NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Maggie Wilson. N. 90. Woensdag II November 1885. Veertiende Jaargang VOOR abonnementsprijs I VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiën: BINNENLAND. Feuilleton. BUITENLAND. AMERSFOOBTSCHE COURANT, Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De gewone audientiën van den minister van financiën op 12, en van den minister van marine op 13 dezer, zullen niet plaats hebben. De rechtbank te Utrecht heeft R. C. Van Haagen ontslagen van rechts vervolging, met veroordeeling van den Staat in de kosten. Men zegt dat een nieuwe bekeuring heeft plaats gehad. Het stoffelijk overschot van den heer graaf Van Lijnden Van Sandenburg zal in het familiegraf te Neerlangbroek worden bijgezet. Jhr. L. Van Beyma, kapt.-adj. bij het regiment grenadiers en jagers, is, naar men ons mededeelt, benoemd tot rentmeester van Z. M. op Soestdijk, en zal in verband daarmede op zijn aan vrage op non-activiteit worden gesteld. Vad Naar de N. R. Ct. verneemt, is de Regeering voornemens invoerrechten op de grunen en op petroleum voor te stellen. De daartoe strekkende wetsont werpen moeten het departement van financiën reeds verlaten hebben. Tot afgevaardigde voor de Zuider- zeevergadering voor de gemeente Erme- loo is door den Raad dier gemeente be noemd de heer mr. A. M. Van Oordt, burgemeester dier gemeente. Op 12 Dec. a. s. vertrekt de officier tan gezondh. 2e klasse J. Van Gelder, bij het Westindische leger gedetacheerd, naar zijne bestemming. Naar men meldt, zijn de inbrekers die in de omstreken van Naarden hebben huis gehouden, te Utrecht gevat. Door zorgvuldige beschouwing der voet stappen in het zand, kwam de justitie tot de slotsom, dat een der dadeis mank moest zijn, daar een der voetstappen veel zwaarder was dan de andere. Deze om standigheid moet meê tot de ontdekking hebben bijgedragen. Uil Apeldoorn wordt gemeld: Notaris De Bas te 's-Gravenhage, heeft aan de^ burgemeester dezer gemeente, DOOR MINORA. 47) »Niets, niets, lieve mama, kan ooit mijn geloof in hem doen wankelen 1" Vast maar kalm luidde haar ant woord. «Bewaar ook dit woord bij de bruids- bloem, mijn lieveling I" vervolgde mevrouw van Veldheim, haar een teederen kus op het voorhoofd drukkende. Duizend stemmen woelden in Maggie's gemoedduizendmalen had zij kunnen opstaan om mevrouw van Veldheim te vragen of deze woorden, deze vermaningen uit den grond van het moederhart welden. Meende zij, dat dit gewenschte huwe lijk enkel en alleen door wederzijdsche liefde werd bezegeld, of geloofde zij hier aan Meenen meenen kan men oog twijfelen, waar gelooven zoo duide lijk spreekt Mevrouw van Veldheim geloofde aan het geluk, hetwelk door dezen band des huwelyks was gesteiu- namens mevr. de Wed. Burkleij f300 toegezonden, om daarvoor den lOden dezer maand, den verjaardag van een harer kleinkinderen, onder de arme kin deren van deze plaats kleedingstukken of iets dergelijks uit te deelen. De Centrale kiesvergadering, te Sneek heeft met 20 van de 27 stemmen den heer B. H. Heldt, voorzitter van het Ned. Werklieden-verbond, tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Zondagmorgen overleed te Lang broek, prov. Utrecht, in den ouderdom van ruim 59 jaren, Mr. C. Th. graaf van Lijnden van Sandenburg. Het Va derland verliest in hem weder één van zijn uitnemendste staatslieden. Gedurende geheel zijn parlementaire loopbaan, eerst vóór zijn ministerschap jaren lang als lid der Tweede Kamer, daarna achtereen volgens als minister van hervormden eeredienst, van justitie, van buitenland- sche zaken en van financiën, en daarna als lid der Eerste Kamer, welke betrek king bij tot zijn dood vervulde, blonk hij uit door groote bekwaamheid, ijver en welsprekendheid. Meermalen wekten zijn groote scherpzinnigheid en uitstekend geheugen (men denke slechts aan zijne millioenenspeech) zoowel