BUITENLAND. Plaatselijke berichten. eene nieuwe regeling vóob de laatsten. art. 123. f 14.650 een derde gedeelte subsidie aan de bijzondere kweekscholen, te Arnhem en te Haarlem. art 123. f30.000 opheffing van over tollige normaallessen na een half jaar. art. 133. f 1250 subsidie bewaarschool- houderessen; kweekschool Leiden. De heer Schaepman heeft in de Tweede Kamer zijn voornemen kenbaar gemaakt tot indiening van een wetsvoor stel opheffing vau de Utrechtsche Hoo- geschool. Dinsdag j.l. zijn de heeren Mr. Ba ron van Ittersum en J. van Walré, als president en vice-president der Arrond. rechtbank te Utrecht, plechtig geïnstal leerd, waarbij de Officier van Justitie, Mr. S. van Geuns, zijn requisitoir deed voor afgaan van eene indrukwekkende rede. Het manifest, van het Nederl. Zen- deling-genootschap en opwekkingen van andere zijden gedaan, hebben tengevolge gehad, dat dit Genootschap van 16 Januari tot 15 Februari aan giften ontving de som van f 2274,15. De eerste constitueerende vergade ring der liberale Unie had Woensdag te Amsterdam plaats, waaraan, naar wij meenen, door 89 personen werd deelge nomen. De Voorzitter opende haar met eene rede, waaraan hij de jongste ge beurtenissen ten grondslag legde. Alvorens door den Secretaris Voute verslag werd uitgebracht, deed de heer Karsten eene motie, ten doel hebbende voor eene vergadering als deze, belegd om een huishoudelijk reglement samen- te stellen, de pers niet toe te laten. Deze motie werd echter verworpen. Uit het verslag, thans door den heer Voffte uitgebracht, bleek, dat aan 185 Kiesvereenigingen circulaires waren ver zonden. Van 100 had men geen ant woord ontvangen, 62 waren toegetreden en 14 vooralsnog niet. Het getal der le den van die toegetreden 62 kiesvereeni gingen bedraagt 4390. Als leden der Commissie van uitvoe ring, volgens art. 6 der Statuten, werden gekozen de heerenMr. H. J. Dijckmeester, Mr. E. Focker, Mr. G. H. van Bolhuis, Prof. van Hamel, Prof. Drucker, Mr. E. H. Karsten, A. Plate, Mr. D. Wicherlink en Mr. J. A. Levy. In een later gehouden huishoudelijke vergadering zijn benoemd tot President: Prof. G. A. van Hamel, te Amsterdam tot Vice-president: Mr. E. H. Karsten, te Arnhem, en tot Penningmeester, Mr. A. J. Dijckmeester, te Deventer; terwijl voorloopig de heer Voute nog Secretaris blyft. De commissie van rapporteurs heeft op de begrooting van Oorlog een aantal bezuinigingen voorgesteld tot een bedrag van ruim 3 ton, waaronder f Htt.OOO voor een fonrageuiagazijn, rfj- baan en uitbreiding der stallen te Amersfoort, f 140.500 voor een stal te Helder, en exercitieterein te Haarlem, kazerne enz. aldaar, en bouw van wonin gen voor gehuwde militaren te 's Hage en Haarlem, en f16,000, vooreen machi nale wasscherij aan de K. M. Academie Bij de gisteren en eergisteren te Nunspeet gehouden jacht op grof wild werden in de Vierhouterbosschen 5 her ten en 3 reeën en in de Elspeterbosschen 3 herten en 3 reeën geschoten. De cursus in de landbouwkunde, gedurende den afgeloopen winter te Bar- neveld, Onder leiding van den heer R. Adema aldaar, gehouden, is deze week geslotenals bewijs van ingenomenheid rnet deze zaak kan dienen, dat het onder wijs geregeld door 25 jongelieden werd bijgewoond. Toen deze week omstreeks 6 uur des avonds de rijksveldwachter N. bij J. G. v. Welie in de Prinsenstraat te Dordrecht eene dagvaarding bracht iets aan zijne eer zou kunnen te kort doen en het was zijn vast besluit zijn woord tot eiken prijs gestand te blijven. Hij had het gewenscht aan Aldovira denkend van wie een duel met haar neef hem nog verder zou verwijderen hij had het gewenscht, omdat zijne krachtige jeugd in opstand kwnm tegen de ge dachten de genietingen der