BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Ook zal de Vereeniging op doofstom me en blinde kinderen de aandacht ves tigen. De vereeniging is gevestigd te Utrecht. De grondslag der vereeniging en der van haar uitgaande stichtingen is de Heilige Schrift, naar de verklaring der geref. kerken, vervat in hare belijdenis en de vijf Artikelen tegen de Remon stranten. Dat ziet er goed-gereformeerd uit. Voor velen zeker al te gereformeerd. Dat deze vereeniging den Bijbel, als het Woord van God, tot grondslag neemt, best 1 Wij wenschten, dat deze voor elke in richting het levens- en wetboek werd Maar waarom nu dien omhaal van gereformeerde kerken, van belijdenis schriften, van Catechismus en Artikelen tegen de Remonstranten Wat heeft dat alies te maken met krankzinnigen en zenuwlijdersAls men eenvoudig zegt, dat de H. Schrift de grondslag is, dat de herstellende krankzinnigen eri zenuwlij ders onder de beademing van het liefe lijk Evangelie zullen worden gebracht, en, kortom allen, naar de regelen en voor schriften van dat Evangelie zullen worden behandeld en verpleegd, dan heeft men, onzes, inziens genoeg gezegd en danken wij, in naam der verpleegden, God voor het totstandkomen der bovenbedoelde inrichting. Doch, laat ons zwijgen, en hopen, dat het veibrokene daar wordt geheeld en het kranke genezen I t Woensdag had, op 20 minuten afstands van het station Ede, een treu rig spoorwegongeluk plaats, waarvan de oorzaak nog in het duister ligt. De Con ducteurs Donselaar en van 't Ilof werden daarbij zwaar gekwetstvan een hunner is een been gebroken. De Conducteur Rijst, van de onderneming van Gend en Loos, werd plotseling gedood. Belangrijke kwetsuren bekwamen de reizigers niet. Een hier wonende Luitenant bezeerde den voet, waardoor hij zijn kamer hou den moet. De trein bestond uit acht wagons. De locomotief en de tender zijn zwaar beschadigd, evenals eene bagage wagen. Om plaatsgebrek geven we een zeer beknopt bericht,Woensdag, zoo wij hopen, meer gedetailleerd. Bij de Tweede Kamer is ingeko men een adres van een orgeldraaier houdende verzoek, om buiten Schoonho ven zijn orgel te mogen draaien. Het gerucht wil, dat de heeren Simons, lid der Kamer van afgevaarden in Luxemburg, en Thilges, President van het gerechtshof aldaar, naar den Haag ontboden en vertrokken zijn. De heer Mr. T. A. R. A. Baron van Ittersum, benoemd tot President der arrondissements rechtbank te Utrecht, heeft aan den Koning eervol ontslag aangevraagd als Schoolopziener in het 3e district der Provincie Utrecht, en zal ook zijn mandaat neerleggen als lid van Utrechtschen gemeenteraad. Dat dit tweeledige besluit door zeer velen bin nen Utrecht en daar buiten met groot leedwezen zal worden vernomen, spreekt wel van zelf; want de heer van Itter sum is ronduit gezegd een beminnelijk mensch, toegankelijk voor allen. Een diietal vacaturen bestaat nu in den gemeenteraad van Utrecht. Het omwerp ter heffing van accijn zen van tabak is verschenen, en aan de Kamers van Koophandel ter beoordeeling 'toegezonden. De hoofdbepaling is, dat men van de tabak wenscht te hellen een accijns van f 12 per 100 kilo voor buitenlandsche en inlandsche producten, benevens een inko mend recht voor buitenlandsche tabak van f2 per 100 kilo. De bestaande faci liteiten van fictief Entrepot en veiling- baar Crediet zullen blijven bestaan, doch wenscht de Minister ook de bestaande en reeds in consumtie gebrachte hoeveel heden te doen opnemen, om ook van deze partijen den nieuwen accijns te kun nen heffen. Alzoo eene nabclasting I Behalve den accijns blijven de invoer rechten op gefabriceerde tabak nog bo vendien bestaan. Zooals het wetsontwerp tot her ziening der kiestabel nu bij den Raad van State in onderzoek is, hebben in enkele onderdeden belangrijke wijzi gingen plaats gehad. Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage krijgen ieder één afgevaardigde meer, Steenwijk wordt een dubbel district, en voorts worden Breu- kelen, Bergen op zoom, Zaandam en Apeldoorn hoofdplaatsen van nieuwe dis tricten. In het hoofdkiesdistrict Aalten heeft eene verkiezing plaats gehad voor een lid der Provinciale Staten van Gel derland, in de plaats van den heer J. van der Zande. Gekozen is de heer De- ricks, Notaris te Winterswijk (Anti-libe raal) met 403 stemmen. De heer van Everdingen (Liberaal) bekwam 370 stemmen. Voor 20 Cts. per stuk geeft de Oosterstoomtram thans boodschapkaar- ten uit, geldig tusschen Amerongen, Leersum, Doorn en Utrecht. Voor de op 29 en 30 Juni en 1 Juli a.s. te houden tentoonstelling der Geld.- Overijselsche Maatschappij van Landb. zijn nog zilveren medailles of de gelds waarden daarvoor uitgeloofd door de afdeeling Doesburg der Geld. Overijs. M. van Landb. twee, en wel bepaaldelijk voor stieren, afkomstig uit de Graafschap Zutphen. Verder door de Afdeeling Bor- culo, door den heer L. A. F. H. Baron van Heeckeren te Zutphen, door den heer Jhr. Ridder van Rappard te Door- werth en de heeren J. C. van Dam van Snelrewaard en H. van Gortel te Wage- ningen. Van verschillende afdeelingen en van gemeentebesturen worden nog opgaven ingewacht van giften of van bijdragen in het Waarborgfonds. Overal schier vernemen wij be richten van malaise op het gebied van handel en nijverheid. Ook schijnt de kloeke geest onzer ondernemende vade ren bij velen geweken. Het is daarom verkwikkelijk thans te kunnen gewagen van een verblijdend levensteeken. Er is n.l. eene Nieuwe Maatschappij opgelicht, de «Hollandsche Stoomboot maatschappij," die door een geregelde stoombootvaart tusschen de havens van Amsterdam en Groot-Britannië voor handel en verkeer nieuwe wegen zal openen. Dus een eigen, rechtstreeksche vaart van Amsterdam op Londen, om daardoor het hart van het vasteland, via de hoofdstad, in directe verbinding met Engeland te brengen. De Amsterdamsche booten, uit Engeland komende, zullen met ongebroken lading aan den wal kunnen komen en voor het landverkeer toegankelijk zijn, waartoe de schepen van den tegenwoordigen dienst niet in staat zijn, zoodat deze dus niet meer aan de eischen van den bestaanden toe stand voldeden. Met een kapitaal van zes ton werkende en onder leiding en toezicht van bekwame en energieke des kundigen geplaatst, kan deze onderne ming, indien zij den ten volle verdienden steun van den Amsterdamschen handel geniet, een zaak van groote beteekenis voor de hoofdstad en voor het geheele land worden, wier bloei in velerlei rich tingen rijke vruchten zal kunnen afwer pen. En vooral is die steun verdiend, daar het hier een onderneming geldt, die niet eenvoudig op speculatie of denk beeldige vooruitzichten is gegrond, maar wier ontstaan voortvloeit uit de eischen van het snelst en gemakkelijkst mogelij ke verkeer. Er is behoefte aan de uit voering der plannen dezer «Hollandsche Stoombootmaatschappij," en dit geeft al dadelijk een grooten waarborg voor ha ren bloei. Er zijn thans reeds sigaren in den handel in kistjes, waarop het portret van den Frieschen hardrijder P. Bruins- ma. De bekende fabrikant Boele bracht het artikel ter markt. Men zegt, dat Bruinsma een belang rijke som van den heer Boele ontving voor het uitsluitend recht der exploitatie van zijn beeltenis. Een gehuwd loteling onder Amstel veen werd de vorige week op den dag der loting verrast met de geboorte van zijn eersteling. Hij was met zijn vader schap echter zoo weinig ingenomen, dat