in als buiten de Kamer, bewondering. Graaf van Lijnden stond bij Z. M. zeer hoog aangeschreven; sedert 1883 was bij minister van Staat. Zaterdag is onder Soest in de na bijheid van de spoorlijn een huis met inboedel, toebehoorende aan den heer v. d. Vuurst afgebrand. De brand is ont staan in den schoorsteen. De behandeling der zaak van den voortvluchtigen misdadiger, Van Rijssel- berghe, of hij al dan niet door Engeland uitgeleverd zal worden, is acht dagen uitgesteld, omdat de noodige stukken nog niet voorhanden waren. De Minister van Justitie inspecteerde dezer dagen de gevangenis te 's-Bosch, met het doel om te onderzoeken of zij ook geschikt was voor de jeugdige ver oordeelden van den Kruisberg. In den Haag schijnt men den wenk van Domela Nieuwenhuis te hebben op gevolgd om ook den dienstbaren stand zijn bals en partijen te geven. Des Zon dagsavonds worden hier geregeld volks- bals gegeven voor dienstmeisjes met baar vrijers, want zonder minnaar, geliefde of hoe men dat geleide wil noemen, worden de burgeressen niet toegelaten. Men wil 't ook in de dienstbodensalons zoo fat soenlijk mogelijk houden en kondigt daarom reeds bij voorbaat aan dat «zekere dames" er op voorbereid moeten zijn, dat zij de balzaal niet binnenkomen. Mij dunkt, dat er toch met zulk een bal wel wat gedaan wordt ter «opbeuring" van onze dienstmeisjes. Zij, die dat niet met mij eens zijn, behooren zeker tot degenen, die onder den dans blijven zitten. De werkzaamheden aan het Mer- wedekanaal, tusschen Utrecht en den Arkelschendam, worden heden in oogen- schouw genomen door de leden van den Amsterdamschen Gemeenteraad, op uit- noodigiug van den heer A. D. Zur Mühlen. Een jongen, vroeger couranten- verkooper aan het spoorwegstation te Delft, stond gisteren voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht wegens diefstal van een pakje uit den bestelwagen. Toen hij vond, dat het pakket in plaats van koek, wat hij aanvankelijk dacht, ijzeren staafjes bevatte, bracht hij 't in openge broken toestand naar den stationschef. De jeugdige beklaagde bekende dit alles. Het O. M. vroeg 3 dagen gevangenis straf, op welk requisitoir de rechtbank over 8 dagen uitspraak zal doen. Uit Gaasterland (Fr.) meldt men dat de familie Van Swinderen en ande ren, door het doen uitvoeren van nuttige grondwerkzaamheden, zooals het slatten van vaarten enz., al sedert geruimen tijd in de behoeften van den werkenden stand hebben voorzien. Daarna beginnen weder de gewone winterwerkzaamheden in de bosschen en landerijen der bovengenoemde familie. Ook de heer mr. J. baron Van der Feltz, uit Twello, beeft te Balk weder zijne werkzaamheden doen beginnen, door onder toezicht van den heer J. H. van der Goot, laag land van weinig waarde door middel van draagbaar spoor met wipkarren te laten ophoogen, om het vruchtbaar te maken. Voor deze ophoogingen zijn vele werk lieden noodig. Op een betrekkelijk groo- ten afstand, van 8 a 900 meter, wordt de grond van het hooge naar het lage land vervoerd, hetgeen goede uitkomsten oplevert. De gedeelten welke voor twee jaien op die wijze zijn bewerkt, zijn thans reeds mooi vlak en vruchtbaar land geworden. Voor de werklieden zijn de volgende bepalingen gemaakt: Zij, die kinderen hebben tusschen 5 en 12 jaren oud, moe ten een bewijs van den onderwijzer leve ren, dat deze kinderen trouw ter school komen2e. Ieder moet wekelijks iets in de Rijks-postspaarbank storten; 3e Nie mand mag misbruik maken van sterken drank. De hiergenoemde groote grond eigenaars bevorderen alzoo met hunne werkverschaffing gelijktijdig het school gaan, de spaarzaamheid en de matigheid. Aan de Arnh. Cour. deelt men mede: «Men vindt toch overal ondoor grondelijke dingen. Eer, jongmensch van goeden aanleg en ontwikkeling, was ser geant bij de infanterie te Arnhem en door zijne meerderen zeer geacht. Hij woonde