BUITENLAND. Plaatselijke berichten. dit alles afgedaan kreeg, vóór hare groote vacantie, blijft haar dan nog genoegzame tijd over voor de behandeling van het werkelijk belasting-hervormende voorstel- van Dedeml Voor het regeeringvoorstel tot wijzi ging der kiestabel, dat behandeld moet worden? Voor de ontwerpen tot invoe ring van het strafwetboek9 Voor onderscheidene kleine wetten, die mogelijk nog zullen worden aange boden Wij weten het niet, maar hebben reden te vreezen, tenzij het al meFstoom geschiede. Nu de gewijzigde drankwet is aan genomen en werkelijk op verbeteringen bogen kan, is het te hopen, dat zij ook streng worde gehandhaafd. Hiertoe dient, meer nog dan vroeger, vooral op open bare dronkenschap te worden gelet. Indien er nu nog menschen op de straat zich dierlijk toonen, ten koste van het rustige publiek, al was het alleen maar door het zedelijk bewustzijn te kwetsen en te beleedigen, dan behooren zulke individuen zonder mededoogen onschade lijk te worden gemaakt. Het publiek kan en moet hiertoe krachtig medewerken. Met blijdschap kan het feit geconsta teerd worden, dat door de werking der bestaande wet het aantal drankgelegen heden met 11000 verminderd is, dat het verbruik van 9.8 tot 9 -4 Liter per hoofd gedaald is en, dat bij publieke verma kelijkheden, bij lotingen voor de natio nale militie en dergelijken vrij wat minder bekeuringen plaats hebben dan vroeger en dat de zedelijke werking der wet op de bevolking duidelijk valt waar te nemen. Toch blijft -eene nog strenger handhaving der nu gewijzigde wet plicht, opdat nog grooter afschrik voor de straf des rechters, meer schaamte voor publiek schandaal en nog grootere verheffing en verhooging van hel gevoel van persoonlijke eigen waarde teweeg gebracht worde. De Koning, de Koningin en het prin sesje komen Dinsdag a. s. met hun ge volg te Amsterdam. Men zegt, dat de Koning, om gezondheidsredenen, zich veel minder aan het publiek veitoonen zal, dan dit anders wel het geval is. De Raad van Buiksloot heeft B. en W. opgedragen van het voorgevallene, ten aanzien der collecte voor de «School met den Bijbel" aldaar, eene brochure samen te stellen en te doen verspreiden. Voor eenige dagen waren te Meppel een man en een vrouw aan typhus over leden. Verscheidene van hunne te Leeu warden vertoevende familieleden, schip pers, begaven zich naar Meppel ter bij woning van de begrafenis. Niet minder dan 7 hunner werden daarop door dezelfde ziekte aangetast. Reeds zijn er 2 van overleden. De 5 overigen worden sedert Donderdag jl. in het hulpziekenhuis (be stemd voor lijders aan besmettelijke ziekten) te Leeuwarden verpleegd. De Elfde Algemeene Vergadering van den Nederlandschen Militairen Bond is bepaald op Donderdag 9 April 1885, des voormiddags ten 10 ure, in het «Tehuis voor Militairen" te Utrecht. Men zegt, dat er ernstig aan ge dacht wordt den heer W. Baron van Goltstein, oud-minister van Koloniën, te benoemen tot Nederlandsch Gezant te Parijs. Een hevige brand brak deze week uit te Amsterdam, op het Wittenburger- dijkje, in de benedenvertrekken van een kaasvenster. Het huis, dat op drie verdiepingen door 8 gezinnen bewoond werd, stond in een ongeloofelijk korten tijd in lichte laaie vlam. Op de 3e verdieping is de oude moeder, uit een gezin van 4 personen, gestikt. Op de 2e verdieping woonde de scheeps timmerman Schippers, die 5 kinderen had. Drie er van kwamen in de vlam men om, één viel bij eene poging tot redding dood en het vijfde, een gebrek kig knaapje met beugels aan de voeten, redde zich door langs drooglatten te krui pen, die van het brandende perceel op een ander waren gelegd. Twee stoom spuiten, een handspuit