aarde, welke de toekomst nog voor hem in haar schoot verborg, vaarwel te moeten zeggen en omdat, naarmate hij kalmer werd het instinct van het leven zich krachtig deed gelden; hij had het gewenscht, omdat Oratio, spijt den naijver, die tusschen hen bestond, spijt de trotsche houding van Caldiero tegenover hem, eene zekere be wondering koesterde voor de aangeboren elegantie, voor den erkenden moed, voor de hooghartigheid zelve, van den edelman van ouden huize, dien hij gewenscht zou hebben te kunnen nabootsen. Maar toen hij hoorde hoe deze stap door zijn tegen stander was opgenomen, ontvlamde op nieuw al zijn hoogmoed. Hij wil dus in ernst, dat een men- schenleven aan zijne qigenliefde opge offerd worde? zeide hij Welnu het zij zoo; en het bloed, dat vergoten aal worden, valle op hem terug. Wordt vervolgd.) wegens eene mishandeling, waarvoor ge noemde v. Welie betrokken was, werd hij onverwachts aangevallen en met een pistool door v. Welie bedreigd. Op het geroep moord! moord! kwamen weldra een hoofdagent en eenige burgers toe schieten, die den veldwachter uit zijn benarden toestand ontzetten, die daarop hulp ging halen. Teruggekomen, met het plan v. Welie te arresteeren, toonde deze zich zeer ge willig mede te gaan, maar vroeg eerst verlof, om zijn jas aan te doen. Toen dit hem toegestaan werd, begaf hij zich naar den kelder, sprong fluks door een der luiken op straat en zette het op een loopen, regelrecht naar de Kolk haven. Zonder zich te bedenken spiong hij in hel water en verdronk, ten aaanschouwe van een groote menigte. Zijn lijk is op gehaald. De aanbesteding van den onder bouw van de spoorbrug over den IJsel bij Deventer, ten behoeve der Kon. Ned. Locaalspoorwegmaatschappij, zal 1 April e. k. plaats hebben. Zaterdagavond was de lampenist aan het station Apeldoorn, J. Houtman, bezig met het aansteken der lampen van een der waggons van den sneltrein naar Zutfen, toen de trein afgebeld werd en vertrok. De gevaarlijke rit bovenop den wagen werd door den man mede gemaakt tot Voorst, waar hij uit zijne netelige positie verlost werd, en men tevens een 60-tal kostschool-jongelui, welke in den waggon zaten, van licht kon voorzien. Sommige boeren hebben de suiker bieten aangenomen te leveren tegen f 150 a f 160 per bunder; wegens den lagen prijs der granen is men hiertoe genood zaakt. Door honderd vijf en dertig Urker visschers zijn adressen gericht aan den minister van waterstaat en aan de Tweede Kamer, om aan te dringen op wijziging der wet op de zeevisscherij, waardoor zij evenals de visschers te Volendam in hnnne broodwinning worden bedreigd, zoo door het verbod van te visschen met de wonderkuil, als door den tijd voor de ansjovisvangst te beper ken van 15 Mei tot 15 Juli, terwijl er lang vóór 15 Mei ansjovis gevangen kan worden. Een kleermaker te Amsterdam veroorloofde zich Zondag een allerzonder lingst grapje met een zijner klanten. Hij maande den man op straat aan tot beta ling; toen deze geen plan bleek te hebben hieraan te voldoen, haalde de kleermaker een schaar te voorschijn en knipte den ander de panden van den jas. De politie zal waarschijnlijk geen genoegen nemen met deze zelfstandige maar niet onaardige rechtspleging. Wat zou men veel jassen zonder panden zien, als alle kleermakers er overdachten als deze! Als een bewijs van goede verstand houding tusschen patroon en werklieden kan het volgende gelden De firma C. J. Boele en Zn., tabaks en sigarenfabrikanten te Kampen, heeft een der oudste vaste knechten, die haar vele jaren trouw en eerlijk diende, doch sedert lang door ziekte verhinderd werd op de fabriek te komen, gedurende de jaren, die hem nog resten, in het genot gesteld van zijn volle weekloon. De