heeft zijn aanspraken op den troon van Hannover nooit opgegeven; daar hij wel begrijpt dat hij nooit weer hersteld zal worden in den rang zijner vaderen, tracht hij nu Hertog van Bruns wijk te worden. Hij heeft een uitvoerig manifest gepubliceerd, gedagteekend Gmünden 18 October waarin hij verklaart de regeering van het Hertogdom Bruns wijk te aanvaarden, en naar de voorschrif ten van de rijks- en landsconstitutie te zullen regeeren. De Brunswijksche Raad van Regentschap heeft echter geweigerd het manifest te contrasigneeren en hier van mededeeling gedaan aan den Keizer. Hierop heeft von Bismarck op last des Keizers aan den Bondsraad voorgesteld te besluiten, dat als vertegenwoordiger van Brunswijk in den Bondsraad die gevolmachtigde van het Hertogdom erkend worden, welke zijn Regentschaps- raad overeenkomstig de ltijks-Constitutie zou aanstellen. Eenige belangrijke berichten omtrent Generaal Gordon alsmede de, instructies aan Lord Wilseley gegeven in zake de aangelegenheden te Soudan, zijn door de Engelsche regeering weder in een zoo wegens hare zware verwonding niet te kunnen zien, betreurde hij zeer. Den anderen dag verscheen Otto in de villa Rosenberg, om van het brillante feest van gisteren, iu het huis van den president te be richten. »En zijt gij eindelijk met Stephanie tot een beslissing gekomen?" vroeg Viktor zijn luid kloppend hart bedwingend. «Het heeft geen haast; ik weet immers hoe ik met het lieve meisje sta!" Viktor zweeg, hij deed zich de gelofte, niet meer naar het trouwelooze meisje te vragen. Slechts weinige dagen later, toen nog het schitterend feest in alle kringen besproken werd, had er een gebeurtenis in het huis van den president plaats, die de geheele stad in groote opschudding bracht. Het was de plotselinge dood van den heer des huizes, die, zooals de familie opgaf, door eene beroerte getroffen was. Het gerucht daar entegen beweerde, dat de president zich had doodgeschoten. Geheel verwarde geldmiddelen, overmoedige, verkwistende zonen, lichamelijk lijden zouden de beweegredenen voor dien wan- hopigen dood geweest zijn. Toen Viktor die tijding vernam, schrikte hij tot diep in de ziel. Het nu onlangs gebeurde met de redding van het kind had hem volko men uit zijn dofheid wakker geschud. Hij ge voelde iedere gebeurtenis en nu zelfs eene, die betrekking had op Stephanie met ,vroe- gere frischheid. «Hoe zeer zal het arme, verwende kind lijden," dacht hij, «het lieve, teere schepsel Goed, dat Otto haar ter harte gaat, hij, de majoraat-erfgenaam der rijkste familie des lands, hij kan en zal helpen, als met uitwendige mid delen te helpen is. En daar zij elkaêr liefheb- genaamd sblauw boek" bekend gemaakt. Die instrukties komen in hoofdzaak hierop neerGeneraal Gordon en Kolonel Stewast van Khartoem te halen, de aftocht tedekken der Egyptische troepen, waaruit het garnizoen van Khartoem bestaat, en van alle ambtenaren die die stad mochten willen verlaten. Onder Gordon's berichten komt onder anderen de volgende depêche voor: »Ik ben hier, in Khartoem als een gijzelaar en tevens als een beschermengel. Ik kan de stad niet verlaten, zonder er het een of ander bestuur te hebben ingevoerd."" In een latere depêche aan den Khedive heet het: sSennaar en Khartoem zijn allright. Wij hebben provisie voor vijf maanden." Wat het invoeren van eene regeering te Khartoem betreft, staat Gordon alleen, daar noch de Egyptische noch de Engel sche regeering zich daarmede willen in laten. In het begin dezer week liep in Cairo weder het gerucht, dat Khartoem door de opstandelingen zou genomen zijn. Door de gemeenteraden van Brussel en Antwerpen werd met algemeene stem men den wensch uitgesproken, dat de nieuwe schoolwet zal worden afgeschaft. In de eerstvolgende Kamerzitting zal de regeering door den burgemeester van Brus sel worden geïnterpelleerd over het feit, dat op last van den minister van justitie door liet bestuur der openbare veiligheid gendarmes in burgei kleeding werden ge bruikt, waartegen hij, de burgemeester, als zijnde onwettig, in verzet kwam. Bij de herstemmingen voor de gemeentelijke verkiezingen behaalden de liberalen op de meeste plaatsen de overwinning. De koningin schijnt van haar reis naar Oosten rijk te hebben afgezien. Het orgaan der Nihilisten in Rusland zet het volk weder aan tot gewelddadigheden tegen de re- ben, daar hij haar onder haar verdriet troostend ter zijde kan staan, zijn zij niet geheel onge lukkig!" Hij zuchtte diep en dacht aan de eenzaam heid van zijn eigen hart, in weerwil van al de getrouwe familiezorgen, die hem omgaven. En weder wendden zich zijne gedachten naar die beiden. Zou de onmanlijke