Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Aan den Oosterspoorweg onder Bar- neveld en Apeldoorn, nabij de halte As- selt, werd gisteren voormiddag een be langrijke heidebrand waargenomen, ver moedelijk veroorzaakt door een vonk uit een locomotief. Dit jaar hebben voor de eerste keer een belangrijk aantal Nederlandsche tur ners of gymnasten deelgenomen aan een groot internationaal gymnastiekfeest, dat te Dresden gegeven werd. De Nederlanders werden met den grootsten geestdrift ont vangen en hun werd zeer veel hulde ge bracht. Geen hunner mocht het echter gelukken een fprijs te behalen, hoewel het zeer weinig scheelde. De heer Karei Muller lid der vereeniging Lycurgus-Achil- les te Amsterdam, behaalde 49'3/24 punten, terwijl 50 punten een prijs was. In de vorige week is in Drente veel boekweit bevroren. Uit Wageningen meldt men ons omtrent het mond- en klauwzeer dat de ziekte nabij het Lekskesveer als gewe ken is te beschouwen. Voor de meeste weiden aldaar zijn de politiemaatregelen opgeheven en op 2 Aug. zal zulks met alle weiden het geval zijn. De overtocht van rundvee, schapen en varkens uit de Betuwe is nu zeer in het belang van de Wageningsche markt weer toegelaten. Nabij het Wolfwaardscheveer en in de binnenvelden kwamen in den laatsten tijd nog enkele gevallen voor, als ook in het naburige Bandwijk, waar echter het eerst aangetaste vee voor hersteld is ver klaard. Men meldt aan de Leidsche Ct. Nog maar weinige jaren geleden regende het om dezen tijd onophoudelijk, en toen verklaarden geleerden van den sterren hemel, dat die nattigheid was toe te schrijven aan buitengewone zonnevlek ken, die op de zon ondekt waren. Zulke vlekken gaan echter weer over, totdat nu onlangs weer verbazend groote zon nevlekken op de zon waren waargeno men. Zij zijn zelfs met het bloote oog door een zwart gemaakt glas te zien, en eene van die vlekken beslaat eene op pervlakte van wel vijftig bollen zooals wij bewonen. Hoe brandt nu de zon bijna dagelijks aan den onbewolken hemel, en waar blijft nu de zoo lang gewenschte regen voor het verschroeide aardrijk Te Parijs hecrschte sedert eenige dagen zekere ongerustheid, omdat door de re geering geene berichten uit Anam en Tonkin, meer werden bekend gemaakt. Men poogde de ongerustheid weg te nemen, door het openbaar maken van een officieus bericht uit Pekin, volgens hetwelk Liu-Vinh-Phove het opperhoofd der Zwarte Vlaggen in China zoude zijn terugge keerd. Gisteren werden door de Chineesche gezant te Parijs zijne geloofsbrieven over handigd aan Grévy. De gezant zeide onder- anderen, dat nu door het vredesverdrag de vriendschappelijke betrekkingen her steld zijn, de Chineesche regeering hare tevredenheid daarover wenscht te uiten, en de verklaring af te leggen van hare oprechtheid en goede bedoelingen. De heer Grévy antwoordde, dat Frankrijk zich, evenals China, niet anders dan geluk kan wenschen met het herstel der vriendschappelijke betrekkingen, wat voor beide landen even voordeelig is. Engeland en Rusland gaan steeds voort met hunne goede bedoelingen te betuigen in zake de Zulficar-pas, maar toch vordert de quaestie geen haar breed, en zal het vermoedelijk nog geruimen tijd duren voordat zij geheel uit de wereld is. Uit berichten door Daily News ontvan gen, blijkt dat de boeren van Zoulou- land wel onder Engelsch gezag willen staan, mits hun land bij Natal ingelijfd, en een verantwoordelijk bestuur aan de vergroote kolonie geschonken worde. Generaal Warren werd bij zijne terug komst te Vrijburg door de bevolking hartelijk ontvangen. Volgens een Reuter telegram (men weet trouwens hoeveel waarde daaraan te hechten is) heeft het gouvernement der Transvaal zijne betalingen gestaakt. De tijdingen uit Spanje blijven zeer ongunstig. Ook te Madrid, tot dusverre gespaard, is nu de cholera uitgebroken. Vooral woedt de