Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. De minister van waterstaat, handel en nijverheid I rengt ter algerneene ken nis, dat ingevolge het bepaalde bij art. 5 der wet van 25 Mei 1880 Staatsblad No. 88), de hulpkantoren te Hornhuizen, Kantens en Mensinga, vveèr met ingang van 1 September a. s. voor den dienst der Rijkspostspaarbank worden aange wezen. Voor de aanbesteding van het bou wen van 5 steenen wachthuisjes, voor den Centraal-spoor tusschen Amersfoort en Putten waren gisterenmorgen ten half twaalf ure vier biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer A. van Dijkhuizen, te Nijkerk, voor f 1280 in massa. De toewijzing zal later ge schieden. Naar men meldt, zal de zaak van Jeanne Lorette, den 17 Sept. e. k. voor het gerechtshof te 's-Hage worden be handeld. De «Commissie voor Volksvermaken" te Harlingen heeft besloten, een vlieger wedstrijd te organiseeren op den jaardag van liet prinsesje. Op de scholen is 't dien dag vacantie; alle jongens van de openbare en bijzondere scholen worden uitgenoodigd. Naar wij vernemen, hebben zich voor de a. s. examens der Nederlandsche- Toonkunst-vereeniging drie en dertig can- didaten om 34 diploma's aangemeld weldra zullen de examens te 's Graven- liage een aanvang nemen. Volgens een Reuter-lelegram in de Engelsche bladen is de ingenieur D. D. Veth, die met de leiding van een onder zoekingstocht in de binnenlanden van Afrika belast is, den 19n Mei te Kala Kanga, tusschen Humpata en Benguela, overleden. In het Amstelhótel zijn gisteren af gestapt de hertog en de hertogin van Saksen-\Veimar.| Zondagmorgen te zeven uren rukten de jongelieden der gymnastiek vereeni- ging de Volksklasse te Arnhem onder leiding van hun directeur, den heerC.J. Wag er die geheel belangloos dit on derwijs verstrekt de stad uit om den voorgenomen, turnmarsch te maken. In hun gymnasten-tenue maakten zij een zeer goeden indruk en dat hunne spieren flink zijn geoefend bleek uit den tocht, dien zij aflegden. Over Oosterbeek en Renkum marcheerden zij naar Wageningen, waar zij te ruim 10 uur aankwamen en waar hun in de sociëteit Junushoft' door den directeur een ontbijt werd aangeboden, Toen zij van hier zouden vertrekken en aangetreden waren, hield de heer Stumplf, gymnastiekonder wijzer aldaar, een korte rede, waarin hij de houding van het korps zeer prees. De terugtocht werd genomen over den Wageningschen berg. De marsch werd geleid door de trom, waarvoor den houder, tevens voorwerker van de Vereeniging, alle lof toekomt voor de wijze, waarop hij juist op de oogen- blikken dat opwekking noodig was, haar weer lustig klinken deed. Bij het door trekken der verschillende dorpen werden turnliederen aangeheven. Toen te vier uur de gymnasten de hoogte van de Buitensociëteit hadden be reikt, wachtte hen hier de kapel der Arnhemsche schutterij eene beleefdheid door deze aan den directeur en de jon gelieden bewezen, welke zeer op prijs wordt gesteld. (Arnh. Ct.J In da RenedenBetuwe zijn de prui men ongekend laag in prijs. Men bedingt nu f 1.75 per HL. In den laatsten tijd worden weder vele bedelaars naar Veenhuizen opgezon den De vorige week kwam er een trans port van 40 personen aan. Zondag namiddag wilde, terwijl de stoomtram in volle vaart was, een jon gen van 13 jaren, zooals dat meer malen door jongens te Vucht uit eene aardigheid geschiedt, op den tram sprin gen, hetgeen hem niet lukte, doch 't ge volg had dat hij viel en een zijner bee- nen onder 't wiel |geraakte. Hij is naar het Gasthuis te 's-Bosch vervoerd, waar hem vermoedelijk zijn been tot aan de knie zal worden afgezet. Door een besteller bij de S. S. werd vernomen, dat bij een ingezetene te Sittard, door zekere F., een brood melissuiker ten verkoop was aangeboden. Spoedig naar de