BUITENLAND. Plaatselijke berichten. liberalen tegen hem gesmeed, en zulks met geen ander doel dan om in zijn plaats de heer Sprenger van Eijk te brengen, en in plaats van laatstgenoem den een radikale Minister van Koloniën. De samenzwering zou reeds dagteeke- nen van het jaar 1883 en om het doel te bereiken zouden zij dezen Minister allerlei onmogelijke belastingplannen in de pen hebben geven. Eerst de tijdelijke opcenten en de tijdelijke verhooging van graan- en hout rechten; vervolgens de klassenbelasting en het patentrecht en eindelijk den tabaksaccijns. De heer Fransen van de Putte, die tot de samenzwering behoorde, zou, door onvoorzichtige uitlatingen in eene rede voering, het complot hebben verraden. Ook het Handelsblad erkent, dat de heer Grobbée enkel als het slachtoffer eener samenzwering gevallen is. In de Tweede Kamer zal de stand der partijen voor een geruimen tijd zijn 43 rechter- en 42 linkerzijde; want de heer van Houten heeft de residentie ver laten en is naar het buitenland vertrok ken, vanwaar hij vooreerst niet weer terugkeert. Volgens later bericht van anderen zou hij slechts zijn gezin leiden en dan terugkeeren. Het huwelijk tusschen prins Albert van Saksen-Altenburg en prinses Hendrik derNederlanden zal weldra worden voltrok ken. De hofstoet, die het jonge paar naar Albrechtsburg bij Dresden zal vergezellen, bestaat uit 80 personen. Men is nog druk bezig, om het slot te herstellen en te ver fraaien. De goede vriendschapsbetrekking tusschen prins Albert en het Saksische hof zullen zeker niet weinig bijdragen, om Albrechtsburg tot een aangenaam ver blijf te maken, terwijl ook het zomer verblijf van den koning van Saksen in de nabijheid aan de Elbe is gelegen. Men zou thans bijna gaan twijfelen aan de berekeningen der geleerden, om trent den afstand tusschen de aarde en de zon. Twintig millioen geografische mijlen heeft men gezegd 1 Thans verlaat de stoomtram te Wage- ningen de Wereld op een gegeven oogen- blik en in één uur en tien minuten later heeft hij de Zon te Arnhem bereikt. Het departement Amsterdam der Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft aan het Hoofdbestuur dier Maat schappij een renteloos voorschot van f 30UU aangeboden, ter totstandkoming eener kweekschool voor bewaarschool- houderessen. Genoemd departement deed dit naar aanleiding der vele afkeurende stemmen, die onlangs tegen deze stichting van onderscheidene departementen zijn op gegaan en waardoor het eenmaal genomen besluit van het Hoofdbestuur alle kans van slagen miste. Van dat aanbod heeft het Amsterdam- sche departement aan alle andere in Ne derland kennis gegeven met de aanspo ring, om ook de grootst mogelijke offer vaardigheid te toonen, in het bijeenbren gen der gelden, opdat door de inwerking op een besluit van het Hoofdbestuur dit zijn prestige niet verlieze en de tegen standers der Maatschappij niet zullen kunnen zeggen, dat zij niet in staat is te volbrengen, wat zij op zich genomen heeft. Wij twijfelen zeer, waar vele departe menten zoo onbewinpeld gesproken heb ben, of deze nieuwe proef wel veel kans van slagen hebben zal. De Leidsche vergiftigingszaak is thans in openbare behandeling. Toen het onmensch door twee veldwachters werd binnengeleid ging er een gesmoorde kreet van afgrijzen onder het publiek op. Zij was gekleed in jak en rok met omslag doek, een heldere muts met keelbanden, waaronder van voren het pikzwarte haar uitkomt. Onder het aanwezige publiek merkte men op den Minister van Justitie met zijne Dames en de Amerikaansche Gezant; terwijl ook de Redacteur van de Etoile Delge tegenwoordig was. De acte van beschuldiging werd dooi de giftmengster met onbewogen