NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N°. 4. Woensdag 14 Januari 1885. Veertiende Jaargang, F euilleton. LILI, VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. BUITENLAND. c. h. p. van oosterzee. AMERSFOORTSCIE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van I G regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Door den Koning is tot Griffier bij het katongerecht te Wageningen be noemd de heer S. G. van Weideren baron Rengers, thans Griffier bij bet kantongerecht te Ridderkerk. Gepasseerden Maandag heeft onze Koning een bezoek gehad van twee Oostenrijksche Officieren. Z. M. namelijk is op dien tijd vijfentwintg jaren Kolonel geweest van een Oostenrijksch regiment, dat zijn naam draagt, en nu kwamen deze Officieren namens den Oostenrijk- schen Keizer Z. M. feliciteeren. Op verzoek van den heer Simons te Brummen, heeft de Minister van Waterstaat de vergunning ingetrokken voor een tramweg van Velp naarZutfen. De Arnhemsche Officier van Justitie verzoekt op nieuw aansporingen omtrent den vermisten politie-agent Jacob de Vries, van wien men tot hiertoe niets vernam. Waarschijnlijk is hij in den Rijn ver dronken. De Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft het rapport van een com missie, benoemd ter opsporing der mid delen, om de bestaande knoeierijen in den boterhandel tegen te gaan, benevens haar voorstel, om een vereeniging hier te lande op te richten tot bescherming van den handel in natuurboter, verzonden aan verschillende landbouw-maatschap- pijen in Nederland met het verzoek om, ie willen medewerken tot het totstand komen van bedoelde vereeniging. De commissie voor tijdelijke werk verschaffing te Amsterdam heeft tot nu toe aan giften ontvangen de som van f 119074.36 Met nog f50000 daarboven ziet zij kans de werklieden dit seizoen van arbeid te blijven voorzien. Zij doet moeite ook deze som er nog bij te krijgen. Bij het Rijnspoorweg-station te Utrecht zal door de Nederlandsche Bell- Teleoon - maatschappij eene openbare gelegenheid tot telefoneeren gevestigd worden, waarvan door het publiek zal kunnen worden gebruik gemaakt tegen het voor zulke gelegenheden door de regeering vastgestelde tarief, d. i. tegen betaling van 25 cents, indien het gesprek niet langer duurt dan 10 minuten, en 25 cents bovendien voor elke 5 minuten, die het na de 10 minuten wordt voortgezet. Gelukkig gaat het thans met de werkzaamheden aan het etablissement Fijenoord vooruit. Verscheidene werk lieden zijn in den laatsten lijd aange nomen en tevens het getal werkuren per dag vermeerderd. Binnen kort zal ook weer een nieuw Marineschip in aanbouw komen. Te Wageningen heeft de commissie tot werkverschaffing reeds 50 werklieden bezig aan rietmatten, boomenrooien en grinthorren. De Geldersche stoomtrammaat schappij zal voortaan geen levend vee meer vervoeren. Alleen biggen en honden in manden zal zij nog in haar vervoer blijven opnemen. De besturen der Nederlandsche beetwortelsuiker-fabrikanten houden ver gaderingen, ten einde maatregelen te be ramen omtrent den grdrukten toestand, waarin de suiker-industrie zich bevindt. Naar men verneemt, kan de aan bieding van de wetsvoordracht tot voor ziening in de voogdij gedurende de min derjarigheid van den Troonopvolger, in de volgende bijeenkomst van de Twee de Kamer der Staten-Generaal tegemoet gezien worden. De 1 eidsche student M. is door de arrondissements-rechtbank te 's-Ha- ge veroordeeld tot 5 dagen cellulaire gevangenisstraf, wegens het toebrengen van een slag aan den student (groen) v. H. Door het wasschen in water, waarin bleekpoeder was opgelost, heeft eene vrouw te Hilversum bet verlies van een vinger te betreuren. Na zich aan den vinger een onbeduidende won de te hebben