geregeld den cursus bij en deed, eenige maanden geleden met goed gevolg zijn examen voor den hoofdcursus. Alvo rens nu zijne nieuwe bestemming te mogen volgen, moest hij opnieuw worden gekeurd en daarbij bleek het, dat hij door te sterk gymnastiseeren eene lichte breuk bekomen had, die volgens de ver klaring van den chef van den geneeskun digen dienst te Utrecht, vanzelf' zou ge nezen, als hij zich slechts een halfjaar onthield van buitengewone lichaamsin spanning. Toch moest men hem afkeuren als toekomstig officier; doch wilde hij blijven dienen als gewoon sergeant, dan was daartegen geen bezwaar. Vermits dit laatste voor een beschaafd jongmensch niet bijzonder aantrekkelijk rnag heeten, werd hij op 21-jarigen leeftijd plotseling uit zijn carrière gerukt. Hij, die dus on geschikt werd bevonden, om met de lichte wapendracht van officier te dienen, werd geschikt geacht, om als sergeant eene zware wapendracht te blijven tor sen." Aangaande deze zaak wordt aan 't Ilandelsbl. nader gemeldDe verkla ring van deze zonderling klinkende me- dedeeling is vrij natuurlijk en kan kort zijn: Voor een paar jaar eerst is deze bepaling in het leven geroepen en wel omdat de noodzakelijkheid er van bleek, daar anders, zoodra de verlangde rang verkregen was, vaak ontslag en dan pensioen werd gevraagd wegens in en door den dienst bekomen lichaamsge breken. De conferentie in zake de Balkan- quaestie te Konstantinopel heeft herstel van den vroegeren toestand tot grond slag der beraadslagingen genomen. Of het hier evenwel toe komen zal valt ten sterkste te betwijlelen. De heer de Las- celles, Engelands diplomatieke agent, woonde eene zitting van den Bulgaar- schen ministerraad bij, waarin besloten werd om, mocht tot herstel van het status quo ante worden besloten, ten sterkste tegenstand te bieden. Een eigenhandig schrijven van keizer Wilhelm aan koning Milan van Servië, waarin hij dezen tot gematigdheid aan maant, schijnt ook niet veel uitwerking te hebben gehad. Maandag toch zijn een aantal Servische soldaten het Bulgaar- sche grondgebied bij Uakita binnenge drongen en hebben een Bulgaarsche wachtpost aangevallen waarbij een Ser viër werd gedood. Ook in het district Kustendjel zijn door Serviërs vijandelijke handelingen gepleegd. Servië schijnt dus een reden te zoeken om plotseling Bul garije binnen te rukken. Koning Thebaw heeft op Engeland's nota geen bevredigend antwoord gege ven zoodat het ook in Birmah wel weder op een oorlog zal uitdraaien. De Fransche consul te Mandalay, de heer Haas, raadde koning Thebaw aan zich tijdelijk in het onvermijdelijke te schikken en te wachten_ op een gunstiger tijdstip, als wanneer hij Fransche hulp uit Tonkin zou kunnen krijgen. In Amerika duurt de anti-Chineesche beweging nog steeds voort en ziet men botsingen te gemoet. Daarom werd dan ook door de president der Unie eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij alle bijeenkomsten, tegen de Chineesche werk lieden gericht, worden verboden. Maandag werd te Londen de Lord Mayor's-dag met de gewone plechtigheid gevierd. De ditmaal bijzonder fraaie op tocht lokte duizenden toeschouwers Al les liep in de beste orde af. peld, en twijfelde niet. O, dat de ziels kracht van een jong, rein gemoed de scherpte van de moederblik zoodanig kan misleiden In ongeduldige spanning liep Oswald naar de deur van Maggie's kamer en zag onrustig naar zijn horloge. Eindelijk klopte hij zacht aan. «Zijt gij klaar, Maggie? Het rijtuig staat voor, en 't is onze tijd I" «Hier ben ik reeds, Oswald," was het antwoord, en eer hij had durven hopen, zag hij zijn vrouw in ^eiscostuum voor zich staan. Haar gelaat was achter een dikken sluier verborgen, zoodat het de ernstige bleekheid meer dan voldoende omhulde. Mevrouw van Veldheim volgde haar op den voet om hen tot beneden te ge leiden. «Breng haar spoedig weer terug, Oswald