Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. met het Verlies Van zijn lien teenen, die zoo bevroren waren, dat zij afgezet moesten worden. Woensdag II. had in eene brouwerij te Londen een man, die een groot vat gedeeltelijk met bier had helpen vullen, bij het toemaken het ongeluk er in te vallen. Er waren op dat oogenblik 1500 gallons bier in het vat. Men begon ter stond het bier te laten wcgloopen een man met een touw om het lijf werd naar beneden in het vat gelaten, maar men mocht er niet in slagen den ongelukkige te redden. Toen men hem eindelijk op haalde was hij dood. Het prachtige jachtslot van den Koning van Beieren, dat onder den naam van die Hiilte" bekend was en in het Beiersche gebergte, dicht bij de Oostem ijksche grenzen lag, is tot op den grond toe afgebrand. Het jachtslot was op weelderige wijze gemeubeld en bevatte tal van kostbare kunstwerken. Men vermoedt, dat een groot deel der voorwerpen van waarde is gestolen, en dat het slot daarna in brand is gesto ken. De Koning heeft bevel gegeven, dat een nieuw slot op dezelfde plek zal worden gebouwd. De aardbevingen in het Zuiden van Spanje hebben een treurigen nasleep. De lijken van menschen en dieren, onder 't puin half begraven, verpesten den dampkring, en veroorzaken besmettelijke ziekten. De rnenschen kampeeren in het open veld en kruipen om vuren heen, teneinde zich tegen de felle koude, die nog steeds heerscht, te beschutten, en aan alles, vooral aan kleedingstukken, is ge brek. De Koning wordt op zijne rondreis overal met de grootste geestdrift ontvan gen. Uit Atjeh is weinig te berichten schrijft het Ned. Dbld. Men zegt, dat de invloed van den teruggekeerden Toekoe Baid gunstig is en dat ook Toe- kse Banta, het van ons een paar jaar geleden afvallig geworden hoofd der 15 Moekims terug zal keeren uit zijn bal lingschap. Toch heeft men een kampong Lam- teh geraseerd, omdat daaruit in de buurt van Boekit Seboen herhaaldelijk geschoten werd en omdat volk van daar een soldaat en twee Chineezen ver moord had. In de zoo lievig door aardbevin gen geteisterde provincie Grenada heeft men waargenomen, dat de zon een half uur later dan vroeger boven den berg verschijnt. Dit doet vermoeden, dat de bergketen Sierra Nevada eenige meters gerezen of het gansche dal gedaald is. De Weener berichtgever van het Alg Ilbld. maakt melding van een er gerlijk vonnis, dat aan het ancien régime doel denken. Een slagersknecht te Wie- ner-Neudorf zag den keizerlijken jacht stoet aankomen, en liep van zijn werk af het land in, om dat voor hem nieu we schouwspel aan te zien. Een veld wachter zag hem en hield hem aan, be werende dat hij een aangeschoten haas naliep, en dus poging tot diefstal pleeg de. Werkelijk werd de man deswege tot acht dagen gevangenis met één dag vasten veroordeeld en nam de eerste rechter als verzwarende omstandigheid nan, dat hij den diefstal had beproefd in de nabijheid van den jachtstoet en in weerwil van de aanwezigheid der le den van het keizerlijk huis I Gelukkig zijn er nog rechters te Wee- nen, en in hooger beroep werd de man vrijgesproken. Het schijnt dat de aardbevingen in Spanje zich tot in Belgie hebben doen gevoelen. Men heeft namelijk opgemerkt, dat een der uurwerken in liet observato rium te Brussel stil was gaan staan, en dat een ander zeer onregelmatig ging. De horlogemaker, belast met het onder houd der uurwerken, hiernaar een onder zoek instellende, ondekte, dat de kolom men, waarop die uurwerken rusten, niet meer loodrecht waren. Andere waarne mingen, in het observatorium gedaan, laten mede geen twijfel over den invloed der Spaansche aardbevingen op den Bel gischen bodem. In de straten van St.