Officiëele Publicatie. J Beknopt Verslag nevicz heeft mij niet slechts de zeer ge- wenschte gelegenheid verschaft om mijne hartelijke betrekkingen, ook met het Russische Keizerhuis, te hernieuwen, maar is terzelfder tijd een getuigenis voor de volkomen overeenstemming van de drie Monarchen en hunne regeeringen, in het handhaven en verzekeren der grondslagen van vrede en rust, die voor de welvaart hunner volkeren zoo noodzakelijk zijn. Deze verstandhouding is gegrond op de handhaving der tractementen en het onderling vertrouwen; zij moet een eer- biedwaardigen waarborg opleveren voor den vrede, van welks heilzame uitwerkin gen niet slechts wij, maar alle volkeren de voordeelen zullen inoogsten." De Japansche gezanten in Europa heb ben bericht ontvangen, dat aan het decreet van den Mikado, waarbij een pairschap wordt ingesteld, thans uitvoering is ge geven. De lijst der nieuwe pairs bevat 11 prinsen, 24 markiezen, 76 graven, 224 burggraven en 74 baronnen. Al deze pairs zullen in het toekomstig Japansch parlement het Hoogerhuis vormen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, doen te weten, dat de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, ter verkie zing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en ge- durende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werk dagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 29. October 1884. Burgemeester en Wethouders oornoemd. De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 29 October 1884. Gistermiddag te 4 uren is de stembus door geheel het land gesloten en heden is men ijverig in de weer die weer te openen en het stemmental optenemen. Meer dan ooit zal de telegraaf het druk hebben met berichten van den uitslag over te seinen. Het Nederlandsche volk heeft gespro ken. Binnen een paar dagen zullen we weten, hoe het voortaan verlangt gere geerd te worden, öf door liberalen óf door anti-liberalen. Even als in 1848 is ook nu in 1884 eene herziening der grondwet aanstaande. Zal die nu, evenals toen, op liberalen leest worden geschroeid? Wij weten het niet, maar de uitslag der verkiezingen zal ons spoedig genoeg daar van op de hoogte stellen. Zooeven ontvingen we bericht, dat als Leden der Tweede Kamer in het Hoofd kiesdistrict Amersfoort gekozen zijn de Heeren Mr. JE. Baron MACK AY met 1560 stemmen, en Mr. F. W. P. C. Graaf VAN BYEANDT met 1556 stemmen. De heer Mr. W. H. de Beaufort ver kreeg 794, en de heer K. W. van Gor- kom 760 stemmen. Het aantal uitgebrachte stemmen, zoo als hieronder blijkt bedroeg 2360, van onwaarde 9 volstrekte meerderheid 1176 stemmen. 28 Oct. '84 ICiesgerech- opgekomen tigden. Kiezers. Amersfoort 454 329 Apeldoorn c. s. 593 402 Baarn 224 142 Barneveld 265 •147 Bunschoten 91 74 Ede c. s. 382 244 Eemnes 77 41 Ermeloo 135 89 Harderwijk 266 200 Hoevelaken en Stoutenburg 44 30 Hoogland 91 63 Leusden 59 42 Nijkerk 261 201 Putten 126 93 Renswoude 24 18 Schei'penzeel 54 34 Soest 135 92 Veenendaal (St.) 90 67 Woudenberg en Maarn 89 52 3460 2360 De heer J. C. F. Prikken, Leeraar aan de H. Burgerschool alhier, is benoemd tot lid der Commissie, die de examens zal afnemen voor het Middel bear On derwijs. Tengevolge van den N. W. storm is het water in de Eem 'en de Beken in de laatste dagen verbazend opgestuwd. Maandagmorgen was het 1,15 M. bo ven A.P., terwijl het des middags op den tijd waarop de eb moest invallen nog 0,20 M. gerezen was. Gaan wij evenwel na, welke schade andere plaatsen door den hoogen waterstand leden, dan mogen wij nog van geluk spreken. Onze