Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Door die spoedige orders kreeg de koopman argwaan en informeerde bij de Rotterdamsche politic naar genoemden Scboemacher. Het daarop gevolgde antwoord laat zich gemakkelijk raden, en nu kwam de koop man, die niet gaarne zijn f134 wilde missen, op de 6limme gedachte een partij koolrapen, behoorlijk ingepakt, aan den kaasliefhebber toe te zenden, met het gevolg, dat deze, toen hij de bezending ontving en in de meening dat hij kazen kreeg, de tweede bestelling betaalde en op een door den afzender weinig kost bare wijze tot groentenboer werd geïn stalleerd. De eerstvolgende oproeping van jongelieden voor het Instr.-bataljon te Kampen geschiedt tegen 13 Januari. De heer Ileldt heeft gisteren in de Tweede Kamer zitting genomen. Toen hij de vereischte eeden had afgelegd, werd hem op de gebruikelijke wijze door den voorzitter geluk gewenscht en ach tereenvolgens drukten een zeer gioot aantal leden uit alle schakeeringen der linkerzijde hem de hand. Tegen de ge woonte in, onthield zich echter de ge- hecle rechterzijde met uitzondering van den heer Schaepman aan deze beleefd heid, althans in de publieke zitting. De heer Heldt werd in de derde af- deeling al aanstonds tot lid der com missie voor de verzoekschriften gekozen. Te Zwolle is eene vereeniging opgericht tot ^Bevordering van Welvaart en Dust" binnen de gemeente Zwolle. De leden dragen fl,de donateurs f5 bij. Het doel is werkeloozen werk te verschaffen, bedelarij te weren, behoefli- gen te ondersteunen, door zedelijken in vloed van de leden de welvaart en de rust te bevorderen. In eene op 23 dezer te Assen gehouden openbare vergadering van de commissie voor werkverschaffing is be sproken, op welke wijze, desgevorderd, dezen winter aan werkeloozen arbeid zou kunnen worden verschaft; men kwam tot de conclusie, dat daarvoor in de eerste plaats in aanmerking behoorde te komenwerk in het stadsbosch, zoodat besloten werd, in eene later te houden vergadering van de commissie, eene aan vrage aan B. W. te doen, om evenals in liet vorige jaar verschillende werk zaamheden in het stadsbosch te mogen laten verrichten. In de laatste dagen is op het oor logsterrein op het Balkan-Schiereiland het blaadje totaal omgekeerd. Allerwege worden de Serviërs teruggeslagen soms zelfs met groote verliezen. Alle Engel- sche bladen evenals de Russische geven bijna eenparig hunne vreugde te kennen over den voorspoed der Bulgaarsche wa penen. Vorst Alexander, die steeds in liet heetst van het gevecht en op de ge vaarlijkste plaatsen to vinden was, wordt om zijn moed en beleid ten zeerste ge prezen. Van alle kanten, vooral uit Oost- Rumelië komen eiken dag versterkingen aan, om de hoofdstad Sofia tegen de uit het Zuidwesten oprukkenden vijand te beschermen. Of dit evenwel nog noodig zal zijn, meenen wij te mogen betwijfe len. Er wordt nl. van betrouwbare zijde gemeld, dat Vorst Milan van de Porte reeds aanschrijving heeft gekregen om Bulgarije te ontruimen. De Porte heeft nu ook officieel aan Vorst Alexander doen weten, dat een Turksch commissaris, vergezeld van ge machtigden der mogendheden naar Ru- melië gaat ten einde zich van de toe standen aldaar op de hoogte te stellen. Waarschijnlijk zal dus de vorige toe stand niet geheel en al hersteld worden. De Fransche regeering heeft het voor stel betreffende Tonkin en Madagascar, waarover de heer Brisson eene verklaring welig aan den voet van een graf dan een nieuwe liefde in het menschelijk ge moed de traan, die in het bedroefde oog schemert, is nog nauwelijks gedroogd of de lippen plooien zich reeds tot een glimlach o jazoo wreed kan het