prijzen van het vette vee zijn te Renkum en omstreken aanhoudend dalende; voor eerste qualiteit wordt thans besteed 70 a 75 c. per kg. Het drachtige vee blijft hoog in prijs; kalf- vaarzen golden f150 a f190, 3-jarige f200 a f220. Vette varkens blijven laag in prijs en werden, niettegenstaan de wekelijks alhier en op de Veluwe honderden naar Engeland verzonden worden, verkocht (ruw gewogen) voor 36 c. per kg. De heer van Lennep heeft ontslag gevraagd als Directeur der Centraalspoor- weg. Door de aandeelhouders zal op 8 April zijn opvolger worden benoemd, waarvoor waarschijnlijk in aanmerking komt de heer Mr. Ameshofl, Directeur der Rijnspoorwegmaatschappij. Uit de Provincie Utrecht hebben 5 liberale kiesvereenigingen uit 4 ge meenten (Amersfoort, Utrecht, Drieber gen en Zeist) zich bij de liberale Unie aangesloten. Deze vijf kiesvereenigingen vertegenwoordigen een ledental van 284 kiezers. Utrecht is een zijner beste en edelste burgers ontvallen door den dood van den heer J. A. Baron van Harden- broek. De overledene behoorde tot de oudste geslachten van het sticht. Zijne voorou ders woonden reeds in deze provincie sedert het begin der tiende eeuw. Paus Leo XIII, die Dinsdag zijn 75sten verjaardag vierde, ontving bij deze gelegenheid de gelukwenschen der Kardinalen. De Staatscourant behelst het be richt van den civielen en militairen gou verneur van Atjeli en onderhoorigheden, dat de bezetting van de nieuwe posten- linie in Groot-Atjeh volbracht is. Tegen Steventje Wouterse en hare beide dochters, onder Veenendaal woon achtig, is door den officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem voor ieder 14 dagen celstraf geëischt, omdat ze sterken drank verkochten zonder vergun ning en dien toedienden aan kinderen beneden 16 jaren. Tusschen Engeland en Rusland staan de zaken momenteel niet zoo heel mooi en worden ernstige conflicten ge vreesd. De spanning tusschen beide landen betreft een strook gronds, het land der Turkomannen, dat benoorden Afghani stan ligt. Rusland meent recht te hebben dit land te bezetten, op grond van aanspra ken van vorsten, wier land het veroverd heeft. Engeland komt daartegen op en zegt, dat het onzijdig land moet blijven, op grond van bestaande tractaten. Ten einde conflicten te voorkomen hadden beide rijken eerst afgesproken, dat zij elk eene commissie daarheen zou den zenden, om de grenzen aftebakenen. De Engelsche commissie was dan ook op tijd present, maar de Russische liet op zich wachten. Rusland kwam tot een ander besluit. Rekening houdende met Engelands moeielijke positie in den tegen- woordigen tijd en zijn isolement tegen over andere Europesche staten, denkt het: vin troebel water is het goed vis schen Het heeft zich eerst van de vriendschap van Duitschland er. Oosten rijk verzekerd en daarna zijne troepen dat land laten binnenrukken. Nu bedreigt het Herat, den sleutel van Afghanistan. Engeland, hiermee niet tevreden, zendt protest op protest, maar Rusland blijft doof en weigert zijne troepen te laten terugtrekken. Nu heeft Engeland zijn leger voor het buitenland laten gereedmaken en dreigt een oorlog tusschen beide landen uitte- breken. Een dépêche van generaal Brière de l'Isle meldt het volgende: De Fran- sche troepen verlieten den 28sten Febr. Phudoan en trokken op naar Tuyenguam. De Chineezen stelden zich in hun weg, doch trokken ten slotte terug. Het garnizoen van Tuyenguam heeft in den nacht van den 25sten Januari een krachtige bestorming heldhaftig afge slagen. De verhezen van den vijand wa ren daarbij zeer aanzienlijk. Negrier tastte op zijn beurt de Chineezen aan en dreef hen tot Langson terug. Den 13en Febiuari maakte hij zich meester van de poort van China