e. mnm MïffiSEl J STÏMPMUSSÏ THEE SOUCHON THEE a ƒ1.30 per 5 ons. Geen geknoei meer met Stempelinkt. a f 1,50 en f 1,75 iLOTIHOiWl® ZOON Ingezonden Stukken. ADVERTENTIE N. AANBESTEDEN; AMSTERDAM, Boek-, Kantoor- en Kunsthandel VERSÉLEWEL DE WITT BAUER. behoeven nimmer meer bevochtigd te worden, zijn altijd tot gebruik gereed, geven de meest zuivere en gelijkmatige afdruk ken, verslijten onmerkbaar en zijn dus veel voordeeliger als Stempelinkt. VOORHANDEN IN DEN van V' Naar wij met genoegen verne men zal van af 1 December a. s. de dienst der postbeambten op Zon- en feeftdagen te Wageningen worden beperkt. Die beperking betreft in hoofdzaak het niet uitvoeren van eenige verzendingen en daarmede in verband staande bestel lingen. Het personeel der posterijen is daarmede niet weinig in zijn schik. Op Vrijdag 14 November is de Nederlandsche Vereeniging ter bevorde ring der Zondagsrust voornemens haar derde algemeene Vergadering te houden te Utrecht. Zijn we zoo goed ingelicht dan zal er ook eene avondvergadering worden ge houden, waarbij als Sprekers zullen op treden, de heeren: H. Brouwer van Air schot en Dr. F. van Gheel Gildemeester. Voortaan zal te Kuilt het Rijks telegraafkantoor op den Zondag slechts geopend zijn van 9 tot 12 uren. Op de overige dagen blijft de dienst onveranderd. Uit het huishoudboek eener jonge vrouw: kanariezaad: 10 cents een pop voor het kind van de schoonmaakster: ƒ2.50; pieterselie: 0.02IAkleinigheden: ƒ150; werkvolk: ƒ7.00; Kaneel: 0.20 enz. liet rooken door kinderen be neden de 16 jaar is zeer nadeelig, waarom het goed was, dat dit bij de wet verboden werd. Doctoren beweren, dat het de,spijsver tering stoort, de hartwerking zoo onre gelmatig doet worden, dat daar door het ontstaan van hartkloppingen en hartziekte wordt bevorderd, aandoeningen der lucht wegen met asthma en longlijden veroor zaakt en bovendien het gebruik van sterken drank door den prikkel van het rooken wordt bevorderd. Ook op den toestand der oogen zou het rooken door kinderen eene slechte uitwerking hebben. Een inaïi te Huizen was drie weken getrouwd, toen hij op nieuw naar den ambtenaar van den burgelijken stand ging en zei: »of meneer de trouerie nie kon uutvegen." Als ieden gaf de echtge noot van drie weken aan den ambtenaar van den burgelijken stand op, dat hij dacht, »'n engeltje bi de kop te hebben maar 't is een duvelke, jong! wat ik oe zeg De man keek vreemd op toen men hem aan 't verstand bracht, dat men daar wel aan elkaar bindt, maar niet losmaakt. De daling der landerijen heeft in sommige streken van ons land zoo sterk plaats, dat daar, waar aan grond-, districts- en polderlasten nog al iets be taald moet worden, weinig voor de land- verhuurder overschiet. Bij de jongste publieke verpachtingen in den Bommeler- waard van bouwland werd menig perceel voor ƒ20 tot 40 per hectare verpacht. De lasten bedragen ruim 20. Te Zaandam is Maarten de Boer, oudstrijder van Waterloo, in den ouder dom van 90 jaar overleden. De spoorwegbrug over den IJsel bij Deventer is aanbesteed voor ƒ559.400. Een reiziger, die Dinsdag uit Mep- pel te Zwolle aankwam, de Heer D. uit Utrecht, miste zijne portemonnaie. Hij had haar in een coupé 2e kl. laten lig gen. Een der heeren daarmede ingezeten, had haar opgeraapt en gezegdik zal ze aan den chef ter hand stellen. Dit was echter niet geschied. De trein was inmid dels naar Utrecht vertrokken. Onmiddel lijk werd geseind, eerst naar Harderwijk, later naar Amersfoort. In laatstgenoemde plaats werd de portemonnaie welke ruim f 220 in papier en geld inhield nog bij den vinder aangetroffen. Hij had vergeten haar aan den chef te geven. N. R. Ct. Volapük Men leert eene vreemde taal, om het laarin geschrevene of gesprokene te ver- Itaan, en om zich door haar voor de brenschen, die haar gebruiken, verstaan- laar te maken. Noch het één noch het ander heeft bij het Volapük plaats. Het is eene nieuwe taal, zonder letterkunde, het wordt nog nergens gesproken