NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N°. 30. Woensdag 15 April 1885. Veertiende Jaargang VOOR abonnementsprijs I Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. Feuilleton. VERLOOCHEND. 4MERSF00RTSERE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Iugezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags eu Vrijdags. till Jill Van X—6 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertenticn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De uitslag der verkiezing te 's-Gra- venhage werd natuurlijk met de grootste belangstelling verbeid en het kan niet anders of het vernemen van den uitslag er van, dat de heer Sluiter verkozen werd, zij het dan ook slechts niet eene meerderheid van 19 stemmen of 5 stem men meer dan de volstrekte meerderheid, heeft in geheel het land een ongewonen indruk gemaakt, en heeft voor de naaste toekomst van ons land veel beteekenis. »De Kamer is weer om!" werd er ge roepen. Maar »de Kamer is niet om werd van andere zijde herhaald. En zoo is het. De liberalen hebben niet, zooals het Nieuws van den Dag meent, de meerderheid; neen 't is thans juist om de helft, 43 tegen 43; want de twee conservatieven kan men veilig tot de rechterzijde rekenen. De toestand is thans zoo, dat de drie verbonden partijen, als de liberalen een stemmig blijven, niets kunnen uitvoeren. En natuurlijk ook de liberalen niet, als de drie verbondenen eene lijn trekken. De parlementaire regeeringsvorm is hier alzoo feitelijk onmogelijk geworden. De Tijd raadt hierom den Kamerleden der rechterzijde aan eenparig hun man daat neer te leggen, om hierdoor de li beralen te noodzaken hetzelfde te doen en alzoo de beslissing in handen der kiezers te leggen. De bewering van sommigen, dat de nu verkregen uitslag het gevolg zou zijn van de afwezigheid van eenige kiezers, thans in 's Konings gevolg te Amsterdam, is niet van grond ontbloot. Minstens acht men, dat eene herstemming, bij aanwe zigheid dier kiezers noodig zou zijn ge weest. De werkinrichting voor Blinden te Utrecht, die overal in den lande deelne ming wekt, had op stoffelijk gebied in het afgeloopen jaar reden tot danken, zooals uit de volgende gegevens blijkt: Bracht de verkoop van de door de Blinden vervaardigde goederen in 1883 f23.143,03 op, in dit jaar steeg hij tot f30.185,06. Werd in 1883 aan grond stoffen voor f 17.097,61 verwerkt, in dit jaar klom dit cijfer tot f24.348,41. Was de netto opbrengst der jaarlijksche Ver- loling in 1882 f1045,67', in 1883 f1338,67', dit jaar bedioeg zij een hooger cijfer, dan tot hiertoe bereikt werd, nl. f 1604,11'. Ook de Contributiën stegen belangrijk, van f7423,37' in 1883 tol f8388,54 in 1884. Daarbij bedroeg het ziekengeld, uitgekeerd aan Blinden, die door krank heid belet werden te arbeiden, bijna f200.minder dan in het vorig jaar. Eindelijk werden ook dit jaar wedeiom 5 uitgelote aandeelen, ieder groot f 100, goedgunstig geschonken. Aan het jaarverslag over 1883/84 van de „Vereeniging tot bevordering van inwendige zending", te Doetinchem, be doelende de opleiding van jongelingen tot predikanten in de Ned. ilerv. kerk, ontleenen wij het volgende: In de in richting zijn thans 66 kweekelingen ge plaatst. om tot predikant te worden op geleid. De inrichting wordt aanmerkelijk vergroot, ten einde nog 30 a 35 jonge lingen op te kunnen nemen. Voor deze vergrooting is door 4 personen eene som van f 10,000 toegezegd, zoodat liet be- noodigde bedrag reeds voor de helft bijeen is. Behalve de vele overgangen van lagere naar hoogere klassen, zijn weder 12 jongelingen naar Utrecht ge gaan, waaronder één, die van uit de 5de klasse staatsexamen deed. Dit twaalftal heeft de plaats ingenomen, welke door ouderen, die hun proponents-examen deden, voor hen geopend was geworden. Het tekort was f2000 minder dan ver leden jaar. Voor deze stichting werd ontvangen f29,899.06. Uitgaven f30,147.70 Nadeelig saldo f248.64. De leden van het Genootschap voor landbouw en kruidkunde in de provincie Utrecht, zijn opgeroepen tot bijwoning eener algemeenen vergadering, den 25sten April e. k., in het hotel „Bellevue", te Utrecht te houden. Te dier