leven onze vurigste wenschen dooden..." Hij zweeg en staarde in doffe wan hoop op het gelaat van Maggie, dat zich langzaam voorover had gebogen, als waren zijne beschuldigingen haar een te zware last. Thans zag hij duidelijk twee groote tranen, die haar langs de bleeke wangen rolden. Zenuwachtig bevend haalde Mauiits twee pakken brieven uit zijn jas en haar die overhandigende, staarde hij ze droevig na. „Ziedaar, Maggie, al onze brieven, die met een wraakzuchtige bedoeling steeds zijn achtergelaten, om ons van elkander te scheiden ziedaar mijn eenige recht vaardiging," sprak hij toonloos. Een kreet van ontzetting onsnapte plotseling aan Maggie's lippen en als waanzinnig wierp zij zich aan Mauiits' borst. ,,0 Maui its, Maurits IDat ik aan uwe trouw heb kunnen twijfelen o, ik had het moeten weten, dat uw geloof in in ij even zoo onwrikbaar vaststond als het mijne toen bange twjjfel zijn zetel der kamer wil uitlokken, ingediend. Voor Tonkin wordt verzocht, om eene som van 75.000.000 frs., welke reeds vroeger werd toegestaan, over te schrij ven op 1886, terwijl toir Madagascar voor de eerste drie maanden van het volgende jaar een nieuw crediet wordt aangevraagd. Op voorstel van Paul Bert is dit regeerings-ontwerp naar eene commissie van 33 leden verzonden. De verkiezingen in Engeland beginnen te naderen. De heer Gladstone heeft te Dalkqit de laatste zijner drie groote redevoeringen gehouden. De nationale Liga in Ierland heeft een manifest gericht tot de lersche kiezers, waarin zij worden aangespoord om vooral te zorgen dat de liberalen en de radicalen het roer niet weer in handen krijgen. Door de Duitsche Rijksdag werd na korte bespreking het wetsontwerp ter ondersteuning van ambtenaren en sol daten, die bij hun werk door ongelukken worden, getroffen, naar een commissie verwezen. Dinsdag zal de eerste lezing der begrooling een aanvang nemen. Er schijnt reden te zijn tot ernstige bezorgdheid over den toestand van koning Alfonso van Spanje. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat de ziekte, waar aan de koning leed, een ernstigen keer hepft genomen, maar met zekerheid is hierover nog niets bekend. Alleen is het zeker dat Alfonso, gelijk reeds gemeld is, tot herstel van gezondheid naar Andalu- sië zou gaan, ten einde daar eenigen tijd op de goederen van den hertog van Mont- pensier door te brengen. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gem. des voormiddags half tien en des namiddags om vijf ure, geleid worden door den heer Werner van Amsterdam. De heer Em. Kiderlen de bekende wielrijder, passeerde in den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer te twee uur onze stad. Het goldt de reis van Delfshaven naar Leeuwarden, eene afstand van 45 uren binnen de 24 uren af te leggen. Aan de gasfabriek werd door hem naar den weg naar Millingen geïn formeerd. Zondagavond te 6 uur 35 min. kwam hij reeds zonder merkbare ver moeienis te Leeuwarden aan. De weg werd door hem in 22 uren 25 min. afge legd en ware hij niet door het mistige weder bij Utrecht verdwaald geraakt en af en toe door de slechte gesteldheid van den weg opgehouden, dan zoude hij, naar zijn zeggen, minstens 2 uur vroeger zijn aangekomen. Naar wij vernemen zal de Zang- vereeniging van de afdeeling Toonkunst alhier, haar eerste uitvoering, onder di rectie van den heer Petri, geven op Don derdag '10 December a. s. Tot ambtenaar ter gemeente-secre tarie, afdeeling burgerlijke stand is door Burgem. en Weth. benoemd de heer G. Dekker, thans klerk ter griffie van het Kantongerecht alhier. Vrijdagavond 4 Dec. a. s. zal door het tooneelgezelschap, onder directie van den heer Nieuwenhuis, bij genoegzame deel neming eene uitvoering worden gegeven in de localen van het koffiehuis »de Arend" alhier. Bij de j 1. Zaterdag ter provinciale griffie van Utrecht gehouden aanbeste ding, voor het onderhoud van den weg van Doorn naar Leusden en voor den Haar- en Bisschopsweg, over de jaren 1886, '87 en '88 was het minst inge schreven voor de eerstgenoemde, door S. Knoppers alhier tegen 2179 per jaar en voor de beide laatstgenoemden door H. J. Boks tegen f 875.per jaar. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan- opsloeg in mijn gemoed." Maggie snikte luid, terwijl zij het ge laat met beide handen bedekte. Maurits was intusschen van zijn droefheid meester geworden en, haar in zijn armen sluiten de, sprak hij: „Ik kan u den naam van hem niet sparen, die schuld draagt aan onze schei ding, lieveling, ofschoon ik dien ter wille uwer vriendschap voor zijn zuster zoo gaarne niet meer genoemd had. Misschien is God zoo rechtvaardig hem voor dezen schurkenstreek te straften." „Neen, neen, Maurits Help mij den ken, mijn hoofd is zoo zwaarwie is het, die deze daad volbracht; wie is het, die twijfel en scheiding kan be werken Bestaat er dan waarlijk een liefderijk God, die zoo iets kan toela ten?. „Hij, die onlangs plotseling vermist werd, terwijl niets aantoonde wat er van hem geworden is. Spoorloos is hij ver dwenen." „André van Langenveld gilde Mag gie, „o God, kan 't waar zijn? Dat is dan de vijandschap, die hij mij zwoer, dat is dan de wraak, waarnaar hij dorstte, toen ik zijn liefde met hoogmoed en verachting van mij wees „Wat bedoelt gij, Maggie Heeft toor te Amersfoort over de le helft der maand September 1885. 1 J. de Bruijn, Utrecht. 2 H. Backkers, Vlagtwedde. 3 B. Huiskens, Zutfen. Briefkaart. 1 Mej. J. Veiheij, Utrecht. 2e Helft der maand Sept. 1885. 1. G. van Sleeuwen, Assen. 2. Pietje van Dam, Utrecht. Briefkaart. 1. Pannebakker, Boskoop. Bij de gehouden herbesteding van brandsfoffen voor het militaire Hospitaal alhier gedurende het tijdvak van 1 Jan. tot en met 31 Dec. 1886 is de levering gegund aan G. Coenen alhier. 1000 K. steen kolen a 7,75, 100 stuks turven a 44 ct. 320de STAATS-LOTERIJ1. EERSTE KLASSE. Trekking van 23 en 24 Nov. (1000 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f ÏOOO. No. 15989. Prijzen van f20. 7739, 7746, 7753, 7776, 7808, 7832, 7844, 7846, 7923, 7979, 8266, 8288, 8702, 8711, 8726, 8739, 8753, 8769, 8772, 8791, 8801, 8803, 8822, 8837, 8847, 8882, 8896, 8900, 8965, 8992, 9913, 9942, 9950, 9976, 9990, 10007, •10050, 10071, 10072, 10073, 12806, 12920, 12935, 12947, 12961, 12972, 12987, 15903, 15908, 15959, 15964, 15971, 15986, 17867, 17891, 17947, 17951, 17952, 17977, 17990, 20325, 20355, 20356 en 20386. Te zamen 65 prijzen. Ptreclit. Door de Politie alhier is de hand gelegd op de 23 jarige dienstbode R, ter zake diefstal van eenig geld in eene tapperij in jde Boterstraat te dezer stede en zekeren II. W. M, een oude bekende der Justitie, als verdacht door middel van insluiping diverze parapluies en andere voorwerpen te, hebben ont vreemd. Beiden werden ter beschikking der Justitie naar de cel overgebracht. In dej.l. Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad alhier, werd met bijna algemeene stemmen aangenomen de voordracht van B. en W. omtrent de herdenking van Gemeentewege van net 250 jarig bestaan der Utrechtsche Hooge- school in 1886, terwijl tevens besloten werd tot de slichting van een Universi- teits gebouw op het Munsterkerhof, waar van de kosten op f 150,000 zijn geraamd; hiervan zal de Gemeente V» voor hare rekening nemen, terwijl de ontbrekende f50.000 door vrijwillige bijdragen van belangstellenden enz. zullen moeten ge vonden worden. Aan den Catharyne Singel alhier geraakte jl. Zondagavond een Veld-Ar- tillerist, die naar het schijnt te veel ver gunning had gebruikt, te water en zoude ongetwijfeld verdronken zijn, indien niet een paar burgers en een agent van po litie op het hulpgeschrei waren toege schoten en hem weldra op het droge en naai een nabijgelegen Politiebureau had den overgebracht, waar men erin mocht slagen bij den di enkeling de bijna geheel uitgedoofde levensgeesten weder opte- wekken. Uit Utrecht meldt men aan het D. v. N. De Utrechtsche Ijzergieterij alhier, firma A. F. Smulders, die totnogtoe om streeks 300 man aan het werk kon hou den, zal dit personeel weldra misschien nog moeten uitbreiden door vermeerderde werkzaamheden het gevolg van het hij het ooit gewaagd u te belee- digen Kort, maar gejaagd verhaalde de joDge vrouw wat er eens tusschen haar en den laaghartigen André van Langenfeld was voorgevallen tijdens hare geheime verloving met Maurits. „O, die schurk wist ik thans waar hij was Voorwaar levend ontkwam hij mij nietOch, dwaas die ik ben, wat raaskaal ik toch 1 Welk recht heb ik nu nog mij voor u Hij sprak niet verdereen snelle be weging van Maggie's hand legde hem het stilzwijgen op. „Stil, Maurits, stilspreek niet verder," (luisterde Maggie, terwijl zij een kaars ontstak en de noodlottige brieven ter hand nam. „Geven wij alles ten prooi der vlam men, wat ons nog aan het verleden bond of denken deed neen, neen ont neem ze mij niet, want ik ben het mijn echtgenoot, gij aan mijn vrouwe lijke eer verschuldigd, dat wij ze ver branden." Met vaste hand hield zij de brieven boven de vlam van 't vuur, tot ze ein delijk als een hoopje asch op de tafel achterbleven. Een oogenblik keek Maurits haar met droeven blik aan, terwijl hij haar hand vatte. aannemen van de levering van belang rijke ijzeren werken aan de nieuwe gas fabriek te Amsterdam. Schcrpesizccl. Het gemeentebestuur alhier zal op St. Nicoluasavond spaar bankboekjes uitreiken aan die kinderen welke door ijver en trouw schoolbezoek uitmuntten. Omtrent de ontvluchting van twee soldaten uit de provoost te Maastricht, verneemt men het volgende: Dinsdagavond zijn de soldaten B. en J. van de 3de compagnie, 4de bataljon, 2de regiment infanterie te Maastricht, die op den 19den dezer naar de klasse van dis cipline te Vlissingen moesten worden overgebracht, uit hun arrestkamer ont vlucht. Een der arrestanten had het raam van zijn cel heelemaal uit den muur ge werkt en bevond zich toen in eene gang, waarna hij den anderen soldaat uit zijne arrestkamer heeft verlost, door het slot te verbreken met den haak van zijn ijzeren bed; beiden zijn denkelijk verder over het dak der waschkamer, die zich op de binnenplaats bevindt, op de pu blieke straat ontvlucht. Dat dit ontvluch ten van genoemde arrestanten niet door het wachtpersoneel opgemerkt kon wor den, was daaraan toe te schrijven, dat de communicatiedeur, die vlak aan de deur der policiekamer grenst, en die het uitzicht heeft op het binnenplein en arrestantenlokaal, op last van den lui tenant-kolonel Peperkamp steeds moet gesloten blijven. Een hunner mocht niet lang de vrij heid genieten, hij werd reeds Woensdag te Roermond door de maréchausées aan gehouden, en naar den auditeur te 's Bosch als deserteur overgebracht. De beroemde zangeres Christine nrls- son is een buitengewoon stevige dame. Eenige jaren geleden bevond zij zich op een kunstreis in Amerika en zat op zekeren avond in een groot gezelschap, toen eensklaps een deur openging en een man binnenkwam, die op de zangeres toesnelde, haar in de armen sloot en hartelijk