BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Te Veendam, alwaar tot dusver de onderwijzeressen benoemd werden op een jaarwedde van f650 en de onderwijzers op een van f600, heeft de gemeenteraad besloten die jaarwedden voortaan te ver lagen tot f500. Te Tolen zal den 16. der volgende maand eene tentoonstelling gehouden worden van paarden, runderen, schapen, varkens, pluimgedierte en zuivelproducten. Zestien muziekgezelschappen zullen mede werken om van deze tentoonstelling een waar feest te maken. Te Alkmaar zal den 7en Juli a. s. het Congres der Maatschappij tol bevor dering van Nijverheid gehouden worden. De feescommissie tot viering van het 700-jarig bestaan der stad 's-Bosch heeft Dinsdag j.l. aan jhr. P. J. van dei- Does de Willebois, burgemeester, het eere-voorzitterschap aangeboden, dat wel willend is aanvaard. De commissie is alsnu samengesteld als volgt: Jhr. P. J. van der Does de Willebois, eere-president; Mr. E. F. Baron van Rijc- ckevorsel van Kessel, president; Jhr. J. W. R. van Gulick, vice-president; II. J. Hartogensis, secr.-thesaurier; G. van Andel Bz.; J. F. Gostelie Jz. en L. C. Hezen- mans. Gistermorgen zijn te den Helder aan den zeedijk eenige vrouwen-kleeding- stukken gevonden met een briefje er bij van den volgenden inhoud: „Ik ben den moordenaar van het kind, Het is de zee, die mij verslind, O, lieer wees mij genadig." Naar het Vad. verneemt, heeft Jeanne Lorette Vrijdag in de gevangenis te Rotterdam weder een poging tot zelf moord gedaan. Zij wist zich aan de pols een wond toe te brengen, die echter niet gevaarlijk bleek te zijn. Dezer dagen vervoegde zich een man ter secretarie te Delfshaven, om in het bevolkingsregister ingeschreven te worden. Op de vraag, of hij in het be zit was van een getuigschrift van woon plaats-verandering, afgegeven door het bestuur der gemeente, waar hij vroeger had gewoond, reikte hij een stuk over, dat volgens zijn zeggen was afgegeven door den baas van hetetablissement Smit te Slikkerveer. Bedoeld document luidt woordelijk aldus: Gemeente Alblasserwaard. Namens burgemeester en wethouders der gemeente geven wij het blanco ver- huisbiljet, aan den verver, II. de K. op zijn zelfde zoek af, sigelement Breeder, volgens Photogiesche order omschreven, lengte 2,60 M. ordentelijk gezet, gezigt zoo rond mogelijk, snugger uitzicht goed doordenkent enz. neus klein, mond groot, aangezicht ovaal rond, draagt links en rechts eenige bakkenboorden, dit bewijs is afgegeven aan genoemde persoon, om geheel Nederland op zijn vak te kunnen Rijzen. De Wethouder Burgemeester, Drooglever. Grootedorst. Daar er geen gemeente «Alblasser- waard« bestaat, moet men de gevolg trekking maken, dat men met een zeer onnoozel man te doen had, en met een baas grappenmaker, die met het afgeven e» onderleekcnen van zoogenaamd offi- cieële stukken, zonder daartoe bevoegd \te zijn, wel wat voorzichtiger mocht te werk gaan. (N. R. Ct.) Zooals bekend is, heeft de justitie van Roermond reeds meermalen een on nieuwe hoop te scheppen. Sammy, niet waar?* «Het verlangen, die wensch waarop gij doell, heb ik nooit in mijn hart een plaats gegund. Emy tot de mijne te ma ken? Waar denkt ge aan! Ik, een... Niet met dat doel smeekte ik u hierheen te komen. Emy kwijnde weg sedert zij sederi gij waart heengegaan, ziet ge, en die stille smart te aanschouwen, waar mede zij onophoudelijk, onvermoeid streed ik ben haar steeds een broeder, een vriend geweest! Ik kan niet leven zonder mijn kunst, zij kan niet gelukkig zijn zonder uen ik weet, ik hen overtuigd s xiespaar mij u het einde te verhalen, lezer, of liever bespaar mij u het