BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Officieels Publicatie. Een aantal uitgevers, boekhande laars, drukkers, enz. te Amsterdam heb ben aan de Tweede Kamer een adres ge zonden tegen de goedkeuring van de overeenkomst met Duitschland, betreffende het auteurschap. Omtrent de Engelsche Dames, dooi de liaagsche politie beleedigd, zoo zij meenen, werd door den Minister van Buitenlandsche Zaken aan den Engelschen gezant bericht, dat de zaak ter verdere vervolging in houden gesteld is van het Iloofd dei politie. De Burgemeester vindt ondertusschen geene reden, om de be trokken politic-beambten te straffen, daar zij ter goeder trouw hebben gehandeld. In de groote bladen kan men een zeer lezenswaard verslag vinden van het gesprokene door den heer Mr. L. W. C. Keuchenius, lid o'er Tweede Kamer, te Zaandam, in het Café Suisse. Zoo men weet trad de Spreker daar op voor de werkliedenvereeniging Patri monium en verdedigde de stelling: In ons land is geen plaats voor eene Anti- Semielische beweging, erwekt door Christenen, maar evenmin voor eene Anti Christelijke beweging, verwekt door Semieten en anderen. Van verschillende zijden open- haart zich verzet tegen de te verwach ten tabaksbelasting. Thans wordt er bij onderscheiden ta baks- en sigarenfabrikanten te Eindho ven een adres rondgezonden, waarin de redenen worden aangegeven, waarom door adressanten elke tabaksbelasting, hetzij die den naam baccijns" of »in- voerrechl" draagt, als zeer ongewenscht moet worden beschouwd. Te Jutfaas had gister een treffend ongeluk plaats. De beambte Lamers van de IJselstoomtrammaatschappij, die voor de firma Cockuyt en Co. een wagen wilde afhaken voor den oliemolen, raakte er onder, en moet zoo gewond zijn, dat men voor liet behoud van zijn leven vreest. Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage hebben voorgesteld, om na 1880 de liaagsche kermis afteschaf- fen, na geleidelijke inkrimping. Te Ilengeloo neemt de heer J. van Alphen ontslag als Wethouder, omdat hij de gelijktijdige vervulling van deze betrekking met die van Lid der Tweede Kamer, waarvoor hij veelal in de Residentie moet verblijven, niet wenschelijk acht. De Raad liet hem echter niet los, maar herbenoemde hem en stelde den heer Middelburg tot tijdelijk wethouder aan, om bij diens afwezigheid de plaats van den heer van Alphen te vervullen. Op verschillende plaatsen in ons land heeft het ijsvermaak reeds men- schenlèveus gekost. In den regel zijn dat de onvoorzichtigen en waaghalzen. De paters-capucijners hebben thans hun vijfde klooster in ons land geopend; thans te Zevenaar, waar zij verleden jaar een stuk gronds kochten, ter groot te van 2 II. A., waarop een ruim ge bouw is verrezen. In Maart a. s. zal namens de Afd. Over Betuwe der Geldersch-Over- ijselsche Maatschappij van Landbouw een keuring worden gehouden van paar den en vee te Eist, waarvoor o. a. een tiental medailles zijn uitgeloofd. Aan het Pliarmacculisch Week blad ontleenen wij het volgende «Dezer dagen werden aan een apo theker door de politie zoogenaamde wormpatronen ter hand gesteld, die hij een hakker verkocht werden. Het bleek, dat zij, evenals met het zeilde opschrift voorziene, bij vroegere gelegenheid on derzochte, geen spoor santonine bevat ten, maar uit suiker en meel bestonden, terwijl zich enkele fragmentjes van het een of ander kruid daartusschen bevon den. Ook een onderzoek op metaalver binding, bij name calomel, iel negatief uit. De. verkoop valt dus niet onder de termen der wet. Het is een nabootsing der echte iwormpatronen" met santoni ne, en het publick, dat het wormdrij- vend geneesmiddel buiten