Officieële Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. enkele Vereenigingen werd aangenomen, en de opwekking bevat tot het plegen van een strafbare daad. De bekende componist Verhuist heeft Donderdag zijn zilveren jubilé ge vierd als directeur der Diligentia-concer ten. Hij werd bij zijn optreden met fan fares en een donderend applaus ontvan gen. Van een aantal toonkunstenaars ontving hij een grooten bloemenkrans, van het orkest een zilveren lauwerkrans. De leden boden hem een bloemvaas van zilver en glas aan met toepasselijke inscriptie. Diep bewogen antwoordde hij op eene toespraak van den burgemeester, eere voorzitter van Diligentiaen op de aan bieding van het geschenk van het orkest. Donderdagavond is trein no. 24 van Arnhem, die te 9 u. 48 m. uit Utrecht vertrekt, nabij Breukelen gede railleerd, waardoor vrijwat oponthoud is veroorzaakt. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. In een gister gehouden vergadering van het Hoofdcomité van het Roode Kruis is besloten, hulp te verleenen aan de zieken en gekwetsten in den Servisch- Bulgaarschen oorlog. Het Hoofdcommité stelt zich daartoe in verbinding met de commités van het Roode Kruis te Belgrado en Sofia. D. v. Z.-H. Onder de dames die bij het exa men voor apothekersbediende te Breda zijn geslaagd, is ook eene geestelijke zuster uit het klooster der liefdezusters te Maastricht, geëmployeerde in de apo theek van het gesticht Calvariënberg. Zij is, zegt de Courrier de la Mcusc, de eerste religieuse, die hier te lande aan dit examen deelnam. Wel is tusschen de Bulgaren en Serviërs eene wapenstilstand gesloten, maar toch zijn beide mogendheden het nog niet eens over de voorwaarden waar op deze definitief moet worden vastge steld. Den 2en Dec. kwam een Servisch officier in het Bulgaarsche hoofdkwartier met het voorstel de wapenstilstand te sluiten tot 1 Januari '86 terwijl de voorposten en de legers in de stellin gen zouden blijven welke zij, op 't oogen- blik dat de vijandelijkheden werden ge staakt hadden ingenomen. Vorst Alexan der wees dit voorstel onmiddelijk van de hand. Hij stelde van zijn kant den vol gende eisch: volledige ontruiming van het Bulgaarsch grondgebied door de Ser viërs, terwijl de Bulgaren als schadeloos stelling voor de behaalde overwinningen in hunne stellingen zouden blijven. Tot dusver heeft geen van beiden toegegeven. De Sultan zond ondertusschen reeds twee gemachtigden naar Oost-Rumelië, die door de bevolking niet alleen welwillend wer den ontvangen, maar letterlijk werden overstroomd met verzoekschriften ten gunste der inlijving van het land bij Bul garije. De Arabieren in Egypte doen ook we der eens van zich spreken. Zij zijn tegen de Engelschen opgerukt en reeds sinds eenige dagen wordt eene aanval op Kos- hay verwacht eene plaats door Schotten bezet. Het aantal Arabieren is zeergroot. Met behulp van verrekijkers kon men van uit de belegerde plaats 40 standaar den tellen. De Engelsche soldaten zijn evenwel vol moed en vreezen den aan val niet. De Carolina-quaestie is nu voor goed uit de wereld. De Spanjaarden worden als souvereinen over de Carolina-archipel erkend. Duitschland heeft vrijen handel en scheepvaart, benevens het recht om een kolenstation en landbouw-koloniën op de eilanden aan te leggen. In Frankrijk wordt de beweging tegen de ontruiming van Tonkin steeds grooter. De republikeinsche afgevaardigden wor den van alle kanten aangespoord om het voornemen der radicalen te verijdelen en de ontruiming niet toe te laten. Kolonel Herlinger, die reeds eenmaal voor de krijgsraad in Tonkin terecht stond, omdat aan hem de nederlaag der Franschen aldaar geweten werd, maar daar schitterend werd vrijgesproken, is nu wederom door zijn legercommandant Brière de l'Isle aangeklaagd. De