Gemengd Nieuws. Offlciëele Publicatien. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. stadhuis te Breda, die dooreen handelaar in spiritualiën gebruikt wordt voor maga zijn. Eenige flesschen spiritus waren ont vlamd en uit den kelder steeg een dikke rookkolom omhoog, die aan het ongeval een ernstig karakter gaf. Onbegrijpelijk is het, zegt de N. R. C., dat deze kelder, die een onbeduidende huur opbrengt, niet door de gemeente zelve als bergplaats gebruikt wordt. Vroeger werd hij ver huurd voor bergplaats van steenkolen en andere licht ontvlambare stoffen, zoodat het gemeentebestuur zich niet zeer be- zorgd over een en ander schijnt te maken. Aangezien in vroegere jaren geheel het stadhuis eens een prooi der vlammen werd en zeer vele belangrijke stukken uit het archief werden vernield, zoodat men van den oorsprong der stad Breda op het oogenblik niets anders weet dan hetgeen geschiedschrijvers uit minder ver trouwbare bronnen daarvan mededeelen, zoo deed men beter, bij de verhuring van den kelder voortaan gedachtig te zijn aan de omstandigheid, dat zeer dikwijls de zuinigheid de wijsheid bedriegt. De bij ieder bekende, maar slechts door weinigen begrepen namen der ver schillende theesoorten beteekenen in onze taal: Bohea, naam der heuvels, waar ze groeide. Tonkay, rivieren van ver voer. Souchong, beteekent: Kleine plant. Pouchong, Gevouwen plant. Congo, Arbeid. Pecco, "Wit haar, dons van tengere bladen. Hysant, Vóór den regen, voorjaar. Do Skin, Afval, huid. Door den minister van binnen- landsche zaken zijn opgaven gevraagd van de gelegenheden, die in de gemeen ten bestaan tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, met vermelding of die inrichtingen uit sluitend dienen tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, of ook tot opneming van andere lijders. Volgens het Leidsche Dagblad zijn uitvoerige brieven van de heeren Van der Keilen en Goddefroy, gister ochtend te Leiden ontvangen, en vermelden die mede den dood van den heer D. D. Veth. Zijn lijden en sterven is daarin met de grootste nauwkeurigheid in alle bijzonderheden beschreven. Hij overleed den 19. Mei, en wel aan de rivier Kala- Kanga (tusschen Benguella en Humpata), waar de reizigers goed water en eene geschikte kampplaats gevonden hadden. Dat Veth op gewelddadige wijze om het leven zou zijn gekomen, zooals ook blijkens het bovenstaande mogelijk ge acht werd, kan beslist worden tegenge sproken. Hij werd door koortsen en dysenterie aangetast en daardoor ernstig ziek. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op eene aankondiging in de Staatscourant, volgens welke jon gelieden, die voor een der zeventien bij den Artillerie-cursus opengestelde plaatsen in aanmerking willen komen, den wensch daartoe, onder overlegging der in de Staatscourant vermelde bescheiden, vóór den 25sten Augustus, aan het departe ment van oorlog moeten hebben kenbaar gemaakt. Onder deze bescheiden behooren o. a. 1°. het getuigschrift, van met voldoen den uitslag in 1884 of in 1885 het eind-examen eener Hoogere Burgerschool met vijfjaiigen cursus te hebben afge legd 2°. het bewijs van in de wiskundige vakken bij dat examen te hebben vol daan. Naar men verneemt heeft de heer S. A. van Leer, candidaat-arts te Gro ningen, zich bekend gemaakt als de schrijver van het antwoord op de door faculteit van geneeskunde der Leidsche universiteit gestelde prijsvraag, welk antwoord door de faculteit eene eervolle vermelding is waardig gekeurd. Aan de sterrewacht te Utrecht is bericht ontvangen, dat de heer C. H. F. Peters, directeur der sterrewacht van het