NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 86. Woensdag 28 October 1885. Veertiende Jaargang Maggie Wilson. VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. BUITENLAND. Feuilleton. AMERSFOOBTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk- Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Iugezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer 6 Cent. Advertontiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Uit Den Haag wordt aan de De Noord-Brab. geschreven, dat in goed in gelichte kringen reeds in den afgeloopen zomer het aftreden van den minister van buitenlandsche zaken, om redenen van gezondheid, verwacht werd. Maar het langdurig buitenlandsch verlof van Z.Ex. had doen veronderstellen, dat, zoo de ondergane kuur met goeden uitslag be kroond werd, de Minister blijven zou. Het zou echter zijn gebleken dat dit niet het geval is geweest. De heer Van der Does de Willebois zou nu aftreden, en zijn opvolger reeds gevonden zijn. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Rome, zijn reizigers, met bestemming naar Italië, te rekenen van 19 dezer, op de Italiaansch-Fransche grens niet meer aan een geneeskundig onderzoek onder worpen. Men schrijft aan het Handelsblad uit Rotterdam, i. d. 26 October: Men verneemt, dat in eene bestuurs vergadering der kiezersvet-eeniging Bur gerplicht, alhier, de adviezen der «Liberale Unie" een punt van overweging hebben uitgemaakt, ter voorbereiding van eene huishoudelijke vergadering met de leden. De uitkomst dezer overwegingen is ge weest een voorstel aan de leden om zich te verklaren voor algemeen stemrecht. Dit voorstel met eene toelichting is aan de leden toegezonden en zal in discussie komen in eene niet publieke vergadering op morgenavond. Onder de leden van Burgerplicht heeft een zóó verrassend voorstel vi ij wat sen satie gemaakt. Veel kans dat het zal worden aangenomen, schijnt er niet te zijn, daar onder de leden der kiezersver- eeniging wel vele voorstanders worden gevonden van eene onbekrompen uitbrei ding van liet kiesrecht, maar niet veel voorstanders van het algemeen stemrecht. De rechtbank te Zutfen heeft geweigerd in zake de po ging lot het ontvoeren raa kin dereu te Apeldoorn, tegen me vrouw Bulkley rechtsingang te vericenen. De ofllcier van justitie komt in verzet. De Haagsche commissie, die be oogt het verstrekken van warm voedsel op school aan arme schoolkinderen gedu rende de winterdagen, heeft haar taak op nieuw aanvaard. Dit goede .werk wordt door de Hagenaar met léracht geldelijk gesteund. Het noodweêr, dat wij de vorige week gehad hebben, is bijzonder nadeelig geweest voor de visscherij. Te Vlaardin- gen en te Maassluis kwamen 60 loggers binnen allen met verlies van netten en vischtuig. Wanneer men nagaat, dat de netten van een [haringschuit 4 a f5000 waarde hebben, kan men de schade, die berokkend werd, wel op f 100.000 schat ten. De Rechtbank te 's-Gravenhage heeft Maandag den praktizijn V. vrijge sproken van het io eene terechtzitting van liet kantongerecht in den loop van zijn antwoord op den eischer, bezigen van de uitdrukking «afzetter", op grond dat het niet gebleken is dat het woord met beleedigende bedoeling gesproken is. Te Nijmegen worden tegenwoor dig de agenten van politie behalve in het hlusschen van brand met behulp van de waterleiding, ook geoefend in het lantaamopsteken, om bij het ontstaarV. van brand des nachts de gaslantaarns in de omgeving van de plaats des onheils terstond te kunnen opsteken, zoodat men daartoe niet behoeft te wachten op per soneel der gasfabriek. Den 21 November a. s. zal van Harderwijk vertrekken om naar Neder- landsch-Indië te worden overgebracht een detachement suppletietroeper. sterk 63 militairen waaronder 3 onderofficieren. Het bevel over dat detachement is opge dragen aan den commandant Kapt. der Inf. D. J. A. Arntzenius, medegeleiders