Gemengd Nieuws. Ofücieële Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Vrijdag jl. woedde te Wageningen een hevige brand in de boerderij van D. Daniels. Het buis met achteihuis is grootendeels verbrand. Een hoeveelheid hooi en stroo is door de vlammen ver nield. De inboedel is echter gedeeltelijk gered en een schuur behouden. Alles was verzekerd. Kwaadwilligheid zou, naar men zegt, de oorzaak zijn. Iemand die zichzelf een proces aan doet, na daartoe verlof bekomen te heb ben van twee verschillende lichamen. Die merkwaardige persoonlijkheid is de bur gemeester van Zalt-Bommel, de heer Lenshoek, die tevens dijkgraaf is van het polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk. Dit laatste heeft een geschil met de gemeente, dat aan de beslissing der rechtbank zal worden opgedragen. Daar toe had de heer Lenshoek, die zoowel de gemeente als het polderdistrict ver tegenwoordigt, als burgemeester mach tiging noodig van den gemeenteraad en als dijkgraaf machtiging van het polder bestuur. Beide machtigingen zijn hem verleend. Er ontbrak nu nog maar aan, dat de heer Lenshoek ook zijn eigen advocaat zou zijn! 't Was Dinsdagavond omstreeks half 12, toen een paar personen in de Dam straat te Amsterdam eenige socialistische liederen zongen. Een heer, die hen ont moette, zei zoo in 't voorbijgaan: «houdt daarmee op, 't wordt vervelend!" Er volgde een woordenwisseling en ten laatste kwant het tot handtastelijkheden. Intusschen kwam voor beide partijen hulp opdagen. Volgens 't getuigenis van eenige personen werd toen door J. G. Eckhard een pistoolschot gelost, waarop hij dan ook door twee rechercheurs naar 't policiebureau werd medegenomende overige schuldigen werden door de agen ten in arrest genomen. De hoofdcom missaris Steenkamp maakte bij afwezig heid van den commissaris, het proces verbaal op. Het getuigenverhoor duurde ongeveer 3 uur; de bekende van Omme ren had zich als getuige ter ontlasting aangemeld. Het pistool werd bij den vermoedelijken schutter niet gevonden. Onjuist is het gerucht, dat in 't lokaal Vereeniging in de Warmoesstraat dien avond een schot op een der acteurs in het stuk «Recht voor Allen" zou gelost zijn. Het bovenstaand geval heeft waar schijnlijk aanleiding tot dit gerucht ge geven. Bij de korpsen infanterie hier te lande zijn nu onderofficieren in overvloed. Dit blijkt genoegzaam uit het feit, dat er op den lsten November 108 korpo raals en 59 sergeanten titulair voor dien rang geschikt waren. Gebrek aan plaat sen belet hunne aanstelling. Met de korporaals zal het wel den zelfden weg opgaan, Jwant op den lsten November van 't vorige jaar ontbraken er 216, en nu nog slechts 154. Aangaande de inbraak in «Zuid- Crailoo" bij Naarden deelt men nader het volgende mede De heer Langerhuizen zat te ongeveer middernacht te lezen in zijn huiskamer, gelijkvloers gelegen met het salon aan de andere zijde van de vestibule, waar de inbrekers toegang hadden gekregen, door eenvoudig met een beitel een glazen deur in den tuin los te wringen. Afgaande op het geritsel dat hij hooi tie, opende de heer Langerhuizen de deur van het salon, en daar zag hij bij het licht van drie kaarsen twee als heeren gekleede, met hoeden gedekte personen bezig met het opstapelen bij en buiten liet raam van een aantal zilveren voor werpen uit de opengebroken kasten in de kamer genomen. Van vele dier voor werpen waren de waardelooze gedeelten reeds losgerukt, van het kristal was alleen het zilver, van de kurken de zil veren doppen, van een pièce de milieu alléén 't zilver van 't voetstuk overgeble ven. Wie der beide mannen schoot, kan door den gekwetste niet worden