-Louis (Ver. St.) ziet men sedert geruimen tijd on der de straatreinigers een oud soldaat, die in den burgeroorlog tusschen de Noordelijken en Zuidelijken door een schot in het linkeibeen getroffen werd, dat hierom afgezet moest worden. Aan het ondereind van het houten been, dat hem er voor in de plaats werd gegeven, heeft de invalide nu een bezem weten te bevestigen, en onver moeid, veel vlugger dan anderen, en zelfs niet zonder zekeren zwier, be schaamt hij door zijn werk al zijne ka meraden. De Engelsche regeering zal wel dra bij het parlement aanvraag doen, om een bruidschat van 30.000 pond sterling voor prinses Beatrix en verder om een jaarlijksche rente van 6000 pond sterling voor haar huishouden. De jaargelden, die de leden der koninklijke familie uit de schatkist krijgen, stijgen daardoor tot het bedrag van 158.000 pond sterling. Te Czernowitz, in de Oostenrijksche provincie Gallicië, hebben herhaaldelijk grondverschuivingen plaats. De Grieksche cathedraal en het academiegebouw, welke in 186-i gebouwd werden en f 10,000,000 kostten, loopen groot gevaar van in te storten. Een naburige boerenwoning is reeds door een bergstorting bedolven. In verschillende landen is overvloedig sneeuw gevallen. Vooral in Spanje hebben zware sneeuwstormen gewoed; in de Noordelijke provinciën is het wagenver- keer op sommige plaatsen gestremd door de gevallen sneeuw, evenals ook het spoor wegverkeer tusschen Madrid en Parijs. Voorts heerscht er een zoo strenge vorst als men in Spanje bijna nog niet gekend heeft. Verscheidene menschen zijn van koude omgekomen. In het noorden stond de thermometer 's nachts op 25 a 30 graden Fahrenheit onder het vriespunt. In de provincie Grenada zijn door de aardbevingen in het geheel vernield 3240 huizen. Ook in Frankrijk viel veel sneeuw en op de kust woedde een hevige storm, die verscheidene schipbreuken veroorzaakte. In Italië werd ook het spoorwegver keer belemmerd door de sneeuw. Een trein van Tremoli naar Ronre werd door de sneeuwmassa's tegengehouden en moest vijf uren blijven stilstaan vóór het aan de tot dat doel ontboden arbei ders gelukte, den weg weder vrij te maken. Vervolg BINNENLAND. In de Molensteeg te Rotterdam is een moord gepleegd door een man op zijn vrouw. Voortdurend leefden zij in onmin. Eergisteravond was de man weer zoo in drift ontstoken tegen zijne vrouw, dat hij een mes nam en haar daarmee diepe verwondingen in den hals toebracht. Zij kroop nog varr den trap op straat en werd op last der politie in een her berg gebracht en verbonden, waar ze echter spoedig overleed. Toen Hake, zoo heet de moordenaar, zag wat hij gedaan had bracht hij met hetzelfde mes zich een diepe wonde in de borst toe. Spoedig werd hij gevat en weggeleid, waarbij de politie moeite had hem, hoewel bloedend, tegen de woedende menigte te beschermen. Zijn toestand is thans levensgevaarlijk. Bij den moord waren hunne vier kinde ren, waarvan het oudste 10 jaren Uit, tegenwoordigterwijl de jongste kin dertjes, van 1 en 2 jaren, in diepe rust lagen. Volgens het Nieuws v/d Dag heeft de Heer Lindeboom, docent aan de The ologische school te Kampen, dezer dagen in een door 700 personen bijge woonde vergadering de volgende stellin gen verdedigd «1. Het modernisme heeft aan het volk den Bijbel ontnomen, den godsdienst zin vernietigd, de kerken leeggepreekt, de schouwburgen gevuld en een ge slacht voortgebracht, dat vloeken en uit spatting boven bidden verkiest. «2. Het modernisme toont zich op elk gebied een hardvochtig tyran, allereerst voor zijn vereerders, en misbruikt op echt Sadduceesch-Farizeesche manier de leuze „wetenschap, verlichting, humani teit", en zelfs den naam van God. «3. De Christen