Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Bij den Burgemeester van Amster dam is thans officieel bericht ingekomen, dat H. H. M. M. de Koning en de Ko ningin zich op 7 April e. k. naar Am sterdam zullen begeven, om aldaar gedu rende eenige dagen te verblijven. Van de 11000 man, die bij de lo ting van 1885 bij het leger zullen wor den ingelijfd, zijn er 600 voor de marine bestemd, 8220 voor de infanterie, 375 voor de cavallerie, 2230 voor de artillerie en 175 man voor het corps genietroepen. De Ooster-Stoomtrammaatschappij heeft van het Rijk vergunning gekregen een wagonloods te bouwen, in de om middellijke nabijheid van Wageningen, op den berm van den Rijks straatweg. Met het oog op de dienstregeling, tus- schen hier en Arnhem, is dit van veel belang, omdat men eerst voornemens was, de laatste tram, die te Wageningen 's avonds aankomt, naar Arnhem terug te zenden. Twee knapen van 19 en 14 jaren, die te Amsterdam thuis behoorden, heb ben dezer dagen een uitstapje gemaakt, dat niet zeer aangenaam voor hen is af- geloopen. De oudste was looper voor een wijnkooper te dezer stede en moest Dinsdag een bedrag van f25 in ontvangst nemen. Hij heeft dat echter niet bij zijn patroon gebracht, maar is met zijn mak ker per spoor naar Rotterdam vertrok ken, nadat hij zich eerst een nieuwe jas had aangeschaft. Vervolgens gingen zij met de stoomboot naar Nijmegen, en daarna per spoor naar Arnhem, vanwaar zij wilden terugkeeren. Aan het Station Hilversum bleek, dat hun geld op was en trokken zij de aandacht van den veldwachter W. Krijkamp, die hen bij de policie bracht, alwaar Zij bekentenis aflegden. Het tweetal is op minder aan gename wijze teruggekeerd dan het ver trokken is. In den vooravond van Zondag heeft iemand zich door inklimming toe gang weten te verschaffen tot de woning van Mej. de Wed. Croes, alléén wonende in de Langestraat te Hilveisum. De juf frouw was afwezig, en toen zij omstreeks 8 uur uit de kerk kwam en het huis door de voordeur binnentrad, zag ze door de achterdeur iemand zich in haast verwijderen. Bij onderzoek bleek, dat de secretaire opengebroken was, een der laadjes, waarin waarde geborgen was, er uit, en daaruit worden vermist f 50 on geveer. Een pakje centen lag ledig uitge schud, en was benevens alle gouden en zilveren voorwerpen achtergelaten, alléén het zilvergeld was medegenomen. Alvorens op recès te scheiden vermoedelijk tot 5 Mei, zeide de voorzit ter, der Tweede Kamer, om de leden te prepareeren, doch zonder deswege eenige zekerheid te geven kwam een paasch- geschenk van de Regeering ineen twee ledige aanvulling der middelen tot dek king van de tekorten op gewone en bui tengewone uitgaven voor 1885. Voor het »gewone« tekort wil de Min. van Fin. 10 opcenten meer op de per- sonecle belasting hefl'en, alzoo 30; en overigens moeten de zegel- en registratie rechten en de nog zwevende tabaksbe lasting het overige doen. Voor het »bui- tengewonei wordt maar weder de toe vlucht genomen tot het in December verworpen middel der vlottende schuld, door uitgifte van 14 millioen en 4 ton schatkistbiljetten, die dus later natuurlijk weder in een gewone leening moeten worden geconverteerd. De omstandigheid, dat Ruslands antwoord op de Engelsche nota verba zend lang uitblijft en dit tot verontrus tende gedachten aanleiding geeft, heeft Engeland doen besluiten de reserve onder de wapenen te roepen, van welk besluit aan het Lager- en Hoogerhuis kennis gegeven werd. Wel heeft Rusland voorloopig door zijn ambassadeur aan Engeland laten gebracht. Ilent hét dat ok gehoord, en je be- griept wel, waorom ie noe zoo'n schik hét. Een poosje laoter komt Wils langs d'n Eemdiek. Ze ziet Hent zilte en 't schient of ze hum zeukt. Hent