ziekte hevig in de nauwe straatjes en stegen, waarin het armste gedeelte der bevolking huist. De inwoners van Saragossa vluchten in groo- ten getale naar Frankrijk, doch worden niet over de grenzen gelaten, dan na nauwkeurig onderzocht te zijn en eenige dagen quarantaine te hebben gehouden. Sinds Juni zijn ongeveer 40,000 Span jaarden naar Frankrijk verhuisd. De vraag welke Belgische of Nederland sche haven, als aanleghavon voor de Duitsche postbootlijnen zal worden aan gewezen, wekt in Duitschland bijna even veel belangstelling als de geheele aange legenheid van het subsidiëeren der stoom vaart. De handel is voor 't grootste ge deelte voor Amsterdam, omdat zij voor zich groote voordeelen van die stad vei- wacht. Dr. Stephan is dan ook naar Amsterdam vertrokken om de inrichtingen aldaar in oogenschouw te nemen. Bismarck en graaf Kalniky zullen, indien lmnne ontmoeting niet met de bijeenkomst der Keizers mocht samen vallen, vóór het einde van dezeri zomer eene conferentie houden en daarbij voor namelijk van gedachten wisselen over handels-politiek. Utah wordt te eng voor »de hei ligen van den jongsten dag." De regee ring der Vereenigde Staten heeft sedert hel vorige jaar de wet op de veelwijverij voortdurend met meer gestrengheid toe gepast, zoowel te Utah aan Salt Lake, als in Idaho en Arizona, waar Mormonen zijn gevestigd. Ten gevolge hiervan zijn twee Doudstei.if naar de Yaqui-Indianen afge vaardigd, die een groot gedeelte van de Mexicaansche provinciën Sonora feitelijk in bezit hebben, en van wie zij het mee- rendeel hunner landerijen, grenzende aan de golf van Califoirië door aankoop in eigendom hebben verkregen. Reeds in Januari is aldaar een Mormoonsche stad gevestigd, waaraan de naam van Mount St.-Young is gegeven. Dewijl de genoemde Indiaansche stammen rechtens geen aan spraak kunnen maken op het land door hen bezet en zij het dus niet kunnen vervreemden zijn onlangs twee naposte- len« naar Mexico gezonden om den aan koop der gronden van de Yaqui-Indianen te doen bekrachtigen of elders in Mexico uitgestrekte landerijen aan te koopen. Dat Mexico, welks schatkist niet ruim voorzien is, geneigd zal bevonden worden de gewenschte overeenkomst aan te gaan, dit wordt niet betwijfeld. Iets anders is of het aan de Mormonen zal gelukken zich in den nieuwen Staat te vestigen met de vergunning om de veelwijverij te blijven handhaven. De wet verbiedt zulks, de algemeene opinie verzet er zich tegen en de dagbladen bestrijden het plan door de Mormonen opgevat, zoodat de verwezenlijking van hun voornemen niet zeer waarschijnlijk mag worden ge acht. Gedurende de jongst verloopen maanden zijn vele van de voornaamste Mormonen tot gevangenisstraf en geld boeten veroordeeld wegens veelwijverij en op dien weg wordt steeds met meer klem voortgegaan, zoodat er voor hen niets anders overschiet dan onderwerping aan de wet, en daartoe schijnen zij niet over te willen gaan, of een uittocht naar een ander land. DE RAMP TE KEULEN. Omtrent het instorten van twee huizen aan de Holtzmarkt te Keulen, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt, ver neemt men nader: In de twee huizen woonden zeventien gezinnen, te zamen ongeveer 60 personen tellende. In de benedenverdieping der beide gebouwen werden restauraties ge houden. De instorting schijnt te wijten aan de overstrooming, door welke Keulen eenige jaren geleden geteisterd werd en waarvan juist de beide, reeds zeer oude huizen, zeer veel geleden hadden. De fundamenten waren gaandeweg uit elkaar gezakt, en de muren uitgeweken, totdat Vrijdag II. alles letterlijk plotseling met donderend geraas ineenviel. Spoedig was de bi and weer ter plaatse, om, onder aanhoudend levensgevaar, den puinhoop langzamerhand weg te ruimen en de daaronder bedolven personen te bevrijden. Hoevele personen er Vrijdag tot om streeks 8 uur 