nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Maggie Wilson. N. 66. Woensdag 19 Augustus 1885. Veertiende Jaargang VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiën: BINNENLAND. F euilleton. AMEBSFOORTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Iugezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De minister van binnenlandsche zaken heeft van eene voorgenomen bui- tenlandsche reis afgezien. De minister van financiën vertrok gisteren voor eenige weken naar Ems. De gewone audiëntie van den mi nister van financiën zal op 20 dezer niet plaats hebben. Men verneemt dat de Minister van Financiën plan heeft een beslasting op spoorwegkaartjes en een graanbelasting voor te stellen, ten einde de geldmidde len te versterken en de begrooting voor 1886 te doen sluiten. De briefschrijver uit de hofstad van de Midd. Ct. bericht, dat de pogingen, die onder den minister Modderman zijn beproefd, om eene conferentie van ver tegenwoordigers van verschillende mo gendheden te beleggen, ten einde te trachten aan den handel in blanke sla vinnen een einde te maken, door onze Regeering daartoe zijn opgevat. De Re geering stelt thans pogingen in het werk, om met omliggende staten overeenkom sten te treffen, die aan de «traite des blanches® paal en perk stellen. Onlangs kwam te Winterswijk per spoor aan uit Duitschland een blok mar mer van circa 26,000 KG. Door de zwaarte brak de wielband, zoodat de waggon defect raakte, en daar men te Winterswijk geen stoomkraan heeft, was men genoodzaakt den waggon stuk te zagen om zoodoende het blok op een andere waggon te kunnen overladen. Bij den Zaterdag te Ostende ge houden internationalen roeiwedstrijd is, naar de N. R. Ct. bericht, de 1ste prijs voor tweeriems (juniores) gewonnen door de Rotterdamsche roei- en zeilvereeniging De Maas. De 2de prijs werd behaald door de Parijsche Club. Bij den wedstrijd voor tweeriems gie ken (Seniores) behaalde de vereeniging Njord uit Leiden den lsten prijs, De Maas uit Rotterdam den 2den prijs en Parijs den 3den prijs. Om een bewijs te geven, hoezeer de landerijen den laatsten tijd in waarde gedaald zijn, deelen wij mede. dat eene plaats in de Legmeer de vorige week verkocht is voor 17 duizend gulden, ter wijl ze gekocht werd voor p.m. 50 dui zend en er 40 duizend hypotheek op gegeven was. Daar de hoeve 32 bunders groot is, bracht de bunder dus nog geen 600 gld. op. Te Nijmegen is het groote feest van den Wielrijdersbond in de beste orde en naar aller genoegen afgeloopen. De held van den dag was de heer Ifiderlen uit Vlaardingen, die al de belangrijke overwinningen bij de wedstrijden behaal de. Behalve een groot aantal Nederland- sche wielrijders waren ook Belgen, En- gelschen en Duitschers tegenwoordig. Uit Maastricht vertrokken dezer dagen 39 werklieden naar de tentoon stelling te Antwerpen. De gelden biertoe werden bijeen gebracht door particulieie kracht. Te Purmerend zal Zondag 20 September bij gelegenheid van de land bouwtentoonstelling een gymnastiekuit- voering plaats hebben. Daartoe zijn alleen uitgenoodigd de Gymnastiekvereenigingen in Noord-Holland, die leden zijn van het Nederlandsch Gymnastiekverbond. Vol gens het programma begint het feest met een optocht, terwijl na de uitvoe ring een feestmaaltijd gehouden en de dag besloten zal worden met een con cert en een bal. Naar wij vernemen, zal het min stens nog acht dagen en wellicht nog wel veertien dagen duren voor dat de officiëele lijst der op de internationale tentoon stelling te Antwerpen verworven bekro ningen publiek wordt. De tot heden in de dagbladen dien aangaande voorkomende berichten zijn ofBcieuse mededeelingen, die een officieel karakter missen. Te Hilversum heeft eene bijeen komst plaats gehad ter bespreking van de oprichting eener hoogere burgerschool voor jongens