onver hoopte geluk van Max Graafland te schet sen, die mij thans bekende dat hij Emy altijd hartstochtelijk had bemind, maar gedacht, gevreesd en soms gehoopt had, dat zij mij dat ik haar. Nog dienzelfden avond werd zij aan hem verloofd. Diep in den nacht, toen alles rustte en alles droomde, toen de lichten waren uitgedoofd en slechts de sterren fonkelden, ontvluchtte ik het huis, waarin liefde, hoop, geluk, voorspoed, zegen hun tempel hadden opgeslagen. Vergeving vergeving nogmaals ver geving maar mijn hart dreigde te breken bij het aanschouwen van al dat geluk, van al dat voor mij zoo onbereik bare. „Te dieper voelen wij de wonde, naar mate liefde dieper ligt. Op het oogenblik doe ik dienst als ligt matroos op een zeilschip, bestemd voor 't verre Westen. derzoek te Venloo ingesteld naar stukken die met gebruikte postzegels door tus- schenkomst der post zijn bt-zorgd gewor den zonder dat men daarvan den dader kon aanwijzen. De postbode L., die reeds lang, als daarvan verdacht, geschorst was, is thans uit den dienst ontslagen. De oude man, die hoegenaamd nergens meer toe in staat is, stond aan den vooravond om gepen sioneerd te worden. De aigemeene verkiezingen in Frank rijk zullen vermoedelijk niet voor H October geschieden, de reactionaire par tijen maken reeds toebereidselen orn aan den strijd deel te nemen. De royalisten zijn ijverig aan het werk en verzoeken par- tijgenooten dringend geld te geven ter voorziening in de kosten. Wat de bona- partisten betreft, van dezen wordt een manifest verwacht, dat reeds verschenen ware indien niet de twist tusschen de Jeromisten en Victorianen voortduurde. De aanhangers van den vader (prins Na poleon Jeróme) en de aanhangers van zijnen zoon (prins Victor) staan nog steeds vijandig tegen elkander over. Naar men zegt heeft de koning der Belgen, als souverein van den Staat Congo, bepaald dat het kabinet zal zijn samen gesteld uit vijf departementen binnen- landscf.e zaken, oorlog, koophandel, finan ciën en justitie. De heer Strauch zal hoofd van het kabinet zijn en de porte feuille van oorlog hebben; het departe ment koophandel zal door den heer Van Eetvelde en dat van financiën door den heer Van Neue beheerd worden. Wie met de portefeuilles van binnenlandsche zaken en van justitie belast zullen worden, is nog niet bekend. De vijf bewindsmannen zullen niet den titel van minister maar dien van administrateur hebben en te Brussel verblijf houden. Als gouverneur van Congo, vertegenwoordiger van den souverein, zal de heer Stanley optreden. In de Scldesische Zeitung wordt het volgend gezegde aan keizer Alexander III toegeschrevenToen het Russisch- Britsch conflict nog zoo hevig was dat het uitbreken van een oorlog onmiddel lijk ophanden scheen, achtte de minister van financiën, de heer Bunge, het zijn plicht, den Czaar en den heer Von Giers indachtig te maken op den slechten toe stand der Russische financiën. Doch de Czaar antwoordde: «Ik stel bij het uit breken van den oorlog het geheele ver mogen van het huis Romanoll'ten bedrage van 180 millioen ter beschikking, en hoop dat anderen mijn voorbeeld zullen volgen.