's avonds werden gered, is niet met zekerheid te zeggen men schat hun aantal op 45, waarvan velen als door een wonder ongedeerd bleven, maar anderen zwaar gewond en een groot aan tal lichtgekwetst waren. Omstreeks 5 uur in den namiddag waren 24 personen naar het hospitaal gebracht, en van deze zijn velen zoo zwaar gewond, dat men voor hun behoud vreest. Hoevele personen tijdens het ongeval zich in de huizen bevonden, is onbekend, maar zeker bedraagt het aantal tusschen 60 en 80. Tegen 8 uur 's avonds was ongetwijfeld meer dan de helft uit de puinhoopen te voorschijn gehaald, maar met nauwkeurigheid weet men evenmin het aantal van hen, die terstond na het ongeval gered werden, als van die slacht offers, die volkomen ongedeerd bevrijd werden en zich zoo spoedig mogelijk van de plaats des onheils verwijderd hebben. Onder de eerste behooren o.a. eene vrouw en haar 4-jarig kind, die in de bovenste verdieping van een der huizen woonde. Haar man, op weg naar huis, zag het ongeluk voor zijne oogen plaats grijpen hij ijlde toe en begaf zich, zoodra de stofwolken eenigzins opgetrokken waren, naar de plek waar hij vermoeden kon zijne vrouw te vinden, en hij had het geluk, na slechts enkele stukken hout te hebben uit den weg geruimd, haar met zijn kind ongedeerd te voorschijn te halen. Door nog grooter toeval werd de vol wassen dochter van een der restaurateurs, Lollgen geheeten, gered. Te ruim 12 uur stond zij in de voordeur, toen een dokter, die eene zieke in eene der bovenverdie pingen bezocht had, naar beneden kwam en haar zeide, dat de kalk zoo zonderling langs de wanden in gruis neerviel, dat het toch geraden was eens een bouw kundige het huis te laten onderzoeken. Nauwelijks had hij uitgesproken, of hij hoorde een gekraakhaastig greep hij het meisje bij den arm en sleurde haar mede de straat op, en toen, een vreese- lijken slag hooiende en omkijkende, zagen zij achter zich de plek, waar de huizen stonden in eene ondoorbringbare stofwolk gehuld. Zoodra voldoende politie-macht en brandweerlieden aanwezig waren, werd liet terrein op grooten afstand afgezet, opdat de redding der slachtoffers niet door gedrang belemmerd zou worden. De lei ding van het reddingswerk berustte in handen van den chef der brandweer, later in die van den commandant der genie-soldaten; aanvankelijk geschiedde het bijna uitsluitend op het gehoor, na melijk in de richting van waar mensche- lijke stemmen gehoord werden. Een deel der manschappen werd belast met de werkzaamheden, strekkende om zooveel mogelijk toevoer van versche lucht onder de puinhopen mogelijk te maken; met dat doel werd het stuk voorgevel, dat was blijven staan, omvergebroken, ten einde in de keldergewelven de lucht te doen toestroomen. Op de plaatsen waar het puin het dikst opgehoopt scheen, en waar dit, zonder gevaar voorde bedolven slachtoffers, mogelijk was, werden trech tervormige kanalen gemaakt, die op hunne beurt nu en dan weder tot de ontdekking van nog levende slachtoffers leidden. Tot ongeveer 6 uur ging het reddings werk geleidelijk en betrekkelijk met uit stekenden uitslag voort. Toen echter voegde zich bij de ramp nog eene tweede; in de gedeelten der huizen, die geheel of gedeeltelijk nog stonden, brak namelijk brand uit, waarschijnlijk tengevolge van den vermeerderenden toevoer van lucht tusschen de puinhopen, welke het vuur in de, omstreeks het middaguur natuur lijk overal brandende, kookkachels ge doofd had. De wanhoop sloeg menigeen om het hart, toen men de vlammen zag en aan de ongelukkigen dacht, die onder het puin bedolven lagen, snakkende naar versche lucht. Onmiddelijk na het instor ten der huizen had men de hoofdbuis der waterleiding afgedraaid, om overstrooming te voorkomen, maar om den brand te blusschen was natuurlijk weder water toevoer noodig. Met het meeste beleid en zooveel mogelijk