BUITENLAND. Plaatselijke berichten. idan ook de gevolgen der vertwijfeling 1 komen over hem, die ze veroorzaakt heeft l" Ongelukkig heeft de moordenaar de bedreigingen deze laatste woorden vervat, i maar al tezeer ten uitvoer gebracht. Heden is door de Eerste Kamer, na kort debat, de drankwet aangenomen, met 30 tegen 1 stem. In de aanstaande algemeene verga- dering der Vereeniging voor paedagogiek i zal behandeld worden: |j «Door de jongste wijzigingen van het programma voor het hoofdonderwijzers- examen, volgens welke het onderzoek in de theorie van onderwijs en opvoeding P voortaan vervalt, wordt de degelijkheid en de opvoedende strekking van het la ger onderwijs ernstig bedreigd." De Staatscourant van 14 April be vat het volgende: Op 11 April 11. is aan Z. M. den Ko ning vanwege Z. II. den regeerenden vorst van Saksen-Altenburg de ofGcieele mededeeling gedaan van het voorgeno men huwelijk van II. K. H. mevrouw de prinses Hendrik der Nederlanden met I Z. D. H. prins Albert van Saksen-Alten- burg, hertog van Saksen. Gisterenmorgen zijn H.H. M.M. de Koning en Koningin en II. K. II. prinses Wilhelmina per Oosterspoorweg met den trein van 9.55 naar het Loo vertrokken. De Koning was in burgerkleeding, de Koningin had een langen bruin fluweelen mantel om, en de kleine prinses was in het parelgrijs toiletje gekleed, dat haar zoo' lief staat. Uitgeleid door het bestuur der Hol- landsche Spoorwegmaatschappij namen de vorstelijke personen in den koninklij ken trein plaats, die onder het gejuich der menigte en het kanongebulder bui ten voortreed. Z. M. den Koning heeft den Bur gemeester van Amsterdam opgedragen, der burgerij dank te betuigen voor de bewijzen van verknochtheid aan HU. MM. betoond. Tevens heeft Z. M. f2000 ter beschikking gesteld voor de alge meene armen dezer stad. Eene dame, te 's-Gravenhage had bij de schoonmaak en in de bij die ge legenheid meestal heerschende manie tot opruimen, aan de meid eenige papieren en doosjes gegeven om te vernietigen, zonder zich, zooals later bleek, voldoende van den inhoud op de hoogte te stellen. De meid, wel wonder! volstrekt niet nieuwsgierig, gooide een en ander in het fornuis. Na eenige oogenblikken volgde een sterke ontploffing. Een pan met geurigen inhoud voor 't diner, sprong aan stukken, en juist terwijl de meid een onderzoek naar de oorzaak van die verwoesting wilde instellen, volgde een tweede explosie en werd een gat in den bodem van een te vuur staanden waterketel geslagen, waardoor een zelfwerkend bluschtoestel ontstond, dat even vlug als het Grinnell's- bluschapparat het vuur doofde. Bij het nu ingesteld onderzoek bleek, dat in een der papieren of doosjes 5 of meer revolverpatronen, welke de heer des huizes in een laadje van een kast had geborgen, waren geweest, althans 3 gevulde patronen werden nog gevonden. liet is thans bekend geworden, dat bij den uitval, door Generaal Khomarolï in de vorige week gedaan, en waarbij 500 dooden gevallen zijn, de verliezen aan de zijde der Afghanen zijn geweest en niet door de Russen zijn geleden. De Afghanen verloren, behalve bovengenoem de manschappen al hun artillerie en mondbehoeften; de Russen slechts 11 dooden. Deze onverwachte strijd heeft natuur lijk in Engeland geen kleine paniek te weeggebracht. Op het vernemen der tijding is onmid- delijk de ministerraad belegd en heeft beraadslaagd tot na het middernachtelijk uur. Onmiddelijk daarop is een Engelsche nota verzonden naar de regeering te Pe tersburg, waarin als eisch gesteld werd, dat Khomarolï' zal worden gedesavoueerd en dat de Russen zullen terugtrekken tot hunne vorige positie. Van beide zijden ondeitusschen worden de vredelievende betuigingen herhaald; doch middelerwijl worden in Engeland de