DIENSTMEID» Telegrafisch bericht. ADVERTENTIËN. INGEZONDEN. Amersfoort 29 November "1884. Bij de gehouden verkiezingen voor Le den der Tweede Kamer zijn gekozen Voor Almeloo: den heer Van Alplien, Anti-.Rev., met 1202 st. De heer Van Laer, Lib. bekwam 4077 st. Gorinchemde heer Baron de Geer, Anti.-Rev. met 1930 st. De heer Jeekel bekwam 983 st. De Directeur v/h Postkantoor maakt bekend, dat, te rekenen van af 1 Dec. e. k., 'de tweede bodeloop van en naar Hoevelaken, en de daarop aldaar volgende bestelling, alsmede de 3e bodeloop v/h. Hulpkantoor te Soesterberg naar het spoorwegstation aldaar en de volgende bestelling, op Zon- en Feestdagen niet zal worden uitgevoerd. Amersfoort, 28 Nov. 1884. De Directeur, C. SMITT. Onze stadgenoot, de heer Priem, die bij de najaarsexamens acte kreeg, als onder wijzer, is .als zoodanig benoemd te Appel, gemeente Nijkerk. Bij de herstemming voor twee leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken is voor beide zetels, met meerder heid van stemmen, gekozen de heer C. T. van Beek. Wordt een dier beide benoemingen door den heer van Beek aangenomen, dat wel zeker is, dan zal nog eene nieuwe vrije stemming moeten plaats hebben. In Je zitting der rechtbank, te Utrecht, civiele kamer, van heden, heeft het O. M. conclusie genomen in de verschillende onteigeningszaken, betrekking hebbende op den aanleg van den spoorweg Amers foortNijmegen. In de zaak tegen den broodbakker Jan Koppen, te Amersfoort, en in die tegen M. Lagemaat, te Leusden, werden de door den vertegenwoordiger der gedaagde par tijen opgeworpen exceptien van nietig heid der dagvaarding ongegrond geoor deeld en werd geconcludeerd tot voort zetting der procedure en tot benoeming van deskundigen, om de door den staat gedane aanbiedingen te onderzoeken, met reserve van de kosten tot de eind uitspraak. beiden te Leusden, waar het verschil alleen den prijs gold, die voor den te onteigenen grond zou worden betaald, werd tot be noeming van deskundigen geconcludeerd, evenals in de zaak tegen mr. P. J. J. Scholten qq., als gemachtigde van de overleden wed. van Ekeris te Woudenberg. In deze laatste zaak concludeerde het O. M. nog, dat de kinderen van Ekeris als intervenienten in het geding zouden wor den toegelaten. Een dadelijke beslissing oordeelde het O. M. gewenscht in de zaak tegen mr. Claringbould qq., vertegenwoordiger van de overleden wed. H. van Dijk, te Leusden, die verklaard had het door den staat gedane bod aan te nemen. De conclusie was hier, dat de kinderen van Dijk, overeenkomstig het door hen kenbaar ge maakte verlangen, als mede-eigenaren in het geding zouden worden opgenomen en dat de rechtbank de onteigening zou uitspreken tegen de aangeboden som, met veroordeeling van den staat in de kosten. De rechtbank bepaalde de uitspraak in al deze zaken op a. s. Vrijdag 5 De cember. Het orgelconcert, door den heer Enderlé Vrijdagavond in de St. Joriskerk gegeven, heeft den bezoekers, die vrij talrijk waren opgekomen, uitstekend voldaan. Daarvoor strekken trouwens de capici- teiten van den heer Enderlé wel ten waarborg. Met genoegen constateeren wij te ge lijkertijd, dat van de opbrengst van hetcon- cert Va deel bestemd was voor de armen der Herv. Gemeente. Hoogland. De mazelen, die reeds eenigen tijd in de naburige gemeenten heerschen, beginnen zich ook hier te vertöönen. In den loop der week deden zich reeds een tiental gevallen voor. Veenendaal, 22 Nov. Vooral onder de neringdoenden hoopt men ten zeerste, dat de commissie, belast met de plaatsing van het kapitaal, ten behoeve voor de opneming dezer gemeente, in den Ooster stoomtramweg ZeistArnhem, mag sla gen. Zij hebben daarbij niet alleen de verbinding met den Rijn, maar ook de bevordering van het bekende marktwezen te dezer plaatse op het oog en begrijpen zeer goed, dat de gewenschte verbinding den bloei en