nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Maggie Wilson. N. 98. Woensdag 9 December 1885. Veertiende Jaargang VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Feuilleton. AMERSFOOBTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezcnden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer 6 Cent. Ad rertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Z. M. de koning-groot-hertog van Luxemburg heeft benoemd tot comman deur der orde van de Eikenkroon, baron Von Maltzahn, majoor bij het 2e regi ment Pruisische dragonders der garde; en tot officier dezer orde, baron Von Fritsch, eerste luitenant a la suite bij het tweede regiment Hessische hu zaren en adjudant van den erf-groother- tog van Saksen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 11 dezer niet plaats hebben. Het bestuur van de internationale tentoonstelling voor zeevaart, middelen van vervoer, handel en nijverheid, welke in het volgende jaar te Liverpool zal worden gehouden, heeft den tijd waarop deelnemers uit het buitenland hun arti kelen kunnen inzenden, verlengd tot 1 Januari 1886. De Dresdensche bladen maken met veel lof melding van een zestienjarigen violoncellist, Amsterdammer van geboorte, Johannes Smith geheeten. Op 30 Nov. II. heeft hij zich op een concert van de Dresdensche dilettanten-vereeniging, dat o. a. door den koning van Saksen werd bijgewoond, het eerst doen hooren. Hij speelde een concert in A moll van Gol- derman en een paar composities van Popper. In de verslagen van het concert worden zijn techniek, voordracht en zui vere intonatie zeer geroemd. De klerk M. V., aan het station te Baarn, wordt sedert Zondag vermist. Hel is tot nog toe aan de nasporingen van de familie en de politie niet gelukt eenig spoor van hem te ontdekken. Zondag jl. had te IJmuiden weder om eene vergadering van Sociaal-demo craten plaats. Ongeregeldheden vielen niet voor, dank zij de groote politiemacht, die met den burgemeester aan het hoofd in en om het vergaderlokaal had post gevat. Bij Fortuyn en een paar andere belhamels werden revolvers in beslag genomen. Op 6 dezer is uit het huis van arrest te Assen een gevangene ontsnapt. Hij was als kok werkzaam, en genoot daar door eenige meerdere vrijheid. Men ver moedt met grond, dat hij van de binnen plaats de dakgoot langs een ladder heeft bereikt en zich toen langs een lijn waar aan linnengoed te drogen was gehan gen, op den grond heeft laten glijden. Door een steegje en den tuin van den heer Tetrode heeft hij zich verder uit de voeten gemaakt. De ontvluchte, Duitscher van geboorte, was voor 5 jaar opge sloten. Uit Rotterdam schrijft men aan 't Handelsblad Goed voorgaan doet goed volgen. Ter wijl de heer A. Koene dagelijks aan een zestigtal behoeftige schoolkinderen koste loos een middagmaal aanbiedt, vinden andere stadgenooten zich door dit voor beeld opgewekt, om mede iets voor die kinderen te doen. Zoo heeft er één een pak gedragen kleedingstukken gezonden, welke onder de kinderen, die daaraan de meeste behoefte hadden, werden uit gedeeld. Anderen zonder geld, gezamen lijk eene som van f20.50, waarvoor de heer Koene boeken kocht, welke hij, ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, aan zijne jonge gasten uitdeelde. Weder een ander heeft tegen het aanstaande Kerstfeest honderd kinderhemden toege zegd. Wanneer aldus velen medewerken, kan er voor de kinderen der armen Yeel worden gedaan, en op deze wijze worden zij gelogenstraft, die beweren dat er on der de vermogenden geen medegevoel is voor de nooden der behoeftige volksklasse. De verschillende rivieren in ons land als de Maas, de Rijn, de Waal en IJsel, zijn sedert eenige Jdagen op onrust barende wijze wassende. Verschillende landerijen, de z.g. Uiter waarden, staan reeds onder water. Voor eenige dagen bevond zich een I5-jarige knaap, Jurjen Bras, alleen aan boord van een sluipraam, liggende in de zg. Burgemeesterswijk, te Oude-Pekela. Op eens kwamen 2 mannen in de schuit, die zonder eenige aanleiding