BUITENLAND. Plaatselijke berichten. In Provinciën evenwei, waarin het getal adspiranten te groot mocht zijn, om allen tegelijk op te roepen voor het schriftelijk onderzoek, kan dat deel van het examen over 2 achtereenvolgende dagen verdeeld worden, zoodat telkens de helft der ad- spiranten aan het schriftelijk examen deelneemt. Voor de vrouwelijke adspiranten blijft een dag, waarop het examen in de nut tige handwerken plaats heeft, afgezon derd. Voor haar is deze nieuwe regeling eene groote verbetering, aangezien hier door 't bezwaar van een examen, dat drie achtereenvolgende dagen wordt voort gezet, geheel is weggenomen. Uit Wageningen meldt men aan de Arnlx. Ct. Aan de boerderij der Rijkslandbouw school zijn gisteren gearriveerd een 2-tal karbouwen (karbouw en bullel), die als trekdieren zullen dienen en thans a 25 cent per persoon ter bezichtiging zijn ge steld. Misschien zal dit voor het Rijk nog een aardig stuivertje opbrengen. De Minister van oorlog heeft de korpscommandanten gemachtigd, om de Israëlitische militairen, die hun eerlang invallend Paaschfeest ten hunnent wen- schen te vieren, in de gelegenheid te stellen, door 1°. aan hen, wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoensplaats wonen, op de feestdagen vrijstelling van dienst te verleenen; 2'. aan de overige militairen een verlof te verleenen van en met den 27sten dezer tot en met den 8sten April a. s. Eergisteren woedde onder Apeldoorn, in den omtrek van Uchelen, een hevige heidebrand, die 's morgens te 10 uren ontstond en eerst des middags eindigde. Een groote uitgestrektheid houtgewas werd door het vuur vernield. Bij de huzaren te 's-Gravenhage worden proeven genomen met verschil lende pionniers-gerecdschappen, als bijlen, schoppen, pikhouweelen, enz., die, aan het zadelluig bevestigd, dienen moeten tot vernieling van bruggen, wegen enz. Bij de afd. bereden pionniers wordt een handpaard medegevoerd, waarvan het zadel aan weerszijden voorzien is van sacoches tot het medevoeren van eene hoeveelheid dynamiet, om bruggen enz., waarvan de vijand paitij zou kunnen trekken, te doen springen. Volgens de Arnh. Ct. zou de En- gelsche ingenieur Reed, die door de Nederlaudsche Regeering werd uitge- noodigd advies uit te brengen over de bekende zaak van de ramschepen Nau- tilut en Sommelsdijk, een declaratie, wegens reis- en verblijfkosten, groot 20,400 ingediend hebben. In de gemeente Schoterland nam een vijftienjarig meisje deel aan een bal na eene tooneelvoorstelling. Zij had de onvoorzichtigheid met ongedekten hoofde in de buitenlucht te gaan, waarop zij eene keelontsteking kreeg, die, in weer wil der aangewende geneeskundige hulp, binnen twee dagen den dood ten gevolge had. Te Wageningen, is vermoedelijk eene vreeselijke misdaad gepleegd. Ten minste is een alleenwonend grijsaard met verbrijzelden schedel in zijn woning gevonden. Het gerecht uit Arnhem is ter plaatse tegenwoordig en tal van perso nen zijn gehoord. Bij Koninklijk Besluit zijn de Statuten der Vereeniging tot Christelijke verzor ging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nedeiland, goedgekeurd en in de Staats-Courant opgenomen. Het blijkt thans, dat de heer J. Van 't Lindenhout, directeur der Weesinrich ting te Neerbosch, van zijne reis, in het begin dezer maand naar Amsterdam, ongeveer f 4000 aan giften voor de wee- Gij vreesdet indien gij mij dooddet een nieuwen scheidsmuur, tusschen u en mijne nicht Aldovira in het leven te roepen Een uitroep van verbazing, die bijna eene kreet van smart geleek deed Ales- sandro afbreken, terwijl Orazio zijn gelaat met beide handen bedekte1 Alessandro zag hem een oogenblik met een glimlach vol bittere droefheid