* De Engelsche Regeering heeft een plan in bewerking, waarbij een groote verandering wordt gebracht in het be stuur over Ierland. Men schijnt de wen- schen te gemoet te komen; o. a. zal het onderkoningschap afgeschaft en vervangen worden door een Minister van Iersche zaken. De verhouding met Rusland is dezelfde, nieuwe gezichtspunten doen zich niet voor. Algemeen blijft men het voor uitgemaakt houden dat de vrede niet zal verstoord worden. Een particulier telegram uit Peters burg in de Nationaal Zeiting meldt, dat de handelstand te Moskou voornemens is keizer Alexander een adres aan te bieden, houdende dankbetuiging voor de standvastigheid door hem betoond in de Afghaansche quaestie en uiting van de hoop dat voortaan tot heil des lands ge lijke standvastigheid bewezen zal worden. Adressanten voegen er bij, dat de be volking bereid is de regeering met liefde door het brengen van offers te onder steunen. Z. II. vorst Alexander Karageorgievic, gewezen regeerend vorst van Servië is den 3den Mei jl. te 7 uren in het 92ste jaar zijns levens zalig in den Heere ont slapen. Het lijk werd den 8sten Mei om 2 uren namiddags in de Griekscne kerk ingezegend en op het St. Marxer kerkhof te Weenen begraven. In nederigen stand geboren, heeft hij het tot den rang van regeerend vorst gebracht, werd later van dat hooge standpunt afgeiukt en als medeplichtige aan dien moord ver oordeeld. In Zwitserland waar algemeen stem recht is, schijnt de stemlust niet groot te zijn. Dezer dagen moest in het kan ton Schweiz gestemd worden over eene verandering in de Grondwet. Niettegen staande het belangrijke van de zaak, kwamen slechts enkele personen, die toevallig niets anders te doen hadden, hun stem uitbrengen. Volgens een telegram uit Rome aan The Daily Cronicle heeft de Paus aan de keizerin van Duitschland priva- tim de Gouden Roos gezonden. Graaf Herbert Von Bismarck is tot onder-secretaris van staat bij het depar tement van buitenlandsche zaken be noemd. Wie hem als gezant van Duitsch land in Den Haag zal opvolgen is nog niet bekend. J.l. Maandag is door Burg. en Weth. van Amersfoort aanbesteed: 1. het uitdiepen van de haven en bin nengrachten. Minste inschrijver de heer J. Fruytier te Utrecht voor f1800. 2. het maken van eene rioleering bij de Beekstraat en van eene rioleering onder den Utrechtschen straatweg. Min ste inschrijver: de heer T. van Daal te Amersfoort voor f 995. 3. het maken van eene mestloods met wachthuisje op het terrein »de Zandhoo- pen. Miij^te inschrijver: de heer W. van Haselen te Amersfoort voor f 2657. Deze werkzaamheden zijn hun gegund. Door ZExc. den Commissaris des Konings in deze provincie zijn voor den dienst 1885/86 tot schatters voor de per- soneele belasting benoemd in de controle Amersfoort: J. van Bottenburg, C. J. Jacobs, J. A. Holtsbergen, G. Prins te Amersfoort, A. A. Willebergh te Bunnik en W. A. Boeschoten te Doorn. De Amersf. Afd. van «Volksonder wijs" vergadert a. s. Vrijdagavond in Amicitia ter aanvulling der vacature in het bestuur, tot behandeling van den be schrijvingsbrief voor de alg. vergadering en ter bespreking van een kinderfeest. Van de jongelingen te Amersfoort die voorwerpen voor den Wedstrijd en de Tentoonstelling te Utrecht inzonden, is bekroond, met getuigschrift, de leer ling der Burgeravondschool C. Prins, voor eene deur van wagenschot. Gisteravond bad in sAmicitia" de XHIe uitvoering plaats door de »Zang- vereeniging." Het Toöneelgezelschap der» Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgmaatschappij," directeur Alex. Faassen, zal op Donderdag 21 Mei e. k. vermoedelijk eene voorstel ling in Amicitia te Amersfoort geven. Als dan zalworden opgevoerd De Salontyrolcr, het nieuwste blijspel met zang in 4 be drijven van den beroemden G. van Moser, dat in Duitschland, Oostenrijk enz. en hier te lande veel bijval ondervond. De verlofgangers der militie te land, die vóór den 1. April 1885 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld,om het even tot welke lichting zij behooren, zulleil allen, met uitzondeiing van hen, die in Juni aanstaande in werkelijken dienst moeten