de 2e Luitenants der Inf. R. E. van Dijk en J. J. D. Milder van de artillerie. Te Staphorst is de varkensziekte uitgebroken. Vele landbouwers lijden daardoor belangrijke schade. De Friesche Maatschappij van landbouw heeft besloten niet tot het Zuiderzee-eomité toe te treden. In Gelderland en Overijsel is de uitvoer van jong, drachtig vee voor Duitschland zeer groot. De prijzen zijn voor die veesoorten stijgende. In het belangrijk verslag van dr. Mul- lers reis door de Zuidafrikaansche Repu bliek (Transvaal) dat in de Kerkbode verschijnt, komt het volgende verhaal voor aan den schrijver te Wakkerstroom door den ouden heer Piet Uijs Hermans- zoon medegedeeld»Hij vertelde mij" zegt dr. Muller »de volgende beoordee ling van het gedrag der Boeren in den Engelsclien oorlog, door den ouden hei- denschen Kaffer die op zijne plaats woont. Deze gaf zijn twijfel te kennen of de Boeren liet ooit weder in den oorlog winnen zouden, na de behandeling, die zij hunne vijanden hadden aangedaan. «Hoe dan?" vroeg de lieer Uijs. «Kijk" zeide de Kader, «toen de oorlog begon, zagen en hoorden wij maar altoos de Boeren hulp zoeken hij den Grooten Heer daarboven; en dé Groote Heer heeft hen geholpgn op Majuba. Langnek, Bronkhoutspruit en andere plaatsen zij hebben vele doodgeschoten en vele ge vangen, en hoe maken zij het als de groote Heer hen helpt? In plaats van de gevangenen dood te maken geven zij hun kost en laten hen weer loopen; moeten zulke dingen den grooten Heer niet kwaad maken en Hem doen zeg gen: nou help Ik die Boeren nooit we der want wat helpt het dat ik hen hunne gevangenen in handen geef, zij geven ze kost en laten ze weder loopen mijn hart zegt mij dat de Boeren al te verkeerd gewerkt hebben." »De heer Uijs trachtte hem duidelijk te maken, dat de Boeren niet naar hun hart, maar naar het woord van dien Heer, die hen geholpen had, te werk gingen, maar de oude Kaffer bleef zijn hoofd schudden." Tot welke stappen ouders kunnen gebracht worden, wanneer zij in de be hoeften van hun kroost willen voorzien, doch daarin door gebrek aan middelen en werk te kort schieten, is opnieuw te Utrecht gebleken, waar, door werknood gedrongen, een gehuwd man, vader van vijf kinderen, zich kwam aanbieden voor dienstneming bij liet Indische leger, en daartoe voorzien was van eene schrifte lijke toestemming zijner vrouw. Naar het Centrum «uit uiterst vertrouwbare bron" verneemt, is het gerucht als zou een nieuw Bisdom voor het noorden des lands worden gesticht, wegens de al te groote uitgebreidheid van het Aartsbisdom Utrecht, geheel onwaar. Iemand, die voorgaf opzichter hij de spoorweglijn AmersfoortNijmegen te zijn, passeerde dezer dagen het ge deelte spoorbaan tusschen Amersfoort en Venendaal Hij toonde zich vrij wel op de hoogte van het vak. Bij een keetbaas, een spoor- wegwacliter, enz. werden, hier eenige verfrisschingen, daar brood en koffie ge bruikt en natuurlijk wilde men van den «nieuwen opzichter" geen betaling. Een der ploegbazen meende echter in hem een weggezonden werkman te herkennen. Nu hield het goede leventje op en de bedriegen maakte zich haastig uil de voeten. (U. D.) Vrijdagochtend, tegen het aan breken van den dag, werd te Zaandam de brandklok geluid. De pelmolen »De Wildschutter", van den heer Dekker te Koog axtlZaan, ging in vlammen op. De brandweer spande al hare krachten in, om te redden wat mogelijk was, maar liet mocht niet gelukken den mo len te behouden. Prins Albert van Pruisen heeft zijne benoeming tot Regent van Brunswijk aangenomen. De Landdag is tegen den 28en dezer bijeengeroepen ten einde liet verslag te liooren der aan den prins ge zondene deputatie. De Brunswijkers zijn zoo ingenomen met hun nieuwen regent, dat zij den minister Graaf Görtz, bij zijn terugkeer uit Hanover feestelijk willen inhalen. Ook in Frankrijk trekt men, evenals in Canada partij