aan, waarna hij op hem toetrad, en eene hand op zijn schouder leggend, zeide hij op innigen, hartelijken toon: Vrees niet: uw geheim is in goede handen en gij hebt geene enkele reden, om daarover te blozen. Maar gij Ik moet haar huwendat is waardit is reeds door onze vaders besloten, toen wij nog in de wieg lagen en wij hebben die gedachte met kinder achtige ingenomenheid geliefkoosd Maar onze vaders zijn ten grave neder gedaald en deze voornemens hebben zij met zich mede genomen Ik twijfel er zeer aan, of daar ooit iets van komen zal. De graaf slaakte onwillekeurig een zucht. Gij doet er goed aan met mij mede te gaan, antwoordde Alessandroik neem het aanbod van uw gezelschap volgaarne f 5 zen heeft medegebracht, o. a. 35.21 van de Oud-Weezenvereeniging «De Heer is onze Banier", voor den bouw van het nieuwe weeshuis. Het muziek- en zanggezelschap van de weezen te Neerbosch vergezelde den di recteur naar Amsterdam. De weezen hadden aldaar kosteloos toegang tot de Diergaarde, terwijl de directie van de Rijnspoorwegmaatschappij vrijkaarten gaf van Arnhem naar Amsterdam (retour), en de Staatsspoorweg van Arnhem naar Nijmegen met half geld kon worden be taald. De Koning en de Koningin ontvin gen gistermiddag te 1 uur den Prins van Saksen-Altenburg, die in de uniform van Generaal in Russischen dienst ten pa- leize verscheen. De voorstelling van den Prins aan den Koning vond plaats in tegenwoordigheid van Prinses Hendrik en van den Groot hertog van Oldenburg. Ter eere van de Vorstelijke verloofden was er gister groot gala diner van 44 couverts ten hove. De bekende stijfhoofdige schutter Mal- lens, te Tilburg, die weigerachtig bleef zich eene schuttersuniform aan te schaf fen, en daarvoor verschillende gevange nisstraffen heeft ondergaan, heeft zich achtereenvolgens bij adressen gewend tot den burgemeester, tot den gemeen teraad, den commissaris des Konings, Gedeputeerde Staten en zelfs tot den Koning, om op kosten der gemeente een schuttersuniform te mogen ontvangen. Het heeft hem echter niet mogen baten, daar zijn vader een welgesteld landbou wer is. Thans heeft hij, op raad van anderen, zijn vader een.proces aan gedaan, om dezen te dwingen een schut- terspak voor hem aan te koopen. Commissarissen van Nederlandsch Mettray ontvingen vanwege 's Konings thesaurier dezer dagen 't verblijdend be richt, dat de jaarlijksche bijdrage van f50, door wijlen prins Alexander aan de genoemde stichting geschonken, op naam van prinses Wilhelmina is overgebracht. Te Goudriaan is een jongeling, die graag zou willen trouwen, maar voor eerst niet mag, orndat hij in het geboorte register als meisje staat ingeschreven. Op een heer, die te Rotterdam, in het Ilotel de Hollande logeerde, werd door een dame geschoten met een revol ver. De heer, die niemand anders is dan de Japansche zaakgelastigde te 's-Graven hage T. Takurado, werd aan den rech terslaap gewond. In bedenkelijken toestand werd hij naar het ziekenhuis aan den Cool singel gebracht, en zij die den aanslag gepleegd had, werd in arrest genomen. De moor denares, de maitresse van den verslagene, heeft na den aanslag zich met een dolk aan de polsen verwond. De kantonrechter te Tiel heeft een ingezetene, die terechtstond wegens twee door hem gepleegde overtredingen eener plaatselijke verordening aldaar, van alle rechtsvervolging ontslagen, op grond, dat de verordening niet volgens het formulier van art. 173 der gemeen tewet was afgekondigd. Schier alle ver ordeningen in deze gemeente gaan aan hetzelfde euvel mank, en moeten dien tengevolge buiten werking blijven, zoo lang zij niet zijn herzien. Te Arnhem is in eene vergade ring van ongeveer 150 handelaren, hoofdzakelijk in het Koloniale vak, eene Anti-Eigen-Hulpvereeniging opgericht, teneinde, volgens de uitdrukking in de circulaire, «het voortwoekeren van den coöperatieven winkel tegen te gaan.