BUITENLAND. Plaatselijke berichten. De werkzaamheden in de Beet wortel-suikerfabriek te Werkendam zijn weder geëindigd, waardoor ruim 100 personen zonder werk zijn. Hoogst waarschijnlijk zullen naar gemeld wordt dit jaar slechts half zooveel penen worden aangenomen als in het vorige jaar. Een der bewoners van de Korte Ham- steeg te Utrecht, werd j I. Maandagavond aangenaam verrast. Opmerkzaam gewor den op het geschrei van een, blijkbaar nog zeer jeugdig kindje, bleek het hem, bij onderzoek, dat men in den gang zij ner woning een kindje te vondeling had gelegd. Al spoedig deed zich een kinder loos echtpaar voor, dat zich bereid ver klaarde de kleine tot zich te nemen, aan wien het dan ook voorloopig ter verple ging werd toevertrouwd. Op het kind, ongeveer 5 maanden oud, werd een briefje bevonden, waarin de moeder mededeelde, dat zij weduwe was en alleen door armoede gedrongen tot deze daad was overgegaan. In Amsterdam was gisterenmorgen zoo'n zware nevel, dat het voor rijtuigen en andere wagens zeer gevaarlijk werd en men voor ongelukken vreesde. Uit Rome wordt getelegrafeerd De Paus is sedert eenige dagen erg ziek. Hij lijdt aan rheumatische koortsen. Dat behalve door de Vollendam mers nog door anderen verzet wordt gepleegd tegen de wet op de zeevissche- rijen, leert het volgende voorval, het welk dezer dagen plaats heeft gehad. Twee Zaandammers (de gebroeders K.) waren op de Zuiderzee, bij Marken, bezig met -visschen, zij bezigden daar toe den wonder- of moordkuil, die tus schen hunne vaartuigen gespannen was. Daar het op zee wat nevelig was hadden de visschers de zoogenaamde Witte Boot" minder spoedig opgemerkt dan anders het geval is, zoodat de hoofdopzichter hen vrij onverwacht te loevert kwam. Toch hadden de Zaandammers juist nog gelegenheid den moordkuil haastig binnen te palmen, en in het vooronder te bergen. Drie personen van de bemanning der Rijksboot sprongen nu op een der bot ters over, wierpen de visschers op zijde (die op het luik van het vooronder waren gaan zitten,) grepen den kuil en bon den daaraan een touw, dat weder aan de stoomboot bevestigd was. Daarop sloeg de boot achteruit, en zeker zou nu het net geheel vernield zijn, ware het niet, dat de Zaandammers nog haas tig een mes gegrepen en de lijn stuk gesneden hadden. Het net bleef dus weder in het bezit der visschers, en de boot heeft het ver boden tuig niet in beslag kunnen ne- Bekend is het, dat Duitschland in den tegenwoordigen tijd zijn best doet, om koloniale mogendheid te worden, ten einde aan zijn handel een ruimere vlucht te geven. Voorts, dat het zijn overzeesch grondgebied juist daar kiest, waar het Engeland in den weg zit, of waar het de macht van dat land ernstig be dreigt. Welnu, Daily News, een Lon- densch blad, dat wel eens beschouwd wordt als het orgaan van Gladstone, heeft om het gevaar van zijn land af te wenden, er een middeltje op gevonden. Het heeft een weinig nobel artikel ge steld, waarin het aan Duitschland den wenk geeft de Nedei landsche koloniën te annexeeren. Dat zou een roof zijn van de ergste soort; maar het blad ziet er geen kwaad in en wil blijkbaar Duitsch land den indruk geven, dat Engeland er geen kwaad in zou zien. Voor ons zij het een wenk onze koloniën te versterken en onze kolonisten met rechtvaardigheid te behandelen. Een bekend landverhuizerskantoor te New-York waarschuwt de Europeanen, dat er onder de tegenwoordige omstan digheden geen werk in Amerika te vin den zal zijn, totdat de handelscrisis voorbij is. Men voegt aan deze mededee- ling nog toe, dal er sedert eenigen tijd in de havens der Vereenigde Staten een commissie bestaat, die belast is met de moeilijke taak, de emigranten aan een