krijgstoerustingen met nog grooter spoed, zelfs in den nacht voortgezet en rukken de Russen hoe lan ger zoo meer naar Herat op. De handeling van Khomaroff werd aan de Engelsche regeering opgehelderd met de verklaring van Russische zijde, dat de Generaal onbekend was met de be lofte van zijn gouvernement, dat hij blij ven moest in de positie van 17 Maart. Eene verklaring, die met het oog op de Russische toestanden, wel waarheid be helzen kan. Indien de vrede bewaard mocht blij ven, dan zal dit zeker niet geweten kun nen worden aan de Engelsche perswant bladen als de Times, Standard, Daily Telegraph, St. James en anderen, blazen met eene onverantwoordelijke roekeloos heid het oorlogsvuurtje aan. Terwijl in tegendeel de Engelsche regeering wel kalmte behoeft, om met handhaving van Engelands eer, een oorlog te voorkomen, die een ramp zou zijn voor twee groote volken, hitsen al sarrende de Britsche journalisten regeering en volksvertegen woordigers aan, om, zonder onderzoek den Russischen verraders, maar den oor log te verklaren. Russen hebben geene politieke zedelijk heid tot richtsnoer. Aarzeling en lafhar tigheid is het, als Engeland op Ruslands ophelderingen wacht. Leugenachtige be weringen kenmerken de weerspannige stammen in Centraal-Azië. Zulke en meer andere uitingen kan men in de Engel sche bladen lezen, die zeker ook in Rus land niet weinig verbittering moeten wekken. Nog 14 dagen kan het wel duren, al vorens Engeland van KhomarolTs uitval de juiste inlichtingen heeft en de onder handelingen tusschen beide regeeringen zullen zijn afgeloopen. Dan eerst zal men kunnen weten of het vrede of oorlog zal zijn, indien ten minste voor dien tijd geene feiten voorvallen, die de verdere onderhandelingen verijdelen. Veel hangt intusschen af van de hou ding van den Emir van Afghanistan. Zon der zijn bepaald verzoek mag Engeland geene soldaten over zijne grenzen zenden en vraagt de Emir er werkelijk om, dan ligt het voor de hand, dat Engeland Can- dahar zal bezetten en Herat versterken en rijst van zelf de vraag of Rusland dan wel Afghanistan het eerst het zwaard hebben getrokken. De Duitsche bladen willen nog niet gelooven, dat Rusland en Engeland slaags zullen raken, maar zoo nu de oorlog mocht uitbreken, achten de mcesten de kans voor Rusland het gunstigst. De Daily News gelooft dat de jongste mededeelingen uit Petersburg ge ruststellend zijn en grond geven om te gelooven, dat de vrede gehandhaafd zal blijven. In afwachting van het antwoord was door de regeering last gegeven om met het maken van de oorlogstoebereid selen krachtig voort te gaan. Bij Sir William Armstrong and Co. zijn negentig stuks veldgeschut besteld. Nacht en dag wordt in de arsenalen gewerkt, vooral voor het gereed maken van achtei ladend geschut voor wapening van mailbooten. In Canada gaat het den Engelschen ook al niet naar den vleesche. Eerst dacht men, dat de opstand, die daar was uitgebroken, in korten tijd en zonder veel moeite gedempt zou kunnen worden, maar het schijnt ernst te zullen worden. Louis Riel, de aanvoerder van den opstand, heeft de republiek uitgeroepen, met hem zelve als president, en Gabriel Dumas als opperbevelhebber van het leger, onder een Raad van vijf leden. Het zelfde deed iiij in 1870, maar de toestand is nu ge heel anders dan toen. Kon toen door een leger van 1500 man de orde hersteld worden, nu zal er waarschijnlijk heel wat meer noodig zijn. Aan de beurs loopt het gerucht, dat de regeering aan het Russisch gou vernement een ultimatum heeft gezonden, waarin binnen 48 uur een antwoord wordt verlangd. Uit Engeland is bericht gekomen, dat de Lord-Maijor van Londen, aan pleu ris, plotseling is overleden. De paniek, Donderdag op de Lon- densche beurs ontstaan, wegens het