NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR AMERSFOORT, BAAI, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, H00GLAN0, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Laurier en Mirt. Officieele Publicatien. Feuilleton. Jo. 89. Woensdag 5 November 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, luitenlandsch Overzicht. MEBSFOORTSCHE COURANT. onnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f I, anco door het geheele Rijk1,10. zonderlijke nummers3 Cent. t Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels 0,40. Iedere regel meer0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte dvertentiën kunnen ingezon- vorden tot uiterlijk '8 mor- g 10 uur des Woensddgs en erdags. ene viermaal geplaatste ad* tentie wordt slechts driemaal ekening gebracht. Ie kansen voor den hertog van Cum- !and op den troon van Brunswijk wa in het begin al niet groot, maar be en nu zeer slecht te staan. Zelfs aan manifest ontbrak de noodige sanctie, de eerste minister YVeisberg bet bad willen teekenen. De leden van Brunswijkschen Regentschapsraad en met Bismarck een langdurig on- oud gehad, waarvan echter nog niets ftitgelekt, evenmin als van een confe- ie tnsschen den Rijkskanselier en den nprins, over dezelfde zaak. De Frank er Zeitung weet mede te deelen, dat Ceizer van Duitschland besloten heeft Regentschapsraad binnen kort te la- l'aftreden, en dat Brunswijk een zelf- adig hertogdom zal blijven met prins Ihelm van Pruisen als regent. De Kei- blijft nog steeds de krasse man; hij ip het oogenblik de gast van graaf bergWerningerode, op wiens do en in het Hartzgebergte de 87-jarige it de groote jacht op wilde zwijnen eemaken. e uitslag van de Rijksdagverkiezingen (Zondag van officieele zijde bekend ge kt. Deze opgave bevestigt, dat de calen, de Fortschritts-partij en de ocraten het meest geleden hebben, bij de schromelijke verdeeldheid tus- n de liberalen niet te verwonderen )ezen hebben het gelag moeten be- Novelle naar het Duitsch van v. d. ELBE. •Ik weet, dat gij tegenwoordig waart," zei pes eenvoudig, »en het doet mij leed u in ust gebracht te hebben." hj gaf eene andere wending aan het gesprek, J n van het vriendelijk uitzicht in den tuin, de het verblijf hier was zoo kalm en wel- en zij kon de barones niet genoeg danken hare gastvrijheid. n dazen dag af was de aanwezigheid der weduwe op den Rosenberg iets wat van prak. Zij kwam en ging, wanneer zij ver ss, en wist zich zoo kalm en bescheiden naar gewoonten te schikken, dat niemand eene mde in haar zag. De sluier van droefgees- sid, die over haar wezen lag, paste in de uning van het huis, waarover de oude baro- yhet toezicht had en waaraan nu nog Viktor Izijn lijden en zijn neergedrukten gemoeds stand een treurigen tint gaf. I heel spoedig, na het laatste gesprek met hield Viktor de prachtig uitgedoschte ver- gsaankondiging van zijn jongen kameraad zijne nicht, de Coratesse Malwina, in de J. 'Derhalve toch I" riep hij met zonderlingen B Het fijne oor der oude barones hoorde alle bitterheid heen den zachten harte- der vreugde. Haar moederlijk gevoel be talen; zij verloren niet alleen een der tiental mandaten, maar moeten verschei den hoogst verdienstelijke leiders missen. Het aantal herstemmingen, die noodig zijn, is echter te groot om vooralsnog een vergelijking met den vorigen Rijksdag te maken. De officieele lijst geeft als ge kozen aan: 69 conservatieven, 24 van de Rijkspartij, 35 nationaal-liberalen, 31 Duitsch-vrijzinnigen, 95 van 't centrum, 2 van de Volkspartij, 9 sociaal-democra ten, '16 Polen, 14 Elzasseis en 5 "Welfen. Bij de herstemmingen komen in aanmer king: 3 conservatieven, 11 Rijkspartij, 51 nationaal-liberalen, 49 Duitsch-vrij zinnigen, 14 van 't centrum, 6 Volks partij, 23 sociaal-democraten, 4 Polen, 7 Welfen, 2 Denen, 1 Elzasser. Het wisselvallige van den oorlog treedt bij den opstand in Soudan duidelijk aan het licht. Hoorde men een tijd lang van niets dan van overwinningen, door Gor don behaald, nu is het blaadje omgekeerd: Khartoem is gevallen, en Gordon gevan gen genomen. De correspondent van een Engelsch blad seint uit Cairo, dat bij voor de waarheid van dit treurig bericht kan instaan. Karthoem was omsingeld door een