kolonel is op weg naar Frankrijk en zal bij zijne aankomst te Marseille kunnen lezen, hoe hem door zijn onmiddellijken chef zijne eer wordt ontnomen. Generaal Caceres heeft gezegevierd over het bewind van Iglesias, laatstge noemde heeft zich moeten overgeven. Ensebio Sanchez is benoemd tot voor- loopig president. Eene commissie werd met het opperbevel over het leger belast en moet tevens zorg dragen voor de verkiezing der leden van het nieuwe congres. Peru is alzoo weder voor eenigen tijd in het genot van vrede. Mandalay werd door de Engelschen genomen. Theebau werd' gevangen ge nomen en zal waarschijnlijk naar Ceylon worden verbannen. De bevolking van Mandalay scheen met de bezetting der Engelschen zeer inge- omentegenstand werd althans niet teboden. Een later bericht meldt, dat de p^elsche soldaten, toen ze na hunne overwinning met hunne gewone zorge loosheid uitrusten, plotseling door Bir- maansche roovers werden overvallen en over de kling gejaagd, waai na de stad door de roovers werd geplunderd. De verkiezingen iu Engeland leverden tot dusverre het volgende resultaat. Ge kozen werden: 263 liberalen, 213 con servatieven en 54 Ieren, 192 verkiezin gen moeten nog bekend worden. Een voldoende meerderheid der libera len over de vereenigde conservatieven en aanhangers van Parnell mag dus niet worden verwacht. PIETER HARTING. IN MEMORIAIVI. Donderdagavond half zes is de Oud-Hoogleeraar dr. P. Halting, zacht en kalm ontslapen. Het va derland verliest in dezen bij oud en jong, niet alleen bekenden, maar ook beminden man, een zijner beste en edelste burgers. Wat de wetenschap in hem ver liest, en wat zijne verdiensten als geleerde betreft, zal zeer zeker elders beter worden geschetst, dan wij dit zouden vermogen. Een woord ter nagedachtenis aan dezen beroemden land-, en sinds korten tijd ook stadgenoot, mag evenwel in onze kolommen niet ontbreken. Den 27e Februari 1812 te Rot terdam geboren, ontving Harting zijn eerste opleiding aan het Instituut van Kinsbergen. Daar na studeerde hij te Utrecht, tot dat de opstand met België uit brak. Ais vrijwilliger nam hij deel aan den Tiendaagschen Veldtocht hetgeen hem evenwel niet belette, reeds in 1835, dus op 23-jarigen leeftijd te promoveeren als Doctor in de Genees- en Verloskunde, waarna hij zich te Oudewater als geneesheer vestigde. In 1841 werd hij tot hoogleeraar aan het sedert opgeheven Atheneum te Franeker beroepen, en twee jaren daarna naar Utrecht overgeplaatst. Hier doceerde hij aanvankelijk ontleed- en plantkunde doch later alleen dierkunde. De ontleedkunde en vooral de toepassing van den mi croscoop waren zijne lievelings vakken; zijne eerste geschriften (wie kent niet: De macht van het kleine) handelden dan ook groo- tendeels over het gebruik en de toepassing van genoemd werktuig. Het is hier de plaats niet om de lange reeks van Harting's geschrif ten (waarvan zeer velen in 't Bui tenland werden vertaald) op te sommen. Wij wijzen alleen op zijne talrijke en populaire geschriften als bewijs van Harting's innige overtuiging, dat de wetenschap om al het nut te stichten, dat van haar kan uitgaan, niet moet be sloten blijven binnen het studeer vertrek of in de collegezaal, maar dat hare vruchten zooveel moge lijk onder het bereik van allen moeten worden gebracht. Tevens begreep hij, ook buiten zijn eigen lijken werkkring noch plichten te moeten vervullen jegens de maat schappij. Hiervan getuige zijn krachtig optreden voor de Trans- vaalsche stamgenooten en voor de in Rusland mishandelde Israëlie ten, zijn pogingen, in gemeen schap met zijn broeder, tot wering van het schoolverzuim, die aan leiding gaven tot het stichten van liet Schoolverbond. Hij was een man van innige overtuiging, die met geestdrift den vooruitgang der