en ijdele Otto ook van dienst zijn in dezen nood. Zou hij met ernst, met krachten omzichtigheid toerusten? O' hoe zou hij Viktor haar vast en beschuttend in zijne armen sluiten, wit zou hij gaarne heb ben willen lijden en opofferen om jiaar te hel pen 1 Met spanning wachtte hij op ieder bericht uit de presidentsfamilie. Met eene dergelijke gemoedsaandoening vroeg hij echter ook naar den toestand der zieke, rnet wie onder één dak te leven hij als eene beschaming van zijn onge duld, een verzachting van eigen lijden vond. Hij moest het zichzelven bekennen, deze een zaam levende vrouw had zwaarder leed te torschen dan hij en had toch in zelfverlooche nende opbeuring de reddende daad verricht. Hij echter had tot nu toe zijn lijden boven alles gesteld, maat en berusting niet gevonden. Deze gedachten gingen bij hem om en spoor den hem aan tot gestrengheid jegens zichzel ven. Na acht dagen, vol van afwisselende hoop en vrees, verklaarde de arts Mevrouw v. Lorsch voor gered. Zij was weder bij volle bewustzijn, maar nog zeer zwak en van de mogelijkheid eener overbrenging naar hare woning kon geen sprake zijn. Ook de vrouw van den regeerings- raad had zich op haren levendigen en hulpvaar digen trant met de verpleging der zieke belast. Zij werd dikwijls door haren broeder over den toestand der patient ondervraagd; ook over den staat van zaken in het huis van den president, geering. Er werden op nieuw eenige nihi listen gesnapt. De Italiaansche regeering heeft haar vertegenwoordiger te Cairo, haar mis noegen te kennen gegeven, wegens zijn aansluiting bij de gerechtelijke vervol ging door de commissarissen der Cuisse de la Dette tegen de Egyptische regee ring ingesteld. Het ministerie had alvo rens handelend op te treden, eerst nieuwe voorstellen van Engeland willen afwach ten. Men gaat te Napels steeds voort met den toestand der armenwijken te verbete ren, terwijl eerstdaags een aantal plan nen tot verbetering der gezondheidstoe stand aan de regeering zullen worden voorgelegd. De Times ontvangt uit Durban van 27 October eene dépêche, meldende, dat Dini-Zoeloe nog steeds onder de bescher ming der Boeren is, evenals Oham. Um- nyamana is een aanhanger geworden van den jongeren zoon van Cetewayo. Deze week wordt te Pieter-Maritzburg eene deputatie van de Boeren gewacht, ten einde eene samenkomst met Bulwer te hebben. Het gerucht loopt, dat zij plan hebben, de Keizerlijke regeering te verzoeken, het geheele land in bezit te nemen. Een telegram uit Budapest, d.d.28 Octo ber meldt het volgende De Keizer heeft de delegatiën ontvangen en de aanspraken van hare presidenten beantwoord. De Keizer zeide o. a. »Ik kan met voldoening verklaren, dat vol gens alle waarschijnlijkheid, voor de toe- kom-t de meeste hoop bestaat op een tijdperk van vrede, arbeid en welvaart voor de volkeren. De betrekkingen met alle Europeesche mogendheden en vooral met de naburige staten zijn van den meest vriendschap- pelijken aard. De bijeenkomst te Skier en wat zij daarover nieuws in de stad mocht vernemen, moest zij meêdeelen. Het was niets goeds, wat Isidore over den overledene en zijne nalatenschap wist te vertellen. De boedel werd insolvent verklaard en op het huis beslag gelegd. De weduwe was reeds met hare dochter en een deel der meubelen, waar van zij het rechtmatig bezit als van haar uitzet afkomstig, onder eede had bezworen, naar eene kleine woning getrokken, waar zij van haar we duwen-pensioen en eene ondersteuning van vermogende bloedverwanten zou leven. Fortuin was er niet meer. «Een geluk," ging de praktische Isidore voort, «dat uit eene vereeniging onzer familie met haar niets geworden is! Ik weet hoe vceleischend die vrouw is, hoe zij de hand weet te neinen, als men haar den vinger reikt, en hen overtuigd, zij zou u en ons allen het leven zuur gemaakt hebben." Viktor's edelen zin mishaagde deze opvatting. Met scherpen toon antwoordde hij: «Als de dochter mij had toebehoord, zou ik met de moeder op achtingswaardige wijze klaar gekomen zijn. En hoe gaarne bekrimpt men zich, wanneer heilige plichten het vorderen!" Isidore glimlachte, zoo had hij vroeger niet gedacht. Viktor zat op een zonnigen namiddag alleen onderden hoogenkastanjeboom in de nabijheid van het huis en keek naar het spel der fonteinen zijne gedachten zweefden weder naar Stephanie heen. Daar naderde hem Otto met verlegen gezicht. «Eindelijk! Wat heb ik naar je uitgezien!" riep Viktor hem tegemoet! «Vertel mij hoe Stephanie zich onder den noodlottigen slag houdt, wanneer uwe verloving bekend wordt? Dat moet de familie weer tot eer en aanzien heipeul" Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1