en de verschansingen aldaar. De transportschepen zijn den 24sten Febr. aangekomen; de troepen zijn ont scheept. In eene kolenmijn te Answorth bij Newcastle heeft eene ontploffing van mijngas plaats gehad, waarbij 26 men- schen zijn gedood. De heer Cleveland heeft het pre sidentschap der Yereenigde Staten aan vaard. Hij vertegenwoordigt het begin van een tijdperk van democratie, even als vóór 24 jaren de President Lincoln een begin maakte met het tijdperk van aristocratie. Evenwel niet in hoofdzaak omdat Cleveland een democraat is, werd hij gekozen, maar wel omdat zijn poli tiek karakter vertrouwen inboezemde. De Agence Havas heeft vernomen, dat de grootwaardigheidsbekleeders van China zijn bijeengeroepen, om advies te geven op de vraag, of de oorlog zal worden voortgezet. Vooralsnog is er evenwel geen reden, om te veronderstel len, dat China zal willen buigen. Uit Parijs wordt een herleven 'van de «Internationale» bericht. In een vergadering van revolutionnaire werklie den, Zondag aldaar gehouden, zijn be sluiten genomen, strekkende tot het stellen van het groote beginsel van het Internationalisme boven het bekrompene begrip van vaderland en tot vereenigir.g in den strijd tegen de burgers, de bour geoisie. Voorts heeft de vergadering het gedrag van de Parijsche studenten tegen over de Duitsche socialisten bij de be grafenis van Vallés afgekeurd. De Zondagsrust voor de spoorweg beambten is ook in België aan de orde. De Regeering heeft daaromtrent, bij het onderzoek van de Spoorwegbegrooting, medegedeeld, dat de Directie der spoor wegen in last heeft, geen Zondagsarbeid op te leggen dan bij volstrekte noodza kelijkheid, onder bepaling, dat de Zon dagsrust geen vermindering van loon ten gevolge mag hebben. De personendienst zal er geen schade door lijden, maar men beraamt de middelen, om het goe derenvervoer op den Zondag te beperken. Evenals bij den post- en telegraafdienst, zijn |maatregelen genomen, om aan de beambten zooveel mogelijk tijd te laten tot het volbrengen van hun godsdienst plichten. De Comissie van rapporteurs, haar genoegen over deze maatregelen betuigende, geeft de hoop er bij te ken nen, dat men, zoo mogelijk, nog verder zal gaan. »Als men de Zondagsrust geeft aan het personeel, dan brengt men niet alleen hulde aan de vrijheid van geweten, maar gaat men ook weldadig te werk, aangezien men door een afwisselende rust de krachten van het personeel ver sterkt en de afmatting tegengaat, die dikwijls de eenige oorzaak is van de ongevallen." Door den Raad der gemeente is met bijna algemeéne stemmen tot onderwij zeres en vervangend hoofd aan de open bare meisjesschool alhier benoemd Me juffrouw C. S. Koning, van Arnhem. De heer P. H. Bonten, opzichter bij den aanleg van Staatsspoorwegen, die reeds een groot deel gelegd heeft van de lijn AmersfoortNijmegen en ook het stationVeenendaal gebouwd heeft, is van laatstgenoemde gemeente overge plaatst naar Amersfoort. De 2e Luitenant der Huzaren, Ba ron van de Capellen alhier, wordt den eersten April gedetacheerd bij het korps Rijdende Artillerie te Arnhem. Door de Centraal-spoorwegmaatschappij zijn heden de buffetten der Stations Amersfoort, Nijkerk, Harderwijk en Kam pen aanbesteed. Voor Amersfoort, aan den heer H. J. F. van Arom, voor f2300 per jaar; Voor Nijkerk, aan den heer J. H. Loep, voor f 130 per jaar; Voor Harderwijk, aan den heer H. de Vries, voor f 1000 per jaar; Voor Kampen, aan den heer K. Ester, voor f 280 per jaar. Bij de gister gehouden openbare aanbesteding voor het weiden der troepen paarden van het garnizoen alhier, gedu rende het weide-seizoen 1885, waren de minste inschrijvers: Voor de Cavalerie, D. Rijnders te Hoog land, Voor de