goederenloods terug- keerende, bemerkte hij dat het brood van de zich daar bevindende goederen was ontvreemd. Met nog eenige anderen ge lukte het, bedoelde F. te achterhalen, terwijl de inmiddels gerequireerde ma réchaussees hem in verzekerde bewaring stelden. Daarbij bleek qog, dal hij zich ook nog aan diefstal van een zak appelen, welke zich op de veelading had bevonden, had schuldig gemaakt. Het Lciihch Dagblad meldt i. d. 18 Aug.: In een hedenavond alhier ontvangen particulier schrijven van den heer Gres- holï, agent dei Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap te Boma aan den Congo, van 8 Juli gedagteekend, komt o. a. het volgende voor: y>Ot>er de hoeren Vclh en Van der Keilen kan ik u niets melden, zij zijn nog steeds in Benguella Men schenke dus voorloopig nog geen geloof aan het bericht, als zou de heer Veth reeds den 19den Mei zijn overleden. De heer Theod. C. Simons te Am sterdam, heeft aan het Rijk ter plaatsing in 's Rijks Museum aldaar ten geschenke gegeven, drie door hem vervaardigde beeldengroepen in pleister. Het zijn 1°. Hager en IsmaëlJ groep van 2 figuren, hoog 1.50, breed 1 M 2°. „Scène uit den Zondvloed" groep van 3 figuren, hoog 1.50, breed lM.;en 3°. «De stem der liefde"; groep van 2 figuren, hoog 1.50, breed 0.75 M. Aan den schenker is de dankbetuiging der Regeering aangeboden. De Czaar en zijne gemalin zullen zich van Kremsier naar Kopenhagen begeven, alwaar terzelfder tijd ook de Koning en Koningin van Griekenlaad, alsmede de prins van Wales met zijne gemalin wor den verwacht. Daar de kortste weg van Oostenrijk naar Denemarken over Duitsch- land loopt, is het niet onmogelijk dat de «Keizer aller Russemc nog eene samen komst heeft met Keizer Wilhelm. Reeds vroeger was van eene dergelijke bijeen komst sproke, doch in den laatsten tijd werd daar verder niets van vernomen. Te Le Mans werd voor generaal Chanzy een standbeeld onthuld. In hem en door dit monument wordt de vaderlandsliefde geëerd en waar het geldt hulde te bren gen aan deze schoonste aller deugden, daar verdwijnen alle staatkundige ver deeldheden. Dit was den IGden dezer te Le Mans dan ook duidelijk te bemerken. Men zag dien dag nl. rondom het standbeeld van Chanzy mannen bij elkander als: Allain Targé, radicaal afgevaardigde van Parijs en minister van binnenlandsche zaken, de gematigde De Marcère een mede werker van Thiers, de admiraal Jaurèquiberry een oude Hugenoot en de voormalige generaal der pauselijke zoua- ven Charrette. Bij de onthulling voerden de ministers van oorlog en marine het woord, terwijl op het feestmaal, na afloop der plechtigheid, gehouden,doordeministei van binnenl. zaken Allain Taigé in een krachtige gloedrijke reden gewezen werd op de volgens hem dubbele les, door Frankrijk in 1870 ontvangen. Toen toch was gebleken, hoeveel er nog aan het leger in zake 's lands verdedigbaarheid ontbrak, en de behoefte gevoeld aan vrijere instellingen, om het land voor avontuurlijke ondernemingen te sparen. Generaal Campenon verklaarde dat het gouvernement der Republiek vóór alles een gouvernement van vrede is. In de quaestie over Zoeloe-land schijnt door het Engelsche ministerie maar geen beslissing te kunnen genomen worden. Daar de minister van koloniën zegt, niet genoeg op de hoogte te zijn, raad Daily News aan, een commissie naar Zuid- Afrika te zenden teneinde de zaak te onderzoeken en aan het geschil op de plaats zelve een einde te maken. Tevens meent Daily News, dat de boeren vol strekt niet op den steun van Duitschland behoeven te rekenen, daar Bismarck het volmaakt met de Engelsche regeering eens is, omtrent de aangelegenheden in Zoeloe-land. Alle schikkingen over de spoorweg van Dalagoa-baai naar de Transvaalsche gren zen zijn gereed, zoo verklaart althans de