NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 91. Zaterdag 14 November 1885. Veertiende Jaargang Maggie Wilson. abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentiên: BINNENLAND. Feuilleton. AMSBSFOORTSCHE COURANT. VOOR Per S maanden ƒ1.Franco por post door het geheole Itijk. Afzonderlijke Nummers S Cont. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regeN 0.40iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Er gaat tegenwoordig bijna geen dag voorbij, of de couranten maken melding van verregaande mishande lingen, in de Noordzee gepleegd door Engelsche visschers op hun Neder- landsche vakgenooten. Het zou eentonig worden, de reeks berichten, die ons in slechts enkele weken onder de oogen kwamen, tot een geheel te verbinden, en daarom willen we onzen lezers die lectuur sparen. Toch zou de arbeid niet nut teloos zijn. Bij al de onverschilligheid, die velen ten aanzien van de open bare aangelegenheden aan den dag leggen, zou toch hun bloed in bewe ging komen, en we verbeelden ons, dat we dan zelfs menige vuist opgeheven zouden zien onder den uitroep: «Bij den hemel, dat is on duldbaar En daarmee zou ons doel bereikt zijn. Eentonig zijn die verhalen. Zij komen alle op 't zelfde neer. «Van een Scheveningsche bom schuit zijn Zondag op de Noordzee door een kotter van Ramsgate, R. 390, moedwillig afgezeild 29 haring netten. De lieden van den kotter zouden, gezamenlijk met de Scheve- ningers, de netten opvisschen, en werkelijk is daaraan door beide be manningen een geheelen dag gewerkt. Maar toen des anderendaags het werk zou worden voortgezet, bemerkte men dat 's nachts de Engelschman er stil vandoor was gegaan. De bom schuit kon nu, na dit belangrijk gel delijk verlies, de visscherij niet voort zetten, en moest huiswaarts zeilen". «Van twee andere schepen, te Scheveningen thuis behoorende, zijn door onbekende zeeroovers een vrij aanzienlijk aantal netten gestolen." «Te Katwijk is een bomschuit binnengevallen waarvan de vleet ge roofd is." «Schipper Pronk, van den reeder G. Vlak, rapporteerde bij zijn aan komst te Scheveningen, dat hij op zee heeft ontmoet een Engelsch vis- schersschip te Yarmouth thuis behoo rende, welks schipper hem te koop aanbood touwen, blijkbaar van Hol- landsch fabrikaat. Pronk wilde ook de netten koopen, doch deze hield de schipper van het Engelsche schip voor zichzelven. Pronk zag aan boord voorwerpen, welke hij erkende als toe te behooren aan den reeder C. Van der Toorn Mz., dewijl diens naam en die van zijn schipper A. De Ruiter daarop waren geverfd." De Noordzee is vrijelke natie heeft daar gelijke rechten. Internatio nale overeenkomsten bepalen hoe ver liet territoriaal grondgebied bui ten de kustlijn strekt, binnen die grens oefent elk voor zich zijn bijzon dere rechten uit. Verder heeft nie mand iets boven een ander voor. Er zijn gemeenschappelijke bepa lingen gemaakt die de visscherij op de Noordzee regelen, voorschriften omtrent de lichten, de seinen, het vertoonen van een zichtbaar teeken dat de plaats van herkomst der vaar tuigen aangeeft, opdat, in geval van wetsovertreding, de schuldige herkend en vervolgd zou kunnen worden. Er bestaan voortreffelijke aanwijzingen hoe te handelen wanneer een vaar tuig reeds voor zijn netten ligt, ten einde te voorkomen dat de laatst verschenen visscher een ander van de vischplaats wegjaagt. Kortom, al les zit zoo netjes in elkander, en draagt zoozeer de sporen van uitste kend diplomatiek beleid, dat datde visschers, louter van bewonde ring en uitdankbaarheid het wel nooit in de hersens moesten krijgen, elkan der het