Hamilton-college te Clinton in New-York, eene nieuwe planeet van de 12e grootte ontdekt heeft. Zij stond den 16 Aug. te 14u 46m. 6 m. tijd te Clinton op 329° 43' rechte klimming en 15° 51' zuider declinatie, dus 20' oostelijker en 1 graad zuidelijker dan 4 van den Water man. De richting harer beweging is niet aangegeven. De groote wedloopen welke te Nij megen op Donderdag den 17 Sept. e. k. door de Geldersche Harddraverij-en Ren- vereeniging zouden gehouden worden, zijn thans vastgesteld op Dinsdag 15 Septem ber. De minister van oorlog, met wien men zich ten opzichte van het verleenen van militaire hulp en het gebruik maken der renbaan, welke inge-'olge overeen komst op het militaire exercitieveld is aangelegd, over den datum der wedren nen moet verstaan, heeft deze wijziging reeds goedgekeurd. Naar men verneemt moet de houten tribune, welke van de eerste wedrennen in 1882 dagteekent en (eekenen van verval begint te vertoonen, na afloop dezer races op last van het gemeentebestuur worden opgeruimd. Enkele Scheveningsche schuiten, die Dinsdagavond en Woensdagmorgen aan kwamen, brachten zeer treurige tijdin gen mede. De matroos M. Verbaar, va rende op de «Antonius" een schuit van den reeder A. Hoogevcen, is II. Donder dag bij stormweder ter hoogte van Aber deen overboord geslagen en omgekomen, een andere matroos van dezelfde schuit werd dienzelfden dag ernstig gekwetst. Van een schuit van den reeder R. De Niet is een jongeling van 18 jaren over boord geslagen, hij vond ook den dood in de golven. Een jongman werd gister morgen uit een schuit, onder geleide aan wal gebracht en wegens den staat van volslagen razernij, waarin hij verkeerde, naar het krankzinnigengesticht te 's-Gra- venhage getransporteerd. Eindelijk kwam te Vlaardingen een Scheveningsche schuit binnen met verlies van de geheele vleet. Sir Henry Drummond Wolff, Engelands buitengewone gezant, is Donderdag 20 Aug. te Constantinopel aangekomen. Door de voorgeschreven quarantaine maatregelen, zal hij evenwel eerst heden Zaterdagochtend aan wal kunnen gaan. Zijne zending heeft zoo men weet be trekking op Egypte, en daarom zal hij, na den Sultan geraadpleegd te hebben, zich naar den Khedive begeven om zoo wel den finantieelen toestand van Egypte als de Soedaneesche quaestie te bespre ken. In Soedan is het op 't oogenblik alles behalve rustig. Na den dood van den Mahdi neemt de wanorde hand over hand toe. Het geheele land ten Zuiden van Dongola bevindt zich in handen der Derwischen. Osman-Digna is volgens loo- pende geruchten naar Berber opgerukt. De Engelsche afgevaardigde in Afghani stan, volgens ouder gewoonte een inboor ling, is in de hoofdstad van dat rijk met groote praal ontvangen. Het garnizoen van Kassala, wanhopig geworden door het wachten naar de sinds geruimen tijd beloofde hulp, heeft eene schikking met de belegeraars getroffen en zich overge geven. Engeland gaat inmiddels met ont ruimen voort. Bij een pas uitgevaardigde order is bepaald, dat eene batterij artil lerie, een compagnie genietroepen, drie bataljons liniesoldaten en drie bataljons garde-infanterie naar Engeland zullen lerugkeeren, terwijl een bataljon Schot- sche infanterie naar Malta zal vertrekken. Guatamala de volkrijkste en welva rendste der vijf republieken van Midden- Amerika heeft zich, ten gevolge van de bij den jongsten oorlog aangegane schul den bankroet moeten verklaren. De Apache-Indianen zijn doordeAme- rikaansche troepen totaal geslagen. Hun hoofd Gerenimo, wist, ofschoon zelve gewond en het grootste gedeelte zijner lieden ziende vallen, met slechts twee zij ner krijgers