nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Woensdag 7 Januari 1885. Veertiende Jaargang. LILI, N°. 2. VOOR abonnementsprijs Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. Feuilleton. c. h. p. van oosterzee. AMERSFOORTSGHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden 9tukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Donderdag j. 1. verscheen bij J. van der Endt en Zoon te Maassluis, het eerste nummer van een nieuw Week blad, ihet moederland" voor Nederlan ders in den vreemde en in de Koloniën. Het staat onder Redactie van J. Hendrik van Balen en heeft tot medewerkers: Indische ambtenaren, consuls, vice-con suls, Nederlandsche letterkundigen enz. Voor een groot deel zal het gewijd zijn aan de Koloniale belangen, aan handel, scheepvaart, industrie en Nederlandsche ondernemingen. Dagelijks maakt Prinses Hendrik een reisje van 's-Gravenhage naar Am sterdam, om Dr. Mezger te raadplegen. H. K. H. Prinses Hendrik gaf het laatst der vorige week eene Soirée musi- cale. Een zeventigtal personen, waaron der leden der Koninklijke hofhouding met hunne Dames en der hofhouding van de Prinses zelve waren genoodigd. De heer OHerma'ns accompagneerde de solo. In de vestibule waren smaakvolle bloemen versieringen aangebracht. R Koning had Zaterdag een ..6uurig onderhoud met den Minister van Staat, Graaf van Lynden van San- denburg, en Graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis. Van Houten, Rutgers en de Bruijn Kops hebben geweigerd tot de pas op gerichte club der libe alen toe te treden. Naar aanleiding van het gebeurde met de twee Engelsche Dames te 's-Gra- venhage heeft de Engelsche legatie zich tot het departement van Justitie hier te lande gewend, om ophelderingen. Op Nieuwjaarsdag zijn door de armencommissiën te Zeist, Soesterberg en Austerlitz uitgedeeld 528 drieponders roodeweitsbrood en 909 portiën ertensoep. Het eerste Hofbal zal den 15en Januari plaats hebben. Naar de Standaard bericht zullen binnen kort pogingen worden aangewend, om te Amsterdam eene Christelijke Soci- teit op te richten, zooals die door den heer van Oosterwijk Bruijn is aanbevolen. De uitslag voor de verkiezingen van een lid der Provinciale Staten van Utrecht is, dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Jhr. J. C. Strick van Linschoten en J. Wolbers. Door het gerechtshof te Amsterdam zijn bij arrest veroordeeld B. de V., wonende te Amsterdam, thans in hechtenis, beschuldigd van het plegen van onderscheidene diefstallen te Putten en Barneveld in bewoonde behui zingen met braak en inklimming, tot gevangenisstraf van vier jaren, en A. B., zonder vaste woonplaats, thans in hechtenis, beschuldigd van het plegen van diefstal bij nacht ten nadoel'e var W. N. te Leusden, tot cellulaire gevan genisstraf van zes maanden. In het laatst des jaars is te Brussel door de gevolmachtigden van Z. M. den Koning der Nederlanden en van de As sociation Internationale du Congo eene overeenkomst geteekend, waarbij aan Nederland worden toegekend alle voor- deelen, welke op hare tegenwoordige en toekomstige grondgebieden door de Asso ciation aan andere Staten zijn en zullen worden verleend, en de vlag der Associa tion en van de vrije Staten onder haar beheer geplaatst, zijnde die vlag van blauw doek met gouden ster in het mid den door Nederland erkend als de vlag eener bevriende Regeering. Ten behoeve der Maatschappij van Weldadigheid is dezen zomer eene alge- meene collecte gehouden. Commissarissen hebben thans een uitvoerig verslag om trent den uitslag openbaar gemaakt. Daar uit blijkt, dat de geheele opbrengst is Van collecten langs de huizen f53865,60" d i> in de kerken. - 1111.70 i afzonderlijke giften. - 2613,40 Samen f57590,70' Daarvan gaat af voor onkosten. - 290,64 Zuiver bedragf57,200,06» Voor den werkenden stand te Wijhe bestaat een ziekenfonds, dat uitstekend werkt. Men draagt jaarlijksch f5 bij en