leven zuur te maken. Niettemin gebeurt dat; de men- schen en dus ook de visschers zijn nu eenmaal zoo, dat de voortreffe lijkste voorschriften niet baten, indien deze niet door den sterken arm worden gehandhaafd. Ongelukkig schijnt die «sterke arm" hier alleen op het papier te bestaan. Er is wel bepaald dat de mogendhe den die bij de Noordzee-visscherij belang hebben, door middel van oor logsschepen politie-toezicht zullendoen uitoefenen, maar niemand zal het een ongepaste nieuwsgierigheid noemen als wij den wensch uitspreken iets naders te vernemen omtrent de wijze waarop met name onze zeemacht zich van die taak kwijt. Onze vraag is zoo eenvoudig moge lijk. Wat doen onze oorlogsschepen, of komen zij daar nooit? Ziet, we zullen niet klagen dat onze Marine zoo schrikkelijk veel geld kost. Laat anderen dat maar eens uitcijferen. Evenmin beweren, dat zij niets uitvoert. Aan deskundi gen zij dat overgelaten. Doch wan neer we wijzen" op het arbeidsveld dat daar vlak voor onzen blik ligt, en bespeuren dat de vlag niet geloond wordt in het belang van de veilig heid van een waarlijk niet gemakke lijk bedrijf door onze eigen landge- nooten uitgeoefend, dan meenen we te mogen vragen aan den Minis ter, die de beschikking heeft over de millioenen aan 's lands defensie te water ten koste gelegd: Excellen tie, wat is er van dit alles?" Er is nog meer. Misdrijven, op het internationaal gebied der Noord zee gepleegd, moesten ook ter berech ting worden voorgelegd aan een in ternationaal rechtscollege, door des kundigen voorgelicht, en waarin elk der Noordzee-volken op gelijke wijze zou zijn vertegenwoordigd. Zooals het nu gaat, hebben wij geen onbe paald vertrouwen in de uitspraak, gedaan door een rechtbank samen gesteld uit landgenooten van den beschuldigde, en voor welke de ver ongelijkte partij toch altijd vreemde ling is. Het kan best zijn, dat menig Hol lander bij de telkens wederkeerende conflicten ook niet geheel onberispe lijk is. Doch dat moet dan maar uitgemaakt worden. Men zegt dat onze landgenooten Jmet hun ellendi- gen drankverkoop de Engelsche fee ders en zeelui verbitterd hebben. Ook daartegen moet door flinke politie maatregelen worden gewaakt. Het volslagen gemis van énergie, tegenover de dagelijksch wederkee rende klachten, moge eindelijk plaats maken voor de ernstige begeerte, orde en recht te doen zegevieren. Mocht indien het deze week nog niet is geschied, een onzer volksver tegenwoordigers zich geroepen gevoe len, den Minister van Marine inlich tingen te vragen naar hetgeen op de Noordzee gebeurt en omtrent de maatregelen die genomen worden om daar geweldenarijen te voorko men of te straffen. Of zouden onze kustbewoners er toe moeten overgaan, wapens en ammunitie aan boord te nemen ten einde zich daarmede tegen zeeroof te beveiligen, op het gevaar af van door hun systeem van zelfverdediging internationale verwikkelingen te doen ontstaan Dan ware wellicht de tweede dwa ling erger dan de eerste. Volgens liet oordeel van sommige leden der Tweede Kamer zouden de Rijksgestichten Ommerschans en Veen- huizen weinig aan hun bestemming van st ra/gestichten beantwoorden, ook door dien de handhaving der tucht er veel te wenschen zou overlaten. Men stelde er prijs op, hieromtrent het oordeel der Regeering te vernemen. Nog werd gevraagd, of de ervaring reeds iets geleerd heeft omtrent het doeltreffende van de opzending van dronk aards naar die gestichten. Het land heeft de rijksduingronden bij Scheveningen, welke 's-Gravenhage noodig heeft voor het kanaal naar zee tot verversching van het grachtwater, aan de