Verslag VERK00PING VAN VASTE GOEDEREN 121 INGEZONDEN. gemeente ter visie ligt, en dat op Maan dag, den 17. November aanstaande, des voórmiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaar tegen het oprichten van de inrichting inte- brengen. Amersfoort, den 3. November 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door den heer N. S. BLOM, te Amsterdam ingediend verzoek, met bij lagen, om vergunning tot het oprichten van een brood- beschuit- en koek- b akker ij met twee heetwaterovens met uitrollende bakvloeren in het per ceel'alhier gelegen buiten de Slijkpoort, aan den weg van de Slijkpoort naar het buitengoed Beekestein, bij het kadaster bekend onder sectie B, no. 1518, op de ^Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 17. November aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebe- bestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 3. November 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien de kennisgeving van den heer Garnizoens-Kommandant d.d. 2 Novem ber 11., Doet te weten, dat van den 4. Novem ber 1884 tot den 1. April 1885, eiken Dinsdag en Woensdag, 's morgens van 10 tot '12 uren, met de karabijn naar de schijf zal geschoten worden op het ter rein genaamd de Vlasakkers, gelegen rechts van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 3. November 1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, doen te weten, dat op Maandag, den 17. November aanstaande, 's voormiddags te elf uren, ten raadhuize zal plaats heb ben de uitloting van vier aandeelen in de geldleening der gemeente van den 8. Maart 1880, aflosbaar ten kantore van den gemeente-ontvanger op 31 Decem ber 1884. Amersfoort, den 3. November 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 5 November 1884. De Directeur van het Postkantoor al- bier maakt bekend, dat het vertrek der fransche mail (via Marsaille) voor Oost- Indië voortaan één dag vroeger zal plaats hebben, dan is aangegeven op de gedrukte dienstregelingen. De buslichting blijft op denzelfden tijd bepaald. De Directeur, C. SMITT. Met algemeene stemmen is door den Raad de heer J. A. Helper Sesbrugger, Luthersch Predikant alhier, benoemd tot Leeraar in de Hebreewsche taal aan het Gymnasium. Ter zitting van den Gemeenteraad op gister is na eene tweede vrije stemming met 8 van de 14 stemmen tot Wethou der alhier benoemd de Heer W. A. Crooc- kewit, die deze benoeming in beraad ge houden heeft. Verder werden uitgebracht op den heer Calkoen 4, Wall Bake 1 en Zandijk 1 stem. Verwekt het eenige spijt, dat de heer Croockewit niet aanstonds zijne benoe ming aannam; wij hopen, dat hij na eenigen tijd van beraad zich de keuze zal laten welgevallen. Het wethouderschap past niet in ieders handen. Bekwaamheid mogen velen er voor hebben, geschiktheid soms ook, maar z-owfinehieraangepaard zegt oneindigmeer. Deze mag men bij den heer Croocke wit veronderstellen en hierom zal het in het wel begrepen belang der burgerij zijn, dat de benoemde wethouder op nieuw met lust zijne zaak aanvaardt. De heer C. J. Voortman, Leeraar aan de H. Burgerschool en het Gymnasium alhier, is door den Minister aangewezen als lid der Commissie, ter afneming der examens in de Engelsche taal, die in November en December van dit jaar zullen worden gehouden. De opwekkende rede tot verspreiding van den Bijbel werd bij de Herv. Ge meente hier Zondagavond gehouden door Ds. A. Wartena. Aan het verslag hierbij gedaan van de werkzaamheden Van het Nederl. Bijbelgenootschap ontleenen wij de volgende gegevens: In de 70jaren vanzijn bestaan heeft het Nederl. Bijbelgenootschap