NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N°. 5. Zaterdag 17 Januari 1885. Veertiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG IN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiEn: BINNENLAND. Feuilleton. LILI, c. h. p. van oosterzee. BUITENLAND. AMERSFOORT COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 1G regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertcnticn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend- Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Mr. E. H. 's Jacob, Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht, is door den Koning benoemd tot lid van het college van Curatoren der Rijks-Uni versiteit te Utrecht. H. M. de Koningin heeft het bescherm vrouwschap aangenomen der Alexander- stichting te Ede. Prins Albert Victor Christiaan Eduard, oudste zoon van den Prins van "Wales, is door onzen Koning benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. de Koning heeft den Oosten- rijkschen majoor Von Weigelsberg be noemd tot commandeur van de Eike- kroon. Een vrij ongunstig afdeelingsver- slag van de Tweede Kamer is verschenen over de begrooting van Oorlog. Als lid der Provinciale Staten is in het Hoofd-kiesdistrict Breukelen ver kozen de heer J. "Wolbers (antirevol.) met 600 der 978 uitgebrachte geldige stemmen. De heer Dijkmeester, commandant der Amsterdamsche brandweer, wordt sedert eenigen tijd vermist. Mogelijk is hij verdronken. Soms ook heeft men aan een misdaad te denken. Zijn familie looft f500 uil aan dengeen, die in staat is aanwijzing te verschaffen, die tol opsporing van den vermiste leiden kan. Bjj de Maandag te Zeist gehouden keuring van paarden, uit de provincie Utrecht vanwege de afdeeling Wijk bij Duurstede, van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de provincie Utrecht, werd de eereprijs toegekend aan den hengst Lamoral van den Heer A. Spithoven, te Werkhoven. Voor hengsten geboren in 1882 aan dien van den Heer C. van Schaik, te Houten. Veulen-merriën 1e prijs de Heer J. van Wiudenberg, te Houten, 2e prijs de Heer W. de Goeij, te Utrecht. Merriën geboren in 1881 1e prijs de Heer C. van Schaik, te Houten, Oorspronkelijke Schets DOOR Herman had 't raadzaam geoordeeld er geen woord over te reppen en was van plan geweest, Lili uit spelen te zen den, bij een der goede buurvrienden, daar hij een weinig vreesde, dat het kleine meisje dien dag meer dan ooit naar broertje vragen zou, |maar 't r.oodlot wilde, dat Lili dien morgen erg pijnlijk was, en dat 't linkerbeentje, de minst lamme der twee, het rechterbeentje was geheel onbruikbaar, haar de kleinste diensten weigerde. Zoo lag daar het arme kleine kind lang uit op papa's long-chair in zijn buraukamer naast het salon. Het geduld, ja zelfs de glimlach, waarmede zij elke beweging des vaders volgde, die zoo handig als een vrouw het krachtelooze beentje met medicijnen insmeerde, was waarlijk bewonderenswaardig. Geen enkele klacht of uitroep van verveling kwam haar over de lippen, alleen Vroeg zij van 2e prijs de Heer C. van Eek, te Houten. Merriën geboren in 1882 en 1888 le prijs de Heer H. van Dijk, te Driebergen, 2e prijs de Heer G. N. van Leersum, te Sterkenburg. Spannen paarden'le pi ijs de Heer Gijs van Dijk, te Zeist, en 2e prijs de Heer J. de Goeij, te Utrecht. De meelprijzen blijven voortduierid nog dalen, waarom op vele plaatsen, waar de bakkers niet al te vasthoudend zijn, de broodprijzen worden verlaagd. Sedert eenigen tijd maakt de Burgemeester der Gemeente Ede in de Dagbladen wekelijks de prijzen van het brood bekend, dat verkocht wordt door alle bakkers in de verschillende gemeenten, waarover hij Burgemeester is. Op de grens van Utrecht en Gel derland te Veenendaal, zijn afgevaardig den uit Gedep. Staten van beide provin ciën en uit de dijkstoelen