geniet daarvoor bij ziekten een ondersteu ning van f4 per week. Bovendien wordt Oorspronkelijke Schets DOOR Wanneer in een menschenhart geloof en hoop_ door wanhoop en teleurstelling zijn verjaagd, dan zendt God de kleine kinderen, om, als bood schappers Zijner Onvergankelijke Liefde, het geteisterde hart weèi tot Hem terug te voeren. Minora. >Hebt u die allertreurigste tijding reeds vernomen, mevrouw Ach, die arme mevrouw van Veltheim, wat een slag sEn wat een onoverkomelijke ramp, niet waar? Die lieve, beste Antoinette Naar ik uit goede bron heb hooren ver zekeren, moet ze door die plotselinge gebeurtenis als versuft zijn 1" »Ja, ja, en toen het kistje de deur werd uitgedragen, moet zij zich als een waanzinnige hebben aangesteld, 't Is dan bok niet te verwonderen, juist 't oudste en mooiste te moeten afstaarr, och, u weet niet wat een pracht van een jongen dat was, groote zwarte oogen, lelieblank en goudblonde krulletjes. En altijd zoo gezond en vroolijk, mevrouwOnbegrij pelijk, niet waar? Vreeselijk!" j>Ja, en te droeviger is de zaak, daar de jongste, Lili, mank moet loopen en lang niet zoo mooi is als haar broertje, 't Was immers een bezetting op de borst?" Toen aldus de goede kennissen en vriendinnen het sterfgeval van mevrouw van Veltheim's oudsten lieveling nog eens voor de zooveelste keer ter sprake brach ten, zat de diep terneergedrukte moeder in een somber hoekje van het fraai en rijk gemeubeld salon, in diep gepeins verzonken. Dat allerliefst, vriendelijk ge laat, die donkere oogen vol diepen glans, die tengere elegante gestalte, gisteren nog in wolken van kanten en tulle ge huld wie zou uit die gebogene vrou wenfiguur, dat doodsbleek, door smart verwrongen gezichtje, de rijke, gevierde, benijde Antoinette van Veltheim herken nen? Gisteren, tot diep in den nacht, trippelden de onvermoeide voetjes van geluk, vreugde, trots; gisteren straalde uit geheel haar wezen de bevrediging eener naar bewondering dorstende ziel; gisteren schitterden in de heldere oogen het onuitdoofbaar vuur der liefde en er om de kosten van 't begraven der leden te bestrijden, f50 uit de kas ge schonken. De vereeniging heeft geduren de dit jaar ongeveer f900 uitgegeven. Uit de rekening van den penningmeester, den heer G. H. te Raa, bleek op de dezer dagen gehouden vergadering, dat de vereeniging nog een batig saldo van p. m. f1200 heeft. Tegenwoordig bestaat er gelegen heid tot het overmaken, door tusschen- kómst der Engelsche post-administratie, van gelden door middel van postwissels, 10 pd. st. niette boven gaande, tusschen Nederland en deinde Staats-Ct. No. 303 vermelde landen en Britsche koloniën. Te Zaandam had Maandagavond, te zeven uur, in »Café Susse", tusschen de hh. Lindeboom en F. Domela Nieuwen- huis, eene gedachtenwisseling plaats over de vraag: Welk gebruik de Scheurkalen der der Socialisten maakt van de II. Schrift. Door den Heer Lindeboom wer den daarbij eenige stellingen verdedigd ten betooge dat socialisten een verkeerd en onwaar gebruik van.r de H. Schrift maken. De onlangs herkozen leden der Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Apeldoorn, de hh. W. P. Pook van Bag- gen, en T. J. Boks, hebben de herbenoe ming niet aangenomen. In hunne plaats zijn thans gekozen de hh. J. E. C. G. Winkel en J. Noordhoek Hegt. De groote houtveilingen op de Ve- luwe nemen deze week een aanvang. Hon derden perceelen worden dan verkocht. Men verwacht aanmerkelijk lagere prijzen dan in het voorjaar van '84 en als zeker kan men aannemen, dat de prijzen meer dan 1/3 lager zullen zijn dan vóór 8 jaren, toen dezelfde perceelen zijn verkocht. Naar schors is hoegenaamd geen viaag en het schelhout van het vorig jaar bleef bijna geheel onverkocht. Het aantal giften eB goederen, dat gedurende de laatste dagen door den Heer J. van 't Lindenhout voor zijne wees inrichting te Neerbosch werd ontvangen, is hoogst aanzienlijk