Advertentiën. Ofüciëele Publicatie. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. WILHELMUS JOHANNES 2 VAN LAAR 4 GERSINIA CLAASSEN, De slag van ^Waterloo® zal nooit zijn roem hier (staken. De groote Zwijger spreekt... en ziet u dankbaar (aan, Dat gij voor zijn geslacht zoo veilig wist te waken Dit alles is uw werk, heeft uwe geest gedaan. Zoo hebt gij met uw hand een lauwerkrans ge vlochten Om al dat edel schoon van Neêrlands schilder- (kunst En hebt gij iets gewrocht, wat and'ren niet (vermochten, Heel Nederland voorwaar! is trotsch op deze (gunst. Daarom zal 't nageslacht u eeuwig dankbaar (wezen, Daar hier oud-Hollandsch roem in veil'ge haven (strandt. En zal ten allen tijd met gulden lett'ren lezen, Hier werd de Edele Kunst bekuipt door 'sCuij- (pers hand! En hiermede nam de plechtigheid een einde. De onderteekenaars der oorkonde waren des avonds de gasten van den minister Heemskerk, ten huize van Couturier. Ver schillende toasten werden geslagen, waar door er een opgewekte en vroolijke stem ming heerschte. Na het diner begaf men zich naar het Paleis van Volksvlijt alwaar de tSchut- tersmaaltijdi en de Nachtwacht in ta bleaux vivants werden voorgesteld. Concerten in den tuin door de schut terij uit 's-Bosch, in de zaal door het Paleis-orkest gingen aan de voorstelling vooraf, die algemeen voldeed. Jammer, dat het weder dien avond niet meewerkte, waardoor liet vuurwerk op 't IJ rneer van een water werk had. Niettegenstaande de hevige regenbuien, wemelde het van toeschouwers, waarvan sommigen door het gedrang te water geraakten doch met behulp van bootjes weder heelhuidsch aan wal werden gebracht. Het Handelsblad meld, dat HH. MM. de Koning en de Koningin de terugreis naar Nederland een week vervroegd heb ben en 20 of 21 Juli rechtstreeks uit Frankfort op het Loo zullen aankomen. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal bieden heden hunnen voorzitter een contra-diner aan in het Oranjehotel te Scheveningen. Het watertochtje naar den Hoek van Holland is op Zaterdag 18 Juli be paald. Te Hengeloo is Maandag op twee plaatsen door het inslaan van den blik sem, brand ontstaan, waarbij veel schade werd geleden. Te Haaksbergen is Maandagnamid dag een boerderij door het inslaan van den bliksem geheel afgebrand. Zaterdagnamiddag is te Apeldoorn in eene woning de bliksem ingeslagen, waardoor brand werd veroorzaakt. Alles was verzekerd. De bliksem sloeg Maandag in den molen van G. Broens te Molenbeersel, doodde den knecht Tilman Smeijers en bracht den molen veel schade toe. Ter gelegenheid van de feesten ter viering van 't 700-jarige bestaan van 's-Hertogenbosch, op 18, 19, 20. 21, 22 en 23 Juli aanstaande, zal bij J. J. Arke- steyn Zoon, uitgevers van de Provin ciale Noordbrabantsche en 's-Hertogen- bossche Courant aldaar, een Iceatuoiu- nier verschijnen in kleurendruk, dat o.a. zal bevatten een Feestmarscli voor zang en piano, muziek des heeren C. P. W. Krieris, luitenant-kapelmeester van 't muziekkorps der dd. schutterij, woorden van den heer T. G. Heijmans; een be- schrijviug van den op 20 Juli te-houden grootcu Uislorisclicii optocht, met aanduiding van den weg, dien de stoet zal volgen, een volledig pro gramma van al de feeMtclijkliedcn enz. enz. Tegen ontvangst van 11 cent zenden de uitgevers dit fccutuomuicr franco toe. Men leest in het Dagblad van 's-Gra- venhage, dato 27 Juni het navolgende: De eerste aflevering van den nieuwen (elfden) jaargang van 't geïllustreerd tijdschrift voor de jeugd, Voor 't Jon ge Volkje, is verschenen. Zij bevat waarlijk boeiende