kiekt der ok, en hie weet zelf niet wat-ie van binne veult; in geen vuuf maand lièt-ie ze gesproke, en maor eens in de veerte gezien, iHent! roept ze, Hent-bin-jie daor? en ze vliegt naar hum toe en geeft hum d'r beije hand. Toe is ze gaw naor Kreijenhürst geloope en hét d'r Vaoder weze haole. Hent is raor en vremd gewörde, hie is opgestaon en 't was of ie niks niemendal meer scheelde. Toen ie aon 't Eemhuus kwam, slong de boer en Wils hum al op te wachte. Ik zal je maor niks d'r van naovertelle wat er gezeid is. Da wik-je wel zegge, dat Hent 'n paor maond laoter, weer naor stad gong op Vriedag, maor noe met z'n wief. As de lezer die kant 's uutkomt, dan wunsch ik dat-ie plezierig mag kuijeren uuu d'u Ecuidick. EINDE. weten, dat het diens nota in ernstige overweging neemt, maar men weet inel dat al maar niet, wat Rusland in zijn schild voert. Hierom wil Engeland op alle eventualiteiten voorbereid zijn. Snel en krachtig handelen toch in tijd van oorlog, heeft dikwijls al aanstonds een groot voordeel op den vijand behaald. Terwijl dus Engeland zich ten oorlog toebereidt, verslapen ook de Russen hun nen tijd niet, maar zorgen klaar te zijn als de groote slag geslagen moet worden. Vijftigduizend man heeft liet nu te Ba- koer, aan de Caspische zee, samenge trokken en den Gouverneur van Kauka- sus naar Petersburg geroepen, om den krijgsraad bij te wonen. Het Engelsche gouvernement is over deze Russische krijgstoerustingen in het geheel niet gerust. Het weet, dat Rus lands aanspraken volstrekt niet van grond ontbloot zijn. Ondertusschen worden de moeilijkhe den der Engelsche regeering met den dag grooter, de toestand van zijn leger in Egypte steeds zorgwekkender. De Mahdi streeft er naar heel Egypte en heel de Noordkust V3n Afrika voor de Halve Maan te winnen. Zijne eischen worden steeds driester en zijne troepen toonen eene geoefendheid, die de Engel- schen verbaast. De volgende proclamatie, door den Mahdi uitgevaardigd, is waarlijk niet ge schikt, om den Engelschen moed te ge ven »Ik verklaar voor God en voor den profeet, dat ik het zwaard heb opgevat niet met het doel een aardsch rijk te stich ten of schatten te verzamelen of een prachtig paleis te bezitten, maar om de geloovigen bij te staan en te troosten in de slavernij, waarin zij door de onge- loovigen gehouden worden, en om het Rijk der Muzelmannen in zijn vroegeren luister te herstellen. Ik heb dus besloten het zwaard over te brengen van Khar toem naar Berber. Vervolgens zal ik naar Dongola, Cairo en Alexandrië gaan, en in alle steden de Muzelmansche wet en de Muzelmansche regeering weder invoeren. Uil Egypte zal ik mijne schre den richten naar het land van den pro feet, ten einde de Turken van daar te verjagen, wier bestuur niet beter is dan dat der ongeloovigen, en ik zal het land van Arabië met zijne twee heilige ste den (Mekka en Medina) aan den Islam teruggeven. Zonen van Ismail, gij kunt u er op voorbereiden mij weldra in uw midden te zien, gewapend met het zwaard des geloofs." Ondertusschen zoover is de Mahdi nog niet, en zoover zal hij wel niet ko men ook, want dan zou ook het Suez- kanaal in de macht van de Arabieren vallen en dat konden en zouden de Mogendheden nooit gedooaen. Onzijdig heid toch van dit kanaal is een der eerste beginselen van de Europeesche politiek. Niettegenstaande het dadelijk ge vaar voor eene botsing tusschen Enge land en Rusland aan de grenzen van Afgha nistan geweken is, blijft men ijverig met toerustingen voortgaan tot een mogelijken krijg. In Engelsch-Indië staan drie leger korpsen, te zamen ongeveer 50.000 man sterk, gereed om op het eerste sein te vertrekken, terwijl de Admiraliteit naar Davenport, Chattam en Portsmouth be vel zond om