van Wagenin- gen, Rhenen, Bennekom en Veenendaal vergaderd geweest ter bespreking van de middelen, om tot verbetering in de afwatering van de Geldersche vallei te geraken. Dat die verbetering dringend noodig, ja de tegenwoordige toestand onhoud baar is, daar over was men 't volkomen eens; uit het gesprokene bleek, dat men dan ook met de voorbereidende werk zaamheden reeds zoover gevorderd is, dat zeer spoedig afgewerkte plannen te gemoet kunnen worden gezien. De toestand kan niet langer voortduren de schade, die jaarlijks werdt toegebracht, bedraagt duizenden. Het overtollige water kan niet worden afgevoerd en verschillende binnenvelden, waarvan de oogst zooveel beloofde, loopen somtijds meermalen in enkele maanden onder en vernietigen de hoop des landmans telkens weder. Niet het belang van enkelen, rnaar dat van duizenden in den lande is bij een goede afwatering der 79,000 bunders groote Geldersche vallei betrokken. Het door de Regeering aangekon digde ontwerp tot wijziging van de Kies tabel moet reeds sedert het begin dezer maand aan de Gedep. Staten der ver schillende provinciën om advies gezonden. Van de acht nieuwe leden zouden aan Amsterdam, Den Haag en Rotterdam ieder één lid meer toevallen. De Maatschappij van Landbouw en Kruidkunde, afd. Utrecht, zal aldaar dit jaar eene voorjaarstentoonstelling houden. L. de beurtschipper van Utrecht op Den Haag had Maandag een moeielijken tocht. Was deze al bezwarend, om het vele ijs, dat de Rijn bedekte eenige paarden als trekkracht konden het be zwaar wegnemen. Er wasechter wat anders. In de nabijheid toch van Woerden kon den velen het niet aanzien, dat hun ijs baan werd vernield. En wat deden deze liefhebbers van schaatsenrijden Behalve vele scheldwoorden wierpen zij ook vele groote steenen naar de schuit, die geluk kig van ijzer is de knecht en de inan in den stuurstoel hadden het echter kwaad te verantwoorden. De schipper, die naar 't gemeentehuis te Woerden wist te ontko men, vond daar weinig hulp. De veld wachter was op surveillance, de eenige agent van politie absent, gelukkig ging de burgemeester mede, o:n de menigte verdere baldadigheden te beletten. En 'twas goed ook. De lijn was door gesne den, de jager in de hals door een schaats gewond. De tocht ging verder, totdat de grens der gemeente Wuerden was bereikt, de burgemeester keerde terug, het tu mult begon opnieuw. De schipper had een steen ontvangen tegen de borst, de knecht bloedde uit een wonde aan 't hoofd men zat binnen te wachte totdat de gelukkig vroege! duisternis de menigte verstrooide. De zaak is gesteld in handen der justitie. Als een bijzonderheid meldt men ons, dat bij den landbouwer K., onder het Nijkei kerveen, een geit is geboren, die op den rug, evenals de Zebra, even wijdige zwarte en witte strepen heeft, loopende van den ruggestreng tot onder den buik. Te Smilde hebben eenige ingeze tenen het plan opgevat naar Transvaal te verhuizen. Te Utrecht studeeren thans aan de Hoogeschool 502 studenten en wel in de geneeskunde 209, godgeleerdheid 134, rechtsgeleerdheid 102, wis-en natuur kunde 39 en in de letteren 8. In de zaak van B. K., wonende te Barneveld, bekl. van verwonding van den arbeider G. J. B. en gewelddadig verzet, werd Maandag voor de recht bank te Utrecht dr. Versteeg van Bar neveld gehoord, die behandeid, en ver schillende -kleine wonden, waaronder een door do buitenste plaat van het schedelbeen, te hebben bevonden. De beklaagde bleef pertinent alle schuld ontkennen, terwijl de raadsman van beklaagde, mr. A. A. Pit, advokaat te Utrecht, mede van oordeel was, dat de schuld van beklaagde niet wettig en overtuigend was bewezen. Hij vertrouwde, dat de rechtbank bekl. van het hem ten laste gelegde zou vrijsprekenmocht daarentegen de rechtbank van oor deel zijn, dat beklaagde eene