bijdragen. Redactie en uitgever hebben gewedijverd om in deze eerste bladen van een nieuw boekdeel iets goeds, iets waarlijk belangwekkends te leveren. De vaderlandsche dichter Anth. L. De Rop heeft aan zijn lier voor 't jeugdig Nederland de liefelijkste tonen ontlokt, terwijl de hoofdredacteur, de heer P. Louwerse, niet alleen in een degelijke schets de machtige persoon lijkheid van prins Von Bismarck, die hij als de type van een man den lezers af schildert, maar ook in Selim en zijn drie bedienden, alsmede in 't schetsen der gebeurtenissen van de maand (Mei), zijn naam als talentvol schrijver, ook voor de jeugd, op waardige wijze hand haaft. J. J. de L. leverde een alleraar digst berijmd verhaal (Een prettige straf) en eenige interessante mededeelingen omtrent de vlinders; Anth. L. De Rop verrijkte deze eersteling van een nieuwen jaargang met een onderhoudende novelle, getiteld: «In de Apotheek"; Philippine wekt de aandacht der knapen en meis jes met haar «Verhaal van een leelijken hond"; eindelijk verhoogen een zang stukje van Louwerse «Oud Holland" en enkele losse stukjes, nog niet weinig de beteekenis der prettige lectuur van deze Je ofl. van 1885—86. Is de tekst alzoo werkelijk hoogst uit lokkend te noemen, en verdienen dus de schrijvers deswege allen lof, ook de uit gever gaf zich veel moeite. Hij is er in geslaagd om zijn belofte te vervullen en een Nederlandsch kunstenaar van naam (den heer J. C. Greive Jrals medewer ker aan het Tijdschrift te verbinden. Oorspronkelijke teekeningen zullen dus in «Voor 't Jonge Volkje" worden opge nomen. Greive's optreden als plaatteeke- naar is een waarborg te meer voor het succes van 't Tijdschrift, er bestaat nu toch nog minder gevaar dan vroeger, dat de lezers er van ooit grève zullen maken. Wij hopen en vertrouwen, dat in den nieuwen jaargang weder honderden inteekenaars meer tot dit uitnemend kindertijdschrift zullen toetreden. Schrijvers, teekenaars en uitgever (de heer Joh. IJkema te 's-Gravenhage) heb ben allen op zulk een bewijs van belang stelling het volle recht. In elk opzicht mag deze uitgave een juweeltje worden genoemd in de kinderlectuur. Generaal Wolseley kwam gisteren middag met zijn staf te Londen aan, al waar hij door eene talrijke volksmenigte aan het Victoriastation werd ontvangen en luide toegejuicht. Roemvol was anders zijne terugtocht niet, daar de geheele Soudan-expeditie, die onder zijne leiding zou staan, als mislukt kan worden be schouwd. De meeste bladen houden het er nu reeds voor, ofschoon nog niet eens door Wolseley verslag is uitgebracht over zijne bevindingen en over den toestand in Soudan, dat de veldtocht naar Khartoem wel spoedig zal worden hervat. Zekerheid is er evenwel nog volstrekt niet, evenmin als voorde Afghaanschegrensquestie. Onrust barende en geruststellende berichten wis selen elkander af. Ofschoon het in ofïi- cieele kringen nog niet werd bevestigd, wordt door verschillende bladen de dood van den Mahdi hardnekkig volgehouden. Is deze Mahdi evenwel werkelijk dood, wie weet hoe spoedig een andere afge zant van den profeet zijne plaats weder inneemt. In alle geval is zijn dood voor de Engelschen slechts een zeer gering voordeel, of het moest zijn dat de nieuw bakken Mahdi aan den vrede de vooikeur gaf, hetgeen om verschillende redenen evenwel niet te verwachten is. In de Fransche Kamer verklaarde de minister voor de geldmiddelen Sadi-Car- net, dat de begrooting voor 1886 geen teleurstellingen zal opleveren. Er heerscht volgens hein een volmaakt evenwicht. Tegen ongeveer twintig Fransche bladen werd eene