Officiëele Publicatie. Buitenlandsch Overzicht. School- en Kerknieuws. Dat het bericht van Gordon's gevan genneming zou worden tegengesproken, ■was te verwachten, en zoo is het dan ook gebeurdin het Engelsche Hooger- huis werd gezegd, dat het telegram van den Khedive aan koningin Victoria een voudig verzonnen was. Zelfs drukt Daily News een bericht van haar correspon dent uit Geddah, dat Gordon derebellen te Auderman niet een flottielje van 12 schepen aanviel en versloeg. De vijand, 25.000 man sterk, trok naar Marklat te rug, doch verscheen later met grooter macht weer in 't veld. Te Berlijn en te Weenen oordeelt men er echter anders over. Men houdt het er voor, dat Gordon wel degelijk de gevangene van der. Mahdi is, maar dat de Engelsche Regeering het- om politieke redenen ontkent. Men grondt zich in Duitschland op, naar men meent, betrouwbare berichtenzoo zou de Oostenrijksche minister van buitenland- sche zaken bericht uit Egypte ontvangen hébben, dat Gordon reeds op 8 Oct. in handen van den vijand viel. Hoe het zij, onwaarschijnlijk is het feit volstrekt niet; al was Karthoem niet gevallen, dan zou Gordon's toestand toch zeer hachelijk zijn. Wolseley maakt dan ook meer haast met de expeditie. Hij is te Dongola aangeko men, maar slechts met weinig troepen; vóór hij de rest van zijn leger bij zich heeft kan hij weinig uitvoeren, zal hij zelf niet door de opstandelingen gevan gen genomen worden. De Regeering werd in het Lagerhuis geïnterpelleerd over de quaestie, wat zij eigenlijk met Soudan wil was uit het antwoord niet op te maken, want Gladstone, hoe vaak hij ook moge veranderen, blijft getrouw aan het beginsel, dat de taal dient om de ge dachten te verbergen. Het nieuws betreffende China is al van even twijfelachtigen aard. Er loopen ge ruchten van vredesonderhandelingen; te gen afstand van Formosa voor den tijd van 20 jaar zou de zaak bijgelegd wor den. Zonder hier te veel geloof aan te hechten, mag men veilig aannemen, dat het met den oorlog op een eind begint te loopen, want het blijkt den Franschen meer en meer, dat zij zich in de Chinee- zen vergist hebben. Ook wordt de aar digheid op den duur te kostbaarverder zou men, om een beslissenden slag te kunnen slaan, een veel grootere krijgs macht moeten oversturen, en er heerscht niet veel ambitie om in China te gaan vechten voor eene zaak, die nooit popu lair is geweest. Als Ferry kans ziet om op een geschikte manier uit dit wespen nest te geraken, zal hij de gelegenheid niet laten voorbijgaan. Deze gelegenheid doet zich nu voor in het aanbod van de Engelsche Regeering, om bemiddelend op te tredenmoge al het gerucht waar zijn, dat Ferry dit vroeger reeds eens heeft afgewezen, het uitblijven van een beslis sing hieromtrent wettigt het vermoeden dat hij het voorzichtiger acht, om een achterdeurtje open te houden. Intusschen maken de oppositie-bladen van den be narden toestand, waarin de premier ver keert, gebruik om hem nog eens danig door te halen. Rochefort, die altijd sterk was in het bedenken van scheldwoorden, spreekt in de »Intransigeant" vanFerry- cholera, Ferry-leugenaar, Ferry-slangen slikker, en meer van dien aard. Te oor- deelen naar de omstandigheid, dat de Algemeene Raad van de Seine met groote meerderheid van stemmen de motie aan nam, waarin de wensch wordt uitgespro ken, dat het Parlement zoo spoedig mo gelijk een einde zou maken aan de avontuurlijke koloniale ondernemingen, begint de publieke opinie zich tegen Ferry- te keerende eenige manier toch om dat uit te voeren is, dat Ferry wordt weg gejaagd. In den Senaat wordt nog steeds de discuscie voortgezet over het wetsontwerp betreffende de wijze zijner samenstelling. Met 145 tegen 117 stemmen is aange nomen het amendement Lenoel, houden de, dat de Senaat zal bestaan uit 300 leden, waarvan 