DENGG 6 MAYR UIT TYROL, BESSENSAP, KLEEDERMAKERS Advertentiën. No.l. Eene Hnizinge, No. 2. Eene Huizinge, No. 3. Eene Huizinge, No. 4. Eene Huizinge, No. 5. Eene Huizinge No. 6. Eene Huizinge Magazijn van Handschoenen vaö 15 Aug. tot 22 Aipstosa.s. tot fles oamiflflais 3 nor aan de Lanpstraat B.No. 10. Ofüciëele Publicatien. DJNEEREN, H. J. KLEIN. J.7. Wordt gevraagd: WilSCiTIi. is uitgepakt met een keurige collectie Damesliandsclioenen met 2—15 knoopjes en Heerenfiandschoenen met de nieuwste sluiting, alsmede een groote sorteering fijne Heeren Dassen, Bekwame 22Cent per flesch. VERKOOPEN Te Bladel (N.-B.) is voor A. A., wiens huis en inboedel de vorige week door brand vernield werden en waarvan niets verzekerd was, met toestemming van den Burgemeester een rondgang gehouden, om den man die door dezen brand bijna geheel tot den bedelstaf gebracht is, zijn verlies eenigszins te vergoeden. Dat men daar ter plaatse voor zijn evenmensch iets overheeft, blijkt hieruit, dat voor dit doel zijn bijeen gebracht 4500 garven, die ongeveer 40 HL. koren opleveren, nog niet medegerekend wat het stroo waard is, verder hooi genoeg tot het volgende jaar en geld om een nieuwe flinke boerderij te bouwen, terwijl het gemeentebestuur den man verlof gaf zooveel hout uit het gemeeutebosch te kappen, als hij voor het herbouwen van zijn huis noodig heeft. Te Gotua stond dezer dagen een kantoorbediende terecht, die, toen hem een velocipède voorbij reed, zijn wandel stok tusschen het wiel stak, zoodat het voertuig en de berijder ter aarde stort ten. De grappenmaker (want hij beweerde het slechts voor de grap gedaan te heb ben) werd veroordeeld tot 30 mark boete en de kosten, zoowel van het geding als van de reparatie van de velocipède. Met elkander had hij 150 mank te betalen. In het Züid-Amerikaansche gemeene- best Ecuador heeft een hevige uitbarsting van den vuurspuwenden berg Cotopaxi plaats gehad. Het dicht daarbij gelegen Chimbo is voor een gedeelte door asch en lava overstroomd, en honderd huizen werden daar vernield. Volgens een hericht uit Guayaquil (dat op 130 mijlen afstands van den Cotopaxi ligt) begon de uitbarsting den 23n Juli te 1 uur 's nachts. Het was een geluid als van onophoudelijke zware kanonscho ten. De aarde schudde en deuren en ven sters rammelden. Hoeveel menschen door de ramp om het leven kwamen, is nog niet bekend. Te Londen, zegt de Berl. Börsen Ct., vond dezer dagen het volgende zonder linge voorval plaats: De vier-en-zestig- jarige weduwe Sarah Cousins moest de woning, waarin zij eene kwart-eeuw ge woond had, verlaten, omdat het huis bouwvallig was geworden. Sedert zij deze mededeeling had ontvangen, gedroeg de vrouw zich als eene waanzinnige en schreeuwde zij voortdurend: i>Men mag mijne zilverkast niet aanraken, liever wil ik sterven«. Hare handelwijzen werden zoo opvallend, dat de politie een onder zoek instelde en de zoogenaamde zilver kast deed openen. Men vond er het lijk van het kind der vrouw in, dat, naar uit navor- schingen bleek, twintig jaren geleden ge storven was. De geneesheer Cavannac, die door het gerecht met eene schouwing werd belast, verklaarde buiten staat te zijn, om iets omtrent de vermoedelijke oor zaken van overlijden te constateeren. Eenigszins in navolging der Engelsche country-matches zal op Zondag 23 Aug. a.s. te 's-Hage een match gespeeld wor den, tusschen twee teams, samengesteld uit Noord- en Zuid-Hollandschecricketers. Het plan, dat van Den Haag uitging, vond in beide provinciën zeer veel bijval en beide zullen als waardige vertegen woordigers beschouwd kunnen worden van de streek, waarvoor zij optreden. Voor Noord-Holland