de welvaart van dit dorp zeer zal bevorderen. De genoemde com missie zal zich heden tot den Raad dezer gemeente wenden, met verzoek den aan deelhouders gedurende 10 jaren vier percent rente te willen garandeeren. C0NCEPT-P0GRAM voor eene Commissie tot leniging van den nood der arbeidende klasse te Amsterdam De Commissie gaat uit van de voor onderstelling, dat de tegenwoordige nood der arbeidende klasse ontstaan is uit ge brek aan opgegeven werk. Zij wil daarom trachten dien nood te lenigen door werk op te geven. Om tot dat doel te geraken, zal zij, bij genoegzamen steun, alle werklieden, die door bovengenoemde oorzaak werke loos zijn, uitnoodigen van een voorwerp van niet te grooten omvang en uitmun tende door bruikbaarheid of sierlijkheid. Die voorwerpen wenscht zij dan van de werklieden te koopen en weder te uerkoopen tegen den kostenden prijs aan particulieren, winkeliers of magazijn houders. Zij wenscht daarmede voort te gaan zoolang de nood duurt, en hare werk zaamheden te eindigen, zoodra billijker wijze kan verwacht worden, dat bruik bare werklieden weder door werkbazen in dienst kunnen gesteld worden. Om voor de eerste maalde ingeleverde voorwerpen te kunnen betalen, moet de commissie over eenig kapitaal kunnen beschikken. Om dat te verkrijgen, zal zij een beroep doen op de weldadigheid der stadgenooten. De noodige materialen worden door de werklieden zelf aangeschaft. De commis sie rekent hierbij echter op de welwil lendheid der leveranciers en werkbazen, die hen zal nopen voorschot in materiaal te geven aan de bij hen bekende werk liedenterwijl de Commissie verder ver trouwt, dat aan die werklieden, welke thuis geen geschikte gelegenheid tot arbeiden kunnen vinden, door de patroons, bij wie zij vroeger in dienst waren, gaarne een hoekje in hunne werkplaatsen zal ..vsiucii aigesiaau. Is de commissie, om te beginnen/ ge noodzaakt geldelijken steun te vragen, zij vertrouwt, dat in het vervolg magazijn- houders en winkeliers gaarne van de gelegenheid zullen gebruik maken, öm de voorwerpen, door Amsterdamsche werk lieden vervaardigd, tegen den kostenden prijs bij grootere of kleinere hoeveelheden van de commissie te betrekken en daar mede hun voordeel te doen. BINNENLAND. Met 1 December a. s. worden gelijk reeds onlangs kortelijk is medege deeld postbewijzen ingevoerd, omtrent welk doel de navolgende mededeelingen inlichting geven. Voor de verzending van bedragen per postwissel, hoe gering ook, moest men zich tot dusver naar eene postinrichting begeven, die, vooral op het platteland, niet altijd in de nabijheid gevonden wordt, terwijl slechts gedurende een gedeelte van den dag gelegenheid tot het verzen den van postwissels bestaat. In sommige gevallen wenscht de afzender van een postwissel zijn naam geheim te houden, doch dikwijls is die naam geen geheim voor den ambtenaar, die den postwissel ter verzending aanneemt. Ook kan de afzender bijzondere redenen hebben, waar om hij dezen zelf, gesloten in een brief, wenscht te verzenden, in plaats van die verzending aan de post-administratie over te laten. In al die gevallen voorzien nu de post bewijzen. Zij zullen verkrijgbaar zijn in 19 soorten, namelijk tot bedragen van 1, l'/j, 2, 2\'i Gulden, enz. Tot en met 10 Gulden, wordt de helft van het recht der gewone postwissels geheven en daar enboven een 'li cent voor formulier- kosten. Een ieder zal zich die postbewijzen kun nen aanschaffen, om die in een brief of omslag te verzenden wanneer en waar heen hij wil, mits binnenlands. Voor de verzending vult men den naam in van den persoon, voor wien het geld bestemd is, en scheurt er de strook af, die bewaard moet blijven, om te dienen als bewijs van storting, voor het geval, dat t postbewijs verloren mocht gaan. De postbewijzen zijn 6 maanden geldig; doch ook na verloop van dien tijd kan, bij aanvrage aan eenige