of ge schreven. Of wij het nu al gaan leeren, zal ons weinig baten. Wij hebben aan de talen onzer naburen oneindig meer; en wanneer wij hiermede niet te vrede zijn, dan doen wij verstandiger er Ita- liaansch bij te nemen, daar deze taal in eens den toegang tot eene rijke letter kunde opent, j'en op reizen in het zuiden van or.s werelddeel vaak te past komt. Mocht het blijken, dat het Volapük bij andere volken opgang maakte, zoodat het werkelijk een middel van gemeen schap tusschen menschen van verschil lende talen begon te wordendan zou het zeker voor ons raadzaam zrjn, zulk- een middel, om met het overige mensch- dom in betrekking te komen, met beide handen aan te grijpen; maar dan is het nog tijd genoeg; want men zegt, dat het Volapük ineen paar maanden te leeren is. Op het oogenblik is het leeren van het Volapük voor Nederlanders vermorsen van tijden moeite; want geen buiten lander zal het leeren, omdat wij het leeren, en als de buitenlanders het uit eigen aandrift leeren, dan is het voor ons niet te laat om dit ook te doen maar thans is het gekheid. Vele druppels vullen den emmer. Wanneer men deze thans afgeloopen week zoo al eens nagaat en het geJrag der verschil lende standen onzer inwoners gadeslaat, dan moet men tot de slotsom komen, dat er toch bij nie mand eigenlijk «krimp" is, want zelfs tot de armste toe heeft zich ter dege te goed ge daan aan de zoogenaamde «Kermisvreugd" of nu die «kermisvreugd" inderdaad veel vreugd zal achterlaten betwijfelen wij zeer, doch een ding is zeker, dat men tot diergelijke zooge naamde vermaken, toch nog altijd wel gelden weet te vinden, en zijn mijne ingewonnen be richten goed, dan moet dezb Kermis alle voor- gaanden overtroffen hebben in allerlei opzichten. De herbergen en kroeghouders zullen hier wel geene openbaarheid aan gevendaar juist die soorten van neringdoenden het meest er bij be voordeeld zijn, doch zeer zeker zal memgeen dier heeren met een stilzwijgend genoegen de dubbeltjes uit zijne lade natellen, onverschillig voor hem, of die verkregen zijn van den vlijti- gen arbeider, dan wel van dezen of genen dronk aard of woestaard, die vrouw en kinderen later de nijpende armoede daardoor doet ondervinden. Dit alles zoo al eens nagaande kwam mij ter gedachte deze denkwijze op papier te stellen en te vragen of er geene mogelijkheid te vinden zoude zijn om de kas van ons stadsbestuur op eene of oudere wijze te stijven. Hare uitga ven nemen met den dag toe en zeker is het een ieder aangenaam te zien dat dan toch eindelijk eens de hand aan den ploeg is gelegd om Amersfoort eenigzins gelijktestellen met hare Zustersteden die reeds sedert tal van -jaren in menig opzicht ons vooruitstreven. Het lust mij niet hier te onderzoeken waar en aan wieu de schuld van ons achterblijven te wijten is, genoeg is het te kunnen zeggen, we gaan dan toch langzaam vooruit, maar natuurlijk, doordien de middelen niet groot of ruim zijn waarover men te beschikken heeft, zoo kan die vooruit gang geen groote vlucht in eens nemen, en van waar ook dezelve van daan gehaald? Deze vraag is zeer natuurlijk en het zoude ook niet voor een wijs bestuur pleiten indien men steeds voort ging inet uitgaven te doen, die niet konden ge dekt worden door de noodige inkomsten. Ik kom daardoor weder terug op de kermis en mij viel bijzonder in het oog hoe zelfs, tot den kleinsten bengel toe, een «eindje" sigaar tusschen zijn ter nauwernood gewisselde melk tandjes vastgeklemd had. Of nu het rooken goed of niet goed is voor velen, wil ik aan meer bevoegde beoordeelaars overlaten, maar ik geloof toch nooit, het als eene gezondheidsmaatregel zal worden aangewend voor kinderen van 8 a 10 jaar. Dit nu te beletten geloof ik tot de onmo gelijkheden te behooren, doch voor een gedeelte paal en perk te stellen is niet zoo moeie- lijk, en zekerlijk ten voordeele van alle partijen ik bedoel de stedelijke kas en den rooker. Waarom beproeft men niet orn alle rookers onverschillig