« De officier van justitie te Haarlem verzoekt aanhouding van den gevluchten Gerrit de Vries, makelaar aldaar, verdacht van frauduleus bankroet. aan en wanneer ik mij niet vergis zal deze reis ook u in vele opzichten geluk aanbrengen Wie weet of deze weg u niet naar het gewenschte doel zal voeren 1 Spaturzi wierp zich, bijna weenend, in de armen van zijn vriend. Den volgenden dag ontving Alessandro de Sottardo de volgende regelen van zijne nicht Aldovira de Santospero: «Indien gij denkt, dat het noodig is deze «zoo lange en gevaarvolle reis te onder- «nemen, om u van beloften te bevrijden, «die gij nog steeds beweert, dat u lief «zijn, maar die gij niet langer voorne- «mens zijt na te komen, blijf dan gerust «Sedert geruimen tijd heb ik mijn nood- «lot ingezien en er mij in geschikt «Ik ontsla u van uwe beloften Alleen «had ik grootere oprechtheid van u ver- wacht." Aldovira Alessandro las en herlas deze regelen, elk woord van dit korte briefje was h em een dolksteek hij beet zich op de lippen, en sloeg zich met de ge balde vuist voor het voorhoofd. Hij had geweten, dat hij voor een verrader en ontrouwe door zou gaanmaar nu hij dit koude, minachtende vonnis van Op een stoep van een huis aan de Keizersgracht te Amsterdam is omstreeks 11 uren des avonds een meisje gevonden, naar gissing een jaar oud. Bij het verla ten kind vond men een schrijven, waarin de verzorging verzocht werd. Hieraan is voorloopig, dooi opneming in het Stads- bestedelingenhuis, gevolg gegeven. De haringvangst was te Nieuwediep zoo buitengewoon overvloedig, dat de schuitjes van vele vischers deze op ver- rena niet kon bevatten. Bij duizendtallen werden de vischjes dan ook ter markt gebracht, waardoor de prijs zoodanig daalde, dat ze ten laatste werden opge houden en onderhands verkocht, om naar Frankrijk en België te worden verzonden. Bij de ontsporing van den Wust- landschen Stoomtram zijn van de 22 pas sagiers 8 min of meer zwaar gekwetst. Vooral de machinist is deerlijk gewond: hij kreeg den hefboom van het reintoe- stel in den onderbuik. Men hoopt hem te behouden. Weg en materieel waren in volkomen goeden toestand. Het vermoeden is ge opperd, dat de ontsporing veroorzaakt is door eenig voorwerp, dat op de rails zou hebben gelegen. De verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, in de plaats van den heer Wintgens, zal plaats hebben op Woensdag 8 April e. k. en herstemming zoo noodig, op Woensdag 22 April. De zaak der Leidsche giftmeng- ster zal worden behandeld op Donder dag 23 April a. s. De commissiën uit het Utrecht- sche Studentencorps en uit het Studen- tenbondwelke indertijd op uitnoodiging der professoren Hubrecht, De Louter en Valeton werden benoemd, ten einde te trachten een toenadering tusschen beide partijen tot stand te brengen, zijn het onderling eens geworden over eenige voorstellen tot verandering der korpswet, welke na goedkeuring door het Bond, in een korpsvergadering ter behandeling zullen worden voorgelegd. De hoofdstrek king dier voorstellen is: afschaffing van den thans gereglementeerden groentijd; instelling van een novitiaat van minstens 14 dagen, gedurende hetwelk het afleg gen van bezoeken bij de leden van den Senaat verplichtend is. De tramweg Arnhem—Wagenin gen, die 2 April wordt geopend, zal verdeeld worden in de volgende sectiën ArnhemKlingelbeek Klingenbeek Koude Herber; Koude HerbergHeel- surn; HeelsumRenkum; RenkumWa geningen. De quaestie betreffende wagon- loodsen te Wageningen is nog niet ge regeld, zoodat 'hoogst