225 verkozen door de departementen en 75 door den Senaat, allen voor negen jaren. De commissie had voorgesteld, dat alle senatoren door de departementen zouden worden ver kozen. Tengevolge van bovengenoemde stemming is het ontwerp naar de commis sie teruggezonden, Hoewel de overwinning, door de nati- onaal-liberalen in Duitschland behaald, niet veel om het lijf heeft, hebben zij toch, met liet oog op het aanmerkelijk verlies van de Duitsch-vrijzinnigen, reden tot tevredenheid. Aanleiding orn er op te gaan stoffen bestond er echter volstrekt niet, en de conservatieven hebben hem ook reeds op de vingers getikt over hun becijfering, door de onjuistheid aan te toonen van de bewering, dat de nationaal- liberalen de Duitsch-liberalen op het ver- kiezingsveld geslagen haddenniet gij hebt dat gedaan, roept de sKreuzzeitung," maar wij, conservatieven. Waarheid is, dat de conservatieven zijn gaan strijken met de winst, door het verlies der Duitsch- vrijzinnigen veroorzaakt. Even klein is de bewering van de nationaal-liberalen, dat de uitslag van de verkiezingen zeer gunstig moet worden genoemd, omdat het centrum nog steeds met al de oppo- sitioneele elementen geen meerderheid kan vormen. Over het feit, dat de con servatieven en het centrum de meerder heid kunnen maken in den Rijksdag zon der de nationalen-liberalen, wordt door de laatsten luchtig heengegleden; hun is het genoeg, dat er zonder de nationaal- liberalen geen meerderheid tegen de Re geering kan worden gemaakt. Hoe het met het bestuur van Bruns- wijk zal gaan is ook nog niet met zeker heid te zeggen. Volgens vrij vertrouw bare berichten, is er geen sprake van het optreden van Prins Wilhelm van Pruisen als regent. De Keizer zou, op raad van Bismarck, de werking van den regentschapsraad niet willen verstoren. Na afloop van een jaar zal door den raad, zoo er dan geen troonopvolger erkend werd, tot de keuze van een hertog worden overgegaan. In dat geval moet Prins Leopold Wilhelm van Baden veel kans hebben van gekozen te worden. De Belgische minister Thonissen wil blijkbaar verzoenend optreden. Hij heeft den heer Buis op het stadhuis een bezoek gebracht, en den heer Stoep, comman dant der burgerwacht, de verzekering gegeven, dat dit corps niet slechts zijn volkomen achting en sympathie, maar ook zijn volle vertrouwen bezit, en dat hij alles zou doen, wat in zijn vermogen was om deze instelling, een steunpilaar van den vrijen staat, in macht en waar digheid te versterken. De »Moniteur" behelst het koninklijk besluit, dat het wachtgeld der onderwijzers, die op dispo- nibiliteit gesteld worden, niet minder mag zijn dan 1000 frs. in plaats van 750 frs. Het besluit zal gevolgd worden door een circulaire aan de gouverneurs, betreffende de uitvoering der schoolwet, waarin menigeverzachting wordt gebracht onder andere wijzigingen wordt bepaald, dat vreemdelingen van het onderwijs zijn uitgesloten. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag, den 41 November aanstaande, des namiddags te één ure. Amersfoort, den 7. November 1884. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort, 8 November 1884. De herstemming in 11 van de 43 dis tricten voor leden van de Tweede Ka mer zal den llen November plaats heb ben. De uitslag er van houdt het gansche land tot zoo lang in spanning; want de eigenlijke uitslag hangt van deze her stemmingen af. De stand der partijen is thans 37 Li beralen en 36 Anti-liberalen. In Haarlem en Zevenbergen kan de uitslag geen in vloed op de partijverhouding, tusschen rechter- en linkerzijde uitoefenen. Met het oog echter op den vermoedelijken uitslag in de andere districten is er waarlijk geen profetischen blik voor noo- dig, om vooruit te berekenen, dat in de nieuwe Tweede Kamer de Liberalen niet de meerderheid zullen hebben. Intusschen