gemeente voor f 65,000 verkocht. Op dien verkoop is de vereischte goed keuring van de volksvertegenwoordiging gevraagd. In zake de gasverlichting te Am sterdam zijn de bewoners van Nieuwer- Amstel allergrappigst bij den neus ge nomen. Ze hadden reeds met genoegen gezien dat onlangs de nieuwe lantaarns op korter afstand geplaatst waren dan de oude, doch nu is sedert 1 November de bezuinigingsmaatregel ingevoerd om ze slechts om de andere te doen branden. De verlichting is nu, natuurlijk, veel slechter dan vroeger. Aangaande de redevoering door den heer Ileldt te Sneek gehouden lezen wij in 't Handelsblad In eene Dinsdagavond gehouden bij eenkomst van leden en gei'ntroduceerden der liberale kiesvereeniging te Sneek, trad de heer B. H. Heldt, candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, als spreker op. Eerst ontwikkelde hij zjjne denkbeelden over verschillende staatkun dige belangen en de beteekenis zijner candidatuur. Achtereenvolgens toonde hij hierop aan, hoe de arbeidersbeweging zich nauw aansluit aan de zijde der vooruitstrevende liberale richtingen op het gebied van uitbreiding van kiesrecht, de belastinghervorming en de onderwijs- quaestie. In zijne rede wees de heer Ileldt er op, hoe de werkmansstand langs den vreedzamen weg van gelijdelijke ontwik keling door evolutie en hervorming, niet door revolutie zijn doel hoopte te bereiken. Hij vroeg dan ook ten slotte de stem der kiezers niet voor zich zelve, maar voor die duizenden, die verlangend uit zien, dat hunne belangen in's lands ver gaderzaal een verdediger moge vinden. Een zeer talrijk publiek volgde met belangstelling het betoog des sprekers. Donderdagochtend is een huis te Lent, door drie gezinnen bewoond en toebehoorende aan de Hervormde Gem. aldaar, grootendeels een prooi der vlam men geworden, terwijl de in het achter gedeelte daarvan aanwezige voorraad landbouwproducten en gereedschappen mede door het vuur verloren gingen. De inboedels werden gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. DOOR MINORA. 48) De toegesprokene lette niet op deze ontboezeming, maar haar hand tot hem uitstrekkende, zijde zij vriendelijk lachend: «Dit bezoek doet mij goed, Werner, ofschoon ik weet, dat het niet eigenlijk mij, maar een afwezige geldt I" Bij de onverwachtte toespeling op de oorzaak van zijn bezoek scheen zijn kracht geweken uitgeput viel hij op den stoel neder. «Ik zou een huichelaar zijn, zoo ik dit tegensprak uw vooronderstelling is waar." Hij zweeg. «Ik dank u voor het bewijs van ver trouwen, dat gij mij geschonken hebt, Werner I" vervolgde Eugénie «ik hoop daar een waardig gebruik van te maken. Gij hebt u dan 't eerst tot mij gewend om eenig licht in deze zaak te ontvangen, niet waar?" «Ja en neen I" antwoordde hij dof, «veel licht heb ik niet meer noodig sedert een wreede hand dit licht zoo raadselachtig uitdoofde o, zeg mij toch, waar Maggie is, mijn Maggie wat is er van haar geworden. Ach gij zwijgt, ik weet het ook reeds. Ik kom te laat, niet waar te laat om dien ver- foeielijken band te verhinderen, eer ,hij tot een vasten knoop gestrikt wordt, ik kom te laat om haar te redden uit de klauwen van een roofdier, van een man, dien ik haat «Vergeet niet, van wien gij daar spreekt!" viel Eugénie hem waardig in de rede. «Hij verdient deze scherpe woor den niet want uw geheele geheime verhouding tot Maggie is hem onbekend. Opzettelijk werd hem dit verzwegen. Gij ziet dat ik een ingewijde ben in die ge beurtenissen van vroegere dagen Mag gie bekende mij alles, maar liet zich toch niet overhalen alles aan Oswald mede te deelen. Denk