opkomen, door den Kolonel-Militie-Com missaris worden onderzocht: te Amers foort, op Maandag 15 Juni, 's morgens te 10 uren, voor de gemeenten Amersfoort, Hoogland, Leusden en Stoutenburg; te Baarn op Zaterdag 20 Juni, 's morgens te 10'A uren, voor de gemeenten Baarn, Eemnes, Soeót en Bunschoten; te Vee- nendaal op Vrijdag 12 Juni, 's morgens te 10 uren, voor de gemeenten Veenen- daal, Renswoude, Woudenberg en Maarn. Er wordt tegenwoordig zooveel kunstboter op de markt alhier aange voerd, dat er gegronde vrees bestaat dat de natuurboter er door zal worden ver drongen. Het nemen van zeer strenge maatregelen, vermeenen wij ten zeerste te mogen aanbevelen. De vereeniging „Arnersfoortsche Vrijwillige Brandweer" vergadert heden avond in „de Arend" ter behandeling en vaststelling van een huishoudelijk regle ment. 15 Juni a. s. herdenkt de vereeni ging tot bevordering van 's lands weer baarheid „Eendracht maakt Macht," haar 12jarig bestaan. Hoewel het in Amersfooit tot de zeldzaamheden behoort, dat eene vereeniging dergelijk langdurig bestaan mag herdenken, heeft zij bewe zen, ondanks herhaalde tegenwerking en geringen steun, levensvatbaarheid te bezit ten. Ook had zij te kampen met verkeerde opvatting aangaande het doel van haar streven. Het meerendeel der bevolking verkeert in den waan dat eene vereeniging als deze, uitsluitend uitspanning beoogt. Anderen hoort men dikwijls beweren, »Nu ja het is wel aardig," doch in tijd van nood bedanken allen, veronderstellende, dal leden dier vereeniging in dien tijd een afzonderlijk corps zullen vormen. Weinige echter begrijpen, dat het streven eener weerbaarheidsvereeniging uitsluitend is le Jongelieden onderricht te geven in het hanteeren der wapenen, vooral in de behandeling van het geweer, zoodat zij, bijaldien zij opgeroepen worden om hunne Militie- of Schutterlijke plichten te ver vullen, als geen onkundigen aan dien taak voldoen; terwijl zij dikwijls sneller be vordering aan dien vroeger opgedane kennis te danken hebben; 2e Lieden aan die verplichting voldaan hebbende, de kennis der wapenen te doen onderhouden, alzoo weerbare mannen te blijven en gereed te zijn in tijd van ge vaar bij inlijving; 3e Het vormen van goede schutters, daar zeer zeker in tijd van oorlog snelle en goede schoten dikwijls het pleit van den dag beslechten. Zonder twijfel zal dan ook de Arners foortsche weerbaarheidsvereeniging dezen dag niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Er zal naar men verneemt een nationaal concours woiden uitgeschreven, indien er voldoenden steun kan gevonden worden. Ieder schutter zal dan bewijzen van meer of mindere geoefendheid, vaste hand en zekpr oog kunnen geven. Enkele fraaie prijzen zijn reeds toe gezegd. Wel ware het te wenschen dat Amersfoortsch ingezetenen bewijzen gaven, door het beschikbaar stellen van prijzen of anderen steun, dat zij eene veieeniging als deze op prijs stellen. Bij onzen stadgenoot R. v. B. heeft eene kat twee jongen geworpen en een konijn een 4-tal van haie soort; de laat ste verkoos niet hare jongen te voeden, doch die moederzorg werd door moeder de kat overgenomen. Zij is ten zeerste met hare pleegkinderen ingenomen. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de '1e helft der maand Maart 1885. 1. V. d. Berg, Houten. 2. Bouwman, Nijmegen. 3. Tempelman, Verzonden geweest naar Amerika. 1. Mis G. W. Greenfield, Chicago. Ned. Oost-Indië. 