waarschijnlijk iederen avond de laatste tram weer naar Arnhem zal moeten vertrekken. Nog is de kwestie met Engeland en Rusland de wereld niet uit, rnaar toch is men gekomen op zuiverder terrein, d. w. z. beide landen hebben duidelijk gezegd, wat ze willen en niet willen. In Engeland is een kabinetsraad ge houden, die bijna 3 uren duurde en waarin men met eenparige stemmen be sloot standvastig te blijven omtrent de Afghaansche kwestie en niets toe te geven. Bovendien is beraadslaagd, welke maatregelen nien in Indië nemen zou, bijaldien de oorlog met Rusland mocht uitbreken. Ondertusschen zendtde regee ring van Engeland telkens krasse depê ches naar Rusland, die heel veel van een ultimatum hebben. En wat doet Rusland? Het speelt met zijn tegenstander als de kat met de muis. Keer op keer beant woordt het de Engelsche depêches met de betuiging, dat het niets dan de vre- delievendste bedoelingen koestert, maar ondertusschen behoudt het eene langzaam Aldovira daar voor zich zag, nu leed hij meer dan hij ooit mogelijk had geacht, nu schenen de smart en de schaamte hem ondraaglijk toe Hij wilde dadelijk naar haar toe snel len Maar wat haar te zeggen? Alles vergeten? zich overgeven aan de barm hartigheid van 't Opperwezen en be minnen? De verleiding dreigde hem te overmeesteren, hij gevoelde, dat hem de kracht begon te ontbreken, om langer weestand te bieden; eene onbeschrijfelijke aandoening doortrilde hem Daar viel zijn blik op den spiegel Hij zag de doodelijke bleekheid van zijn gelaat; de stuipachtige samentrekking van zijn mond; de glasachtige doorschijnendheid zijner oogen AhDat is de afgrijslijke kwaal, die nadertdie op 't punt is mij te over vallen Neen, neen, ik wil niet, ik wil niet En hij trachte zich staande te houden hij sloeg zich voor 't hoofd, in 't gelaat, hij maakte zijne kleederen los, om de doodelijke benauwdheid te doen bedaren, en sloeg zijne nagels in 't vleesch. Ik wil niet! ik wil niet!... brulde hij met gesmoorde stemGroote GodZijt gij rechtvaardig, die mij onschuldige zulk eene wrecde pijniging hebt opgelegd?... Ga, vlied, duivel die mij bezitIk voorwaartsche beweging. Natuurlijk wordt in Engeland aan die betuigingen geen geloof geslagen voor en aleer Rusland dit door daden toont. Zoo is en blijft de spanning groot en weet men niet wat komen zal. Iedereen in Engeland ziet reikhalzend uit naar be richten van Generaal Sir Peter Lumsden, die met eene escorte van 400 man naar het Noorden van Afghanistan is gezonden, om de grenzen af te bakenen. Tusschen beide landen is nu de weinig beteekenende overeenkomst getroffen, dat Russen en Afghanen zoolang de onder handelingen duren, aan de grenzen van Afghanistan niet verder zullen voortruk ken, opdat deze niet door vijandelijkhe den zouden worden afgebroken. Terwijl deze echter nog voortduren worden door de beide landen in Amerika millioenen patronen besteld en door En geland mobielmakingen op groote schaal gedaan. Zóó is thans de toestand. Voor meer uitvoerige mededeelingen verwijzen we naar ons hoofdartikel. De toebereidselen worden door Engeland ijverig voortgezet met het oog op de mogelijkheid van een oorlog met Rusland. Door de departementen van ooi log en marine is aan de tuighuizen van Bombay en Bengalen bevel gezonden, om ammunitie van eiken aard in gereed heid te brengen. Verder wordt gezorgd voor de mobilisatie van twee legercorp sen, elk van 28,000 man voetvolk, 8000 ruiters en 90 stukken. De admiraliteit brengt transportschepen in gereedheid. De Koning van België, nog korte lings door alle partijen daar te lande veracht, naar aanleiding van zijne hou ding in de troebelen over de onderwijs wet, begint weer in de schatting van zijn