wetenschap volgde en haar populair trachtte te maken en daarom vooral had de naam van Pieter Harting zulk een uitne- menden klank bij het Nederland- sche volk. Zacht en kalm, zonder licha melijke smart, was het einde van het leven van hem die kon en mocht getuigen: nik heb inder daad een gelukkig leven geleid." Pieter Harting was een sieraad van zyn tijd en steeds zal zijne nagedachtenis in eere blijven. De begrafenis zal plaats hebben Maandag ten half twee. Naar uit goede bron wordt medegedeeld, heeft de overledene den uitdruk- kelijken wensch te kennen gege ven, dat bij zijn graf geene toe spraken zullen worden gehouden. Door Z. M. den Koning is benoemd tot commies der posterijen 4de kl. de heer J. van Nijmegen Schonegevel, surnuin der posterijen aan het postkantoor alhier. Bij Kon. Besl. van 30 Nov. 1885 is onze stadgenoot, de heer H. L. Erzey le luit. bij 't escadron Ordonnancen be noemd tot ritmeester bij het 2e regiment Hussaren, terwijl bij hetzelfde Besl. de heer A. Geel, 2e luit. cbij het le reg. Hussaren, mede alhier in garnizoen be vorderd werd tot le luitenant. Door H.H. Ingenieurs, belast met opnemingen in de Geldersclie vallei, zijn in de onmiddelijke nabijheid dezer ge meente in de beken peilingen en stroom- snelheidmetingen gedaan met het oog op de verbetering van den waterstaatkundi gen toestand der Geldersche valei. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT, op Maandag, den 7. December 1885, des namiddags ten 1 Va ure. Ponten Tan behandeling 1. le aanvullings-kohier van den hoofde- lijken omslag. 2. Ontwerp-besluit tot heffing van den vollen aanslag in den hoofdelijken om slag voor 1886. 3. Benoeming van een herschatter inge volge art 5 der verordening tot heffing van vergunningsrecht, voor den ver koop van sterken drank in het klein. 4. Benoemingen van a. een curator van het Gymnasium b. een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs c. een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs d. twee leden van het burgerlijk armbe stuur e. drie leden der Commissie van fa bricage f. twee leden der Commissie voor de gemeente-reiniging g. een lid der openbare gezondheids commissie. Omtrent de bezwaren in bet voor- loopig verslag der Eerste Kamer aangevoerd tegen de met de Holl. Spoorwegmaatschappij gesloten overeenkomst betreffende de exploi tatie van de spoorweg AmersfoortNijmegen, lezen wij in 't Handelsbl. het navolgende De bewering werd voorgestaan, dat de Maatschappij tot exploitatie der Staatsspoor wegen moet geacht worden de Maatschappij te zijn aan wie de exploitatie der van Rijks wege gebouwde spoorwegen bij voorkeur be hoort te worden opgedragen, indien zich daartegen althans geen volstrekt afdoende redenen verzetten. Men erkent, dat van dit beginsel reeds is afgeweken en dat bijvoor beeld een gedeelte van de Staatsspoorwegen aan de Holl. Sp.-Mij. in exploitatie is af gestaan, maar daarvoor golden goede gronden. Het belang der Expl.-Mij. is zoo nauw verhouden aan dat van den Staat, het aan deel van den Staat in hare winsten is zoo groot, dat de Staat zeker verstandig handelt door het belang der Expl.-Mij. zooveel moge lijk te bevorderen. Men meende, dat, mocht al door deze overeenkomst oogensehijnlijk aanvankelijk althans eenig meerder voordeel voor het Rijk verkregen worden, geldelijke nadeelen echter met het oog op het gansche net der Staats spoorwegen, die door de Expl.