gelaat aangehoord, de oogen neergeslagen en het hoofd terzijde gebogen. Op de tafel voor den President ston den een groot aantal verzegelde flesschen en potten, waarin zich de door deskun digen onderzochte gedeelten der opge graven slachtoffers bevonden. De Advocaat-Generaal heeft voor de Leidsche giftmengster, vrouw van dei- Linden, den eisch gesteld van levenslange tuchthuisstraf. Zeker is dit de zwaarste straf, die volgens de Nederlandsche strafwetten kan worden toegepast. Was er eene zwaardere, vrouw van der Linden had haar verdiend en zou haar zeker niet ontgaan. Te Utrecht is bij de Jeremiebrug eergisteren op den spoorweg een kind van vier jaren overreden, dat aan de gevolgen reeds overleden is. Te Zeist heeft zich eene afdeeling gevormd der Nederlandsche pensioenver- eeniging voor werklieden. Een huishoudelijk reglement werd vastgesteld en tot bestuursleden gekozen de heeren H. M. van der Merscli, E. J. Voute en J. J. Walland als Voorzitter, Secretaris en Penningmeester. Z. M. de Koning heeft den heer Jhr. H. N. Schimmelpenninck van der Oye, rentmeester bij het Kroondomein te Wa- geningen, als zoodanig benoemd te Goes. Tot rentmeester te Wageningen is be noemd: Jhr. C. H. C. A. Van Sypestein, surnumerair op de bureaux van den ad ministrateur. Ds. P. Bartstra, Predikant te Was senaar, heeft voor het beroep bij de Herv. gemeente te Wageningen bedankt. Als een gevolg van de dalende bo- terprijzen en de achteruitgaande waarde der landerijen, hebben vele boeren in Friesland besloten hun bedrijf vaarwel te zeggen, terwijl anderen wel genoodzaakt zijn dit te doen. In de Leeuwarder Courant van 17 April komen niet minder dan 63 boerenboelgoederen voor. Onder de collegiën, die bij de jaar- lijksche audiëntie te Amsterdam Z. M. den Koning kwamen begroeten, was ook de Kerkeraad der Christ. Ger. Gemeente aldaar, waarvan de predikant voor het eerst verscheen in den toga met bef en barret. We herinnerden ons deze week het verhaal eener dame, welke bij 't verlaten der kerk op een vreeselijk kouden dag, haar knecht beval, haar te herinneren, dat zij een buitengewone uitdeeling aan de armen wilde doen, die het in zoo'n kou wel vreeselijk moesten hebben. Toen de man na een uur zijn meesteres aan haar voornemen herinnerde, riep deze van den warmen haard«Niet noodig Jan, 't is nu veel beter!" De herinnering aan dat verhaal werd opgewekt bij 't lezen hoe een spoorwegconducteur te 's Hage, een pakje bankpapier ter waarde van f 1200 vindende, dit terstond aan een dame teruggaf, die het denkelijk had la ten liggen. Geroerd door zooveel eer lijkheid, beloofde ze den braven man een belooning, edoch vergat later in de drukte der bezigheden, de gedane belofte na te komen. Men verzekert aan de Tijd, dat de f 1,200,000, die in Maart jl. aan succes sierecht voor 's rijks schatkist werden gestort, voor verreweg het grootste ge deelte ten registratiekantore Dordrecht zijn ingevorderd. De landvelhuizing naar Noord- Amerika is weder in vollen gang. Niet minder dan 160 landverhuizers vertrok ken Vrijdag II. van Rotterdam naar Ant werpen, om met een stoomschip van de Red Star Line de reis naar de nieuwe wereld (zooals men oudtijds zeide) te ondernemen. Onder die landverhuizers bevonden zich huisgezinnen uit verschil lende provinciën van ons land, nieeren- deels uit den landbouwenden stand. De Standaard deelt mede, dat Dr. J. C. Zaalberg, die om gezondheidsredenen van Paramaribo op weg was naar Ne derland, op den leeftijd van 58 jaren, in de nabijheid der Fransche kust overleden is. Zijn sterven moet zeer plotseling zijn geweest; want één uur voor zijn dood wandelde hij nog op het dek van het schip. De jaarvergaderingen