maatregelen nemende, dat het water niet naar de voorgedeelten der ingestorte huizen stroomde, zette de brandweer zich aan het blusschen van den brand, toen na verloop van eenigen tijd men uit een der kelders eene vrou welijke stem vernam, die de angstkreten uitstiet: vhelp, help, mijn kind verdrinkt Pogingen orn haar van eenige zijde ter hulp te komen, mislukten, zoodat men vreesde dat voor haar en haar kind op geene redding meer te hopen was. Om streeks dien tijd ook, ongeveer te 6'/j uur, werd het eerste lijk, een knaapje van 5 jaar, te voorschijn gehaald. Tegen dien tijd werden er ook van wege de gasfabriek maatregelen genomen om, zonder gevaar voor de slachtoffers, de plaats der ramp met gas te verlich ten, opdat het reddingswerk onafgebro ken zou kunnen worden voortgezet. Tot dat doel werd er eene hulpleiding ge maakt langs de buitenmuren van de aan grenzende huizen en, tegenover de plaats des ongeluks, langs in den grond ge slagen houten latten, waaraan groote branders met reflectoren werden aange bracht, zoodat de verlichting ruimschoots voldoende was om op alle punten het werk te kunnen voortzetten. Het bestuur van den Wohlthatigkeits- Verein heeft onmiddellijk na de ramp maatregelen genomen om alle slachtoffers die niet in het hospitaal gebracht be hoefden te worden, terstond van kleede ren en levensmiddelen te voorzien en bij verschillende personen onderdak te bren gen. Het heeft ook terstond een oproe ping tot de ingezetenen van Keulen ge richt, om door milde gaven in de ellende en nood der slachtoffers te voorzien, welke oproeping aan alle kanten weerklank heeft gevonden. Vrijdagavond te 8 uur bevonden zich in het hospitaal 28 gewonden, van welke zeer vele zóó zwaar, dat voor hun leven gevreesd werd. Tot dat uur was er slechts een doode, terwijl men het aantal ge redden, die ongedeerd of slechts onbe duidend gewond waren, op ruim 20 schatte. Omtrent de ramp te Keulen wordt van Zaterdagmiddag 2 ure gemeld De opruiming van het puin is nog al tijd niet ten einde gebiacht. Een in de puinhopen ontstane brand werd tegen den nacht gebluscht. Zonder eenigen twijfel zijn er nog personen die in de onderste verdiepingen zich bevonden heb ben, onder het puin bedolven, maar er bestaat nauwelijks hoop, dat er thans nog één levend zal worden te voorschijn gebracht. Tot Zaterdagmiddag waren er in het hospitaal 33 gewonden gebracht en 7 lijken. Met uitzondering van een Sjarig knaapje, zijn alle dooden vrouwen en meisjes. Tot op genoemd oogen blik zijn er tqt het verleenen van hulp ruim 3600 mark bijeengebracht. De Duitsche Keizerin heeft per telegrafische dépéche hare deelneming betuigd, en daarbij eene gift van 300 mark gevoegd. Van Zaterdagavond schrijft men uit Keulen Door het uitbreken van den brand werd gisteren het reddingswerk zeer bemoeilijkt. Op zich zelf heeft de brand wel geen grooten omvang gekregen, maar daar men met de grootste omzich tigheid te werk moest gaan, werd het ruim 1 uur in den nacht, vooraleer de brand geheel gebluscht was. Zooals reeds geseind is, bevinden zich 33 gewonden en 7 lijken in het burger hospitaal; onder deze laatste is het lijk eener bejaarde vrouw, die in het hospi taal aan hare wonden gestorven is. De 6 andere lijken werden onder de puin hoopen gevonden. Het eerste was een 5-jarig knaapje, dat gisterenavond te 6 uren gevonden werdvervolgens werden te 8 uren bij elkander gevonden de vreesselijk verminkte lijken van 2 zusters van omstreeks 20 jaar, die beiden blijk baar terstond door den instortenden muur verpletterd zijn. Een ontzettenden aanblik leverde ook het heden gevonden lijk van een ongeveer ISjarig meisje, dat, blijkens de vreeselijk vertrokken gelaats trekken, onder hevige pijnen gestorven is; de geneesheeren verklaarden, dat de dood reeds vo'ór ongeveer 24 uur inge treden moest zijn, en dat de ruggestreng