-Mij. werden geëxploiteerd op den duur voor den Staat niet zullen kunnen achterblijven. Zij zullen ongetwijfeld aanzienlijk zijn. Hetgeen hieromtrent door den directeur- generaal is aangevoerd is door de Regeering niet wederlegd, deze schijnt dat verlies ver keerd te berekenen. Zij berekent bovendien de opbrengst van de lijn Amersfoort Resteren slechts als die van eene loeaallijn. Nu zoude, bijaldien Exploitatie-Maatschappij met hare treinen te Amsterdam mocht komen, wel is waar tot het maken van de noodige inrichtingen voor het goederenverkeer voor die Maatschappij aldaar moeten worden over gegaan, waarvan de koston voor het oogen- blik met geen zekerheid zijn te bepalen, maar die in ieder geval een zeer beduidend cijfer zulleu bereiken, in de memorie van toelichting wordt bovendien gewezen op het betelen van schadeloosstelling aan de Holl. Spoorw. Mij. Maar wat zegt daarvan de directeur-generaal in zijn adres aan deze Kamer? „Het is blijkbaar aan allen ontsnapt, dat de Exploitatie-Maatschappij noch voor vergoeding eventueel te betalen aan de Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij voor eenig medegebruik, noch voor de stations emplacementen te Amsterdam van den Staat een enkel otfer, een enkele penning vraagt". Op grond van deze mededeeling schijnen de kosten dus geen bezwaar op te leveren om de bewuste maatschappij te Amsterdam te brengen. Gaarne zoude men van de Regee- geering vernemen of zij hierdoor omtrent het geldelijk bezwaar tot andere gedachten is gc- komeu. Dat het voor de Exploitatiemaatschappij eene lovensquaestie is, te Amsterdam te ko men, en dat dit zoowel voor het Zuiden als voor het Noorden des lands gewenscht zoude zijn en dat door de aanneming van dit wetsontwerp, misschien voor langen tijd zoo al niet voor altoos, daartoe de kans wordt benomen, is in den breede uiteengezet in de adressen, door den directeur-generaal zoowel aan de andere Kamer als aan doze Kamer gericht. In plaats van een regeling tot stand te brengen, waarbij door over en weer running- power of libre parcours te verleenen, de Holl. Spm. do lijn AmsterdamNijmegen zoude kunnen gebruiken en de Exp.M. hare trei nen zoude kunnen laten loopen tusschen Amsterdam en NijmegenVeuloMaastricht, waardoor beide maatschappijen zouden zijn gebaat cn waardoor den Amsterdamschen handel voor zijn transitovervoer twee wegen zouden worden geopend, blijft bij aanneming van dit wetsontwerp de onzekerheid omtrent beide verbindingen bestaan. Ook zag men er groot bezwaar in, dat in het geral bedoeld bij art. 6 der gesloten overeenkomst, de Staat na verloop van 5 jaar gebonden zal zijn, terwijl de Holl. Spm. naar goedvinden kan handelen. Wanneer dit wetsvoorstel wordt verworpen kan door een gepast gebruik van den invloed der Regeering eeue regeling tot stand wor den gebracht als boven is aangegeven; ter wijl zelfs, al mocht deze verwachting ijdel blijken te zijn, het nog de voorkeur ver dient om wat toch ieder oogenblik mo gelijk is de Expl. M. eenvoudig met de exploitatie der geheele lijn Amersfoort Nijmegen te belasten. Daartegenover stond het gevoelen van andere leden. Bij het ontwerpen van de lijn AmersfoortNijmegen is juist van het denk beeld uitgegaan, om de exploitatie aan de Holl. Mij. op te dragen en de Expl. Mij. had zich dan ook vroeger daarbij nederge- legd. Het doel, om aan Amsterdam in eene hand eene nieuwo verbinding met Duitsch land te geven, kan het best worden bereikt, wanneer de Holl. Sp. Mij. haar exploiteert. Deze beschikt immers over de lijn Nijmegen- Kleef en kan daarmede de noodige aanslui ting geven aan de Duitsche lijnen. Tot het geven van running power over de lijn AmsterdamAmersfoort zal de Holl. Sp. Mij. thans, zoo deze overeenkomst verwor pen wordt, wel niet te bewegen zijn en de Regeeriug is buiten machte haar daartoe te dwingen. Art. 5 der wet van 9 April 1875 (Stil. No. 67) ziet op gedeelten van lijnen en aansluitingspunten, maar niet op geheel zelfstandige spoorweglijnen. Wil de Expl M. dan in Amsterdam komen, de aanleg der nieuwe spoorwegverbinding van uit Amers foort zoude noodig wezen, maar tot zulk een kapitaalverspilling zal do Regeering hare hand wel niet leenen. Ook de financieelc uitkomsten van den maatregel, waardoor de Expl.