Veldartillerie, Wed. A. G. Vermeulen te Stoutenburg. De Raad dezer gemeente hield Dins dagmiddag eene korte zitting, bij afwe zigheid van den heer .Ihr. Mr. van Asch van Wijck, gepresideerd door den Wet houder W. A. Croockewit. In deze vergadering werd benoemd tot onderwijzeres Mej. C. S. Koning, die niet alleen lesgeven zal in de vakken van het Lager Onderwijs, maar bovendien nog in de Wiskunde en het Engelsch, waarvoor haar een jaarlijksch tractement is toe gekend van 875 gulden. Aan Mej. Thijssen, te Schiedam be noemd, werd een eervol ontslag verleend tegen 2 Mei, of zooveel vroeger als in hare plaats zal zijn voorzien. Aan den heer D. F. van Slooten, plaats vervangend hoofd aan de armenschool in de Koningstraat, is eene jaarwedde van f 800 toegekend. Eindelijk werd het primitief cohier voor den hoofdelijken aanslag, dienst 1885, vastgesteld op f 42346.87. Aan het eind der zitting werd de zaak van Dr. Smits nog eens ter sprake ge bracht. De heer Bake n.l. richtte tot den Voor zitter de vraag, of nadere inlichtingen verkregen waren over de zaak van plicht verzuim. De Voorzitter bracht hierop in herin nering, dat de interpellant, de heer Ger ritsen, den Voorzitter destijds dank ge zegd had voor de gegeven inlichtingen, met de verklaring, dat hij van nader onderzoek geen licht vei wachtte. Hierop hadden B. en W. dit nader onderzoek overbodig geacht. Hoewel de heer Bake dit motief toestemt, acht hij het toch in het belang van alle betrok ken partijen, dat de volledige waarheid bekend wordt en hierom geeft hij in overweging, dat daartoe alsnog stappen gedaan worden. De Voorzitter geeft Spreker de verze kering, dat hij diens verlangen in de vergadering van B. en W. brengen zou. Hierop wordt de vergadering gesloten. Als een bewijs van spoedige af doening van zaken dient, dat voor een jl. Zondag plaats gehad hebbenden brand, te Harderwijk, drie dagen later het be drag der schade door de Assurantie- Maatschappij werd uitgekeerd. Het ver brande was verzekerd in de Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij van de Jong Co., te Amsterdam, waarvan de Hee ren G. en D. Hubers alhier, agenten zijn. De nieuwbenoemde Burgemeester van Stoutenburg, Mr. II. J. H. Baron van Boetselaer van Oosterhout, heeft Dondei- dag j. 1. aan 80 schoolgaande kinderen in zijne gemeente een recht prettigen dag bezorgd. Van 11 uren des voormid dags tot 4 uren des namiddags hebben de kinderen, in het schoolgebouw ver- eenigd, in tegenwoordigheid van den Bur gemeester en zijne genoodigden, in den volsten zin des woords genoten. De too- verlantaarn en de Chineesche schimmen verschaften hun bijzonder veel vreugde en dwongen tot schaterend gelach. Ondertusschen bleef het voor de klei- I nen niet bij zien en hooren alleen, maar kwam het ook tot proeven want de gulle gastheer had ruimschoots gezorgd voor chocolade, krentenbrood en koek, ja zelfs was de wijn niet Vergeten. Dat de heer van Boetselaer door dit kinderfeest de harten van klein en groot veroverd heeft, laat zich gemakkelijk be grijpen. We ontvingen van de Directeuren eener pas opgerichte algemeene onder linge verzekering-maatschappij bij be- smettelijke ziekten een uittreksel van haar reglement, met verzoek, door be spreking in ons blad, de aandacht van het publiek daarop te vestigen. Deze maatschappij heet »de Philantroop" en is gevestigd te Bol.sward. Zij staat onder een Raad van Bestuur, waartoe vele notabele ingezetenen behooren. Haar doel is door onderlinge bijdragen der leden elkander te vrijwaren voor ver- lies of achteruitgang, welke tengevolge van besmettelijke ziekten aan hunne per- 1 sonen of gezinnen mocht worden toege- i bracht. De uitkeering geschiedt gedurende den tijd, dat de ziekte