Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. VERVOLG BINNENLAND. Men gelooft dat generaal Prendergast binnen een paar dagen een vooruitge schoven stelling zal innemen. De stoom- booten, welke de soldaten moeten ver voeren, liggen gereed. Reeds zijn proe ven genomen met het in- en ontschepen van 500 Europeesche infanteristen, welke goed slaagden en geheel aan de ver wachting voldeden. In de morgenavond te houden ver gadering, met Dames, van het Departe ment Amersfoort der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, zal als spreker op treden de heer Johan Gram, uit 's-Hage. Zondag 8 November wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk geleid door Dr. J. van den Bergh, predikant te Zwolle. Zondag a. s. zal de Godsdienst oefening in de Vrije Ger. Gem., alhier des voormiddags om half tien en des na middags om vijf uren, geleid worden door den heer Vaarties uit Dordrecht. Dij de j.l. Zaterdag gehouden ver kiezing van vijf leden voor het College van Notabelen der Ilerv. Gemeente alhier, zijn herkozen de heeren C. J. van der Nagel, H. E. van Sweden en Mr. J. van der Leeuw. In de plaats der heeren Van Rosenthal, overleden, en L. Siddré, die verzocht niet meer in aanmerking te komen, werden gekozen de heeren C. Maas en N. van Veen. Maandagmiddag werd door de Gar- nizoens-Voedingscomffiissie alhier aanbe steed de levering vaTK vleesch, spek, zout, steenkolen en turf, voor het tijd vak 1 Jan. tot 31 Dec. 1886. Minste inschrijvers warenvoor vleesch, D. M. van Gelder, tegen 51 ct. per kilo; voor spek, J. \V. Koer, te Deventer, 57 ct. per kilo; voor zout, J. van Apeldoorn, f 11.89 per 100 kilo; voor steenkolen, M. Wolff, tegen 74 ct. per 100 kilo en voor turf, B. van Dijkhuizen h 47 ct. per 100 stuks. Jl. Zaterdagavond had in de Krom- rriestraat alhier eene hevige vechtpartij plaats tusschen militairen. Drie van hen •bekwamen zulke ernstige wonden, dat hunne opname in het hospitaal noodza kelijk was. De wedstrijd in het springen enz. door de Stichtsche Vereeniging tot be oefening van jacht- en terreinrijden heeft II. Zondag om het ongunstige weder niet plaats gehad en is tot nader order uit gesteld. Baarn. Op de voordracht voor onder wijzer aan de le openbare school alhier zijn geplaatst de hh. Albers van Nijme gen, Fransen van Leerdam en Ouwehand van Katwijk. Aïijkcrk. De voordracht voor onder wijzer aan de 2e Openbare School alhier bestaat uit de heeren J. W. van Lohui- zen te Epe, D. Tjalsma te Hitzum en F. C. Fischer te Goor. HoeTclakcn. De heer L. van 't IIolï alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Rheden. Itamevold. In dezen winter zal alhier een cursus voor landbouw-onder- wijs gehouden worden voor jongelieden boven de 17 jaar. Voorts is aldaar door liet Nuts-departement eene avond-tee- kenschool geopend met 26 leerlingen. Harderwijk. Op de 15de algemeene vergadering van den Nederl. Protestan tenbond, te Zwolle gehouden, is mede gedeeld dat een onbekende gever vijf a zes duizend gulden geschonken heeft tot vorming en uitbreiding van eene afdee- ling van den bond te Haiderwijk en omgeving. Kunspeet. Zaterdag j.l. overleed alhier de oudste ingezetene dezer ge meente, Stijntje van de Poppe weduwe van Gerrit Bredeweg. Zij was geboren den 9 Dec. 1786 en alzoo bijna 99 jaren oud. NicliteTccht. De opperman Pronk had Zaterdag het ongeluk alhier van een ladder te vallen en zijn rechterbeen te breken. Ilij is per rijtuig naar zjjn woning vervoerd. Jutfaas. Door den raad dezer ge meente is naar aanleiding der inlichtingen door Z. E. den minister van financiën aan de Tweede Kamer verstrekt, in zake het adres om vrijdom van bruggeld voor de ingezetenen, opnieuw aan genoemd college een adres ingediend. Liever dood dan getrouwd. Dezer dagen zou te Breda een