en meisjes. Aan eene commissie van twaalf leden is opgedragen een onderzoek in te stellen naar de noodzakelijkheid van zulk een inrichting; indien deze noodzakelijkheid wordt erkend, zal de commissie den weg hebben aan te wijzen om tot het doel te komen. Door Burgemeester en Wethouders van Zwolle is de vergunning ingetrokken van een winkelier, die in zijn gecombi neerde zaak sterken drank niet anders dan in gesloten llesschen mocht verkoo- pen, maar veroordeeld is, omdat hij in zijn winkel aangebroken flesschen en kruiken sterken drank voorhanden had. Tijdens de afwezigheid van de be woners der Engelsche stoomvarkensslach- terij te Eede ontstond Maandagavond om streeks 9 uur door eene onbekende oor zaak brand, waardoor drie gebouwen wer den in de asch gelegd. Alles was verzekerd. De manoeuvres, die van 20 tot 26 Aug. a. s. in Drente en Friesland zouden plaats hebben, onder leiding van den kolonel commandant van het 4ste regi ment infanterie, gaan wegéns net epide misch heerschen der roodvonk te Leeuwar den, niet door. Den heeren jagers in die streek zal dit bericht zeker aangenaam zijn. De politie te 's-Hage heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Passage een persoon, die als heer gekleed gaat, op heeterdaad betrapt, terwijl hij zich schuldig maakte aan het met zijn stok moedwillig beschadigen van de ge schilderde advertentiën op het muurvlak bij de Spuistraat. Naar het politiebureau op de Nieuwehaven gebracht, trachtte, de bedrijver gevankelijk de daad van ver nieling van eens anders eigendom te ontkennen, maar beleed hij ten slotte schuld, aangezien het bewijs daarvoor voldingend was. De politie was op hare hoede, nadat aangifte bij haar was gedaan van soort gelijke beschadiging in vorige nachten. De bekwame bestuurder der Rijks- Landbouwschool te Wageningen, de heer Jongkindt Coning, is Maandagochtend te halfvijf overleden. De ernstige ziekte, die hem reeds sinds eenige maanden aan zijn nuttigen werkkring onttrok, deed dit treurig bericht voorzien. De Nederlandsche landbouw verliest in dezen praclisch ervaren en weten schappelijk ontwikkelden beoefenaar, een krachtigen steun. Zijn gemis zal zeker nog lang gevoeld worden, niet het minst bij de voorstanders der nog jeugdige be weging, welke hier te lande zooveel ter verbetering van hel landbouwbedrijf heeft uitgewerkt. Dit kenschetst de beteekenis van het verlies in algemeenen zin. Doch ook in 't bijzonder is die beteekenis niet gering. De heer Coninck was de vriend en raadsman van velen, die zijn gerijpt oor deel en juisten blik op den waren prijs wisten te schatten. Hoe zeer de jeugdige kweekelingen der instelling, die hij be stuurde, hem waardeerden bleek bij ver schillende gelegenheden. De herinnering aan zijn ijver en toewijding zal hen dan ook zeker nog meermalen steunen op hun verder levenspad. De heer Coninck heeft dus niet vruch teloos geleefd. De door hem gestrooide zaden beloven een milden oogst voor de toekomst. Ziedaar althans een troost grond voor de talrijke vrienden en ver eerders, die zijn doodbericht met wee moed zullen vernemen. De begrafenis van den heer Jongkindt Coninck zal heden Woensdag te 2 uur plaats hebben. De overledene bereikte den leeftijd van 51 jaren (geboren te Aarlanderveen 28 Nov. 1834). Na eerst werkzaam geweest te zijn aan de Landbouwschool te Gro ningen en als directeur van de landbouw koloniën der Maatschappij van Weldadig heid, werd hij in 1876 directeur der Rijkslandbouwschool. Niets liet hij onbe proefd om die inrichting een goeden naam te bezorgen en alom meer bekend heid te geven. Met warmte verdedigde hij steeds de inrichting tegen eiken aan val. Die ijver bleef niet onbeloond; bij de ppening bedroeg het aantal landbouw- leerlingen 32, en in 1884 reeds 123. Na zijn optreden werd aan de school be langrijke