de apotheek zoekt en haalt, raakt eenvoudig het geld kwijt zonder eenige vrucht. Uit ongeveer 80 sollicitanten voor de betrekking van Directeur-Boekhou der der Hilversumsche gemeentelijke gasfabriek zijn tot candidaten gesteld de Heeren Andriessen, Directeur der gasf. te Bolsward, Corstius id. te Franeker, en Romijn, Inspecteur der gasfabriek te Utercht. Bij verschillende scheepsrampen verloor eene vrouw te Pernis haren man en vier zonenbij het verongelukken der sloep Lichtstraal verdronk nu ook haar laatste zoon. Omtrent den brand, die Dinsdag ochtend het fraaie kasteel van den Graaf De Gelves, te Elsloo bij Beek (Limburg) aantastte, vernemen wij nader, dat het geheele kasteel door deze ramp js ver nield. Alleen de stallingen en de toren bleven gespaard. Van den kostbaren inboedel, waaronder eene rijke bibliotheek en een schat van antiquiteiten, kon nage noeg niets gered worden. De Graaf zelf werd met levensgevaar gered. Hij verkeerde reeds in bewuste- loozen toestand, toen men het gevaar ontdekte. De brand schijnt ontslaan te zijn door een gebrek aan een verwarmingstoestel Om een onderhoud met den En gelschen Commissaris Warren te hebben is Paul Kruger, de President der Zuid- Afrikaansche Republiek, te Gosen aange komen en heeft daar tot de bevolking gesproken, die met hem instemde in den wensch, dat de vrede niet verbro ken zou worden. In korten tijd weiden verleden week Brussels straten van de sneeuw verlost, met behulp van zout, dat in de straten gestrooid werd. Men gebruikte daarvoor 300000 KG. Hiervoor werd veel minder besteed dan verleden jaar, toen de wegruiming 40000 frs. heeft gekost. Door middel eener helsehe machi ne is een aanslag beproefd op het leven van den President van Chili. De aanslag mislukte echter. Door de nieuwe organisatie van het bestuur in Atjeh, zooals zij dezer dagen is afgekondigd, wordt een jaar- lijksche besparing verkregen van bijna f180,000, terwijl met de vermindering van de tractementen der civiele ambte naren pl. m. f90,000 's jaars zal wor den bezuinigd. Uit Buenos-Ayres wordt aan de Amsf. Ct. dd. 16 Decemb. 1884 geschre ven, dat de Gebis. Tobias te Monte-Vi- deo, dank zij de bemiddeling van den Hollandschen consul aldaar, zijn aange houden, om over de grenzen te worden gezet. De gefailleerde Amsterdamsche graanhandelaar Engels, die te Buenos- Ayres werkzaam was, had kennisgeving ontvangen, binnen 24 uren de republiek te verlaten bijaldien zijne vrijheid hem nog lief was. Vijf jonge kinderen te Cavaillon, die door hunne ouders voor eenige oogenblik- ken alleen in huis waren, hebben daar door het spelen met lucifers brand ge sticht. Allen zijn zij in de vlammen om gekomen. De wijze, waarop de koning van Spanje is opgetreden in de gewesten, die het meest door de aardbevingen geleden hebben, heeft hem veler harten gewonnen. De Koning heeft niet alleen doen zien, dat hij een goed en gevoelig gemoed heeft en een helder oordeel, maar zijn gestel blijkt bestand te wezen tegen zeer buitengewone vermoeienis en niet geringe ontbering. Zondag jl. hoorde hij om zes uur te Malaga de mis en vertrok toen met gevolg haar de woeste oorden der Sierra Nevada, waar Peria stond, wat thans nagenoeg geheel een puinhoop is. Deze plaats heeft nog meer geleden dan Alba nia, maar gelukkig zijn er minder men- schen omgekomen. Te Periana zijn van 800 huizen slechts vijftig overeind gebleven. Negen straten, waaronder de Kerkstraat, met de kerk, zijn geheel verwoest. Bij den eersten schok werden 150 menschen gedood en velen gekwetst, waarvan twee dagen later nog 45 overleden. Sedert zijn er nog aan de bekomen ernstige wonden