en twee brand- kranen hadden 2 uren noodig, om aan den woedenden brand een einde te ma ken. Het geheele perceel is uitgebrand en de benedenwoner, zegt men, dat in hechtenis genomen is. Zoo fel was de brand, dat in de huizen aan de overzijde de kanarievogels in hunne kooien stikten. Behalve de bovengenoemde kinderen van Schippers, heeft nog een knaapje van 3 jaren het leven verloren. Vier per sonen worden nog in het gasthuis ver pleegd. De heer van 't Lindenhout, Direc teur der weesinrichting te Neerbosch, heeft van zijne reizen ,<Joor een gedeelte van Zuid-Holland meegebracht, de som van f 3400, waaronder f 938 van de Marlha-vereeniging te Rotterdam. De heer Dr. R. Klinkert, arts, adsi- stent-geneesheer aan het ziekenhuis te Rotterdam, is benoemd tot Directeur aan het opterichten gesticht tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuw lijders in Nederland. Twee kooplieden waren ter gele genheid der Palmpaardenmarkt te Guur in den ochtend, op den Catharijne Singel, te Utrecht, aan het onderhandelen over den verkoop van een fraai paard, waar van de prijs tot f 800 liep. Nadat de koop was gesloten en de gebruikelijke afdraving had plaatsgehad, viel het beest tot groote ontsteltenis van kooper en verkooper plotseling dood. Tusschen dezen ontstond nu een woordenwisseling, wie de eigenaar van het paard was. Dinsdag a. s. geeft de kapel der Utreehtsche schutterij in veieeniging met het symphonie-orkest een feestconcert ter eere van hunnen directeur den heer C. Coenen, ter gelegenheid van zijnen 25- jarigen diensttijd. Bij die gelegenheid ontvangt hij tevens kostbare geschenken van de officieren der schutterij, van de Utr. afdeeling van de Maatschappij van Toonkunst, van het Schouwburgbestuur, van het Studenten concert en van verschillende muzikale vereenigingen en vereerders. De zendingsdag der Utreehtsche Zendingsvereeniging zal te Utrecht ge houden worden op 28 dezer. Den 27sten examen der kweekelingen. Dien avond bidstond in de Domkerk, voorganger ds. Hogerzeil van Amsterdam. Den 29ste 's morgens 9 uur samenkomst van be stuursleden, correspondenten en afge vaardigden in het Geb. voor Kunsten en Wetenschappen. Te één uur bijeenkomst in de Domkerk en inzegening der kwee kelingen H. Hendriks en J. v. Splunder, waarbij toespraken zullen gehouden wor den door ds. Voorhoeve Jr., van Katwijk aan Zee en ds. Van Wijk, van Enkhuizen. Na afioop gemeenschappelijke maaltijd a fl, mits drie dagen vooraf zich aan meldende bij den heer Vermeijs, Oud kerkhof te Utrecht. Des avonds gezellige bijeenkomst in het Geb. v. K en W., waarbij allen, die de zaak der Vereeniging voorstaan worden uitgenoodigd. Het is thans zoo goed als zeker, dat Baron Schimmelpenninck van der Oije van Nijenbeek voor 's Gravenhage tot lid der Tweede Kamer gekozen wordt, naardien hij thans candidaat gesteld is door Anti-revolutionairen, Roomschen en Conservatieven aldaar. De feestelijke opening van den tram weg RenkumWageningen heeft Don derdag in tegenwoordigheid van den Mi nister Heemskerk en vele andere nota belen plaats gehad. Bij de welbekende firma Adriaan Schakel, Heiligenweg te Amsterdam, zijn tegenwoordig zakken van carbolpapier te verkrijgen, welke bijzonder geschikt zijn tot opberging van bont- en andere stoffen, die een tijdlang niet gebruikt worden. De voorwerpen zijn er van de lucht in afgesloten en meteen gevrij waard voor liet bezoek van vernielzieke insecten. Te Wageningen heeft de Commis sie voor Werkschaffing aldaar verslag uitgebracht over de verrichtingen in den afgeloopen winter. De uitgaven hebben bedragen voor het rietmatten ƒ1350.40, voor het maker, van kachelblokjes f 552.80, voor het