volk te rijzen. Hij heeft zich namelijk zeer verdien stelijk gemaakt omtrent de Congokwestie. Verleden week werd Z. M. toen hij eene toespraak hield over deze belangrijke zaak, met geestdrift toegejuicht en heden bood de gemeenteraad van Antwerpen den Koning een anres van gelukwensching aan. "De kwestie over het Koningschap van Leopold II over Congo, door velen be geerd, bleef tot hiertoe nog onbesproken. Daartoe zou ook bepaald de medewer king der Kamers worden vereischtwant volgens art. 02 der Belgische grondwet rnag de Koning niet tegelijk Koning over een anderen staat zijn, dan met toestem ming van minstens Vs van de beide Kamers. En hiertoe zou een groot deel der oppositie zich bij de meerderheid moeten voegen, om hem die kroon te bezorgen. Toen de heer Cleveland, de nieuwe president van de republiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, op 4 dezer, gereed stond den bij de wet gevorderden eed af te leggen vóór de aanvaarding zijner betrekking, had het volgende feit plaats. Hij vroeg de vergunning, om dien eed te zweren op een exemplaar van het Nieuwe Testament, 't welk hem in eigendom toebehoorde, «'t Is een aan denken mij bijzonder lief en waard," zoo liet hij er op volgen. «Toen ik als jongeling het ouderlijk huis verliet schonk mijn moeder mij dezen bijbel als een richtsnoer op mijn levenspad." Het verzoek werd hem gereedeiijk toegestaan. Te Madrid brak een vrouwenop- roer uit, namelijk onder de arbeidsters van een groote sigarenfabriek aldaar. Twee duizend vrouwen en meisjes schoolden samen, bedreven eenige bald- dadigheden en beleedigden den directeur, die trachtte haar tot bedaren te brengen. De politie en de burgerwacht dreven de bende uiteen en herstelden de orde, maar bij de pogingen daartoe werden een paar politiedienaren en eenige andere personen gewond. wil u overwinnen ik wil u verbrij zelen Stuiptrekkend viel hij neder, het schuim op den mond, het hoofd tegen de meu belen slaandebrullend en kermend sleepte hij zich voort over den grond tot hij eindelijk als verstijfd en geheel roerloos ter neder lag. Toen hij eindelijk weder oprees geheel uitgeput, naar lichaam en ziel, bezag hij zich op nieuw in den spiegel 1 Gerechte heinelhoe had hem de kwaal aangetast! Het was een afzichtelijk schrikverwek kend spook, een karikatuur van hem zelf, dat hem daar op duivelachtige wijze toe grijnsde. Hij balde de vuist tegen deze ver schijning, die hem scheen te beschimpen en vol haat zeide hij O ellendig samenstel van ziekelijk vleesch, ik zal u vernietigen! Hij dompelde het hoofd in een bak met water, waarna hij langen tijd als versteend en met gesloten oogen op een rustbank ter neder lag. Het lichaam kwam langzamerhand tot rust na de vrees lijke crisis, die het had doorgestaan, maar de ziel die, daarbinnen huisde, werd door een doodelijken angst gefolterd. Zoodra zijne krachten zich eenigermate hadden hersteld, schreef hij het volgende aan het aangebeden meisje: Wordt vervolgd.) De werkstaking op de spoorwegen in de Vereenigde Staten heeft zich langs alle lijnen in het Zuidwesten uitgebreid op de Wabash, St.-Louis en Pacific; Missouri Pacific, en Texas en Pacific, met aangrenzende lijnen. De algemeene sympathie is voor de werkstakers. Het goederenvervoer door de Staten Illinois, Missouri, .Iowa, Kansas Texas, Arkansas en Louisana staat geheel stil. De strike is over een lengte van 10.000 mijlen spoorweglengte. De werkstakers houden zich rustig, verklarende dat zij alleen weigeren door den millionnair Jay Gould de eigenaar van die lijnen als bedeel den te worden behandeld. De gouver neurs der diverse Staten hebben met de spoorwegdirectiën een conferentie belegd, om te beraadslagen op