NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Maggie Wilson. N. 94. Woensdag 25 November 1885. Veertiende Jaargang VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentièn: BINNENLAND. F euilleton. AMERSFOORTSCHE GODBANT. Per S maanden 1.Franco per post door liet geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer 6 Cent. Adrertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij kon. besluit van 19 dezer is Dr. W. Einthoven, te Utrecht, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der ge neeskunde aan de rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de physiologie en weefselleer. Uit Assen wordt van 23 November gemeld, dat de heer L. Oldenhuis Gra- tama, lid der Tweede Kamer, in beter schap toeneemt. Van den lsten Januari e.k. af zul len de retourbiljetten op den Ned. Rijn spoorweg voor alle afstanden van 40 kilometer en meer 4 dagen geldig zijn, terwijl voor afstanden van minder dan 40 kilometer die biljetten slechts twee dagen geldig zijn. Deze laatsten zullen evenwel, wanneer zij des Zaterdags ge nomen worden, geldig zijn tot den daarop volgenden Maandag. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondags rust, heeft een circulaire gericht «aan het Nederlandsche volk," waarin het aanspoort op Zondag, indien het niet volstrekt noodzakelijk is, noch te werken, noch te koopen, noch te reizen, noch andere werk te doen. Onlangs ontving de heer J. van 't Lindenhout, directeur der weezenin- richting te Neerbosch, een uitnoodiging om te Cincinnalie, in Noord-Amerika, eenige lezingen over de weezeninrichting te houden. Genoemde heer denkt over eenigen tijd daaraan gevolg te geven. Niet minder dan 122 sollicitanten hebben zich aangemeld voor hoofd eener openbare lagere school te Zaandam (aan «Het Kalf"). De jaarwedde bedraagt f 1250 en vrije woning. Een militair, te 's-Hage in garni zoen liggend, zou Donderdag voor een bewoner in de Spuistraat te Amsterdam f259,64 betalen. Nu beweert de militair, dat hij een bankbiljet van f 100 verloren heeft. Voor den verliezer is het te hopen, dal dit biljet weer terecht komt. Wie het dan mocht vinden, wordt verzocht dit te bezorgen aan het politie-bureau, Ie sectie aldaar. Z. M. heeft bij besluit van 12 Nov. bepaald, dat zullen worden uitgegeven één mihoen muntbiljetten van tien gulden en honderd-duizend muntbiljetten van vijftig gulden. Door den inspecteur ven het ge neeskundig staats-examen in Gelderland en Utrecht is besmettelijke keelziekte epidemisch heerschende verklaard in de gemeente Soest. Dientengevolge zijn door het gemeentebestuur alle scholen dier gemeente, met uitzondering van die te Soesterberg, gesloten. Eergisterenmiddag te twee uren vervoegden zich ten Stadhuize, te Amster dam, om den Burgemeester te spreken, de hh. J. A. Fortuyn, P. F. Koning en C. 11. Frans, als gecommitteerden van de II. Dinsdag in de Dijkstraat gehouden vergadering van afgevaardigden van een twaalftal vakvereenigingen. De Burgemeester was op dat oogen- blik niet aanwezig. Zij wachtten dus in de anti-chambre, waar verscheidcnen hun reeds vóór waren, zijne ko'mst af. Toen tegen halfdrie de Burgemeester verscheen, en den hem wachtenden gehoor had verleend, liet hij de drie bovenge- noemden door den bode zeggen dat zij hem schriftelijk zouden opgeven wat zij begeerden. Dat schriftelijk antwoord luidde: «Het overhandigen van een aan den Raad gericht adres en daarbij den steun van den Burgemeester vragen". De Burgemeester liet daarop antwoor den, dat hij iemand als Fortuyn, die toonde de belangen van den werkman zoozeer te benadeelen en verwaarloozen, niet kon ontvangen, en als het adres dezelfde argumenten bevatte als in de bedoelde vergadering van 11. Dinsdag waren gebezigd, en zijne medeafgevaar digden Koning en Frans verklaarden daarmede eens te zijn, deze ook niet. Daar dezen den bode zoodanige verklaring gaven, ontvingen zij geen gehoor, en vertrok het