vergadering zal de verkiezing moeten plaats hebben van eenen voorzitter van het hoofdbe stuur in de plaats van den heer J. A. Baron van Hardenbroek, overleden, en voor ondervoorzitter in de plaats van Jhr. mr. J. Huijdecoper Van Maarsseveen, die moet aftreden en niet herkiesbaar is. Voorts zullen o. a. de 2 volgende zeer belangrijke punten behandeld worden „Of het al dan niet wenschelijk is een fabriek voor boter- en kaasbereiding in de provincie Utrecht op te richten; en „Welke middelen zijn aan te wijzen orn hooge bouwlanden, die riiet geschikt zijn orn tot weiland te worden aangericht, meer productief te maken." Te Utrecht is de luitenant kapel meester C. Coenen voor liet front van het bataljon der schutterij als le luite nant geïnstalleerd. Des avonds werd een concert gegeven en werd hein een album door Jhr. de Muralt, namens eenige in gezetenen aangeboden. Na alloop van het concert ontving de Heer Coenen van het muziekkorps O. a. een pendule rnet coupes. De opbrengst der te Utrecht ge houden collecte voor liet fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft opgebracht de som van f912,92. Bij de verkiezing te Zaandam voor twee leden van den gemeenteraad zijn door de sociaal-democialen tot candida- ten gesteld de heeren Van der Stadt en Baart, die ieder vier stemmen kregen. Men behoeft dus vooreerst geene vrees te hebben, dat men een sociaal-demo craat in den Raad brengen zal. Op den Isten Januari 1885 bestond de bevolking in de Provincie Utrecht uit 162442 mannen en 104260 vrouwen, samen 206702 zielen. Uit het verslag dei geineente-reini- ging te Utrecht blijkt, dat te dier stede de vuilnis, gedurende het jaar 1884 ver kocht is voor f 1.20 per M'. De verkoop van den compost ging goed- Het grootste gedeelte dezer meststof ging naar de Veluwe, naar Zeist en naar verschillende streken in de Provincie Utrecht. Enkele ladingen zelfs naar Noord-Brabant, den Achterhoek en Limburg. De prijs er van was gestegen tot 3 gulden. Ook de beer- stolfen brachten hoogere prijzen op. Be halve dat hiervan meer dan 100 waggons (in cisternen of in fusten) naar Nooid- Braband ging, werd het grootst gedeelte in de omstreken van Utrecht gesleten. Van de nieuwe drankwet, zooals die door de Tweede Kamer verleden week is aangenomen, en bij de Eerste Kamer nog in behandeling komen moet, is reeds een afdruk verschenen bij de firma J. F. van Druten te Sneek en voor 10 cents verkrijgbaar gesteld. De firma heeft er zeker vast opgere kend, dat de Eerste Kamer ook nu hare gewoonte volgen zal, door goed te keu ren, wat de Tweede Kamer reeds aannam. Toch zou het kunnen zijn, dat de Eerste Kaïner hel wijzigingsvoorstel van de wet, die nog geene wet is verwierp. En dan zou de firma niet alleen schade lijden, maar ook verwarring stichten. Betreffende den moord op den Japan- sclien zaakgelastigde Sakurada schrijft de Haagsche Kroniekschrijver aan de N. G. Ct. nog het volgende Jeanne Lorelte, die op dit oogenblik in het ziekenhuis te Rotterdam wordt ver pleegd, moet eenige dagen voor den moord liaar geneesheer, Dr. P. alhier, geraad pleegd en hem verzocht hebben haar een aderlating le doen ondergaan. De dokter achtte dit volstrekt onnoodig; maar de reden lag dan ook alléén hierin, dat zij de juiste plek wilde leeren kennen, om zich een doodelijke wonde toe te brengen. Dat zij liet bepaalde voornemen had Sakurada te dooden niet alleen, maar ook zich zeiven van 't leven te berooven, blijkt uit het feit, dat haar broertje den Japanner zelf had gewaarschuwd zich uit de voeten te maken; terwijl Jeanne haar vader, onder toezending van 1900 francs, daags voor den moord had geschreven: quand vous recevrez cettc lettre je n'exis- terai plus." Daarop kwam de oude vader dan ook onmiddellijk naar den Haag, waar hij het gebeurde vernam. De instruc tie der zaak moet aan het licht hebben gebracht, grootendeels door Jeanne's be kentenis, dat Sakurada haar 3000 francs had gegeven, om van haar ontslagen te zijn. Zij had de soin wel aangenomen, doch alleen met het doel om eenige schulden af te doen, het vorige aan haar vader te zenden en daarna haar wraak en zelfmoord uit te voeren. Op