gestorven en nog onderderscheidene liggen bijna hopeloos in de hospitalen. Enkele men schen zijn als door een wonder gered. De pastoor had zijne stokoude moeder opgenomen en was juist over den drem pel, toen het huis achter hem inviel. De Alcade verloor zijn moeder en vier kin deren, maar ontkwam gelukkig zelf en niettegenstaande zijn gruwelijk leed bleef hij op zijn post en deed al het mogelijke, om anderen te helpen. De Koning bezocht het geheele plaatsje nauwkeurig en deed aan de ongelukkigen zeshonderd pond uitreiken. Men had toen een zeer rijk dejeuner voor hem gereed gemaakt, nog wel vlak bij de hutten, waar de ernstig 'gewonden lagen. Z. M. betuigde daarover zijne ernstige onte vredenheid, zeggende dat dit geld beter had kunnen worden besleed. Hij at maar- heel weinig en liet het geheele dejeuner verdeelen onder de gewonden en behöef- tigen. Toen dit bekend was, liep de ge heele bevolking uit, om den goeden vorst te zegenen. De Koning zal nog eenige andere plaat sen bezoeken en lieden van Malaga weder naar Madrid gaan. Een treurig ijs-ongeluk wordt uit Poulainville, hij Amiens, bericht. Zestien kinderen, die zich daar op een dicht gevroren vijver met glijden ver maakten, zijn door het ijs gezakt en verdronken. - Te Dortmund is een treurig on geluk gebeurd. Een jong meisje, dat bij een vleeschhouwer in dienst was, is door een luik uit een kamer boven de slacht plaats gevallen in een groot zeskanlig ileeschmes. Zij werd vreeselijk gewond en oterleed linnen weinige oogenblikken. Woensdagavond te 8 uren werd de door ons aangekondigde Vergadering van den Ned. Milit. Bond, afdeeling Amersfoort, in het Militair Tehuis alhier gehouden. Zoowel de President, Jhr. Mr. Neder- meijer ridder van Rosenthal, als de Vice-president, de heer G. L. Fruitier de Talma was om ziekte verhinderd deze Vergadering bij te wonen; waarom het presidium voor deze Vergadering werd waargenomen door den heer A. Wartena. De notulen, door den heer Brants, de Secretaris der Afdeeling voorgelezen, wer den na lezing goedgekeurd. De President sprak zijn leedwezen uit over het heengaan van den heer P. de Wijs, die met zooveel trouw de be langen van ons Tehuis had voorgestaan en met grooten ijver het Secretariaat waargenomen tot op den oogenblik, waar op hij, door zijne benoeming tot Burge meester van Veenendaal, deze gemeente met ter woon verliet. Gelukkig was zijn plaats waardig ver vuld door de benoeming van den heer Brants als Secretaris-Penningmeester. Het verslag over het afgeloopen jaar, dat door den Secretaris werd voorgelezen, gaf stof tot blijdschap. Daaruit bleek toch, dat het bezoek in het afgeloopen jaar merkbaar toegenomen was. hetgeen vooral werd toegeschreven aan het voorbeeld en de gesprekken van den tegenwoordigen Concierge. Ook de bijbellezingen waren druk bezocht. Bleef liet bezoek op dezelfde wijze toenemen, dan zou het bestaande lokaal welhaast te klein blijken te zijn. Drie feestvierin gen hadden plaats gehad en de belang stelling der ingezetenen had zich geopen baard door het schenken van boekwerken en geld. Door een zuinig beheer en het toene men van het getal leden en begunstigers stond men dit jaar gelukkig voor geen tekort. Door twee der aanwezige leden wer den de rekeningen in ontvangsten en uitgaven nagezien, en accoord bevonden, waarbij de President den Secretaris- Penningmeester een woord van dank bracht. Bij stemming moest vervolgens voor zien worden in de plaatsen van de be stuursleden Baron van Boetzelaer van Oosterhout, Brants en Jhr. Ortt, die aan de beurt van aftreding waren. Met meer derheid van stemmen werden allen her kozen; terwijl in de bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van den Ritmeester J. B. Werner, die reeds vroeger als bestuurslid belangrijke dien sten aan het Tehuis bewees. Het Bestuur, ml'voltallig zijnde, bestaat uit de Heeren Mr. S. J. T. H. Nedermeijer ridder van Rosenthal, President. G. L. Fruitier de Talma, Vice-presi dent. J. M. Brants, Secretaris-Penningmeester. A. Wartena. Mr. H. J. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout. Jhr. J. Ortt, en J. B. Werner. Tot Afgevaardigden voor de algemeene Vergadering van den Ned. Militairen Bond, die in Maart of April te Utrecht gehouden wordt, zijn gekozen de heeren Werner en Brants. Staande de Vergadering werd door een der ainwezige leden van het Tehuis, om vermeerderde belangstelling, het lid maatschap van den Bond gevraagd, waarbij tegelijkertijd door hem een gilt van 10 Hectoliter steenkolen, ten behoeve van het Tehuis, werd aangeboden. Zij, die Woensdagavond met ge spannen verwachting naar de Buiten-so- cieteit zijn gegaan, om den Heer Justus van Maurik te liooren, zijn daarin niet teleurgesteld. Een groot publiek was op gekomen, om den gevierden novellist te zien en van zijne voordrachten te ge nieten. Na den catheder beklommen te hebben en zijn blik op de eivolle zaal te hebben geworpen, las hij eene reeds in druk verschenen novelle voor, »Teun de nachtwacht", waarin, behalve de ko mische voordracht, de zedelijke strekking ons boeide. Na de pauze gaf hij ten beste een onuitgegeven stuk, getiteld Muziekkenners", waarin hij op geestige wijze parodieerde, wat sommige liefheb bers van muziek er alzoo uit weten te halen. De lachspieren werden herhaalde lijk in beweging gebracht en wij zijn er stellig van overtuigd, dat niemand de zaal heeft verlaten, zonder groote tevre denheid over den gevierden spreker. Wij hopen, dat hij nog meermalen in dit departement Zal optreden. In de tweede helft van Februari zal de spreekbeurt in eene vergadering van het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, gehouden worden door onzen stadgenoot, den heer Dr. H. F. Jonkman. In een der Zondagsbladen van het Nieuws van den Day lazen we dezer dagen eene beschouwing over den Gel- derschen Volks-almanak, zijn verleden en heden. Met genoegen en klimmende belang stelling volgden we de levensgeschiedenis van den thans 51-jarige, in zijn worste len om het hestaan. Wat ons echter het meest aantrok was het werkzaam aandeel, dat onze be kwame stadgenoot, de ritmeester II. M. Werner, daaraan neemt. Het boekje, dat wij achten, om zijn hoogen leeftijd en zijn inhoud, heeft in den heer Werner een ijverigen en kondigen medewerker gevonden, en zijne bijdragen, vooral van geschiedkundigen en genealogischen aard, verhoogen niet weinig de waarde van den Gelderschen Volksalmanak. Wie de lotgevallen en den inhoud der verschenen jaargangen van dit boekje wil leeren kennen, verzuime niet het Historisch overzicht van den heer Wer ner te lezen en tevens kennis te nemen van de door hem en den heer Staats Evers bewerkte registers. Donderdag, 22 Januari, 1.1. had de Alg. Vergad. plaats der Amersfoortsche Begrafenis-Vereeniging. Uit het verslag der Comm. van Toezicht over het jaar 1884 bleek, dat de Veieeniging zich meer en meer mocht verheugen in de sympathie der ingezetenen. Het aantal leden werd met 16 vermeerderd en klom tot 263. Naar de verschillende klassen werden de volgende begrafenissen uitgevoerd 1. klasse 3 personen. 2. klasse 4 personen en 2 kinderen. 3. klasse 2 personen. 