uitgereikt meer dan l'/ï millioen Bijbels. De ontvangsten bedroegen in het ver- loopen jaar van de atdeelingen ruim f 91410 en dit vereenigd met de legaten, giften, renten van vaste goederen, Bijbel verspreiding in Europeesche en Indische talen samen f 125741,03'A. In dit jaar werden door het genoot schap uitgereikt 54000 Bijbels. Hooger is dit bedrag, dan in eenig vorig jaar. De Afdeeling Amersfoort heeft uit het Dépot afgeleverd 396 Bijbels en Nieuwe Testamenten, bestaat uit 1 Donateur, 36 leden en 41 begunstigers en heeft 24 Bijbelcommissarissen, die in de verschil lende wijken der stad gelden in ontvangst nemen, om voor die gelden aan behoef- tigen gratis den Bijbel uittereiken. Voorts wordt aan elk paar, wiens hu welijk bij de Herv. Gemeente wordt in gezegend, gratis een huwelijksbijbel uit gereikt. De Zondagschool van den heer Verwey en de naaischool van mejuffrouw Van den Hooff zijn niet alleen gestichten van, maar worden ook door het Ned. Bijbel genootschap onderhouden. Bij liet afdrukken van dit num mer vernemen wij, dat dé heer W. A. CROOCKEWIT zijne be noeming tot Wethouder heeft AANGENOMEN. Leusden. De persoon van A.B. hier wonende en die hier bij nacht in een bewoond huis diefstal met inbraak ge pleegd heeft, thans te Utrecht in hech tenis, is door de Arrondissements-Recht- bank verwezen naar den Procureur-Ge neraal te Amsterdam. Scherpenzeel. De aanneming naar de Herv. gemeente te Oosterwolde door den heer E. J. J. Homan, Candidaat alhier, is door het Classikaal bestuur nietig ver klaard, doordien de wettige tijd voor de verstreken was. Veenendaal. Onze varkenshandel is al bijzonder lusteloos. Varkens, die we naar Amsterdam, Rotterdam en Utrecht zenden, kunnen hoogstens 40 a 44 gulden per 100 KG. opbrengen; terwijl de verzending naar Engeland, die geluk kig nog al aanhoudt, niet meer dan 36 a 37 gulden per 100 KG. oplevert. der Gemeenteraadszitting op Dinsdag 4 November. De gemeenteraad van Amersfoort hield gisteren eene door den heer Van Beek niet bijgewoonde zitting, welke vrij spoe dig was afgeloopen, omdat de belangrijk ste zaken buiten behandeling bleven en tot nader onderzoek naar de afdeelingen werden gerenvoyeerd. Die zaken hadden allen min of meer betrekking op den aanleg van nieuwe straten en de regelen, voor het bouwen van nieuwe woningen. Het dagelijksch bestuur had geen bezwaar tegen de nadere overweging, die werd gewenscht door den raad; alleen wenschte het eene uitzondering te maken voor een der voorstellen. Dit heeft ten doel zoolang bindende bepalingen in het politie-regle- ment ontbreken, de bouwondernemers aan te moedigen, omtrent de bebouwing van hunne terreinen, met Burgemeester en Wethouders in overleg te treden, voor hun het uitzicht te openen op eene tege moetkoming van gemeentewege in de kosten van bestrating Vn op overneming door de gemeente van de zorg voor onder houd en verlichting, wanneer de aanleg en de bebouwing der straat geschiedt overeenkomstig de door het dagelijksch bestuur goed te keuren plannen. Intus- schen werd met 9 tegen 5 stemmen be sloten tot renvooi ook van dit voorstel naar de afdeelingen. Het le aanvullingskohier van den hoof- delijken omslag, dienst 1884, werd vast gesteld tot een bedrag van f 880.72'A. De jaarwedde van den in de vorige verga dering benoemden onderwijzer aan de school in de Koningstraat A. Veen, werd op f 600 bepaald. Het in de vorige vergadering door den heer Gerritsen ingediende voorstel, om eene nieuwe regeling der jaarwedden van de wethouders aan Ged. Staten te ver zoeken, werd thans in behandeling ge nomen. De