uitbreiding gegeven, verschil lende gebouwen verrezen, proefvelden voor practiseh onderwijs werden aange kocht. Als aanleidende oorzaak van zijn be trekkelijk vroegen dood wordt beschouwd de val van een trap op 6 Juli 1884. In Juni j. I. bezocht hij nog het congres te Gouda, doch spoedig na zijn terugkeer bleek het dat hij zijn taak niet meer naar behooren kon vervullen en de heer D. J. Andreae werd toen met het direc teurschap belast. Voor de school, voor de kennis van den toestand van den landbouw in Ne derland en voor Wageningen is de dood van den kundigen man een groot verlies. Moeielijk zal het vallen iemand in zijne plaats te vinden, die zoo uitstekend als hij met de leerlingen weet om te gaan. Te Veenwouden is tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal in het district Dokkum gekozen de heer Van Weideren Rengers, van Leeuwarden. In eene Zondag in het lokaal Atlas te Zwolle gehouden bijeenkomst van Mor monen was een honderdtal mannen, vrouwen en kinderen uit Amsterdam Groningen, Leeuwarden, Deventer, Meppel, Olst en Zwolle aanwezig. De hijeen- komst, die van 's morgens 10 tot 's avonds 7 uur geduurd heeft, was gewijd aan het houden van leerredenen, het zingen van godsdienstige liederen en het doen van gebeden. Eenige nieuwelingen weiden met opleg ging van handen der priesters, tot de heilige schare toegelaten, een broeder en eene zuster ter zake van onchristelijke!! wandel daaruit verwijderd. Vijf jaren geleden hielden de Mormonen te Zwolle eene soorgelijke bijeenkomst als gisteren; toen hadden een paar Amerikanen de leiding op zich genomen nu werd die door een handwerksman uit Deventer waargenomen. Jhr. mr. Elout van Soeterwoude heeft aan professor Fabius liet volgende geschreven «Aanvankelijk bestond de hoop om de blijken van welwillende belangstelling, uit alle oorden van honderden zoo onver diend ontvangen, elk afzonderlijk te be antwoorden. Dit blijkt den grijsaard on mogelijk te zijn. Daarom biedt hij allen op deze, zij het ook gebrekkige wijze de betuiging aan van ootmoedigen dank en van wederkeerige heilbede, welke het onzen grooten God en Zaligmaker be- hage te beantwoorden in rijke zegenin gen over ieder in het bijzonder en over gansch ons dierbaar vaderland en het Koninklijk Huis. DOOR MINORA. 23) »Zal dit dan uw eerste bal zijn? Hebt gij er te voren nooit een bijgewoond?® «Toen ik op de jaren kwam, waarop het uitgaan een aanvang kon nemen stierf mijn vader. De eerste twee jaren verkondigden de gesloten blinden van het huis, dat de bewoners afleiding in het buitenland zochten. Om verstrooiing alleen was het toch niet te doen, Maggie. Nu ja, dit vertelde wel de wereld, maar menigeen wist het anders. Ik was de eerste oorzaak van ons lang uitblijven. Mijn bleeke, ingevallen wangen en een onaangename hoest verontrusten mama zichtbaar en genezing verwachtte zij niet van dit vochtig klimaat. Gelukkig is ons verblijf van twee jaren in het zoele zui den van eenigen invloed op mij geweest, en mij dunkt, al gevoel ik mij nu en dan wat vermoeid en afgemat och, sterk ben ik nooit geweest ik geloof, dat ik vooruitga, en zal daarom mijn loopbaan maar eens openen met een groot bal. Maar hoe jammer dat gij er nu niet zijn zult, Maggie! U er niet te zien be neemt mij reeds de helft van het voor gestelde genotZoude het kunnen helpen, wanneer ik zelve eens voor uwe grootmama een voetval deed?" «Neen, neen, Eugénie! In 's hemels naam begin zoo iets niet!" en Maggie lachte hartelijk om den ijver van het jonge meisje, dat zij nog zelden in zulk een vuur en agitatie had gezien. «O neen! doe dat niet. Het: uw ja zij ja, uw neen zij neenis grootma ma's lijfspreuk. Zij verandert nooit haar eens gegeven antwoord en daarbij het is gelukkig mijn eerste bal niet, want dat zou mij dan meer gespeten hebben!" Nog veel werd