HIÏDWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Be laatste der CÉiere's N°. 20. Woensdag II Maart 1885. Veertiende Jaargang abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentiën: BINNENLAND. BUITENLAND. Feuilleton. AMEBSFOORTSCHE CODRANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 C'ent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels 0.40iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst norden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. die zich met 1 op dit blad |pF~Apr! a. s. wenschen te abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Te Nijkerk beeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken een adres gericht aan den Minister van Financiën, met be zwaren tegen de tabaksbelasting. De tabaksplanters te Amerongen hebben almede gioote bezwaren tegen deze be lasting, vooral met het oog op den handel met Engeland, dien zij vreezen, dat daar door geheel zal vervallen. De Spaarbank te Barncveld heelt heden haar 40-jarig bestaan herdacht. Als zij zoo soliede blijft als zij is, zal zij, in het belang van Barnevelds ingezetenen nog wel veel langer bestaan. De bezit tingen van deze bank bedragen f'260000, terwijl het schuldkapitaal op 31 Dec. 1 219000 bedroeg. Er is alzoo eene reserve van f41000. Voor de Hollandsche ijzeren spoor wegmaatschappij staan de kansen zeer gunstig, om met de exploitatie der lijn Amersfoort- Nijmegen te worden belast. De plaatselijke schoolcommissie te Zeist, die thans geen enkel lid meertelde, is op nieuw geconstitueerd. Benoemd zijn door den Raadjtot leden dier Commissie de HH. H. van Ingen, J. Meerdink, C. Guldensteeden Egeling, C. W. Anton en W. van Dijk Phz. Te Alfen a/d Rijn is door wijlen Mejuff. G. van der Lee bij testementaire beschikking aan liefdadige en godsdien stige instellingen bij legaten een bedrag vermaakt van f34200 benevens f 12000 met vruchtgebruik belast. Tot de gele- gateerden behooren de Utrechtsche Zen- dingsvereeniging voor f4000 en 1500 met vruchtgebruik belast; de Zending der Bloedergemeente te Zeist voor2000 en het Gereformeerd Oranjeweeshuis te Weesp voor f1000, onder vruchtgebruik. Sedert de vorige opgave heeft de vereeniging voor tijdelijke werkverschaf fing te Amsteidam weer f3679 ont vangen. Dit maakt met het reeds vroeger vermelde de aanzienlijke som uit van f170989. Men bericht ons uit Davos, dat even als in 1856, ook nu in Februari reeds de sneeuw van de wegen verdwenen is, hetgeen eene zeldzaamheid is, daar dit hier gewoonlijk pas in April plaats heeft. De winterkurgasten beginnen nu te vertrekken. Zanglustiger dan te Stadskanaal zal wel geene gemeente van gelijke be volking wezen. Zes Zangvereenigen be staan daar reeds en nu gaat de heer Pooit er een zevende bij openen. De mailstoomboot „Marie", die de vorige week te Vlissingen arriveerde, had een vreemd vrachtje aan boord, 't Was generaal Mite met zijn echtgenoot, 't bekende Amerikaansche dwergenpaar. De man, dia 55 cM. lang is, kan net 't gewicht van 9 halve kilo's halen maar is toch wat lengte en zwaarte betreft, van vrouw-lief de baas. Aan de gymnastiek-veieeniging Isthmia, te Utrecht, in 1878 door de leerlingen van het gymnasium opgericht, is door eenige jonge dames in het Ge bouw voor kunsten en wetenschappen een keurig bewerkt vaandel aangeboden, door de Gebioeders Van Oven, te 's-Hage, bewerkt. „De heer J. Van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neer bosch, heeft uit Transvaal bericht ont vangen van de weesjongens, die eenigen tijd geleden derwaarts zijn getrokken. De jongens zijn thans te Ermeloo en schrijven, dat de toestand aldaar allertreu rigst is, vooral op financieel gebied en ook door verdeeldheid, die er onder de bewoners van Transvaal