postinrichting, machtiging tot uitbetaling verkregen worden. Voor de uitbetaling gelden voorts de zelfde regels als voor de gewone post wissels. De cursus voor Huisvlijt-onderwijs te 's-Gravenhage hield Zaterdagmiddag in de school van den Heer Straub een open bare les. Een twaalftal leerlingen, die allen twee jaren dien cursus bijwonen, was onder leiding van hun onderwijzer den Heer Kooijman, ijverig in de weer met het samenstellen van carton-, figuur- zaag-, steek- en snijwerk. Een keurige verzameling dezer reeds afgewerkte voor werpen was tentoongesteld en getuigde van bedrevenheid van het jonge volkje. De anti-revolutionaire Kamer leden aldus meldt de Standaard hebben zich opnieuw tot eene politieke club vereenigd op de basis van het be kende pogram. Alle door het Centraal- Comité bij eerste stemming aanbevolen leden zijn tot deze club toegetreden. Het bureau van deze club bestaat uit den Heer baron Van Wassenaar van Catwijk als president, en de heeren jhr. De Sa- vornin Lohman en Van der Hoop als secretarissen. Tot de gewoonten van de platte landsbevolking in Friesland, die meer en meer in onbruik geraken, behooren ook de lange begrafenisstoeten. Gisteren had er te Oude Straat nog eene plaats in den ouden trant. Van de ongeveer honderd genoodigden volgden tachtig mannen en vrouwen het- lijk naar het kerkhof. Men wordt dan na den vaak langen tocht meestal opgewacht in de herberg, waar de dominee eene toespraak houdt of het gebed doet, en elk der gasten een grooten koek krijgt, waarvan hij het stuk, dat hij niet op kan, mee naar huis neemt. Dikwijls zit men ook aan eene gedekte tafel, en ligt er naast ieders bord een bal en een krentebrood. Mijnheer de Redacteur Wat niet verwacht werd, maar toch zeer be grijpelijk is, heeft de heer van Cleeff geantwoord -r y.. ,..Dw«unucii suuKje, in uw vorig nummer, over het onbetamelijke van orgelconcerten in de kerken. De heer v. C. neemt ze in bescherming. Op welke gronden Omdat in de St. Joriskerk herhaaldelijk orgelconcerten gegeven zijn Omdat de heeren v. Eijken en Craaijvanger dit daar al gedaan hebben Oindat de heer Enderlé met Mevr. de Koe die ook gaven in de Rem. Kerk Omdat men dit in Rotterdam ei in andere plaatsen al sedert 50 jaren deed Omdat in Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Delft enz. orgelbespelingen plaats hebben, met goedvinden zelfs met aanmoediging van kerkvoogden Omdat de heer Enderlé een door en door godsdienstig man is; enz. enz. Daar heeft de heer van Cleeff veel gezegden de geschiedenis der orgelconcerten in één adem beschreven; maar heeft hij ook één motief aan gegeven, waarom orgelconcerten in de kerken, bezien van een godsdienstig standpunt, zouden zijn goed te keuren Mogen orgelconcerten in onze Hervormde kerk gegeven worden, omdat dit al meermalen plaats had? Omdat de heeren van Eijken en Craaij vanger dat ook al gedaan hebben? Of is dit soms een reden te meer, om er nu eens een eind aan te maken Of verder de heer Enderlé een door en door godsdienstig mensch is pn bekwaam en degelijk organist, zegt niets-, want dat geeft hem nog geen recht orgelconcerten in de kerk te houden. Indien de heer van Cleeff een vroom Israëliet is en de Thalmud misschien op zijn duimpje kent geeft hem dit nog geen recht op den Sabbath voorganger voor zijne gemeente te zijn. De heer van Cleeff is, als Israëliet, daarenboven niet bevoegd de kerkelijke gevoelens van Chris tenen te beoordeelen. Met de slotbemerking, mijnheer de Redacteur, dat het voor een oud journalist, als de heer van Cleeff, bespottelijk is u den naam te komen vragen van den schrijver van een ingezonden stuk in Uwe courant, blijf ik beweren, dat orgelconcerten in een kerkgebouw onpassend zijn, ook al staan de deuren open, al verdeelt men zich in clubjes en wandelt men door het gebouw. U dankzeggende voor de verleende plaats ruimte. Uw