er over en weer ge- spioken, geredeneerd over étiquette en bals, tot eindelijk het klokje van gehoor zaamheid Maggie aan het heengaan her innerde. «Wanneer ik voor het bal u niet meer zie of spreek, dan wensch ik u heel veel genoegen, Eugénie I Dans maar al uw eerst geluk en genot niet op eens uit, maar bewaar wat voor een volgende gelegenheid." Een gedwongen lachje was het eenige antwoord, dat Eugénie op deze vriende lijke toespraak over had, maar de lach, gepaard bjj het magere gelaat, was zoo onnatuurlijk, dat Maggie haar onwille keurig een oogenblik langer aanzag en zacht vermanend sprak: «Ik geloof waarlijk niet, dat gij ver standig doet dit plan ten uitvoer te brengen, lieve Eugénie! Zeker kan het u slechts nadeel berokkenen. Weet de dokter van uw voornemen af? In allen ernst, lieveling, volg mijn voorbeeld en blijf thuis! Goed zal u deze vermoeienis niet doen, wees hiervan verzekerd." «Dat verlang ik ook niet, alleen dan zal ik tevreden zijn, zoo die avond mij nadeel brengt, dan zal ik voorgoed met alles gebroken hebbenEn nu beste, Maggie, vaarwel!" En voor Maggie van de verbazing was bekomen, die deze plotselinge verandering van toon en woord bij haar had opge wekt, had Eugénie de deur reeds achter haar gesloten en bevond Maggie zich buiten. Met vlugge schreden keerde Mag gie huiswaarts; want zij was veel langer uitgebleven dan haar voornemen was. Den geheelen weg naar huis, ofschoon niet ver verwijderd, dacht zij over de laatste bekentenis van Eugénie na, die haar nog steeds onbegrijpelijk vreemd in de ooren klonk. Spoedig stond zij voor mevrouw van Veldheim, die haar met ongeduld scheen op te wachten. Eenige brieven lagen verspreid op tafel. «Goede berichtan van Oswald, groot mama?" «Een regeltje slechts van dezen mijn kind! ziehier, lees zelve!" en met deze woorden overhandigde zij Maggie een geschreven blad papier. Onderzoekend rustte haar oog op het gelaat van het jonge meisje, dat met een glimlach de goede, aangename tijdingen van den afwezige voorlas. «Naar Thibet heeft hem dus zijn on derzoekingsgeest geleid, grootmamaWie weet, welke nieuwe lauweren aldaar voor hem zijn weggelegd «Ik voeg mijn hoop bij de uwe, lieve ling. Maar ziehier een kort briefje, dat u evenals mij wat zal verontrusten. Het is namelijk van tante Louise, die zich lang niet wel gevoelt." «Tante Louise niet wel?" klonk de angstige vraag. «Grootmama, zij is toch niet ernstig ongesteld?. Och, laat mij dan tot haar gaan Laat mij haar oppassen. Och, grootmama, weiger mij dit verzoek nu niet!" In zichtbare haast had zij het eene woord na het andere uitgestooten en, grootmama bij de laatste woorden om helzende, herhaalde zij haar wensch. lOch, grootmamatoe, laat mij gaan. Ik ben nu juist nog gekleed en klaar om dadelijk te kunnen vertrekken „Maggie, mijn kind, in welke zenuw achtige spanning bevindt gij u. Nog hebt gij den brief niet gelezen en gij haalt u het ergste reeds voor den geest. Onge steld zijn gaat toch niet altijd met ge vaar gepaard. Kom Maggie!" overreedde zij vriendelijk, «leg nu eerst hoed en doek af, en lees dan kalm den briet na I" In een oogwenk lag dan ook hoed en mantel op een stoel en werden de berichten der zieke met belangstelling en bekommering gelezen. Angstig klopte daarbij haar hart van aandoening. Zij had toch juist hedenmor gen tante Louise een volledige bekente nis van haar geheime verloving met Maurits Werner gedaan! Zonder omwe gen had zij haar hart voor de lieve vrouw opengelegd en op haar beurt om de sliptste geheimhouding verzocht. De brief kon nog niet in haar bezit zijn, toen deze tijding haar als een heimelijk voorgevoel van eenig naderend onheil overviel. Het oog vulde zich met tranen, toen zij het gelezene weglegde en zacht zeide (Wordt vervolgd,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1