werd het elf-tal gekozen door de HH. De Bruyn (B. U. N.) Hayman (Rood en Wit) en Blijdenstein (Hilversumsche C. C.), en zal behalve deze heeren bevatten P. en C. Posthums, W. Schiff, Pleyte en Westerveld van Rood en Wit; Taylor van de Hilversumsche C. C.; Arntzenius van R. U. N. en Holst van Quick. Het Zuid-Hollandsche elf-tal is nog niet definitief opgemaakt; het wordt gekozen door Verhulst uit de Haagsche C. C. Rhede v. d. Kloot uit Olympia en De Lint uit de Delftsche C. C. Waarschijnlijk zal de return-match in September in Noord-Holland gespeeld worden. NederlSport.) Valsch beschuldigd. Toen voor eenige weken de dochter van den opperrabijn te Napels plotseling verdwenen was, ge loofde men algemeen dat zij ontvoerd was door monniken die haar christin wenschten te maken. Niettegenstaande vele nasporingen mocht het niet geluk ken achter de waarheid te komen. In de vorige week trok het de aan dacht, dat uit een groot reservoir, in de nabijheid van Napels, een afschuwelijke geur opsteeg die eiken dag sterker werd. Men stelde een onderzoek in en vond op den bodem van het reservoir het ge heel in staat van ontbinding verkeerende lijk van de vermiste. Het bleek thans dat de dame aan vlagen van zwaarmoedigheid leed en dat zij in het reservoir is gesprongen, dat meer dan 50 meter diep is. Waarschijn lijk is de ongelukkige onmiddellijk gestorven. Dubbele zelfmoord. Te Oberkassei werden in den Rijn de lijken gevonden van een man en eene vrouw, welke aan elkander gebonden waren. De man schijnt een veertig-jarige geweest te zijn, terwijl de vrouw den leeftijd van ongeveer der tig jaren bereikt zal hebben. Op de lij ken werdeu geldstukken en kostbaarhe. den gevonden. Ongetwijfeld hebben de ongelukkigen door zelfmoord een einde aan hun leven gemaakt. De openbare proeven voor eenige dagen te Hamburg genomen met de nieuwe reddingsvesten van prof. Benecke, welke worder. gemaakt door B. Liedke, te Koningsbergen, hebben die toestellen als recht praktisch doen kennen. Iemand die niet kon zwemmen, sprong geheel gekleed en met zware liooge laarzen aan de beenen, maar voorzien van zulk een vest in den Alster. Daar hoofd en schouders vrij uit het water staken, kon hij zich in alle richtingen draaien door het bewegen van zijn handen en beenen. De uitvinding bestaat uit de aanwending van het zeer groote draagvermogen der kurkkool, dié in fijn verdeelden staat den inhoud van de reddingstoestellen (vesten, kussens enz.) vormt. Het geheele gewicht van zulk een vest bedraagt 2'/a pond. De tegenwoordige, van dikke en zware kurkplaten voorziene vesten, wegen onge veer 8' pond. Scheepskapiteins, reeders en dergelijken verklaarden zich zeer vol daan. In een fraai geïllustreerd artikel over de Tentoonstelling te Antwerpen geeft de heer J°. de Vries in Eigen Haard eenige mededeelingen daaromtrent. Aan het slot van zijne beschouwing maakt hij de volgende juiste opmerking, die het verklaart, waarom tentoonstellingen menigeen ook ons, zegt de Arnh. Crt. zoo koud laten. sZwijgend komt gij, zwijgend kijkt gij met een zekere belangstelling de cir- constance naar de eindelooze vitrines en gij gaat heen rnet de inwendige verze kerdheid, dat het stellig alles heel mooi is, dat de vindingrijkheid des menschen eindeloos, zijn volharding bewonderens waardig, zijn inspanning onvermoeid, zijn vernuft allerschranderst is, de hulpmid delen, waarmee hij zijn leven siert en sterkt, onuitputtelijk zijn. Ja, daar moe ten worstelingen zijn geweest en daar moet strijd zijn geweest, om tot stand te brengen wat gij ziet. Maar dat kunt gij u tehuis even goed en beter voor stellen. Wat gij ziet is stof, een hoop