de daar liggende oorlog schepen voor een onverwijld vertrek ge reed te houden. De onderkoning van Indië had een onderhoud met den Emir van Afghanistan. In Rusland tracht de oorlogspartij den Rijkskanselier Von Giers, die meer voor een vredelievende oplossing der bestaande geschillen is, te doen vallen. Ook is er sprake van een of- en defensief verbond tusschen Rusland en Turkije. Dit laatste klinkt vrij onwaarschijnlijk, al is het ook zeer begrijpelijk, dat het de Porte best zou schikken, op die wijze hare schuld aan Rusland af te betalen. Al die vreesaanjagende berichten zijn echter eenigszins in strijd met de verkla ringen van Gladstone in het Lagerhuis, dat nog altijd van Rusland antwoord wordt gewacht op eene belangrijke mede- deeling van Lord Granville en dat door dat antwoord beslist zal worden of er verdere onderhandelingen te Londen zullen plaats hebben of wel een onder zoek in loco. Men verzekert, dat het antwoord van Rusland op de Engelsche nota ver zonden, maar nog niet door dit gouver nement ontvangen is. Naar hetgeen er van uitgelekt is, meenen sommigen, dat de inhoud verzoenend is, terwijl weer anderen denken aan tegenvoorstellen, om de onderhandelingen slechts te rekken, ten einde het geschil door een compromis uit den weg te doen ruimen. Tusschen Frankrijk en China heb ben weder vredesonderhandelingen plaats. Een hevige orkaan heeft aan de oostkust van Madagascar gewoed. Twee Fransche schepen en een Amerikaansche bark leden er schipbreuk, en zeventien menschen kwamen daarbij óm het leven. Te Sangatte, in het Fransche de partement Nauw van Calais, is een kind van vijf maanden 's nachts in zijn wiegje door ratten aangevallen. Toen de ouders, door het geschreeuw van de kleine ont waakt, hem te hulp kwamen, zagen zij een rat, die aan den rechterarm van het kind knaagde en een andere die op het gezichtje wilde aanvallen. De ratten gin gen toen onmiddellijk op de vlucht; maar de kleine is zeer ernstig gewond. Een hevige veepest-epidemie is uitgebroken in het Perzische district Resht. In slechts eene maand tijds bezweken daar ruim 50000 runderen. De Russische regeering heeft nu allen invoer van vee aan die grenzen streng verboden, De ongelukkigen, die het slacht offer zijn geworden van het mijnongeluk te Saarbrücken, 175 in het geheel, laten 141 weduwen en 146 kinderen na. Omtrent hen verneemt men nog, dat zij, die den dood door verstikking gevon den hebben, er uitzagen alsof zij inge slapen waren, daarentegen waren ande ren ontzettend verminkt. Ongeveer vijftien lichamen of lichaamsdeelen vond men beter niet op klaarlichten dag naar bo ven te brengen. Het waren de lijken, die het laatst gevonden zijn en die ten gevolge van de groote warmte reeds in vergevorderden staat van ontbinding ver keerden. Men liet de kisten in de mijn neder, waarin de lijken gelegd werden, om ze 's avonds, toen het donker was, op te halen. Treurige tooneelen hadden meermalen aan den ingang van de mijn plaats, wanneer het lijk door nabestaan den werd herkend. Dikwijls was het eenige herkenningsteeken de kleur der kousen of de vorm der schoenen. De heer J. F. Bolderdijk, thans te Amersfoort woonachtig, is boenoemd tot onderwijzer te Oosterhuizen. Indien de ingediende kiestabel door de Tweede Kamer aangenomen wordt, dan verliest de gemeente Amersfoort de volgende plaatsen: Apeldoorn, Harderwijk, Ermeloo, Putten, Nijkerk, Hoevelaken en Bunschoten. Het krijgt daarvoor in de plaats, Houten, Schalkwijk, Tuil en 't Waal, Bunnik, Wijk bij Duurstede, Koten, Langbroek, Leersum, Amerongen, Rhenen, Doorn, Driebergen, Rijsenburg, Werkho ven, Odijk en Kuilenburg. Op 1 Januari 1885| bevonden zich in deze gemeente 1739 kinderen boven zes en beneden twaalf jaar. Uit