ter bespreking van de belangen der gestichten «Bethel", «Magdalenahuis", «Steenbeek" en «Ta- litha Kurni", zullen op den Vluchtheuvel te Zetten gehouden worden van 23 tot 26 Juni e. k. De vergadering van «Steen beek" is toegankelijk voor alle belang stellenden, terwijl daarbij worden uitge- noodigd de bestuurders van de Doorgangs huizen te Amsterdam, Leiden, den Haag, Rotterdam, Arnhem en Groningen, van de Marthastifthting jte-.AIfen a41 Rijn, enz. Het streven is om nieer en meer de bijeenkomsten voor de verschillende ge stichten tot één geheel te maken en er een soort feestwerk van te doen groeien. Te Utrecht zijn bij herstemming tot leden van den raad gekozen de heeren: P. H. Kemper, Mr. J. de Louter en C. G. L. Koolemans Beijnen. Te Wageningen is eene afdeeling van de vereeniging voor Chr. Verzorging V3n Krankzinnigen opgericht, die reeds 27 leden telt. Tot President is benoemd de heer P. Roodhuizen, tot Secretaris de heer L. van Wijngaarden en tol Pen ningmeester de heer Jocliem van den Bosch. Ter gehouden vergadering van belangstellenden, sprak de heer Rood huizen een llink woord en bracht de heer Van Wijngaarden verslag uit van het den 15 April te Utrecht op de algemeene vergadering verhandelde. Overigens hoorde men niets dan hetgeen reeds in de Nieuwsbladen omtrent die zaak is behandeld. Het cijferschrift, waarin de depêche van Sir Peter Lumsden, den Engelschen Commissaris, gesteld was, is door de Engelsche regeering ontcijferd, en Jie ontcijfering had ontnuchtering tengevolge. De Engelsche Staatslieden joch waren, door het Russische wiegelied, bijna in slaap gesust, dat wil zeggen, om den tuin geleid. De pers uitgenomen, begon men in En geland al vast te gelooven, dat men in Rusland met een «oprechten broeder" te doen had. Ja zelfs werden in het Engel sche Lagerhuis de handelingen van Kho- maroff niet alleen vergoelijkt, maar ook verdedigd. Sir Peter Lumsden, deed door de bekende depêche echter een geheel ander licht over KhomarolTs handelingen opgaan. Had hij zelf verklaard, dat hij tot den bekenden aanval bij Pendjeli gedwongen geweest was door de uittartende en uit dagende houding, door de Afghanen aan genomen, Lumsden noemt deze ver- li laring on waar en verzekert, datKbomarofi de Afghanen systematisch tot den strijd genoodzaakt heeft. Ontzettende ontgoocheling! John Buil was buiten zich zelf van kwaadheid! Onmiddellijk daarop werd dan ook een depêche naar de Russische regeering verzonden; een depêche, die gelijkstaat met een ultimatum, en waarin niets minder van de Russische regeering ver langd, neen geëischt wordt, dan dat Khomaroff zal worden gedesavoueerd (te ruggeroepen). Deze eisch ging vergezeld van de verklaring, dat Engeland niet te vreden was met de verklaringen door Rusland gegeven, en dat het andere en betere ophelderingen verlangde. Zóó is thans de stand van zaken. De crisis is dus daar, de toestand is ernstiger dan ooit, ierter «ogenblik kan rte oorlog uitbreken. Na God is het Rusland, dat nog de macht heeft, dien oorlog af te wenJen. Veel hoop op behoud van den vrede bestaat er dus niet, nu Rusland het zeggen moetwant Ruslands doel is eerst bereikt als het Herat in bezit heeft. Dan is de weg voor hem gebaand, om meer te krijgen. En als het tot den oorlog komt, waar aan we thans niet meer twijfelen, dan is onze meening, dat de Russen Herat genomen zullen hebben, nog vóór een Engelsch-Indisch leger over de Afghaan- sche grenzen getrokken is. Met het oog op den hoogst gespannen toestand heeft het Engelsche Lagerhuis een buitengewoon crediet verleend van 11 millioen pond sterling, om de oorlogs kosten goed te maken en waarvan slechts 4'/i millioen bestemd zijn voor