1. M. de Groot, Samarang. Binnen enkele dagen zal bij den uitgever H. C. A. Thieme te Nijmegen een boekje verschijnen, zooals Nederland er, naar wij meenen, nog geen bezit. Hij heeft namelijk ter perse een »S(ui- vvergids voor Nijmegen, bevattende alle «noodige inlichtingen bij een bezoek aan »de Stad en hare Omstreken, eene volle- »dige lijst van bezienswaardigheden, aan- swijzingen voor wandelingen en rijtoeren (met opgaaf der prijzen), enz. enz. Met »9 fraaie platen, een platte grond der «stad, eene wandelkaart voor Berg-en-Da! »en eene spoorwegkaart." Wij twijfelen niet, of deze uitgave eene navolging der Engelsche holiday guides -zal gretig koopers vinden, en wij hopen nader op het boekje zelf terug te komen. 31Sde STAATS-iLOTERIJ. VIERDE KLASSE, Trekking van 11 en 12 Mei. (1500 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 25000. No. 18468. Prijs van f -400. No. 3195. Prijs van f ÏOO. No. 18118. Prijzen van f 65 •102, 1110, 1132, 1136, 1138, 1191, 1231, 1236, 1243, 1246, 3040, 3067, 3074, 3077, 3083, 3103, 3105, 3120, 3132, 3173, 3200, 3201, 3219, 3225, 3247, 3269, 3270, 3285, 3286, 3287, 171, 1 1151, 3008, 3100, 3174, 3260, 4400, 4866, 4940, 5551 5617, 5697, 5888, 8741, 8783, 18104, 18161, 18217, 18233, 18278, 18349, 18410, 19535, 20528, 20561, 4805, 4S08, 4811, 4833, 4848 4873, 4888, 4896, 4911, 4938, 4948, 4956, 4961, 4990, 5000, 5558, 5562, 5565, 5574, 5589, 5629, 5635, 5636, 5651, 5694, 5729, 5730, 5792, 5807, 5875, 5890, 7587, 7599, 8714, 8730, 8744, 8748, 8753, 8771, 8778, 8785, 8786, 8879, 8886, 18102, •18116, 1S130, 18148, 18149, 18166, 18178, -18184, 18210, 182-19, 18221, 18231, 18232, 18239, 18244, 18246, 18248, •18294, 18297, 18330, 18342, 18366, 18378, 18379, 18387, 18435, 18446, 18451, 18473, 20469, 20489, 20493, 20508, 20536, 20541, 20545, 20547, 20581 en 20589. Te zamen 141 pi ijzen. Ptrcclit. Door het openbaar minis terie bij de Rechtbank alhier is tegen 11. de Jager, huisvrouw van J. v. d. Lin den, wegens diefstal van schoenen en pantoffels, 183 dagen celstraf en tegen J. van Kleef, wegens bedriegelijke op lichting, een halfjaar celstraf geëischt. Beide personen wonen alhier. Bnarn. Zondagmorgen had eene ver gadering plaats, belegd door eenige hee- ren alhier, ten doel hebbende alhier eene cricquet-club op te richten. Reeds dade lijk traden '16 leden toe en kreeg de nieuwe vereeniging de naam van Baarn- sche criquet-club. Het bestuur bestaat uit de heeren: F. Teixeira de Mattos, W. G. Pos en W. Elink Schuurman. Een terrein gelegen aan de Eemnesserweg, zal voor de vereeniging in gereedheid worden ge bracht. Ook heeft bovengenoemde club een plan gevormd alhier eene Bad- en Zweminrichting tot stand te brengen. Zaterdagmiddag kreeg een buldog, toebehoorende aan den heer II. alhier, naar men meende een aanval van honds dolheid, tenminste alle teekenen waren er van aanwezig. Het beest veroorzaakte door janken en wild loopen nog al eenige schrik. De veearts die tegen den avond ontboden werd, stelde echter allen gerust door te constateeren dat hier geene honds dolheid was op te merken. De persoon S„ die wegens mishan deling van zijne vrouw naar Utrecht was getransporteerd geworden, is dezer dagen weder op vrije voeten gesteld. Ede. Onder de velen, die Zaterdag jl. den burgemeester alhier kwamen geluk wenschen met zijn 25-jarig jubilé, waren ook de bestuurders der Prins Alexander- sticluing teBennekom (vertegenwoordigd door de heeren F. J. W. A. Schmitz, A. C. Wertheim, L. P. van Son en J. H. Meijer allen uit Amsterdam en C. Endt uit Wageningen). De heer Wertheim wenschte zijn medebestuurder geluk met dit feest, terwijl een 4-tal blinde kinde ren der stichting hem een prachtige mand met bloemen aanboden en tevens een lied zongen, waardoor blijkbaar alle aanwezigen diep werden getroffen. Woudenberg. Ds. L. H. F. Creutz- berg, meer