rechtsvervolging ingesteld, wegens het publiek maken van de acte van beschuldiging in het geding tegen den moordenaar Pel. Dit was n.l. in eene oude zoo goed als vergeten wet verbo den. Slechts drie bladen (de France, Cri du Peuple, en de Debats) werden ieder tot 100 Frcs. boete veroordeeld, de overige werden vrijgesproken. Van generaal Coury werd uit Hué geen nader bericht ont vangen. De anarchistische samenzwering te Brussel heeft alleen in liet verhit brein van eenige pessimisten bestaan. De ge ruchtmakende zaak is n.l. op niets uit gedraaid. De toestand in Spanje is over het alge meen gunstiger. Het aantal lijders daalde tot ruim 1000. Te Aranjuez waar zich eerst 200 ziektegevallen per dag voor deden werden nu slechts 40 lijders aan gegeven. Het gerucht loopt evenwel dat ook in Frankrijk zich gevallen hadden voorgedaan. Officieel wordt dit evenwel nog niet bevestigd. In Peru en Venezuela duurt de burger krijg steeds voort en in het Zuidwesten der Vereenigde Staten blijven de Indianen de volkplanters verontrusten. EEN OUD HANDSCHRIFT. II. In 1651 werd de stad bezocht door water en vuur. Den lOden Januari brak de Grebbendijk door, welke doorbraak aan de stad en het platte land groote schade veroorzaakte. Den 7Jen Februari daaraanvolgende «des voornoens even nae «thyen uyren heeft de plaegende en «opgeheven handt van Godt door wyndt, «sneeuw, donder en blixem het spits van «L. Vrouwen toorn geraeckt en in brandt «gestoocken, omme welcken brandt te «slissen Lenert Nicasius, timmei man, «goede plichten heeft gedaen, klimmende «door het luyk van bovenste loodesolder «uyt, allwaar hy rondom van de bran- «dende styllen omcingelt stonc/t, sulx dat «syn klederen van syn lyf vbranden en «seer vant smeltende loodt, als met «sneeuw bedropen wierdh, doch echter «heeft door Godts Goedtht den brandt «vorder gesteuyt.u «Dit spits is in den jaere 1655 wederom «opgebouwt door Leneit Nicasius voor- «noemt en Nicasius syn soon die het «steyger-werck daer toe noodicli voorses «hondeit guld, hebben aengenomen, bo- «venyder een Roosenobel tot een ver- «eeringe, maeckende het vorder werek »by dach-huyr, weluerstaende dat sy tot «liet voorsei/de steygeren all liet iiout, «yser en touwen op haer costen mosten «leveren en mosten t'oock weder affbree- vcken.t Het spits werd «met kooper bedekt.<r Onze Auteur deelt daaromtrent de volgende nergens vermelde bijzonderheden mede «De Regenten van de L. Vrouwen «Cappelle met assumtie van de Burge- «mren en oudtborgemren op den 30en «May, 1655 vergadert svnde, hebben «allvoorens oculaire inspectie van een «protfie van kooperslaghers op den toorn «genomen hebbende, eenpaench goed- «gevonden, het nieuwe gemaeckte spits «met deckplaeten van kooper in plaetse «van loodt te bekleede», waerop sy voorts «door haer Gecommitdens Domselaer en «Bronckhorst, int bysyn van een kooper- ««lagher Joost Jansen Baecken kooper, «daertoe noodich tot Amsterdam, hebben «gedaen koopen, omme het selfde alsoo «te volbrengen. Men leest in het handschrift daarom trent het volgende Clironicon: Het Cooper nolt Vergae Vant spits soo bracf (geMaeCkt, 'k Wensch U geen tilt Verteer, noCh Wint, (noCli VUer en raeCkt. Benevens den volgenden wensch Faxit deus, ut hoc monumentum Sit aere perennius. d. i. God geve, dat dit monument langer dan het koper blijve bestaan. Onze schrijver vervolgt in dezer voege- «Het Cruys van Toorn is gemaeckt «tot Amsterdam bij Willem Hermansz «van Till, weegende 750 ponden, sonder «veeren te samen, yder pont is aenbe- «staedt voor twaelff stsdaer onze amers- «foortsche smits het pondt hadden ver- «laeten voor 18 sts.