hij de eerste twee dagen niet was te bewegen vrouw en kind te gaan opzoeken en het laatste aan te geven. Eerst nadat zijn patroon den jeugdigen vader met nadruk zijn plichten had onder 't oog gebracht, kwam er verandering in zijn besluit. Naar men verneemt zal de Schout- bij-nacht F. H. P. van Alphen, commandant van Zr. Ms. zeemacht en chef van het departement der marine van Ned. Indië, wegens redenen van gezondheid naar Nederland terugkeeren. Als zijn opvolger wordt genoemd de Schout-bij-nacht Enslie. Hoe onaangenaam het postje van een Engelsch Dagblad-redacteur is be schrijft een Londensch blad aldus «Bevat de courant te veel politiek, dan is het publiek ontevredenis er te weinig dan is men ook niet van haar gediend. Is de druk te groot, dan krijgt men te weinig nieuws voor zijn geldis de letter klein, dan bederven de lezers zich de oogen. Nemen wij telegrammen op, dan zeggen de mensciien, dat wij louter leugens berichten, en als wij ze niet op nemen, dan zegt men, dat wij niet goed op de hoogte zijn en de waarheid on derdrukken. Veroorloven wij ons een scherts, dan zijn wij flauw en opper vlakkig; schertsen wij niet, dan zijn wij uitgedroogd en saai. Wordt iemand door ons op de teenen getrapt, dan lachen de anderen, terwijl hij boos is; treffen wij de anderen op een gevoelige plek, dan razen zij en hij lacht in zijn vuistje. Als wij iemand prijzen, dan zijn wij par tijdig, en prijzen wij hem niet, dan zijn wij het vast en zeker ook.« In het algemeen trouwens geldt in deze, dat iedereen het beter doen kon dan de man, die het doet. Probeerde men het maar eens I Het blad had gerustelijk het boven staande ook op andere, dan Engelsche bladen kunnen toepassen. Alle bladen houden zicht voortdu rend bezig met Engeland en den geduch- ten slag, dien dit land gekregen heeft door den dood van Gordon en den val van Khartoem. Dat feit der negentiende eeuw is voor dit land eene nationale ramp, veroorzaakt door zijn eigen regee- ring. Want had Engeland toen het lijd was toereikende hulp gezonden, om Gordon te ontzetten, wellicht had men dan eene geheel andere uitkomst verkregep. Het baat dan ook nu niet meer, dat de oppositie een afkeurend votum over de politiek der regeering, met betrekking tot Egypte, zal stellen. De slag is en blijft gevallen. Nu het kalf verdronken is, zal men den put gaan dempen. Duizenden man schappen, met kruit en lood gewapend, worden nu naar Egypte gezonden. Of het helpen zal De Mahdi zit ondertusschen niet stil. Hij stelt zich in geduchten staat van tegenweer, door het aanleggen van ver sterkingen. Ja zelfs moet hij voorneméns zijn aanvallender wijze te werk te gaan. Hij moet ook besloten zijn, naar luid der berichten, de Engelschen, die onder Generaal Bulier te Gakdoel, bij Metenmeh zijn gekampeerd, aan te tasten. Generaal Wolseley heeft eenige nadere bijzonderheden omtrent Gordon's dood vermeld. Het blijkt, dat Gordon in haast zijn paleis verliet met een 20tal getrouwen, op het vernemen van Farag- pacha's vermad. Gordon spoedde zich naar het Oostenrijksche consulaat, maar ont moette in de straten reeds de troepen van den Mahdi, die een onafgebroken vuur on derhielden en Gordon nederschoten. De Oostenrijksche consul vond den dood in zijn eigen buis, terwijl de Grieksche consul en de geneesheer krijgsgevangen gemaakt zijn. Generaal Wolseley heeft bericht gezonden, dat den 13en II. een transport gekwetsten, op weg van Khartoem naar Berber, door de opstandelingen is aan gevallen. Na een gevecht, dat anderhalf uur duurde, trok de vijand terug, toen het lichte kameel-corps de «kameelerie® zou Wippcheri uit de Wespen zeggen op het tenein van den strijd verscheen. Het verlies der Engelschen bedroeg