Portugeesche regeering, en men zal het werk zoo spoedig mogelijk ter hand nemen. De Zuid-Afrikaan zegt nu ook niet te wanhopen, om binnen korten tijd de Hollanders, die de zaak van den Transvaalschen spoorweg op het touw zetten, aan het werk te zien. In eene zitting van den Spaanschen ministerraad door koning Alfonso bijge woond, werd besloten ten sterkste te protesteeren tegen de in bezitneming van eenige der Carolina eilanden, door de Duilschers. Op het platte land neemt de cholera in hevigheid af, maar verbreidt zich over steeds grooter uitgestrektheid. Madrid, Saragossa en Granada hebben nog het meeste te lijden. Te Sevilla is de rust nog niet hersteld. De gouverneur, ge steund door de bevolking, die van geen ander voorbehoedmiddel dan volkomen afsluiting van vreemdelingen wil weten, blijft zich tegen de bevelen der regeering verzetten. Wederom doen eenige berichten de ronde, blijkbaar met geen ander doel uitgestrooid dan om de belangstelling in het geschil tusschen Engeland en Rus land gaande te houden. Erzou n.l. groote opgewondenheid heerschen op de Noord- Oostelijke grenzen van Perzië, ontstaan door de onderwerping der Turkomannen door de Russen. De lioofden der grens- stammen kunnen nu niet meer plunderen, zien zich daardoor van een groot deel hunner inkomsten verstoken en verzetten zich tegen den Shach, die het met Rus land houdt. Wanneer hieruit ongeregeld heden ontstaan, en dat is wel te verwach ten, dan hebben de Russen weder een geschikt motief om verder vóórt te ruk ken. Ook in Bokhara is het niet pluis. De Czaar heeft n.l. de Emir verzocht eene spoor aan te leggen naar den Amoer-Darja. De Emir heeft dit gewei gerd, juist zooals Rusland wenschtc, daar het nergens anders om te doen is, als om den Emir te beoorlogen. De Russen beginnen dan ook al met te pogen de bewoners van Herat over te halen tot een bondgenootschap met Rusland en hen tegen den Emir op te zetten. Wij her halen evenwel, dat aan deze berichten niet veel waarde is te hechten. Eindelijk is er zekerheid omtrent den dood van Olivier Pain, den veel bespro ken Franschen journalist, als secretaris en raadsman in dienst bij den Mahdi. Olivier Pain is n.l. vermoord, en wel op last van den staf van het Engelsche leger. Indien dit waar is, en aan de waar heid valt wel niet te twijfelen, daar Selikovitsch, een oriëntalist die de Engel sche staf als tolk verzelde, zijne bewering met bewijzen staaft, dar. werpt de dood van dien man een smet te meer op de eer van Groot-Brittannië. De conferentie tusschen Bismarck en graaf Kalnoky, te Varzin is afgeloopen. Behandeld werden, altijd voorzooverre men van een dergelijk onderhoud te hoo- ren krijgt, de houding welke Oostenrijk- Hongarije moet aannemen ten opzichte van de Duitsche graanrechten. Ook kwa men de betrekkingen tusschen Rusland en Engeland ter sprake, benevens de ge volgen, welke de verkiezingen in Enge land en Frankrijk voor Europa kunnen hebben. Zondag a.s. zal de godsdienstoefening der Vrije Ger. gemeente alhier, des voor middags 9',j en des namiddags 5 uur, geleid worden door den heer Vaarties uit Dordrecht. Door den heer J. J. de Koningh is ontslag genomen uit de betrekking van brandmeester der Amersfoortsche Vrij willige brandweer. Naar men uit goede bron verneemt, zal de opening der spoorweglijn Amers foortNijmegen vooreerst nog niet plaats hebben. Vroeger werd bericht dat dit bij den aanvang van de winterdienst zoude geschieden. Donderdag werd door eenige leden van de Vereeniging Fléhité weder een onderzoekingstocht ondernomen naar de grafheuvelen welke in de bosschen nabij Putten worden aangetroffen en op eene nederzetting vafc, de oudste bewoneis van ons vaderland "wijzen. Sporen van lijken verbranding werden ook nu weder ge vonden, maar geen urnen. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de feestelijke herdenking van 't '12'/j-jarig bestaan der Weerbaarheidsvereeniging «Eendracht maakt Macht" in het laatst der volgende week, 28 en 29 dezer, plaats hebben. Door Burg. en Weth. zijn twee medailles, een verguld zilveren en een zilveren, beschikbaar gesteld. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat voortaan de laatste buslichting zal plaats vinden, voor de verzending t° naar Suriname en Curacao via Southampton des Dinsdags om de veer tien dagen 's nam. ten 2.16 uur te re kenen van af 11 Augustus j.l. en 2° naar Ned. Oost-Indië met de Fran- sche Pakketbooten via Napels (tijdelijk via Maiseille) des Vrijdags om de veer tien dagen 's nam. ten 2.16 uur te reke nen van af 14 Augustus j.l. Amersfoort, den 15. Aug. 1885. De Directeur G. SM ITT. Zeist, 17 Aug. W. van 't K., die de zer dagen eene vrijwillige verbintenis heeft aangegaan bij het regement grena diers en jagers, is sedeit 14 dezer van zijn corps vermist. Heden werd hij door de politie bij zijne hier woonachtige ouders aangehouden en naar den garni- zoens-commandant te Utrecht overge bracht. Driebergen, 17 Aug. Onder begun stiging van schoon, hoewel ietwat kil en koud avondweder, had Zaterdag het tweede societeits-concert, onder leiding van den heer Coenen, uit Utrecht, plaats. Het keurig programma werd met tact en vlug afgespeeld de uitvoering was over het geheel keurig en net. Wij gelooven, dat over 't algemeen ieder zeer voldaan huiswaarts keerde. Vreeswijk. Zooals gisterenmorgen aan de schutsluiswerken alhier weder duidelijk te zien was, is aan de voorha ven, alwaar voor eenigen tijd verzakkin gen ontstonden, de grond nog niet tot rust gekomen. Er wordt aldaar tegen woordig druk gewerkt. De arbeid der metselaars is echter zoo goed als afge loopen. Zij hebben voor een gedeelte het werk vaarwel gezegd. Drie hunner zul len nog werkzaam blijvende anderen zijn naar de Acht Zaligheden (hun woon plaats is Earsel) teruggekeerd. 17. Aug. Gisteren herdacht onze geachte herder en leeraar de heer J. E. van Toorenenbergen zijne 25 jarige evan gelie-bediening in verschillende gemeen ten en sedert 5 maanden in ons midden, naar aanleiding van Rom. 1 vers 16. Onder de vele blijken van belangstelling, hem dezer dagen betoond, ontving hij van eenige leden der gemeente, bij monde van den heer P. Mooij, een prach tig zilveren sigaren-toestel op albasten voet. Dat hij nog geruimen tijd moge arbeiden in deze gemeente is eene alge rneene en hartelijke bede. Ilarineleu. Vrijdagmorgen had onder Gerverskop bij S. een verschrikkelijke brand plaats in de boerenhofstede. De vrouw des huizes was bijna verongelukt, want zij was nauwelijks buiten of het dak stortte in. In zeer koiten tijd had den de vlammen zich verspreid. Oor zaak als gewoonlijk onbekend, huis en inboedel laag verzekerd. Teenciulaal. Dat de kersenmarkten alhier, de eenige in die streken, nog al van beteekenis zijn, blijkt zeker daaruit, dat in het geheel bijna 23.000 KG. zijn aangevoerd, tegen ruim 8000 KG. in 1884. De prijzen liepen van 9 tot 24 ct. per KG. Houten. L. v. G. knecht bij den landbouwer W. alhier, werd gistermor gen geroepen om te melken. Hij had het ongeluk uit bed te vallen, en was eenige oogenblikken daarna een lijk. Selicrpcnzccl, 14 Augustus. De re kening dezer gemeente over 1884, die eenige wijziging heeft ondergaan, is voor loopig vastgesteld. De ontvangsten be dragen f 22,133.095 en de uitgaven f 19.539.70, zoodat het batig saldo f 2.593.39s is. Tengevolge van bovenver melde wijziging is besloten, de begrooting over 1885 aan te vullen, als: in ontvang hoofdstuk 1, art. 1, batig slot over het loopende jaar f 1290,98, en uitgaaf hoofd stuk XV, art. 1, onvoorziene uitgave f 