® Terzijde van de «bladzijde leest men: «yder pondt kooper «gekoft tot 14 sts., en bescheyden yder «pondt van snipperingh te moeten aen- «nemen voor 10 sts. «Tvoorseide Cruys mette spil sonder de «veeren is hoogli 11% voeten, breed 8 «voeten, de veeren syn langh 5 voeten, «de spill is int geheel lang 23 duym, en «schiet 15 duym int lichaam van den shaendesen haen is langh 4% voeten, «hoogh 3% voeten en breed 6 duym in «syn borst. Den haan is 110 pondt «swaer.ï «Den appel is wijdt 3% voet en hoogh «met de kroon 4 voeten, weegt 72 ponden. »'t Kruys 750. j «D'hoen 110. Pond. »D'appel 72. «932. Wij kunnen hierbij voegen, dat aan Nicasius den 24sten Febr., 1651, tot recompensie boven een vereering van vijftich car. guldens voor een nyeuw kleed, noch toegevoecht is een lyfpensioen van gelycke vyftich gulden iaerliex, waervan het le iaer verschenen en de omgeco- men sail wesen den 7en February des aenstaenden iaer 1652. Nicasius had niet lang genot van zijn nieuw kleed en lijfpensioen. Den 4den Januari 1658 betuigde Ytgen Aarts, wede van Lenard Nicasius, haren dank aan de Regeerders voor de gedane eer op syn begraeflenisse, maar deelde tevens mede, dat haar man, voor eenige dagen over leden zijnde, haar in zeer soberen staat had achtergelaten, en daar zij nu reeds tachtig jaren oud was, verzocht zij, dat de voorzeide vijftig gulden aan haar gedurende de weinige jaren, dat zij nog te leven had, mochte worden toegelegd. Het verzoek weid toegestaan. Op het Raadhuis, in de Kamer van den Burgemeester, hangt het portret van Leonard Nicasius, geschilderd door de meesterhand van onzen stadgenoot, Jacob van Campen den bouwmeester van 't achtste wonder. Het is een voortreffe lijk stuk, geheel en al in den stijl van de Hollandsche school van dien tijd. Nicasius schijnt een man te zijn geweest van groote geest- en wilskracht. Zooals hij daar staat afgebeeld, breed en forscli geschilderd, de oogen vol kracht naar iets voor hem ziende, met zijn wa pen, een bijl in de hand, maakt hij den indruk, dat hij wist wat wij wilde, en wat hij wilde, volbracht. Onder het Portret leest men de volgende Latijnsche en Hollandsche dichtregelen: Nicasius alto pectus inflatus Deo, Ignes Olyinpi perdomat iorte manu. Urbi salutm, glotïam quaerens sibi Ilunc arte pingéns, Campius Ooelo sacrat. De toren Godts ontstack dees toren, Doch Godt Leent t hert (opdat verloren niet gaen) Nicaes, die blust de vlam. Hem lolt, dies 't beeldt van Campen quam. Den 7 February, tG51. Vrijdaghs omtrent half elf, des morgens. Door hoogc geestdrift vervoerd, bedwingt Nicasius met krachtige hand het hemelvuur. Ten dienste der stad, voor eigen glorie Schenkt Campen hem op 't paneel de onsterfe lijkheid. P. S. Op den Blaflaert van »'t huis en dubbel huisgeld" komt Fol: 99 voor: No. 588. Agter 't Hogerhuis of Beekho ven. Diik van Bemmels weduwe met Gyssens bleek. 6 No. 589. Hendrik Benedictus van Lilaer met het Hogerhuys, evengenoemt. 6 Daaruit blijkt dat het Hoogerhuis, voor eenige jaren afgebroken, ook Beekhoven genoemd werd. De eerste eigenaar was dus Aernt van Wijngaarden. Zulks neemt niet weg dat het door Jacob van Cam pen gebouwd kan zijn. Onder Nummer 583 komt Randenbroek voor, als eigen dom van Dous Cornelius de Bruyns we duwe te Hacrlem. Randenbroek was aan geslagen voor de som van 12 Met genoegen vernemen wij, dat D. Ossenbruggen leerling uit de derde klasse van het Gymnasium alhier geslaagd is voor de 4e klasse van het Gymnasium te 's-Gravenhage. Op de jl. Zaterdagavond gehouden vergadering der kiesvereeniging «Amers foort,® werden tot candidaten voor den gemeenteraad bij de a.s. periodieke ver kiezing gesteld de heerenDr. P. Groe- neboom en L. E. Visser (aftredende leden) E. L. H. van Lanschot Hubrecht, A. Herschel Bzn. en J. J. de Koningh. De heeren Hubrecht en de Koningh hebben de candidatuur aangenomen. Wegens aanhoudend wangedrag is de stukrijder 2e kl. G. L. van 'tie reg. Veld-Artillerie, alhier in garnizoen, van den militairen stand vervallen verklaard en met een briefje van ontslag uit de gelederen verwijderd. Bij het toelatings-examen aan de H. B. School op 10 en 11 Juli jl. zijn geslaagd, voor de le klasse T. T. Bonk, A. W. Naudin ten Cate, A. G. van Dam, W. F. Luiting, K. W. Rauh, H. G. A. Elink Schuurman, I. H. A. E. Visser, L. R. Wentholt en voorwaardelijk L. Berkhout. Tien jongelui werden afgewe zen. Tot de 2e klasse werd toegelaten N. van de Roemer en tot de 5e klasse J. W. F. Bothof, terwijl één candidaat voor de 3e klasse werd afgewezen. Voor het admissie-examen aan het Gymnasium alhier, hadden zich aangege ven voor de le klasse 12 candidaten. Van deze werden toegelatenW. van der Tak, H._ Schiff, W. van Zijst, L. D. de Jong Schouwenburg, Ph. du Quesne en voorwaardelijk C. Kok. Voor de 2e klasse slaagde A. Bakels. Een candidaat voor de 3e klasse werd afgewezen, en een voor de 5e klasse trok zich onder het examen terug. 1 De heer A. J. Hendriks, rijksop zichter op de spoorwegdiensten, is door de regeering belast met het toezicht op de dienst der Nederlandsch- Westphaal- sche spoorweg van Zutphen naar Win terswijk. De WelEerw. Heer P. J. Jans, waar nemend geestelijke bij de Oud-Bisschop pelijke Clerezie alhier, is benoemd tot pastoor aan den Helder, en de heer G. L. Rinkel tot kapelaan bij die gemeente te Egmond aan Zee. Voor het wapen der Infanterie in Indië is bij het toegangs-examen aan de Koninklijke Militaire Academie geslaagd R. Th. Maidman leerling 3e klasse der H. B. School alhier. Jongtsleden vrijdag, hadden wij de zeer twijfelachtige eer iemand, die zich afgevaardigde noemde van den sociaal- democratisclieii bond in ons mid den te zien n.l. op «den Hof', het marktplein in deze gemeente. Zooals bij het scheiden bleek, had de afgevaardigde het op onze Amers- foortsche dubbeltjes voorzien, want na eene in echt Amsterdamsch straatdialect gevoerde rede, bood hij te koop aan een geschrift, getiteld: «Hoe moeten wij de drankpest bestrijden," voor de som van 3 cents, waarvan, volgens hem, niets in zijne zak vloeide, omdat het aan druk loon 2% cent kostte en cent voor papier ^daaraan was besteed. Wij hebben zijn gesnater van het be gin tot het einde aangehoord, doch zijn, helaas! niet wijzer er door geworden; wat we hoorden deed onze smaak op zóó geweldige wijze aan, dat we meer dan eens wenschten, dat de omstanders gezamenlijk den afgevaardigde van zijne verhevenheid mochten afhalen, om hem, door wiens aanwezigheid de atmosfeer in onze gemeente met onreine stoffen werd bezwangerd, buiten de poort te zetten. De kerel kakelde als een haan, ver warde het een met het ander, en verviel in herhalingen, die den bedaardsten mensch de haren ten berge deden rijzen. Hij praatte in hoofdzaak de door hem te koop aangebodene «brochure" na, die niemand zou het aan het opschrift ver moeden, den werkman, volgens dat ge schrift de heer der schepping, aanzet, tot het aanwenden van pogingen om algemeen stemrecht te verkrijgen, terwijl er verder op wordt gewezen, dat de werkman, ten gevolge van het lage loon dat hij voor zijn zware en vele werk ontvangt, tot jenever drinken wordt aangezetdat hooger