huwelijk vol trokken worden, waarvoor reeds alle schikkingen gemaakt waren. De bruide gom was voor noodige zaken naar Rot terdam vertrokkenhij zou echter op den bepaalden tijd terug zijn. Dit ge schiedde niet, wel kreeg de politie-com- missaris te Breda van zijn ambtgenoot te Rotterdam bericht, dat de bruidegom zich in het hotel «Willemsbrug" aldaar, door een pistoolschot van 't leven had beroofd. De zelfmoordenaar was een gepensioneerd officier van gezondheid uit Ned. Indiè en was 45 jaar oud. Weinig hoop meer. Nog altijd verkeert men in onzekerheid over het lot der be manning der vermiste blazerschuit TXII. Tot heden is daarvan taal noch teeken vernomen. De visscher, die de schuit Vrijdag 23 October voor het laatst, tegen den avond heeft gezien, rapporteert, dat kort daarna vier stoomschepen en een zeilschip in dezelfde richting zijn gepas seerd. Genoemde visscher is dus van meening, dat de schuit door een dezer bodems in den grond gevaren moet zijn. Met zekerheid valt er evenwel niets van te zeggen. Een vreemd geneesmiddel. Een jong meisje te Oirschot verwondde een harer vingers met een hakmes. Zij trachtte de wond te genezen door een spinnewebbe er op te leggen. Die webbe schijnt ver giftig te zijn geweest, althans de onge lukkige is spoedig daarop zwaar ziek geworden en kort daarna gestorven. De gevolgen van een schop. Voor eenige dagen wilde een moeder te Hilver sum haar stiefkind een schop geven, maar de jongen ontsprong haar. Zij kreeg echter door hare heftige beweging een aderbreuk, waaraan ze kort daarna over leed. Een vreeselijk bloedbad hebben twee onverlaten in de nabijheid van het Pruisische stadje Marsberg aangericht. Die schurken hadden zich langs den weg van Marsburg naar Bredelar in de struiken verborgen en vielen ieder aan, die hen voorbij kwam. De een was gewapend met een zoogenaamden ploer- tendooder, de andere met een ploegschaar en ieder, die van de markt te Marsburg huiswaarts keerde, werd van achteren aangevallen en met die wapenen zoolang mishandeld tot hij ter aarde zonk. Man nen, vrouwen noch kinderen werden ge spaard kon men zich niet ,door de vlucht redden, men werd nedergchouwen en de booswichten lieten de dooden en gewonden liggen zonder zich verder om hen te bekommeren en zonder er zelfs aan te denken hen te plunderen. Einde lijk werden de moordenaars gevangen genomen maar niet dan nadat zij zich als wanhopigen verdedigd hadden. Vijftien zwaar verwonden moesten met wagens naar hun woning vervoerd worden, zeventien werden te Bredelar in een hotel opgenomen en verscheidene anderen hebben, hoewel met moeite, zich alleen naar huis kunnen begeven. Te Parijs is de vorige maand in de Comtdic Francaise voor de honderdste keer Denise ten tooneele gebracht. De schrijver Alexander Dumas heeft bij die gelegenheid niet, als anderen gewoon zijn, aan de tooneelisten een souper aan geboden, maar een exemplaar van het tooneelstuk. De waarde van elk dier boeken is zeer verhoogd door een bij schrift dat de schrijver bij elk op het titelblad heeft geplaatst. De Parijsche bladen nemen echter met Dumas een loopje, op grond van zijn zuinigheid. dVolapük" heeft een mededingster: de sPasilingua", welke taal, evenals de eerste haar wortels aan bestaande woord vormen ontleent. De maker, de Duitsche taalgeleerde Steiner, heeft echter een zeker zwak voor het Engelsch; hij wil dat toch niet tot wereldtaal proclamee- ren, omdat het dezelfde gebreken heeft als andere talen, die alle moeielijk om te leeren, te nationaal en eenzijdig op 't punt van uitspraak, woordvorming en buiging zijn. Evenals in het Sanskriet zijn de vormen van de Pasilingua zoo eenvoudig, dat een syntaxis niet noodig is. Een proefje van die taal, verstaanbaar voor ieder, die eenige Romaansclie talen en Engelsch