te ontkomen. In Rusland heeft de commissie tot on derzoek van de quaestie der Israëlieten hare taak volbracht. Het verblijf in Rus land zal de Israëlieten worden toegestaan maar op voorwaarden, die bijna met een verbod gelijkstaan. Zij zullen zich bijv. uit vrees voor omkooping der amb tenaren, bij leverantiën niet meer in be trekking mogen stellen met de autoritei ten, geen sterke dranken meer mogen bereiden of verkoopen, geen geldzaken mogen drijven noch aan dergelijke zaken deelnemen. De Czaar keert na de bijeen komst te Kremsier rechtstreeks naar Rusland terug, en zal zich eerst later naar Kopenhagen en in 't geheel niet naar Berlijn begeven. De Kroonprins zal hem vergezellen, daar de Czaar hem met aartshertog Rudolph in kennis wil bren gen. Het verblijf ontzeggen aan den Heer Rothan in Elzas-Lotharingen, heeft in Frankrijk een slechten indruk ge maakt. De Rep. fr. meent, dat dit feit de geheele beschaafde wereld zal herin neren, dat de grootste militaire mogend heid, na 15 jaren in de ontwapende Elzas te hebben gekampeerd, het land niet heeft kunnen veroveren. De National en de Événement verlangen, dat het ver blijf in Frankrijk, aan alle corresponden ten, die de republiek belasteren, zal worden ontzegd. De Kólnische Zeitung beziet de quaestie uit een ander oog punt. Volgens haar is er van vrees voor één lid der patriotten-liga geen sprake, daar Duitschland alles behalve vrees ge voelt voor het woelen dier bondmaar dweepers als Rothan brengen de Duitsche onderdanen slechts dwaasheden in 't hoofd, die niet beter kunnen worden tegenge gaan, dan door aan die lieden te toonen, dat ieder meester is in zijn eigen huis. Wie het huisrecht niet eert, is het gast recht niet waard. De tarief-commissie uit de te Berlijn vergaderde telegraaf-conferentie, heeft gewichtige besluiten genomen. Na eenige op voorstel van Duitschland aangebrachte wijzigingen, werd n.l. het stelsel van een eenvormig tarief, zoowel voor transito als voor eindverkeer, met groote meer derheid van stemmen aangenomen. Te Marseille stierven Donderdag 65 personen aan de cholera. Ook te Toulon is een sterfgeval aan de gevreesde ziekte voorgekomen. Door Z. M. den Koning is benoemd tot heemraad van het waterschap Eem- land, provincie Utrecht, P. Brouwer. Zondag 23 Augustus wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waargeno men door Ds. H. A. van der Meulen van Veendam. De Afdeeling Amersfoort der Ver eeniging «Volksonderwijs" zal bij gele genheid van den verjaardag van ons prinsesje een kinderfeest geven op het Cricquetveld ter belooning van trouw schoolbezoek. Daar de kas der Afdeeling niet toerei kende is, heeft het Bestuur een lijst laten rondgaan om bijdragen. Wij hopen dat het vertrouwen van het Bestuur, in milde bijdragen, niet be schaamd worde, en het in staat zal zijn door kleine prijsjes voor eenvoudige spe len, als vliegeropiaten, wedloop met hin dernissen, de feestvreugde te verhoogen. De penningmeester, de Heer van der Horst, Koestraat A. 250, is zeker bereid elke gift, hoe klein ook, van kindervrien den, die nog iets willen bijdragen in ontvangst te nemen. Op de Donderdag j. I. alhier gehou den St. Bartholomeus-paardenmarkt. wa ren aan de lijn gebracht: 149 paarden en 57 veulens en op de stallen 83 paar den en 31 veulens. De paarden golden van f 220 tot f 325,de veulens van f 95,tot f 195,Er waren geen vreemde kooplieden en de handel was over 't algemeen slap te noemen. A. s. Maandagavond vergaderd de vereeniging Amersfoortsche \\rijwillige brandweer, ter verkiezing van een voor zitter, tevens brandmeester, in plaats van den