toegebracht, ging ze ar- gelocs met wasschen voort, ten gevolge waarvan de vinger sterk opzwol en zoo danig ontstak, dat in het Utrechtsche gasthuis, waarheen de vrouw zich ter genezing begaf, noodig geacht werd den vinger af te zetten. Het schijnt nog on zeker of de hand genezen zal. Men deelt het bericht mee, dat aan den Engelschen gezant reeds rapport is uitgebracht in zake de behandeling der Britsche Dame, Miss Brandei. Dat rapport moet niet gunstig zijn voor de betrokken politie-beambten in den Haag. Maandag is te Amsterdam het aantal werklieden, dat door de commissie tot tijdelijke werkverschaffing van arbeid voorzien wordt, tot 2400 geklommen. De vorige week werd f 11000 aan loon betaalddeze week zal dit omstreeks f15000 bedragen. Te Renswoude is de groote hout veiling gehouden. Men besteedde 35 a 40 percent minder dan voor 8 jaren, toen hetzelfde hout verkocht werd. Aan den jongen schilder, den heer P. Josseliu de Jong te 's-Hage is de ver- eerende opdracht gedaan het portret te schilderen van Prinses Wiihelmina. Zaterdagavond zijn van de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen weder 50 werklieden ontslagen. Te Zulten is gevankelijk binnen gebracht P. W. v. B. 28 jaar, vroeger onderwijzer, laatst wonende te 's Herto genbosch, thans zonder beroep of vaste woonplaats. Hij wordt verdacht van valschheid in onderhandsch geschrift en het desbewust daarvan gebruik maken, nl. door het schrijven van een verdichten brief van uitstekende aanbeveling als onderwijzer, waarmede het hem gelukte zich eene betrekking te verwerven als secondant aan eene kostschool in Indië. Dezer dagen kocht een rondventer te Vlaardingen 6 blauwe schoteltjes (Delftsch aardewerk) voor f36 en ver kocht ze te 's-Hage voor f282. In de omstreken van Donkerbroek vertoonen zich veel vossen, die reeds verscheidene kippen opgepeuzeld hebben. De goederenloods van de Rijn spoorwegmaatschappij, bij de Muider- poort, is gisterennacht door inbrekers bezocht, die, waarschijnlijk met een bootje, dat voor het achterhek van Ar- tis lag, den achterkant van het gebouw bereikt hebben en daar binnen gedron gen zijn. Met behulp van een centerboor slaag den zij er in het slot van een deur weg te nemen, welke zij toen met een breek ijzer poogden open te wringen. Daar deze echter niet week, werd het onder ste ijzeren paneel uitgebroken, en hier door was de weg naar het expeditiekan toor vrij. Een volgend vertrek werd daarna geopend, waarna zij blijkbaar een beschot hebben willen verwijderen, heigeen mede niet gelukte. Door het breken van een hangslot kwamen zij eindelijk bij de geldkist, het doel hun ner wenschen. Maar deze stelde hunne verwachtingen teleur, daar er niets in was. In een lessenaar echter lag een bedrag van omstreeks f 32, dat nu ver dwenen is. Het door hen gebruikte schuitje, dat zij niet weder hebben vast gelegd, is gisteren teruggevonden. Bismarcks tegenwoordigheid in den Rijksdag geeft voordurend tot velerlei twisten aanleiding. Zijn leeftijd en zijne bewustheid zooveel aan de grootheid van het Duitsche Rijk te hebben toegebracht, geven zeker wel aanleiding, waarom hij zoo gevoelig is, dat hij tegenspraak ongeveer als landverraad en bestrijding van een regeeiingsvoorstel als een gevolg van persoonlijke vijandschap beschouwt. De liberalen en het Gentrum schijnen deze zwakheid in den grijsaard niet te willen toegeven, en vinden er genoegen in hem te tergen. In Panama is eene revolutie uit gebroken. Uit deze plaats zijn troepen naar Canca gezonden. Te Junga zijn de regeeringstroepen door de revolutionairen geslagen. Men vreest een algemeenen oorlog. Generaal Santa Domingo Vila is als President van Panama gehuldigd. Uit Petersburg wordt bericht, dat daar een politie-order is