loon, doordien hij zich daardoor het bezit kan verzekeren van eene flinke frische woning, in plaats van een krot, eene liefderijke vrouw in plaats van eene door zorgen en moede loosheid terneèrgeslagenevroolijke kin dergezichten in plaats van met het stempel des lijdens geteekenden, hem uit de kroeg zou houden. Voorts wilde hij ook blijk geven, dat hij tehuis was in de bepalingen van ons Burgerlijk Wetboek, althans wist dat de eerste alinea van art. 342 van dat Wet boek bestaat, door den' volke luide te verkondigen, de schande «dat het onder zoek naar het vaderschap is verboden." Er zullen waarschijnlijk verscheidene citaten bestaan nopens deze bepaling van onderscheidene rechtsgeleerden, doch aan den inhoud daarvan stoorde onze afge vaardigde zich niet, want in minder tijd als noodig is om het neêrteschrijven, gaf bij eene uitlegging aan die bepaling- welke tegen het gezond verstand in- diuischt, en dat wel in zoodanige bewoordingen, die wij hier niet neder, schrijven, omdat bij ons de overtuiging levendig is, dat zij ieder, die niet het gelijke is van mijnheer den afgevaardigde, zouden kwetsen. Ondanks zijn gesnater heeft hij in onze gemeente voor de «goede zaak" geen «propoganda" gemaakt, misschien wel zijne beurs gespekt, iets wat wij mogen aannemen daar menigeen bereid werd bevonden 3 centen voor de «bro chure" te offeren, en zulks in weerwil der verzekering door den afgevaardigde gegeven, dat men bij het lezen er van «zou beginnen te huilen. Wanneer het huilen eindigen zou ver haalde hij er niet bij. Wij verkregen inzage van de «bro chure" van iemand die ze zich had aan geschaft, en die ze ons met droge oogen overhandigde, terwijl ook wij, tijdens de lezing er van, geen oogenblik neiging gevoelden om de «waterlanders" te voor schijn te roepen. Wij mogen ten slotte niet nalaten de werklieden zeer ernstig te waarschuwen voor het «boerenbedrog," dat eer in staat is den bestaanden lotstoestand te verergeren, dan om eenige verbetering aantebrengen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der wet van den 14 September 1866 (Staatsblad no. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de iukwnrtiering, enz Doen te weten dat de bij art. 17 dier wet bedoelde lijst door hen aangelegd, in afschrift aan de bergplaats bij het Raadhuis aangeplakt is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage ligt, alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den. 14 Juli 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. VERKOOPING VAN VASTE GOEDEREN. Zaterdagavond 11 Juli 1885, in Amicitia.® Notarisde heer Mr. J. M. RICHELLE. 1. Een Heerenh. aan de Langstr. /5050. 2. Kampstr. en drie Won. annex indeOliest. >4100. f9Ï507 MARKTBERICHT. Nijkerk, 13 Juli. Tarwe f 6,60 a f7,00. Boekweit f5,60 a 6.20. Garst f 6,00 a 6,50. Haver f 4,20 a 4,80. Duivenboonen f 7,00 a 7,40. Rogge f 6,00 a 6,30. Boter f 0.90 tot f 1,00. Eieren2% a3% cent. Schrammen 8 stuks f 14 a 18. Biggen 62 stuks f6 a 8. Runderen 78 stuks f60 a 215. Scha pen 38 stuks f8 a 19. SN Ift hebben de eer u kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking - zal plaats hebben op 29 Juli a.s. "r Nijmegen. Amersfoort. ^5 Wij ontvingen de zoo smar telijke tijding dat onze oudste zoon en geliefde broeder PIETER, lui tenant der Infanterie Vh O.-I. leger, in garnizoen te Muntok, den 12Jen Juli aan typhus is overleden, in den ouderdom van bijna 23 jaren. P. METHORST. H. W. STEINBUCH. en Kinderen. Volstrekt eenige en algemeene ken nisgeving. Amersfoort, 12 Juli 1885.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2