1290.98. Ten slotte werd besloten, uit de post voor onvoorziene uitgaven f 1290.98 te betalen. De Hartjesdag. De oude «Hartjesdag" is Maandagavond te Amsterdam wederom op de gebruikelijke wijze gevierd, met het afsteken van vuurwerk en het langs den weg loopen van verkleede kinderen, vrouwen en mannen. Er was heel wat beweging in de stad, vooral in den Jor- daan, waar een aardige duit in voetzoe kers, rotjes, Bengaalsch vuur, enz, is omgezet. Vooral de Kalverstraat en Nieuwendijk waren het brandpunt der Hartjesdagbeweging en al getuigde de vroolijkheid, welke er gaande was, niet van den fijnsten smaak, toch kon menig een een glimlach niet weerhouden als hij bijv. een straatjongen zag, die alleen en dood bedaard in vrouwenkleèren langs de straat liep met een vervaarlijke tournure of wanneer een troepje onoogelijk toe getakelde jongens, onder begeleiding van ketelmuziek, een karikatuur stroopop ronddroeg. Dat was de lachwekkende zijde der zaak, die ongelukkig ook haar ergerlijke zijde had. Wanhoop en zelfopoffering. Granada is de meest geteisterde provincie van Spanje; geen stad, geen dorp is daar meer vrij van de cholera. De landbou wers zijn radeloos; zij hebben geen ver trouwen meer in de geneesheeren, geen geloof meer in de H. Madonna. Toch zijn de hulpvaardigheid en de toewijding van de geneesheeren er groot en hun opof fering wordt alleen geëvenaard door de menschlievende houding van de geeste lijken en de zusters van barmhartigheid, waarvan er verscheidene als slachtoffers harer menschlievendheid zijn gevallen. De aartsbisschop, die zijn rijtuig en paar den heeft te gelde gemaakt, om den lijders te hulp ie komen, heeft thans ook zijn paleis voor de verpleging van choleralij- ders beschikbaar gesteld. Op één dag werden in deze provincie 1125 personen aangetast. Het aantal dooden bedroeg toen 404. In geheel Spanje kwamen Zaterdag 4522 cholera gevallen voor, hiervan waren 1727 met doodelijk gevolg. Waaghalzerij. Men vindt voortdurend personen, die uit een grapje hun leven wagen. Zoo heeft nu weder een Zweed uit Stockholm geheel alleen een reis ge maakt naar Londen in een zeer klein bootje. Hij deed 12 dagen over den tocht en deze beviel hem zoo uitstekend, dat hij plan heeft op dezelfde wijze terug te keeren, Geen aangename herkenning. De persoon J. C. uit Kessel, was in 't vorig jaar tot een maand celstraf veroordeeld. Om zich daaraan te onttrekken, was hij over de grenzen, naar Pruisen, gevlucht. Later weer in zijn vaderland terugge keerd om aan de militieplichten te vol doen, werd hij onlangs als millicien onder de wapens geroepen. Verleden Woensdag zou hij met den trein te Reuver naar zijn garnizoen vertrekken, maar hij werd aangehouden door een maréchaussee en te Roermond in arrest gebracht, Hoe men op slechte hartstochten werkt. De N. Groning. Ct. schrijft: Concurrentie moet er zijn, doch eerlijke, loyale, niet, zooals mij dezer dagen ter oore kwam, van een paar schoeljes, die op het kwade humeur of de wraak van onze dienstmeisjes speculeeren. Als een van die ellendelingen hoort spreken van dienstboden, die vuur en vlam spuwen op haar «volk", dan blaast hij dat ver ongelijkte, ontevredene meisje, dat toch met Mei of Nov. haar dienst verlaat, in het oor, of zij f5 verdienen wil? Zij heeft niets te doen dan een fleschje met ongedierte, zeker voortwoekerend schuim, in haar bedsteè te ledigen en voorts te zwijgen. De dienstbode grijpt die gele genheid gaarne aan en volvoert het, en eenigen tijd daarna is het huis door ongedierte verpest en verdient de reini ger minstens 200 gulden met het uit roeien dier afschuwelijke diertjes. Zoo iets is zeker afsehuwlijk en zal ook niet altijd gelukken, maar het ge beurt, en nog onlangs werd aan een timmerman, die in een woning een en