nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Maggie Wilson. N. 88. Woensdag 4 November 1885. Veertiende Jaargang VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiën: BINNENLAND. BUITENLAND. Feuilleton. 4MERSF00RTSCRE CBURANT. Per 8 maanden 1.Franco per post door het jjeheelc Rijk. Afzonderlijke Nummers 8 Cent. Ingezonden «takken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Door Z. M. den Koning zijn de heeren J. A. van Steyn, rentmeester van het Koninklijk paleis en domein het Loo en van Zijner Majesteits particuliere do meinen bij Apeldoorn, en de heer Steyn, intendant en capitaine des chasses van 's Konings particuliere domeinen in het Groot-Hertogdom Luxemburg, benoemd tol Ridder der orde van de Eikenkroon, terwijl de Heer Hustinx, rentmeester van 's Konings particulier paleis en domein Soestdijk, tot Officier in die orde is ver heven. Zondagmorgen is, na kortstondige ziekte, in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer Dr. II. H. Tels, sedert I Januari 1844 als hoofdredacteur aan de N. R. Ct. verbonden. Dit blad zegt van den overledene: «Vijf en twintig jaren lang, in de moeilijkste tijden, rustte op hem alleen de taak der hoofd-redactie, en hij heeft die taak volbracht met een talent, eene kracht, die boven onzen lof verheven zijn. Aan zijne groote bekwaamheden, aan zijn volhardenden ijver heeft de Courant voor een groot deel hare opkomst te danken, aan zijn beginseltrouw en onkreukbare rechtschapenheid haren goeden naam en invloed. In de geschiedenis van ons blad is aan den naam van Tels eene eereplaats verzekerd. »Met smart scheiden wij van den bra ven vriend, den schranderen, vriendelijken raadsman; allen, die aan de N. R. Ct. verbonden zijn, zegenen dankbaar zijne nagedachtenis." Naar wij met zekerheid vernemen, heeft de rechtbank te Arnhem, na een driedaagsch onderzoek van de zaak me vrouw BulkleyKloppers, besloten, haar te verwijzen naar het hof te Arnhem. Ook mej. Schlingemann zal zich moeten verantwoorden. De poging tot ontvoering van minderjarige kinderen is als uitgangs punt voor de beschuldiging genomen. (U. DU.) Te Den Helder werd een rijksdaal der en te Zevenbergen een kwartgulden, op vermoeden van valschheid in beslag genomen. Aan 's Rijks Munt is bij een scheikundig onderzoek dit vermoeden be vestigd. De liberale kiesvereeniging Workum heeft tot voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren mr. J. Kappeyne van de Coppello, Thomas Postma te Leeuwarden en B. H. Heldt te Amsterdam. Aangaande de Badhoeve in de Haarlemmermeer verneemt men, dat zij in haar geheel zal blijven bestaan. In plaats echter van zuivelbereiding zal voortaan veefokkerij en vetweiderij het hoofddoel van den eigenaar zijn. Van de kermisdrukte te Bergen-op- Zoom, heeft men gebruik gemaakt om exemplaren van Recht voor Allen bij honderdtallen onder de menigte te ver spreiden. De werkman aldaar is evenwel te een voudig en daarbij te kalm en slim, om zich door dergelijke blaadjes te laten mis leiden. De bladen werden schouderopha lend ingezien en weggeworpen, zonder dat er verder eenige notitie van geno men werd. Naar IIet Vad. verneemt is de Re geering voornemens de volgende wijzi gingen in art. 194 der Grondwet bij de Tweede Kamer in te dienen. In de eerste plaats zal het woord «overal" in de derde zinsnede geschrapt worden. In de tweede plaats zal de verplichting om het open baar onderwijs te regelen, met eerbiedi ging van ieders godsdienstige begrippen, dus beperkt worden, dat alleen eerbiedi ging van de godsdienstige begrippen der schoolgaande kinderen wordt voorgeschre ven. In de derde plaats zal een bepaling worden opgenomen, om schoolgeldheffing verplichtend te stellen. De Landhouvo-Courant vestigt de aandacht op eene belangrijke verkooping van fokfee van zuiver Normandisch ras, ingeschreven in het Normandische Rund vee-stamboek welke den 23sten Novem ber aanst. te Caen (préfecture du Calva dos, Frankrijk) zal