uitgevaardigd, dat al de zetters, alvorens zij de druk kerijen, waar zij werken, verlaten, eiken avond moeten onderzocht worden. De polit.e gelooft, dat deze werklieden in betrekking staan tot de geheime druk kerij, van waar de brochures en plak- Oorspronkelijke Schets DOOR 3 Hij vroeg zich zelf af, waar de tijd gebleven was, toen zij elkander heilig beloofden, om vreugde en leed te zamen te deelen, 's levens kruis te zamen te dragen? Herinnerde Antoinette zich dan niet meer die bange uren, die zij aan het bedje van hun jongstgeboren wichtje doorbrachten, toen men tot de smartelijke ontdekking gekomen was, dat het eene beentje geheel veilamd en volkomen on bruikbaar was geworden? Toen hadden zij elkander woorden van troost toege sproken, toen had Antoinette zich over het sluimerend wezentje heengebogen en met eene van innerlijke aandoening sid derende stem beloofd, altijd te zullen waken over Lili's leven en Lili's toe komst Was van deze eerste droefheid dan in haar hart geen enkel spoor meer aanwezig Met een zucht trekt Herman het peinzende kinderkopje op zijn schoot naar zich toe, drukt het hartstochtelijk aan zijn borst en begraaft opnieuw zijn tril lende lippen in de massa donkere krul letjes. »Ki ijg ik een kopje thee en Lili haar glaasje melk, vrouwtje?" vraagt hij einde lijk, wanneer 't stilzwijgen lang genoeg geduurd heeft. Maar het theewater is van de kook gegaan, het theebusje moet nog gevuld worden, en Lili's melk is zeker weer be neden. Achteloos geeft de jonge vrouw hare bevelen en beknort de nalatigheid van Ida. Papa loopt zelf naar beneden, om Lili's glas melk te halen en vraagt dan of mamaatje wel gedacht heeft, om het receptje voor Lili te doen bezorgen, dat de dokter van morgen achterliet? Hel recept? Neen zij had eigenlijk niet oplettend naar die raadgevingen geluisterd, maar ook volstrekt geen recept of iets van dien aard gevonden; de dokter had immers gezegd, dat zij maar met het gewone drankje moest doorgaan »Welnu, ik zal 't zelf maar even be zorgen!" meent Herman, en iets zachter voegt hij er bij i't arme kind altijd zoo gebrekkig te zien loopen is toch vreeselijk om aan te zien helaas IWilt ge Lili even naar bed brengen, Antoinette, dan zal ik haar naar boven dragen. Papa's kindje wordt wel wat zwaar voor mama's armpjes, niet waar lieveling?" Lili lacht en juicht reeds van pret bij het vooruitzicht, om door papa gedragen te worden, maar wanneer de vader zijn dierbaren last op de slaapkamer heeft gebracht en het verder aan de n oeder overgeeft, dan wordt Lili zoo stil als een muisje en zoo gehoorzaam als een hondje, en tracht zoo spoedig mogelijk van klee ding to verwisselen, want eigenlijk is ze toch wel een beetje bang voor mama's roodgeweende oogen, die haar zoo ernstig konden aanstaren behalve wan neer zij in eene opwelling van rein, kinderiijk vertrouwen alles vergeet en de poezele armpjes om mamaatjes hals slaat en tienmaal zegt:"»Nacht lieve mooie maatje van Lili!" want dan verkrijgen de oogen, die Lili nog een oogenblik van te voren schrik aanjoegen, zulk eene teedere, innige uitdrukking, dat zij met een gerust haitje het kleine hoofd in de veeren kussens durft nedervleien en mama vergeven kan, dat zij nu niet meer, zooals vroeger met Otto, paardjes en blindemannetjes spelen wilMama gaf haar nu niets anders meer dan altijd prenteboeken en nieuwe poppen, omdat de dokter gezegd had, dat Lili stil moest blijven zitten en niet zooveel loopen mocht, zooals voeger met Otto. Wat was 't toch heel anders toen Otto er nog wasl Mama was dan altijd zoo aardig en vroolijk, en kon zoo heerlijk vertellen van prinsen en prinsesjes en oude toovergo- dinnen en dwergen 't Was toch héél, héél anders toen Otto maar waar zouden zij dat