gestreng verhoor te onderwerpen. Wie niet zeer voldoend uitsluitsel kan geven, omtrent zijn vooruitzichten of middelen van bestaan, wordt niet op Amerikaanse!] grondgebied toegelaten. Uit Bern meldt men, dat aan de Italiaansche grenzen zooveel sneeuw ge vallen is, dat het verkeer over den Sim- plon-spoorweg gestremd is. liet dorp aan de tunnel is door meer dan 3 meter sneeuw bedekt. Ook in Lombardije heeft het buitengewoon sterk gesneeuwd. Vele telegraaafdraden zijn gebroken. Van Atjeli schrijft men, dat de deserteur Cohen, die altoos nog wacht op wat sliat executie" van zijn vonnis door den Gouverneur-Generaal, besloten schijnt den hongerdood te sterven. Al thans bij het afzenden van dit bericht, had hij reeds sjnts vier dagen alle voed sel geweigerd. Donderdag en Vrijdag heeft 't te Nice hevig gestormd. De zee over stroomde de lage stadsgedeelten. De be roemde Promenade des Anglais heeft veel geleden, evenals de Quai da Midi. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Ook te Cannes is veel schade aangericht. Sedert jaren heeft Nice niet zulk een slecht seizoen, de hotels nagenoeg ledig. Eene Berlijnsche dame ontving voor eenige dagen de mededeeling, dat haar als Russin het verblijf in de hoofd stad was ontzegd. Voor eenige jaren trad zij in het huwelijk met een Rus, maar het huwelijk was ongelukkig en weldra werd de echtscheiding door den rechter uitgesproken. De Rus keerde naar zijn land terug en de dame bleef te Berlijn wonen. Jaren verliepen, totdat de vrouw, die Rusland nooit heeft ge zien, nu als Russische onderdaan door de politie wordt verbannen. Een protest bij den president der politie ingediend, bleef zonder gevolg, daar de dame door haar huwelijk met den Rus niet meer als een pruisische vrouw beschouwd wordt. Een advocaat heeft nu een smeekschiifl voor haar opgesteld, dat aan de Keizerin zal worden ter hand gesteld en waarin zij intrekking van hel verbanningsbesluit verzoekt. Omtrent den zoogenaamden blik- semtrein tusschen Parijs, Berlijn, Peters burg en Moskou is thans een beslissing verkregen. Na langdurige beraadslagin gen kwam nl. dezer dagen tusschen de betrokken spoorwegmaatschappijen eene overeenkomst tot stand, ten gevolge waar van, te beginnen met April, naast de be staande passagierstreinen nog een ver snelde trein tusschen de genoemde ste den zal loopen. De nieuwe regeling be staat daai in, dat de sneltrein, die thans te Berlijn inden voormiddag vertrekt in aansluiting met den uit Parijs aan komenden sneltrein en die te Konings bergen eindigt, van daar verder dooi loopt naar Petersburg en Moskou. In Pruisen zal de snelheid tot het geoorloofde maxi mum opgevoerd en van Russische zijde eene zoodanige snelheid aan dezen trein gegeven worden, dat men in ong. 36 uur van Berlijn en in 58 uur van Parijs uit Petersburg bereikt. Het belangrijkste van deze regeling is, dat men voor de reis van Berlijn naar Petersburg en even zoo in omgekeerde richting, slechts één nacht behoeft op te offei en en dat men in Petersburg oniniddelijk aansluiting naar Moskou heeft. Volgens een telegram uit Panama breidde de opstand in Columbia zich over vijf Staten uit. De opstandelingen houden Barranguilla bezet en veroverden Cart- hagena, dat hun echter weer ontnomen werd. Volgens later ingekomen bericht uit Luxemburg heeft de koning verklaard geene rede te hebben, om hel ontslag der Minsters aan te nemen en zal dus het Kabinet-Blochausen aanblijven. In Zweden zullen dit jaar twee groote schuttersteesten gehouden wor den het eerste in het laatst van Mei te Gothenburg, het andere in Sept. te Stockholm. Alle liefhebbers der edele schietkunst in Zweden, Noorwegen en Denemarken worden uitgenood igd er