kan er niet genoeg op ge wezen worden, ook bij de herstemmin gen, dat elk kiezer door eigen bril kijke en nooit ofte nimmer zijn stem cadeau doe of verkoope. In de vacature van cipier in het ïhuis van bewaring" alhier is thans voorzien door de benoeming, van wege den Commis saris des Konings, van den heer P. M. van Sermondt, vroeger cipier in het huis van bewaring te Heusden, dat thans op geheven is. Onze stadgenoot, de heer W. Zwier, heeft te Amsterdam, bij de gehouden examens, acte verkregen voor handtee- kenen, middelbaar onderwijs. Aanstaanden Vrijdag, des avonds te 6 uren, zal in het kerkgebouw der Christe- lijk-Gereformeerde Gemeente alhier, eene redevoering worden gehouden door Dr. Gerth van Wijk, van 's-Gravenhage, ten doel hebbende de belangen van het Chris telijk onderwijs bevorderlijk te zijn, door die voor het publiek te bespreken. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Dinsdag, den 11 November 1884, des namiddags ten '1 ure. Punten van behandeling. 1. Voorstel tot aanneming der schenking en aankoop van gronden in verband met de bestrating van de Wolversteeg. 2. Ontwerp besluit tot heffing van 50% van het tarief van het vuur- haven- en tongeld. 3. Ontwerpbesluit tot heffing en invor dering van het schoolgeld op de lagere scholen. 4. Ontwerpbesluit tot wijziging van art. 2 van het reglement voor het Gymna sium. 5. Ontwerpbesluit tot verhooging der jaar wedde van den onderwijzer hoofd der school 3 soort Koningstraat. 6. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgelijken stand. Den kiesgerechtigden wordt in herin nering gebracht, dat aanstaanden Don derdag, 14 November, 's morgens van 10 tot 12 uur, de inlevering van stembriefjes plaats vindt ten raadhuize, ter verkiezing van vier leden voor de kamer van Koop handel en Fabrieken alhier. Vervalsching van levensmiddelen is in onzen tijd geen kunst, evenmin als het velen moeilijk valt er gebruik van te maken. Zulke gewetenlooze bedriegers te ontmaskeren, met aanwijzing van het middel, waarvan zij zich bij hun bedrog bediend hebben, is een verdienstelijk werk en komt der menschheid ten goede. Hier om kunnen we niet anders dan de ver schijning toejuichen van een Maandblad, dat ons werd toegezonden, en dat tot opschrift draagt: Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen en han dels-artikelen, onder Redactie van Dr. P. F. van Hamel Roos te Amsterdam, uitgave van Allert de Lange te Amster dam. Verdere aanprijzing van genoemd Maandblad achten wij voor onze Lezers onnoodig, als ze kennis hebben gemaakt met den inhoud der ons gezonden 4e af- leveiing, die hier volgt: »Ons dagelijksch brood" en zijne ver- valschingen. Wat men soms onder »Cognac" verstaat. Een bierverval- sching op groote schaal. Een nieuw vervalschingspreparaat voor dure wijn soorten. Melkvervalschers in Amerika. Onderzoek van levensmiddelen en handels-artikelen. Hygiëne en in dustrie. Een vergiftiging in het groot van zinkhoudende appelen. De gevaren bij het gebruik van sommige in blikken geconserveerde groenten. Koper en Zink in wijnsoorten. Korte berichten. Iets over gevaarlijke zink- en loodhou dende keukengereedschappen. Vergif tige cretonneweefsels. Practisch aller lei. Vraagbord. Correspondentie. Laatste buitenlandsche berichten in zake vervalsching van levensmiddelen. Lijst van personen, tegen welke in het open baar gewaarschuwd wordt. Adverten- tiën. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de le helft der maand Sept. 1884. 1. Van Zwaben Amersfoort. 2. J. Frederiks 's-Hage. 3. Mulder 4. J. Boutrop Utrecht. 5. R. v. d. Ploeg Zutfen. 6. Jacob Bermann Verzonden geweest naar Duitschland van Soesterberg. 