klein j straf moet worden opgelegd, dan vertrouwde beklaagde's raadsman, dat de rechtbank in overweging zou nemen, dat deze reeds voor deze zaak, welke door een samenloop van verschillende omstandig heden herhaaldelijk rnoest worden uit gesteld, vijf weken preventief in hech tenis was geweest. - Naar men verneemt zegt het Dbld. zijn bij Z. M. plannen in voor bereiding voor den aanleg van eene aspergecultuur op groote schaal te Soest- dijk. Reeds werd door den Heer Ver kouteren in de afgeloopen week de cul tuur van den Heer Boéle op Jacobahoe- ve, te Wapenvelde, bezocht. Met het zelfde doel zou eene inspectiereis ge maakt worden naar een der groote as- pergekweekerijen in Hannover. Van andere zijden wordt dit bericht weer tegengesproken. De heer G. J. Wilbrink, Notaris te Lunteren, heeft voor de benoeming tot lid van het hoofdbestuur der Geldersch- Overijselsche Maatschappij van Landbouw, waartoe hij den 8sten Januari j. 1. was benoemd in de afd. Neder-Veluwe, be dankt. Bij Amerongen is bij het spoelen van doeken de 19-jarige dochtervan van der Zee, wonende aan den Lekdijk, onder het ijs geschoten en verdronken. Z. M. heeft benoemd tot President- Directeur der Nederlandsche Bank Mr. N. G. Pierson, thans Directeur en wel voor den tijd van zeven jaren. Wegens het visschen met den zoogenaaniden wonderkuil moesten te Volendam een paar visschers in hechtenis worden genomen. Doch het verzet der twee en van anderen, die hen hielpen was zoo groot, dat vijf veldwachters niet in staat waren een enkelen te arresteeren. Dat hierdoor een groote opschudding ont stond, laat zich begrijpen. De Koning heeft bevolen, dat het Hof den rouw zal aannemen voor den tijd van tien dagen, wegens het overlijden van Z. K. II. Prins August van Wurtein- berg, n. 1. 5 dagen middelbaren en 5 dagen lichten rouw. Te Middelburg is eene liberale kiesvereeniging opgericht, waartoe reeds 113 personen zijn toegetreden. De Commissie van de Rijksdag van Duitschland heeft met algemeene stemmen, op één na, den post van 150000 Mark voor ontdekkingsreizen in Afrika goedgekeurd. De post van 180000 Mark, om voor den gouverneur van Cameron een stoombarkas aan te schaffen werd door den Rijksdag zonder bezwaar aan genomen. De bloedige daad van Mme. Hugues heeft alweer een bloedig gevolg gehad. Twee heeren, Chataignon en Borie ge naamd, hebben nl. aan de Belgische grens geduelleerd naar aanleiding van de vraag, of hare vrijspraak al dan niet in over eenstemming was met de eischen der ge rechtigheid. De eerstgenoemde, een ver trouwd vriend van Clovis Hugues, werd licht gekwetst, en zijn tegenstander kreeg een ernstige wond in de borst. Dezer dagen is een jong En- gelschman, die, tegen alle waarschuwin gen in, alleen den berg Dent de Jaman, in het Zwitsersche kanton Freiburg, wil de beklimmen, daar verdwaald geraakt. Hij heeft een nacht op een bergvlak moeten doorbrengen, waar hij genood zaakt was gedurig heen weder te loo pen, om niet te beviiezen. Een troep mannen, die uitging om den ongelukkige te zoeken, vond hern eindelijk bewusteloos in de sneeuw lig gen. De jonkman boet zijn waagstuk tijd tot tijd of zij spoedig weer beter zou worden? Bij die vraag kromp Her man's hart ineen van smart en pijn, en in 't verschiet zag hij reeds zijn hulpe- looze dochter ondersteund door twee krukken «Papa moeteven uitgaan, kindje!" zei Herman, toen Lili vroeg waaro.n papa opstond, «maar ik kom heel gauw terug. Wees nu stil en zoet en sta niet op voor dat mama hier is, wacht, hier zijn een paar nieuwe prenteboekjes, kijk eens hoe mooi, Lili I" «Dag paatje! Mag lili niet eventjes, ook niet heel eventjes opstaan?" «Straks misschien wel, of anders mor gen, ja moigen, maar nu nog niet, lie veling Een lange omhelzing, toen viel de deur dicht en Lili was alleen. Een nadenkende, ja