welke wijze aan het geschii een einde kan woiden gemaakt. Uit Londen wordt op nieuw de mededeeling, gedaan, die ook vroeger al verspreid werd, dat de Mahdi vertrok ken zou zijn naar het eiland Abbas (130 mijlen zuidwaarts van Khartoem, op den Witten Nijl), waar hij vroeger zijne godsdienstige praktijken begon en wer- waarts hij zou zijn gegaan om „ingevin gen" te zoeken over de gevolgen van zijn veldtocht tegen de Engelschen. De werkelijke reden voor deze afzondering zou evenwel zijn, dat de „valsche pro feet" vreest door de zijnen verraden of vermoord te worden, omdat de oorlog alle handen aan den landbouw heeft onttrokken en de daardoor ontstane el lende groote ontevredenheid onder de bevolking heeft gewekt. De Mahdi zou bevreesd zijn voor een opstand te Khar toem op aanstoken van zijn neef, en in Kordofan, waar zijn oom het bevel voert. Naar de Times bericht heeft de stad Kassala in Egypte, het lot van Khar toem gedeeld. De volgelingen van den Mahdi hebben de stad genomen en de bezetting gedood. Eene bevestiging van dit bericht van officieele zijde is nog niet gekomen. Onze vroegere stadgenoot, Jhr. W. C. Godin de Pesters, Kapitein der Rijdende Artillerie, is door den Koning op pensioen gesteld a 11560 's-jaars. Onze vroegere stadgenoot, de le Luite nant van het regiment Huzaren, Jhr.C.Stok, is door den Koning op non-activiteit ge steld. Men weet, dat de heer Stok, die zich thans in Davos bevindt, om gezond heidsredenen deze gemeente verlaten heeft. Bij Kon. besl. is ongegrond ver klaard het beroep van den heer J. L. baron Nepveu c. s. tegen het besluit Van Ged. Staten van Utiecht, waarbij aan burg. en weth. van Amersfoort vergun ning is verleend tot het stellen van eene inrichting tot verzameling en verwerking van mest en meststoffen op het terrein «de Zandhoopen." Door gedeputeerde Staten is be paald, dat het aandeel, door onze ge meente bijtedragen in de lichting der Nationale Militie voor 1885, is vastge steld op 37 manschappen. Zondag aanstaanden wordt de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk geleid, door Ds. P. HUGENHOLZ Jr. van Amsterdam. De vierde of laatste abonnements uitvoering had gisteravond plaats in de groote zaal van Amicitia. Opgevoerd werd het tooneelstuk «Denise" van Dumas fils, door het Hollandsch Tooneelgezel- schap van den heer A. van Lier, te Am sterdam. Wij geven geen inhoud van het stuk, noch eene beoordeeling daarvan, maar laten dit laatste aan de toeschouwers over, door wie de zaal goed bezet was. Wat de uitvoering van Denise betreft, deze was van sommigen zeer verdienstelijk. Door de heeren H. W. van Esveld, C. T. van Beek, J. H. Kleber, firma W. A. Uijlenbroek en P. J. B. Jacobs, allen slijters in likeuren en sterke dran ken en winkeliers in aanverwante artike len alhier, is een adres verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, naar aanleiding der aanhangig zijnde drankwet. Door plaatsgebrek voor dit nummer verhinderd, hopen we in onze Courant van Zaterdag, dit adres in zijn geheel optenemen. Van den heer W. F. alhier werd in den laatsten tijd eene belangrijke hoe veelheid hout gestolen, dat op een erf, bij het spoorwegstation stond opgesta peld. De eigenaar deed hiervan aangifte bij de politie, die, actief als ze is, reeds denzelfden avond vrouw S. en zekeren H. in de Valkenstraat wonende betrapte. Zeer veel van het ontvreemde hout werd in de woning van vrouw S. teruggevonden. Zij heeft haar diefstal reeds bekend. Men verneemt dat er meer personen aan die diefstal medeplichtig zijn. Niettegenstaande op de Maandag alhier gehouden paardenmarkt, vreemde kooplui en ook vele paarden aanwezig

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2