lieve, lieve broertje gebracht hebben en waarvoor mocht hij niet bij Lili blijven? Papa zegt, dat hij naar den hemel is gevlogen, net als laatst de mooie, witte duif van oom Henri, en dat bij wel eens zal terugkomen, maar 't duurde al zoo vreeselijk lang Wat zou mama wel zeggen, wanneer Lili 't eens aan haar vroeg, want eigentlijk had zij 't aan mama nog nooit gevraagd, omdat paatje gezegd had, dat maatje dok niet weten mocht wanneer broertje weer thuis kwam Maar zijn bedje stond nog zooals altijd op dezelfde plaats, en Ida zeide eiken avond, wanneer Lili vroeg om haar dadelijk wakker te maken zoo Ottootje dien nacht mocht terugkomen: ïSlaap maar gerust, lieve kindje, Otto zal van nacht nog niet komen, misschien morgen, en anders overmorgen zeker, Lili!" En Otto kwam toch nog niet! Maar wat Lili eigentlijk in 't geheel niet begrijpen kon, dat was waarom mama elkeri dag frissche bloemen hechtte aan uat groote portret van Otto, daar. katen der nihilisten uitgaan. Zoowel de werklieden als de patroons moeten sterk tegen dezen maatregel protesteeren. Ook in Bohemen is het treurig gesteld met handel en nijverheid. Dezer dagen zijn weer drie groote firma's fail liet verklaard, met een tekort van 6 millioen gulden, en vijftien fabrieken moesten sluiten, waardoor weer duizen den arbeiders zonder werk zijn. In Rumanië duurt mede de handels crisis voort. Er zijn weer vijf groote firma's bankroet. De eerste schok ont stond door het Regeeringsbesluit, dat de belastingen in baar geld betaald moe sten worden, waardoor het goud zeer duur werd en de banknoten in waarde verminderen. Die bepaling werd inge trokken, maar te laat om de nadeelige gevolgen te verhinderen. Volgens de laatste berichten uit Spanje, die tevens officieel zijn, waren door de aardbevingen in Grenada vijf steden, Alhama, Albucenas, Arenas, Albunuelas en Zafarraya, samen 8000 huizen geheel verwoest, daar waren 940 menschen om gekomen en 1100 gewond. De ïnaterieelo schade bedroeg meer dan f12000000. In Malaga was de schade niet zoo groot, maar er waren toch 210 dooden en 320 gewonden. Thans is ook de Provincie Malaga door aardbeving geteisterd, waarbij groote scheuren in den grond kwamen. In dépêches uit Japan wordt mel ding gemaakt van verschrikkelijke ver woestingen, welke op de westkust van het land door een hoos zijn aangericht. Te Kurashiki zijn niet minder dan 500 huizen vernield en 1800 menschen omge komen. Te Tamashina bezweken de dijken voor het geweld der golven430 huizen werden weggespoeld en 100 personen verloren het leven. Te Imabari, Matsuya- ma en Iyo zijn 170 personen verdronken, 151 huizen vernield en 112 jonken ver ongelukt. Te Genève en ook elders in Zwit serland en in Opper-Savoie zijn schokken van aardbeving waargenomen. Het aantal faillissementen te Parijs gedurende het jaar 1884 is, vergeleken bij het daaraan voorafgaande jaar, ver meerderd met 80 pCt. tegenover haar ledikantje onder dien bank, en nooit aan dat van Lili, hetwelk toch vlak naast dat van broertje hing?. Wanneer Ottootje weer thuis komt, zal Lili 't maar zelf aan hem vragenein digt zij hare nachtelijke overpeinzingen, en zich even oprichtende, om het gordijn weg te schuiven, werpt zij de met bloe men omkransde levensgroote buste van Otto een langen, vriendelijken blik too en fluistert zacht: »Nacht, lieve broertje, kom je heusch gauw terug! Lili is nu zoo alleen Kort daarop verkondigt de geregelde ademhaling, dat de machtige slaap het kinderzieltje in zijn donzen wieken heeft gewikkeld, en dat hij het met zich me- devoert naar verre, hemelsche gewesten, waar geen vragen, geen wenschen onbe antwoord worden gelaten. Zoo naderde Otto's eerste verjaardag na zijn dood. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1