stadgenoote, Mejuffrouw J. M. de Koningh, is tot onderwijzeres benoemd te Vlissingen. De heer E. W. Baron van der Capellen is gedetacheerd bij het le regem. Huzaren van Zutfen naar Amersfoort. In den nacht van Zondag op Maandag is het boos weder geweest, 't Scheen of alle elementen samenspanden, om mensch en dier schrik aan te jagen. Wind en regen, donder, bliksem en hagel droegen daartoe bij. Van verschillende zijden hoort men van ongelukken, o. a. van de Lemmer waar veel vee verdronk, en van Jutfaas, waar de Schipbrug uit elkaar geslagen werd. Het personeel van het Circus-Pinder, hier gistermiddag gearriveerd, heeft het slecht getroffen. Niet alleen, dat sommige kramen op den Hof nog in den weg stonden, maar storm en regen hebben het geven eener eerste voorstelling op gisteravond belet. Men deelt ons mede, dat nu heden middag de optocht en heden avond de eerste voorstelling zal plaats hebben, die door eene tweede op morgen, Donderdagavond, zal worden gevolgd. Als politienieuws deelen we het vol gende mede Als nachtwaker is ontslagen Albertus Kraaikamp. Tot nachtwaker is bevorderd Salomon Asser Klijn, die thans bijwaker is. Voorts, is Maandag gevankelijk naar Utrecht overgebracht A. H. metselaar te Amsterdam; wegens rebellie en ge welddadig verzet tegen de beambten in functie. In het drukke kermisgejoel is Vrijdag eene oude vrouw in het gedrang ge raakt en toen gevallen, waarbij zij een arm brak. Door den Chirurgijn Morren is onmid-i delijk geneeskundige hulp verleend. Een man, die Vrijdagavond tengevolgé der kermispret van binnen doornat was, viel op het Havik in de gracht, waardoor hij ook van buiten doornat werd. Een voorbijganger, haalde hem er met moeite uit en toen de geredde daar nu wagge lend en druipend heen ging, kreeg hij van zijn redder den raad mee nu tocb vooral naar zijn huis te gaan. »Dat raakt jou immers niet!" was de danktoon door den dronkaard den braven man toegeroepen. Een geval van ernstiger aard had, naar men ons meedeelt, op de Kampstraat plaats, waar een artillerist door een boer met een pistool een vinger werd afge schoten. De losbandigheid en dronkenschap, die Vrijdag in zoo ergerlijke mate op onze straten te aanschouwen waren, weid Zaterdag door velen, die ook nog maar een dubbeltje in den zak hadden, voort gezet. Gelukkig trad onze politie zeer actief op, waardoor een dertiental dronk aards in verzekerde bewaring werd ge bracht. 316de STAATS-EOTERIJ. VIJFDE OF LAATSTE KLASSE. Vierde week. Laatste trekking van 25 October. (100 loten.) Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn aan de na volgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70 No. 3045 en 4765. Zonder prijs zijn uitgetrokken 5779, 5802, 5814, 9745, en 16414. Baarn. Dat een deel onzer dorpe lingen nog maar geen vrede heeft met de afgeschafte kermis is nu weer al te duidelijk gebleken. Men heeft hier onge makkelijk huisgehouden. Een vijftigtal ingezetenen waren tot laat in den avond met de politie in aaniaking. Er werd fel gevochten. Eenigen der hoofddaders werden wel door de politie in hechtenis genomendoch wisten zich weer los te rukken en te ontsnappen. De heer G. H. B. Hogewind alhier, is op een tractement van f 1600, door den gemeenteraad van Utrecht benoemd als tijdelijk Leeraar in de wiskunde en aardrijkskunde aldaar. Hoogland. Voor zeven der Sollici tanten, die op het vergelijkend examen voor Hoofd der openbare school, het meest aantal punten behaalden, zal een herexamen gehouden worden op 8 No vember a. s. Lcusdcn. In de vorige week is