heerschende is. „Zij hebben thans met [moeite werk gekregen, hebben met veel tegenspoed te worstelen gehad en moeten voor het oogenblik allen Hollanders dringend afra den naar Transvaal te gaan. „Op enkele plaatsen heerscht bijna hongersnoodte Ermeloo betaalt men voor een baal maïsmeel f30 a 32. Het land is wel vruchtbaar, maar er wordt niet hard gewerkt. „De heer Van 't Lindenhout meent, dat men ook op beloften van bewoners dier streken, enkele uitgezonderd, niet veel staat kan maken. Er zijn echter enkelen, die de jongens hebben voortge holpen en de jongens zelve geven tot heden den moed niet op." Dit bericht is niet bemoedigend har telijk hopen wij. dat er onder onze lezers zijn die, van betrekkingen in Transvaal gunstiger tijdingen kunnen mededeelen. De leeraren van de Hoogere Bur gerschool te 's Gravenhage, die op Oude jaarsdag een gezamenlijk verlies van /'3000 hebben geleden, door de ontvreem ding van de voor hen, krachtens de ge meenschappelijke betaalsrol, afgehaalde honoraria, zullen dat verlies zeiven moeten diagen. De gemeenteraad heeft gister zich ongenegen betoond oin, hetzij geheel, hetzij voor de helft, dat verlies te ver goeden. De rechts-quaestie werd door niemand verdedigder werd echter een beroep gedaan op de welwillendheid van den raad, omdat, hoewel de leeraren zich vrijwillig hadden onderworpen aan het bestaande gebruik, om de uitbetaling der tractementen te doen plaats hebben aan een ondergeschikt beambte, op de geza menlijk geteekende betaalsrol, die wijze van handelen hun toch ook zedelijk eenigs- zins was opgedrongen door de admini stratie, ten wier gerieve evenzeer dit zoo geschiedde. De wooidvoerders der meer derheid echter betoogden, dat de ad ministratie hier te minder kan worden aangesproken, omdat het ongeval niet eens heeft plaats gehad bij de uitbetaling van de tractementen, maar bij de ver wisseling van het groote bankpapier, doch dat bovendien het in ontvangst nemen niet aan een ondergeschikt be hoefde toevertrouwd te worden, en de leeraren daarenboven ieder een afzonder lijk mandaat van betaling konden verkrij gen. Omtrent dit laatste bleek 't echter, dat de leeraren niet hebben geweten, dat dit kon geschieden. Hoe dit zij, de raad heeft, zooals wij zeiden, elke vergoeding afgewezen. De Weesinrichting te Neerbosch bestaat sedert December 1863. Thans zijn er 708 kinderen. De geschiedenis van Neerbosch, de grootste stichting zonder fonds, is zeer belangrijk. De wakkere directeur, de heer van 't Lindenhout, begon met 164 gul den en ontving in het eerste jaar 3281 gulden. In het laatste jaar ontving men voor die stichting 121,674. In de 21 jaren van haar bestaan ontving zij 13'4 ton. Te Deventer vond men dezer dagen een 98-jarig vrouwtje aan den publieken weg liggen, 't dierbaarste wat ze op haar ouden dag bezat, tederlijk in de ar men geklemd. Dat dierbaarste was... de jeneverfiesch 1 'tStomdronken besje werd op een kar geladen en zoo ging 't naar 't politiebureau! Bij het gemeentebestuur eener platte landsgemeente, waar de betrekking van l.oofd eener school vacant was, kwam dezer dagen het volgend schrijven in; den 25 Januari 1885. WelEdele Achtbaien Heer den Heeren Burgemeester en Wethouders der Gemeente Met diepen Eerbied Wendde ik mijn persoon tot Uw. WelEdele Heeren Bur gemeester en Wethouders der Gemeen te Gelet te hebben op de Advertentie van 25 Januari uit de Gemeente dat die zich zoo betreuren dat zij geen Hoofd der School bezitten al over een Jaar tijds verloop en Niemand zich Komt aan melden zoo dat de Kinderen veel te ver moeten loopen om hun onder Wijs te kunnen krijgen en nog veel klijnen daardoor het onderwijs niet kunne krij gen het Welk Zeer te betreuren is en ook Niets Wenschelijk voor de Gemeente