NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN EEMNES, HAMERSVELO, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEOSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Een tesckiden aansporinj. Offlciëele Publicatie. No. 96. Zaterdag 29 November 1884 Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Baitenlandsch Overzicht. AMEBSFOORTSGHE Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f t, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenlando,07 Reclames per regel 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Wegens gemis aan plaatsruimte, zal er eerst in het volgend Nummer een begin gemaakt worden met een Kieuw Feuilleton. Een opmerking in een der laatste num mers dezer courant gedaan, aan het eind van een bericht betreffende de Algemeene Vergadering van de Nederlandsche Ver- eeniging tot bevordering van Zondags rust, geeft den schrijver der hoofdartike len den moed, dat onderwerp hier te behandelen. Er werd namelijk gezegd: «Het is te hopen, dat men zich opgewekt gevoelen zal, om ook te Amersfoort eene afWeeling op te richten." Ofschoon niet door mij geschreven, drukken deze woorden ook mijne meening uit. Er bestaat, geloof ik, in deze stad genoeg belangstelling in goede dingen, om de verwezenlijking dezer hoop zeer goed mogelijk te achten. Het komt er slechts op aan, een begin te maken, een eersten stoot te geven. Over de zaak zelve, het doel der Ver- eeniging, kunnen weinige woorden vol staan. Blijkens haar Statuten wenscbt zij: a De volksovertuiging te versterken aangaande het hoog belang van Zondags rust voor ieder in het bijzonder, voor het huisgezin en voor de maatschappijb. Te bewerken, dat de Zondag voor zoo velen mogelijk een rustdag kan zijn. Dat programma is zeer eenvoudig, en men zou hebben kunnen verwachten, dat het aanstonds instemming zou vinden bij allen, die van oordeel zijn, dat de hand having van den vrijen Zondag met meer ernst behoort te geschieden, 't Is waar, er zijn maatschappelijke belangen van zóó overwegenden aard, dat zij voortdu rende en onafgebroken behartiging eischenalgeheele onthouding van Zon- dagsarbeid, door ieder zonder onderscheid is niet meer te brengen in het kader van onzen tijd. Maar niemand zal ook het onmogelijke willen eischen, en men behoeft dit ook niet te doen, om even wel overtuigd te zijn, dat veel arbeid, die thans wordt opgelegd, vermeden kan worden, hetgeen niet weinig zal strek ken in het voordeel van de stoffelijke en zedelijke welvaart van ons volk. Toch ondervond de vereeniging bij den aanvang niet den steun, die het schoone denkbeeld van den, helaas te vroeg aan zijn veelomvattenden werkkring ontruk ten professor Hofstede De Groot verdient. Diegenen onzer landgenooten, wier wen- schen zich niet beperken tot handhaving van de rust op den Zondag, doch die bepaald de heiliging van dien dag op hun banier hebben geschreven, bleven van verre staan en weigerden zich aan te sluiten. "Ware dit slechts het eenige geweest, dan zou men die houding, hoe wel haar betreurende, kunnen eerbiedigen: doch men ging verder, <e ver zelfs en beschuldigde de vereeniging aan de heili ging van den Zondag vijandig te zijn. Gelijk uitgedrukt werd in de motie, door het Hoofdbestuur aan de jongste Algemeene Vergadering voorgesteld en door haar aangenomen, mist die beschul diging allen grond. Alleen wenscbt de vereeniging deze quaestie, die van meer individueelen aard is, niet in den kring harer bemoeiingen op te nernen. Zij strijdt voor het vrijmaken van den Zondag het gebruik van dien dag laat zij terecht on beslist. Zij is dus de trouwe bondgenoot van de voorstanders der Zondagsheiliging, en dezen kunnen, zonder iets van