dan 31 jaren predikant bij de Herv. kerk, het laatst in deze ge meente, heeft dat ambt, met een rede naar aanleiding van Efeze 3, verzen 14 tot 21, vaarwel gezegd, om op te treden als directeur der Chr. Phil, in lichtingen te Haarlem. Rccncn. In weerwil van het koude weder, is men Zaterdag reeds begonnen met het uitpooten van tabaksplanten. Woerden. De badinrichting werd alhier eergister geopend, nu juist niet onder begunstiging van zoodanig weder, dat tot het nemen van een bad uitnoo- digt. Evenwel werden er in de afgeloo- pen week nog 11 baden genomen. Veencndaal. Waanneer het weder een weinig zachter wordt, is het te ver wachten dat de zoozeer bezochte wol markten, die alhier zooveel leven brengen binnen korten tijd in vollen gang zullen zijn. Naar zich laat aanzien, zullen alhier geen hooge wolprijzen worden gemaakt Friesche blootwol, uit Friesland direct aangevoerd, gold hier nog fl,07'/a a f 1,12 Z2 per kilo. Renswoude. Eergister werden door den Gemeenteraad de kohieren van den hoofdelijken omslag en de hondenbelas ting vastgesteld; het eerste op f1953en het laatste op f64,50. Maartensdijk. J.l. Zondag is tijdens de godsdienstoefening voor de hervorm den, gecollecteerd voor de armen f100 en voor de kerk f 50. boenen. Zaterdag j.l. vermaakten de heeren K. en P. zich in een roeibootje op de Vecht. Ongelukkig sloeg de boot om, en ze zouden gewis beiden zijn ver dronken, wanneer ze niet tijdig door een knecht van de scheepstimmerwerf van den heer Houweling waren gered. Ouderliefde. Bij een brand, die de vorige week te Zutfen woedde, zijn 40 duiven, die zeer goed hadden kunnen wegvliegen, verbrand. De dieren bleven stil zitten op hunne eieren en andere wilden hunne jongen niet verlaten. Dit is ongetwijfeld een zeldzaam voorbeeld van ouderliefde bij dieren. Een Vlaamsche „ui". In een been houwerswinkel vroeg een straatjongen «Madame, hedde gij varkenspooten?* Vrouw. »Ja, manneke.* Jongen. »Ehwel, dat moet heel lastig zijn voor u, om daarmeè te gaan.(Tableau; de jongen maakt zich uit de voeten). Een waarschuwing aan ouders. Het bestuur van den Nederlandschen Vrou- wenverbond tot verhooging van het ze delijk bewustzijn, waarschuwt opnieuw alle ouders hunne kinderen, en vooral hunne dochters, niet naar andere plaat sen te zenden op schoonschijnende ad- vertentiën, zonder vooraf de noodige in lichtingen te hebben ingewonnen, daar achter zulke advertentiën dikwijls bedrog schuilt. Het bestuur is daarom bereid, voor zoover het in zijne macht is, in overleg met de bestaande vertakkingen, de ouders of belanghebbenden in deze behulpzaam te zijn. Een ongelukkige. Vrijdagochtend vond een landbouwer onder de gemeente Ha ren, in een sloot het lijk van een naar gissing 55-jarig persoon, die zich met een scheermes den hals had afgesneden. Uit aanwijzingen, welke op het lijk gevonden werden, meent men dat hij moet geweest zijn een Engelsch zeekapitein. In dit ge val kan men aan niets anders denken dan aan zelfmoord. Een man in angst. Een lampenist, die Donderdagavond te Dordrecht op den trein, die te half elf afrijden moet, ge klommen was, om licht te onsteken, be vond zich nog op een der wagens toen het sein tot afrijden gegeven werd. In doodelijken angst, maakte hij de reis mede tot het eerste station, waar men per telegraaf van het geval kennis had ge geven. Wanneer zal het eindigen? Volgens het verslag omtrent Atjeh, van 10 tot en met 23 Maart jl., had de vijand den 14den bij Lamtih 44 dooden en gewon den verloren. Hij liet een viertal lijken waaronder dat van Tengkoe Kampong

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2