uit welken stand, eene kleine jaar- lijksche belasting voor zijn rookén op te leggen? Alweder belasting! hoor ik zeggen 't is waar wij betalen reeds zoo veel, en alles alles is belast, de lucht die ge inademt het licht wat gij ziet, goed vrienden, dat is alles waar, doch wie 't goede wil, die wil ook de mid delen, en wanneer men nu eens eene kleine belasting bijv. van 6. per jaar als hoogste klasse tot 50 ct. voor de laagste klasse konde innen, zoude dat niet een aardig geheel kunnen opbrengen! Of gelooft gij dat in welken stand dan ook, een bepaalde rooker, het zich zoyfde ontzeggen, dat in rook opgaand genot natei/jten voor eene kleine jaarlijksche premie v^ ƒQ) 4, 4.50 of 50 ct.? Maar wat een bezw/£ar 0[j dat te innen? hoor ik zeggen. Och .heen, in geenen deele, zeer eenvoudig en gemakkelijk zelfs, wanneer onze achtbare Raad, /fjit vroede mannen samengesteld, zich met hayt en aie[ 0p de zaak wil toeleggen en zoodoende inderdaad medewerken aan den bloei en d'en vooruitgang der gemeente. Hoe ik het vvü aanleggen om die gelden te innen? wel /doodeenvoudig. Hoe wordt de hondenbelasting geïnd Kan men op het belasting-billet niet' eveneens de vraag stellen: «Zijt gij rooker, ja/dan neen En wie zal dan de onbeschaamdheid hebben om neen te schrijven.als 't ja is?/ Bovendien hoe spoe dig zouden die smohkgi^pg njet ontdekt worden? Gesteld dat |er dusdanigen gevonden werden die zich voorr/amen aneen maar «bin nenshuis" te rookeiy en zoodoende vermeenden die kleine premie kunnen «ontduiken" dan is dit voor hun ga-weten! en zoude toch wellicht ook al eens uitkcymenj want liet is bijna oil lenk- baar, dat een gewoon rooker zich altijd er bij zoude blijven b,jepalen, om alleen maar binnen «de vier murejn" te genieten, en ik wil dan ook zulk eene gedachte van mijne medeburgers niet veronderstellen, daarover zoude hun «eigen ge weten" hen te ernstig onderhouden en wat den minderen man betreft, welnu, die geve zich zelve aan, ik zie volstrekt niet in, waarom de arbeidsman hier niet even goed zijn penningske aan zouden kunne bijdragen dan de meer- gegoede. De loonen zijn waarlijk in de laatste jaren zoodanig ruim gestegen dat f1.of 50 ct. geen te groot bezwaar kan uitmaken te meer niet wanneer men een terugblik op de kermis laat gaan, waar dagelijks wel meer dan zoo n bagatel aan Bacchus geofferd weid. En nu dan de wijze orn nauwkeurig te kunnen nagaan wie rooken mag en wie niet? Wel aan. Even als de belastingschuldige voor zijn hcyid 1.50 als trekdier of 4 als hond voor vermaak eenen penning bekomt, die het bewijs is dat die schuld is afgedragen eveneens kan m n aan ieder rooker wiens bedrag niet op 't belasting- billet is aangeduid eene kleine gedrukte kaart geven, gecontrasigneerd door den Heer Gemeente-ontvanger, aanduidende den naam en het bedrag welke kaart men voorzichtigheids halve verplicht zoude zijn bij zich te dragen om op verzoek van bevoegde personen te kunnen vertoonen, op straffe anders van eene geringe boete. Doch wil men nu niet te scherp 'zijn, daar alle belastingen op zich zelve hunne onaangename zijde hebben welnu dan kan die zoogenaamde «keurmeester" in geval de aangesprokene de kaart verzuimt had bij zich te steken, zich kunnen overtuigen ten kantore van den Heer Ontvanger of die persoon betaald heeft. Zeg niet, dat dit nu zoo'n groot bezwaar is, och neen dit is precies zooals men het nemen wil rnen heeft niet telkenmale voor iedere bekeuring zich ten kantore te begeven, dat wijst zich reeds van zelve aan, als het maar eenmaal geregeld is - en in elk geval kan iemand slehts éénmaal bekeurd worden, daar bij de voldoening der boete, die men niet hooger moet stellen dan het te innen bedrag der aanslag, te gelijk alles aanzuivert, en de rooker dus als «betaald" te boek staat. Ook zoude ik er voor zijn het bedrag niet te hoog te stellen; «vele druppels vullen den emmer.". Wanneer ik zeg, dat Amersfoort ongeveer 14000 inwoners heeft, dan geloof ik toch hier een