kent, laten we hier volgen »Et quaudo ils partitefer schire to angelo deode apparrur Josephobi in una trauma sagano: arisire, takare ton jun- gon childon et toen matren et fiibiere in Egypta et ere ibis, quoad mi bringar tübi wordas, car, Herodes scekarar ton childillon prodilon detruar". Heel veel verwachten we niet van de Pasilingua. Een Duitscher, die verleden jaar te Tiel driemaal was veroordeeld, doch zich voor het ondergaan van zijne straf uit ons land had verwijderd en deswege in het Politieblad was gesignaleerd, had het dezer dagen gewaagd zich weder naar Tiel te begeven, om aldaar in het huwelijk te treden en dan weder naar Duitschland te vertrekken. De politie had echter zijne komst op gemerkt, en terstond na de huwelijks voltrekking werd de man in hechtenis genomen en naar de gevangenis overge bracht, alwaar hij nu zijne wittebroods weken kan doorbrengen. Een dienstmeisje, dat gaarne naar het café-chantant wil, brengt in Uilen spiegel hulde aan nSèsjaal-Domelacraten". Baron Edmond de Rotiisciiild, te Pa rijs, heeft aan Piinses Waldemar van Denemarken, als bruidsgeschenk, eene verzameling fraaie planten, orchideeën, gezonden welke een waarde heeft van 25.000 francs. Het rijk der tournure zal nu, naar men hoopt, weldra uit wezen. Het sein tot de afschaffing komt weder uit Parijs. Daar verschenen, bij het huwelijk van Prinses Marie van Orleans met den Deenschen Prir.s Waldemar, de bruid en al de aanzienlijke dames zonder het wanstaltige uitwas. Men verwacht, dat dit goede voorbeeld algemeen navolging zal vinden. Dan is tevens het gevaar van een terugkeer tot de crinoline, wel ker wegbereidsters de tournures waren, voorloopig afgeweerd. De dieven, die verdacht werden van den juweelen-diefstal te Neherly Hall (Cumberland) en reeds eenmaal aan de politie ontsnapten, zijn nu gevat. Te Plumpton werden zij door de waakzame Engelsche politie-agenten achterhaald. Alle drie waren echter gewapend, schoten een der agenten dood en ontsnapten ten tweeden male. Zij verborgen zich in een goederentrein, die juist naar het Zuiden vertrok, maar werden in het vol gende station Tebay aangehouden ei. naar de gevangenis gebracht Jutjesdag. Zaterdag, z.g. jutjesdag, was oudergewoonte de stad Utrecht weder getuige van de joligheid der vrouwelij ke dienstbodenwereld uit den omtrek. Op dien dag komen de dienende boerin nen nl. ter stede, om zich van een nieu wen dienst te voorzien. Vroeger waren zij kenbaar aan een palmtak op de borst, tegenwoordig is dit gebruik vervallen. Als men nagaat dat de beurs dier dames en van de haar vergezellende vrijers door het pas ontvangen loon nog al ruim voorzien is, kan men nagaan dat mevrouw vergunning er wel bij vaart en de tooneelen van ongebondenheid niet tot de herbergen beperkt blijven, maar in de buurt waar dat volkje zich in den regel verzamelt stukjes worden vertoont, waarbij het bekendeidat mag je nog wel zes maal doen," maar kinderspel is. Zonder ongelukken loopen dergelijke dingen zelden af, en zoo werd ook nu weder een buitenman door een kar over reden, gelukkig zonder ernstige gevolgen, voor zoover men zien kon. Hoe vorstelijke personen reizen. Het Russisch Keizei lijk echtpaar verplaatst zich van Kopenhagen naar St.