hier op twee plaatsen in denzelfden nacht tusschen 11 en 2 uren ingebroken. Eerst bij Jan Lagemaat, winkelier, een poging tot inbraak, waarbij drie houten tralies uit een keldervenster werden ver- br oken. Later, op den Burgwal, bij Meilink, waar de dieven met brandende kaarsen een tocht om de hofstede hebben gemaakt en daarna een achterdeur zijn binnenge gaan, waar zij een flesch en kruik met sterken drank benevens een wittebrood hebben meegenomen. Vreemd is het, dat geen der bewoners den anders zoo waakzamen hond, die op het erf van laatstgenoemde hofstede ligt, hebben ge hoord. Putten. Onze Predikant, de heer E. J. Homan, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Gameren be dankt. Scberpenzeel. Den 9. November aanstaande hoopt onze geachte geneesheer BOEKHOUDT zijne 25 jarige ambtsver vulling te herdenken. Zeker zal die dag velen verheugen daar menig ingezetene, aan zijn kundige en belangstellende hulp, veel heeft te danken. Bij de gehouden verkiezing voor één lid voor den Gemeenteraad hebben de meeste stemmen verkregen: Jacob van Wolfswinkel 25 en Wilhel mus Ploeg 9 stemmen. Uitgebracht waren 53 stemmen zoodat over die personen eene herstemming moet plaats hebben. Veenendanl. Onder de prediking van Ds. van Toorenenbergen alhier, die weldra naar Eemnes vertrekt, is Zondag ƒ100 gecollecteerd, ten behoeve van het oude mannen- en vrouwenhuis. Tot Predikant bij de Herv. Ge meente alhier, in de plaats van Ds. van Toorenenbergen, is beroepen Ds. J. M. Rutte, te Huizen. Onze zoogenaamde Ossenmarkt verschafte ditmaal heel wat drukte en vertier, daar veel vreemde kooplui aanwe zig waren. Kalfkoeien werden verkocht voor fl3ü a f150, vaarzen voor flOOa f120, pinken voor f 40 a f 60, schrammen voor f 10 a 18 en zeugen voor f24 a f 45. De heer R. van den Berg van Sapa roea alhier, heeft zijne benoeming tot lid van het hoofdbestuur van het Ge nootschap voor landbouw en kruidkunde in de Provincie Utrecht niet aangenomen der Gemeenteraadszitting op Donderdag 23 October. Als middel tot opruiming van particuliere mestvaalten wordt besloten jaarlijks gratis mest af te staan tot een maximum van M' aan onvermogende huurders van land, mits zij de hunne aan de gemeente afstaan. Een verzoek van H. Schimmel, om het in de schuit laden van privaattonnen niet meer op de Langegraclit te doen plaats heb ben is in handen gesteld van B. en W. om daarop bijzonder te letten. Doordien om overbevolking der school in de Koestraat een 5 Otal kinderen naar die in de Koningstraat is overgeplaatst, wordt besloten ook de heer D. E. van Slooten als plaatsvervangend hoofd daarheen te zenden terwijl meteen voor de vacature aan die school benoemd wordt de heer A. van Veen, uit Nieuwe Niedorp. De begrootingen voor 1885, van Schut terij, Burgerweeshuis en Burgerlijk Armbe stuur worden vastgesteld. De gemeente-begrooting voor 1885 is nu aan de orde. De heer Bake zegt, dat de begrooting eigenlijk een tekort heeft en niet sluit, omdat men onvoorziene uitgaven in het restant der geldleening gevonden heeft. Hij dringt er op aan, dat dit sluitend ge maakt worde, en wenscht dat te vinden in eene betere regeling der belasting, n.l. eene inkomstenbelasting. De heer Gerritsen wil dat ook en trekt uit verschillende door hem genoemde zaken, die op afdoening wachten, do slotsom, dat het Gemeentebestuur de neiging toont om het invoeren van nieuwe zaken te ver schuiven en het brengen van wijzigingen in verkeerde toestanden zoo lang mogelijk uit te stellen. Tegen deze beschuldiging trad de heer Celosse op, en