-M. in Amsterdam werd gebracht, ook zelfs tegen den wil der Hollandsche Spoor wegmaatschappij, met toepassing van art. 5 der wet van 1875, gesteld dit ware moge lijk zouden voor den Staat minder voor- deelig zijn dan men zich voorstelt. De in komsten toch zouden voor een goed deel bestaan uit aandeelen in de vrachten van groote. doorgaande goederenvervoeren, welke vrachten gelijk men weet zeer laag zijn ge steld en dikwijls nauwelijks do vervoerkosten dekkeu. De directeur-generaal der Exploitatie-maat schappij neemt den aanleg van alle werken te Amsterdam en de betaling van alle scha deloosstelling voor hare rekening, maar zul len de aandeelhouders dit goedkeuren en zoo ja, de daaruit voortvloeiende verplich tingen zouden •ch uit de opbrengst der Staatsspoorwegen worden gekweten en op het aandeel daarin van den Staat van niet ge ringen invloed kunnen zijn. De aanneming van dit wetsontwerp laat de quaestie of de Exploitatie-maatschappij Amsterdam zal bereiken onveranderd. Zeker blijft dit wenschclijk, en vroeger of later zal daartoe do gelegenheid worden gegeven. Maar door afstemming van deze overeen komst zal van de Hollandsche Spoorweg maatschappij niet licht eene minnelijke schik king daartoe zijn te verkrijgen. De zwakke zijde van dit wetsontwerp is echter hierin gelegen, dat het groote doel, het verkrijgen van eene internationale lijn in céne hand, niet dadelijk wordt bereikt, maar slechts de mogelijkheid om bet te bereiken wordt ver schaft. Die leden wenschten dan ook aan den Minister te vragen niet alleen of bij gebruik wenscht te maken van art. 4 der getroffen overeenkomst, waarbij de Holl. Mij. zich verbind om ten allen tijde op do vordering van den Minister de exploitatie op zich te nemen van het spoorwegvak van Resteren naar Nijmegen maar ook of hij die vor dering onmiddellijk zal instellen en zorg zal dragen dat zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen den tijd van twee jaren na de aan neming van dit wotsontwerp de treinen van de IIoll. Mij. tot Nijmegen doorloopen. Te meer wenschte men hierop een stellig en afdoend antwoord te ontvangen en daar door eiken twijfel weg te zien nemen om trent de gedragslijn, die de Regeering denkt te volgen, omdat in het adres van den heer W. Vrolik, voorkomt„Hier zij alleen nog geconstateerd dat de Minister van Waterstaat in de refereutie vau 19 Sept. 18S4 mede deelde, dat de H. IJ. S. M. hem verklaard had zij zich niet kon noch mocht verbiuden ver der te exploiteeren dan tot Resteren. En toch teekende hij deze sehiju-overeenkomst, ofschoon de onbevoegdheid dor andere con tractanten hem bekend was." Men achtto deze beschuldiging van zoodanigen aard, dat het den Minister aangenaam moet zijn de gelegenheid te hebben om daaromtrent de Kamer in te lichten. Van zijn antwoord op de hier boven ge melde vragen maakten vele leden ten slotte hunne stem over dit wetsontwerp afhankelijk. Utrecht. Door de Politie alhier werd j.l. Zondagavond de hand gelegd op H. v. d. E.J. E. en eene vrouw van ver dachte zeden E. de B. genaamd, allen in de Boterstraat te dezer stede woon achtig en verdacht den vorigen dag ten nadeele van een buitenman een Bank biljet van f300. te hebben ontvreemd. Van het geld werd ongeveer f 60 door de beiden eerstgenoemden te Amsterdam verteerd, terwijl ruim f150 in een lin nen zakje aan den voet van een boom werd verborgen en het overige bij aan houding nog in hun bezet werd bevon den. Alle drie werden heden ter beschik king der Justitie naar de cel overge bracht. üooglund. Door het bedanken van de HH Walet en Ruyster, respectivelijk als ouderling en diaken der Herv. kerk alhier, was er eene nieuwe