aan deel te nemen. De Koning en de Kroonprins hebben hunne ondersteuning beloofd. Bij deze gelegenheid houdt de scherpschuttersvereeniging te Stockholm haar vijf-en-twintig-jarig feest. Het reusachtige beeld der vrij heid, geschenk van Frankrijk aan de I ereenigde Staten, dat als lichttoren aan den ingang der haven te New-York dienst zal doen, wordt binnenkort uit Parijs daarheen verzonden. De regeering heelt het transportschip Is ére ter be schikking gesteld, dat uit Rouaan zal vertrekken. Het beeld woidt in genum merde stukken verscheept met een per soneel van 12 man, dat voor de opstel ling te New-York zorg zal dragen. De Fransche Graaf de Grammon d'Astor werd dezer dagen op de jacht door een hagelkorrel van een schot, door een zijner vrienden gelost, in het oog getroffen. Hij hechtte eerst weinig be- teekenis aan de wond, maar deze bleek van enstigen aard te zijn, en na een pijn lijke operatie overleed bij aan de gevolgen. De firma Charles Michiels te Antwerpen een groot handelshuis, dat reeds zeer vele jaren bestond, heeft ha re betalingen gestaakt. Groote ontstel tenis heeft deze ramp in de handels kringen verwekt. Te Weenen is alweder een groot bankier, Theodoor Noiderer, in hechtenis genomen, wegens oplichterij en verduiste ring van gelden. Een groot aantal nien- schen, die hun geld bij hem belegd had den, moeten door hem geruïneerd zijn. In de Engclsche stad Warmin- ter is nii een dynamiet-aanslag ge pleegd op Imt oude stadhuis. Een «hel- sche machines" was op de treden van de stoep geplaatst en ontplofte met een hevigen slag. Al de glasruiten in den omtrek sprongen, en men vreest, dat de grondslagen van het gebouw beschadigd zijn. Geen mensch werd gewond. Eene demonstratie van ongeveer 4000 personen zonder werk, meest werklieden, had Donderdag te Birmingham plaats. Eene deputatie werd benoemd om de grieven der werklieden bij den mayor bloot te leggen, en dezen om raad te vragen. Hij beloofde met de verschillen de weldadigheidsinstellingen in onder handeling te treden, sin zooveel moge lijk bijstand te verleenen, doch zeide dat het eenige afdoende middel tegen de bestaande gedruktheid de herleving van den handel is, en deze waarschijnlijk niet verre meer zal zijn. Op weg door de stad hield de menigte, voor een bakkerswinkel stil, en eenigen schreeuwden om brood. Hij liep echter, dank zij de aanwezigheid eener sterke politiemacht, zonder ernstige ongeregeld heden af. Het volgende feit is historisch, zegt de Soer. Ct. en heeft plaats gehad in de verlichte negentiende eeuw. Wanneer Z. E. de goeverneur-generaal te Batavia vertoeft, dan is aan de wacht bij het paleis steëds een officier aanwezig en het is steeds de gewoonte, dat die officier dés avdnds aan tafel wordt ge- 'noodigd. Dézer'dagen'trof dit een jong luitenant, nog niet lang geleden Uit Europa aangekomen; als naar gewoonte begaf hij zich op het bepaalde uur op liet paleis en toen alle gasten aanwezig waren en rnen op het punt stond aan te zitten, bemerkte Z. E. dat er dertien personen waren; Z. E. fluisterde den dienstdoendeu adjudant in het oor, dat de officier van de wacht zich maar moest verwijderen, dit gebeurde ook; de adjudant verzocht den officier weder naar de wacht te gaan en dat hem aldaar het eten zou gebracht worden. Na afloop van het diner werd den officier weder verzocht ten pa- leize te komen, de koffie te gebruiken en is hij later gezamenlijk met Z. E. en de adjudanten naar den schouwburg gereden. In de pauze maakte Z. E. aan dien offi cier bij wijze van excuses de opmeiking, dat het maat goed was, dat hij zich ver wijderd had, want dat hij als No. 13 het slechtste eraan toe zou zijn. Gisteren de Pall Mall Gazette herinnert