éen doode en vijf gewonden. Italië zendt eene derde expeditie naar de Roode Zee. Als zij is aangeko men, zullen daar 3200 Italiaansche sol daten zijn, genoeg om enkele kustplaat sen te bezetten, maar niet om in het binnenland van Soedan door te dringen. Daar wil Engeland alleen ageeren. Dat dit meegaan met de Engelschen Duilschland, Oostenrijk en Rusland, als mede de Franschen onaangenaam stemt verwondert niemand, en evenmin, dat Italië zijn eigen zin doet en ook een kluifje uit den grooten pot begeert te nemen. In een brief uit Atjeh aan de Standaard leest men iiWe zijn op 't oogenblik in den regentijd en loopen allen op bloote voeten. Tegen kramp wordt hier jenever gebruikt, en u zult eenig denkbeeld krijgen van de hoeveel heid drank, die hier verbruikt wordt, wanneer ik u mededeel, dat onder plm. 300 man, die hier zijn, per dag ongeveer 200 liter jenever wordt gebruikt. In vijf dagen wordt hier voor drank ongeveer f 2000 uitgegeven. Vele soldaten zijn hier dan ook wandelende jenevervaten. Een jammerlijke toestandMaar ook blijkt, dat de jenever in Atjeh nogal duur is." Te Leicester hebben 4000 bur gers gezworen hunne kinderen niet te laten vaccineeren. De Local Government Board zal hen alle 4000 gerechtelijk vervolgen. Daartoe zullen niet minder dan 20000 documenten aan de huizen der onwilligen moeten worden rondbe- zorgd. Zelfs zij, die vóór vaccinatie zijn, moeten dergelijke dwangmiddelen ten hoogste afkeuren. De verlichte negen tiende eeuw kan ons, wat tegenstrijdig heden betreft, niet meer verrassen. Volgens een bericht van den Fran schen Consul in Zanzibar is het in Midden- Afrika zeer treurig gesteld. Er moet daar een zoo hevige hongersnood heer- schen, dat de arme negers, om den dood te ontkomen, Arabische slavenhandelaars opzoeken en aan deze, hunne vrouwen, hunne kinderen en zichzelven verkoopen. De prijs van de menschelijke koopwaar is zoo gedaald, dat vele krachtige mannen voor 4 francs en vrouwen voor 9 francs op de markt worden verkocht. In Frankrijk wordt jaarlijks, al naar dat de oogst uitvalt, van '10 tot 30 mil- lioen Hektoliter graan uitliet buitenland ingevoerd. Het meeste komt uit Rusland en Amerika. Hongarije levert voor 20 a 23 millioen frs. tarwebloem, dat om zijn uitmuntende kwaliteit alleen voor fijn gebak wordt gebruikt. In Griekenland beeft het Ministerie- Trikoupis zijn ontslag gevraagd, omdat het in de Kamer een nederlaag geleden heeft. BRIEVEN UIT NOORD-BRABANT. Geachte Redacteur! Het Hollandsch spreekwoord „belofte maakt schuld", wil ik als een echt Hol lander gaarne nakomen en zal daarom mijn brief' van Woensdag maar vervol gen. U begrijpt aan zeker, het aan menige toast, gedurende het diner, niet ontbrak en waren er velen, na afloop van 't diner zoo nat, zoowel van buiten als van binnen, dat het bed voor een paar uur moest worden opgezocht. Een bonte rij gekostumeerden, van deftig of minder deftig allooi, doorkruiste de straten, on der gejubel en geschreeuw, wat, zooals telkenjare, een aangename drukte geeft. Vervolgens ging ik naar 't Casino, het brandpunt van de Carnavalfeesten, en was niet weinig verrast, daar eene teekeriing te zien aangebracht, die niet al te aan genaam voor onze vroede raadslieden zal zijn geweest. Het was eenë teekening van het in ontwerp zijnde gekkenhuis, «Nieuw Zonburg," Aan de eene zijde trekken er een troep gekken in, aan de andere zijde komen er eenige heeren uit, wier gezichten maar al te goed aan de Bosschenaren bekend waren, welke hee ren beladen waren met geldzakken van f 3000.wel een tamelijk fijne satyre op de ontwerpers van het gebouw. De zaal van het Casiono was zoo stamp vol, niettegenstaande de aanwinst van eene groote