over laat. Zoo melde ik mijn persoon aan als Niet Geëxamineerd zijnde en geen Acte bezit Waardoor om dat mijn Ouders Be hoeftig waren en mijn niet Kon bij bren gen om mijn studie voort te zetten maar toch wel voor hoofd van een School bekwaamheid bezit. Als de WelEdele Achtbare Heeren Burgemeester en Wethouders maar eens willen nagaan dat ik persoon als een jongen van 6 Jaar bereikt na School ging en nog geen 7 jaar mijn Eerste Examen deed en de Hoogste prijs be haalde met mijn 8e en 9e jaar ook weer en met mijn 10e jaar de School moest verlaten van wegens mijn Vlijt en mijn Kloekheid op de School betoond te heb ben en al hoewel dat hel mij met de paplepel is ingegooid wou ik het ook zoo gaarne aan die ongelukkige kinderen vanook doen. Zoo Uw WelEdele Achtbare Heeren Burgemeester en Wet houders ook aan mijn rigting van Schrij ven wel kan zien dat ik mijn bekwaam heid wel daartoe bezit. En zoo er tog niemand komt aanmel den mag de Heeren Burgemeester en Wethouders Wel een Noodhulp nemen en wanneer de Noodhulp goed aan het onderwijs voor de Kinderen voldoet kan het goed zijn dat zijn Hooft voor Kinde ren ook Blijft en Iaat dan de Gemeente is Zuinigheid betoonen en die Jaarwedde is stellen dan Voor mijn persoon op 500 Gulden dat was nog een Voordeel der gemeenten en dan beloof ik de Heele Gemeenten om daar nog Kinderen goed te loeren zooals Mij ook is gedaan. Geliefe jlaar dan ten spoedigste van WelEdele Achtbare Heeren Buigemeester en Wethouders tijding te verwachten. Adies te Overijssel De politieke dampkring scli ijnt sedert ons laatste nummer weer ietwat gezuiverd te zijn. Hadden zich toen donkere wolken samengepakt boven Engeland en Rusland die wolken zijn er nog wel maar ze hebben gouden randen gekregen. De alvermogende Bismarck heeft zijn zoon Herbert met instructies naar Londen gezonden en deze heeft daar iwee vliegen in één klap gevangen. Door zijne bemid deling heeft hij het zoo ver gebracht, dat een Russisch-Engelsch conflict on waarschijnlijk is geworden en verder, dat aan de Engelsch-Uuitsche onaangenaam heden een spoedig einde zal komen. Engeland ontving kort daarop een tele gram uit Petersburg, waarin Rusland hoop geeft, dat de zaken, die de Afghaan- sche grenzen betreffen, vermoedelijk wel in der mi me zullen kunnen worden geschikt. 't Is nu te hopen, dat de Engelsche regeering tegelijkertijd zijne buitengewone uit het Italiaansch van vitt0rii0 bersezi0. De kolonel trad te tien uur met een opgeklaard gelaat de zaal van de hertogin de Santospero binnen. Welnu? vroeg Alessandro hem, hem ter zijde nemend Morgen ochtend op het bepaalde uur, zal de ontmoeting plaats hebben. Voortreffelijk! Ik dank u. Het was nauwelijks zeven uur, toen Fuloi zich aan de elegante woning van markies Alessandro vervoegde. Ingevolge de bevelen van hunnen mees ter gingen de bedienden hem voor naar de studeerkamer, waar Caldiero aan zijne schrijftafel was gezeten. Op het hooren van den stap van den geneesheer, hief de jongeling het hoofd op, dat op een zijner handen rustte het geelachtige licht van de brandende lamp, door het lichtscherm weerkaatst, vormde een kring om den markies, in welks midden een blad beschreven papier lag; om den binnenkomenden zooveel te beter te kun nen zien, hief Alessandro het scherm op zoodat de stralen van 't lamplicht de gelaatstrekken verlichtten der beide man nen, welke ieder aan een kant der tafel hadden plaats genomen. Fuloi bemerkte de vale bleekheid en de ingezonken oogen van den jongeling. Gij hebt dezen nacht niet geslapen? zeide hij op belangstellenden toon tot hem. Weinig en slecht, antwoordde de markies, maar dit is altijd het geval na een dergelijken aanval en die van gisteren was sterker dan een der voor- gaanden. En gij