gezegd. Een der dieven vluchtte het raam uit, de ander loste, terwijl de heer Langer huizen reeds om hulp riep en naar de vestibule snelde, om een of ander voor werp tot tegenweer te halen, het tweede schot, dat den heer L. boven den enkel trof. De kogel is niet teruggevonden. Op het hulpgeroep van den heer Lan gerhuizen schoot de kuisknecht toe, die niet zijn gezin eene bovenverdieping be woont en reeds ter ruste was. Hij wilde den gekwetste helpen, doch deze ant woordde: «laat mij maar liggen, neem een geweer en zet ze na, want ze zijn misschien in *t museum" (de bekende kunstgalerij des heeren Langerhuizen). Inderdaad ging de huisknecht, spoedig ingehaald door den koetsier, die door een electrische schel was opgebeld, gewa pend het terrein van de woning onder zoeken, maar niemand werd gevonden. Wel meenden zij aan de voetstappen te zien, dat nog een derde persoon in de nabijheid moet zijn geweest. Toch zullen zoowel de' koetsier, als de huisknecht wellicht de dieven kunnen herkennen, omdat zij denzelfden avond met eene lantaarn uitgegaan, in de nabij heid der woning twee personen hadden ontmoet, die op de persoon beschrijving, door den heer L. gegeven, gelijken. Na den terugkeer der bedienden werd geneeskundige hulp uit Naarden ontbo den. De heer L. is nu onder behandeling van prof. Wurfbain en zijn toestand is niet zonder gevaar. In het salon waar de dieven deerlijk hebben huis gehouden, vond men een •beitel, een sigarenpijpje en twee sigaren zakjes, één van een winkelier te Haar lem en één van een winkelier te Rotter dam. Vermoedelijk hebben de inbrekers enkele kleine voorwerpen meegenomen. Ten huize van den heer Kuhn, op den straatweg naar Naarden, zijn ook eenige voorwerpen van waarde, benevens onge veer f100 aan zilvergeld ontvreemd. De dieven lieten daar in de lade een porte feuille met bankpapier onopgemerkt. Door de Servische regeering wordt officieel tegengesproken, dat hare solda ten de Bulgaarsche grenzen hebben over schreden. Door koning Milan is eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij betoogt volstrekt geen reden tot oorlogs verklaring te behoeven te zoeken, daar de Bulgaarsche regeering in den laatsten tijd jegens Servië eene vijandige houding heeft aangenomen. Eene oorlogsverklaring zijnerzijds zou dus volkomen gewettigd zijn. Het ongunstige weder in aanmer king genomen behoeft men evenwel voor een uitbarsting der vijandelijkheden niet bevreesd te zijn. De toppen van het Balkangebergte zijn met sneeuw bedekt en in Servië zoowel als in Bulgarije zijn de wegen door aanhoudend nat en koud weèr zoo goed als onbegaanbaar gewor den. De Turksche soldaten grootendeels uit Syrië en Klein-Azië ontboden, zijn voor een winterveldtocht geheel onbruik baar. Wat de werkzaamheden der con ferentie aangaat, nemen de Turksche afgevaardigden eene strikt afwachtende houding aan. Engeland en Rusland zjjn het nog niet eens, maar Duitschland's gezant, Von Radowitz, die als bemidde laar optreed, schijnt veel kans te hebben te zullen slagen en eene vredelievende schikking tot stand te brengen. Enge land stelde voor om de Rumeliërs zeiven te hooren. Er is nu eene onder-commissie benoemd, welke een onderzoek in Oost- Ruinelië zal instellen. De Engelsche troepen onder generaal Prendergast, hebben hun marsch tegen Mandalay aangevangen. Naar men ver moed, zal de eerste strijd plaats hebben bij Menlila, op den rechteroever der Irawaddy, daar dit de eerste versterkte stelling der Birmeezen is, die de- Engel- schen op hun tocht ontmoeten. Koning Theebaw heeft in eene procla matie de oorlog met Engeland aange kondigd en alle Birmanen opgeroepen, om