drietal, het adres, dat de Burgemeester hun had laten verzoeken achter te laten, weder medenemende. Dat adres was, behoudens eenige meerdere toelichting der verschillende punten, een weerklank van het in de verg. van 1.1. Dinsdag behandelde. Aan het slot wordt bovendien nog aangedrongen op het stichten van een arbeidsbeurs, in den trant als er thans een koopmansbeurs bestaat, en dat de Raad het initiatief neme tot het vormen van een Kamer van den arbeid uit en door de werklieden-vereenigingen geko zen, op gelijke wijze als dit bij de Kamer van Koophandel geschiedt. Het bestuur van het Nederlandsch Schaatsenrijdersbond heeft, overeenkom stig het op de algemeene vergadering geno men besluit, naar Hamburg geschreven, om te verzoeken den afstand van de internationale harddraverij, die het vorig jaar 3700 meter bedroeg, tot op 1600 meter te verminderen, en heeft daarop antwoord ontvangen, dat te Hamburg eene vergadering is belegd, waarop een stemmig en.^ met ingenomenheid is be sloten, het Ned. Schaatsenrijdersbond tegemoet te komen, en de internationale hardrijderij om den Championship op den gewenschten afstand te bepalen. Daarentegen is uitgeloofd eene medaille met een kunstvol geteekend getuigschrift. Onze hardrijders, zegt de Ned. Sport, zullen die tegemoetkoming zeker wel naar waarde weten te schatten, door zich behoorlijk voor dien wedstrijd te oefenen, en zoodoende door een schitterende over winning de eer van Nederland op te houden. Te Gieten woont een persoon, zekere R. Houwing, die op zonderlinge wijze zijn kapitaal productief zoekt te maken. Hij is nl. begonnen met het aan- koopen van eene belangrijke hoeveelheid (het juiste getal weet men niet, daar hij dit als een geheim voor zichzelven be waard) Friesche schapen, die hij aan arbeiders, keuters en kleine boeren over doet op zoogenaamd «half gewin." Het op halt gewin doen is in Drente veel gebruikelijk en gaat volgenderwijze toe: De eigenaar en de gebruiker of leener deelen de winsten, als wol en jongen; voor den laatste is als belooning voor voeding en weide de mest en de melk, want behalve dat het jongen zoogt, geeft het Friesche schaap in de meeste ge vallen nog melk bovendien. Door het op half gewin nemen, wordt menig kouter eigenaar van een jong schaap, want van de twee heeft hij er een als eigendom. Bovengenoemde schapenleenheer heeft reeds eenige honderden (men wil weten van niet veel beneden duizend) Friesche schapen in eigendom. Bij goedkoope prijzen kocht hij aan, bij dure tijden doet hij van de hand. Daar hij zijne dieren gemakkelijk ter leen kan kwijt raken, zijn de omstandigheden hem bijna altijd gunstig. Zijne dieren zijn in vele omliggende gemeenten gehuisvest. (N. R. Ct.) Ter voldoening aan eene opdracht des Konings heeft de Minister van bin- nenlandsche zaken aan de burgemeesters der gemeenten, gelegen binnen of gren zende aan 's Konings jachtgebied in de heerlijkheden Het Loo en Soesldijk, nl. Baarn, Eemnes, Soest, Leusden, Stouten- burg, Hoogland, Brammen, Voorst, Epe, Ermeloo, Barneveld, Rozendaal en Eede, den last verstrekt om voortaan, bij even- tueele inkwartiering van troepen in hunne gemeenten, kwartierlijsten op te maken. Deze lijsten moeten o. a. inhouden de namen der ingekwartierden, met opgave van het onderdeel, waartoe zij behooren. De Minister voornoemd heeft verder de tusschenkamst van den minister van oorlog ingeroepen, ten einde te bevorde ren, dat bij elke inkwartiering door de militaire autoriteiten de behulpzame hand worde geboden tot het opmaken der bedoelde kwartierlijsten. De Vereeniging tot Heil des Volks (afdeeling Amsterdam) heeft haar iöde verslag over armenzorg, (1884/1885) het licht doen zien. Het handelt over ligging en dekking, kleeding, voedirg, geldelijke ondersteuning, de naai-inrichting, en is voor belangstellenden zeer lezenswaardig. Een droevig ongeluk had Zater dagnamiddag te Reijmerstok, (Gulpen) plaats. De