dingen, pronkerig uitgestald, soms met een smaakvolle praal, maar een hoop dingen. Dat is 't wat u immer op een tentoonstelling als nu weder deze Ant- werpsche onvoldaan laat. Ziel, leven, geest het ontbreekt. Als beschaafd mensch gevoelt gij op deze markt, dat gij aan eene schilderij van Rembrandt, aan een stuk van Shakespeare, aan een cantate van Hiindel ten slotte meer hebt dan aan zulk een zielloos ding als het groote kijkspel eener wereldtentoonstel ling. Aan de zoo veel geruchtmakende zaak van het voorgenomen huwelijk van baron Alexander Popper van Podhragy met gravin Blanche de Castrone, waarvan indertijd melding gemaakt werd, komt thans een einde. Men weet dat de paus, na dispensatie te hebben gegeven tot de echtverbintenis van een Israëliet met een katholieke vrouw, deze dispensatie introk en dat dientengevolge geen geestelijke den echt wilde inzegenen. Een ander middel werd bedacht, namelijk het bur gerlijk huwelijk en hierdoor bereikten de aanstaande echtgenoolen jhun doel. Aangezien baron Popper Hongaarsch on derdaan is en in Hongarije het burger lijk huwelijk niet bestaat, was hij genood zaakt zijne nationaliteit op te geven, doch vooraf vergewiste hij zich te Wee- nen of hij als burger dezer stad zou worden aangenomen. Dit werd hem toe gezegd en tevens kreeg hij de verzekering dat zijne aanvrage om naturalisatie als Oostenrijker zou worden ingewilligd. Zoo dra de vereischte formaliteiten zullen zijn geschiedt, treedt baron Popper met gravin Castrone, te Weenen, burgerlijk in den echt. Laatstgenoemde heelt reeds het katholieke kelkgenootschap verlaten en bij den burgerlijken stand verklaard tot geen kerkgenootschap te behooren. Aan de verbintenis staat dus niets meer in den weg. De geboden zijn reeds afge kondigd te Weenen, te Parijs (woonplaats der bruid) en te Palermo (hare geboor teplaats). De door den Franschen consul te Tien- Tsin Zaterdag te Marseille meegebrachte authentieke tekst van het tractaat met China, is verzegeld in een rol van gele zijde, en omwonden door gouden koorden; het stuk ligt in een doos van rood lak werk, ingelegd met paarlemoer en ge plaatst in een kistje van sandelhout, rij kelijk met snijwerk versierd en omgeven door een kastje van metaal. Professor Angelo De Gubernatis, uit Florence, zal tegen het eind van Augus tus eene reis naar Indië ondernemen, om de zeden en gewoonten van dat land te bestudeeren en handelsbetrekkingen aan te knoopen tusschen Italië en Middel-Azië. De graven Alexandro, Albiani en Giovannie De Nobili zullen hem vergezellen, en Italiaansche koopwaren meevoeren, om den een of anderen handel op touw te zetten. Men klaagt in onzen tijd vaak dat er geen nieuwe opera's meer worden gemaakt. In 30 jaren tijds, nochthans, zjjn er LANGESTRAAT B. 10. LANGESTRAAT B. 10. van gevestigd te Utrecht, Choorstraat, E. 13, en gedurende het badsaisoen bad Kissingen bij Pyrmond, in Italië 1026 voortgebracht, die opgevoerd werden; hoevelen 't zoover niet brachten, is natuurlijk niet te ramen. 't Schijnt echter, dat ook in de muziek de quantiteit een nadeeligen invloed oefent op de qualiteit. Uit Lissabon komen weer berich ten dat op Afrika's westkust nieuwe ongeregeldheden plaats vonden, waarbij 20 Europeanen te Huilla door de negers werden gedood. In hetzelfde telegram, den 15den Juli uit St. Paul de Loanda verzonden, wordt gemeld dat onze landgenoot de ingenieur Veth, die, naar men weet, met de lei ding van een onderzoekingstocht in de binnenlanden van Afrika is belast, den 19den Mei te Kala-Kanga tusschen Hum- pata en Benzuela zou zijn ovei leden. Aldus melden de Engelsche bladen, behalve de Times, die alleen de tijding