7. Hogeluchter Gronau. Baarii. Een welgeslaagd matinée mu- sicale werd hier gegeven door de heeren Adelberg uit Utrecht, J. Mulder Jr. en de dames de Brune en Roos aan de le den en begunstigers van de Baarnsche Zangvereeniging. Men hoopt, dat vooral mej. Roos zich meermalen zal laten hooren. Ds. Gezelle Meerburg, Predikant by de Chr. Geref. gemeente alhier, is voornemens, voortaan eiken Woensdag avond bijbellezing te houden. Hauiersveld. Donderdag j. 1. heeft hier een treurig ongeval plaats gehad. Eene ijverige boerendochter van 16 jaren was op een zoldertje bezig geweest eenige werkzaamheden te verrichten. Toen zij er mee klaar was, sprong zij van de geringe hoogte af en kwam terecht in een pas gekookten, grooten varkenspot waardoor zij zich deerlijk brandde en aan de bekomen brandwonden al spoedig overleed. Putten. Te Huinen, tot deze gemeen te behoorende, is tot onderwijzer benoemd de heer W. L. Schouten, thans te Haarlem. Sclierpenzeel. Bij herstemming voor een lid van den raad dezer gemeente is gekozen de heer Jacob van Wolfswinkel met 33 stemmen. De heer W. Ploeg ver kreeg 18 stemmen. Bij het kiescollegie alhier zijn her benoemd voor den tijd van 4 jaren, de heeren H. Ruijs, A. van Essen, R. Bos en D. Lokhorst; en vooi den tijd van 2 jaren de heer Meijer Drees, in de plaats van den heer Jan Jacob Veldhuizen, die tot diaken was verkozen in Dec. 1883. Beroepen naar Veenendaal en Dieren, Ds. van Schelven Az. te Meterennaar Werkendam Ds. Vlug te Nijkerk. Ds. G. Vlug te Nijkerk heeft een be roep ontvangen naar de Herv. Gemeente te Werkendam. De zesde jaarvergadering van »de Unie, een School met den Bijbel" werd 30 October te Utrecht gehouden. Aan de verslagen daar uitgebracht, ont- leenen wij het volgende Sedert de vorige jaarvergadering is het aantal scholen met 20 vermeerderd en bedraagt haar getal nu 415, met 67744 leerlingen. Tien scholen zijn weer in aan bouw, n.l. te Genemuiden, (reeds geopend) Leerbroek, Zaandam, Pernis, Rijnsburg, Haarlem, Utrecht, Oudwoude, Oostermeer en Delfshaven. Het aantal locale comité's bedraagt 682. Verspreid werden 258000 unieblaadjes en 245000 strooibiljetten. Door 42 bladen der Chr. Hist, richting worden de belangen van het Christelijk onderwijs voortdurend behartigd. Het bestuur zal eene prijsvraag uit schrijven, ter verkrijging van een Leer boek voor de geschiedenis des vaderlands. Uit het 21ste jaarverslag der weezen- inrichting te Neerbosch blijkt, dat in dat jaar aan giften en legaten ontvangen zijn eene som van 112282, terwijl de uit gaven bedragen hebben 121692. Het batig saldo wordt door de opbrengst der weezendrukkerij tot een voordeelig ge maakt. BINNENLAND- De buitengewone, vereenigde zitting der beide Kamers van de Staten- Generaal zal geopend worden op Maandag 17 November, des namiddags ten één ure. Bij de verkiezing voor de Eerste Kamer zijn alle afgetreden leden her kozen, behalve W. H. de Beaufort, Teding van Berkhout, Nobel en Carsten. De heer de Beaufort is vervangen door J. van der Breggen Az.Teding van Berk hout door Tak van PoortvlietNobel door Baron van Pallandt van Keppel en Carsten door van Lier. Hieruit blijkt, dat slechts geringe wijzigingen in dat staats lichaam hebben plaats gegrepen en dat in den stand der partijen in 't geheel geene verandering gekomen is. Mr. van Lier, door de Prov. Staten van Drente tot lid der Eerste Kamer gekozen, heeft voor die benoeming be dankt en is in zijn plaats gesteld de heer W. A. Baron van der Feltz, lid der Tweede Kamer. Woensdagmiddag heeft de onthul ling van het ruiterstandbeeld van Wil lem II te Luxemburg plaats gehad. De Koning-groothertog en zijne Gemalin ver verschenen ten twee ure op het smaak vol versierde feestterrein, vergezeld van den Hertog van Saksen-Weimar. Alle autoriteiten waren daar bijeen. Onze Koning in de uniform der grenadiers, zag er flink uit. Onder het gezang van het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2