de krijgs- operatiën in Egypte. De Engelsche regeering ziet thans zeer goed in, wat het einde zal zijn en weet, als zij oorlog moet voeren, dat alle krach ten moeten worden ingespannen. Kon Engeland maar zonder wantrouwen op den Emir van Afghanistan rekenen, dan was zeker veel gewonnen. Maar in dit land zelve is reeds een opstand uitge broken als gevolg van Russische invloeden en de man moet maar netjes oppassen, of hij krijgt zelf de bons. Hij, de Emir Abdur-Khaman, is zeker de raadselachtigste man van de wereld. We welen hoe hij, door woord en daad nog onlangs «.en bolwerk voor en ver trouwd aanhangei van Engeland scheen te zijn en nu moet hij dezer dagen tot Generaal Kaufman gezegd hebben: Ah een Russisch trompetter boven op de Hemalaya ging staan blazen, zou geheel Azië opstaan, om Rusland bij te staan tegen Engeland. En al achten wij deze uitspraak ook sterk overdreven, toch versterkt zij liet gevoelen, dat we reeds vroeger hebben uitgesproken «Het is zeer begrijpelijk, dat de Aziatische stammen meer op de hand zijn van Rusland, dan op die der Engelsche groote heeren." En naar aanleiding hiervan zal, dunkt ons, de ervaring leeren, als het tot den oorlog komt, dat deze niet anders dan voor Rusland voordeelige gevolgen zal hebben. Het behoud van den vrede is thans, naar luid van ontvangen depêches, eene onmogelijkheid. Rusland zou namelijk geweigerd hebben nieuwe inlichtingen in te winnen, om trent de verklaringen van Khomaroff, als onvereenigbaar met de militaire eer der Russische Generaals. Het beschouwt de discussiën daarover als te zijn gesloten. Met Italië onderhandelt de Engelsche regeering overeenegedeeltelijke bezettting van Egypte door dat rijk. De Suez-conferentiën, die door de aftreding van het ministerie Ferry zijn geschorst geweest, zijn thans weder her vat. Als afgevaardigde voor Nederland neemt aan deze conferentiën deel Pro fessor T. M. C. Asser van Amsterdam. Te Zurich is eene vrouw, die men reeds 2 dagen lang voor dood gehouden had, weer tot bewustzijn gekomen, toen men haar het lijkkleed wilde aantrekken. De verkiezingen in Griekenlajid zijn in dien zin uitgevallen, dat het Ministerie zich genoopt zag zijn ontslag te vragen. In Soedan wordt het werk aan den spoorweg van Soeakin naar Berber ijverig voortgezet. De troepen hebben aan dien weg Otao bezet, een heuvel 1350 voet boven de zee, die de bronnen beheerscht, uit welke in die streken Osman Digma's volgelingen hüri water haalden. Voorts moeten de Engelschen plan hebben Osman Digma van drie kanten in te sluiten en alzoo zijn macht te vernietigen. In het dorp Freusdorf, in de nabij heid van Bamberg, vond dezer dagen een bloedig familiedrama plaats. Twee zus ters, dochters van een welgesteld land bouwer, kregen twist en de oudere, negentienjarige zuster liet zich zoozeer door haar diift vervoeien, dat zij der jongere zeventienjarige een mes in de borst stiet. Het ongelukkige meisje stortte, badende in haar bloed en zonder eenig geluid te geven, op den grond. Op dit oogenblik kwam de vader bin nen, zag wat er gebeurd was en viel, door een beroerte getroffen, dood neder. De oorzaak van den twist dei zusters was, dat de jongere gedurende het karnen gesnoept had. Z. M. de Koning heeft benoemd de heer J. L. van der Wurff, Paardenarts 2e k!., tot Paardenarts I e kl., (Kapitein). De heer H. J. Wilson alhier is door Z. M. den Koning benoemd tot Dirigeerend Officier van gezondheid 2e klasse (Lui tenant-Kolonel). Aan den Officier van Gezondheid Ie klasse, den heer P. A. Kleijnenberg, bier vroeger woonachtig, is door Z. M. den Koning een pensioen verleend van f 2100 's jaars. De heer J. W. Schutter alhier staat op de voordracht