er aan was het juist een jaar geleden, dat Goidon zich opmaakte ii3ar Khartoum. Het begint dus wel een weinig tijd te worden, dut men den man, die zich daar al dien tijd alleen en zon der dat hem eenig middel van onderstand werd gezonden, heelt gehandhaafd, te hulp komt. Wolseley seinde uit Korti aan het Ministerie van Oorlog, van eergisteren, dat de bedekkings-kolonne van Gakdul is teiuggekeerd en dat alles er rustig was. Saleb, het hoofd van den machtigen stam der Kubbabish, had zich onder worpen. De exprestrein van Doornik naar Brussel is gederailleerd, waarbij veertien personen ernstig weiden ge kwetst. Groot is de schade. Aardbevingen in Spanje. Lezers van dtze courant in Utrecht en Gelderlancl Hierboven staat «Aardbevingen in Spanje." 't Is erg genoeg, om u den schrik, om het hart te doen slaan. Maar er moest nog meer boven staan. Er moest nog staan «Steenkolen-mijnrampen in Spanje!" Er moest nog staan ongekend strenge winter in Spanje Vreeselijk, vreeselijk is dat land ge teisterd, Gods hand drukt er zwaar op! Als we ons alleen maar bepalen tot de aardbevingen, die daar hebben gewoed, als in geen ander land ooit plaats hadden, dan grijpt ons siddering aan. Gij weet hoe daar geheele dorpen in puin zijn veranderd, steden zijn verwoest en de aarde zich op vele plaatsen geopend heeft, en huizen, kerken, torens ja menschen en dieren verzwolgen heeft. Duizenden kostwinners zijn tengevolge dier aardbevingen omgekomen. Honderden bewoners van verwoeste dorpen, zwerven thans van alles beroofd en blootgesteld aan honger en snerpende koude rond. Er is gebrek aan het aller noodzakelijkste. De ramp is zoo groot, dat Spanje zelf geen middelen genoeg heeft, oin de ellende in den korstmogelijken tijd weg te nemen. Er moet dus geholpen worden, dat is duidelijk en wel in de eerste plaats door Nederland, dat tegenover het ongeluk kige Spanje nog een plicht te vervullen heeft. Had men in de Residentie reeds een begin gemaakt met het inzamelen van giften voor de ongelukkigen in Spanje er heeft zich nu ook te Amsterdam eene commissie gevormd tot dat doel, met den Spaanschen Consul, de heer M. Colaste, Markies del Pedroso aan het hoofd. Van die commissie is Mr. D. Visser van Hazers- woude, voorzitter, de heer J. N. W. C. Sieburgh, Penningmeester, en de heer A. G. C. van Duijl, Secietaris. Deze heeren, met nog anderen, hebben ons verzocht tot u een opwekkend woord te richten opdat ook gij met milde hand uwe gaven offert voor het arme Spanje. Ook de uitgever van deze courant de heer A. M. Slothouwer, heeft zich bereid verklaard uwe gaven voor dit doel in ontvangst te nemen en te verantwoorden in deze courant. De kleinste gilt zal met dank door hem worden aangenomen. Vanwege de Vereeniging tot Wei k- verschaffing, alhier, zijn thans 73 werk lieden op den Amersfoortschen Berg werk zaam. Men is nu ook begonnen met paden aan te leggen in de bosschen aan de linkerzijde van den .straatweg. Denkelijk zal ook een begin ge maakt worden met den aanleg van oen hard pad in de gasthuissteeg. Zijn wij goed ingelicht dan zal ook het «eilandje" dat zich in de beek bij Monnikendam gevormd heeft, worden weggeruimd. Wij hopen, dat de vereeniging voort durend geldelijken steun ondervinde, opdat zij onverhinderd haar tweeledig doel bereike: het verschaffen van werk en daardoor brood aan lieden zonder arbeid en het tot stand brengen van nuttige werken. De Toorieelvereeniging „Oefening baart Kunst" gaf Zaterdagavond hare vroeger aangekondigde voorstelling ten bate der algemeene armen alhier. Onze verwachting, dat het daarvoor bestemde lokaal in het Koffiehuis den Arend gevuld zou zijn, bleek juist. Drie stukjes, alle recht geschikt den