geweest. Zoo werd uit Nijkerk gezonden, behalve vele kleedingstukken, 200 worsten en en eenige stukken spek, 150 waskaarsjes, 2 matten vijgen, 1000 sinaasappelen en 8 banden stokvisch. Verder van de per- sisvereeniging te Amsterdam 400 stuks speelgoed, 2 kisten koek uit Drachten, een uit Heerenveen en een uit Assen, 700 groote brooden van weezenvrienden uit Neerbosch, kisten en trommels met kerst kransen en nog tal van andere rijke gif ten en speelgoed, versnaperingen en kleedingstukken. Gisteren is bij Utrecht een gehuwd man van ongeveer 22 jaren met het schaatsenrijden aan de Batterijen verdron ken. De zaak van den vrachtrijder A. van Dolderen, van Reenen, die wegens onwilligen manslag door de Rechtbank te Utrecht tot 45 dagen celstraf en f25 boete was veroordeeld, en van dat vonnis in appèl is gekomen, zal aanstaanden Maandag voor het Gerechtshof te Amster dam behandeld worden. Een wagen van het Amster- damsch Goederenvervoer, met 1500 kg. ijzerstaven geladen en door twee paar den getrokken, geraakte de vorige week op de Lindengracht bij de Noorderkerk straat, te water. De koetsier J. Huisman, die op den wagen zat, had geen gelegenheid zich tijdig genoeg te redden, en ofschoon het eerst alles gedaan werd, om hem te hel pen, en hij ook spoedig aan den kant gebracht werd, bleek bij het onderzoek in het politie-bureau op den Noorder- markt, dat hij gestorven was. De ijve rigste pogingen, daar in het werk gesteld om de levensgeesten op te wekken, wa ren onvoldoende, zoodat de te hulp ge roepen geneeskundige, de Heer Hendrix, slechts zijn dood constateeren kon. Het lijk van den ongelukkige, die als een op passend man bekend stond, is daarna naar de echtelijke woning in de le Lau rierdwarsstraat No. 7 overgebracht, waar zijne vrouw en 4 kinderen door het onge val zonder steun achterblijven. De oorzaak er van is, naar men zegt, dat het voorstel van den wagen niet spoedig genoeg draaide en de paarden toen schichtig werden, terwijl de zware last eensklaps naar de voorzijde zakte. Onderleiding van de heeren van Loon en Sinck J.Czn., die met groot overleg te werk gingen, werden kar en paard heden? Geknakt, gebroken, verpletterd door den slag, die haar getroffen heeft, zit zij daar ter neder, en van zelf voeren hare gedachten haar terug op 't geen er gisteren voorviel. Een lichte huivering jaagt haar door de leden, wanneer zij de oogenblikken van onstuimig genot herdenkt, waarin zij, zonder te beseffen wat zij thuis achterliet, een ziek knaapje, lacht en schertst en danst 't Is waar, zij had wel eerst geweigerd te gaan, omdat Otto haar met zijn lief stemmetje zoo vleiend gevraagd had, om liever bij hem thuis te blijven en geschiedenisjes te vertellen, maar toen de dokter beweerde, dat er volstrekt geen reden tot onge rustheid bestond, dat 't ventje alleen wat koortsig was, toen had zij manlief spoedig weten over te halen naar dat groote bal te gaan, waarop zij weer voor 't eerst, na hun lang verblijf in 't Zuiden, ver schijnen zou! Natuurlijk had Otto óók zijn toestemming moeien geven, want, gesteld eens, dat de zevenjarige despoot bij zijn eerste verzoek gebleven was, dan had mamaatje er evenmin verder aan gedacht, om hem te verlaten, zelfs al had mijnheer de echtgenoot haar nog zoo lief gesmeekt, om dat bal niet te ver zuimen. Maar Otto had ja gezegd en alleen om wat mooi suikergebak gevraagd, dat mamaatje dan, zoodra zij thuis kwam naast hem op het beddetafeltje leggen moest, om meteen, zooals mamaatje dat immers altijd deed, hem nog een nacht kusje te geven, en Lili ook I De lieveling mocht toen mamaatje zien aankleeden en haar met hals- en armbanden helpen tooien, behulpzaam zijn in het openmaken van een nieuw fleschje odeur, van mid dag nog van papa gekregen, en toen de slanke, witte feeëngestalte zich ten laatste nog even vooroverboog om den kleinen, lieven Otto te omhelzen, toen had het kind mama vol kindertrotsch