Paasclimaandag zijn te Kampen, aan ruim '1000 kinderen van stads kos- telooze scholen, van gemeentewege eie ren en krentenbroodjes verstrekt. In de afdeelingen der Eerste Kamer is liet wetsontwerp tot Drankwetswijzi ging over het algemeen gunstig ont vangen. De meei derheid der leden, die aan het onderzoek deelnamen, zagen in de verscherping der repressieve maatre gelen, om het misbruik van sterken drank tegen te gaan, werkelijke verbeteringen. Te Apeldoorn brak een felle bi and uit in de tabak- en sigarenfabriek van de heeren Wiesenfeld Co. De fabrieksgebouwen en hun inhoud werden een prooi der vlammen. Door het spoedig optreden van de brandweer mocht het gelukken het woonhuis bene vens de aangrenzende gebouwen van het hotel De Moriaan te behouden. Een en ander was verzekerd te Loenen aan de Vecht. De oorzaak is onbekend. Volgens een te Vreeswijk ontvan gen bericht is er in de Zuiderzee eene stoombaggermachine gezonken, die te Vreeswijk thuis behoort. Gelukkig is er niemand bij omgekomen. Aangaande den dubbelen moord te Maastricht gepleegd, wordt vandaar nader geschreven De moordenaar, een zekére Cesar Tim mermans, winkelier te Heeilen, kwam bij den advocaat mr. Van Oppen (vader) en ontmoette daar den zoon, die eveneens advocaat is. Wat tusschen hen beiden voorviel, weet men nog niet. De vader hoorde echter een schot vallen en snelde met zijn dochter er heen. De moordenaar richtte zich nu naar den vader, wien hij met een revolver een doodelijk schot toebracht, om vervolgens ook de dochter met een dolk doodelijk te wonden. De dochter is een uur na den moordaanslag overleden, terwijl de zoon, behalve een schot ook eenige dolksteken in den buik kreeg, die voor zijn behoud doen vreezen. De dader, die in de worsteling ook ge wond werd, werd ontwapend en gear resteerd door den concierge van het hypotheekkantoor Legras, aan wien hij zeide „ik heb mij gewroken". De aanleiding tot den moord schijnt haar grond te vinden in een geding door mr. Van Oppen voor zijn moordenaar gevoerd en dat, door de groote kosten, eindigde met den financieelen ondergang van Timmermans. Over dit proces heeft hij tevens algemeen verspreidde brochures tegen mr. Van Oppen geschreven, waarin hij zeide, dat door dit proces zijn toe stand onhoudbaar was geworden en waarin hij eindigde met de woorden „dat door C. H. P. VAN OOSTERZEE. 4.) Dit is reeds lang geleden, mijn jon gen, en de toen weeklagende en mor rende vader kreeg steun en hulp van Boven en mocht in zijn kleine Emy het sprekend evenbeeld der overledene aan schouwen. Toch heb ik haar niet lang bij mij kunnen houden. Het zwervend leven, dat ik na mijn verlies was gaan leiden, het doortrekken van plaats tot plaats, alles om afleiding, om rust te zoeken, noopte mij Emy aan de zorgen mijner eenige zuster toe te vertrouwen. Maar vreemd zijn wij elkaar daarom toch niet geworden! Zoo dikwijls ik kon be zocht ik haar en toen ik mij voor goed op deze plaats nederzette, had ik geen vuriger wensch dan het lieve kind om mij heen te zien. Maar dit verlangen werd door de goeJe zuster niet recht be grepen; eerst wilde zij Emy's 16e levens jaar afwachten alvorens haar hierheen te brengen. Ik moet dus nu nog één jaar geduld hebben, Sammy, en dan zult ge haar zien en leeren kennen en het rnet mij eens zijn, dat zij spiekend gelijkt op... dit schoone vrouwenkopje!" Nogmaals boog de oude man zich over mijn schilderstukje heen en drukte een langen kus op het lachend gezichtje; toen zocht zijn betraande blik naar mijn hand en die hartstochtelijk in de zijne klemmende, zeide hij innig: «Gezegend de vrouw die u het leven gaf!" Zonder goed te weten waarom, trok ik meteen snelle beweging mijn hand terug en sprak nog eens over Emy. Nooit had ik Maurits Haze met een mijner klachten omtrent de liefdeloosheid mijner moeder lastig gevallen, vreemd was 't daarom niet hem zoo te hooien spreken, maar mij sneed 't toch door de ziel. Omgang had Maurits Haze met niemand als met één vriend, die hij sinds het laatste jaar niet meer teruggezien had. Mijne moeder was hem dus slechts van uiterlijk bekend, en waar schijnlijk had hij ook nimmer kunnen vernemen wie zij