landbouwer D. Urlings, die bezig was met het varen van mest naar zijne landerijen, had het ongeluk onder de geladen kar te geraken, met het noodlottig gevolg, dat hem een rad dwars over het bovenlijf ging; zijn toestand is hopeloos. Door het Kantongerecht te Sneek zijn 15 personen die deelgenomen heb ben aan het opstootje dat aldaar voor eenige weken plaats had, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 1 tot 5 dagen. De buitengewone tooneelvoorstel- ling in de vorige week te 's Hage gege ven, ten voordeele van het gezin van den in zijn geestvermogens gekrenkten toe- neelspeler, den heer Tourniaire, heeft na aftrek van eenige kosten opgebracht de som van f 1535. De negen-en-dertigste jaargang van Dr. Starings Almanak voor den Neder- landschen landman, uitgegeven door directeur en leeraren der Rijks-landbouw school is onlangs verschenen, Hij bevat evenals voorheen tal van opmerkingen en mededeelingen, voor den landbouwer van groot nut, terwijl tegen over den titel het portret prijkt van den heer G. J. M. Jongkindt Coninck, den te vroeg gestorven, talentvollen direc teur der Wageningsche landbouw school. Te Leiden hebben zich gevestigd twee personen, genaamd Marcus Salomon Cats en Abraham van Gelderen, beiden oud 21 jaren, en die onder den naam «Magazijn De Ster" inkoopen doen. Zijn de goederen eenmaal geleverd, en wel a contant, dan maakt men bezwaar tegen de dadelijke afbetaling, onder bijvoeging dat daarover naar het hoofdkantoor te Amsterdam zal geschreven worden. Wer kelijk komt alsdan een brief uit Am sterdam om den verkooper gerust te stellen, doch het blijkt dan later, dat er geen hoofdkantoor bestaat en dat eerst genoemde uit Amsterdam aan v. G. een gefingeerden brief schrijft. Cats en v. Gelderen hebben kort geleden te Rotter dam gewoond, uitoefenende hot beroep van zakkenplakkers. (N. R. Ct.) Naar aan N. R. C. is medegedeeld is dezer dagen de bekende Schoernacher, wonende aan den Nieuwen Vogelenzang no. 41 te Rotterdam, op zeer aardige wijze in den val geloopen. Hij had eenige weken geleden aan een handelaar te Oosthuizen (Noord-Holland) een partij kaas besteld. Niet lang na de ontvangst daarvan deed hij eene tweede bestelling, met de bepaling, dat de eerste bij de ontvangst der tweede zoude worden betaald. Deze conditie liep geregeld af, doch weldra volgde daarop een derde bestel ling, nu van zes honderd stuks kazen, onder dezelfde bepaling dat het bedrag van de tweede bestelling ad f134, zoude worden betaald wanneer de 600 stuks zouden arriveeren. MINORA. 51) Mismoedig begaf zij zich naar het be nedenvertrek om hem daar af te wachten, en in zenuwachtigen toestand liep zij de kamer op en neder. De zwarte peignoir stak onvoordeelig af bij het witte gelaat, waarop zooveel inwendige strijd stond te lezen, terwijl het loshangend haar in zware lange golven op den rug neer viel. Eindelijk zette zij zich neder en tastte werktuigelijk naar een boek, dat zij on geduldig doorbladerde. Misschien was het aan dezen zenuw achtigen ijver te wijten, dat zij een oogenblik later het zachte schellen niet vernam, evenmin de kruk der deur hoorde omdraaien en iemand binnen treden. Een zacht geruisch doet haar thans plotseling opspringen en de sombere ge daante van Maurits Werner met angst «n schrik bemerken. iOm Godswil, gij hier, Maurits 1" klinkt haar verschrikte uitroep. «Oswald is niet thuis," liet zij er verwijtend op volgen. «Noem mij dien naam niet, Maggie, weet gij dan niet dat hij mijn bitterste vijand is „Niet alzoo, Werner," herneemt zij trotsch. „Wat geeft u het recht mij den naam van Oswald te verbieden uit te spreken Hij is mijn echtgenoot en ik ben zijn vrouwvergeet dus niet, tot wie uw woorden gericht zijn." Haar stem beefde bij de laatste woor den en de lippen werden nog bleeker 't was als hadden zij een onverdiend vonnis uitgesproken. ,,Gij hebt gelijk Ik dank u voor deze terechtwijzing," klonk het koel