hnn beginsel te verloochenen, zich bij haar aansluiten. Laat mij nu eens vertellen, op welke eenvoudige wijze een mij bekende Afdee- ling, die te Leiden,' thans 54 leden telt, tot starid is gekomen, waarbij dan tevens uitkomt hoe practisch de heer Hofstede De Groot te werk ging, bij het aanwerven van mecleweruers. Te Leiden dan hadden, op de eerste roepstem der oprichters, een zestal heeren een verklaring van adhaesie naar Gronin gen gezonden. Elk van die zes ontving nu van den heer Hofstede De Groot een briefkaart met bericht en opgave van de namen der overigen. Een der zes noodigde toen de vijf ande ren ten zijnent, en legde hun de vraag voor Zullen wej trachten, hier een afdee- ling te vormen Die vraag werd toestem mend beantwoord. Elk der zes verbond zich nu, om eenige bekenden uit te noo- digen deze werden tot een vergadering saamgeroepen, en daarmede was de Af- deeling geconstitueerd. Zij koos haar be stuur, stelde een huishoudelijk reglement vast, en belegde achtereenvolgens een tweetal meetings, met het resultaat, dat de jeugdige tak van den jongen boom zich langzaam ontwikkelde. Thans is de Afdeeling ijverig werkzaam, deels om in eigen kring de belangen der Zondags rust te behartigen, deels om met het Hoofdbestuur en de zusters-afdeelingen samen te werken bij alle maatregelen, die in het voordeel der goede zaak genomen worden. Indien het mij vergund is, thans den weg aan te geven waarlangs op soort gelijke wijze te Amersfoort een Afdeeling tot stand kan gebracht worden, dan ver oorloofd ik mij het volgende voorstel te doen Wie in onze gemeente een begin wil helpen maken, zende aan onzen Uitgever, den heer Slothouwer, zijn naamkaartje. Na verloop van veertien dagen zal deze aan allen, die van hun adhaesie hebben doen blijken, bericht zenden, wie zich bereid verklaarden. Het beleggen van een samenkomst is dan uiterst gemakkelijk. Ik twijfel niet, of de heer Slothouwer zal de kolommen van zijn blad gaarne kosteloos beschik baar stellen, om over tijd en plaats van gedachten te wisselen. Van een klein getal mannen van goeden wil hangt het af, of deze poging tot ves tiging eener Afdeeling van de vereeniging, die ik wenschen zou dat haar vertakkingen had in elke gemeente van ons land tot eenig resultaat zal kunnen leiden. Ik eindig met mijn voorstel in de vrien delijke overweging der lezers van dit blad aan te bevelen. Von Bismarck heeft de politieke we reld weder eens op eene redevoering vergast. Hij bestreed n. 1. in de zitting van den Rijksdag op 26 November j.l., op de hem eigen nadrukkelijke wijze het voorstel, om aan de leden van den Rijks dag vergoeding voor reis- en verblijf kosten te verleenen. Niettegenstaande zijne heftige betoogen, werd het voorstel toch evenals vroegere jaren weder met groote meerderheid aangenomen; men verwacht evenwel, dat de Bondsraad er zijne goedkeuring aan zal onthouden. De commissie voor de Congo-confe- rentie te Berlijn heeft het Congo-gebied, .rvof;^nq|0 handelsvrijheid zal wurden gewaarborgd, als volgt om schreven In West-Afrika omvat het de kust streek van den tweeden tot den achsten graad Zuiderbreedte. In Midden-Afrika wordt onder dat gebied het groote hek ken verstaan, gevormd door den reus- achtigen boog, welken de Congo in zijn loop aldaar beschrijft. Voor Oost-Afrika zijn nog geen vaste grenzen bepaald, doch de commissie meent, dal het wen- schelijk zou zijn, om de gebiedsgrenzen voor de Internationale handelsvrijheid tot aan den lndischen Oceaan uit te strek ken, zoodat eventueel het geheele kust gebied van den sultan van Zanzibar en dat der Portugeezen tot aan Zambesi daaronder zou behooren, met eerbiedi ging der bestaande