bijgebouwde veranda, dat men niet loopen kon, laat staan dansen. Om op onze bekende Bossche wijze te intrigeeren was aan de orde, een weinig hooggeplaatst persoon word door zijne minderen op een geduchte wijze de les gelezen. Bescheidenheidverbiedtmij eenige galante intrigues te melden. Keurig gecos- tumeerden waren aanwezig, en wemelden door de zaal. Toen ten 3 uur het klokje van gehoorzaamheid sloeg ging ik voldaan naar huis uitslapen, om Dinsdag weer met frisschen moed aan 't feesten te gaan. Dinsdag was het weêr beter dan Maandag. De leden der club maakten te paard en in rijtuigen een toer door de stad, gevolgd door het zwijn Bertram en zijn beide lievelingen, twee biggen, welke 3 stuks op de groote markt ten voor- deele van de armen, verloot werden, in tegenwoordigheid van de Oeteldonksche notabelen en het muziek van de d.d. Schutterij, die, niettegenstaande den ophef, die vele notabelen van dit corps maken, mij nog niet kunnen bevallen. Den ge heele middag werd gerost en gereden en ging men 's avonds weer naar de verschillende bals, waar het even als gisteren avond, aan gepaste vroolijkheid niet ontbrak. Ik hoop, Mijnheer de Redacteur, uwe geachte lezers eens een kijkje komen nemen in onze hertogstad, wanneer weer eens de carnavaltijd zal zijn gekomen. Ik weet zeker, allen even voldaan naar huis zullen gaan, maar wat ben ik weei voorbarig. Amersfoort, hoor ik, zal ook een bal masqué geven en wat onder lei ding van den Heer Dumoulin is, zal zeker slagen, want die weet feestjes te or- ganiseeren. Wanneer het mijne porte- monnai toelaat kom ik ook eens een kijkje nemen. Nu, geachte Heer Redacteur, het Car naval is afgeloopen, en zag ik onze Doc toren harder rijden dan gewoonlijk, om de verkouden en heescli geworden pa- tienten te bezoeken. Woensdagavond gingen eenige jongelui de feesten be graven. Voorafgegaan door 2 trommen, met rouwfloers omwonden, volgde een gedragen lijkbaar en een stoet jongelui allen met witte broek, zwarten rok en hoogen hoed, zingendede marsch Tunèbre van Chopi. U begrijpt er veel bekijkers naar de jongelui waren. Heden, 's Konings verjaardag, wordt op de gebruikelijke wijze gevierd met het uitsteken der vlaggen, het bespelen van 't carillon en het houden eener groote parade, waarbij onze Generaal- majoor weder door zijne afwezigheid zal schitteren. Voor heden weer genoeg van Noord- Brabant, dus tot later. 's Bosch, 19 Febr. '85. W. I. 't Was Donderdag voor Amersfoort een drukke dag, naardien 's Konings ver jaardag eri de zoogenaamde lootdag sa men vielen. Het prachtige weder lokte nog daarenboven de menschen de huizen uit, zoodat de straten den geheelen dag door buitengewoon waren bevolkt, 's Ko nings verjaardag is hier op dezelfde wij ze als anders, gevierd. Van de openbare gebouwen en vele par ticuliere woningen wapperde onze drie kleur en klokkenspel vervroolijkte de stemming. Ten 12 ure werd door het gezament- lijke garnizoen en de d.d. schutterij een parade gehouden, gecommandeerd dooi den Kapitein der Artilleiie Jhr. W. P. Barnaeit en geïnspecteerd door den Lui tenant-Kolonel C. L. Doorman. Des middags had er in de schermzaal der kazerne een militair-assaut plaats, terwijl des avonds het kader der d.d. schutterij zich aan een kameraadschap- pelijken maaltijd vereenigde. Hier heerschte een gulle toon en pp- geruimde geest, i.iet weinig verhobgd door hét bezoek van H.H. officieren. Na afloop van het diné hun door de majoor kommandant aangeboden. Menige dronk werd ingesteld op het welzijn van Vorst en Vaderland. Eene weduwe alhier, die eenigen tijd onder geneeskundige behandeling was, werd Donderdag voor dood ver klaard. De zusters van liefdadigheid werden geroepen, die haar