ge beurde in Afghanistan, was grooter dan eenige andere sedert het uitbreken van den Fi ansch-Duitschen oorlog, in 1870. Men berekent, dat er door de daling in de koersen dien dag alleen 1200 millioen guldens verloren werden, maar de ver liezen vallen slechts voor een klein ge deelte in Engeland. Men heeft aldaar in de laatste weken voortdurend d la baisse gespeculeerd, en aanzienlijke bedragen zijn dus Donderdag gewonnen geworden. Groote vrees bestaat echter voor de gevolgen van den ontzachelijken terug gang der prijzen op de Berlijnsche Beurs, waar geldmannen van aanzien met onder gang bedreigd worden. Berlijn is thans de voornaamste houder van Russische fondsen en dit, hoopt inen, zal Vorst Bismarck aanleiding geven op het laat ste oogenblik alles in het werk te stel len, om den noodlottigen slag van een Russisch-Engelschen oorlog te vermijden. De verzekerings-premiën te Londen stegen enorm; doch, zoovele assuradeurs, zoovele verschillende tarieven. Koningin Victoria wordt te Aix- Les-Bains, waar zij thans vertoeft, zeer gevierd. Verscheidene feestelijkheid: vuur werk, een fakkeloptocht, een bal hadden plaats te hurer eer, en de gemeenteraad heeft de straat, waar H. M. thans ver blijf houdt, en die tot dusverre den treu- rigen naam Rue des Soupirs droeg, her doopt in Avenue Victoria. De Koning van Belgie, Leopold II, vierde Donderdag zijn 50en geboortedag. Zijne beide dochters waren, met hunne echtgenooten overgekomen, om het feest van hunnen vader te vieren en werden door de bevolking allerhartelijkst ontvan gen. Toen echter de Koninklijke familie naar de kerk reed, sloeg een man de portierraampjes van het rijtuig stuk, waarin het Koninklijk gezin gezeten was. De man werd met de grootste moeite gebonden en scheen ontembaar. Men meent met een krankzinnige te doen te hebben. De Prins en Prinses van Wales, in Ierland vertoevende, zijn te Dublin door de bevolking met geestdrift ont vangen en toegejuichtmaar te Cork, werwaarts zij zich daarna begaven, heeft een hoop gepeupel, in vereeniging met eenige parlementsleden, de vorstelijke personen zeer onheusch ontvangen. Volgens eenige, door Belgische bla den medegedeelde gegevens, zijn er in België onder de 5,520,000 inwoners niet minder dan 1,451,483 menschen, dieniet lezer, of schrijven kunnen. Ook het getal der lieden zonder be roep is er bijzonder groot; het bedraagt nl. 1,010,072 mannen en 1,824,913 vrou wen. Wat de taal betreft zijn er 2.237,867 inwoners tboven de 2 jaren die alleen Fransch en 2,479,747 die alleen Vlaamsch spreken. Door elkander zijn van de 1000 man nen 638 en van de 1000 vrouwen 608 ongehuwd. Maar toch is de bevolking in de laatste vijftig jaren met 1,934,993 in woners toegenomen. Armand Peltzer, de moordenaar van den Antweipschen advocaat Bernays, is eergisteren in het tuchthuis te Leuven overleden. Leon Peltzer, zijn broeder en medeveroordeelde, was bij het sterven tegenwoordig. De vrouw en de dochter van Armand kwamen te laat, zij vonden een lijk. Jozef Rubinowitch, het hoofd der nieuwe Joodsche sekte te Kischenew, is, volgens Russische bladen, dezer dagen te Leipzig in de »Congregatie-kerk« gedoopt. Hij verkreeg daar, zoo bericht men ver der, tevens de bevoegdheid tot het houden van godsdienstoefeningen en het doopen van Israëliten. Rubinowitch houdt zich ook bezig met het bewerken van een gebedenboek voor de nieuwe sekte. Zondagmiddag had in Ilyde Park te Londen weer een vergadering plaats van de zonder werk zijnden. De reeds vroeger vermelde eischen verminde ring der werkuren, werkverschalfen door de Regeering enz. maakten ook nu weer den hoofdschotel der heftige rede voeringen uit. Indien de regeering geen hulp biedt, zeide a. de Heer Hyndman, hoopt hij 40,000 man gewapend met