behoeft het moder nisme geenszins te vreezen, mag geen duim breed toegeven en is geroepen door de liefde des geloofs ook aan de bekeering der moderne medereizigers naar Gods rechterstoel te arbeiden, op dat ook zij in Christus den lleere troost en zaligheid vinden in leven en in sterven.n De daaropgevolgde discussie, waaraan slechts door enkele personen werd deel genomen, leverde zooals meestal in dergelijke gevallen geen bepaalde re sultaten op. Woensdagavond halfacht had in de groote zaal van Amicitia de aangekondig de vergadering plaats, betrekking heb bende op het voorstel, door den Heer Gerritsen bij den Gemeenteraad van Amersfoort aanhangig gemaakt. Alle rangen en standen, waren in vrij grooten getale vertegenwoordigd; van alle godsdienstige richtingen kon men er vin den. Te halfacht werd de spreker, Ds. H. Pierson, Directeur der Heldringgestichten, door eene Commissie, bestaande uit de heeren Gerritsen en Van Asch van Wijck, die president der vergadering was, bin nengeleid. Met zeldzame welsprekendheid en on geëvenaarde gevatheid besprak de heer Pierson daarop de reglementeering der Prostitutie, het onderwerp voordien avond. Na zijne vreugde te hebben kenbaar gemaakt over het verblijdend teeken zoo'n belangstellend publiek voor zich te zien, bij de bespreking der prostitutie, die thans eene vraag van den dag is gewor den, gaf Spreker een geschiedkundig overzicht der prostitutie, voornamelijk over den strjjd voor en tegen de regle menteering daarvan. Velen, die zeker in den waan hadden verkeerd, dat de heer Pierson met de denkbeelden van het voorstel des heeren Gerritsen zou meegaan, bleken het deer lijk mis te hebben. De Spreker ver klaarde zich een beslist tegenstander er van te zijn en staafde met vele en veler lei argumenten en voorbeelden, dat hij zich met zijne meening niet op glad ijs had begeven. Aanstonds, na gelegenheid gegeven te hebben tot debat, zou hij op den voet het voorstel van den heer Gerritsen volgen. Slechts één der hoorders, de heer Van Gelder, Arts alhier, maakte van de ge legenheid tot debat gebruik. Hij had een paar punten van den heer Pierson ge hoord, die zijns inziens in strijd waren, met de leer der medici. De heer Pierson echter weerlegde ze met een vlugheid, alsof hij zelf jaren lang medicus geweest was. Met vaste hand en juisten blik werd vervolgens door den heer Pierson het critisch snoeimes gezet op de plaatsen, waar bij in het voorstelGerritsen eene wonde meende te zien. En daar waren er nog al wat. Geen enkel artikel bleef verschoond. Was spreker hierbij soms wel ietwat ironisch geen oogenblik werd door hem de bescheidenheid en welwillendheid tegenover den heer Ger ritsen uit het oog verloren. Toen de geachte Spreker zijn afkeu rend oordeel over het aan den Raad in gediend voorstel had uitgebracht werd er op nieuw gelegenheid tot debat ge geven. Natuuilijk werd hiervan het eerst ge bruik gemaakt door den voorsteller, den heer Gerritsen, die op even welwillende en bescheiden wijze zijn denkbeelden ontvouwde, die hein tot het doen van dat voorstel hadden geleid. De Burgemeester, de heer Van Asch van Wijck, die nu het woord nam, had zich omtrent het ontworpen reglement met den heer Gerritsen vereenigd, om dat hij het bestaande schandelijk vond. Hij was het dus met den heer Pierson niet eens, vooral waar deze uitdrukkelijk niets anders verlangt dan eerlijke en strenge handhaving van art. 334 van het Code Pénal, waarin Spreker iets anders ziet, aan de heer Pierson er uit schijnt te begrijpen. De heer Huet schaart zich meer aan de zijde van den heer Pierson, dan dat hij zou kunnen meegaan met het voor stelGerritsen. Op de vraag of hetgeen voorgesteld wordt beter