harden van grint ƒ313 21, voor het ophoogen van grond langs den dijk ƒ247.741. Totaal uitgaaf ƒ2434.151/). De ontvangsten hebben bedragen 1425.38, waaronder 200 van den Burgemeester namens Z M. den Koning, 350 van een tooneelvoorstelling, enz. Van de rietmatten, blokjes en grint moet nu nog 1008.77'/j betaald worden. Wat dan nog overblijft, zal in de spaarbank worden belegd. Woensdagmiddag is de boerderij «de Plantasien, bij Barneveld, met een grooten voorraad rogge en gedorscht ko ren, een prooi den vlammen geworden. De inboedel en het vee zijn grootendeels gered, de schuur en de berg bleven be houden. Het huis, toebehoorende aan W. Baron,van Nagell, was, naar men zegt, niet egen brandschade verzekerd. Uit het verslag van de Verzeke ringsbank «Kosmos« te Zeist, over 1884, uitgebracht in de gisteren gehouden verg. van aandeelhouders, bleek, dat ofschoon dit jaar niet zulke gunstige uitkomsten heeft opgeleverd als het vorige, het toch voor de ontwikkeling en den vooruitgang der Maatschappij een zeer belangrijk tijdvak was. De rekening en verantwoording wees een winstcyfer aan van f 40,320,92 '/a, terwijl aan de verzekerden, voor zoo verre zij daartoe gerechtigd zijn, uit de winst over 1884 een dividend van 10 pCt. hunner jaarlijksche premie wordt uitgekeerd. De omstandigheid, dat de zittingen van het Engelsche Parlement verdaagd zijn tot 9 April a. s. en de Koningin met Prinses Beatriee uit Windsor naar Aix-les-Bains vertrokken is zou ons kunnen doen gelooven, dat de spanning tusschen Engeland en Rusland voor het oogenblik minder critiek is. Ook geeft tot deze vooronderstelling wel eenigszins aanleiding de afzending van Ruslands antwoord op de Engelsche nota, die naar men zegt, een verzoenenden inhoud moet hebben. Ook de Engelsche bladen beginnen een anderen toon aan te slaan. Men schijnt in Engeland eindelijk te gaan begrijpen, dat een oorlog met den Russischen kolossus, althans nu, aller minst gewenscht is. Zonder de hulp van een landmogendheid toch is Engeland tegenover Rusland geheel machteloos, is het voor dit land een zelfmoord en kon het moderne Carthago wel eens geheel te gronde gaan. En hierom zat het wel waar zijn, wat de Köln. Zeitung schrijft, dat Engeland zich ten strijde gereed maakt juist om den oorlog te vermijden. Hachelijker dan in Engeland nog is thans de toestand in Frankrijk. Men weet, dat laatstgenoemd land in oorlog is met China, ook al over eene nietig heid. Gelijk het in Frankrijk gewoonlijk ging heeft de regeering ook thans weer voortdurend zeer mooie berichten ver schaft, die deden gelooven alsof het Fransche leger slag op slag bij een treffen met de Chineezen, de overwin ning bevochten had. Thans waait de wind echter uit een anderen hoek. Ver schrikkelijke en ontmoedigende tijdingen kwamen in. De Fransche troepen leden twee zeer groote nederlagen. De eerste on- derGeneraal Negrier bij Dong-dang. Onge veer 300 man werden gedood en ge kwetst. Nauw had de Temps daarvan een rooskleurig verhaal gegeven of op nieuw komt bericht, dat dezelfde generaal bij Quan Sen verslagen en deze stelling door de Chineezen genomen werd. Den vol genden dag kwamen deze terug en nu begonnen ze met de Franschen een ver verwoeden strijd, die diie dragen duurde. Négrier, die geene mondbehoeften ge noeg had, trok zich terug in de richting van Dangson maar met een verlies van minstens 1500 man aan dooden en ge kwetsten. Toen nu de tijding van deze nederla gen kwam, interpelleerde men in Frank rijk de regeering en de heer Delafosse zeide, dat het onverantwoordelijk was, dat duizenden menschenlevens werden opgeofferd aan de laakbaarste doeleinden. Ferry wist eerst den storm