lachlust van het aanwezige publiek op te wekken, werden ten tooneele gevoerd. Van deze drie voldeed het tweede stukje «Jocrisse de Vondeling" het meest. Al het opgevoerde liep vlug en goed van stapel. De verdeeling in rollen bleef bijna buiten bemerking en uit de gemak kelijkheid, waarmee ieder der tooneelislen zijn aandeel, dat hij aan de voorstelling had, tot een gewenscht einde trachtte te brengen, bleek wel, dat men zich met de rollen vertrouwd gemaakt had. Jammer, dat de lange duur der pauzen het publiek soms tot ontevredenheid stemde. In aanmerking genomen, dat geen der leden van genoemde vereeniging eenige wetenschappelijke vorming in dat genre genoten heeft, moet men bekennen, dat de uitslag de verwachting heeft over troffen. We vernamen dat de netto-opbrengst f23.75s is geweest. Is deze som niet groot toch mag men den leden van „Oefening baart Kunst" een woord van dank, in naam der armen, niet ont houden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft 5 studenten aan de Rijks- Universiteit te Utrecht gedurende het jaar 1885 gerechtigd verklaard, tot het genot van '/s der inkomsten van de vicariën, gevestigd in de St. Jortskerk te Amersfoort. Door debitanten uit deze gemeente is aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal een adres ingediend, waarbij zij ver zoeken, bij de nieuwe regeling der staats loterij hunne belangen niet uit het oog te verliezen. Zaterdagmiddag om half twee, na het ter perse gaan van ons blad, is Frans Kraan, die Zondag 11 Januari te water geraakt is, door J. Bruin opgevischt, in de binnengracht tegenover het Pensio naat. Zijn lijk is per boot vervoerd naar de Koningspoort en van daar verder per brancard naar zijne woning gebracht in de Koningstraat. Bij besluit van den Heer Commissaris des Konings, in de provincie Utrecht, van 17 Jan., is bepaald dat de loting voor de nationale militie dit jaar o.a. zal plaats hebben: te Amersfoortin Amicitia, op Donderdag, 19 Febr., halftien voor Amers foort, en halflwee voor Leusden met Stoutenburg en Hooglandte Zeistin het raadhuis, op Maandag 23 Febr.,half- tien voor Doorn met Maarn, en Drieber gen met Rijsenburg, en te één ure voor Zeist; te Baarnin de openbare school, op de Oosterheide, op Dinsdag 24 Febr., te 10 ure, voor Baarn, Eemnes, Soest, Loosdrecht en Bunschoten; te Veenen- daal, in het raadhuis, op Donderdag 26 Febr., halftien, voor Veenendeel, Wou denberg en Renswoude. Door eene Commissie, bestaande uit de heeren Jhr. Van Asch van Wijck, A. Wartena, Baron Van I.ynden, H. M. Werner en G. C. Hoogewerff, daartoe uitgenoodigd, zal op Dinsdag 3 Februari a. s. alhier eene lezing worden gehouden doorDr. J. H. Gun ning Jr. De Spreker zal tot onderwerp hebben Frederik II van Hohenstaufen, een vrijdenker der Middeleeuwen, in zijn strijd tegen de Kerk. Wanneer deze poging naar wensch slaagt is genoemde Commissie voorne mens het volgend jaar onderscheidene Sprekers uit te noodigen. Door deu heer C. L. Brinkman te Am sterdam, zijn we aangezocht, zijn nieuw verschenen tijdschrift, «de drie talen", aan te kondigen en er een woord van aanbeveling aan toe te voegen. Gaarne doen we zoowel het een als het ander. Genoemd Tijdschrift dan staat onder Redactie der volgende heeren: Voor het Fransch C. A. Hofman, te 's-Gravenhage, voor het Hoogduitsch R. Dijkstra, te Amsterdam, voor het En- gelsch: L. P. H. Eijkman, te Amsterdam. Voorts hebben nog onderscheidene man nen van naam hunne medewerking toe gezegd. Voorloopig zal het verschijnen in 6 tweemaandelijksche nummers van onge veer 4 vel a 16 bladzijden tot den prijs van f 4.90 per jaar. Men kan ook intee- kenen voor een der talen afzonderlijk, en dan is de prijs per jaargang