is dan 't geen we hebben, moet hij ontkennend ant woorden. Advocaat De Vries sprak als een ad vocaat. Zooals hij sprak, in zijn argu mentatie tegen de beschouwingen van den heer Pierson, scheen het te vreezen, dat deze, met al zijne begrippen, begra ven zou worden onder den berg van be zwaren, hem voor de voeten geworpen. De heer De Vries maakte zich, zeer ten spijt van den heer Pierson, wel eens een beetje te warm. De heer Veder sloot de rij der debat- ters. En de heer Pierson? Durfde hij zich wagen aan eene weei legging van zooveel bezwaren, tegen zijne stellingen inge bracht Minstens dachten we, dat het hem moeilijk vallen zou. Maar we bedrogen ons. Toen hij allen had laten spreken en het zijn beurt was, om te weerleggen, deed hij even als een veldheer op het slagveld. Met bewonderenswaardige ge makkelijkheid wendde hij zich eerst tot den heer De Vries en daarna tot zijne andere tegenstanders en ontzenuwde hunne bewijsgronden geheel; ja putte zelfs de slof voor zijn tegenspraak uit hetgeen zij gezegd hadden. Als een veldheer na den strijd over zag ook hij het slagveld, nadat hij den laatsten spreker beantwoord had. Nadat op het vergevorderde uur, het was halfelf, de heer Gerritsen nog een enkel woord gesproken had, nam de Pre sident dezer vergadering, Jhr. Mr. Van Asch van Wijck, nog voor de laatste maal het woord en dankte de vergade ring voor de talrijke opkomst. Den heer Pierson dankte hij ook, maar drukte er zijn spijt bij uit, dat deze in plaats van een voorstander, een tegen stander zich had verklaart van het ont worpen reglement; en het daardoor wel zeker was, dat het voorstel—Gerritsen door den Raad niet zou worden aange nomen, maar het bij het oude zou blijven. Hij deed echter een beroep op alle aanwezigen, zoodra ze iets merkten, dat met de zedelijkheid in strijd was, hem of den Commissaris van Politie te be richten. Dan zou de heer Pierson kun nen zien, dat voor de genietnte Amers- foort althans, art. 334 van het Code Pénal geen doode letter was. Met daverende toejuiching werd deze laatste verklaring door de vergaderden vernomen. Eindelijk is het onze ijverige Amers- foortsche politie, na zeer veel moeite, mogen gelukken den vermoedelijken per soon op te sporen, die op Oudejaarsavond (zie een onzer vorige nummers) het 10- jarig dochtertje van een onzer ingezetenen, met verfoeiehjke inzichten, naar Monni kendam zou hebben gevoerd. Hij is zekere J. II. gepensioneerd Mili tair van het O. I. leger. Bedoeld meisje heeft hem onmiddelijk herkend. Veel is er gewonnen, dat men ten minste eenige aanwijzing beeftmaar de vraag doet zich nu voor, of er vol doende bewijzen zullen zijn, waardoor de justitie vat op hem heeft. Velerlei redenen zijn er, waarom wij dit van harte hopen. Al was het alleen maar hierom, dat men niet onwillekeurig een ander zou kunnen verdenken. Naar men ons meedeelt heeft de Stoomboot Burgemeester van Amersfoort toebehoorende aan de On dernemers Houtzaager en van Veen, een onceluk gehad. Zij moet op eene ge voelige wijze met het ijs in aanraking zijn geweest, waardoor een lek ont stond, groot genoeg, om een gedeelte der lading tijdelijk onder water te zet ten Een assuradeur vervoegde zich Woens dagmiddag bij de winkeliers, om de vermoedelijke waarde op te nomen van de goederen, die de boot van hen in heeft Donderdag is zij evenwel, naar men zegt, in lekkenden staat, te Amersfoort gearriveerd. De Afdeeling Amersfoort van den Ned. Mil. Bond, houdt Woensdag 21 Jan. eene vergadering, in het Tehuis voor Militairen alhier, waarbij de punten van behandeling zijn: le Verslag van de werkzaamheden der Afdeeling. 2e Rekeningen verantwoording van den Penningmeester 3e Indiening der begrooting. 