kuste. Alle aanwezigen waren als versteend van schrik, maar Christine bleef kalm; met haar krachtige armen tilde zij den man als een veertje van den grond, droeg hem door het vertrek en de trappen af en zette hem op de onderste trede zeer onzacht neder. Later bleek het, dat men met een krankzin nige te doen had gehad. Bij een andere gelegenheid, toen zij zich te Weenen bevond, bemerkte zij dat een heer haar voortdurend naliep, en nu en dan nog al indringerig werd. Een poosje dulde zij dit, maar toen de man onbeschaamd begon te worden, bleef zij eensklaps staan, keek hem strak aan en zeide, terwijl zij op hare ge spierde armen wees: «Wat wilt ge eigen lijk? Dacht ge soms, dat eene vrouw, die zulke armen heeft, zich niet verde digen kan?" De man verdween als een schaduw en werd niet weder teruggezien. Op de volksscholen te Brussel zal binnenkort het koken als leervak voor meisjes opgenomen worden. Het onder wijs zal theoretisch en jpractisch zijn theoretisch in zooverre het de kunst van inkoopen, de kennis van vleeschsoorten enz. en het boekhouden in de huishou ding betreft. Op de hoogere burgerschool voor meis jes zal dit vak ook onderwezen worden. De keuken in de stedelijke opleidings school is er geheel voor ingericht. Een enkele gemeente, nl. St.-Josse ten Noode, heeft reeds 't voorbeeld van Brussel ge volgd. Zondagmorgen werd de burgemeester van Oude-Pekela, onder de godsdienst oefening, waarbij hij tegenwoordig was, „Geve God, dut hij u met denzelfden vurigen wensch gelukkig maakt als mij eens voor u bezielde, toen ik u als mijn kostbaarsten schat in mijn armen sloot... Gij hebt nog niet gevraagd, hoe ik in Europa kom, hoe de tijding van uw huwelijk tot mij doordrong? De eenige brief, de twee eerste na mijn vertrek uitgezonderd, die mij na lange jaren van u gewerd was uw afscheidsbrief uit Bonn. Deze is den schurk niet in handen gekomen toen ik hem ontving, radeloos als ik was van smart, wist ik niet meer wat ik deed of doen moest. Oom Aimers beschikte alles voor en over mij, en eenige dagen later reisde ik naar Soera- baja, slechts een dag reizens van onze fabriek, om met de mail te vertrekken, in de hoop u nog ongetrouwd aan te treffen. Ik kwam te laat, gij waart op uw huwelijksreis en werdt dienzelfden avond terugverwacht. Toen bezocht ik Eugénie van Langenfeld als de eenige persoon, die eenig licht in deze duistere zaak kon geven. Zij verhaalde mij alles Toen ik 's avonds thuis kwam, vond ik op mijn kamer die twee ongelukkige bewijzen. „Uw echtgenoot zal ik schrijven wat hier is voorgevallen. Hij mag niet on kundig blijven van mijn bezoek bij zijn uit de kerk gehaald, om kennis te nemen van een misdaad, die had plaats gehad. Men had zekeren \Y. Drewes, een ge brekkig man van middelbaren leeftijd, die op eenigen afstand van het dorp geheel alleen woonde, vermoord gevonden. Men veronderstelt dat diefstal de drijf veer tot de gruweldaad is geweest, aan gezien de vermoorde eenig vermogen bezat. Door de politie is dadelijk een onderzoek aangevangen, tot nu toe ech ter zonder gevolg. Ferdinand de Lesseps vierde den 19 Nov. zijn tachtigsten verjaardag. De Parijsche correspondent van Daily Neivs maakt de opmerking, dat, te oordeelen naar het aantal bloemruikers en kunst voorwerpen, welke door de oorspronke lijke houders van Suez-aandeelen of door hunne erfgenamen, die hun vermogen aan den beroemden tachtigjarige te danken hebben, men zeggen mag dat de dank baarheid nog niet uit de wereld is. De diplomatieke vertegenwoordigers van Tur kije, Spanje, Brazilië en Portugal kwamen namens hunne souvereinen hem geluk- tvenschen de khedive en de ex-khedive