maar f 3.30. Aanbevelen kunnen we dit werk, om dat het in eene langgevoelde behoefte zal voorzien. In de eerste plaats voor onderwijzers en klerken en dan ook voor particulieren. Velen zijn er, die de gelegenheid mis sen, om hulp te krijgen, of hebben geen geld genoeg, om privaatlessen te nemen. Welnu, die kunnen hier terecht; want het tijdschrift «de drie talen" zal een betrouwbare gids zijn voor onderwijzers en onderwijzeressen, die een examen in het Fransch, Engelsch of Duitsch willen doen. Ook voor anderen, die deze talen beoefenen, of het vroeger geleerde willen onderhouder.. Wij raden ieder, die deze talen be oefent, aan, kennis te maken metNo:l. van den eersten jaargang, dat in eiken boekwinkel voorhanden is. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het post kantoor te Amersfoort, over de le helft der maand Nov. 1884. 1. Wed. Achteberg, Amsterdam. 2. Mej. D. Mulder, Deventer. 3. H. Bolland, 's Hage. 4. A. Eekelen, 5. v. d. Burgt, Utrecht. 6. Wed. K. Boven, 1 Briefkaarten. 1. Mej. J. Leliman 's Hage. Verzonden geweest naar: Amerika. 1. Mej. J. v. Os, Gundropide. 2. Ch. Krenger, Wisconsin. Duitschland. 1. M. Streek, Dusseldorp. 2. Eil. Meijer, Frankfurt. 2e helft der maand Nov. 1884. 1. Warnars. Amsterdam. 2. D. J. Oldenborn, Vorden. Briefkaarten. 1. J. Baeger, Utrecht. Baarn. Eerlang zal in deze gemeen te eene «Koud water-geneesinrichtingt worden gevestigd. Het plan daartoe is uitgegaan van de hh. Mr. P. J. Teding van Berkhout, burgemeester van Baarn, G. Elink Schuurman, W. A. Insinger, J. G. F. Baron d' Aulnis de Bourouill en Jhr. J. Hartsen, allen te Baarn, J. E. Teixeira de Mattos en J. Nienhuijs, bei den te Amsterdam. De inrichting zal geplaatst worden onder toezicht van Dr. Lübcke, te Beurig bij Saarburg, die reeds bij den aanvang der voorloopige werkzaamheden het oog daarop zal hou den. Het vereischte maatschappelijk ka pitaal is f 150,000. De Commissie is van meening, dat het bevallig gelegen Baarn met zijne gezonde bosschen en wandelwegen uit nemend geschikt is voor een dergelijk herstellingsoord. De gladheid der wegen heefl alhier ook reeds eenige ongelukken veroorzaakt. De weduwe S., viel dezer dagen op de Eemnesserweg en kneusde haar arm, ter wijl de heer J. W. H., achterover viel en deerlijk zijn pols en verdere ledema ten bezeerde. Er wordt van gemeente wege echter eiken dag zand gestrooid. Dat hier trouwens meer sneeuw gevallen is. kon een gezelschap bemerken, toen zij jl. Zondag een toclit, met 9 arresle- den, naar Hilversum ondernam, en overal niet dezelfde hoeveelheid sneeuw ont moetten. Een paar H.H. stalhouders en eenige liefhebbers hadden dezen rid ge organiseerd en 't was werkelijk een frap pant gezicht deze optocht met roodge- pluimde paarden te aanschouwen. De spreekbeurt op a. s. Donderdag in ons Departement tot Nut van 't Alge meen zal vervuld worden door den heer A. N. J. Fabius, van Naarden. De heer Gezelle Meerburg, Predi kant bij de Christelijk-Gereformeerde ge meente alhier, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Bodegraven be dankt. De gemeente is verblijd. Hoogland, 20 Jan. '85. Heden mor gen werd een treurig ongeval bekend. De 23-jarige lt. de O., timmermansknecht in dienst bij J. Pommer, werd bij 't aanbreken van den dag nabij de woning van K. Kaas dood gevonden. De strenge koude schijnt de hoofdoorzaak geweest te zijn. Spoedig waren de politie en de plaat selijke geneesheer Dr. Bos, op de plaats des or.lieils aanwezig. Wat de geneesheer omtrent den plotselingen dood consta teerde, is nog niet bekend. De ongelukkige woonde bij zijne moeder, eene weduwe, in alwaar het lijk heen gevoerd is.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2