gehouden worden. Zondag 22 November zal er een tentoon stelling plaats hebben van het te koop aangeboden vee, waarvan de eigenaars de certificaten van inschrijving in het Stamboek bij zich zullen moeten hebben om die bij den verkoop a comptant aan de koopers ter hand te stellen. In de gisteren geopende winter vergadering der Utrechtsche Provinciale Staten nam de heer Van Eelde zitting, verschillende zaken werden hierop com missoriaal gemaakt tegen de vergadering van Dinsdag a.s. Dan ook zal behandeld worden het voorstel van acht leden om wijziging te brengen met betrekking tot het openingsgebed. Dit voorstel zal in geheime zitting behandeld worden. Door Ged. Staten van Gelderland is aan Prov. Staten voorgesteld, in be ginsel tot de oprichting van een water schap voor de Geldersche vallei te be sluiten. Het voorstel steunt op het beginsel, dat de verbetering niet mag tot stand komen zonder behoorlijke behartiging van de belangen van alle betrokken gron den, terwijl het afvoeren van het over tollige water der bovengelegen landen de loozing van het water der benedenliggende niet mag benadeelen. Naar aanleiding hiervan is het gevoelen ingewonnen van dehoofdingenieus in Gelderland en Utrecht; deze heeren hebben den raad gegeven, eerst zeer nauwkeurige waarnemingen te doen, alvorens de slotsom in een rapport neer te leggen. Daar deze waarnemingen met kosten gepaard gaan, is op de Prov. begrooting van 1886 daarvoor een crediet van f2000 aangevraagd; Ged. Staten van Utrecht hebben een zelfde voorstel gedaan. Voor de Geld. Vallei, groot 97,000 H.A., is het te wenschen, dat deze, sedert 3 eeu wen aanhangige zaak, tot oplossing komt. De Gooische tram van 10,20 uit Amsterdam naar Muiderberg kwam in Watergraafsmeer nabij de Kruislaan in aanraking met eene doove vrouw, die plotseling van een boerenerf kwam aan- loopen. Beide beenen werden haar afge reden. Zij stierf onmiddellijk. Nog altijd is omtrent den afloop der zaken op het Balkan-schiereiland niets met zekerheid te zeggen. De conferentie is nog niet met haren arbeid begonnen. Vorst Alexander zend steeds troepen naar de Turksche grenzen en schijnt daardoor de vereeniging van Bulgarije met Oost-Rumeliê tot een feit te willen maken. Het Bulgaarsche leger telt thans 70,000 goed geoefende en gewapende mannen. Ook in Griekenland's hoofdstad blijft de stemming nog steeds oorlog zuchtig. Dit is waarschijnlijk wel de re den, waarom de Engelsche vloot nog bij het eiland Corfu voor anker blijft; bo vendien liggen in den Piraeus op 't oogen- blilc nog een Engelsche kruiser, de Rus sische korvet Plastoun en het Fransche fregat Venus. De nabijheid dezer bodems zal de Grieken wel van onbezonnen stap pen terughouden. De Servische regeering heeft besloten krachtig op te treden tegen de Servische uitgewekenen, die de grenzen onveilig maken en daarom de bevelhebbers der troepen aan de Bulgaarsche grenzen last gegeven, elke uitdaging van die zijde terstond met de wapenen te beantwoor den. De nieuwe prins-regent van Brunswijk hield j.l. Maandag aldaar zijn intocht. De stad was feestelijk versierd en er heerschte groote geestdrift. In Frankrijk hadden sinds eenigen tijd eenige Komeiiuisnouaers de grap verzon nen hunne kellners in een of ander officieel gewaad uit te dosschen. Te Montmartre had er een zijne bedienden in het gewaad der leden van de Acadé mie Frangaise gekleed; een ander, voor malig lid der commune, had de zijnen in het costuum der dwangarbeiders ge stoken. De politie liet dit stil toe, maar dezer dagen kwam een ander liefheb ber, die voornemens was een koffiehuis te openen op het idee zijne kellners als monniken, en de kellnerinnen als nonnen te kleeden. Ditmaal oordeelde de politie, dat de grap de geoorloofde grenzen te buiten ging. Het liep evenwel zoo hoog, dat het ministerie zich met de zaak heeft moeten bemoeien. In het verkiezingsstrijdperk te Enge land treedt ook op markies de Lorne, schoonzoon der Koningin en