heer J. J. de Koningh door wien als zoodanig ontslag is genomen. Woensdagavond werd in eene der localen van «de Arend" eene vergade ring van werkende leden der rederijkers kamer «Ontwikkeling" gehouden, die door eenige kunstlievende leden werd bijge woond. Het doel was eene wedstrijd in improvisatiën. De prijs (De wonderen der natuur, door A. Winkler Prins) werd door den heer J. M. Boode behaald met 19 punten. Dezer dagen werd den Uitgever dezer eene advertentie over Miraculo- priiparaten aangeboden. De advertentie wordt als strijdende tegen de zedelijk heid niet opgenomen, maar de begelei dende circulaire laten wij om der curiosi- teitswille hieronder volgen Dagtekening van den Poststempel. P. P. In de bijlaag heb ik de eer, uw een Inserat te overreiken, hetwelk 18mal (ach- tienmal) |en wel allen tien dagen in uw tijding naauwkeurig naar onderstaande Voorbeeld tot afdruk komen zul. Om dezen opdragt naar afloop uw zeer geschatten blad voor jaar tyd aanwijzen te kunnen, kann ik wel op bewilliging van den hoogst doenlyken Rabat rekenen. Ik bidde met de Insertion aanstonds aan- tevangen, en verzoeke uw one Jeden wantrouwen te ontmoeten, bij credietver- weigering de Onkosten voor de eersten drie Insertionen en den rest naar afloop van den opdrag door postopdrag inte- trekken. Uw vriendelijken teruggaanden narigt bidde ik aanstonds met de naauwkeurig- sten berekening van den Kosten voor eenmalige Insertion. Change-Insertionen voor mijne week schrift «Dat Grondeigendom" ontvange ik zeer gaarne. Prijs voor de driemal gedeelte petilrij 0,35 Pf. Met hoogachting (Handtcekening.) Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Juni 1885. 1. Het Kleeding-Magazijn «Stad Londen" Meppel. 2. Anna Boomstra Amsterdam. 3. Mej. Hobijn r 4. F. van Hourt 's-Gravenhage. 5. Van Loen Nieuwkoop. 6. J. v. d. Geest Weesp. 7. H. A. Kalken Wijk bij Duurstede. Van bet Hulpkantoor: Leusden. 8. R. D. v. Kooij Maassluis. Verzonden geweest naar Engeland. Van het Hulpkantoor Maarsbergen. 1 Lucy Cheldec London. Bnaru, 20 Aug. Gister avond nam een opperman een tamelijk onvoorzich tige sprong van de goot op den steiger van een in aanbouw zjjnd huis van twee verdiepingen. Het gevolg was dat hij op den grond terecht kwam, in zijn val nog een schilder medenemende die zich ook nog al bezeerd heeft. Beiden zullen ech ter met eenige lichte kwetsuren vrij komen. Moutfoort, 19 Aug. De alhier ge vestigde zangverceniging «Crescendo* bracht Dinsdagavond eene ovatie aan de beide oudjes, die te midden van een 64-tal kinderen, behuwd-, klein- en achterklein kinderen in Willescop hunne 60-jarige echtvereeniging vierden. Onder een allerhevigste stortbui ver trokken de leden dier vereeniging ten ongeveer half acht van hier, in een door vlaggendoek keurig versierd vaartuig, waarin ook eene pianino was geplaatst, die evenwel al dadelijk bij de afvaart tegen den regen moest worden beschermd, hetgeen evenwel niet goed mogelijk bleek, daar zij al spoedig geheel toonloos was. Op de plaats der feestviering aange komen, vond «Crescendo* geen enkel geschikt plaatsje voor zanguitvoering, zoodat de geheele serenade dan ook zoo wat in 't water viel en de leden der vereeniging ten ongeveer tien ure reeds weder in onze veste terug waren. Honderden bewogen zich op het terrein der feestviering. Harinelcn. Woensdag ontstond in de gemeente Veldhuizen nabij deze gemeente op een groote hofstede een hevige brand. In zeer korten tijd waren het gebouw, waarin zich veel koren bevond, benevens twee groote bergen, gevuld met hooi en koren, een prooi der vlammen. Met groote moeite mocht