voor den ter dood ver oordeelden mesties Louis Riel. De Repu- blique Frangaise waarschuwt in heftige bewoordingen tegen het voltrekken van liet vonnis. Engeland, zegt het blad, mag de verantwoordelijkheid voor deze on staatkundige handelwijze niet op zich nemen. WanDeer zij Riels bloed doet stroomen op den bodem, waarin de kie men tot oproer en haat steeds sluimeren, konden dezen wel eens tot reusachtige en ditmaal niet te verdelgen planten op schieten. De Regeering der Nieuwe Boeren republiek in Zuid-Afrika, Zal in de nabij heid der St. Lucia baai 304 erven bij opbod veilen. Daar de St. Lucia baai in het laatst van 't vorige jaar door Enge land werd geannexeerd, mag dit wel als bewijs gelden, dat het gouvernement der Nieuwe Republiek zich sterk voelt tegen over de Engelsche regeering. De geruchten als zouden de Serviërs Bulgarije zijn binnengerukt, blijken ge heel een verzinsel te zijn geweest. De conferentie ?al nu zeer zeker spoedig bijeenkomen. De grootste bezwaren toch zijn uit den weg geruimd. Het is te ho pen, dat een gunstigen uitslag, liet werk van de gezanten der mogendheden be- kroone, ofschoon liet hun niet makkelijk zal vallen Turkije, zoowel als Bulgarije en Servië tevreden te stellen. Waar schijnlijk zal het Berljjnsch tiactaat wor den gehandhaafd. Ook Spanje heeft nu als antwoord op Duitschlands nota, de volledige inhoud barer nota bekend gemaakt. Nieuwe gronden tot staving van Spanje's aan spraken worden er niet in gevonden, maar de Spaansche regeering acht de eerste komst der Spanjaarden op het eiland Yap reeds voldoende om haar recht op de Carolina's te handhaven. Amerika heeft zonder de beslissing der vraag, aan welke mogendheid de eilan den zullen worden toegewezen, te willen vooruitloopen, een nota naar Madrid ge zonden, waarin op vrijheid van gods dienst op die eilanden wordt aangedron gen. In Engeland wordt, daar koning Thee- bau niet schijnt te willen toegeven, een expeditiecorps naar Birma uitgerust. De apostolische vicaris in Zuidelijk Japan heeft den 12en dezer den Keizer een schrijven van den Paus ter hand gesteld, waarin deze bescherming ver zoekt voor de in Japan wonende Chris tenen. De Keizer ontving den vicaris met veel welwillendheid en gaf hem de ver zekering, dat de Christenen in zijn land dezelfde vrijheid zullen genieten als de Japanners. DOOR MINORA. 43) Maar Arnheim en ik zwoeren elkan der eeuwige trouw en hij beloofde bij alles, wat hem dierbaar was, zijn be sluit door te zetten en mij tot zijn vrouw te maken. In deze gelukkige dagen ver liep de tijd snel acht maanden waren voorbij, eer ik het wist, en mijn gezond heid nam meer en meer toe, ofschoon er ook duistere dagen waren. »Door de onwillige opneming van de aanstaande vrouw van von Arheim bij de beide dames, had ik nooit den drem pel hunner woning overschreden slechts waren wij elkander van aanzien niet vreemd. Op een vroegen morgen, toen ik alleen in den tuin, voor onze apparte menten wandelde, voelde ik mij vrij on zacht op den schouder kloppen, en toen ik verwonderd omkeek, zag ik zijn moe der voor mij staan. Ofschoon de lippen zich tot een lach wilden dwingen en dit haar tamelijk wel gelukte, spraken uit het oog verbeten ergenis en gram schap. »Het baart u verwondering mij voor u te zien, niet waar juffrouw van Langen- feld," sprak een stern die mij onaange naam in de ooren klonk, «maar meer dan mijn persoonlijke belangen staan op het spel, en dus hoop ik, dat gij het niet euvel zult opnemen, zoo ik u daar over korn spreken I" «Euvel kan ik u dat moeilijk nemen, mevrouw antwoordde ik vrij onrustig, daar ik vermoedde, welke de belangen waren, «maar hierover zult gij, dunkt mij, beter met mijn mama kunnen raad plegen laat mij even gaan zien, of zij reeds bij de hand is." „En hij deze goede verontschuldiging om te ontsnappen wilde ik heengaan, toen zij mij nog tijdig bij