kleine vierduizend rookers onder geteld mogen worden en wanneer men die nu berekent a (3, 4, ƒ2.50 ƒ1.50 en 0.50, of zoo als men dat later zal goedvin den te regelen, dan zoude het rnij niet verwon deren, ofzulk eene belasting zou al spoedig eene tien mille guldens opbrengen, en gewis met al zeer weinig kosten worden ingewonnen. De hondenbelasting heeft ook hare kosten en keer zijde en brengt nog geen tiende gedeelte van die som op. Het is ontegenzeggelijk waar, dat alle weeldebelastingen, hoe onaangeuaam soms ook, en hoe men ook tracht die te ont duiken toch nog altijd het productiefste zijn. In Frankrijk is nu in het eerste halfjaar onge veer 187 millioen kilogr. tabak verbruikt en liet gouvernement heeft daarvan ruim 186 mill, franken genoten. Ik begrijp zeer goed dat deze vergelijking niet opgaat met een land waar de agie is ingevoerd doch voor een stedelijk lichaam zoude men op kleinere schaal eene proef op de door mij aangegeven wijze toch wel eens kunnen nemen, en ik twijfel niet of een ieder zoude er mede gebaat worden. Is' er geld in kas, dan kan er ook iets g"dnan worden, gaat Amersfoort vooruit, dan heeft ieder er voordeel van en meerdere per sonen van elders, die nu niet hier komen wonen om de zoo hooge belasting der hoofdelijke om slagen enz., zouden zich niet meer laten afschrik ken, want het gevolg zoude natuurlijk zijn, dat die belastingen dan konden verminderen; en inderdaad Amersfoort levert alles op wat men voor eene kleine Provinciestad mag verlangen. Ik geef deze mijne gedachten ten beste aan beter bevoegden het uittewerken, en mochten dan deze weinige regelen aanleiding kunnen geven tot vermeerdering en stijving der stede lijke inkomsten, ten nutte aangebracht van alle bewoners dan zeer zeker zal schrijver dezes de eerste zijn zich daarin te verheugen. Z. 5 Oct. Steven Jacobus, zoon van Gerrit van den Brink en van Neeltje van den Dolder. - 5 Oct. Cbristiua Trijntje, dochter van Hen drik van den Burg en van Christina Ensink. 5 Oct. Cornelia Wilhelmina. dochter van Cor- nelis van Laar en van Wilhelmina Carolina Harmsen. 5 Oct. Jan Evert, zoon van Johannes van den Berg en van Wilhelmina Scharrenburg. 17 Oct. Johannes Wilhel mus, zoon van Johauncs Josephus Vermeule en van Drika van den Hengel, 21 Oct. Gijsbert, zoon van Jan Strumpel en van Dirkje Kinderdijk. Ondertrouwd: 3 Oct. Jan Philips van Amsterdam en Berendina Oudeuampsen van Soest. 10 Oct. Lambcrtus van Wiggen vau Utrecht en Alida Butzelaar vau Soest. 17 Oct. Gijsbert Kok en Johanna Vos. -- 24 Oct. Nicolaas Grift en Hendrica Roest. 24 Oct. Willem Zieltjes en Helena Bernardusseu. 24 Oct. Nicolaas Grift en Geertruida van Doorn, 24 Oct. Jan Maas- seu en Johanna de Ruig, allen van Soest. Overleden: 3 Oct. Aaltje Westerbeek, gehuwd met Heuricus Benedictus van Hees, oud 62 jaar. 13 Oct. Maria Anna Josepha van der Giudste, weduwe van Egbertus Hil- horst, oud 88 jaar. 20 Oct. Jan Authonie Staal, gehuwd met Jacoba Jannetje van Steenbergen, oud 86 jaar. BURGELIJKE STAND. Soest. Geborrn 30 Sept. Cornelia, dochter van Jan Bosch en van Rijkje de Ruig. Gisteren overleed te Har derwijk, onze geliefde Zuster en Behuwd-Zuster, Mevrouw H. WOLF—Meijers, ruim 70 jaar oud. Amersfoort, 29 October 18S4. Ph. Meijers. A. MEIJERS—Visser. Eenige en algemeene Kennisgeving De GARNIZOENS-VOE- DINGS-COMMISSIE te Amers foort zal op ZATERDAG den 1. NO VEMBER a. s. des middags ten 12 ure, op het bureel van den garnizoens-com- mandant in het openbaar de levering van VUEESCH en VET, SPEK, ZOUT en BRANDSTOFFEN ten be- hoeve van de menages der troepen in het garnizoen te Amersfoort, voor het tijdvak van 1 Januari 1885 tot en met 31 December 1885. De gewijzigde voorwaarden liggen ter lezing op gemeld bureel dagelijks van 10-2 ure. De Secretaris van de Garnizoens- Voedings-Commissie, VAN KALVERSTRAAT Verkrijgbaar te Amersfoort bij de Heeren W. VAN ZAUINGEN en II5ÏNRY SANDERS. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 3