gebroken was. Eene vrouw, die vóór 4 dagen het leven aan een meisje had geschonken, is in het bed gestikt, ter wijl het kind ongedeerd van onder het puin is te voorschijn gehaaldhet reeds verstijfde lijk der vrouw moest aan alle kanten worden uitgezaagd. Maar ook levenden werden er giste renavond nog uit het puin te voorschijn gebracht. Zoo o. a. de eigenaars der restauraties, die beiden slechts aan het hoofd gewond zijn; met hunne echtge- nooten echter is het treuriger afgeloopen: de ééne is in het hospitaal gestorven en de andere werd met hare nicht heden ochtend dood opgegraven. Sedert zijn er geene lijken meer gevonden, ook niet in de kelderverdieping, waarin men in den afgeloopen nacht is kunnen doordringen, doch er ligt nog eene groote, moeilijk doordringbare puinhoop midden op het terrein, waaronder ongetwijfeld nog be dolven liggen. Daar waarschijnlijk de tusschenmuur bezweken is, zijn de bei de huizen letterlijk in elkaar gevallen, en liggen puin en balken het dichtst in het midden. Alvorens dit alles wegge ruimd is, zal er zeker nog minstens een geheele dag verloopen. De plek van het onheil leverde in den afgeloopen nacht een fantastischen aan blik op. De plek en hare omgeving wa ren door een aantal gasvlammen met reflectoren helder verlicht; terwijl de hoogten en laagten der puinhoopen scherpe schaduwen wierpen, bewogen zich daarover een aantal figuren, door den gloed van eenige fakkels spookachtig verlicht, in allerlei bewegingen en won- dingen heen en weder. Tegen den och tend werd besloten het achterhuis van no. 75, dat was blijven staan, maar dreigde neer te storten, omver te halen doch tot driemalen mislukten de pogin gen, en braken de touwen, totdat einde lijk met dikke scheepskabels het doel bereikt werd. Er wordt onafgebroken voortgewerkt. De detachementen geniesoldaten en com pagnieën van het 16e infanterie-rege- ment wisselen elkaar geregeld af, terwijl een paar buren er voor gezorgd hebben, dat steeds voor de werkenden mondbe hoeften en een frissche teug aanwezig zijn. Morgen te 9 uren heeft uit het bur gerhospitaal, de begrafenis der veronge lukten plaats. De katholieke en protes- tantsche gemeenten hebben, evenzeer alt het garnizoen, hunne lijkwagens ten gebruike afgestaan: de geestelijkheid van beide gemeenten zal aan de begra fenis deelnemen, en het laat zich aan zien, dat duizenden zich bij den treuri- gen stoet zullen aansluiten. Naar wij vernemen zal op Maan dag 3 Augustus a.s. door de vereeniging sFraternité" (onderofficieren der d.d. schutterij) haar jaarlijksche schietwed strijd gehouden worden op het terrein »de Vlasakkers". VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Donderdag, den 30 Juli 1885, des namiddags ten l'/s ure. Punten van behandeling. 1. Voorstel van den heer M. W. Schel- tema Ez. om Burg. en Weth. een onder zoek optedragen omtrent de vraag of het niet wenschelijk is het bureau van politie naar het midden der gemeente te verplaatsen. 2. Staten van oninbare posten in zake den hoofdelijken omslag en de hon denbelasting over 1883. 3. Missieve van den Raad van State, houdende uitnoodiging, om, zoonoo- dig, nadere memoriën in zake het hoo- ger beroep van het besluit van Gede puteerde Staten d.d. 13 Mei j.l. in te dienen. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 2e helft der maand Mei 1885. 1. R. van Effen, 's-Gravenhage. 2. A. Klein, Klundert. 3. Gerarta de Bruin, Rotterdam. 4. Mej. Woudenberg. Utrecht. Briefkaarten. 1. Mevr. J. v. d. Weide, Beek? Verzonden geweest naar Amerika. 1. P. J. d. Hooff, Washington. STAATSLOTERIJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 27 en 28 Juli. (1000 Loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f20. 231, 267, 271, 301, 314, 330, 352, 363, 395, 409, 420, 438, 441, 445, 471, 481, 496, 4910, 4928, 4938,4967,4980,4992, 5672, 5967, 5980, 5990, 5996, 9150, 9175, 9195, 9232, 9243, 9245, 9247,9268, 9278, 9281, 9288, 9317, 9353, 9368, 9380, 9399, 14311, 14391, 14410, 14433. 