School- en Kerknieuws. „langstlevende ingezeten wa9, al is zijn voogd „geen ingezetenen, mits hij binnen het Rijk „verblijf houde." „Voor ingezeten wordt niet gehouden de „vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, „waar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst is onderworpen, of waar „ten aanzien van de dienstplichtigheid het „beginsel van wederkeerigheid is aangeno- „men," Art. 16. „De inschrijving geschiedt, 1. „van een ongehuwde in de gemeente waar „de vader, of, is deze overleden, de moeder, „of, zijn beiden overleden, de voogd woont; „2. van een gehuwde en van een woduw- „naar in de gemeente, waar hij woont; 3. „van hem die geen vader, moeder of voogd „heeft of door dezen is achtergelaten, of „wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, „in de gemeente waar hij woont; 4. van „den buiten 's lands wonenden zoon van „een Nederlander, die ter zake van 's lands „dienst in een vreemd land woont, in de „gemeente, waar zijn vader of voogd het „laatst in Nederland gewoond heeft;" Art. 17. „Voor de militie wordt niet in geschreven 1de in een vreemd Rijk ach tergebleven zoon van een ingezeten, die „geen Nederlander is2. de in een vreemd „Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van „een vreemdeling, al is zijn voogd ingeze tenen; 3. de zoon van den Nederlander, „die ter zake van 's lands dienst in 's rijks „overzeesche bezittingen of koloniën woont". Art. 18. „Elk die volgens art. 15 behoort „te worden ingeschreven, is verplicht zich „daartoe bij Burgemeester en Wethouders „aantegeven tusschen den lsten en 31sten „Januari. „Bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis is zijn vader of, is deze overleden „zijne moeder, of zijn beiden overleden, „zijn voogd tot het doen van die aangifte „verplicht." Art. 20. „Hij, die eerst na het intreden ïivan zijn 19 de jaar, doch vóór het volbrengen „van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, „zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving „aantegeven bij Burgemeester en Wethouders „der gemeente, waar de inschrijving volgens „art. 16 moet geschieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met eene boete van f 25 tot ƒ100 en subsidiaire gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders ge boren zijn, wordt de overlegging van eene geboorte-acte gevorderd, tot wier kostelooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gomoonto kon vervoegen ccnige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 6 December 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd Be Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het Publiek, dat door hen aan NICOLAAS SELHORST BLOM en zijne rechtverkrijgenden ver gunning is verleend om eene brood bakkerij met twee heetwater-ovens met uitrollende bakvloeren, opterichten in het perceel, alhier gelegen aan den Weg naar Beekestein buiten de Slijkpoort, kadastraal bekend onder sectie B, No 1518. Amersfoort, den 8. December 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet van den 28. Juni 1881, (Staatsblad no. 97); Brengen ter openbare kennis, dat ver zoekschriften om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen zijn ingekomen van G. T. OCKHORST, •wijk B, no. 48, en H. J. T. van AROM, wijk G, no. 277 Amersfoort, den 8. December 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 10 December 1884. De Commissie voor tijdelijke werk verschaffing alhier, heeft heden aan hare Stadgenooten eene Circulaire verzonden, waarin zij op hulp en medewerking aandringt. Zij wijst daarin op den druk der tij den, op de gevolgen daarvan voor den werkenden Stand en merkt terecht op, dat zij, die werken kunnen en willen, niet verwezen mogen worden naar be sturen van armverzorging. Met het oog hierop, dient dan ook aan de twee verzoeken, die door de Com missie verder in deze Circulaire gedaan worden, gehoor te worden verleend. De Commissie verzoekt n. 1. dat zij, die eene circulaire ontvingen, eene te houden vergadering op Vrijdag 12 De cember, ter bespreking van middelen tot werkverschaffing, zullen bijwonen. Voorts noodigt zij uit tot het doen van giften of jaarlijksche bijdragen. Het ligt nu aan de gegoede burgeiij zelve of de Commissie, die deze moei lijke taak belangeloos op zich r.am, nut tig bezig zal kunnen zijn, of wel haar de handen te binden en tot werkeloos heid te doemen. Zonder geld kan zij niets tot stand brengen Met groot succès zamelt de Commissie voor werkverschaffing te Amsterdam gif ten in. Tot en met 5 December was het be drag in enkele dagen reeds gestegen tot de belangrijke som van f 22570,72 V». Het doet het hart goed, als men daar onder giften ziet vermeld van f 10000, f 5000 en f 1000. De Hollandsche mild dadigheid verloochent zich toch nooit! Bij