het gelukken, een nabij- staand zomerhuis grootendeels te behou den. Inboedel, kleederen en sieraden, bijna alles is verbrand en niets daarvan was verzekerd, evenmin als het hooi en koren. Daar de oogst geheel binnen was, is de schade dus voor den eigenaar zeer aanzienlijk. De gebouwen waren wel ver zekerd. De brand schijnt in het zooge naamde achterhuis begonnen te zijn, zoo dat het moeilijk is de oorzaak te ver moeden. Veenendaal. Terwijl Donderdag de heer C. Schneithorst, de bekende bekwa me technicus der Veenendaalsche Stoom spinnerij en weverij, druk aan het werk was, overkwam hem een ernstig ongeluk. Door een noodlottig toeval ontsnapte eene hoeveelheid stoom, waardoor zijn beide beenen deerlijk werden gebrand. Onder hevige pijn werd de geachte man huiswaarts gedragen. Dr. Berkhout ver leende dadelijk heelkundige hulp. Aan de weverij van de «Veenen daalsche stoomspinnerij en weverij" zijn de werkzaamheden nog steeds gestaakt. Gisteien en beden heeft men getracht wederom aan te vangen en nog korten tijd gewerkt, doch het ging nog niet. Thans is men druk bezig met het stel len der machines; zoodra dat werk geheel gereed is, worden alle werkzaam heden hervat. Gelderseii-Veeucudaal, 18 Aug* Alhier, en wel juist op de grenzen van Stichts-Veenendaal, doet zich een geval van febi is typhoïdea met doodelijken af loop voor. Doorn. De uitslag der herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier tusschen de hh. Ph. Jansen en C. W. A. van Valkenburg, was, dat de eerste 28 en de laatste 24 stemmen heeft beko men, zoodat de heer Ph. Jansen is ge kozen. In onze steden en dorpen ondervinden de sociaal-democraten zeer weinig bijval bij het publiek. In Amerika deelen zij hetzelfde lot. Wat de Grondwet, in Michigan verschijnende mededeelt kan ten bewijze daarvan strekken. «Te Chicago, eene stad met 510,000 inwoners, hielden des Zondags na den dood van Grant de socialisten en anar chisten hun jaarlijksche picnic, onder leiding der Internationale Arbeidersver- eeniging. Het feest werd voorafgegaan door een optocht naar de picnicgronden, aan welken optocht ongeveer 3000 per sonen deelnamen, die verscheidene vaan dels en banieren droegen, waaronder een groote vuuiroode, die gedragen werd door de vrouwen van vier der berucht ste oproerkraaiers van Chicago. Een vaandel droeg het opschrift: «Wij dra gen niet zoo veel rouw voor generaal Grant als voor het kindje dat gisteren doodgehongerd is." Verscheidene moord en brandstichting aanradende sprekers beproefden hunne verwoestende plannen uit te kramen, maar het groene gras, de boomen, de warme lucht en het koele bier trokken hunne hoorders af." Wij erkennen evenwel, zegt de Arnh. Ct., dat de Amerikanen verstandiger doen dan de Nederlanders: zij nemen niet eens de moeite die menschen lastig te vallen. Zij laten, wat men ten onzent zou noemen, hen in hun eigen sop gaar koken. Een buitenkansje. Een hoedenmaker in Mannheim, had voor eenigen tijd een aardig fortuintje. Hij ontdekte n.l. dat al sedert 30 jaren een lantaarn van de stad op zijn gasleiding brandde. Het gemeente-bestuur was voor een lastig proces beducht, en gaf den man, die natuurlijk zonder het te weten altijd dat gaslicht bekostigd had, eene schadever goeding van 6000 gulden. Gestrafte IJdelheid. De arbeiders in eene fabriek te Koningsbergen, maak ten sedert eenige tijd de opmerking, dat een hunner kameraads zeer veel op Bis marck geleek. Het eenige waarin hij van den groofen staatsman verschilde, was de weelderige haardos, die het hoofd van den gezel sierde. De nieuwe Bismarck besloot echter, de gelijkenis