groot aantal opstandelingen de levensmiddelen waren schaarsch, en het garnizoen en de bevolking vejweten Gor don, dat hij hen bedrogen hadzij eischten dat bij ben veilig naar Dongola zou brengen. Gordon stemde hierin toe, maar te gelijker tijd liep 8000 man van de bezetting tot den vijand over; terwijl slechts 2000 man hem getrouw bleef. Met hen scheepte hij zich in naar Don gola. Slechts één schip, onder bevel van Stewart, slaagde er in, verder dan Ber ber te komen. De overige moesten terug- keeren, en ten slotte was de geheele be manning, en Gordon met haar, genood zaakt zich te Shandy aan de rebellen greep hem. «Laat ons beproeven," zei zij, toen zij's avonds in vertrouwelijk gesprek met Isidore door den tuin wandelde, «hem te bezorgen, wat alleen op de wereld hem gelukkig maakt. Stephanie is vrij en mij dunkt, zij zou gaarne eene aange boden hand aannemen, als die haar nog eens werd toegereikt." «Tante," riep Isidore driftig, «gij denkt er aan hen thans nog bij elkaêr te brengen Eens meendet gij heel juist een nietswaardig karak ter als dat meisje aan den dag legde, zou onzen lieveling van haar aftrekken. Gij waart destijds beslister tegen die verbintenis gestemd dan ik, en nu, terwijl de familie in eer en aanzien ge daald is, denkt gij aan eene wederaanknooping. Dat vat ik niet!" De oude dame schudde peinzend met haar lijn kopje, toen zag zij hare nicht met heilige ernst in de oogen en antwoordde «Hoe dikwijls heb ik in deze moeielijke dagen gedacht: kon ik voor hem met de rest mijner jaren het geluk koopen! Kon ik hem maar weêr eens vroolijk zien, met blijdschap zou ik daarvoor het leven prijs geven En nu wordt geen ander otter verlangd, dan dat ik mijn voor oordeel jegens Stephanie bedwing. Bereid tot iederen prijs, zal mij de geringere niet karig vinden Het gelukkig zijn is een zaak van eigen oor deel. Iederen mensch maakt iets anders gelukkig, en wanneer hij zijn geluk in het bezit van het schoone wezen vindt, dan is dit in den grond der zaak niets ongehoords." Later bukte tante Waldemar naar Viktor's ooi en fluisterde Wat dunkt u, zal ik bij de Presidentsvrouw spoedig een condoleance-bezoek afleggen «O, doe dat, gij goede, ik wilde u er al om -verzoeken." over te geven. Hiermede is slecht te rijmen een later bericht, volgens hetwelk de troepen van den Mahdi bij een aan val op Anderman een dorp dat nog wel vlak tegenover Khartoem ligt zou den zijn terruggeslagen. Hoe dit ook moge zijn, het dralen van Gladstone kon niet anders dan wrange vruchten dragen. Het nieuwe ministerie in België beeft niet het geluk van in den smaak te vallen; af en toe heeft er nog een demonstratie daartegen plaats. Ook van de omzichtige wijze, waarop de schoolwet zou worden toegepast, bemerkt men niet veeler zijn 600 scholen opgeheven en 1500 school meesters op straat gezet. Een klein dou ceurtje voor de liberalen is echter de bepaling, dat memand, die geen Belg is, onderwijs mag geven, maar veel winnen zij daar ook al niet mee. De Association libérale blijft bij baar eisch: ontbinding der Kamers en geheel nieuw ministerie; zij tracht reeds een flink stel nieuwe liberale kamerleden te vinden. Toch be looft de beer Thonissen, minister van binnenlandsche zaken, wel iets voor de toekomst, bij de ontvangst van de chefs der burgerwacht zeide hij o. a.»Ik be hoorde steeds tot de gematigde partij, en hoop dat het mij zal gelukken aan het land de rust te hergeven. De Standard verneemt uit Durban nadere bijzonderheden betreflende den strijd in den Transvaalschen volksraad over het ontslag van Joubert. Krüger verklaarde, dat hij de volle aansprake lijkheid voor de gebeurtenissen aan de westergrens op zich nam. Indien het Engelsche Kabinet de handen bad vrij gehad, toen de delegatie te Londen ver toefde, dan zouden alle wenschen der Boeren wel ingewilligd zijn, maar de invloed der openbare meening in Enge land verhinderde dit. Krüger voegde er De oude barones reed den volgenden dag naar de Presidentsweduwe en vond een meer dan hartelijke ontvangst. De terneer gebogen vrouw weende en klaagde zeer; zij sprak van droevige lotsveranderingen en ontrouwe menschenzielen, en dat men in den nood eerst zijne ware vrienden leerde kennen. Stephanie zag