watervloed en storm, bij brand en werkeloosheid houdt zij de beurs niet gesloten, maar offert vrijwillig en mild op het altaar der naastenliefde. Mogen ook over onze Amersfoortsche werklieden, wier behoeften, buiten hun schuld, immer stijgen, weldadigen zich ontfermen De heer D. A. van Haselen, candidaat alhier, heeft bedankt voor de beroepen als Predikant naar de gemeenten Cil- laarshoek, Holijsloot en Uitdam en Sir- jansland. De heer J. A. van Beek, die te Amers foort zijn eersten dienst vervulde en daarna als Kapelaan te Utrecht eenigen tijd gestaan heeft, vierde Zondag te Rot terdam het feest zijner 25-jarige ambts vervulling als Pastoor der O. R. K. ge meente van den H. Laurentius en Mag- dalena. Het bestuur der Maatschappij tot op voeding van weezen in het huisgezin heeft den heer D. H. Idsinga, te 's Her togenbosch, benoemd tot hoofdcorrespon dent in de Zuidelijke provinciën. De huzaar Compeer, van het depöt- escadron alhier in garnizoen, is wegens desertie door de Amsterdamsche politie aangehouden. Hij was zoo beschonken, dat men hem op een kar naar het politie bureau heeft moeten vervoeren. Naar men zegt hebben drie kanonniers, hier in garnizoen, de laagheid gehad een twaalftal dekens te stelen en aan een zoogenaamden ronselaar voor een gering bedrag af te staan. Voor een daalder per stuk verkocht, werden ze te Bunschoten weer voor f 7.50 per deken overge daan. Twee van hen zijn in arrest en de derde bevindt zich bij de klasse van discipline. Lijst van brieven, geadresseerd aan on bekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort, over de le helft der maand October 1884. 4 P. Kater, Amsterdam. 2 W. Meijer, 3 G. v. d. Poel, 's-Gravenhage. 4 P. v. Rijn, Utrecht. 5 Jinkenz, Verzonden geweest naar: België. 1 Gielus Denalu, Lafcaeken. Ned. Indië. 1 W. Veenendaal, Batavia. Zwitserland. 1 Miss H. Whitelij, Lousanne. In een betrekkelijk korten tijd is de grutter W. C. alhier tweemalen gelukkig aan een groot gevaar ontsnapt, terwijl hij buiten de Bloemendaalsche poort, met zijn wagen over de spoor reed. Telkens vond hij den afsluitboom geopend op een tijd, dat een trein in aantocht was. W. C. heeft van deze verregaande zorgeloosheid aangifte gedaan bij de Politie Maandagavond had er van wege de afdeeling Amersfoort der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", eene lezing plaats, in een der zalen van de Sociëteit Amicitia. Zeer talrijk was de opkomst en ledige stoelen werden bijna niet gezien. Als spreker trad ook op Professor Jan ten Brink, uit Leiden, die de hoorders door eene schoone voordracht boeide. Tot onderwerp had hij gekozen, het leven en de werken van Alphons Daudet. Het was den toehoorders aan te zien, dat zij een genotvollen avond hadden doorge bracht. Baarn. De heer W. H. Meursing Jr. alhier, heeft te Amsterdam met gun stig gevolg examen afgelegd, omtrent handelscorrespondentie in de Engelsche taal. Veenendaal. Tot deurwaarder der Directe Belastingen alhier is, in plaats van den heer D. Krijger, benoemd voor de kantoren Veenendaal, Amerongen en Driebergen, de heer J. C. Soetekou, te Helmond. Door de bemoeiingen van den heer J. D. Kartman, godsdienstonderwijzer te Harderwijk en eenige] belangstellenden, is te dier plaatse eene afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond opge richt. Op den laatsten dag dezes jaars zal door eene Commissie van wege de Ver- eeniging van Chr. nat. schoolonderwijs te Utrecht examen worden afgenomen in Bijbelsche Geschiedenis, gewijde aard rijkskunde, de geschiedenis der Neder landen, de Kerkgeschiedenis en de Chris- lijke opvoedkunde. Er hebben zich 14 candidaten aangemeld. Het diploma geeft recht aan het hoofd te staan eener school voor Christ, nat. onderwijs. Ds. P. J. VV. Klaarhamer, Predikant te Hilversum, heeft voor het op hem uit gebracht beroep naar de Hervormde Ge meente te Hoevelaken, bedankt. BINNENLAND. De Koning en de Koningin ko men in de laatste dagen van dit jaar van het Loo in de residentie terug en zullen dan eenige soirees dansantes geven, waar van de eerste bepaald is op 15 Januari. Tot lid der Provinciale Staten van Gelderland is van Anti-revolutionaire zijde candidaat gesteld de heer J. W. Chevallier. Door de Commissie tot Tijdelijke Werkverschaffing te Amsterdam, wordt aldaar ter algemeene kennisse gebracht: Dat het Comité van uitvoering een bureau heeft opgericht in het Gebouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand, daartoe welwillend afgestaan (in gang Groeneburgwal No. 24.) dat door de vriendelijke hulpvaardig heid des Heeren P. W. Steenkamp en van de heeren Mr. E. W. van Raalte, J. D. Stork, J. H. F. Gelpke, M, K. N. Zur Mühlen en J. C. Steenbergen, aan de onderscheidene politie-bureaux for mulieren zullen te bekomen zijn, welke