en vast. ,,Ik zal weten hoe mij tegenover de gravin van Altenberg te gedragen, doch als een laatste gunst smeek ik van haar mij te willen vergunnen het woord tot de vriendin mijner jeugd, tot Maggie Wilson, te mogen richten. Voor deze herinnering alleen wil ik nog leven, de gravin van Altenberg zal Maurits Werner immer vreemd zijn en blijven. Op mijn eerewoord beloof ik haar deze laatste belofte gestand te blijven." Bij deze woorden had Maurits het hoofd voorover gebogen en alvorens Mag gie het verhinderen ken, lag hij geknield voor haar. „Heeft Maggie mij gehoord, of ver werpt de gravin mijn laatste bede „Sta op, Maurits 1" sprak de jonge vrouw zacht, terwijl haar oogen vol tranen schoten. „Kniel noch voor de gra vin, noch voor Maggie Wilson, maar zeg mij liever wat het is, dat u tot deze laatste voert. Veel beter ware 't voor ons beiden geweest, zoo dit wederzien niet had plaats gegrepen." Vriendelijk, bijna teeder klonk nu haar stem. „Vergeef mij dan mijn dwaasheid, Maggie, maar toen gij rnij gisteravond alleen achterliet, een bedelaar gelijk, toen zwoer ik bij mijn ziel, dat uwe woorden niet de laatsten tot mij gericht, zouden zijn neen Gij moest ze herroepen, die trotsche woorden, die uit een beleedigd gemoed stroomden." ,,Gij waart de eerste, die mijn gevoel van vrouwelijke waardigheid griefdet door uw onedele vooronderstelling Mau rits Zoo niet,; dan had ik u minder streng bejegend, want geloof mij, niet met bitterheid was mijn gemoed jegens u vervuld maar herdenken wij die dagen en uren van zielestrijd en wee moed niet meer," vervolgde zij, zichzelve in de rede vallende, „zij zijn Goddank voorbij en moedig doorgestaan." „En toch daarvoor alleen kwam ik hierheen, Maggie! Daarvoor alleen, om u voor eeuwig vaarwel te zeggen." Bij de smartelijke woorden van Mau rits scheen Maggie plotseling al haar bezinning en zielskracht verloren te hebben. Snikkend verborg zij het gelaat in beide handen en weende luid. Bij dezen plotselingen uitval had ook Maurits moeite de tranen in bedwang te houden, die in zijn oogen opwelden. „Ween niet, mijn lieveling, mijn Mag gie, ween niet. laat ons sterk zijn O, waarom werdt gij mij op deze wijze ontnomen God weet alleen, hoe dier baar gij mij zijt „Spreek zoo niet, Maurits; gij maakt de wond slechts dieper, die gij zelf ge slagen hebt." En in korte woorden verhaalde Mag gie hem van het uitblijven zijner brieven, eindelijk van het vernemen van zijn huwelijk. Zonder een woord ter zijner verdediging had hij Maggie aangehoord, tot zij hem verwijtend vroeg: „Niets hebt gij dan tot uw veront schuldiging aan te voeren niets uw schuld was ook te groot welnu 1 reik mij uw hand, vergeten en vergeven wij elkander, ons beider levenspad mag zich nooit meer kruisen 1" „Gij zijt streng," fluisterde Maurits, haar met vreemden blik aanstarend. „Was 't wel Maggie, die daar sprak Maar gij hebt gelijk ik eerbiedig uw wensch, gravinGun mij nog slechts een laatste vraag. „Op mijn beurt vraag ik u thans af, wat er bij u toe kan hebben bijgedragen om mij het eerst van ontrouw te be schuldigenMijn huwelijk?... Hoe kondet gij aan dat bericht, op zulke losse gronden verspreid, onvoorwaardelijk geloof schenken „Niets dan laster was het, Maggie, lage laster, bestemd om ons beider hart van elkander te vervreemden. Helaas 1 maar al te goed heeft hij zijn doel be reikt. Het gif, dat hij in onzen levens beker spuwde, was doodend venijn Huwen hoe kon ik aan zoo iets denken rnet uw beeld en uwe liefde in het hart neen voorwaar, Maggie I dit denkbeeld hield mij nooit, ook slechts een oogen blik, bezig o, hoe wreed, hoe onrecht vaardig wreed is deze wereld, waarin wij ons geluk zoeken 1 Het hart, dat in trouwe liefde eerlang voor ons klopte, is ontrouw geworden en in het hai t waarin wij vroeger leefden, toeft thans een andere heer en meester. Het gras groeit minder

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1