voorsteller lichtte het nog breedvoerig toe; o. a. legde hij een staat over van de tractementen, die in de dertig gemeenten, welke eene bevolking hebben van 12,000 tot 30,000 inwoners, door de wethouders genoten worden. Op dien staat was slechts één gemeente, Dord recht vermeld, waar het bedrag der be zoldiging hooger was dan te Amersfoort, nl. f 1000, terwijl het te Leeuwarden met Amersfoort gelijk stond; overigens was het overal lager, dikwijls zelfs zeer aanzienlijk. Wel werd van andere zijde in twijfel getrokken, dat die staat een voldoend materiaal van vergelijking op levert, omdat daarop eenerzijds voorko men groote gemeenten, waar het getal wethouders 3 of 4 bedraagt, en er aan den anderen kant plattelandsgemeenten zijn opgenomen, waar de taak, die de wethouders hebben te vervullen, zeer zeker niet gelijk gesteld kan worden met het werk, dat zij te Amersfoort hebben te doen. Maar ook al beperkt men de vergelijking tot de stedelijke gemeenten, die met Amersfoort ongeveer gelijk staan, ook in den omvang van den dienst, zoo als die blijkt uit de door den raad vast gestelde begrooting van plaatselijke in komsten en uitgaven, zooals Alkmaar, Zaandam en Zutfen, dan is het verschil in de jaarwedden, die aan de wethou ders in die gemeenten zijn toegelegd, in vergelijking met de f 900, welke zij in Amersfoort genieten, zeer aanzienlijk. In Zutfen bedraagt hun bezoldiging f 600, in Alkmaar f 500, in Zaandam f 250. Men was dan ook nagenoeg eenstemmig van oordeel, dat een jaarwedde van 900 te hoog was, en ook de heer Huet, de eenige, die de aanneming van het voor stel van den heer Gerritsen onvoorwaar delijk ontried, verklaarde het vroeger te hebben betreurd, dat door Gedeputeerde Staten, bij de regeling, die door hen in 1876 was vastgesteld, ten aanzien van de wethouders een besluit was genomen, zoozeer in strijd met het gevoelen, dat' toen door den raad was kenbaar ge maakt. Maar al ging men in beginsel met het voorstel mede, in de bepaling van het bedrag, waartoe het tractement zou worden verminderd, wilde men Ged. Staten geheel vrijlaten. Op raad van den heer Groeneboom, bracht daarom de voor steller eene wijziging in dien zin in zijn voorstel aan. Met 12 tegen 2 stemmen vereenigde de raad zich daarna er mede, zoodat nu besloten is, dat de raad zich wenden zal tot Gedep. Staten, met ver zoek om »eene nieuwe regeling der jaar wedden van de wethouders vast te stel len in dier voege, dat gebracht tot een bedrag; tot de werkzaamheden, aan de betrekking van wethouder verbonden." Behalve de heer Huet, stemde de heer Croockewit tegen, die Ged. Staten in overweging had willen geven, het tracte ment weder te brengen op ƒ700, het cijfer, waarop het vóór 1876 stond. Bij de benoeming van een wethouder vereenigden zich bij tweede stemming 8 stemmen op den oudsten wethouder, den heer W. A. Croockewit, die in het begin der zitting als raadslid was geïnstalleerd ledental van hun college op 6 te brengen Om den raad het doen eener keuze ge- makkelijker te maken, merken curatoren op, dat het onder de tegenwoordige wet niet juist noodig behoeft geacht te wor den, dat uitsluitend in hun college zit ting hebben personen, die gegradueerd of althans met de oude talen bekend zijn Een ontwerp-verordeuing is verder in gediend, houdende eene nieuwe regelin» van het schoolgeld op de openbare lagen scholen. Op de scholen le soort vooi meisjes en jongens zal volgens dit voor stel het schoolgeld, voor zoover het on derwijs, zich bepaalt tot de vakken voor gewoon lager onderwijs, f 25 zijn. Dat bedragt klimt, wanneer tevens onderwij; wordt