aangestaard, en langzaam met iets treurigs gezegd sMamaatje is net zoo mooi als een engel, jammer dat maatje geen vleugelen heeft!" Nog een lach, nog een kusje, nog eene vermaning aan Ida, om goed voor Ottootje te zorgen, nog eene omhelzing voor I ili, en weg rolde 't rijtuig met 't ongelukkige echtpaar. Maar 's avonds laat, toen de huisdeur zich weèr opende, orn de witte elfenge stalte binnen te laten, toen het ruischende kleed zacht over de mollige tapijten gleed en het kleine vrouwenhandje een aantal gekleurde en vergulde suikernootjes ver borg, toen zetelde er een ernstige trek, om den fijnen mond, en de blanke annen om Herman's hals slaande, zeide zij zacht, Öatjt haar nu berouwde naar den aandrang van haar hart te hebben ge- op het droge gebracht. De paarden waren bij het ophalen dood. Duizenden waren van alle zijden toegestroomd. De orde werd echter onder toezicht van den Commis saris van de politie J. C. Steenbergen, die zich met voldoende politiemacht ter plaatse bevond, op loffelijke wijze ge handhaafd. Een voerman van dezelfde Maatschappij is gisterenmiddag op de Spuistraat van den bok van zijn voertuig gevallen en bekwam daardoor zulk een ernstige sche- delwond, dat men hem per raderbaar naar het gasthuis moest brengen. Om zijn beschonken toestand bepaalde men er zich daartoe hem te verhinden, waarna hij, ter ontnuchtering, naar het betrokken politie-bureau vervoerd werd. Bij het neerleggen van zijne functie als chef van het goederenvervoer bij de Centraal-spoor, werd den heer van Beu- ningen door zijn personeel tot aandenken aangeboden een zilveren inktkoker, op een in het midden geplaatste zuil, ver sierd met de spoorwegsymbolen, waarop eene toepasselijke incriptie was aange bracht. Te Apeldoorn is op den nieuwen Enk een moord gepleegd op W. Koeste, die aan de gevolgen reeds bezweken is. De dader is zekere Jurriens, bij de politie bekend als een eerste vechtersbaas en strooper. Hij is gevankelijk overge bracht naar Zutfen. Te Utrecht zijn in de laatste dagen valsche coupons 4 f2.97 in betaling ge geven. Zij vertegenwoordigen eene halfjaarlijk- sche rente a 3% van een kapitaal, groot f200, zijn gedateerd op 1 October en zijn kenbaar aan het slechte papier. Voorts zijn het woord scoupon" en het nummer er op geschreven, terwijl achter woorden komma's voorkomen, die er niet behoeven te staan. Te Amsterdam hebben eenige Sociaal-democraten oudejaarsavond ge vierd door op de Zwanenburgergracht aan de telefoondraden een roode vlag te bevestigen, waarop de woorden stonden: lAlgemeen stemrecht of revolutie." Tot den middag bleef zij er wapperen, toen de Bell-telefoon maatschappij de vlag ver wijderde. luisterd niet waar, dat was niet braaf, niet moederlijk van haar gehandeld Het antwoord van den jeugdigen vader stelde haar dadelijk weer gerust. De dokter had immers gezegd, dat 't niets betee- kende? Welnu, waarvoor die hersenschim men dan? Zoo stil mogelijk was zij toen naar boven geslopen, had Herman haar verzoek nog even toegefluisterd, om be neden zijne laarzen uit te doen, want dat gekraak van voetstappen mocht Otto doen ontwaken of schrikken, en met haar lichten, zwevenden tred bevond zij zich een oogenblik later voor Otto's ledikantje. Met een glimlach, alsof zij een kleine hoop had het ventje wakker te vinden, schoof zij zacht de kanten gordijnen weg, niet achtende op de gefluisterde verma ningen van Ida, die nog op was, en boog zich voorover, om np de goudblonde lokjes een kusje te drukken, toen haar de koort sige hitte van het voorhoofd, de kilkoude in elkaar geknepen vingertjes, de gejaagde, onrustige ademhaling ontzet en beangst achteruit deed wijken. In korte woorden verhaalde Ida hoe onrustig en woelig Otto geweest was hoe hij den slaap niet vatten kon en steeó om mamaatje en Lili geroepen had, reeds lang en vast sluimerde (UVrtff vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1