niet, dat deze ver- eeniging volkomen door liefde werd be zegeld een plicht werd van haar geëischt, zij moest dien met dankbaarheid betalen. Maar gij, Werner vervolgde zij, zicht baar verlegen over haar laatste woorden, «gij zijt immers gehuwd en hebt wel het bewijs geleverd «Ik... gehuwd I.." het was geen toon, geen klank, die tot Eugenie's oor door drong, maar een scherpe, rauwe kreet, «ik gehuwd is deze mare tot Maggie's oor doorgedrongen Ja, ik vertelde het Maggie korten tijd voor haar huwelijk; mijn broeder deelde mij dat als een feit mede... is dat dan niet zoo is het... laster «Ja, ja laster. Hoe kon ik aan huwen denken..." «Maar waarom bleven dan uw brieven uit, waarom schreeft gij niet? Draagt gij geen schuld aan uw ongeluk Bij deze woorden bracht hij beide han den aan het hoofd en zag het meisje met verwilderde blikken aan. «God I zeg mij wat ik nog meer mis dreven heb... dan eerst kan ik spreken. Niet geschreven herhaalde hij toon loos, toen Eugenie zweeg; «zijn dan ook mijne brieven niet in haar bezit geko men? God is mijn getuige, dat ik ge noeg bewezen heb haar niet te hebben vergeten zelfs toen mij geen taal of teeken meer van haar gewerd. Weet gij wat mij hierheen voert Een brief van Maggie uit Bonn, waarin zij mij haar huwelijk aankondigde en een eeuwig vaarwel toeriep..." De stem begaf hem en de krachtige man snikte als een kind. Eugénie had al haar zelfbeheersching noodig om bij deze uitbarsting van mannelijke droefheid haar tranen te bedwingen, doch haar krachten schenen door de toenemende heftigheid van dit tooneel geheel uitge put. Met een zucht liet zij het hoofd achterover zinken en groote tranen rol den langs de wangen. Beiden schenen door elkanders mededeelingen geschokt en gebroken beiden lieten zij den vrijen loop aan hun droefheid, daar de stem het spreken weigerde. Eugénie was de eerste, die zich plotseling oprichtte haar scheen een onverwacht denkbeeld bezig te houden. «Heb moed, W'erner!" sprak zij, haar tranen afdrogend «wat voorbij is, keert niet weer. Maggie is gehuwd en uw geluk verdwenen. Heb nochtans moed en gedraag u als een man. Denk niet, dat Maggie niet geleden en gestreden heeft maar wat haar het meest heeft doen lijden blijkt nu laster. Zoo het waar is, dal gij haar reeds geschreven hebt, dan zal dit bewezen moeten worden. Geen brief met nauwkeurig adres gaat verloren ik zal mijn broeder hierin raadplegen 1 Werner stond op. «Gij hebt gelijk," sprak hij, «maar laat dit aan mij over. Ik weet beter hoe hierin te handelen dan gij. Vergeef mij, zoo ik in mijn smart iets kwetserids tot u sprak. Ontvang mijn oprechten dank voor uw welwillende mededeelingen. Gij waart de eenige, die ik in deze durfde raadplegen, daar ik wist, hoe zeer Maggie u liefheeft," Met een hand druk en een stomme buiging verliet hij langzaam het vertrek. Volgen wij hem niet op zijn tocht naar het postkantoor, maar vertoeven wij bij Eugénie. Het denkeeld stond bij haar vast, dat André de eenige was, die haar in deze zaak opheldering geven kon. Had Mag gie haar medegedeeld wat er eens tus- schen haar en André was voorgevallen, Eugénie zoude dan aan de eerlijkheid en rechtschapenheid van haar broeder hebben kunnen twijfelen, maar thans viel haar dat niet in. Het binnenkomen harer moeder, maakte een einde aan haar overpein zingen. «Kind 1 wat is hier toch gebeurd Heftige woorden drongen tot in rnijn ka mer door." «Ach niets, mama 1 misschien vertel ik het u later nu niet 1 Is André thuis, of weet u dat niet, mama Hoe laat is het toch in de wereld Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1