nog te be zweren, maar toen hij een crediet van 200 millioen francs vroeg, om de noo- dige troepen naar Tonkin te zenden en Courbet Petehili te doen belegeren, toen brak de bom eerst los. De Kamer weigerde en drukte hiermee haar wantrouwen in het beleid der re geering uit. Daarop nam het Ministerie collectief zijn ontslag. Delofosse verge noegde zich hiermee nog niet eens, maar wilde de ministers in staat van beschul diging stellen. Zóó ver ging echter de meerderheid nog niet. Zeer stormachtige zittingen, zooals we die in Frankrijk gewoon zijn, hebben plaats gehad. Het kabinet is ondertus- schen gevallen, na een hardnekkigen strijd. Gevallen door het najagen van hersenschimmen, ten koste van zooveel kostbaar menschenbloed. Misschien dat Frankrijk in China ver der de nederlaag lijdt. En als het, hierdoor gedwongen, eindelijk vrede sluit, dan zal deze vrede oneindig minder eervol zijn dan voor eenige maanden. In het hospitaal «Mathildenstift" te Metz, vond dezer dagen eene zeer belangrijke operatie plaats. Een boer uit de onstreken van die stad leed sedert geruimen tijd aan aller lei kwalen, die door een groot gezwel aan het benedenlijf werden veroorzaakt. Verscheidene doctoren en een profossor uit Straatsburg verklaarden het gezwel voor een gevaarlijk kankerproces te hou den. Aangezien er weinig uitzicht op een gunstig resultaat bestond, aarzelden de geneesheeren, om tot de gevaarlijke ope ratie over te gaan, maar op de smeek beden van den zieke, die duldelooze pij nen leed, besloot een te Metz gevestigd doctor de operatie te ondernemen. Toen hij er toe overging om het ge zwel te verwijderen, kwam hij tot de ontdekking dat hij met een etterzak te doen had, waarin zich een. konijnen beentje bevond dat de zieke twee jaren geleden had ingeslikt. Nu de stoffen uit het abces en het kwaadaardige beentje verwijderd zijn, is de patiënt zeer welvarende. Met de Egyptische financiën is men nu provisioneel in 't reine. Ook het La gerhuis heeft met 294 tegen 246 stem men de internationale regeling goedge keurd. De failliete boedel is dus wel te verstaan voorlonpig door de mogend heden geregeld, en zullen volgeneen leening van 108 millioen belastingen ook door de vreemdelingen op te bren gen en 5»/° korting op de coupons, ge durende 2 jaren De Emir van Afghanistan is te Rawil Pindi aangekomen en werd dooi den Onderkoning van Indië ontvangen, omringd van 25000 soldaten. Het gerucht bevestigt zich, dat te Kardofan een opstand tegen den Mahdi is uitgebroken, onder aanvoering van zekeren prediker El Makki. Vele stammen hebben zijne partij gekozen, tegen den Mahdi. Ais dit waar is, zou dit Engeland nog wel ten goede kunnen komen. Heden ontving de Russische am bassadeur te Londen, door eenjKabinets- koerier, het antwoord der Russische re geering op de depêche van Lord Gran ville. Het zal heden aan Lord Granville worden overhandigd. Wel 100000 feestelingen zijn reeds Dinsdag te Berlijn aangekomen, om Bis- mareks verjaardag te vieren. De stad had een feestelijk aanzien. Des avonds had eene fakkeloptocht plaats, waaraan door 10000 menschen deelgenomen werd en die vijf kwartier duurde, alvorens zij Bismarcks paleis was gepasseerd. Zeker 800000 dicht opeengepakte toe schouwers woonden deze optocht bij. Cnder de voorbijtrekkende wagens be vond zich ook het zoogenaamde «kunste naarschip", dat door 8 paarden getrokken werd, rijk met goud en bloemslingers en vlaggen versierd en bemand was met muzikanten in kostuum, commissiën van studenten en kunstenaars, leden der re- gelings-commissie. Van verschillende zijden wordt het gerucht bevestigd, dat graaf Herbert Von Bismarck, op den 70en jaardag zijns vaders (1 April) het praedicaat van prins zou ontvangen. Zijn benoeming tot on der-staatssecretaris bij Binnenlandsche Zaken zal ook niet lang uitblijven. Ver moedelijk zal hij ook wel eenmaal de opvolger zijns vaders in het beleid van de buitenlandsche zaken worden. De beide Fransche Kamers heb ben eergisteren met algemeene stemmen de som bewilligd, door het afgetreden Kabinet aangevraagd ten behoeve der voortzetting van den oorlog in Tonkin en China. Die som, weet men, bedraagt 50 milloen francs. Daarop is men voor- loopig uiteengegaan. Misschien krijgen de Franschen een ministerie-Freijcinet. De opdracht tot samenstelling er van is hem ten minste gedaan, maar hij is in zijne po gingen nog niet geslaagd, hoewel daar te lande altijd veel liefhebbers zijn. Vertraging ontstaat van zelf, omdat de onderscheidene portefeuilles onder de verschillende fracties der republikeinen moeten worden verdeeld. Gister is een bericht ingekomen van eene overwin ning der Franschen in China. Courbet heeft n. 1. de Pescadores, eene eilanden groep in de straat van Formosa geno men. Kort voor het vertrek van de kei zerin van Oostenrijk, ontving de heer J. J. L'Ami, pastoor van de R. K. Ge meente te Zandvoort van H.M. een prachtigen matzilveren beker ter geschenke met opschrift. Thans zond H.M. uit Weenen een inderdaad vorstelijk geschenk aan de kerk aldaar, bestaande in een prachtig bewerkt wit zijden damast mis gewaad, rijk versierd met gouden bor duursel en de keizerlijke kroon, eveneens in goud gestikt. De keizerin schonk ook aan het genoot schap Liefdadigheid Naar Vermogen een bedrag van f200. De Koning van Spanje is aan een groot gevaar ontsnapt, naardien een complot ontdekt is, dat voornemens was hem te vermoorden. De 70-jarige Vorst Otto van Bis marck heeft op 1 April zijn verjaardag gevierd en het Duitsche volk met hem. Kosten noch moeiten zijn gespaard, om het feest luister bij te zetten. Grooter omvang zal dit voorzeker nog nemen, als de Prins in het volgend jaar den dag herdenkt, waarop hij voor 50 jari gen aan de Pruisische diplomatie ver bonden werd. Een aantal kostbare en eigenaar dige geschenken zijn aan Bismarck op diens verjaardag toegedacht. De Keizer schonk hem een gouden Vorsten-kroon met opschrift, het overige Keizerlijke gezin eene prachtige schilderij van Anton Werner, en verder zijn een aantal bloemen, kransen, wijnen, bieren, ham men, worsten, taarten, hoeden, laarzen, pantoffels, enz. enz. aangekomen, die een welsprekend getuigenis afleggen van de algemeene vereering van het Duit sche volk voor zijn grooten Staatsman. Een oude Europeesche weduwe, die niet in goeden doen verkeert, ontving dezer dagen van een onbekende de som van f 380,475 met een ongeteekend briefje van den volgenden inhoud Geachte Mevrouw I «Toen ik uw achtbaren, alom bemin den echtgenoot voor zes jaren te Klatten ontmoette, leende hij mij twintig gulden, daar ik zoo'n verschrikkelijke armoede leed. Een jaar daarna ontving ik een erfenis en besteedde die aan de oprich ting van een tokozaak te Soerabaija on stak ik ook die twintig gulden in den handeldeze som is nu na een tijdsver loop van vijf jaren tot f380,471 aange groeid. Ofschoon uw echtgenoot niet meer in leven is, acht ik mij verplicht die schuld inclusief de renten aan uaf te dragen. Een onbekend vriend" Bij het overgangs-examen op de Burgeravondschool alhier is het diploma uitgereikt aan B. Heilygers en J. Wel ling. Voorts werden bevorderd Van de le naar de 2e klasse: J. G. van Beek, B. A. Clemens, C. Hol, Pb. de Jager, E. G. Klein herenbrink, D. Ouwerkerk en F. Ouwerkerk. De zomercursus zal aanvangen den 14 April. Bij het toelatings-examen voor de