ge weren, het park te zien binnen rukken, om met geweld hunne rechten te eischen enz. enz. Doordien het weder prachtig was, waren er wel 20,000 menschen bijeen, maar daaronder zeker niet meer dan 1000 zoogenaamde broodeloozen. Over den aanval van Atjehers op de wacht van Kota Radja wordt aan het Alg. Dbld. geschreven Geen brutaler feit is ooit door de At jehers gepleegd dan op den 25sten dezer, omstreeks half één uur; derhalve op den vollen middag. Tien hunner hebben een aanslag gewaagd op onze hoofdwacht aan de Oosterface van Kota Radja zelf, niets meer en ook niets minder. Deze tien mannen hadden, ter bereiking van hun doel zich meester te maken van de geweren enz. der wachthebbende manschappen 3 groepjes gevormd2 van 3 en één van 4 man; terwijl, naar wordt gemompeld, ongeveer een 20tal zich schuil hielden in een sawah vlak voor het kettingkwartier, tusschen de hoog opgeschoten, dichte rietbosschen. Het eene groepje van 3 personen kwam uit het hartje van onze hoofdvesting schijnbaar als vreedzame marktbezoekers. Ongeveer half één zat een dezer blijkbaar verscholen achter het lokaal der 1ste school, werd door een leerling bemerkt en verjaagd. Een paar honderd schreden verder wachtte hij twee makkers op, die toen over de brug van den Kroeng Daroe aankwamen. Gezamelijk vervolgden zij toen hun tocht tot aan de wacht, onge veer gelegen tusschen de hoofdwacht van den Kraton en de uiterste waeht aan de Ooster-poort. Daar zonden zij hunne passen vertoonen aan den schildwacht, die hen ongelukkigerwijze verwees naar den ser geant-commandant van de wacht, 8 man sterk, en gelegerd binnendijks te midden van de kazernen van de cavalerie èn van de infanterie, en het zich verder uitstrek kende kettingkwartier. Toen de sergeant een pas in handen nam, ontving hij on middellijk een steek onder de maag met een bade-bade, gevolgd door nog eenigen de man blies op weg naar het hospitaal den laatsten adem uit. Gebruik makende van de paniek, kwet sten de Atjehers ook andere soldaten zwaar allen met een dito wapen, en ont vloden de drie daders met gewerenal thans zij waren op weg ons te ontsnap pen, toen de eerste schoten van oaze zijde en de slagen met stokken, door kettinggangers hun toegebracht, hen vel den en het opstaan voor goed afleerden. Inmiddels waren de twee andere groep jes, een over den ringdijk van Nesoeh en één over den weg van Lambaroe loopende, de wacht aan de poort gena derd (6 man en 1 korporaal) en hadden die op hetzelfde oogenblik aangevallen, tengevolge waarvan gedurende een oogen blik een schromelijke verwarring ontstond, die noodlottig had kunnen worden, indien niet bij het vallen der eerste schoten de ritmeester Serlé op de plaats des onheils ware aangesneld en orde wist te brengen in de verwarring, waarmede soldaten, zonder officieren, en dwangarbeiders Atjehers en burgeropzichters, alle door elkander woelden en in het wilde schoten, hieuwen en sloegen. In een oogwenk waren de soldaten van het 3de bataljon op eigen gezag den kraton uitgevlogen, behoorlijk gewapend ongeveer 10 minuten daarna verscheen de overste Perné en een paar minuten later waren nog een paar officieren bij de poort. Zij vonden het gevaar voor ver dere droevige gevolgen geweken en kon den slechts getuige zijn, als zoovelen die op dat oogenblik toesnelden, van de ge volgen: de Atjehers lieten 7 dooden lig gen; wij hadden 1 doode, den sergeant, en 6 gewonden, waarvan er spoedig 2 overleden. Onze drie doode krijgsmakkers werden 's avonds met de gebruikelijke honneurs ter aarde besteld. Lt. Le Clercq, die met zijn compagnie het terrein verder op was ingerukt, bracht nog 9 gevangenen aan, over welke door de machthebbenden gericht zal worden gehouden. Onder jde door onze schoten gevallen