NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR Iet avontuur vau BILL GREY, AMERSFOORT, BURN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLANO, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Offlciëele Publicatien. Feuilleton. No. 99. Woensdag 10 December 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandscli Overzicht. AMERSFOORTSCHE Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,—. Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels f 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Zij die alcli van lte- deu af op deze courant abonneeren, ontvangen de Nummers tot 1 Januari a. s. GRATIS. De kieswet, die de gemoederen zoo in gisting bracht en tot een ernstig conflict dreigde aanleiding te geven, is door de beide Huizen in tweede lezing goedge keurd en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat het koninklijk be sluit, behelzende goedkeuring der nieuwe wet, was voorgelezen, is men tot 19 Febr. uiteen gegaan. In den Franschen Senaat is men nog steeds aan het delibereeren over de wijze van verkiezing der senatoren; de voor naamste quaestie is of zij al of niet voor hun leven benoemd zullen worden. Voor- loopig heeft men besloten, om de benoe ming van verdere senatoren voor het leven te verdagen tot na de vaststelling van de aanhangige wet. Ferry was er heftig tegen, dat de leden bij algemeen stemrecht zouden gekozen worden, want Kamer en Senaat zouden dan een zelfden oorsprong hebben; blijkens den uitslag der stemming dacht het meerendeel der leden er juist zoo over als hij. Uit China verneemt men, dat de Chi- neezen zeer geheimzinnig zijn met de bestemmingsplaats voor de vloot, die nu georganiseerd wordt. Het heet, dat zij bestemd is om Formosa te bezetten, maar velen denken dat er wat anders achter zit. Natuurlijk, dat denkt men in dergelijke gevallen altijd. Intusschen is dit het eenige nieuws, wat de telegraaf Hij had al heel wat wonderlijke avonturen beleefd, die oude Billzijn roode pruik had al menigmaal gevaar geloopen door de Indianen gescalpeerd te worden, en hij had het zeker niet aan hup. goede gezindheid te danken, dat hij nog op zijn oude beenen rondliep. Hij be hoorde tot die taaie lieden, die door alle gaatjes heen kunnen en zich overal weten uit te redden; meestal was hij er zonder kleerscheuren afge komen, slechts zijn linker oog had hij er bij ingeschoten. Dit verlies had er niet toe hijge dragen, om zijn uiterlijk schoon te verhoogen, maar wel om zijn haat tegen de «roode honden" te versterken. Ondanks de totale afwezigheid van wenkbrauwen had het overgebleven oog zulk een slimme, onversaagde uitdrukking, dat men zich volstrekt niet verwonderde over de handigheid, waarmede hij steeds den dans was ontsprongen. Zooals hij daar hij den rossen gloed van het kampvuur aan den achterpoot van een wolvin zat te kluiven, was hij de type van den wilden zoon der prairiën, dapper en listig, vlug in al zijn bewegingen, gehard tegen vermoeienis en ontberingen. »Het spreekwoord zegt, dat honger rauwe boonen zoet maakt," klonk het van zijn vette lippen, «maar ik beweer, dat hij zelfs een oude wolvin malsch kan maken." Inderdaad, het scheen hem te smaken mij kostte het groote moeite om het walgelijke, half verbrande vleesch naar binnen te werken. Wij hadden den geheelen dag geen wild aangetroffen ons brengt; wel een bewijs, dat het met het zoogenaamd krachtdadig optreden der Chineezen zoo'n vaart niet loopt. De hertog van Cumberland ziet einde lijk de bezwaren, welke er tegen het door hem aanvaarden van de nalaten schap van den hertog van Brunswijk be stonden, uit den weg geruimdhet testa ment is geldig verklaard en de successie rechten zijn reeds betaald. Waarschijnlijk om de schandelijke ma nier, waarop Gordon verwaarloosd is, weer goed te maken, heeft koningin Victoria besloten hem het erfelijk pair schap en het grootkruis der Bath-orde te verleenen. Het Parlement zal hem bij zijne terugkomst een jaargeld toekennen. Zoover is het echter nog niet. Hij doet nog steeds uitvallen en zijn stoom schepen teisteren de rebellen langs de oevers van de Nijl; bij Shendy heeft hij mondbehoeften buit gemaakt, die zeker wel te pas zullen komen. Volgens zeggen van een ooggetuige moet de Mahdi op drie uur afstands van Khartoem gelegerd zijn. Het is niet onmogelijk, dat de univer siteitsonlusten in Spanje een kabinets crisis ten gevolge zullen hebben. Zoo spoedig de Cortes geopend zullen zijn, zal de Regeering