vroegere gouverneur van Canada. Hij heeft zich te Hampstead, een der Londensche kies districten candidaat gesteld met een zeer liberaal, bijna socialistisch programma. Ilij verlangt n.l. niets meer dan: Koste loos openbaar onderwijs, scheiding van Kerk en Staat, reorganisatie van het Hoogerhuis, afschaffing van den gods diensteed en intrekking van de jaargel den aan de afstammelingen van gunste lingen van het hof. Dat zijne familie op het kasteel Windsor hiermede alles be halve is ingenomen, valt licht te raden. Op een vraag van den heer Andrew Reid, waarom hij liberaal was, ant woordde de markies de Lorne: «Omdat het liberalisme beschermen zal èn tegen de tirannie van het gemeen èn tegen de tirannie der monarchie." Te Madrid is admiraal Topete, een der drie militaire bewerkers van de Spaan- sche omwenteling in 4868, in den ouder dom van 65 jaren overleden. De samenstelling van het nieuwe Huis van Afgevaardigden zal weinig van die van het vorige verschillen. Alleen heeft de nationale partij, ten koste van de Duitsch-vrijzinnigen, een niet onbelang rijke vermeerdering ondergaan. Volgens de Zuid-Afrikaansche bladen heeft de heer Grant getracht Dinizoeloe, koning van Zoeloeland tegen de Boeren op te stoken, uit teleurstelling, dat zij hem niet tot President gekozen hebben. Zij namen liever een der hunnen, den heer Meier, wiens bezoldiging is vastge steld op 8OCi 'o jxt— ---. o.u.'fc hemel en aarde bewegen om de geslo ten overeenkomst met Dinizoeloe vernie tigd te krijgen. Hij heeft echter zelf rnedegeholpen haar tot stand te brengen en kan zijn eigen handteekening niet ontkennen. Als bewijs van den rijkdom der goud velden in Transvaal, meldt de Volksstem, dat de heer J. S. Steel, van de «velden" teruggekeerd is met 700 oneen zuiver goud van de beste soort en geschat op eene waarde van ongeveer 3000 pd. st. Het komt van Moodiesrief en Whiteheads- molen, Barberton, Pionier, als alluviaal goud van de Kaapvallei: «Het goud zal nog eenige dagen voor het winkelraam van den heer Paddy te bezien zijn. Het gezicht alleen doet iemand watertanden," zegt de Volksslem. Volgens de mededeeling van den cor respondent van de Times te Rangoon, wint daar de meening veld dat koning Thebaw op het Engelsche ultimatum óf een weigerend óf althans een ontwijkend antwoord zal geven. In beide gevallen zal echter generaal Prendergast terstond met zijne troepen de grens overtrekken. De gemeenschap met Opper-Birma is bijna geheel gestremd. Engelsche troe pen staan gereed aan de grenzen bij Ningyan, welke stad door een sterke afdeeling Birmeesche soldaten is bezet. DOOR MINORA. 45) «Och, wanneer ik u toen eens bij mij had gehad met troostende woorden op de lippen, maar ik ben altijd alleen en gevoel mij thans eens zoo verlaten, daar niemand mijn leed begrijpt of kent." «Laat het ook voor eens ieders oog verborgen en onbegrepen blijven, lieve Maggie De geheele wereld zou u met haar vereenigde krachten toch niet kun nen troosten. Zoek bij de ongevoelige menigte toch nimmer troosteen koude, gevoellooze terechtwijzing zou zij u slechts als genade voor de voeten werpen, zoek troost in 't bewustzijn uwer plichtsbe trachting, in de overgave uws harten aan Hem, die ons leven leidt." «Heb dank, Eugénie 1 heb dank voor dat woord-; het heeft mij ombeschrijfelijk goed gedaan. Vertraue Dich dem Licht der Sterne Beschleicht Dein Herz ein bittres Weh, Sie sind Dir nah, in weiter Ferne Wenn Menschen fern in nachster Nah! Und hast du Thriinen noch, so weine O Weine satt Dich ungeseh'n, Doch vor dem Aug' der Menschen scheinc Als war' Dir nie ein Leid gescheh'n herhaalde Maggie langzaam, aan deze woorden van Hammer hebt gij wellicht gedacht. Menigmaal sprak ik ze luide tot mijzelve en menigmaal schenen zij mij even ongerijmd toe als zij mij heden ge troost hebben." Zij zweeg. «Dikwijls, wanneer ik op mijn weg voor een stokoud vrouwtje uit den weg ging, staarde ik haar met een benijden- den blik nazij