feliciteerden hem per telegraaf. Hij was zeer opgeruimd en had voor ieder der tallooze bezoekers een vriendelijk en gees tig woord. Van keizetin Eugenie ontving hij een telegram, dat op een eereplaats prijkte onder het groote aantal waarmede een tafel bedekt was. Door den invloed van deze vorstin toch werden alle hin derpalen overwonnen, die de uitvoering van de door Said-pacha verleende con cessie belemmerden. Lord Palmerston liet niets onbeproefd om het plan te doen mislukkendoch de keizerin der Franschen wilde het kanaal, en zoo kwam een der grootste feiten van de negentiende eeuw tot stand. De heer de Lesseps heeft de innige overtuiging dat hij door het Panamakanaal van den Atlantischen Oceaan naar de Stille Zee varen zal. Eerstdaags vertrekt hij. Hij en zijn gezin begaven zich in den voormiddag naar hunne parochiekerk, en daar ontving hij een telegram van den Paus en een van den bisschop van Colum bia. De feestvierende „groote Fransch- man" is geboren te Versailles, boulevard du Roi, in het huis waar zijn grootvader woonde, die de laatst overgeblevene der expeditie van La Perouse was geweest; zijne moeder was een Andalusische, van Belgischen oorsprong. Op denzelfden dag toen zij trouwde, trad hare zuster in den echt met Kirkpatrik, die te Malaga een aanzienlijken handel dreef met Engelsche Schotsche en Atrikaansche kooplieden. Mevrouw Kirkpatrik was de moeder van de ook reeds overleden mevrouw de Montijo-Mathieu. De heer de Lesseps maakte met Kiikpatrick kennis omdat hij een scherpziend en ijverig man was. Kirkpatrick liet zich vaak tot werktuig voor politieke woelingen gebruiken en verleende ook aan geheime genootschap pen zijne diensten. Napoléon bezigde hem als geheim agent tegen de Bour bons, die toen nog op den troon zaten. Kirkpatrick gaf aan den vader van de Lesseps den raad een der zusters Gre- vigny te huwen, met het dubbele doel een rijken bruidschat te krijgen, en door haren vader in staat gesteld te worden in aanraking te komen met de familien in Zuid-Sparije, waarvan met het meeste nut, als vijanden van Bonaparte, partij getrokken zou kunnen worden. IJs. Evenals in den vorigen winter, levert het inzamelen van zoetwaterijs ook thans vele personen te Helder een flink daggeld op. Al het ingezamelde ijs wordt naar de ijspakhuizen gereden, om later dienst te doen bij de verzending van zee- visch. Donderdag reed op het verdronken land te Tessel de jeugd reeds op schaatsen. Bn de benoeming van den nieuwen minister van koophandel in Frankrijk, den heer Dautresme die zich toen te Elboeuf bevond, is een grappige vergissing gebeurd. De telegraphische dienstberichten vrouw. Niet langs sluipersomwegen heb ik mijn doM willen bereiken, maar open. Slechts wilde ik hem niet voor u zien. Vergeef mij, Maggiemaar dat was mij onmogelijk. Laat mij eerst tijd om dit hart aan die leegte te doen gewennen. Men vindt nimmer tweemaal op aarde zijn ideaal." Een oogenblik zwegen beidenhet afscheidsuur weerklonk in hun beider oor. en langzaam gevoelde Maggie zich van alle kracht beroofd. Het werd duister om haar heen, zwaar sloten zich de oogleden op elkander, en bewusteloos gleed zij langs Maurits heen. Zacht geleidde hij haar op de gemak kelijke causeuse, schoof den briljanten ring van zijn vinger, die hem eens als tolk harer liefde overal was gevolgd, en legde dien op tafel naast het hoopje asch. Door de speling der zonnestralen schit terde de briljant en wierp zijn vonken op de vernietigde brieven. „Ziedaar de dood van mijn hart," dacht Maurits, ter wijl hij voor het laatst met een vurigen kus de gesloten oogen bedekte. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2