-Petersburg in een trein van 16 wagons, die allen met elkander in verbinding staan. De ciotc wAgcn io keuken en de t-wee vol geilde dienen voor de politie en het mi litair gevolg. Drie dienen voor de ^lof- beambten, terwijl de tien overige voor de vorstelijke reizigers zijn. Bad- en slaapkamers, een rooksalon en een speel zaal, alles is in orde. De vertrekken zijn uit den aard der zaak klein, maar keurig gemeubileerd. Smakelijk eten. Een Belgisch blad deelt mede, dat in de kazernes te Brus sel jaarlijks een groot aantal katten ge nuttigd wordt. De dieren worden door de ossenslachters des nachts in de keu ken gelokt en daar opgevangen. De Bel gische soldaat schijnt kattenvleesch zeer lekker te vinden. Het moet iets van konijnenvleesch hebben, doch de men- schen, die 't nuttigen, worden wat krab- biger van aard. Een iieel gezelschap te water. Ter wijl te Oost Saaiman, in den staat Mi chigan (V. S.), een honderdtal personen op een brug stonden te kijken naar een boot op de rivier, die in brand was, brak de biug plotseling en 60 menschen vie len in het water.'Behalve dertig dren kelingen, die allen, min of meer ernstig gekwetst, gered werden, worden nog dertien personen vermist, die waarschijn lijk verdronken zijn. Lafhartig. L.l. Zaterdagavond werd te Londen een 20-jarig jongeling, die op een laat uur van zijne bezigheden naar huis terugkeerde, zonder aanleiding door een troep woestelingen aangevallen, die uit eene tapperij kwamen. Zij wierpen hem op den grond en trapten en schop ten hem, met hunne zware met spijkers beslagen laarzen op hoofd en rug. Toen eenige personen op het hulpgeschrei toe schoten, wisten de lafaards te ontkomen. Inmiddels was het onschuldig slachtoffer zóó deerlijk toegetakeld, dat de geroepen geneesheer hersenschudding en gebroken ruggegraat constateerde. De politie doet onderzoek. Een belangrijke vondst van oudheden heeft men onlangs in de oude Russische stad Kiev gedaan bij het verbouwen van een aan de Sophiakerk grenzend huis. Men vond daar, behalve overblijfselen van een zuilenrij, eenige goed ondei hou den kleurige vloersteenen, wapenen enz., een aarden pot, met een volledig stel vrouwelijke sieraden. Deze zijn waar schijnlijk afkomstig uit de 10de of 11de eeuw onzer jaartelling, en vooral merk waardig, omdat zij allen zoo goed be waard zijn gebleven. De geweven stoffen zijn in een vor- melooze massa verkeerd, maar de daarop bevestigde gouden en zilveren platen zijn op de oorspronkelijke plaats gebjeven, en geven een voorstelling van het hoofd sieraad eener rijke Russische vrouw in die oude tijden: Langwerpige zilveren platen welke, als een soort van diadeem liet hoofd omgaven, en daaronder een rij gouden en zilveren hangers waarvan die, welke over de ooren hingen, vooral groot waren. Onder de versierselen waren arm banden, halssnoeren en een niet gesol deerde, maar gebogen gouden ring. Al die voorwerpen zijn fraai bewerkt, en getuigen van de liooge trap van ont wikkeling waarop Rusland in den vóór- Tartaarschen tijd stond. Een paar dagen geleden (zoo deelt J. in het Mil. Blad mede) kwam ik bij den kapitein-kwartiermeester om honderd gulden te ontvangen op mijn klee- dingfonds te goed gemaakt en door de vaderlijke zorg van het urijk" (ruim een jaar srenteloos" voor mij bewaard. Ik keek vreemd op, toen ik, alvorens mijn geld te mogen medenemen, nog vijf cent voor een plakzegel moest betalen. ïBe- valt je dat soms niet werd mij ge vraagd. Maar ik hield mij nog goed, en antwoordde uZeker wel ik ben al leen verbaasd, dat het stuk niet op zegel behoeft te zijn, en dat ik er zonder leges afkom." De Duitsche Rijks-tabaksfabriek te Straatsburg had onlangs verzuimd, haar fabrieksmerk, de bekende zwarte hand, te behoorlijker tijd op nieuw te laten inschrijven, en zag dat nu in gebruik genomen door een particuliere tabaks firma: Sehalter Bergmann. Het rechtsgeding, dat zij tegen de fa brikanten instelde, is 1.1. Donderdag ech ter te haren gunste beslist. Het uitslui tend recht op het genoemde fabrieks merk werd haar toegekend. Van de ge rechtskosten moeten de gedaagden twee derden en de eischeres een derde gedeelte dragen. De haagsche correspondent der Prov. Gron Ct. vernam omtrent het ministeri eel leven van wijlen Thorbecke de vol gende bijzonderheden van een der oude boden aan het ministerie van