4. klasse 8 personen en 3 kinderen. De Heer G. H. van Goor, aan de beurt van aftreding, werd als lid der Comm. v. Toezicht opgevolgd door den Heer A. J. Hendriks. De toestand der geld middelen was, ondanks de vrij aanzien lijke uitgaven voor een groot aantal ex. van het nieuwe Reglement, gunstig. De ontvangsten bedroegen f67,07 de uitgaven f57,20; zoodat er een voordee- lig saldo bleef van f9,87. Het dienstdoend personeel bleef bestaan uit 6 aansprekers en 15 dragers. De drager H. Verschuur, in het gasthuis opgenomen, trad af en werd opgevolgd door H. Achterbergh. De Directeur betuigde zijne tevredenheid over het dienstdoend personeelde Comm. van Toezicht bedankte den Directeur voor zijne tr'ouwe zorgen en zijn uitstekend beleid. Door de even welwillende als krachtige medewerking van het Bestuur dezer ge meente kon het verslag melding maken van eene zeer gewenschte verbetering in de begrafenissen, welke voor rekening der gemeente plaats hebben. Het uitvoe ren dezer begrafenissen werd opgedragen aan de Vereenigingdie dit doet naar tarieven, als 5. klasse, in een afzondelijk Art. van het Huish. Regl. vastgesteld. Daardoor is dus aan dezulken, die mis deeld zijn van aardsche goederen, ten minste eene behoorlijke begrafenis ver zekerd. Ook sommige instellingen van weldadigheid hebben terecht deze wijze van teraardebestelling voor hare ver pleegden verkozen. In het afgeloopen jaar werden door de Vereeniging voor de gemeente Amersfoort uitgevoerd 12 begrafenissen: 4 voor vol wassenen 8 voor kinderen. Voor rekening van het gasthuis 4 be grafenissen. Den betrokken Bestuurders, die deze 5. klasse mogelijk hebben gemaakt, komt alle lof toe. Tot dusverre 't Verslag. In plaats van den aflredendon Voorzit ter der Comm. v. T. den Ileer A. M, Kollewijn Nz., die met rechtmatigen trots op het negenjarig bestaan der Ver eeniging mag terug zien, werd in de Vergad. van Donderdag 1.1. als bestuurs lid gekozen, de Heer J. C. Leinweber, zoodat het Bestuur der Vereen, thans be staat uit de Heeren H. W. de Heus, Voorz. J. C. Leinweber, Secrt.-Penningmr. G. Prins, Dr. K. H. J. Koker en A. J. Hendriks. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT, op Woensdag, den 28 Januari 1885, des namiddags ten 1 ure. Punten van behandeling. 1. Ontwerp-verordening op de publieke huizen. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging der gemeente-rekening over 1883, naar aanleiding van bedenkingen door heeren Ged. Staten gemaakt. 3. Verzoek van de concessionarissen voor de gasverlichting, om verlof tot het doen overschrijven van een aandeel in de Concessie (art. 49 van het con tract), met advies van Burg. en Weth. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot het overnemen in onderhoud van de brug aan Metgensbleek, met opheffing van den tol. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot be strating van den ouden Soesterweg, als toegangsweg naar het Spoorweg station. 6. Voorstel tot het verleenen van mach tiging aan Burg. en Weth. om de sommen, uitgetrokken op de begroo ting voor vernieuwing van de bruggen aan de voormalige Kamp- en St. An- driespoorten, te overschrijden. 7. Benoeming van twee leden der Com missie, voor de gemeente-reiniging. 8. Samenstelling van de Stembureaus voor de verkiezingen in 1885. Toen men deze week bezig was met het aanleggen en uitbakenen van wandelpaden in de eikenbosschen op den Amersfoortschen berg, moest een der paden over een paar heuvels gelegd wor den. Terwijl men op die heuvels aan het uitrooien van stammen en het om werken van den grond was, kwamen de beenderen van twee lijken te voorschijn, waarschijnlijk van veroordeelden, die daar vroeger begraven zijn. De werkzaamheden der Vereeniging voor werkverschaffing alhier gaan nog geregeld