gegeven in de beginselen van Fransch en de wiskunde, tot f 40, en op eerstgenoemde school tot f 55 voor leer lingen, die bovendien nog onderwijs ver langen in Duitsch ofEngelsch, en tot ƒ71) voor hen, die het onderwijs in die beidt talen willen volgen. Op de school 2e soort zal het school geld zijn 7,50 per jaar; op de betalend afdeeling der herhalingsklasse 2 per jaar Verder bevat de ontwerp-verordeninj eene bepaling, volgens welke het open baar lager onderwijs alleen kosteloos za zijn voor kinderen van bedeelden en on vermogenden van hen, die ter beoordee ling van B. en W. minvermogenden zijn wordt de helft van het schoolgeld gehevei Utr. Ct, deze wordt terug- in verhouding Op de vraag van den voorzitter, of hij Donderdag 28 October i884. in »het Valkjete Amersfoort. Notaris: de heer Mr. J. DE LOUTER, 1. Een perc. best Bouw- en Weiland a/d Hoogenweg 2. Een Heerenhuis met Tuinen Stalling aan den Singel 3. Een Winkelhuis met Boven woning in de Slijkstraat met uitgang in de Koestraat. 4. Twee Woningen in de Koe straat 5. Drie Woningen met Grond in de Vingerhoedsteeg 6 tot en met 9. Vier Huizen dicht bij het Plantsoen 10 en 11. Vijf Woningen met Grond achter den Slijkpoorts- wal f 602 opgeh. 322 811 f 1132 bereid was die benoeming te aanvaarden, verklaarde hij zich den tijd van beraad te willen voorbehouden, dien de wet hem toe staat. Met het oog daarop werd de benoe ming van een ambtenaar van den burger lijken stand aangehouden. Tot leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium is benoemd met alg. st. ds. J. A. Helper Sesbrugger, ev.-luthersch predikant alhier. Van B. en W. kwam een voorstel in, op verzoek van curatoren van het gym nasium tot den raad gericht, om het Mijnheer de Redacteur Bij belanghebbenden heeft het bijzol dere instemming gevonden, dat de wijzj waarop de Slijkpoortsbrug gebouwd door den heer van Burgsteden in de| Raad eens ter sprake is gebracht. Het heeft ieders teleurstelling verwek| zeker de uwe ook, dat de brug, rigens van schoone constructie is, z(l laag, zelfs beneden den beganen gronj gebouwd is. Wel heeft men getracht, na den bom en dus toen het kalf verdronken was, d< put te dempen door aan weerszijden vs de brug den weg te verlagen; ma dat bracht daarom nog weinig verandi ring in het wanstaltige gezicht en hi ongerief, dat vooral bij sneeuw en feil regens ontstaan zal. De voorgestelde verandering door dc heer van Burgsteden wordt daarom dot ondergeteekenden niet alleen wenschelijl maar ook dringend noodzakelijk geach Want niet alleen moet het metselwei door de overvloedige hoeveelheid rege en sneeuwwater lijdenmaar zeker z de brug dezen winter onbegaanbaar zij: Is het niet door ophooping van modde dan toch zeker als glijbaan voor de jeug De kokers voor waterloozing, daar aang bracht, kunnen geene genoegzame afw tering geven, want zelfs nu al zijn onzichtbaar door de afvallende boombl deren. Ondergeteekenden waren voorneme eerlang den Raad te verzoeken den smakelijken naam Slijkstraat door anderen, meer passenden naam, te ve vangen. Dien van Lagebrugstraat, do het publiek haar gegeven, wenschen niet. Hoe zullen zij echter kans v slagen hebben, indien door den toestao waarin de brug dan verkeert, de Sli straat eerst SlyA&traat gaat worden? Wij weten er geen ander middel dan het door den heer van Burgsted: voorgestelde en hopen, dat de Raad, lie) dan zoo'n gebrek te doen voortbestaa welwillend de gevraagde f 250 a 3 op den post van onvoorziene zal brengen. Bewoners der Slijkstraat Amersfoort 5 November 1884. uitga)-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2