ontkleedden en waschten, kortom alles aan haar de den, wat men met een lijk doet, waarna zij op het stroo werd neergelegd. In den volgenden nacht is, naar men ons verzekert, de gewaande dood'e over eind gaan zitten en heeft haar zoon ge roepen. Misschien heeft men hier met eene schijndoode te doen gehad. - Volgens achterstaande advertentie zal zich a. s. Woensdag het Erste Oester- reichises Damen-quartett doen hooren. In eenige steden van ons land, waar het reeds optrad, verwierf het groot succes. Verscheidene Belgische, Fransche en Duitsche bladen, waarvan wij uittreksels voor ons hebben, laten zich zeer gunstig uit, over de muzikale voordracht dezer dames, vooral over de schoone stemmen en goed bestudeerde nuanceering. Wij vertrouwen, dat velen onzer lezers van dit kunstgenot zullen gebruik maken. Om den toestand der kas van de Commissie voor werkverschaffing alhier, gepaard aan te weinig voorraad werks voor het groot getal arbeiders, moest de Commissie besluiten heden 22 werklieden te bedanken. Genoemde Commissie was heden ten 10 uren precies aan het paviljoen bijeen, aangezien haar President den vertrek- kenden werklieden een woord van afscheid wilde toespreken. De Burgemeester deed dit in gepaste bewoordingen. Hij dankte allereerst hen, die heen gingen voor het goed werk, dat zij gele verd hadden en ook hiervoor, dat zij getoond hadden, niet alleen te kunnen, maar ook te willen werken. Hij kon natuurlijk niet verzekeren of ook het volgende jaar op dezelfde wijze werk zou worden verschaftmaar dit wist hij en kon hij wel zeggen, dat de geheele Commissie, hoofd voor hoofd, ge durende den zomer, op de ontslagen werk lieden zou letten. Eerstens ot ze hun best deden werk te krijgen en te houden. Dan of ze ook wat wisten te garen voor den winter en eindelijk of men soms zijn geld gebracht had in de 145 kroegen, die hier bestaan en waarvan de werklieden een ruim ge bruik maken. De Burgemeester wees voorts met na druk op de betoonde liefdadigheid der ingezetenen, die boven verwachting, der Commissie gelegenheid had gegeven, zoo velen behoeftigen werklieden onderstand te verschaffen. Wat bijzonder trof en goed deed was, dat de arbeider J. Klok, na den eersten Spreker, het woord nam en onder hand drukking, uit naam zijner medewerklie den, de Commissie hartelijk dank zeide." Een persoon uit de gemeente Hil versum kwam heden morgen, in beschon ken toestand, zich aanmelden, aan het Huis van Bewaring, om zijn straf, voor een kleine overtreding, te ondergaan; in dien toestand echter wordt men daar niet aangenomen. Hierom vervoegde hij zich aan het politie-bureau, zich bekla gende, dat men hem niet hebben wilde, waarop hem geantwoord werd«Wij willen je wel hebben," en werd hem ge legenheid gegeven zijn roes uitteslapen. Lijst van brieven, geadresseerd aan on» bekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Dec. 84. 1. P. Pescholdo Amsterdam. 2. H. Bacqen Utrecht. 3. Gies Klaassen Van het Hulpkantoor Woudenberg. 1. Mej. Alida Doornebal Amersfoort. Briefkaarten. 1. J. Jansen Amsterdam. 2. D. Schijft - 3. Robert Maidman 's-Hage. 4. Standaard Willem v. Oudenborch. 317de STAATS-EOTEBIJ. VIJFDE KLASSE, LAATSTE WEEK. Trekking van IS, 19 en 20 Febr. (3000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 400 No. 13084 en 13603. Prijzen van 100. No. 2114, 2478, 6798, 13148, 13713 en 13723. Prijzen van f 70 410, 414, 430, 462, 481, 491, 514, 520, 540, 562, 573, 575, 583, 2105, 2108, 2134, 2169, 2187, 2209, 2251, 2268, 2328, 2345, 2353, 2403, 2406, 2413, 2424, 2444, 2447, 2494, 4620, 4630, 4643, 4654, 4726, 4749, 4805, 4827, 4850, 5069, 5070, 5084, 5100, 5937,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2