Atjehers behoort ook een vrouw, wier man en klein kind gevangen gemaakt zijn. Eigenaardig was het te zien, hoe onze ruwe en naar wraak dorstende soldaten dat kind opnamen en voor zijn verdere veiligheid waakten. Een bedelaar met één arm, die op den Boulevard te Parijs het medelijdend gemoed eener dame zoo wist te treffen, dat zij haar portemonnaie voor den dag haalde, gaf haar een stoot tegen het lijf dat zij neerviel, waarna de éénarmige met de portemonnaie op de vlucht ging. Een gewezen millioenenbezitter te Berlijn biedt in het laatste overblijfsel van zijn vroegere grootheid te koop aan, nl.een fraai familiepraalgraf, dat indertijd 18,000 Mark (f 10,800) heeft gekost. Er staan zes doodkisten in maar die zouden er uit verwijderd worden. De arme man is door den nood tol dezen wreeden stap gedrongen. Hij is nu arm, en hij bewoont een paar kleine vertrekjes in het huis dat eens zijn eigen dom was. Zijn vrouw is ziekenoppasster. Hij zelf kan zoo goed als niets, daar zijn ouders, in het vertrouwen op hun rijk dom, hun zoon niets lieten leeren. De uitslag der gister gehouden stemming voor twee leden van den Ge meenteraad is als volgt: Wit stembriefje (Aftreding in Sepf. 1885). Uitgebracht 407 stemmen. Van onwaarde 7 Blijft 401 geldige stemmen. Verkozen: Jür. Mr. T.A.J, van Ascli van Wijck met 209 stemmen. De heer E. L. II. van Lanschot Hu- brecht verkreeg 188 stemmen. Verder: Dr. C. M. A. Hafkenscheid 3 st. en P. Methorst 2 st. Gekleurd stembr. (Aftr. SepR. 1887). Uitgebracht 407 stemmen. Van onwaarde (blanco) 8 Blijft 399 geldige st. Volstrekte meerderheid 200 stemmen. Hiervan verkregen de heeren M. W. Scheltema Ez. 185 stemm. Dr. C. M.A Hafkenscheid 175 Voorts de heer Lanschot Hubrecht 14 v. Asch v. Wijck 7 P. Methorst 4 Alzoo moet voor deze aftreding eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren M. W. SCHELTEMA Ez. en Dr. C. M. A. HAFKENSCHEID. Bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten, in de va cature ontstaan door het overlijden van den heer Mr. C. J. Kien Eltzman, zal plaats hebben op Dinsdag 5 Mei a. s. en herstemming, zoo nondig, op Dinsdag 19 Mei a. s. Door B. en W., alhier, zijn de vol gende voordrachten ter benoeming aan den Raad voorgesteld: a. Voor eene onderwijzeres aan de openb. meisjesschool: de Dames L. C. W. Meijners, te Willemstad Y. Camstra, te Assen en H. Maronier, te 's-Bosch. b. Voor een onderwijzer aan de school in de Koestraat: de Heeren H. C. den Hartog, te Woudenberg; D. A. Kuyntjes, te Brakel en J. Louman te Schille. De heer H. W. de Heus alhier, is aangewezen, om bij de examens te Utrecht voor onderwijzers en onderwij zeressen, de geschiedenis voor zijne reke ning te nemen. Op het onderwijzers-examen, te Utrecht gehouden Vrijdag 10 April, is geslaagd onze stadgenoot, G. Pon. Zondag 19 April, wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waargeno men door Ds. J. DE VRIES, van Haarlem. Een groot verlies heeft de stad onzer inwoning gistermorgen geleden, door het na langdurige ongesteldheid af sterven van onzen stadgenoot, de heer Mr. S. J. T. 11. Nedermeyer ridder van Rosenthal. De overledene, die om zijn minzaamheid en ongeveinsde godsvrucht, algemeen geacht en bemind was, was oud-lid der voormalige rechtbank alhier, oud-lid van den gemeenteraad, ouderling bij de Herv. gemeente en voorzitter van het Bestuur van ons militair Tehuis. Het weiden der paarden, in Garni zoen te Amersfoort en te Utrecht, is voor het loopende seizoen toegewezen aan de Wed. A. G. Vermeulen, te Stou- tenburg, a f 0,60'4 per paard en per dag. Men deelt ons mede, dat Prof. J. J. P. Valeton, Emeritus-Hoogleeraar, thans nog te Groningen woonachtig, zich metterwoon te Amersfoort zal vestigen. Met groote blijdschap deelen