ter benoeming tot Se cretaris der gemeente Wisch. De heer H. J. Lettink, Commies 4e kl. ten postkantore alhier, is benoemd tot Commies 3e kl. en zal die functie uit. oefenen te Zwolle. De Commies 4e kl. A. M. Lagerwey, thans te Rotterdam, zal in zijne plaats te Amersfoort worden werkzaam gesteld. Naar wij vernemen is in de verga- deiing, door de Hoofdkiesdistrictvereeni- ging Amersfoort alhier, ter verkiezing van een candidaat voor de Provinciale Staten van Utrecht, als zoodanig gesteld de heer Mr. II. CROOCKEWIT, Kantonrechter te Amersfoort. Als Bestuurslid, in de plaats van den heer Jhr. A. D. J. Calkoen van Limmen, die naar Utrecht vertrekt, is als Be stuurslid gekozen de heer A. H. Drijf hout van Hooft'. De kiesvereeniging Amersfoort zal Woensdag 29 April, des avonds te 8 uren in den Arend eene vergadering houden tot het stellen van een candidaat voor de Provinciale Staten. In de gister gehouden vergadering in den Arend, vanwege de Afd. Amers foort van het Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde, is de genomen proef, om kunstboter van natuurboter te onderkennen uitmuntend geslaagd. Het toestel daartoe gebruikt is vaardig en practisch en naar wij vernemen aan gekocht ter verloting onder de leden. Naar wij uit goede bron vernemen is in eene, Woensdag ten raadhuize ge houden vergadering alhier, besloten, met de restauratie van de Koppelpoort in den loop van dezen zomer een aanvang te nemen. Het dak zal 'teerst aan de beurt zijn. 't Zou niet te verwonderen zijn, indien heden, bij het einde van deze week de polsslag van vrouwen en zelfs van man nen in onze gemeente van sterke zenuwach tige aandoeningen getuigden? Deze week toch was voor Amersfoort van het begin tot het eind eene week van ongelukken, schijnbaar en in wer kelijkheid. Eerst steeg onze walging ten top en werd onze diepe afkeer opgewekt bij het vernemen van de allerschandelijkste han delingen van den kroeghouder de B. Daarop werd ons diep leedwezen gaande gemaakt bij de gevangenneming van een zeer achtenswaardig ingezetene, die on gelukkig werd, ten koste van geldelijke hulp, aan anderen verleend. Vei volgens waren we in de gelegen heid te zien hoever de laster het brengen kan, toen als zeker het gerucht verbreid werd, dat iemand, die nog kortelings hier woonde, maar zich nu elders gevestigd heeft, niet alleen zijne vrouw en oudste dochtertje dood geschoten, maar ook zichzelven had opgehangen. En eindelijk, alsof ophangen mode ge worden was, hadden ook oploopjes plaats voor de woning van een anderen inge zetene, die zich ook zou hebben opge hangen, maar die juist met zijn knecht van een karwei tehuis kwam, toen de politie bezig was het oploopje uit elkaar te jagen. Waarlijk wij verlangen zulk eene week niet weer en hopen, dat onze stadgenooten zich voortaan wel tienmaal bedenken zullen, alvorens lichtzinnige praat of wreeden en vuigen laster te verbreiden. Het groot aantal sterfgevallen in de eerste maanden van dit jaar binnen onze gemeente is deze week nog vermeerderd door het overlijden van den heer C. L. de Beveren, die algemeen geacht was. Het Depaitement Amersfoort tot Nut van het Algemeen en de Ajnersfoortsche Spaarbank, wier bestuurslid hij vele jaren was, verliezen in hem een belangstellend en daardoor ijverig medelid. Tegen C. S. alhier, beschuldigd van het stelen van blokken hout, is door de Rechtbank te Utrecht geëischt eene celstraf van één maand. Baarn. Treur Baarn, treur! U is iemand ontnomen, die u dierbaar was. In den morgen toch van Woensdag jl. ontsliep hier na eene ongesteldheid van slechts weinig dagen onze geachte bur gemeester de heer Mr. P. J. Teding van Berkhout. Vijf jaren was hij in