dw. Dr. Kwastibum. Na de plaatsing van het bovenstaande, door den heer Kwastibum, worden over dit onderwerp geeue stukken meer opgenomen. Redactie. BURGERIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 20 Noy. Daniel Petrus, z. van Antonius Aloijsius Hamers en Dorothea Jo hanna Albertina Machtilda Geerligs, 22 Nov. Mozes, z. van Izaiik Gosschalk en Sara Stodel. Hermanns, z. van Jan Mater en Cornelia van den Berg. 23 Nov. Sjoerdtje Wierdina Catharina Johanna, d. van Jacob Constantiju Camerling Helmolt en Catharina Johanna Barones van Sytzama. Elias, z. van Nicolaas Wolfswinkel en Geertrui van Eijken. 24 Nov. Reijer, z. van Teunis Schoonderbeek en Elisabeth Wijntjes. 25 Nov. Louisa Maria, d. van Wouter Bak- kenes en Maria Louisa Haueveer. Dina Johanna, d. van Jan Dam en Clara- Louisa de Liefde. 26 Nov. Teuntje, d. van Hen- drikus van 't Hof en Sijbrigje Siderius. Reiniera Margaretha, d. van Karei Andreas Arnoldus Liethoff en Reiniera Margaretha van Eijkel. Ondertrouwd: 21 Nov. Hendrik van Drie en Hanna van de Blankevoort. Abram de Beer en Estella Meijers. Gehuwd: 26 Nov. Jan Bloemendal en Jo hanna Alijda Koenen. Overleden: 22 Nov. Elisabeth Kleber, 4 j. Elisabetha Clasina Smulders, 76 j. ongeh. Een lev. aang. k. vr. gesl. van Adolphus Henricus van Kalken en Johanna Kamerbeek. 23 Nov. Johanna Stevens, 62 j. echtg. van Richardus Heudrikus Fran- ciscus Ronte. Een lev. aang. k. m. gesl. van Jan Groen van Wettum en Dina Geursen. Erauciscus van den Berg, 73 j. echtg. van Janna van Beek. 24 Nov. Boudewijua Johanna Kleber, 3 j. Bunschoten. Bevallen: 21 Nov. Rijtje Korlaar, vrouw van Peter Bos, dochter. 25 Nov. Wil- lempje Duijst, vrouw van Ariean van Diermen, zoon. Ondertrouwd Willem Koelewiju en Geertje Blokhuis. Hoogland. Geboren: 24 Nov. Jan van Straten, zoon van Heiltje van Straten. Gehuwd Hendrik Sukkel met Elisabeth van Straten. Soest. Geboren 11 Nov. Dirk, zoon van Gerrit Hendrik van den Broek en van Johanna Maassen. 22 Nov. Willebrordus, zoon van Nicolaas Hilhorst en van Maria WijuhofF. 28 Nov. Hermina Antoinetha, dochter van Johannes Rether en van Johanna Christina Lüschen. Gehuwd: 15 Nov. Jacobus van de Grift met Dirkje Plekkepoel. 15 Nov. Aart Roest met Hendrika Michies. 15 Nov. Thijmen van der Veer met Gijshertha Peter- nella Veldhuizen. 15 Nov. Dirk van den Berg met Maria Lohuis. Overleden: 18 Nov. Meije Cornelisse huisvrouw van Everhardus Hilhorst 41 jaar. 20 Nov. Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Johannes Visser en van Evertje Werkhoven. 23 Nov. Jannigje Lagemaat 13 maanden.27 Nov. Hendrik Geuering, weduwnaar van Maria Janse van 't Klooster, oud 70 jaar. Woudenberg. Geboren: 23 Nov. Martius, z. van Jaco bus Matheus van Wakeren en Everdina van Silfhout. 24 Nov. Alberta Cornelia, d. van Jan Mulder en Maria Cornelia van Lunteren. Ondertrouwd: 29 Nov. Jacobus Methorst, 26 j. en Grietje van de Gliud, 25 j. VERBETERING. Wij vertrouwen, dat onze lezers het aan eene vergissing zullen hebben toe geschreven, dat in ons vorig No. het stukje, getiteld Staten-Gcneraal, isjopge- nomen. Wij vinden de waardeering van de woorden van den heer Wybinga in dat stukje onjuist en zijn het met dien eerbiedwaardigen grijsaard volkomen eens, dat de bemoeiingen der kerken op Staat kundig gebied, in plaats van zich tot haar eigen verheven werkkring te bepa len, een ramp voor het vaderland is. Naar onze overtuiging benadeelt het op treden der kerken, als politieke partijen, niet het uiterlijke maar het innig waar achtig godsdienstig leven. Red. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER, de HoogWelGeb. Vrouwe'' Baronesse VAN BOETZELAER, geb. Roodenburg. y^l Dordrecht, 27 November 1884. IV'ordt terstond gevraagd, een ferme DIENSTBODE, met goede ge tuigschriften. Te bevragen bij B. BLAN KENBERG ZOON, Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2