over deze zaak geïn terpelleerd worden, en men zegt dat alle groepen van de linkerzijde zich vereenigd hebben om de Regeering te bestrijden. De studenten hebben een protest open baar gemaakt, waarin zij verklaren zich in hunne waardigheid gekwetst te gevoe len door de despotische regeering, aan welke zij vergeefs gerechtigheid en be scherming hebben gevraagd. Maar onder de nieuwen ultramontaanscben rector wordt het er niet beter op; hij heeft een cir culaire uitgevaardigd, waarbij aan de hoogleeraren gelast wordt hem eiken dag in deze dorre streek, waardoor onze weg liep; mijn laatsten voorraad pemmican had ik dien morgen verorberd, en was het ons laat op den avond niet gelukt eene wolvin te schieten, dan zouden wij het zonder avondeten hebben moeten doen. »Ik heb het toch meer op een hertebout begrepen," merkte mijn buurman aan, »maar, ik moet zeggen, 't is toch beter dan niets." «Als ik nog denk aan dien zwarten gier, waarmee ik eens mijn maal gedaan heb, dan vind ik dit extra fijn," klonk het een eind verder. »Nu." zeide Bill, «ik heb al eens vier dagen geleefd van een kostje, waaraan zelts een prairiehond barsten zou, van een leeren broek." Een ongeloovig lachje werd door deze woorden op ieders gelaat te voorschijn ge roepen. «Zeg eens," zeide een Canadees, die juist moei te deed, orn een taaien lap door te slikken, «ik vind het gemeen iemands eetlust door zulke verhalen te bederven." «Wie niet wil behoeft het niet te gelooven, maar nu ik toch klaar hen met mijn diner, waarvoor onze kameraad hier (dat doelde op mij) den neus ophaalt, wil ik het welvertellen, te meer daar ik mij nog al aardig uit dat avon tuur heb weten te redden menigeen zou er den kraaienmarsch mee geblazen hebben. Het was in dat jaar, dat Ned Sand met zijn jongens dat nest van de Apachen uitrooide en die jonge Mexicaansche dame bevrijdde; tussschen twee haakjes gezegd, ik heb nog altijd spijt als haren op mijn hoofd dat ik daar niet bij geweest ben. Ik zwierf toen in het noordwesten van Texas, of liever, ik was op weg naar een der forten. Op een goeden morgen, terwijl ik in iets erg heb, word ik door vijf van die roode kerels een rapport te zenden over het gedrag der studenten; ook heeft hij een vervol ging laten instellen tegen de internen der ziekenhuizen, daar zij gemeene zaak hadden gemaakt met de studenten. Behalve dit heeft men nog een ander appeltje met de Regeering te schillen. De ex-minister Camacha wil haar in- terpelleeren over de oorzaken van de vermindering der inkomsten, die van Juli tot September 13V2 millioen peseta's minder hebben bedragen dan in dezelfde maanden van het vorige jaar. Men wijst dit aan quarantaine-maatregelen en wan beheer. Op Cleveland, den aanstaanden Presi dent der Vereenigde Staten, werden vol gens de New-York Thirties(er wordt geen oiïiciëele opgave openbaar gemaakt), in het geheel 4.912.944 stemmen uitge bracht, tegen 4.846.078 op Blaine, den candidaat der liberalen, of republikeinen, w"t op hetzelfde neerkomt. Maar behalve deze hooge waardigheid, kreeg Cleveland hierdoor een aardige erfenis; een burger uit Pitsshurg heeft namelijk zijn geheele vermogen, 50.000 dollars, vermaakt aan aan den eersten Candidaat der demo craten, die tot President verkozen wordt. Die som valt hem nu ten deel, maar hij is gehouden, om haar in het belang der democratische partij te besteden. Door de Engelsche Regeering zijn plan nen overgelegd betreffende de uitbreiding der vloot. Bij de mededeeling deed zij uitkomen, dat, als die uitbreiding heeft plaats gehad, de Engelsche vloot 30 schepen van het nieuwste type zal heb ben, te zamen van 210,430 ton, en de Fransche 19 schepen van hetzelfde type, van 127,828 ton; terwijl de Engelsche 16 zoogenaamd verouderde schepen zal hebben, van 115,520 ton, en de Fran sche 12, van 53,066 ton. De Engelsche overvallen en naakt uitgeschud; mijn paard, mijn boks, mijn lasso, alles werd geconfisqueerd, en ik hield niets aan het lijf als een leeren broek. Zoo kon ik mijn reis voortzetten het verwon derde rnij eigenlijk, dat ik er nog levend was afgekomen intusschen, ik zou het wol zoo be leefd van de heeren gevonden hebben, als zij mij wat fourage hadden meegegeven. Zij hadden zeker gedacht, dat ik van honger zou sterven, maar zij kenden Bill nog niet. Ik had dien morgen gelukkig nog goed geschranst, en ik rekende er op onder weg wel wat noten of watermeloenen te zullen vinden. Den eersten dag ging het uitstekend en ik