hebt uw testament gemaakt? vervolgde de geneesheer op 't blad papier wijzend, dat voor Alessandro lag. Mijn testament niet, zeide de jon geling het is een vaarwel, - een eenvoudig vaarwel. De dokter boog zich naar Alessandro en zeide langzaam, op zachten maar ernsti- gen toon Gij wilt dus sterven? Caldiero sloeg de oogen neder als om den doordringenden blik van den ge neesheer te ontwijken. Het is een gevaarlijk spel, dat ik ga spelen de dood staat daar met uit gestrekte armen hij kan mij daar mede omvatten Gij wilt u dus laten dooden een vermomde zelfmoordik had iets waardigers verwacht van een karakter al het uwe mij toeschijnt te zijn. Een oogenblik stond Alessandro ver legen, ja bijna verslagen maar toen op eens in vuur gerakend zeide hij Ik heb dit niet gezocht. 't is het noodlot dat 't mij is komen aanbie den Welnu, indien ik 't aanneem welk kwaad steekt daarin? Het leven is voor mij meer nog dan een last, het is eene onophoudelijke smart, die slechts eindigen kan met mijn leven; heb ik dan het recht niet het van mij af te werpen Fuloi schudde ontkennend het hoofd. Indien gij een spiritualist, een ge- loovige waart, begrijp ik wat gij mij zoudt. kunnen zeggen; maar een materialist zooals gij MaterialistViel hern de ge neesheer in de rede. Ja, wij bepalen ons tot de stof, omdat wij daarin alleen een vasten grond voor onze positieve wetenschap vindenja, wij wachten et- ons voor met onze beziende blikken verder door te willen dringen, omdat wij reeds nauwelijs in staat zijn de wereld der zintuigen in zijn geheelen, onmetelijken omvang te overzien en omdat elk pogen, om verder door te dringen ons slechts zou verbijsteren en verblinden maar de wijzen en voorzichtigen komen door die studie der mateiie niet tot de gevolg trekking, dat al het verdere moet worden ontkend; zij zullen belijden, dat hier hunne kennis te kort schiet, maar zij zullen niet de vermetelheid hebben van te beweren, dat er verder niets bestaat. Neen, ik kan niet.tot u spreken uit naam van eenigen godsdienst, van eenig boven zinlijk geloof, maar er is toch eene ge dachte en een geloof, dat het richtsnoer van ons leven is, dat de menschelijke gedachte beheerscht, dat een leiddraad is voor de deugd in zuiver praktischen, en aardschen zin, en dat geloof bezit ik en bezit ieder edeldenkend mensclihet is 't geloof aan plicht. Alessandro richtte zich op en viel hem levendig in de rede En de Caldiero's de Sottarde heb ben dat geloof ten allen tijde en misschien meer dan eenig ander bezeten en ook in mij is dit bewustzijn niet minder sterk dan bij wien ook; maar ik weet niet welken plicht ik zou verkrachten, wan neer ik vrijwillig sterven wil, ik, die alleen ben op de wereld, die geen familie heb en ook niet hebben kan En 't geheele menschdom dan. Caldiero haalde de schouders op. En het vaderland. Indien dit mijn bloed noodig had, zou ik het met blijdschap geven Gij kunt uw verstand geven. Ik voel mij tot niets instaat Een braaf en deugdzaam burger is altijd een rijkdom voor een land; waar om het dien te ontnemen? Zijn dood ten minste kome zijn land ten nutte. Een slachtoffer van de wetenschap, van den vooruitgang, van eene grootsche ge dachte bewonder ik; maar een slacht offer der zelfzucht, van eigen wanhoop, kan ik ter nauwernood beklagen. Hierop volgde een kort stilzwijgen. Mijnheer de dokter, hernam de markies glimlachend, ik dank u voor uwe woorden en ten bewijze, dat ik ze waardeer strekke mijne belofte, dat ik mijn arm leven zal verdedigen eu mij niet zal laten dooden. Fuloi schudde het hoofd. Is u dit niet genoeg? Neen Maar wat begeert gij dan van mij? Of zelfmoordenaar van een ander: ziet gij geen tusschenweg? Ik zie er een

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1