4e Verkiezing van Bestuursleden. 5e Verkiezing van afgevaardigden voor de algemeene vergadering van den Ned. Mil. Bond. Frans Kraan, die sedert Zondag avond wordt vermist en naar wien sedert overal gevischt is, omdat men het voor zeker houdt, dat hij verdronken is, heeft men nog niet gevonden. Donderdag werd bij bekkenslag eene som van f 10 uitgeloofd aan hem, die eenige aanwijzing omtrent den drenkeling geven kan. Ons werd medegedeeld, dat door een lid der Hervormde gemeente alhier, die ongenoemd wenscht te blijven, de belangrijke som van f600 geschonken is ter vernieuwing van het orgel in de St. Joriskerk. Wij hopen, dat nog an deren zich aangespoord zullen gevoelen dit voorbeeld te volgen; opdat aan dit plan werkelijk uitvoering gegeven kan worden. We kunnen tot ons groot genoegen mededeelen, dat het leeningsbedrag, ten behoeve van den locaalspoorweg Willem III, groot drie millioen gulden, nu al meermalen volteekend is. Deze schielijke toevloeiing van het ka pitaal, dat groot vertrouwen in een zeer soliede onderneming veronderstelt, ver blijdt ons te meer, nu we weten, dat een Amersfoorter de eerste ontwerper van dien spoorweg was, n. 1. de heer M. Wolff Mz. 817de STAATS-IOTERIJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 14 en 15 Jan. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 200 No. 437. Prijs van f 100 No. 13517. Prijzen van f 65 498, 510, 521, 523, 536, 545, 563, 595, 2252, 2254, 2312, 2338, 2365, 2428, 4650, 4717, 4729, 4735, 4759, 4791, 4800, 4889, 4892, 5053, 5076, 5940, 5941, 5981, 5997, 6715, 6768, 6776, 6827, 6845, 6853, 6870, 13030, 13038, 13039, 13041, 13073, 13075, 13087, 13100, 13479, 13531, 13541, 13548, 135-49, 13586, 13616, 13664, 13670, en 13752. Te zamen 56 prijzen. De trekking der vijfde klasse, waarvoor nog loten verkrijgbaar zijn, begint Maan dag, 26 Jan. Baarn. 15 Jan. Heden gaf de Baarn- sche zangvereeniging, voor Gemengd Koor, een goedgeslaagde openbare uitvoering. De zaal was zeer bezet; geen wonder 't programma prijkte met namen, die in de muzikale wereld een goede klank heb ben. Als solisten toch traden op de dames Oppenheim en Veltinan en de II. H. Orelio en Gilse v. d. Paltz. Mochten we in het eerste No. (Lauda SionJ van Mendelsohn reeds een goed ensemble hooi en, de buitengewone gaven van de solisten kwamen eerst goed tot haar recht in de verschillende solonum mers. Het geheel vormde iets schoons, zooals wij nog zelden alhier hoorden. Het koor, versterkt door eenige vreemde elementen hield zich goed, terwijl de solisten elk op hunne beurt onze bewon dering afdwongen. Het glanspunt van den avond was wel eejji der meesterstukken van Niels Gade )>Ërl Königstóchter. De heer Orelio, die de partij van Oluf zong, verwierf telkens applaus, geen wonder, de partij werd op eene wijze gezongen, die boven onzen lof verheven is. Ook Mej. Veltman viel een welverdiend applaus ten deel. Na de pauze weid aan den verdien stelijken directeur, namens de werkende leden, een lauwerkrans, bij monde van den heer Key overhandigdwel een be wijs dat de leden de leiding van den heer Adelberg als directeur op prijs stel len. Een woord van hulde aan het be stuur der Zangvereeniging, dat dit alles beschikt heeft, een woord van lof aan den directeur voor zijne flinke leiding en dank aan de verschillende solisten en medewerkers, die de leden in staat ge steld hebben zulk een kunstgenot te smaken is zeker niet misplaatst. We roe pen dan ook de Baarnsche Zangvereeni ging, mocht het zijn ook de solisten, een welgemeend »tot weerziens I" toe. De heer A H. Gezelle Meer burg, Predikant bij de Christelijk-Gerefor- meerde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen bij diezelfde gemeente te Bode graven. Veeueudaal. Bij de Herv. gemeente alhier is tot Predikant beroepen Ds. P. II. Wiersma, te Harmeien. Leelijk beetgenomen. Een kruidenier te Amsterdam zag een individu in den winkel komen, die hem vier pondstroop vroeg. De kruidenier wilde ze afwegen, maar ziende, dat de man geen voorwerp had, om het zoete vocht in te doen, zeide hij Hebt gij geen pot of iets dergelijks 1 Neen, maar hier hebt gij mijn hoed. Maar. Ga uw gang maar, het geldt een wed denschap hernam de strooplustige en wierp tegelijkertijd een rijksdaalder op de toonbank. De winkelier lachtte hartelijk, om dien nieuwmodischen strooppot en liet er de stroop inloopen, waarna hij de geldlade opende om er klein geld uit te halen, ten einde van den rijksdaalder terug te kunnen geven. Dan nauwelijks had hij zich gebukt, of de ander drukte hem met geweld den hoed in de oogen en deed, terwijl de winkelier verblind was door de stroop, een greep in de geldlade, waar op hij aan den haal ging. Hoe dom I Te Winterswijk legde dezer dagen iemand, die bij den kastelein Grim- melt zijne vertering wilde betalen, daar voor een bankbiljet van f 25 in elkander gefrommeld op tafel. De snuggere kellner zag het op 't zelfde oogenblik voor een weggeworpen papiertje aan, raapte het op ensmeet het in de kachel. Voor slechte betalers. Zeker hande laar is op het vernuftig denkbeeld ge komen, om zijn twijfelachtige posten op te ruimen en te gelijk zijn bedienden een nieuwjaarsgift te geven zonder zijn kas aan te spreken. Hij gaf hun als nieuwjaarsgift gequiteer- de rekeningen voor onwillige betalers. Eene vreemde bekendmaking. Een jong- mensch te Deventer, diep in de schulden zittende, ontving dezer dagen het bericht, dat zijn oom plotseling overleden was en hem tot universeel erfgenaam had gemaakt. Hij gaf van deze omstandigheid aan het publiek kennis door de volgende adver tentie: nlliermede heb ik de eer te berichten, dat mijn oom en ik beiden een beter leven zijn ingegaan." 'tIs om in de war te raken. Een Engelschman schrijft uit New-York aan zijn vriend te Londen: »Met mijne zaken gaat 't hier goed, maar ik heb veel last van mijn familie-aangelegenheden. Gij weet misschien, dat ik getrouwd ben nu goed ook. Ik maakte namelijk een paar jaar geleden kennis met een mooi weeuwtje, die met haar volwassen stief dochter boven mij in hetzelfde huis woon de. Ik liouwde de weduwe, - kort daarna komt mijn vader bij mij logeeren en trouwde met de stiefdochter van mijn vrouw. Mijn vrouw werd toen de schoon moeder en tegelijk de schoondochter van mijn eigen vader. Mijn vrouws stiefdoch ter is nu mijn stiefmoeder en ik ben de stiefvader van mijn schoonmoeder. Mijn stiefmoeder, die de stiefdochter van mijn vrouw is, heeft een zoon ter wereld ge bracht. Die jongen is natuurlijk mijn stieibroeder, omdat hij de zoon is van mijn vader en van mijn stiefmoeder, maar omdat hij ook is de zoon van mijn vrouws stiefdochter, is mijn vrouw ook grootmoe der van dien kleineren jongen, en ik ben de grootvader van mijn stielbroeder. Alsof dit niet mooi genoeg was, heeft mijn vrouw onlangs ook een zoon gekre gen. Nu is bijgevolg mijn stiefmoeder de stiefzuster van mijn jongen, en tege lijk zijn grootmoeder, omdat hij het kind is van haar stiefzoon en rnijn vader is de zwager van mijn zoon, omdat hij zijn stiefzuster tot vrouw heeft. Ik ben de broeder van mijn eigenzoon, die de zoon van mijn stiefmoeder is. Ik ben de zwa ger van mijn moeder mijn vrouw is de tante van haar eigen zoonmijn zoon is de kleinzoon van mijn vader en ik ben mijn eigen grootvader. Is 't niet om krankzinnig te worden?

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2