eene lijst, die op de Secretarie ter inzage ligt, blijkt dat vaq dit aantal 295 kin deren niet voorkomen op de lijsten door de hoofden van scholen opgemaakt. Uit den staat, door de Amersfoort- sche Spaarbank opgemaakt, blijkt dat op 1 Januari 1885, achthonderd twee en zestig deelnemers waren, d. i. 46 meer dan in het vorige jaar. Aan uitbetalin gen van kapitaal en renten was zij schul dig aan 164 dienstboden, 86 handwerks lieden, 64 ambtenaren en kooplieden, 72 landbouwers,17 militairen en zeelieden, 300 minderjarigen en zonder beroep, 72 vereenigingen en 87 beambten of bedien den samen f201173,46. Terwijl zij aan 265 inleggers heeft uitbetaald de som van 38444,31 gulden. Het aantal zitbanken in de stads- plantsoenen alhier zal binnen kort met een zestal worden vermeerderd. Twee banken zullen geplaatst worden bij Monnikendam; één tusschen de Konings- en Bloemendalsche poorten één tusschen de Bloemendalsche- en Koppelpoorten één tusschen de Molenstraat en de Hoo- gere Burgerschool en één tusschen Arni- citia en de Utrechtsche straat. Met de bestaande banken maakt dit een getal van tien. Voor moede wan delaars in onze lieve plantsoenen is dan voldoende gezorgd, 't Is te hopen, dat de politie een voortdurend nauwlettend toe zicht blijft houden, opdat niet ook de nieuwe banken op allerlei wijze worden bevuild, waardoor het onmogelijk wordt de banken, die op de schoonste punten geplaatst worden, te gebruiken. Zaterdag j. 1. zijn alle manscnappen der vereeniging voor werkverschaffing, op vijf na, ontslagen. Dat vijftal, nog benoodigd voor het begrinten van een gedeelte Gasthuislaan, krijgt ook morgen gedaan. Het Bestuur zelve heeft Zaterdag zijne laatste wekelijksche vergadering gehouden. Tweederlei doel heeft de ver eeniging bereikt. Vooreerst heeft zij gedurende de drie kwaadste maanden van den winter aan een honderdtal hoofden der meest ver armde en talrijkste gezinnen brood ver schaft en ten andere nuttige werken tot stand gebracht, als het aanleggen van wandelpaden op den Amersfoortschen berg, het begaanbaar maken voor wan delaars en voerlieden van de Gasthuis laan en het wegruimen van de onooge- lijke verzanding der beek bij Monniken dam. Genoemde werken zouden zeker niet tot stand zijn gekomen, indien boven genoemde Vereeniging het niet tot haren taak had genomen, liet ligt natuurlijk als van zelf op onzen weg, nu de werkzaamheden geëindigd zijn, in naam der burgerij hartelijk dank te zeggen aan het Bestuur der Vereeni ging, met zijn wakkeren President, dat veel tijd, veel zorg en moeite r.iet geacht heeft, maar ten bate der verarmde inge zetenen gaarne ten offer bracht. Maar dank ook aan onzen gemeente opzichter, den heer P. van den Hoolf, die op het eerste aanzoek van het Bestuur, aanstonds bereid was de vereeniging technisch te steunen en geheel belange loos gedurende al dien tijd met ijver het plan der vereeniging tot uitvoering heeft gebracht. Een woord van bijzonderen lof mag almede niet onthouden worden aan de lieeren van Rijn en Westerhof, aannemers der lijn Amersfoort-Nijmegen. Groote uitgaven toch hebben zij der ver eeniging bespaard door het in bruikleen geven van omstreeks 200 kruiplanken en 60 kruiwagens. Maar ook de Burgerij van Amersfoort heeft veel sympattie voor de zaak der Amersfoortsche werkverschaffing betoond. Door giften voor eens en het aanvaarden van het lidmaatschap, tegen eene jaar- lijksche contributie, heeft zij de vereeni ging tot bedoeld weldadig werk in staat gesteld. Toen wij onlangs in onze courant mede deelden, dat de gasthuislaan misschien wel niet zou kunnen worden afgewerkt, door gebrek aan steenen, werd aanstonds door onderscheidene burgers kosteloos daarin voorzien en werden het Bestuur