ander herstelde, een muntje geboden, als hij het bewuste fleschje wilde ledi gen. De eerlijke timmerman weigerde ech ter en handelde naar eer en geweten. Flink gehandeld. Een vijfjarige jon gen, die Zaterdag namiddag in het Ka naal te Scheveningen viel, werd door zijn oom, een knaap van 14 jaren die gekleed te water sprong en herhaaldelijk dook, nog levend op het droge gebracht. Een vermakelijke vergissing. Een ingezetene van Gorinchem, kwam dezer dagen in de R. C. kerk om zijn nieuw geborene, een jongen, te laten doopen. Toen men van de plechtigheid huiswaarts keerde, ontdekte men echter dat er een vergissing had plaats gehad. De familie was met een dochter en niet met een jongen vermeerderd. Den volgenden dag werd dan ook op het stadhuis een meisje aangegeven. Als men het abuis niet dadelijk hersteld heeft, staat de jonge wereldburger dus in de doopregis ters voor jongen, en in die van den burgerlijken stand als meisje te boek. Voorwaar, 'n vreemd geval. Te Soerabaja heeft het gerucht geloo- pen dat prins Bismarck overleden was. Hoe dat praatje in de wereld is geko men blijkt uit het volgende entrefilet van de Soer. Ct.: «Hedenmorgen ontving onze directeur het volgende briefje van den heer Chs. Koeken «Waarde heer Schwart. Ik heb een telegram ontvangen, dat Bismarck over leden is." De inhoud kwam hem zoo belangrijk voor, dat hij ons dien mededeelde en daarvan een bulletin werd verspreid. Wat een koopje heeft papa Koeken ons daar geleverd, geachte lezers en lezeressen, en wel door het vergeten van één woorddat woord was Lawang. Van Lawang was hem getelegrafeerd, dat Bismarck, een hond, dien hij inder tijd aan iemand verkocht had, overleden was. Enfin, aldus besluit de redactie, wij wasschen onze handen in onschuld; als prins Bismarck op Chs. Koeken verwoed is, moeten ze het maar samen uitvechten. In een der jongste vergaderingen van leden der medische vereeniging heeft de heer Neuhaus, een geneeskundige, me- dedeelingen gedaan betreffende zijn onder zoek aangaande de oorzaken der zeeziekte. Het geneeskundige gedeelte daarvan ter zijde latende, bepalen wij ons tot de volgende beknopte aanduiding van het beste middel tot bestrijding, althans tot leniging der kwaal. De lijder moet zich horizontaal nederleggen, de beenen op trekken en het hoofd voorover buigen op de borst. Door deze kromme houding der ledematen voorkomt men de plot selinge ophooping van bloed in de her senen of het snel wegstroomen daarvan uit het hersengestel een der voor naamste oorzaken der zeeziekte, bij de stijgende ot dalende beweging van het schip. Bij gelegenheid van zijn jongste zeereis rondom de aarde heeft hij de gunstige resultaten van dit middel vele malen waargenomen. Zulk een middel is licht te beproeven. Proeven van een ongecorrigeerd be richt van een der gelegenheids-ver slaggevers van 't Alg. Hbl. Zaterdagavond omstreeks 12 uur was de Lindegracht, Lindestraat en Boomstr. te Amsterdam in rep en roer door een beschonken pakjesdrager (Piet Klokje was zijn bijnaam) tegen een ieder een wilde hij ruzie zoeken en vechte, einde lijk trof hij een vrouw tot zijn man. De dronkaard gaf deze een klap in het ge laat dat het bloed er uit spoot een andere vrouw trok hij een bos haar uit haar hoofd en een oude man gooide hij met zijn harnas op straat neer eindelijk kreeg hij een pak slaag van den eersten vrouw haar zoon en toen nog van haar 3 dochters ten laatste is hij naar het bureau gebracht. In het iiótel des Invalides, te Parijs, bevindt zich thans nog slechts één over gebleven soldaat van de oude garde, maar de man brengt zijn laatste levens dagen te bed door. Hij is 94 jaren oud, heet Joseph Decroix en heeft als korpo raal elf veldtochten medegemaakt,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2