Binnen- landsche Zaken. Herhaaldelijk was de man met Thor becke op reis geweest, want daar de eenvoudige minister er zelfs geen huis knecht op na hield, vervulde bij zulke gelegenheden een der boden de betrek king van bediende. Het was in den drukken tijd van den aanleg van staats spoorwegen, en Thorbecke, die gaarne zelf oordeelde, trok menigmaal overal heen, om den stand der groote werken in oogenschouw te nemen. Boviolpn j'o dio uitstapjes nog al? vroeg ik den ouden man. Drommels neen, mijnheer, want de Thor was niets makkelijk, en scheutig evenmin. Hoe leefde hij? Als een burgerman, als ik en mijne vrouw. Kwamen we in een logement, dan bestelde hij een kamer voor zich en daarnaast voor mij. Dan werden de pa pieren uit de portefeuille gehaald, en te gen etenstijd bestelde hij een biefstuk met aardappelen en groente, geen sikke pitje meer, en een half tfleschje wijn. Van den wijn dronk hij de helft uit en schonk het overige ir een veldfleschje, dat hij in zijn valies had, om 's avonds onder het werk te drinken. Had de mi nister geen confrensjes," dan zat hij door te werken tot 12 uur en kon ik na mid dernacht eerst naar bed gaan, om tegen vijf uur alweer op te staan. De minister moest om vijf uren geroe pen worden en verkoos om 6 uren te ontbijten. Nu, in de logementen bedank ten ze er hartelijk voor, om zes uur al 't ontbijt gereed te zetten, en daarom moest ik voor alles zorgen. Ik sliep let terlijk niet van angst, dat ik den Thor niet bijtijds zou roepen, en als ik na zoo'n tocht weer thuis kwam, was ik nog blijder dan mijn vrouw. Nu, u begrijpt, de logementhouders zagen nog liever een nkommies-fayezeur" in kinderspeelgoed aankomen dan zoo'n minister, die op één half fleschje daags teerde en vóór dag en dauw op was. En ik, mijnheer, ik had méér slaap noodig dan 4 uur daags, zoodat ik den hemel dankte, als we den Haagschen toren weer in 't oog kregen. Een dwaze vergissing beging onlangs een knappe jonge dokteres te St. Peters burg, op een avond, in een wagen van de tram. Het licht van den wagen ging door een windvlaag uit, en terstond daarna voelde de dame, in het donker, een hand in haar zak glijden. Zij slak onmiddelijk ook de hand in dien zak, en vond er werkelijk een hand, die zij ste vig vastgreep, maar die tot haar groote verontwaardiging als antwoord haar handje zeer teeder drukte. Spoedig had de conducteur het licht weer aangestoken, en nu vroeg de dame met fonkelende oogen aan den naast haar zittenden jonkman: »hoe durft gij, mijnheer, uw hand in de zakken van anderen le steken?" sNeem mij niet kwalijk, juffrouw, ik geloof dat gij u vergist," was het be daard antwoord. De heer schikte een eindje op, en het bleek nu dat de dame de hand in den zak van den heer had en daar zijn hand vasthieldI San Domingo en Cuba betwisten elkan der de eer, de laatste rustplaats van Columbus te zijn. Et wordt nu te San Domingo een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers uit verschillende lan den, waarop de vraag omtrent het graf van den wereld-ontdekker beslist zal wor den. Nog een andere vraag betreffende Columbus is in den laatsten tijd te berde gebracht, nl. of hij wel ,ooit een voet heeft gezet op het vaste land van Ame rika. Algemeen wordt aangenomen dat de groote zeevaarder op zijn vierde en laatste reis, op de kust van het tegen woordige gemeenebest Honduras geland is. Maar een geleerde uit Guatemala, Don Milla, die hieromtrent een nauw keurig onderzoek instelde, is tot de slot som gekomen, dat deze meening op een verkeerde uitlegging van een plaats in eqp oude kroniek berustte, en dat Co lumbus, als een andere Mozes, het be loofde land van verie aanschouwd (heeft zonder het te mogen betreden. Gisterenmiddag te 12% uur had op het kerkhof De Liefde te~ Amsterdam eene indrukwekkende, echt militaire plech tigheid plaats. Met uitzondering van den generaal- majoor, bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, bevonden zich daar alle korps commandanten met het grootste deel hunner onderhebbende officieren, de hoofdofficieren, chefs van staven en dienstende kolonel Schrap, plaatselijke commandant met kapitein-adjudant, de schout-bij-nachtjhr. Van RenselaarBowier, de kolonel der mariniers Van Braam Houckgeest, de luit.