strompelde daarhenen met haar stokje als eenigen steun en hulp, terwijl het gerimpelde gelaat sporen van moeilijk doorleefde tijden droeg. Ook zij was dus niet van zorgen bevrijd geweestOok zij had haar levenspad bewandeld en ontving nu als laatslen steun een staf om den hobbeligen weg wat effener te maken. En ik stond achter haar voor de wereld uiterlijk frisch en jong, vol levenslust en weinig ster vensmoed en innerlijk gelijk aan deze arme vrouw, geknakt, gebroken, smach tende naar tlienzelfden staf, die mij steu nen en bewaren kon voor struikelen en vallen. Ach, mijn hart gevoelde zich soms zoo beroofd van alle kracht en moed O Eugénie vergeef mij Al die smarte lijke heiinneringen nog eens te kunnen doorleven doet toch goed 1 Denk niet slechter van mij dan ik verdien, maar het verruimt de borst al die sluimerende gevoelens in woorden te mogen uitdruk ken. Voor het eerst en tevens voor het laatst zal 't zijn dat iemand mijn klach ten vernemen zal. Klachten heb ik wel het recht ze zoodanig te noemen Ik maai immers slechts hetgeen ik ge zaaid heb. Had ik met meer beleid mijn gevoelens leeren temperen, het was niet zoover met mij gekomen, doch niemand stond mij in dezen eersten levensstrijd ter zijde. Maar nu genoeg hiervan, lie veling; beiden hebben wij geleden en gestreden, beiden hebben wij reeds den bitteren alsem uit den levensbeker ge proefd laten wij nu niet meer terugzien op dat verleden, hetwelk ons niet meer behoort. Zien wij rnet moed en onbene- veld oog de toekomst tegemoet, het ach teruitzien zou ons wellicht als de vrouw van Lot in een levenloos beeld doen ver anderen." Als in gedachten verzonken, staarde Eugénie haar aan. «Gij hebt gelijk, Maggie 1" sprak zij eindelijk. «Laat de moed ons niet ont zinken, nu wij een moeilijken levensdag herdenken. De strijd is voor mij gestre den, maar u, Maggie, u wachten nog de gouden stralen der gelukszon aan de zijde van graaf Oswald, terwijl voor mij het levenszonnetje ter kimme daalt. Wanneer de boomen en bloemen weder in vollen bloei staan en alles in de natuur liefde en heerlijkheid verkondigd en ademt, dan zullen de weinige bloemen mijner jeugd de kopjes laten hangen en verwelken en er boven eene ziel meer zijn, die voor uw geluk de handen vouwt voor den troon van haar God." «O, spreek zoo niet, Eugénie De ge- dachtte aan den Doodsengel mag ons niet vreemd zijn; integendeel wij moeten dik wijls aan onze scheiding uit dit leven denken nochtans rust het lot van jong en oud in de handen van een Vader Hij roept tot zich die te goed voor deze aarde zijn en die Hij 't meeste liefheeft. Gij of ik, Eugénie wie bepaalt ons uur? Neen, neen, neen 1 schud die gedachte van u af. Wanneer er iemand eens zoo gedacht heeft als gij, dan was dat wel ik, toen het kruis mij zoo zwaar op de jonge schouders drukte. Maar steeds heb ik dit denkbeeld van mij afgeworpen, daar het mij meer dan zwak en onwaar dig toescheen. Waarom zou mijn verdriet mij doen sterven Al had het leven voor mij minder waaide meer, al was mijn grooste levenslust en levensvreugd in rook vervlogen, toch gevoelde ik kracht en moed het hoofd opgeheven te houden onder de smarten des levens en met ge loof in mijn lot te berusten." Het hoofd had zich bij de laatste woorden gebogen. Peinzend, als in ge dachten verzonken, staarde zij voor zich en fluisterde nauw hoorbaar: «Hoe menigmaal vouwden mijn handen zich niet tot hetzelfde gebed, terwijl de lippen bij hel Uw wil geschiedde, o Heer krampachtig gesloten bleven en deze woorden weigerden uit te spre ken." «In die ééne bede ligt ook zooveel opgesloten wat rnoeLen wij al niet ten offer brengen, willen wij met een gevoelig en vertrouwend hart met die bede instemmen. Maar nu gij mij alles verhaald hebt, Maggie neem thans ook een raadgeving van mij aan." «En die is 7" «Laat niets van het gebeurde voor Oswald langer een geheim blijven. Deel hem alles mede." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1