14471, 14475, 19612, 19634, 19635, 19640, 19653, 19713, 19721, 19735 en 19737. Te zamen 59 prijzen. Utrecht. In de Vissersteeg alhier kre gen jl. Zaterdag avond man en vrouw twist over eene kleinigheid, waai bij de vrouw zich echter zoo boos maakte, dat zij haar koffiekom op het hoofd van ha ren echtgenoot stuk sloeg die daardoor verwond werd en bloedende afdroop; weinige oogenblikken later begon de twist echter opnieuw, doch nam weldra een tragisch einde doordien de man zijne liefhebbende gade twee vrij ernstige sneden over het hoofd en in het aange zicht toebracht. Beide waren genoodzaakt zich onder geneeskundige behandeling te stellen, ter wijl het hiermede zeer zeker voor hen nog niet zal zijn afgeloopen. In den nacht van 25 op 26 dezer (laatste kermisnacht) hebben hier diverse wanordelijkheden plaats gehad, waarin voor het meerendeel de militairen en wel de infanterie een hoofdrol hebben ver vuld. Zoo werden op het Vreeburg twee burgers door een korporaal van dat wa pen met zijne sabel verwond terwijl een ander korporaal van zijn wapen gebruik maakte om een paar burgers duchtig af te ranselen, doch om de kroon op het werk te zetten werd een Brigadier der Rijksveldwacht, toen hij nabij Puntenburg een burger wilde ontzetten, die door Infanteristen werd mishandeld, door een der militairen met een snijdend voorwerp vrij ernstig over het hoofd gesneden, ter wijl een burger die zich bij hem bevond mede werd mishandeld. Een streng onder zoek werd ingesteld en tegen de daders proces-verbaal opgemaakt. Een 15 jarig meisje door haren stiefvader onderhouden wordende, omdat zij den vorigen avond te laat was uitge bleven, sprong j. 1. Maandagmorgen aan den Witte Vrouwensingel alhier te water doch werd spoedig gered. Barneveld. De heer G. Vlug, pre dikant te Nijkerk, is naar onze gemeente beroepen. Hoevelaken. De predikant alhier F. Kijftenbeit is beroepen naar Maar tensdijk. Achtieiilioven. Tot Secretaris Pen ningmeester van den Polder Achthoven is benoemd den heer G. Lemmen, van Leksmond. Goed bewaard. Men beweert dat de echte badkuip, waarin de beruchte Murat door Charlotte Corday werd vermoord, nog op eene bijzondere wijze gebruikt wordt. Deze reliek is in handen gekomen van een bejaard priester in Bretagne, den abt le Cosse, die nu besloten heeft haar te verkoopen en de opbrengst van den verkoop aan werken van liefdadig heid in zijne parochie te besteden. Hij heeft reeds menig hoog bod gehad van liefhebbers van rariteiten en verzamelaars van ouderwetsche herinneringen maar hij heeft nog geen afstand kunnen doen van zijne kostbare reliek. De heeren Tussaud moeten het zich niet laten ont gaan. Papieren piano's. In het Zeitschrift für Instrumenlenbau leest men, dat te Parijs in een pianinofabriek, twee der gelijke instrumenten zijn vervaardigd met een kast van papier-maché. Op zichzelf genomen mag dit geen opmer kelijke bijzonderheid worden genoemd, want sedert 40 a 50 jaren maakt men de sierlijkste meubelen van saamgeperst papier, maar in een ander opzicht heeft men een merkwaardig resultaat verkre gen. De kort afgebroken klank, aan het instrument eigen, is geheel verdwenen de toon is week, mollig, rond en vol, houdt lang aan en heeft veel overeen komst met dien van een fluitorgel. Is de klank naar de verzekering van kenners, die het instrument hebben bespeeld, uitstekend schoon, ééne eigenschap ont breekt hem, hoe liefelijk hij ook zij, hij is namelijk minder krachtig dan die van de even sterk besnaarde pianino's met houten kast. De aangename, welluidende klank wordt toegeschreven aan de gelijk matigheid van samenstelling der grond stof, waarvan de kast is vervaardigd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2