-kol. Koning, comm. van het le bat. mariniers, de comm. van Z. M. wachtschip, zoomede de majoor jhr. Meijer uit Hoorn, om de laatste eer te bewijzen aan wijlen den luit -kolonel A. II. Otterbein, commandant van het 4e bataljon infanterie, wiens stoffelijk overschot op verzoek der familie in allen eenvoud ter aarde werd besteld. Zoodra de lijkwagen het hek aan de Schans was binnengereden, stelde de stafmuziek van het 7e reg. inf. zich op en geleide hem, onder het spelen van Beethovens treurmarsch, door de laan naar de dooden-kapel, terwijl de ver- eenigde autoriteiten en officieren achter den wagen ir, plechtigen tocht volgden. Nadat onder het spelen van den dooden- marsch de lijkkist in het midden der kapel was geplaatst en de officieren zich daaromheen hadden geschaard, nam het kerkelijk ceremonieel een aanvang. Na afloop daarvan stelde de stoet zich andermaal in beweging om, begeleid door Chopin's treurmarsch, het stoffelijk overschot ter laatste rustplaats te gelei den. Toen allen zich om de groeve had den geplaatst en onder het neerlaten der kist, eerbiedig het hoofd hadden ont bloot, trad de kolonel D. Hardenberg, commandant van het 7e regiment infan terie, naar voren en schetste op gevoel volle wijze het nuttig verleden van den braven krijgsman en kameraad, voor wien men thans om de kille groeve was geschaard. Uitvoerig bleef Lij stilstaan bij de edele en verheven hoedanigheden die den overledene als liefdevol echtgenoot als hartelijk broeder voor zijn eenigen broeder, zuster en zwager hadden ge kenmerkt, die als braaf soldaat een voor beeld van velen was geweest. Daarna trad de kapitein C. J. B. Sprenger naar voren en schetste wat de overledene geweest was voor zijne offi cieren en minderen. Met hoeveel huma niteit en welwillendheid hij steeds voor allen een waar leidsman en vader was geweest, en hoe allen die nobele Cguur als soldaat hadden lief gekregen. Mocht zijne assche al aan den schoot der aarde worden toevertrouwd, officie ren en minderen zouden zijnen naam in eere behouden en nimmer vergeten. Zijn groote krijgsmandeugden, zijn vader lijke tact en ware humaniteit zouden blijven voortleven. Overstelpt van aandoening nam daarop de majooi F. G. Otterbein (broeder van den overledene) het woord, en dankte mede namens de weduwe en verdere fa milieleden den aanwezigen voor de laat ste eer zijn braven edelen broeder bewe zen. Met eer. Rust zacht lieve broeder nam hij afscheid van de groeve, en ver lieten allen het kerkhof. Ilbld. Door twee en veertig belangheb benden bij de zalmvisscherij hier te lande is aan de Tweede Kamer een uitvoerig gemotiveerd adres verzonden, waarin wordt aangedrongen op verwerping van het ontwerp-tractaat met Duitschland tot regeling der zalmvisscherij. Op het verzoek van Jeanne Lorette om haar straftijd in de Haagsche gevan genis te mogen ondergaan, is thans ook afwijzend beschikt. Binnen enkele dagen zal zij nu naar de gevangenis voor jeug dige vrouwelijke veroordeelden, tevens huis van verbetering en opvoeding voor meisjes, te Montfoort worden overge bracht. De stationchef te Baarn, de heer van Wichen, heeft gisteren het ongeluk gehad bij het rangeeren van een goede rentrein van een der wagens te vallen. Hij werd ernstig aan het been gekwetst.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2