van den moord te Huilla bevat, zonder van het overlijden van den heer Veth te gewagen. Wij hopen van harte, dat de onge grondheid dezer tijding spoedig moge blijken en het den wakkeren Veth gege ven moge zijn de tot dusver zoo goed geslaagde expeditie tot een goed einde te brengen. Een stevige hersenkas bleek een boer te bezitten, die Zondag namiddag op den Rijswijkschen weg uit een hitten wagen met zijn hoofd tegen een boom werd ge slingerd. Met de teugels in zijn hand geklemd, waardoor de hit tot stilstaan gedwongen werd, bleef de man ongeveer vijf minuten met gesloten oogen stokstijf liggen, zoodat de omstanders het ergste vreesden. Toen stond hij doodbedaard op, greep zijn pet, klom op den bok en reed onder algemeen gelach weg. (FadJ. Ten gevolge van zijn uitgedrukt ver langen, is aan den heer Esser, zendeling van het Java-comité( toegestaan, zich ge durende drie maanden te gaan vestigen op het eiland Madoera, om daar de aan gevangen vertaling van liet Nieuwe Tes tament voort te zetten. De noodige hulp, om eene vertaling in leesbaar Madoereeseh te leveren, kan iiij te Soember Pakem niet vinden. Elders hoopt hij die te ver krijgen van den inlandschen onderwijzer Raden Padji Adi Negera, een man, die prof. Vreede, naar diens eigen getuigenis, vele diensten bij de studie der Madoe- reesche taal heeft bewezen. Volgens later bericht zou hij met den aanvang van dit jaar naar Madoera ver trekken. De douaneloods der Hollandsche Stoom vaartmaatschappij op Londen, welke in aanbouw is op de Handelskade, tegen over de Groote Kattenburgerstraat, te Amsterdam zal eerstdaags gereed zijn. Dan zullen aan die aanlegplaats de stoomschepen tweemaal 's weeks aanko men en van daar afvaren. Een gedeelte van die loods wordt ingericht tot parti culier rijks-entrepot voor geraffineerde suiker, op gelijken voet als thans daar voor enkele zolders van het gebouw der Naamlooze Vennootschap nHandelskade" sedert eenigen tijd worden gebruikt. Men verneemt ook dat bij de heeren Van Leeuwen, De Kuijper en Tusschen- broek, cargadoors voor den reeds vroe ger bestaanden stoomvaartdienst op Londen, het voornemen bestaat, om ook eene douanenloods voor dien dienst aan een der walzijden van het Westerdok te plaatsen. Tot nog toe werden voor de aangebrachte belaste goederen lichters gebruikt. Te Sciieveningen speelde Maandag morgen eenige kinderen aan het kanaal; een van omstreeks zes jaren vermaakte zich met op tonnen en vaten te klimmen, die aldaai aan den kant stonden. Een vat kantelde, en het kind kwam van den hoogen kant midden in het kanaal te recht. Het 12jarig zoontje van den heer Vierling, daar ter plaatse visschende, legde zijn hengel neder, en dook het reeds gezonken kind achterna. De eerste poging mislukte, bij de tweede greep de jongen het kind bij een been, nam hel daarop onder water in den rug, en kwam bedaard, met den rechterarm zwem mende, naar den kant, waar hij de vol doening mocht smaken, het kind aan de inmiddels toegesnelde personen levend te overhandigen. In de vorige week was de visscherij buitengaats voor Terschelling zeer gering. Slechts enkele schuiten kwamen een paar maal in zee en vingen wal schol, tong en tarbot, waarvan niets werd uitgevoerd. De vangst van paling was beter; de prijzen daarvan waren van 60 tot 75 ct. per KG. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op de artt. 308310 van het algemeen politie-reglement, Brengen ter kennis van de belang hebbenden, dat eene keuring van ry- tuigen der voerlieden en huurkoetsiers door den heer Commissaris van politie, bijgestaan door twee deskundigen, in de stallen der eigenaren zal gehouden wor den op Dinsdag, den 25 Augustus e. k. en zoo noodig volgende dagen, terwijl op Zaterdag, den 29 Augustus aanstaande ter zelfde plaatse een naschouw zal ge schieden over rijtuigen, aan voornoemden Commissaris lijdig op te geven, welke op eerstgemelden tijd niet kunnen worden vertoond. Amersfoort, den 18. Augustus 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Welh., 1° Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad No. 134), Brengen ter algemeene kennis, dat eiken Maandag, 's namiddags te één ure, voor eenieder de gelegenheid tot koste» looze iuëutiug wordt gegeven in de daartoe bestemde localiteit, gelegen aan de Breedestraat, Wijk F, No. 133. Amersfoort, den 18. Augustus 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Welh.. lo. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, doet te weten, dat blijkens eene mededeeling van den Garnizoens-Com- mandantdoor de leden der Weerbaarheids- vereeniging op Dinsdag en Donderdag na 4 uren des namiddags en op Zondag na negen uren des voormiddags, gedu rende de loopende maand Schietoefe ningen gehouden worden op het terrein genaamd de Vlasakkers, gelegen rechts van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 18. Augustus 1885. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT, Welh. T. Br. MARKTBERICHT. Nijkerk, 10 Aug. Tarwe f6,60 a f 7,00. Boekweit f5,60 a 6.20. Garst f6,00 a 6,50. Haver f 4,20 a 4,80. Duivenboonen f 7,00 a 7,40. Rogge f5,70 a 6,00. Boter f 1.00 tot f 1,10. Eieren 3 a 4 cent. Schrammen 8 stuks f 12 a 18. Biggen 72 stuks f5 a 7. Runderen 127 stuks f 50 200. Scha pen 22 stuks f8 a 20. Bij eene fatsoenlijke familie bestaat gelegenheid om voor f 20 per maand des middags te Franco brieven lett. Q aan 't Buréau dezer Courant. kunnen vast werk bekomen aan het IiLEEDER-MAGlZI JSf op den HOF. Met den lsten 0f 15den September wordt een Cursus geopend voor BOUW KUNDIG TEEKEKE.V. Inlichtingen te bekomen Slijkpoortsweg I. JV° 88 M M, bij C. VLAANDEREN, en bij den uit- gever~3ezèr Courant. voor des Vrijdags namiddags een of Zaterdags Persoonlijke aanbiedingen worden ver zocht bij den Uitgever van deze Courant /- xjf y Heden overleed te 's-Gra- venhage, na een langdurig lijden, onze geliefde zuster en behuwd zuster GERIRDIXA MARIA ASMUS. P. G. ASMUS. C. M. ASMUS— Gijsberti Hodenpijl. Bezoeken van rouwbeklag kun nen niet worden afgewacht. Amersfoort, 16 Augustus 1885. Bevallen van een ZOON. C. L. H. G. COENEN—Brouwer. Amersfoort, 16^Aug. 1885. De N t a r i s Mr. J. M. KICIIKUI.E t« Amersfoort, is voornemens om op Zater dag, den 22. Augustus 1885, des avonds te 7'/2 uur, in thet Valkje" aldaar, in het openbaar te Binnen Amersfoort. ERVE en GROND daarachter, in de St. Janstraat, Wijk C. No. 111. Het benedengedeelte verhuurd aan de Wed. BLEEKENDAAL voor fl,60 per week. ERVE en GROND, met GEBOUWTJE daarachter, in de Muurhuizen, Wijk F No. 540. Verhuurd aan VAN DEVENTER en OVER1IORST voor f 1,35 per week. ERVE en daaronder liggende KELDER WONING, met GROND daarachter en UITGANG naar het Zandt, naast perceel 2, Wijk F Nos. 541 en 542. Verhuurd aan OVERHORST en ARON- SON voor f 1,45 per week. Nos. 2 en 3 afzonderlijk en in massa. ERVE en GROND, in de Groote Haag, Wijk A No. 164. Verhuurd aan HAGEBEUK voor f 0,60 per week. en ERVE, naast perceel 4, Wijk A No. 165. Verhuurd aan VAN DEN HOORN voor f 0,40 per week. en ERVE, naast perceel 5, Wijk A No. 166. Verhuurd aan GOUW voor f 0,40 per week. Nos. 5 en 6 afzonderlijk en in massa en daarna met No. 4 in ééne massa. Aanvaarding der peiceelen dadelijk. Betaaldag der kooppenningen den 22. November 1885.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 3