volkomen te maken. Hij ging 's avonds naar een bar bier, liet zich het haar afknippen en daarna zijn schedel inzeepen en kaal scheren. En, jawel, zijn hoofd was nu zoo glad als het poezelig wangetje van een 20jarig meisje. Toen hij den volgen den morgen op de fabriek kwam, heerschte alom de grootste vroolijkheid en niemand voerde een slag uit, zoo druk had men het met Bismarck. De chef echter, alles behalve met deze werkstaking ingeno men, beval den nagemaakten rijkskanse lier te vertrekken, met belofte terug te mogen keeren, wanneer zijn schedel we der zoo behaard als vroeger zal zijn. Te Salamanka hebben de meiden grève gemaakt, omdat een burger zijn zieke dienstbode, die vele jaren bij hem had gediend, naar het gasthuis had gezonden. Allen hebben haar dienst opgezegd. Een oud geldstuk. Bij het graven van een sloot in het Spang op Tessel, werd door e#n arbeider, een zilveren muntstuk gevonden, dat zeer goed bewaard was gebleven, ofschoon het meer dan 300 jaren oud was. Het geldstuk was iets dunner, doch van omvang nagenoeg zoo groot als een rijksdaalder. De kop eens mans was duidelijk zichtbaar op het geld, hetwelk aan weerszijden een latijnsch randschrift draagt, waarvar. de vertaling luid als volgt: «Philips, bij de gratie Gods Koning van Spanje en Hertog van Gelderland," en «O, Heer, bescherm mijn schild. 1564". Hoe men ciiineezen arresteert. De Chinees is buitengewoon gehecht aan zijn haarstaart, en moet er een gearres teerd worden, dan pakt men hem een voudig bij dit voorwerp en voert hem weg. Onlangs werden in een speelhol te San Francisco twaalf zonen van het Hemelsche rijk gevangen. Zij lieten zich arresteeren en zagen kalm toe, toen zij, bij troepjes van drie, met de haarstaar- ten aan elkander werden gebonden. Ieder policieman nam daarop een knotje van drie staarten in de linker en een van drie staarten in de rechter hand en toen begat men zich op weg. Toen men een poosje geloopen had, trok een der gearresteerden een mes, sneed zijn staart at en zette het op een loopen, maar werd door den policieagent Kelly, die waarlijk de handen vol had, weder achterhaald. Een poos later deed een tweede Chinees hetzelfde werkje en het gelukte hem te ontkomen. Het angstzweet stond Kelly op het voorhoofd, bij de gedachte dat ook zijne andere gevangenen het zelfde grapje wel eens zouden kunnen uithalen. Gelukkig was dit niet het geval, en hij kwam met zes staarten en vijf Chi- neezen aan het policiebureau. Aangezien het staartafsnijden in de oogen van den Chinees eene vernedering van de ergste soort is, gelooft men, dat de beiden, die eene ontsnapping beproef den, hetgeen ook een hunner gelukte, gevaarlijke misdadigers zijn, die wegens een of ander zwaar misdrijf gezocht werden. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22) Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de PATENTBLADEN over het dienst jaar 1885/86 ten raad huize zal worden zitting gehouden op Zaterdag, den 29sten en Maandag den 31. Augustus aanstaande, van 4 tot 6 uren des namiddags, en dat de niet-afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zul len worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 22. Augustus 1885., De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 2 van de personeele belasting over het dienstjaar 1885/86 (Wijken F, C, H en I) aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike» lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 20. Augustus 1885. De Burgemeester voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth.. lo. Br.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2