stemming noodig, die jl. Dinsdag plaats had. Ge kozen werden tot ouderling de heer H. van de Hoef en tot diaken de heer K. van Dijk. De heer J. Pommer alhier is aan nemer geworden van de op te richten baak met toebehooren vóór den Eemmond. Loosdrecht, 3 Dec. In den vroegen morgen van 11. Zondag verbreidde zich in deze gemeente de treurmare, dat de heer Pieter van de Poll op bijna 86- jarigen leeftijd na eene zeer korte onge steldheid was overleden. De overledene behoorde tot een der aanzienlijkste familiën des lands, en was bekend om zijn eerlijk, oprecht karakter en zijn voortdurend ijveren voor het welzijn van Loosdrecht. Hij was oud-lid van de Provinciale Staten, oud-lid van den raad en wethou der dezer gemeente, en bekleedde sedert onheugelijke jaren een kerkelijk ambt; in al die betrekkingen deed hij zich steeds kennen als een man van overtui ging, die, waar het de belangen van Loosdrecht gold, uitstekend op de hoogte was, en die de daad aan het woord paarde, waar er sprake was van het wel zijn van Loosdrecht in het algemeen of van enkele personen in het bizonder te bevorderen. Veenendaal. In verschillende gedeel ten van hier en Geld. Veenendaal, wor den de laatste nachten de kippenhokken geplunderdvele lijden geen geringe schade. Men is van meening, dat hierbij wederom honden of ander schadelijk ge dierte in het spel zijn, daar men hier en daar deerlijk verminkte kippen vond. Reuswoude. Een der vruchten van de drankwet is zeker, dat het misbruik van sterken drank bij boeren-erfhuizen, waarop het in een groot gedeelte van ons land dikwijls zeer ruw toeging, sterk is verminderd. Geheel weggenomen is de kwaal evenwel niet, want zonder ver gunning wordt daarbij toch veeltijds nog getapt; zoo ook in deze streken. De rijkspolitie van Veenendaal, en de gemeente-politie van hier, merkten op een Vrijdag bij de weduwe R. Gijsbertsen onder dit dorp in de Melm gehouden erfhuis, o. a. door den abnormalen toe stand van eenige personen, dat er sterken drank werd verkocht, maar zochten langen tijd te vergeefs naar den over treder. Ten laatste vond men de geheime tapperij en wel in een dichte wal; de verkoopster, zekere J. van Ginkel, huis vrouw van D. Lieftink onder Amerongen, werd op heeter daad betrapt, waarvan proces-verbaal werd opgemaakt, terwijl bijna 2 liter sterken drank daarbij m beslag werd genomen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. d8 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad No. 134), Brengen ter algemeene kennis, dat eiken Maandag, 's namiddags te één ure, voor eenieder de gelegenheid tot kos- tclooze inëntiug wordt gegeven in de daartoe bestemde localiteit, gelegen aan de Breedestraat, Wijk F, No. 133. Amersfoort, den 4. December 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. DE BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Maandag, den 7. December aanstaande, des namiddags te twee uren. Amersfoort, den 5. December 1885. De Burgemeester voornoemd, T. A J. VAN ASCH VAN WIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 26 Nov. Willebrordu9, z. van Johannes Spijker en Evertje Kreijermaat. 27 Nov. Cornelia Johanna, d. van Johannes Arend Stoopendaal en Oatharina Jacoba van de Water. Johanna Jacoba, d. van Jaco bus van der Linden en Rika Reijerse. 28 Nov. Areke, d. van Cornelis Hendrikus van Buuren en Antonia Deenik. Karel, z. van Dirk Stam en Woutera Jagtenberg. 29 Nov. Willem Hendrik en Alijda Hennina, z. en d, van Jacobus Priem en Willemijntje Quint. Johann Hermann, z. van Johan nes Wilhelmus Ising en Maria Johanna Blommers. Aalbertus, z. van Dirk Schim mel en Cornelia Schuuring. 1 Dec. Alberta Alijda, d. van Teunis van Egmond en Fraugien de Jonge. 2 Dec. Gerritje,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2