voor het vaderland en den godsdienst de wapenen op te vatten. Voorloopig moet de Europeanen en andere vreem delingen geen leed woiden gedaan, eerst dan wanneer de indringers de grenzen zullen zijn overgetrokken, zal het geoor loofd zijn hen te dooden. Donderdag hield Gladstone te Edin- burg eene redevoering waarin hij o. a. betoogde, dat eene bevredigende oplos sing der Iersche quaestie dan alleen mo gelijk is, wanneer de liberalen weder aan het bestuur komen met eene meer derheid, sterk genoeg om over de ver- eenigde Tories en Parnellisten te zege vieren. Dit kan alleen door aaneensluiting der liberalen verkregen worden. De republikeinen in Frankrijk zijn er volstrekt niet over gesticht dat bij de verkiezing var, een tweeden president der Kamer, de radicalen zich met de conser vatieven vereenigden, den opportunist Spuller in den steek lieten en met de conservatieven op den heer Blanc stem den. Dit eerste optreden getuigt niet van de zoo hoog geroemde eensgezindheid tusschen opportunisten en radicalen. Evenwel zet de heer Lockroy zijn po gingen voort om een eensgezinde meer derheid in de Kamer tot stand te brengen. De derde bijeenkomst, tot dit doel ge houden, werd door ongeveer 200 leden der republikeinsche partij bijgewoond. Er werd weer veel gesproken over de verschillende quaesties, welke aan de orde zijn, doch de eenige uitkomst, die men verkreeg, was de benoeming van een commissie, bestaande uit de heeren Lockroy, Levèfre en Paul Bert, wier taak het is om de leden der republikeinsche partij tot algemeene vergaderingen bijeen te roepen, wanneer de omstandigheden dit eischen. Evenwel bleek ook nu uit de discussies, dat de radicalen het plan hebben opgegeven om het ministerie Ferry in staat van beschuldiging te stellen. Woensdag a. s. zal de Godsdienst oefening in de Vrije Ger. Gem., des avonds om 6 uren, geleid worden, dooi den Heer Roelofs uit Lunteren. Volgens achterstaande annonce zal a. s. Woensdag door het Rotterdamsche tooneelgezelschap onder directie van den heer Alex. Faassen in Amicitia alhier, ten tooneele worden gevoerdde Salontyroler. Wanneer wij zeggen, dat dit stuk door den bekenden von Moser geschreven, in Amsterdam en Rotterdam reeds geruimen tijd eiken avond wordt opgevoerd, en steeds volle zalen trekt, gelooven wij alle verdere aanbeveling ach terwege te kunnen laten en het ook bier een schitterend succes te mogen verze keren. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen vrouw D, wegens het veikoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning. De rederijkerskamer «Ontwikkeling" houdt den I8den dezer een vergadeiing met dames, waarin door de werkende leden voordrachten zullen worden ge houden, en die met een bal wordt be sloten. Het bericht in enkele dagbladen voorkomende als zouden de beide in brekers uit de omstreken van Naarden alhier zijn aangehouden is geheel uit de lucht gegrepen. De Rijkspolitie heeft G. K. hier wonende, naar Amsterdam overgebracht. Hij zal daar voor het Gerechtshof terecht staan ter zake van diefstal met inklim- niing in een bewoond .huis, ten nadeele van W. N. B. te Amersfoort gepleegd. C- van W., hier wonende, heeft zich te Eemnes-buiten schuldig gemaakt aan jachtovertreding en rebellie. Hij is hieiom veroordeeld tot 14 dagen correc- tioneele gevangenisstraf en twee geld boeten var. 80 en 15 gulden, subsidair 14 en 7 dagen gevangenisstraf. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Maandag, den 16. November 1885, des namiddags ten 1 V, ure. Punten van behandeling 1. Voorstel van Burg. en Weth.. tot tijdelijke uitbreiding van het onderwij zend personeel aan de school le soort voor jongens. 