en vergeet niet, dat er eene is, die de dagen en uren tot uw terugkomst tellen zal." Nog een handdruk, nog een kus, en het toeslaan van 't portier, het wegrij den der equipage voltooide de schei ding. Haastig spoedde mevrouw van Veld heim zich naar haar gasten, die zij voor een oogenblik geheet aan zichzelf had overgelaten, doch die, dank zjj den gast vrijen toon en de ontvangst, deze korte afwezigheid niet zeer hadden bespeurd of opgemerkt. Nog eenigen tjjd en ook deze verlieten langzamerhand het huis, en eenige uren later bevond de gastvrouw zich ge heel verlaten. Opzettelijk maakte mevrouw van Veldheim het zich druk met eenige bezigheden, die anders de oude Martha verrichttemaar nu zij de reeds lang ontwende eenzaamheid weer te gemoet ging, zocht zij met lust en ijver de kleinste bezigheid op, die haar de gewenschte aflei ding kon bezorgen. Onder al de bezoekers, die Maggie heden middag om zich had verzameld gezien, onder al de wenschen en hand drukken, die de jonge vrouw met gedul dig oog en open hand had aangehoord en ontvangen, zocht zij te vergeefs naar de gestalte en zachte stem van Eugénie van Langenfeld, die zij tot haar verwon dering en spijt niet onder de menigte gasten bespeurd had. Ongesteldheid moest hier de oorzaak zijn. Of 't erger zou wezen Dat kon zij niet weten. En goed ook, want Maggie was dan zeker niet vertrokken, vóór zij Eugénie bezocht had, en was dat bezoek afge- loopen, dan had Oswald stellig niet zoo gemakkelijk de toestemming ontvangen om het winterverblijf in de wereldstad zoolang te rekken. Reeds twee dagen voor het huwelijk was Eugenie weder bedlegerig geworden, doch had dit met opzet voor Maggie ver zwegen gehouden. Haar toestand veran derde met den dag en nooit was het te voorspellen, wanneer haar krachlen weder zouden toenemen. Dagelijks werd het bezoek des dokters aangemeld en dagelijks vertrok hij met eene flauwere hoop op tijdelijke beterschap. Het geelbleek, dat vroeger zoo menig maal de zachte gelaatstrekken had over- togen, was thans veranderd in een door schijnend wit. Uit de lippen scheen bijna alle kleur geweken, terwijl de blauwe oogen zacht en geduldig op de moeder ge richt waren, die sedert weken en dagen den zwaren ernst van dit jeugdig ziekbed had begrepen en ingezien. Nu week zij niet meer van de sponde der kranke en zij gevoelde, dat de biltere beker der smart spoedig aan haar lippen zou gezet worden. De dood deze gedachte vervulde het hart der beide vrouwen ofschoon zij het zorgvuldig voor elkander verborgen. De eene scheen hij een schrikbeeld toe, een engel der verwoesting, die met het droeve rouwgewaad eiken lach deed verstommen, elke hoop den bodem in sloeg de schoonste bloem deed ver welken Der andere verscheen deze treurende gestalte als een weenende engel, die met haar tranen al het leed uit 's menschen hart afwiesch en troost en hope als balsem in de ziel uitstorte. Geen wonder, dat Eugenie niet klaagde over haar lot. Dagen en weken verliepen na Maggie's huwelijk en nog bleef Eugénie aan het ziekbed gekluisterd. Zoo gaarne had zij eens de pen opge nomen en Maggie zoo opgeruimd mogelijk geschreven, maar de zwakke pols, het beven der hand verhinderden haar in de uitvoering van dit voornemen. Mevrouw van Veldheim had haar be zocht, doch Eugénie had met nadruk ver zocht niets van haar toestand aan Mag gie te berichten, hetgeen de goede vrouw wel met woorden beloofde maar niet deed. Zij wist, hoezeer Maggie dat meisje liefhad. Hoe dikwijls had zij niet met lof over haar gesproken en nu zij zoo krank was, zou Maggie het niet verne men Misschien strookte dit plan tot oprechte mededeeling wel een weinig, of zeer veel liever, met haar eigen wen schen. De eenzaamheid was haar een gruwel zoo geheel zonder andere toespraak dan de bezoeken van eenige kennissen, dat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1