ernstige uitdruk king verscheen plotseling op het mooi gezichtje en zij herinnerde zich weer die woorden van Ida: «misschien morgen of anders overmorgen zeker!" .wanneer zij naar Otto's terugkomst vroeg zou 't met haar óók zoo lang duren? Een onderdrukt snikken, dat van de naaste kamer tot haar doordringt, trekt een oogenblik haar aandacht af en zich oprichtende luistert zij scherper toe. Ja, zij heeft goed gehoord, 't is de stem harer moeder vlug de dekens op zijde wer pende, diingt zij den stoel af, een pijnlijke trek plooit zich even om het mondje, de blauwe oogen vullen zich met tranen nogmaals beproeft Lili een stap, maar het anders in beugel gesnoerde beentje houdt nu het lichaam geen oogenblik op en weer valt zij terug Kruipende en schuivende bereikt zij eindelijk de geopen de deur, die haar nog van hare moeder scheidt, maai verbaasd over 't geen zij aanschouwt houdt zij zich stil en be wegingloos. Voor de ronde tafel zag zij hare moeder, weenende en gebogen over verschillende stukken kinderspeelgoed, die zij dadelijk als van Otto zijnde herkent, met beide handen het aangezicht bedek kende, dat nat van tranen was. De jonge vrouw schijnt zoo overmeesterd en mede- gesleept door aandoeningen en herinne ringen, zoo terneer gedrukt en krachteloos door een ontroostbaar lijden, dat Lili's binnenkomst voor haar oor verloren was gegaan en zij zich nog alleen waande. Met het vingertje in den mond, bedeesd en vragend, staalt het overblufte kind de weenende vrouw aan. Verroeren durft zij zich niet uit angst mama te storen Een nieuwe heftige uitbarsting doet het fijne kinderlichaam sidderen. Mamaatje mamaatjefluistert Lili zacht, de armpjes naar de moeder uitstrekkende, daar zelfs het kruipen haar op dit oogenblik onmogelijk is geworden. Maatje «Kindje waar kom je vandaan vraagt Antoinette verschrikt, naar haar toeijlende. «Och, mamaatje Lili is óók zoo bedroefd wanneer mamaatje huilt!..." Een door tranen bevochtigd en geschon den portret van Otto voor haar op den grond bemerkende, daagt in de kinderziel een plotseling licht op. Evenals zij, be weent en verlangt mamaatje naar het verdwenen broertje hartstochtelijk werpt het kind zich in de moederarmen en luid snikkend stamelt het: «Broer tje!... broertjeMama, wanneer komt broertje dan weer terug?... «Van daag niet, misschien later, Lili!" antwoordt Antoinette, het kind met een kusje opnemende. «En wanneer broertje ons vergeet, komt hij nooit meer terug." «Nooit, nooit terug?" herhaalt Lili, °de traantjes afdrogende, «nooit terug? En papa zeide, dat broertje wél zou terug komen, dat hij vleugetjes had gekregen en dat hij daarom is weggevlogen. Lili gelooft dat papaatje gezegd heeft: naai den hemel «Mama, waar is dat, die hemel? Ver van huis?" «O ja, kindje, heel, heel ver! Vraag 't maar eens aan papa." «Heel ver?. herhaalt zij nadenkend, «dan vergeet broertje ons ook stellig. Mama, mama, mag Lili ook naar den hemel gaano zeg ja, lieve ma maatje Een bitter lachtje plooit zich om de bleeke lippen, en het kiullekopje liefko zende, vraagt zij waarom Lili naar den hemel wil gaan, mama en papa zouden dan immers geheel alleen zijn? «Neen, Lili zal heusch terug komen I Lili wil alleen maar naar den hemel gaan om broertje terug te halen «Zoo?" »Ja, en wanneer Lili broertje hier ge bracht heeft, dan knip ik met mama's groote tuinschaar broertje's vleugelen af, dan kan hij immers niet meer wegvlie gen net als Jacquo, mama, u weet wel I" Voor 't eerst sedert Otto's dood gevoelt Antoinette zich meer tot dit kind aange trokken en het teeder in hare armen sluitende, draagt zij haar dochtertje naar het nevenvertrek. «Nu mag Lili in 't geheel niet meer opstaanzegt zij zacht vermanend. «Zal rnama wat bij je blijven of wil ik Ida roepen Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1