ons midden, acht jaren vroeger Burgemeester van Hasselt. De dood maakte een te plotseling einde aan dit werkzaam leven, de overledene was ongeveer 37 jaren oud. Baarn ver liest veel in zijn burgemeester; de heer Teding van Berkhout was om zijn hulp vaardigheid en minzaamheid bij elkeen bemind, zijn dood wordt dan ook alge meen betreurd. Veel heeft de overledene bijgedragen tot den bloei van deze gemeente, het openbaar onderwijs vond in hem een warm voorstander, en in zijn particulier leven was hij bij rijk en arm bemind. Baarn zal dan ook niet spoedig Burge meester Teding van Berkhout vergeten heden ten 2 ure werd zijn stoffelijk overschot in het familiegraf op de Wes terbegraafplaats bijgezet. De Rederijkerskamer «Bernard ter Haar" zal wegens den docd van haren beschermheer Mr. P. J. Teding van Berk hout hare aanstaande openbare vergade ring verdagen tot in een volgend saizoen. - De heer Zomerdijk, restaurateur van het station aan de Maliebaan te Utrecht is thans ook restaurateur van het station Baarn. De aannemer der waterleiding voor deze gemeente alhier is prompt op zijn tijd klaar. Alles is gereed. De brand- kranen, die reeds beproefd zijn, hadden een Hinken druk. Voor het Amaliahotel is eene sierlijke fontein aangebracht. Genoemde leiding is voor deze gemeente eene belangrijke verbetering. Bunschoten. Door de Zuiderzee- visschers alhier is een adres gericht aan de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, ter weerlegging van de klachten van de Volendammer visschers in den laatsten tijd aangeheven. In welk adres voor ieder onpartijdige, duidelijk aangetoond wordt, welken na- deeligen invloed het visscheri met de wonder- of moordkuil op de visscherij uitoefent. Woudenberg. De heer L. H. T. A. Faure, Predikant te Ilengeloo, heeft het op hem uitgebracht beroep naar de Herv. gemeente alhier aangenomen. Men hoopt in hem een waardig plaatsvervanger te krijgen van Ds. Creutzberg, die ons ver liet. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 16 April, Jacobus, z. van Her- inanus Smit en Niesje de Boer. - 18 April, Huibert Gerrit, z. van Jan Willem van Ringelenstein en Helena Huberts de Ruiter. Geertruida, d. van Jan Vonk en Everdina van Grol. 19 April, Hendrikus Cornelis, z. van Johaunes Hendrikus Meijer en Lubberdina van Ditl'elen. Maria, d. van Tennis van den Hoek en Elisabeth Voortman. 20 April, Cornelis, z. van Willem de Gans en Clasina Pallaud. Elis, z. van Franciscus van 't Wel en An- tonia van den Hoek. Pieter; z. van Pie- ter Onwerkerk en Engelina Ylstra. 21 April, Gerrit, z. van Albertus Waauders en Catharlna Stam. 22 April, Maria, d. van Peter Gouw en Wijmpje Haunessen, Johanna Cornelia, d. van Gerrit Lablans en Alida Arler. Overleden: 17 April, Johaunes Wilhel mus Vonk, 9 in. 18 April, Geertruida Hendrika Welling, 6 m. 20 April, Cor- nolis Lodewijk de Beveren, 54 j. echtg. Tan Anna Theresia Maria Hasebroek. 21 April, Gerardus Jutte, 61 j. echtg. van Cor nelia Koene. Geertje de Sain, 21 j. ongeh. 22 April, Gijsbertje Gerritsen, 75 j. wed. van Klaas Velthuizen. Chris- tiaan Mark, 2 j. Bunschoten. Bevallen: Gijsbertje Koops, vrouw van Hillebraud van de Groep, dochter. Reintje Koelewijn, vrouw van Cornelus Duijst, d. Hoogland. Overleden: 16 April, Geertje de Wit, oud 65 jaren, echtg. van Willem de Rui ter. 18 April, Cornelis Sas, oud 14 maanden. 21 April, Hermanus Brundel, oud 37 jaren, echtg. van Maria Krol. Stoutenburg. Gehuwd: Jan van Yeluw, 24 j., met Grietje van de Kemp, 23 j. Woudenberg. Geboren: 16 April, Hendrik, z. van Jan van Ingen en Janna van de Meent. 18. April, Hasina, d. van Teunis van Burken

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2