er beeldmooi in het elegant rouw kostuum uit. De moeder waagde zelfs het ver zoek den lieven heer v. Strieszen een deelne- menden groet te willen overbrengen en Step hanie sloot zich na een aanmoedigenden blik der moeder, vuurrood wordend, met eenige zacht gemompelde woorden bij de opdracht aan. «Nu zullen ze spoedig het bezoek beant woorden," klaagde Isidore haren man. «Viktor zal haar weer zien en de afloop kan niet twij felachtig zijn. Welk een dwaasheid van tante Waldemar!" De regeeringsraad antwoordde met eene verstandige verheldering zijner ernstige gelaats trekken «Misschien is het eenige middel, Viktor van zijn hartstocht voor dit onbeduidend poppetje te genezen! Geloof mij, hij is een andere geworden. De man lust het suikergoed, dat den knaap verrukte, niet meer. Hij zou evenwel levenslang naar het bezit daarvan smachten, wanneer hij nog niet bij tijds het flauwe goed als zeer sma keloos leerde kennen. Laat hern zelf ondervin den, of voor zijne tegenwoordige stemming een meisje voldoet, dat hem in de balzaal onweer staanbaar toescheen." De regen druppelde in kleine stroomen op de grasperken, de boschjes en bloembedden van den Rosenberg. Er was geen vooruitzicht den namiddag in de open lucht te kunnen door brengen. Aan het open venster van het salon zat Viktor en legde juist een deel van Schopen- bij, dat hij betreffende deze zaak een ge heime dépêche uit Londen ontvangen bad. In Natal is men van opinie, dat Joubert president van de Transvaalscbe Republiek wil worden en daarom Kruger tracht weg te krijgen met behulp der Engelsche partij. Een nieuwe reeks diplomatieke bescheiden, betrekking hebbende op de' inlijving van Monlsisa door Transvaal, is aan het Engelsche parlement over gelegd bij loopt van 24 Juli tot 19 Oc tober. In den stand van zaken tusschen Frank rijk en China komt. weinig verandering, een Engelsche bemiddeling schijnt wel beproefd, maar mislukt te wezen. Het groote struikelblok bij de onderhande lingen is de oorlogsschatting, waar de Chineezen niets van willen weten. Intus- schen wordt er weinig gevochten, de 1' ranschen hebben zich misschien faute de combattants op de deltader Song-karivier verschanst, terwijl bun oor logschepen het eiland Formosa blokkeeren. Om toch wat te doen hebben de Chi neezen te Canton de Christenen mishan deld en hun buizen verwoest. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no- 95), Brengen ter kennis van bet publiek, dat een door den Kapitein, eerstaanwe zend Ingenieur der Genie alhier ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oplichten van eene Smederij in het perceel alhier gelegen nabij de mili taire stallen, genaamd het «hulpkazerne- ment" bij liet kadaster bekend onder sectie E, no. 3402, op de Secretarie der hauer's werken zuchtend op zij De barones naderde hem en vroeg met liefdevolle zorg naar zijn welstand. Hij beproefde onder licht schouderophalen te glimlachen «Altoos nog beter dan de schrijver van dit werk, die het leven als de grootste kwaal schijnt aantemerken. Er behoort zeker veel goede wil toe, om zijn gevoelen niet te deelen «Dat zijn grillen, die niemand zoo gemakkelijk ernstig meent," antwoordde de oude dame en trachtte aan haren toon iets vroolijkers, meer opwekkends te geven. «Gij hebt anders menig maal een lied voor rnij gezongen, thans, nu gij uwe knie weder moogt buigen, zou rnen uwen stoel aan de piano kunnen schuiven; zoudt gij uw talent niet weder oefenen?" Viktor schudde het hoofd. «Ik hen waarlijk niet wel te rnoede voor zingen. Ik geloof mijn eigen stem zou mij vreemd zijn." Op dit oogenblik kwam Mevrouw v. Lorsch met haar werkmandje in de hand het salon binnen. Het viel der barones in, dat de jonge vrouw een aangename stem had en zonder aan haren rouw te denken, verzocht zij haar om een lied. Agnes verschrikte zichtbaar. «Sedert een jaar zing ik geen enkelen toon meer," zei zij halfluid. Tante Waldemar, die opmerkte, hoe Viktor's trekken onwillekeurig leven iiger werden, kende geene genade, geene verschooning voor Agnes. «Het zal wel gaankunstenaressen laten zich verbidden." Fluisterend voegde zij er hij «gij bewijst onzen droefgeesligen patient eene weldaad!" Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1