wel 40 karren steenen aangeboden. Zie, dat is lofwaardig en verdient dank baar te worden herdacht. Voor den werkenden stand te Amers foort is een kwade winter gelukkig achter den rug, een winter zooals we dien nooit terugwenschenWij weten niet of er nog dit jaar aan de algemeene malaise een einde komt. Maar dit hopen wij, dat Besiuur en ingezetenen, als de nood weer aan den man mocht komen, voor den verarmden medeburger dezelfde offer vaardigheid zullen toonen. VERGADERING van den RAAD der gemeente Amersfoort op Donderdag, den 2 April 1885, des namiddags ten l'/jure. Punten van behandeling: 1. Missieve van Ged. Staten houdende bedenkingen tegen de verordening tot wijziging der artt. 126 en 127 van het algemeen politie-reglement. 2. Verordening tot aanwijzing van het gedeelte der gemeente, waarop de be palingen van art. 126a van bovenge noemde verordening van toepassingzijn. 3. Ontwerp-besluit tot afschrijving van aanslagen in den hoofdelijken omslag, wegens vertrek, enz., dienst 1884. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver koop van boomen in verband met het leggen van eene brug bij de Militaire Stallen. 5. Reclame van den heer M. de Pool tegen de Kiezerslijsten. 6. Mededeeling ten aanzien van het be sluit van Ged. Staten tot vaststelling van de gemeente-rekening over 1883. Zondag 5 April des 's morgens ten half tien uur, en des 's avonds ten vijf uur en Maandag den 6 April des 's morgens ten half tien uur, zal in de Vrije Ger. Gem. alhier de Godsdienst oefening geleid worden, door den Heer Hartkamp, van Meppel. In den nacht van Zondag op Maan dag heeft een jonge rnan in de Utrecht sche straat alhier, door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Men zegt, dat de ongelukkige tot deze wanhopige daad gekomen is uit vrees voor gevangenisstraf, die hij vermoedde, dat volgen zou op een door hem gepleeg de wandaad. Twee der heuvels op den Amers foortschen berg, door de vereeniging tot werkverschaffing alhier aangelegd, zullen van zitplaatsen voorzien worden. Men kan dan nog meer op zijn gemak de prachtige vergezichten in oogenschouw nemen. Een der treinen van den Ooster- spoor, die Zaterdagmiddag van hier naar Amsterdam vertrok, is bij Hilversum ge derailleerd. Ofschoon de locomotief tot aan de buffers in het zand gewoeld was en een goederenwagen overeind door een wagen 2e klasse gedrongen was, zijn er geluk kig toch geene persoonlijke ongelukken te betreuren geweest. Door den hevigen schok werden twee koeien uit den trein geworpen, wier pooten, naar men zegt, hierdoor gebroken werden. Door den Uitgever F. B. van Ditmar te Utrecht, zijn we aangezocht de aan dacht onzer lezers te vestigen op een door hem uitgegeven weekblad, Onze jongens" genaamd. De naam duidt genoegzaam aan, dat we ditmaal te doen hebben met eene courant voor onze kinderen, eene uitgave, die ons bepaaldelijk toelacht, omdat we onzen jongens en meisjes niet gaarne elke courant, voor groote menschen be stemd, in handen geven. Niet elke redactie toch is even nauw gezet uit hare kolommen verwijderd te houden, wat met kieschheid in strijd is. We vinden het dus voortreffelijk, dat onze groote jongens, door een weekblad als dit, waarvan we het proefnummer voor ons hebben, in verstaanbare taal, op de hoogte worden gehouden van het geen er in het binnen- en buitenland al zoo voorvalt. Want jvoor jongens van hoogere burgerscholen en gymnasiums is deze courant toch zeker bestemd; daar voor kleineren de inhoud bepaald te wijs is. Het weekblad „onze jongens." staat onder Redactie van Johannes en heeft tot medewerkers de specialiteiten in dat genre, de heeren Ant. L. de Rop en W. F. van Oostveen. Redactie en Abonnementsprijs (f3.50 per jaar; waarborgen, dunkt ons, den Uitgever een groot aantal abonnés, die we hern van harte toewenschen. 