mijn peignoir vasthield en betuigde, dat zij alleen mij wilde spreken. Enfin, Maggie, dat ge heele gesprek sla ik over, die onuitstaan bare taal, die zichtbare strijd tusschen lachen en van ergernis weenen dat alles wil ik laten rusten waar het sedert werd begraven, in mijn hart. Kortom haar belangen kwamen hierop neder, dat ik haar geen wenschelijke echtgenoote voor haar zoon toescheen dat had zij reeds genoeg doen blijken, maar von Arnheim had tot dusverre geweigerd hier aan gehoor te leenen. Dat smartte haar, daarom was zij tot den stap overgegaan mij persoonlijk te spreken. En toen ik haar herhaalde wat von Arnheim en ik elkander voor de honderdste maal ge zegd hadden, toen ontvlamde zij in woede. Daaraan wijt ik het, dat zij geen mees teres barer woorden meer was, toen zij mij zoo onbeschrijfelijk griefde. „Hoe hebt gij u ooit in ernst aan ge voelens kunnen overgeven, die nooit be antwoord zullen of mogen worden Von Arnheim heeft als dokter reeds genoeg met ziekten en ongesteldheden door te brengen dan dat liij in zijn huiselijke beslommeringen geen gezondheid zou ver kiezen. En gezond zijt gij alles behalve want gij kunt toch niet ontkennen, dat de tering duidelijk op uw gelaat haar stempel heeft gedrukt...? Neen, nooit zal dit huwelijk plaats hebben." En hiermede eindigde zij, na mij nog eenige harde verwijten te hebben ge daan. „Hoe ik in de eerste dagen onder de kennis van mijn kwaal was, kan ik u niet beschrijven. Een onbegrijpelijk wee moedig gevoel maakte zich van mij mees ter en eerst toen wist ik, wat de oor zaak van mijn lijden was. Eerst toen be greep ik, wat papa eens bedoeld had, toen hij Gods bescherming over mij had afgebeden. Maar niettemin hadden de woorden van mevrouw von Arnheim een licht voor mij doen verrijzen. Ik begreep met haar, dat een ziekelijke of, nog dui delijker gezegd, een teringachtige vrouw moeielijk aan von Arheims verwachtin gen zou beantwoorden de vurige hoop hem gelukkig te maken zou dan spoedig veranderen in den stillen wensch hem nooit aan mij geketend te hebben, daar het lijden der vrouw niet altijd tegen de liefde kan opwegen. „Meer en meer werd dat denkbeeld mij gemeenzamer, maar helaas, mijn hart kwam telkenmale tegen deze koude stem van het verstand op. Doch in dit geval mochten alleen rnijn verstandelijke ver mogens geraadpleegd worden en deze rieden mij aan vonArnheim dit alles zelf onder het oog te brengen. „Ik deed datmaar welken strijd het mij gekost heeft kan ik niet beschrijven. Arnheim bezwoer mij mijn woorden terug te nemen, daar hij aan het oordeel zijner moeder niet hechtte (zorgvuldig hield ik het bezoek en de woorden zijner moeder geheim) en mij boven alles liefhad. Was het de spanning, waarin ik verkeerde, toen de kamp tusschen verstand en hart begon of wat was het, dat mij toen zoo ziek, zoo krank naar lichaam en ziel maakte „Wat het was weet ik niet, maar ik verviel in mijn vroegeren toestand, en meer dan vroeger vreesde men ditmaal voor mijn leven. Drie maanden bracht ik aan één stuk te bed door. en toen ik het voor de eerste maal mocht verlaten och, waarom zooveel woorden over mij gesprokenIk wilde niets anders zeggen, dan dat mijn besluit vaststond om hem het jawoord terug te geven. Ik verschoof dit denkbeeld tot mijn volko men beterschap en toen had ik voor het laatst een lang, ernstig gesprek met hem Zijn antwoord, zijn verzekeringen kunt gij u voorstellen, maai ik bleef doot voor die zinsbegoocheling en volharde in mijn besluit. „Weinige dagen daarna reisden wjj af, hij met de laatste belofte mij nimmer te zullen vergeten, of ooit te huwen, ik met hetzelfde heilige voornemen in het hart, maar zonder een enkel woord op de lippen." „En gij reisdet af naar Bonn „Neen, eerst brachten wij drie maan den te Monaco en vervolgens twee maan den te Nizza door. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1