souvereiniteitsrechten. Over het laatstbedoelde voorstel wordt nu nog van gedachten gewisseld. De er kenning der Belgische Association inter nationale africaine door Rusland, Enge land, Italië, Spanje en Oostenrijk wordt in den loop der Conferentiezittingen ver wacht. Onder Voorzitterschap van Sir Wil- fust Lawson, een radikaal van het zui verste water en lid van het parlement, werd in Londen in eene Vergadering van radicalen een «Volksbond tot Afschaf fing van de Erfelijke Wetgevende Kamer" opgericht. Ofschoon de uitdrukkingen in deze vergadering gebezigd, tamelijk hef tig waren, scheen men het er toch over eens, dat van eene bedaarde propaganda meer heil te verwachten was. De mahdi moet aan de stamhoofden in Soedan een brief geschreven hebben, waarin hij hun het naderen van een Engelsch leger aan kondigt, en hunnen bijstand inroept ter bestrijding van de ongeloovigen. Naar de Standard meldt komen de voorstellen der Engelsche regeering op het volgende neder. Engeland geeft een voorschot van vijf miilioen pond sterling tot delging van schulden der administratie. Tot zekerheid dezer leening, welke door Engeland tot een rente van 3'/j pCt. wordt gegarandeerd, worden de inkomsten der Daira en der domeinen bij de Engelsche Bank gestort. De rente op de gepriviligeerde schuld wordt niet gereduceerd, maar het bedrag dezer schuld wordt vermeerderd met dat der Alexandrië-indemniteiten, terwijl de Daira-leening in de geünificeerde schuld wordt opgenomen. De rentevoet der ge heele geünificeerde schuld wordt met een half percent gereduceerd, waardoor een jaarlijksche besparing ontstaat van p. s. 320,000. De rente op de Suez-aandeelen, welke zich in liet bezit van Engeland bevinden, wordt met pCt. verminderd. Naar aanleiding van het bericht uit Engeland, aangaande de oprichting eener sterke policiemaclit van Rijkswege, om den handelsweg door Bechuanaland open te houden en de inboorlingen te bescher men, zegt do Zuid-Afrikaan: Dat dit plan in Engeland zou geopperd worden, kon men voorzien. Dat de uitvoering er van strekken zal, om de verdeeldheid die hier heerscht, te verergeren, dit laat zich even zeer voorspellen. Maar zal Engeland de kosten dier policie op zich nemen of de tiétgeen o°v^r eae^eza^drv?6lB?raR,etïl.N? vallen, laat het zich niet betwijfelen, dat dit laatste het geval zal zijn; maareven- min twijfelen wij of het Koloniale Parle ment zal er voor bedanken, om zulk eene bijdrage toe te staan. Eene petitie in dien geest is aan den Gouverneur overhandigd, en wordt gezegd 4 a 5000 naamteekenin- gen te bevatten. Ook uit Kowie, Ri- versdale en Fraserburg zijn adressen naar hetzelfde model verzonden. Niettegenstaande Tonkin aan Frank rijk rijke hulpbronnen zal openen, altijd volgens zeggen van minister Ferry, heeft dezen bij voorbaat toch maar weder een crediet van 43 miilioen, voor de operatiën aldaar, aangevraagd. Dit voorstel werd door de Regeeringspartij met gejuich ontvangen. Bij het departement van Justitie in Zweden is een ontwerp in behandeling, strekkende om uit 's lands kas vergoe ding te verleenen aan onschuldig gear resteerden en bij spoorwegongelukken schadeloosstelling uit te keeren. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, doen te weten, dat blijkens de processen-verbaal van stemopneming nopens de verkiezing van twee leden voor de Kamer van Koop handel en fabriekon alhier, dd. 27 Novem ber 1884, als zoodanig is verkozen voor beide vacaturen, de heer C. T. van Beek, en dat voorzegde processen-verbaal ge durende acht dagen, te rekenen, van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing liggen. Amersfoort, den 28. November 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1