318de STAATS-LOTERIJ. EERSTE KLASSE, Trekking van 30 en 31 Maart. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs Tan f 3000 No. 8729. Prijs ran f1500. No. 18115. Pryzeu Tan f 20 1123, 1126, 1131, 1152, 1153, 1171, 1179, 1180, 1193, 3043, 3049, 3050, 3134, 3138, 3160, 3170, 3175, 3196, 3228, 3233, 3244, 3250, 3291, 4810, 4826, 4834, 4882, 4897, 4915, 4916, 4918, 4926, 4946, 4964, 4967, 5529, 5559, 5594, 5641, 5664, 5665, 5701, 5737, 5740, 5756, 5781, 5798, 5828, 5843, 7562, 7566, 7585, 7600, 8705, 8712, 8754, 8759, 8761, 8790, 8820, 8824, 8847, 8848, 8858, 8867, 18194, 18263, 18264, 18313, 18316, 18344, 18355, 18383, 18392, 18421, 18440, 18479, 18490, 18492, 20453, 20477, 20486, 20497, 20501, 20513, 20531, 20542, 20577, en 20578. Te zamen 92 prijzen. Oud, maar niet verouderd. Gisterenavond had in de Stads schouwburg, te Amsterdam, de voorstel ling plaats van Brcdero's Moortje. Zij overtrof blijkbaar de verwachting der zeer talrijk opgekomen toeschouwers, die dit voor tweehonderd zeventig jaar ge schreven stuk met klimmende belang stelling volgden en telkens hunne inge nomenheid luide te kennen gaven. Dank zij de toewijding, waarmede de artisten van het Nederlandsch Tooneel het stuk hadden bestudeerd en het voordroegen, slaagde deze voorstelling zoozeer naar wensch, dat er reeds van eene tweede werd gesproken. Werd dit middel maar veel beproefd! Een der ijverigste bestrijders van het drankmisbruik schrijft aan het Handbl. het volgende: Iemand, die vroeger een dronkaard was deelt, in hoop dat het lotgenooten baten moge, het volgende mede: „Ik was een der ongelukkigen, die aan drankgebruik verslaafd zijn. Toen ik het gebruik ge heel naliet, gevoelde ik een martelende behoefte aan een prikkel, tevens over tuigd, dat een enkele teug drank of wijn de oude drankwoede zou wakker maken. Ik kon niet eten, werken of slapen. Een geneesheer te hulp roepend in mijn ellen- digen toestand, gaf deze mij den volgen den raad; „neem een half ons gemalen quassia, kook die in een pint azijn en meng dan een theelepel van dit kooksel in een weinig [water zoo dikwerf de drankdorst zich overmatig gevoelen doet." Ik heb dien raad gevolgd en het meng sel zoo opwekkend en versterkend be vonden, dat het ziekelijk .hunkeren naar drank er voor week. Ik heb er mede volgehouden totdat ik aan het middel geen behoefte meer gevoelde. In twee jaren heb ik nu niets wat bedwelmen kan, geproefd en er geen behoefte weer aan gevoeld. Enkelen mijner bekenden hebben het middel met even gunstig ge volg gebruikt, en deze uitkomst dringt mij het meer algemeen bekend te maken, wellicht kan het ook anderen ten goede komen, die voor huune maag aan een onschadelijken prikkel behoefte hebben en daardoor in gevaar verkeeren, dien te zoeken bij dranken, die bij aanvang mo gen schijnen te baten, maar al spoedig erger kwaad blijken, dat het ongemak, dat zij moeten heelen." Kleine oorzaken, Groote gevolgen. Dat kleine oorzaken dikwijls groote gevolgen kunnen hebben, werd onlangs weder bewezen ter terechtzitting van de Arrond-Rechtbank te Amsterdam. Gebr. S., houthandelaren, hadden van den heer H. L., eveneens houthandelaar, ruim f1700 te vorderen, verhoogd met 5 cent voor een plakzegel. Tot betaling daartoe gedagvaard, ver klaarde laatstgenoemde, bij monde van zijn raadsman, wél de hoofdsom doch niet de 5 cent voor het quitantiezegel te willen betalen1". „omdat de waarde van dat zegel door hem niet genoten was2". omdat hij geene kwijting van de eischers verlangde, en niemand tegen zijn zin een bewijs van schuldkwijting kan worden opgedrongen,"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2