2. Voorstel tot heffing van 50% van het tarief voor de heffing van vuur- haven en tongeld. 3. Voorstel van Burg en Weth., tot ver nieuwing van eene baak aan den mond van de rivier de Eem. 4. Benoeming van een lid der Commissie voor de gemeente-reiniging. IHi-echt. In eene tapperij alhier werd gisteren avond, door zekeren y. d. P. kennis gemaakt met een buitenman, S. genaamd welke laatste met die kennis making blijkbaar zeer ingenomen was en vermoedelijk of tengevolge daarvan dan ook flink trakteerde, totdat hij opeens tot de minder ^ngename ontdekking kwam, dat hem zijp beursje, inhoudende ruim f8 aan zilver geld, was ontvreemd. Al spoedig viel de overdenking op v. d. P. die even te voren, voorgevende eene boodschap te moeten doen, de tapperij had verlaten, zoodift toen deze na verloop van een uur niet was teruggekeerd, de Politie met het gebeurde in kennis werd gesteld, die kort daarna den verdachte in het bezit van het gestolene, waarvan nog slechts een klein bedrag was ver teerd aanhield en achter slot en grendel bracht, welk lot ook een 24-jarige dienst bode, J. B. genaamd onderging, die zich aan diefstal van een niet onbeduidend bedrag van linnen en andere goederen ten nadeele van den Hotelhouder D. alhier, bij wien zij als linnenmeid dienstbaar was, had schuldig gemaakt. Beiden wer den den volgenden dag naar de cel over gebracht. Door de Politie alhier, is proces verbaal opgemaakt tegen eene vrouw, in de Stroosteeg woonachtig, die reeds meermalen ter zake waarzeggerij werd vervolgd en ook thans weder werd be- tiapt, juist toen zij bezig was aan een paar luidjes uit de kaarten de toekomst te voorspellen. Baarn. De heer C. E. van Dapperen, ëlève van de teekenaccademie te Amster dam woonachtig alhier heeft met gunstig gevolg examen afgelegd in teekenen Mid delbaar Onderwijs. Tot onderwijzer aan de eerste open bare school alhiei is benoemd de heer A. Albers van Nijmegen. De sociëteit «Burgerlust" alhier zal op Donderdag 27 November eene soirée variée geven. De heer Bamberg hofme- chanicus zal met zijn gezelschap alsdan optreden. Gisteren trad voor het departement Baarn der maatschappij tot Nut van 't Algemeen Professor Dr. Jan ten Brink van Leiden, als spreker op. Nadat de secretaris van het departement verslag had uitgebracht omtrent den toestand van het departement en dezen niet on gunstig te noemen was, gaf hij het woord aan den spreker Prof. Ten Brink. Tot onderwerp had spreker gekozen Alphonse Daudet in zijn leven en werken. Voor de pauze behandelde hij de fa milieomstandigheden van den thans zoo geviel den romanschrijver; na de pauze droeg hij eenige fragmenten voor uit zijne werken voornamelijk uit den roman Tromont Risler van dien schrijver. Een aandachtig publiek volgde den gevierden spreker die blijkens het her haalde applaus zeer in den smaak van het publiek viel. Bunschoten. De botvisscherij welke dit jaar geringe resultaten heeft opgele verd, kan als geëindigd worden beschouwd. Sedert het begin dezer maand is de visscherij naar haring aangevangen, tot heden echter is de vangst gering. Hoogland. Dinsdagavond had in de consistoriekamer der Hervormde Kerk alhier de stemming plaats tot verkiezing van een ouderling en een diaken. Her kozen werd de heer Walet (oudeiling) en in plaats van den heer Gerritsen, die naar elders vertrekt, de heer Ruyter (diaken.) Amerongen. Door jhr. Speelman van Zuijlenstein alhier zijn aan eer. groot aan tal gezinnen, dekens, borstrokken, baaien rokken en kleedingstukken uitgereikt. Aan vele ouden, zieken en weduwen is door den milden gever toegezegd dat hun gedurende de eerste wintermaanden iedere week soep zal verschaft worden. Een leepert. Een boertje uit de om streken van Schagen kwam onlangs met een pak aan het postkantoor, dat hij wilde verzenden naar een oom op een dorp in Gelderland. Men zeide hem, dat hij 25 ct. vracht moest betalen. 