avanceerde een mooi eind, maar ik was dien slappen kost niet gewoon en had den volgenden morgen een erg kriewelig gevoel in mijn maag, waarvan, ik mij niets goeds voorspelde. Als die honden mij mijn lasso maar hadden gelaten, zou ik nog wel een stuk wild machtig zijn geworden, maar nu kon ik mij suf denken, om een uitweg te vinden. Tegen den middag kwam ik aan een beek, en mijn eerste werk was om met een eind drijfhout een zoodje kikkers dood te slaan; ik had nu ten minste versch vleesch. Maar daar ik geen vuur kon maken, en de beesten dus rauw moest opeten, sprong ik van pleizier een gat in de lucht, toen ik een bisonkolf zag komen aandrijven. Ik had niet lang werk, oiu mij uit te kleeden, en dapper zwom ik er op los; maar het kreng leefde zoo vreeselijk, en er was zoo'n lucht bij, dat mij het hart in het lijf omdraaide. Toch sleepte ik het naar den kant, in de hoop, dat er een wolf op den reuk zou afkomen evenals de duivel op een zieltje. Om nog zekerder te werk te gaan, maakte ik van de stukken hout, die hier in overvloed lagen, en van wilgetwijgen een val, en daar stopte ik een stuk van het kreng in. Tegen den avond kwamen er een paar wolvende duisternis liet mij niet toe, om te zien of zij er zal dan 5 groote ramtorenschepen heb ben en de Fransche 3. Het belangrijkste deel van de door de Regeering voorgestelde uitbreiding acht men het aanschaffen van 15 kruisers vijf gepantserde en 30 torpedo-booten omdat in deze soort van schepen de En gelsche vloot zwak was. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de wetten van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) en van den 1. Mei 1S63 (Staatsblad No. 44), betrekkelijk de nationale militie, benevens het koninklijk be sluit van den 1 7. December 1861 (Staatsblad No. 127); Doen te weten, dat op Donderdag den Ssten en Zaterdag den lOden Januari 1885, telkens vau 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ten raadkuize der gemeente de inschrijving voor de nationale militie zal plaats hebben van jongelingen, die in den loop van het jaar 1866 geboren en alzoo in 1886 aan de loting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wetsar tikelen in herinneriug: Art. 15. „Jaarlijks worden voor de militie „ingeschreven alle mannelijke ingezetenen „die op den 1. Januari van het jaar hun „negentiende jaar waren ingetreden. „Voor ingezetenen wordt gehouden1. hij, „wiens vader, of, is deze overleden, wiens „moeder, of, zijn beiden overleden, wiens „voogd ingezeten is volgens de wet van den „28. Juli 1850 (Staatsblad No. 44): 2. hij, „die geen ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste, aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermeld tijdstip vour- „afgaande, achttien maanden in Nederland „verblijf hield; 3. hij, van wiens ouders de ingeloopen waren, en rammelende van den hon ger bracht ik den nacht op een boom door. Des morgens werd ik wakker door een helsch concert, en toen ging ik kijken, jawel, daar zaten drie wolven in den val. Ik bombardeerde ze met steencn tot ze dood waren, en met een scherpen steen trok ik hun het vel af. Het vleesch, dat ik overhield, hing ik in de zon te drogen; het duurde twee dagen voor het klaar was, en daarvan maakte ik gebruik, om uit te rusten. Daarna ging het weer op marsch, altijd maar oostwaarts; maar ik was nog vier dag reizen van het fort af, toen mijn proviand reeds op was. Nu begon het er te spannenwat ik ook deed, om het een of ander beest machtig te worden, het wilde niet lukken, en zoo begon ik eindelijk in wanhoop aan mijn broekspijpen te kluiven, 't Is waar, men had er wel soep van kunnen koken, zooals men dat noemt; maar ik word nog zeeziek als ik aan die vier dagen denk, en ik zal dan ook alleen maar ver tellen, dat ik als een schim op het fort aan kwam. De kameraden konden in 't het begin niet gelooven, dat ik het was, en eerst toen ik drie dagen lang bij afwisseling gegeten en ge slapen had, herkenden zij Bill weer,'. Hier hield hij een oogenblik op om zijn pijp aan te stekenna een kort gegrinnik, waarvan wij de reden nog niet konden vermoeden, ver volgde hij «Maar het mooiste van de grap komt nog achteraan, en op het fort hebben wij er dikwijls tranen om gelachen. Ik was hier nu al een dag of vijf geweest, en dacht er reeds over om mijn fortuin verder te gaan zoeken, toen ik tegen den middag vijf Indianen zag, die naar ons toe kwamen. Wordt vervolgt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1