den knaap beetpakten en hem over boord wierpen. De lage kerels maakten zich daarna mees ter van het weinige dat in de roef aan wezig was. De jongen wist zich door zwemmen het leven te redden. De schur ken ontkwamen. Een 14jarig meisje kwam dezer dagen in een goudsmidswinkel te Deven ter eenige sieraden koopen, De winke lier die zich verwonderde over het koo pen van goud en zilver door een kind, keek nog vreemder op, toen het meisje hem betalen wilde met een Amsterdamsch effect ter waarde van 100 gulden. Hij gaf der politie van een en ander kennis. Deze ontdekte weldra, dat het premielot sedert 3 Oct. door den heer P. te Deven ter vermist werd. Hoewel men vermoedt dat het bestolen is, duurt het onderzoek nog voort. In den internationalen wedstrijd voor schoonschrijvers, uitgeschreven door de firma Perry Co. te Londen, is de hoogste prijs Jten deel gevallen aan een Hollander, den heer J. H. Emck Wz., te Gorinchem. Tot leden van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van het Alge meen, zijn gisteren door het departement Amsterdam, in plaats van de heeren mr. De Beaufort en mr. Fokker, die zich de op hen gevallen keuze niet konden laten welgevallen, gekozen de heeren mr. H. C. B. Boot, officier van justitie te Breda en dr. W, Koster, hoogleeraar te Utrecht. Door de rijks-politie zijn in Novem ber II. 292 vreemdelingen, waaronder 24 vrouwen, over de grenzen van het rijk verwijderd. Zondagmiddag had in de Warmoes straat te Amsterdam eene eigenaardige vechtpartij plaats tusschen twee perso nen, op het dak van een huis. Het ge schil vond zijn aanleiding in het loslaten van duiven. Van de straat trok dit too- neel tal van nieuwsgierigen. Met het toebrengen van eenige verwondingen eindigde de twist. De politie klom zoo hoog niet. De kon inklijke fabriek van rijtuigen en spoorwegwagens, firma J. J. Beynes te Haarlem heeft in een adres aan de Tweede Kamer aangedrongen in het be lang der Nederlandsche Industrie op spoe dige wijziging van de Nederlandsche en Nederlandsch-Indische tariefwetten, en zulks tot behoud van den nalionalen arbeid van Nederlandsche onderdanen en nijverheidsinrichtingen. Voorts verzoekt zij te bepalen, evenals door de wetge vende macht in Italië onlangs is geschied, dat de buitenlandsche fabrikant bij mede dinging in ons land, percentsgewijze met evenredige lasten zal worden bezwaard als den Nederlandschen inschrijver bij mededinging in het land, waartoe de vreemde fabrikant behoort, worden op gelegd. De adressant motiveert dat twee ledig verzoek met een relaas van de ervaringen, die hij onlangs heeft opge daan bij deelneming aan aanbestedingen in het buitenland. Servië wil nog altijd de voorwaarden van Bulgarije tot eene wapenstilstand niet aannemen. Vorst Milan schijnt meer geneigd de strijd te willen hervatten, hetgeen met het oog op de uitgeputte toestand van zijn leger wel eene dwaas heid mag worden genoemd. Trouwens zoover zal het wel niet komen Oosten rijk zond zijn gezant graaf Khevenhueller naar Belgrado met eene opdracht aan vorst Milan, waarin de Oostenrijksche regeering ten sterkste op het aannemen van de gestelde voorwaarden, die dan ook niet overdreven genoemd kunnen worden, aandringt. Vorst Alexander heeft op verzoek den Sultan, de door hem gestelde voorwaarden medegedeeld. Van de Turksche gevolmachtigden in Oost- Rumelië, keerde reeds één naar Constan- tinopel terug, terwijl de ander zich naar Sofia heeft begeven. Dit laatste vooral wordt in Bulgarije voor een goed teeken gehouden. De Italiaansche minister-president De- pretis deelt in de.Kamer mede, dat Italië Duitschland's voorbeeld zal volgen in het streven naar het bezit van Koloniën. De bezetting van Massowah aan deRoode Zee was hiervan een bewijs. |De Khedive heeft die bezitting evenwel alles behalve goed opgenomen en zich by zijn leen heer den Sultan er over beklaagd,] dat de Italiaansche regeeringhet burgerlijk bestuur van[Massowah heeft overgenomen. In Engeland staat op het oogenblik het aantal gekozen