door, ondanks het vriezend we der. Twintig werklieden zijn aan de Konings- en Bloemendaalsche poorten bezig met puinkloppen en sorteeren; terwijl de overigen in de bosschen werk zaam zijn. Een 12-jarig jongetje, het zoontje van onzen stadgenoot M. v. d. B., had gister het ongeluk, met zijne schaatsen bij zich, bij de Heerenstraat in de Sin- gelgraeht te vallen. Den Huzaar Van Tongeren, van het escadron Ordonnancen alhier, mocht het na gioote inspanning gelukken het knaapje van een anders wissen dood te redden. Overal waarin Holland en Friesland bijten in het ijs werden gehakt, heeft men de gewoonte, ter waarschuwing voor het publiek, groote ijsschollen daarbij overeind te zetten. Een goede gewoonte, die men ook hier en elders volgen moest. Bij den Uitgever van deze Courant is in dank voor de slachtoffers der aardbe vingen in Spanje ontvangen, van N.N/2.50. Baarn. Donderdag j. 1. werd de aan gekondigde spreekbeurt van het Dep. Baarn der maatschappij tot Nut van 't Algemeen vervuld door den heer Fabius van Naarden. Voor eene goedbezette zaal droeg spre ker een drietal novellen voor, alles letterkundige producten van den heer Fabius zeiven. Het stuk getiteld «Inkwar tiering", waarbij spreker in werkelijkheid de rol van luitenant in het dorpje Veen- wijk had vervuld, was met tal van gees tigheden doorkruid en viel zeer in den smaak. Ook de twee volgende schetsen mochten de goedkeuring van het publiek wegdra gen. De heer Fabius bezit in buitengewone mate de gave van gemakkelijk te kunnen spreken en in verschillende stembuigingen personen op den voorgrond te doen tre den, die men zou wanen in onze onmid- delijke nabijheid te zijn. Allen gingen dan ook hoogst voldaan over al het ge- notene huiswaarts. De Directie der Gasfabriek in deze gemeente heeft te beginnen met lo Mei 1885 de gasprijzen gesteld als volgt: 14 cents per M3. gas bij een verbruik van 25 M3. gas of daaronder in de maand, waarover ae gaskwitantie loopt. 12 cent per M'. gas bij een verbruik van meer dan 25 M3. en tot en met een verbruik van 50 M'. in de maand, waar over de gaskwitantie loopt. 10 cents per M3. gas bij een verbruik van meer dan 50 M3. gas in de maand, waarover de gaskwitantie loopt. Zij vertrouwt dat door deze aanmerke lijke prijsverlaging het gasverbruik zal vermeerderen en haar het leggen van vele nieuwe leidingen zal opgedragen worden. Manrsbergen. Ten einde in de reis kosten van den alhier dienstdoenden predikant, den heer Montijn te Doorn, te voorzien, circuleert in de gemeente eene lijst, waarop reeds voor een bedrag van f70 geteekend is. Soest. Mevrouw de Wed. J. N. Berk- holT, onlangs in deze gemeente op den Nieuwerhoek overleden, heeft bij teste- inentaire beschikking aan de diakonie der Herv. gemeente alhier vermaakt eene som van 12000. Yeenendaal. Tot leden van het Bestuur der Christelijke school alhier zijn in de laatstgehouden vergadering herbe noemd de heeren H. van Schuppen Jr. en H. van Rennes. Woudenberg. De laatste tabak is hier opgeruimd tot f32 en f33 de 100 kilo. Voor enkele partijen werd nog f 17 bedongen. Het geheele gewas, ruim 50000 KG., is thans verkocht. De bevolking dezer gemeente ver meerderde in 1884 door geboorte met 38 in. 36 vr. en door vestiging met 77 m. 64 vr. Zij verminderde door sterfte met 18 m. 16 vr. en door vertrek inet 102 m. 93 vr. Getal Huwelijken 16. Op 1 Januari 1885 bestond de bevolking uit 1247 m. 1117. vr. totaal 2364. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Woensdag, den 28 Januari aan staande, des namiddags te een ure. Amersfoort, den 23 Januari 1885. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2