door arbeiders, die door slapte van werk zaamheden buiten betrekking zijn, kun nen afgehaald worden en na invulling op dezelfde plaats teruggebracht, opdat een geregeld onderzoek omtrent hen in gesteld kunne worden dat van de sollicitanten, die in aan merking kunnen komen, registers zullen opgemaakt worden, terwijl zij zullen wor den opgeroepen, naarmate werklieden kunnen aangesteld worden dat reeds terstond met eenige werk zaamheden kan worden aangevangen, ter wijl men hoopt door eene spoedig gun stige beschikking van den Gemeenteraad in staat gesteld te worden, de meerdere terreinen in bewerking te nemen dat men er in geslaagd is op buiten gemeen gunstige voorwaarden zand tot ophooging te bekomen, door tusschen- komst der Ballastmaatschappij, en even zoo het gebruik van materiëel door de heeren Goedkoop en Deutekom, en dat genoemd Comité de heeren W. Goedkoop Dzn., J. D. P. Haalmeijer, A. Hemsing en C. de Zwaan Jr. uitgenoo- digd heeft mede toe te treden, en dat deze heeren daarin bewilligd hebben. Hieruit volgt alzoo, dat van af Maan dag e. k. de genoemde formulieren aan de politie-bureaux af te halen zijn, en spoedig zal dus blijken, of er werkelijk een groot aantal personen zijn, die, al zij het voor een sober loon, door handen werk wenschen te voorzien in de aller- nooilwendigste levensbehoeften. Alleen die goeden wil toonen en door goed ge drag toonen waardig te zijn voortgehol pen te worden, zullen aan het werk ge houden worden. De onwaardigen zullen streng geweerd worden. Zeer te vreezen is echter, dat met den besten wil niet aan alle aanvragen vol daan zal kunnen worden, daar zeer ver moedelijk het getal dergenen, die zich zullen aanmelden, groot zal zijn. Ook zal nog moeten blijken of de deel neming der burgerij zoo algemeen zal zijn, dat genoegzame middelen der Com missie ten dienste zullen staan, om eenige afdoende hulp te verleenen. Met innigen dank verwijst de Commis sie naar de opgave van den algemeenen Penningmeester, waaruit blijkt, dat reeds aanzienlijke offers zijn gebracht. Zij blijft de zaak ten zeerste in aller levendige belangstelling aanbevelen. Een machinist van de Rijnspoor wegmaatschappij, nabij het Station te Utrecht, aan den Leidschen overweg, is van de brug gevallen. In bewusteloozen toestand en bloedende uit het linkeroor werd hij opgenomen. Na door den geneesheer Lamping ver bonden te zijn, is hij naar zijne woning gebracht. Zich voordoende als St. Nico- laas, liep op dien avond, in de achter buurten te Rotterdam, een heer een aan tal woningen binnen, wierp geld op de tafel en verdween dan weer even spoe dig, zonder den dank der bewoners af te wachten. De passagiers, die Zondagmorgen in een der wagens le klasse waren ge zeten van den spoortrein, welke te 9.25 van Hilversum naar Amsterdam vertrok, maakten zich door het voortdurend schok ken en stooten van den wagen ongerust, dat een ongeluk hen bedreigde. Het schok ken werd hoe langer hoe heviger, en toen de trein eindelijk het station Weesp voor bijreed, maakte een der reizigers door geroep en wuiven met zijn courant den chef aldaar er opmerkzaam op, dat men in angst verkeerde en er hulp verlangd werd. Deze seinde hierop naar het volgend blok«Onveilig" en men deed den trein daar stilstaan. Bij een ingesteld onder zoek bleek het remwerk van den wagen gebroken te zijn. Men reed naar Weesp terug en nam den wagen uit den trein, waarvan een oponthoud van omstreeks 25 minuten het gevolg was. Ook dit geval bewijst weder de nood zakelijkheid van een middel van gemeen schap tusschen de reizigers en den hoofd conducteur. Aan onders of voogden, die hunne zoons of pupillen bij het instructie-bataljon te Kampen wenschen geplaatst te hebben, wordt herinnerd, dat zij vooral hebben zorg te dragen voor de over te leggen bescheiden bij hunne aanneming, en met name het bewijs van Nederlanderschap, dat door den Burgemeester van de ge meente, waar zij woonachtig zijn, moet worden afgegeven. Zonder laatstgenoemd bewijs kan de jongeling niet worden aangenomen, en zal hij de teleurstelling ondervinden van onverrichterzake en op eigen kosten naar zijn woonplaats te moe ten terugkeeren. Bij de Rijks-Inspectie, die de ingenieur Deenik deed, bleken de stations gebouwen voor den spoorweg Amers foortNijmegen, te Rhenen, Veenendaal en Woudenberg niet in ieder opzicht aan bestek en teekening te voldoen. De le vering kon dus niet plaats hebben. De aannemer, J. H. Vos, te Almeloo is thans met de laatste werkzaamheden druk bezig. De vleeschkonwers te Leiden heb ben allen het vleesch met 10 ets. per kilo verminderd. Drie geleerde taalkenners in ons land hebben thans reeds Volapük veroordeeld, namelijk de heeren Dr. Brill, Prof. Verdam en Dr. Penon.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2