bij de leden !l heerscht. Wij meenen, dat bovengenoemde maat schappij, om haar doel en strekking, vol- komen verdient te worden aanbevolen en wenschen daarom den Directeuren C. W. Eisma en J. VV. Tuinenburg het ver langde succès. Gistermiddag had hier een treurig ongeval plaats. Ondeiwijl vrouw K. zich voor een oogenblik slechts verwijderd had, om aan eene in de nabijheidstaande pomp waschwater te halen, geraakte haar tweejarig dochtertje in eene met water gevulde tobbe, met het ongelukkig gevolg, dat zij haar kind dood vond, toen i zij terug kwam. Een zusje der kleine, f ziende wat er gebeurde, schoot toe; maar 't was reeds te laat. De levensgeesten I der lieve tweejarige waren reeds uitge- bluscht. A. Albers, schipper van Dedems- vaart, is de eerste, die op gister be vracht werd met mest van de gemeente reiniging alhier, (per scheepslasten.) j Omdat hij de eerste was werd door den heer Jorissen, den Directeur, de vlag op de lading geplant. Het Maandblad van de vereeniging tegen de kwakzalverij, No. 3 der vijfde Jaargang, heden verschenen, heeft de navolgende inhoud: BerichtenDe 44 corporaties, die lid der Vereeniging zijn. De beteekenis van het waarborgen van het fabrieks merk. Groote publiciteit dei kwakzal vers. Een voordracht te Groningen. Weer een weekblad zonder kwakzalvers advertenties. De voorspelling van een kwakzalver. Een verordening te Trier. Rechtszaken: De veroordeelingen we gens onbevoegden verkoop van genees middelen in 1883, volgens het verslag van het Geneesk. Staatstoezicht. Het proces van Prof. Masoin. Groote artikelen: Clarke's bloedreini- gingsmiddelen. Het vonnis over een kwakzalver in 1544. Een zonderlinge Vereeniging voor de gezondheid te Dres den. Middelen tegen bleekzucht. Nog iets over homoeopathie. Kleine mededeelingenHoe goedkoop de kwakzalversmiddelen zijn. De kwak zalver William Becker. Correspondentie. Herhaalde waar schuwingen (in advertentie-vorm) De palatinophile van Antwerpen. Haar lemmerolie. Teereapsules van Guyot. Waersegers en zijne breukbanden. Zalf van Hollo way. Zwitsersche pillen. Powell's balsem van anijszaad. Chan- tomelanus oogwater. Baaru. Het Circus »Pinder", dat op zijne reis door Nederland is, zou, volgens eene annonce geplaatst in »het Nieuws" Weekblad voor Baarn, er (volgen 10 of 12 gemeenten) Donderdag j.l. eene enkele voorstelling geven. Groote aanplakbillet- ten op schuttingen, in koffiehuizen enz., verkondigden alom den lof van dit be roemde circus, groote celebriteiten, op 't gebied van beroemdheid, in alle genres. Hoewel de Baarnsche bevolking (zoo men weet, bestaande uit meest Amsterdam mers) volstrekt niet eenkennig is op 't punt van vermakelijkheden en genoeg heeft «gezien", kan ik toch niet anders zeggen dan dat een groot gedeelte van hen toch reikhalzend uitzag naar den Donder dag, en was het vooral de jeugd, die zich reeds bij voorbaat verheugde. «Waar komt het spel te staan?" was reeds de vraag een paar dagen te voren, maar velen dachten, 't is Amerikuansch, 't zal wel ergens neervallen, en wachtte men geduldig tot Donderdag. Die dag kwam maar Pinder bleef (echt Amerikaansch)weg, zonder optocht, aanplakbilletten of ken nisgeving. Tot teleurstelling van eenigen, die er zich al op gespitst hadden, tot spijt zeker van troepjes lui uit den om trek, die 's middags naar de optocht kwamen kijken, en hoe ze zich de oogen wreven, toch niets zagen, en «ze hadden 't toch stellig in de krant elézen. Ze keerden met een half nat pak huiswaarts, maakten bespiegelingen over 't wegblij ven van olifanten en drommedarissen en kwamen tot de conclusie: «die lamme spullebaos zei uns nie meer nao Baorn krïegen."'

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2