't Is veel te erg," zei de boer, sik moet toch vandaag naar Amsterdam, dan doe ik het daar liever op de post," Men lachte, en de eenvoudige ziel deed wer kelijk zooals hij gezegd had. Ten hoogste verbaasd was hij echter, toen hem aan het postkantoor der hoofdstad ook een kwartje frankeergeld werd gevraagd. «Dat nooit," sprak de man, «zou ik het eerst voor niemendal zoo ver meesjouwen en dan evenveel betalen I Laat ze 't dan maar uit Schagen vandaan meenemen." Weer nam hij het pak mee terug, om het daarna te Schagen op de post te doen. Ambtsijver. Het volgende is er voor gevallen met een operazangeres uit War schau. De dame was van plan zich naar bed te begeven, maar zij hoorde een eigenaardig gestommel in haar kamer, keek met een kaars overal rond en be merkte een vreemden man onder haar ledikant. De man bezweert haar, niet om hulp te roepen en zegt stotterend «Ver geef mij, ik ben muziekbeoordeelaar voor die en die courant en wijde weten, in welken toon u snorkt." Een noodlottig schot. Te Stourbridge is verleden Maandag een treurigen ge beurtenis voorgevallen. Een jonge dame had een van haar vriendinnen op de thee gevraagd en zij waren in den loop van den avond bezig met muziek te maken, toen plotseling twee schoten knalden en de vriendin doodelijk getroffen op den grond viel. De zoon des huizes ging de politie en de familie van 't jonge meisje waarschuwen, doch werd na onderzoek zelf gevangen genomen, daar het is ge bleken, dat hij op dit uur zelf met een geweer in den tuin was geweest, dat bij ongeluk was afgegaan. Brutale bandieten. In Italië komen vrij eigenaardige toestanden voor. Zoo werd dezer dagen een spoortrein van Napels naar Foggia beklommen door een tiental roovers, die een conducteur dood den en een goederenwagen leegstalen. Voor het volgend station bereikt werd, hadden zij zich reeds weder uit de voeten gemaakt. In eene hoogere burgerschool voor meisjes te Weenen werd dezer dagen de «Goedroensage" gelezen. Bij de plaats waar van Goedroen wordt gezegd «Kom mer en Ellende waren haar dagelijksch brood", merkt de leeraar op: Dat moet natuurlijk niet letterlijk worden opgevat; waarom niet Liese Stirn? Liese: Wel, omdat men toch niet alle dagen hetzelfde kan eten. Herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. Kadastrale Gemeente AMERSFOORT. DE BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelet op artikel 19 der wet van den 25sten April 1879 (Staatsblad no. 89); Biengt ter kennis van belanghebben den dat heden op de Secretarie der gemeente, onder bijvoeging van de ka dastrale leggers en plans, voor een ieder ter inzage gedurende dertig dagen zijn nedergelegd F. een afschrift van de schaal van schatting 2". eene opgaaf van de ah typen ge schatte eigendommenwaarin zijn ver meld het bedrag of de bedragen der belastbare opbrengst voor die eigendom men per hektare bepaald, de kadastrale grootte dier eigendommen, zoomede de gedeelten, bedoeld in de twee laatste zinsneden van art. 4 der wet. Onder opmerking verder: dat ieder, die bezwaar heeft tegen de schaal van schatting of tegen de belast bare opbrengst van de als typen gekozen eigendommen, de gronden daarvoor zelf of door eenen gemachtigde aan de Com missie van bovengemelde herziening schriftelijk kan mededeelen in een onge zegeld bezwaarschrift, hetwelk poitvrij, binnen dertig dagen, tegen ontvangbewijs bij den ondergeteekende moet worden bezorgd dat bezwaarschriften en verzoekschrif ten, niet ingezonden op de wijze of bin nen den termijn, hierboven bepaald, naar de wet, buiten behandeling blijven. Te Amersfoort, den 14. November 1885. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Maandag, den 16. November aanstaande, des namiddags half twee. Amersfoort, den 12. November 1885. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 4 Nov. Dirkje, d. van Jan Bos en Jannetje de Vrij. Albertus Her- manus, z. van Hendrik Voortman en Elisabeth Alida van de Laak. Geertruida d. van Petrus Hermauus van Haselen en Anna Gerhardina van Kamp. B Nov. Jobauna, d. van Peel van den Tweel en Aleida Iluijskcs. Lubbert, z. van Rijk van Willigeuburg eu Teuntje Brom. Jacoba, d. van Willem Vlijm en Gerritjo van de Pol. Geertruida Cornelia, d. van Antonius Pius Brizee en Adriana Pieternella Coruelissen. 8 Nov. Cornelia, d. van Hendrik Overeem en Gijsje Sterkenburg. 9 Nov. Gerrit Antoon, z. van Franciscus Johannes Tuithof en Hendrika Blomber gen. 10 Nov. Roelandus Gerardus, z. van Johannes Klomp en Johanna van Beek. Johanna, d. van Derk van der Vennen en Hanna Vonno. Ondertrouwd 12 Nov. Willem van Slooten en Elisabeth Willemse. Gehuwd 11 Nov. Cornelia van der Veer en Sophia Bernardina Hoogland. Theodorus van den Hoven en Alijda van den Tweel. Everardus Jacobus do Ruij- ter en Jannetje Timmer. Franciscus Mulder en Agatha Bliekendaal. Wijnand Wolff en Anna Rosalie Herschel. Overleden 6 Nov. Gerarda Maria Bar bara van de Pavert 6. j. Johannes Eibers, 2 j. 7 Nov. Wilhelmina van Eeden, 10 m. Everarda dè Wijs, 3 j. Wulfert Hoefsloot, 73 j. echtg. van Johanna Elisabeth Brandsen. Aart van Velthuj- zen, 74 j. wedr. van Johanna Nieuwenburg. 8 Nov. Alijda Westerveld, 83 j. wed. van Wilhelmus Putman. 9 Nov. Anthonie Wiertz, 44 j. 10 Nov. Stephani Boster- dijk, 55 j. echtg. van Dirk Beek. Bunschoten. Ondertrouwd Jacob Koelewijn en Mengsje Pruijs. Willem van der Poel en Jannetje Hopman. Gehuwd: Hillebrand van de Groep en Reintje van der Goot. Hoogland. Gehuwd: 11 Nov. Willem Pasker met Rengertje den Ouden. Overleden 9 Nov. Willem Bouwhuizen oud 83 jaren weduwnaar van Aaltje van den Brakel. Lensden. Geboren 11 Nov. Marinus, zoon van Cornelis Ipenburg, en van Wijmpjc Klaren- beek. Soest. Geboren 6 Nov. Petrus, zoon van Pieter Hartman en van Alida Kok. 11 Nov. Maria Rebekka, dochter van Antonie Verleng en van Maria Resina Monnik. Ondertrouwd: 13 Nov. Jacob van Beek, weduwnaar van Maria van het Klooster en Geertje Muis, weduwe van Willem Vervat beide van Soest. Jan Deijs van Baarn en Aartje Birkhoff vau Soest. Overleden 7 Nov. Antonius van 't Klooster weduwnaar van Barbara van den Hoeven, oud 93 jaar. Stoutenburg. Geboren 13 Nov. Heintje, dochter van Peter Kuijt en van Cornelia Johanna Chris tina van Ingen. Scherpenzeel. Ondertrouwd Johannes Klein oud 24 jaar en Christina van den Broek oud 21 jaar. Gehuwd: Albertus van Monrik oud 24 jaar, en Aaltje van Egdom oud 23 jaar. Woudenberg. Geboren 7 Nov. Jannetje, d. van Hen- drikus van Schoonhoven en Geertrui van Giokel. 9 Nov. Cornelis Mariuus, z. van Cornelia van Dijk en Maria Elizabeth van Luntereu. 11 Nov. Cornelia, d. van Gerrit Meerbeek en Evertje van Kampen. Ondertrouwd 6 Nov. Wouter Smit, 24 j. en Hendrika van der Heiden, 2B j. Gehuwd: 6 Nov. Johannes Franciscus van Tricht, 31 j. en Maria Justina Cornelia van der Hoop, 3 5 j. Overleden 7 Nov. Odina van Egdom, 16 maanden. 8 Nov. Levenl. aang. kd. mann. gesl. van Gijsbert Jansen van Mill en Grietje Verwoerd. 9 Nov. Gerhardue Homoet, gelid, met Nansje Homoet, 62 j.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2