rijksnormaalschool alhier zijn geslaagd Voor de 3e klasse, J. F. van Doornik. Voor de le klasse, H. W. C. Boersma, A. -C. J. Callenbach, M. de Lange, E. M. J. Ermeling, J. M. A. Roozendaal A. G. Beins, S. van den Hooff, J. de Jong, F. Gaemers, J. M. Klerk en A. van de Roemer. Voor de 2e klasse, werd de eenige as pirant afgewezen. Voor de vacante beurs, a f300, hadden zich 6 personen aangemeld. Het meest kwam hiervoor in aanmerking Willem Bekker, van Soest, waarom deze dan ook door den Schoolopziener aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken ter be noeming is voorgedragen. Van de 14 aspiranten voor de voorbe reidende klasse, moest slechts één wor den afgewezen. Toen we in ons nummer van Woensdag onzen lezers mededeelden, dat in onze plantsoenen nog 6 banken zullen geplaatst worden en daarbij de boop uit drukten, dat onze ijverige politie een wakend oog zou blijven houden over deze banken was geenszins ons laatste woord gesproken. De politie is niet alwetend en bracht het hiertoe nog niet zoo ver, dat ze overal tegelijk wezen kan. Het zou dus, ondanks den grootsten ijver harerzijds, nog best kunnen gebeuren, dat vieze lui hunne handelingen van vroeger herhaal den. Hierom richten wij ook tot de burgers het beleefde verzoek, dat zij de politie een handje helpen, door ook zelve op hare plantsoenbanken te passen. Als het noodig is, wij hebben dit, meenen we, nog al eens gezegd, behoort ieder bur ger een politieagent te wezen. De heer A. J. W. Farncombe Sanders, oud-inspecteur bij het lager onderwijs, een goede oude kennis van velen in on ze stad, is door Z. M. den Koning be noemd tot Ridder der Orde van de Ei kenkroon. Door het overlijden van Mr. Kien Eltzman zal deze gemeente binnen twee maanden een ander in diens plaats moe ten verkiezen tot lid der Provinciale Sta ten van Utrecht. In zake de onteigening ten behoeve van den spoorweg Amersfoort-Nijmegen tegen Jan Koppen, te Amersfoort, als gedaagde, en B. Krijnen, als intervenient, werd door de rechtbank vonnis gewezen. De rechtbank vereenigde zich met het rapport der deskundigen, stelde de ge heele schadeloosstelling aan den gedaagde te betalen, vast op f 13329.47 uit welke som deze aan (den erfpachter Krijnen, den intervenient, heeft te betalen voor diens schadeloostelling f 4659,50. En ver mits de bepaalde schadeloosstelling min der bedraagt dan de door den Staat aan geboden som, werd de gedaagde veroor deeld in alle kosten, ook die van den intervenient. Dinsdag is door B. en W. alhier, aanbesteed, het maken van den onder bouw der jSt. Andries- en Kamppoorten en was daarbij de minste inschrijver, de heer C. Lensing alhier, voor f3289. Het werk is hem gegund. Voor het maken van den bovenbouw, voor dezelfde bruggen, waren onderschei dene inschrijvingen ingekomen. De minste inschrijver hiervoor, was de heer J. Schaefer, te Dusseldorf, in massa voor f 8280. De gunning hiervoor is aange houden tot 8 April. 318de STAATS-IiOTEMJ. EERSTE KLASSE, Trekking van 1 en 2 April. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 400 No. 18259. Prijs van flOO. No. 18171. Prijzen van f 20 1118, 3032, 3047, 3144, 3223, 3245, 4822, 4904, 4920, 4934, 4954, 4987, 5526, 5535, 5556, 5631, 5661, 5673, 5674, 5765, 5767, 5768, 5802, 5804, 5857, 5861, 7555, 8702, 8709, 8736, 8766, 8789, 8797, 8830, 8868, 18138, 18152, 18157, 18162, 18197, 18281, 18425, 18459, 20459, 20461, 20491, 20558 en 20574. Te zamen 50 prijzen. Trekking 2e klasse 1316 April. Baarn. De persoon van L. A. in deze gemeente woonachtig, is door de Arrond. rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 10

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2