eingentlijk was Maar stil, stil, mijn arm hart, herdenken wij nu niet meer die vreeselijke ont dekking, maar laten wij ons verdiepen in de gouden droomen van de toekomst... die toch weer niets als nieuwe smarten, nieuwe tranen brengen knn! O, hoe vurig, hoe geloovig heb ik ééns mijne handen tot het gebed gevouwen en gesmeekt om de liefdé mijner moeder, hoe gewillig en geduldig herhaalde ik op Martha's schoot dat eerste, korte kindergebedje; Lieve Vader die in den Hemel woont!... Gij, die gelooft, dat de reinste onzer gebeden genadige verhooring vinden, bidt, bidt, o verzuim het gebed dan nimmer, maar haal uwe schouders niet minachtend op wanneer er een is, die aarzelt en twijfelt en wankelt! Wat heb ik haar gedaan, wat heb ik de wereld misdaan, orn ge doemd te zijn den bitteren beker des lijdens tot op den bodern te ledigen? Met welk recht vernietigt de vrouw, die het kind tot dit leven oproept, de schoonste opwellingen, de reinste aandoeningen van zijn hart, en met welk recht bindt zij het alles geloovende kind een blinddoek voor de oogen? Wordt de man nietgioot op de knieën der moeder? Is het niet waar, dat de toekomst der menschheid in de hand der vrouw ligt Maar genoeg, genoeg! Staken wij die eeuwige klacht, die niet schijnt te kunnen zwijgen en herhalen wij niet meer 't geen reeds duizendmalen is gezegd geworden. Rijk aan geluk kan 't leven hier beneden toch nooit worden, en die op aaide zoekt naar rust en vrede, is niet veel wijzer dan het spelend wichtje, dat grijpt naar de grillige schaduwen op den naakten muur. Vrede en geluk helaas, na een gojaagden, lioopvollcn strijd, zien wij eerst ons vruchteloos streven in, en de avond des levens is dan den morgen onzer dagen gevolgd en de rust is ons nog verder ontvloten Reeds was er een maand na Maurits Haze's geboortedag vooibij gegaan, toen ik op een vroegen morgen mijne schreden naar zijn eenzaam gelegen kluisje richtte. Ofschoon ik hem zooals altijd, reeds aan den aibeid dacht te vinden, bevreemdde mij ditmaal zijn volslagen werkeloosheid. Zooals hij daar, met gebogen hoofde en de armen kruiselings over de borst ge slagen, weder voor mijn schilderstukje verdiept scheen, kwam onwillekeurig tiet denkbeeld bij mij op, dat hij in deze houding de nacht moest hebben doorge bracht. Het dooreengewoelde haar, de matgeele tin», deed mij zelfs vermoeden, dat de een of andere herinnering hem had meegesleept naar zijn gelukkig ver leden arme, trouwe, dierbare vriend! Wèl mocht hij zich verdiepen in dat sinds lang vervlogcne tijdperk van hoop en leven! Na den dood toch zijner Emilie scheen in zijn werkkracht een stilstand te zijn ingetredenkoesterde men vroeger hooge verwachtingen omtrent den genialen jongen schilder nu verwekte zijn naam hoogstens een verwonderd„Leeft die nog, mij dacht, dat hij reeds lang gestor ven was?" De humoristische, geestige denkbeelden, die eenmaal uit elk zijner kunststukjes zoo duidelijk te voorschijn waren getreden, hadden langzamerhand de plaats moeten ruimen voor verwarde, onzamenhangende, soms onverklaarbare voorstellingen zijner gedachtenwereld. Weinigen, die ze begrepen, en werden ze al eens doorgrond dan haalde menigeen de schouders op, terwijl het flauwe glimlachje van medelijden getuigde met het geschokte brein des armen schil ders. Koopers waren er niet veel; door tweeden en derden gingen zij van hand in hand, tot eindelijk, moedeloos door het lange wachten, een kleine som, ver bene den de waarde, gretig werd aangenomen. In gepeins verzonken bleef ik hem een oogeriblik aanstaren, toen een klein, in eengefrommeld stukje papier mijn aan dacht trok, vooral 't fi|ne schrift kwam zoo bekend voor onwillekeurig strekte ik er begeerig de hand naar uit Ver schrikt keerde Maurits Haze zich om, en met een anstig gebaar de kamer rond ziende zeide hij fluisterend, als uit een droom ontwakende, op het opgeraapte stuk papier wijzende: «Je hebt het im mers niet gelezen, niet waar Sammy?" «Neen, toch niet!" antwoordde ik onbe vangen, »maar 't is een schrijven van mijne moeder ik meende ten minste haar handschrift te herkennen." Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1