we mede hetgeen men ons bericht, dat de Maatschappij tot Opvoeding van weezen in het Huisgezin, onder Directie van den heer M. W. Scheltema Ez., van wijlen den heer Westerbaan te 's-Gravenhage een legaat ontvangen heeft van f 1000. Mochten velen dit prijzenswaardige voorbeeld voor deze nuttige stichting na volgen. De vischafslager G. Klumper, alhier, die Zaterdagavond zijne betrekking nog waarnam, is plotseling overleden. Men zegt aan eene beroerte. In den nacht van Zondag op Maan dag werden de ingezetenen in onze stad opgeschrikt door het luiden van de brand klok en het blazen op den brandhoorn. Velen, die aan een ernstigen brand dachten, en integendeel vernamen, dat deze zich slechts bepaalde tot een haver- bergje van zeer geringen omvang, op bijna een half uur afstands van de stad, bij zekeren Kok, aan de zoogenoemde «tweede steeg" gingen weer wrevelig naar bed. Alleen de spuit der vrijwillige brand weer heeft water gegeven. Twee paarden door den stalhouder E. van den Hoek, alhier, verkocht aan den heer S., te Amsterdam, werden de zer dagen daarheen geleid. Zij bereikten echter niet de plaats hunner bestemming; want vóór ze zoover waren, werden ze te Muiden door den tram aangereden, waardoor ze reeds denzelfden avond wa ren gestorven. De noodige vergoeding zal hem door de trammaatschappij worden verstrekt. Een tweetal kinderen, gezeten in een kinderwagen voor het huis van een winkelier in de Slijkstraat, is gistermid dag aan een doodelijk gevaar ontsnapt. Een dansend en springend paard, bere den door den adjudant v. R. was in de onmiddelijke nabijheid en nauwelijks had de winkelier met een enkelen ruk den wagen halverwege slechts in huis ge trokken, of paard en ruiter bevonden zich op hetzelfde plekje, waar de wagen gestaan had. Eéne seconde later en de kinderen waren zeer waarschijnlijk gedood ge weest. Met den tweeden Paaschdag van 1885 heeft de Lazaruskermis, die te Amersfoort sedert onheugelijke jaren op dien dag werd gehouden, opgehouden te bestaan. In tegenstelling met andere gemeenten, waar eene dergelijke gebeurtenis plaats grijpt, heeft men te Amersfoort niet de minste ontevredenheid over het feit waar genomen. Van die kermis willen we echter geen afscheid nemen, zegt het U. D., zonder een enkel woord te gewagen van de om standigheid, waaraan zij hoogst waar schijnlijk haar ontstaan te danken had. Zooals ieder Amersfoorter weet, heeft er in vroegere tijden buiten de Kamp poort (waar de kermis werd gehouden) een huis bestaan, waarin lijders aan Lazarus-ziekte werden verpleegd. Op den 23 Nov. 1559 nu, werd ten verzoeke van de „Gasthuisbroeders op Sproey" en „de Huismeesters van den Melatenhuis" te Amersfoort, eene ordan- nantie gemaakt bij den schout, burge meesteren, schepenen en regeerders der stad Amersfoort, waarvan de volgende bepalingen de belangrijkste zijn: In het Gast- en Lazarushuis mogen geen zieken opgenomen worden, tenzij burgers en die binnen Amersfoort drie jaren vóór dat zij besmet werden gewoond hebben, of die van Amer te Amer inwoonders ge weest zijn. De zieken moeten aan de huismeesters gehoorzaam zijn op straf van drie maanden het huis te verlaten, en die driemaal breuckig geworden is, aan dien zal men het huis verbieden. Die zieken moeten dragen een houten klep buiten om haar mantel of buiten kleed en een witten band om hun hoed, op straf van zes weken uit het huis te moeten blijven. De spijzen van het huis zullen op een vuur gekookt worden. Gasten mogen in het huis niet eten of slapen. De vader of meester zal goede opzicht houden op de Melatenkerke, die des morgens en des avonds openen en sluiten, enz. Des avonds zal men, als het noodig is, een goed vuur aanleggen, en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2