zei, dat naar het oordeel der ingezetenen de behartiging van hunne belan gen door B. en W. nog niet zoo slecht be vonden werden, daar de burgerij telkens het mandaat vau het dagelijks Bestuur had ver nieuwd. Wat de heer Gerritsen verlangde was niet vergeten, maar het was er de tijd nog niet voor. De heeren Gerritsen, Bake en Huet waren met deze motieven niet tevreden, maar weer spraken die heftig. De heer Bake verlangt eene afzonderlijke administratie voor den reinigingsdienstmaar de Voorzitter maakt daartegen bezwaar, om dat die administratie niet apart is, maar een onderdeel der gemeente-administratie uit maakt. Het volgend jaar zal de heer Bake er op terugkomen. Het tractement van den eersten en vijfden ambtenaar ter Secretarie wordt met ƒ200. verhoogd. Ook wordt ƒ200 uitgetrokken voor een bliksemafleider op 't Stadhuis, onder voor waarde, dat B. en W. nog eens het nut van bliksem-afleiders onderzoeke: want volgens den heer Huet zouden geleerden tegenwoor dig meenen, dat dit niet zoo groot is, als men wel meende. De post voor straten, wegen enz. wordt met het overschot ƒ13074, der geldleening verhoogd. De bestemming er van behoudt de Raad zich nog voor, maar delieer Gerritsen wil er 1000 afnemen voor klinkerpaden en 1560 voor vernieuwing van den Vijver en de Elleboogsteeg. Bij 't begin der avondzitting kwam het adres van „Elehité" het eerst aan de orde. De behandeling er van werd uitgesteld tot later, omdat B. en W. in correspondentie zijn over de Koppelpoort met den Minister van Binnenlandsche Zaken. De heer Huet was gestemd, zeide hij, voor afbreken van dat eerwaardig overblijfsel uit vroegeren tijd, omdat de gemeente tochjgeen geld had, om die poort behoorlijk te onder houden. De nachtwacht S. van DaaL krijgt, voor 31 jaren dienst, een pensioen van f 50. B. en W. zijn voornemens voorstellen te doen, om het schoolgeld van H. Burger school en Gymnasium te verhoogen. Bij eindstemming werd de begrooting met algemeene stemmen aangenomen en vastge steld op f 198582,82 in ontvangsten en uit gaven. Aan het einde der vergadering stelde de heer Gerritsen nog voor, Gedeputeerde Sta ten uit te noodigen, met wijziging der re geling, in 1876 door hen vastgesteld, de jaarwedden der wethouders van f900, tot f 400, hoogstens f 500, te verminderen. BINNENLAND- De Koningin heeft, ten behoeve der school, die te Rotterdam voor in dustrie wordt opgericht, eene som van 500 geschonken. Eene tentoonstelling van gas- verwarmings- en kooktoestellen, van gas- badkaehels en verschillende soorten branders, soms ook nog wel van eene gasmotor, zal van 3 tot 8 November te Apeldoorn worden gehouden. Zij wordt daargesteld door de commissie voor de gemeentelijke gasfabriek. Onderscheidene firma's hebben reeds toezegging gedaan. Alle toestellen zullen dagelijks in wer king te zien zijn terwijl de Maatschappij van Nijverheid op den eersten tentoon stellingsavond eene lezing zal doen houden door den heer D. J. Sanders Van Loo, te Amsterdam. De bestellers der Rijks-telegraaf zullen het volgende jaar op kosten van het Rijk worden gekleed. In den Gemeenteraad van Am sterdam zijn stemmen opgegaan ter meer dere inachtneming der Zondagsrust voor de verschillende gemeentebeambten. Ge lijk hier, doen zich op vele plaatsen van ons land stemmen hooren, om tot Zon dagsrust te komen. Wij juichen natuurlijk deze pogingen van harte toe. Een der slagers te Barneveld heeft, wegens de lagere veeprijzen, het vleesch met 10 ets per kilogram verminderd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2