liberalen gelijk met dat der conservatieven en Parnellisten. De Observer, een behoudend orgaan, meent, dat zelfs wanneer bij de verkie zingen die nu nog plaats moeten grijpen, de liberalen ook al de meerderheid zul len krijgen, deze toch nooit zooveel in vloed zal uitoefenen, dat het ministerie daarom zou aftreden. Uit Durban wordt aan de Times uit Vrijburg gemeld, dat Masseau gedood en Mamusa genomen is, waarmede de expeditie der boeren als afgeloopen is te beschouwen. Koning Theebau, door de Engelscheu gelijk wij reeds melden gevangen geno men is te Rangoon aangekomen. Gene raal Prendergast blijft voorloopig met het burgerlijk en militair beheer in Birma belast, waarmede de inboorlingen naar hunne vreedzame handelwijze te oordee- len volkomen genoegen nemen. De Da- coils of bergwoners hebben te Mandalay deerlijk huis gehouden; verscheidene Eu- ropeesche huizen werden aangevallen, de Buddha-kloosters geplunderd; ook het Koninklijk paleis werd niet gespaard. Bij voorduring komen de berichten der overheden in de Spaansche provin ciën daarin overeen, dat de rust nergens gestoord is. Alleen wordt door een te Alcoy verschijnend blad gemeld, dat eene bende, welke naar men meent uit Car- listen is samengesteld, door de gendar merie vervolgd werd. Ook moet te Ailbao een persoon in hechtenis zijn genomen, onder verdenking de zaak der Carlisten te willen bevorderen. Doch grond tot eenigerlei ernstige bezorgdheid bestaat niet. Te Madrid wordt nogal de aandacht getrokken door de houding van generaal Lopez Dominguez, die geweigerd heeft den Spaanschen gezantschapspost te Parijs te aanvaarden. Van den anderen kant wordt echter door verschillende bladen verzekerd, dat de generaal belooft heeft, aan het regentschap van koningin Chris tina en aan het kabinet-Sagasta geene moeilijkheden te zullen berokkenen. Zondag 13 December wordt de Godsdienstoefening in de Remonslrant- sche kerk geleid door Ds. A. P. G. Jo- rissen, pred. te Rotterdam. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gem. des voormid dags half tien en des namiddags 5 uur, geleid worden door den Heer Werner van Amsterdam. DOOR MINORA. 54) Omstreeks veertien dagen na graaf Altenbergs vertrek zat Maggie op een avond alleen in haar kamer, bezig een kort briefje van Oswald te beantwoorden, die haar zijn plan mededeelde nog twee weken weg te blijven. 't Sloeg juist half elf uurden ge- heelen avond had zij bij mevrouw van Veldheim gezeten, doch later dan tien uur bleef de oude dame nooit op, en nog geen behoefte tot rust gevoelende was Maggie aan de beantwoording van Oswalds brief begonnen. Deze bezigheid scheen niet te willen vlotten ten minste tusschen eiken regel ontstond een kleine pauze. De woorden en zinnen schenen goed gewikt en ge wogen te worden. Zooals gezegd, 't sloeg reeds half elf en nog was het schrijven niet geëindigdintegendeel, er scheen juist een nieuwe aanvang mede gemaakt te 2jjn, naar de weinige regelen te oor- deelen, die op het blanco vel stonden, toen er zachtjes aan de deur geklopt werd. Wat is er, Lina klonk de vriende lijke vraag. »Een briefje, mevrouw I" Haastig opende Maggie het schrijven, waarop zij der douairière Van Langenfelds handschrift herkende. »Geef mij spoedig hoed en mantel, Lina I spoedig 1 Zoo, zoo 't is al goed -' Breng mij nu maar even naar van Lan- genfeld »Te voet, mevrouw 't Is reeds laat en daarbij flink koud 1" »'t Is niets, 't is niets Iaat ons gaan 't Schrijfgereedschap werd nog even weggeborgen, en met kloppend hart snelde Maggie de deur uil. Een koude, scherpe wind woei baar onzacht in 't gelaat, maar de jonge vrouw lette daar niet op met groote schreden ijlde zij het ver- wonderderde dienstmeisje vooruit, tot zij eindelijk verhit aan de plaats harer be stemming aanschelde. »Ga maar naar Luis, Lina, en geef mij den sleutel. Wacht nu niet op mij en zeg, mocht ik morgen ochtend nog niet thuis zijn, er niets van aan mevrouw van Veldheim." De deur werd geopend en zonder een woord begaf Maggie zich naar Eugénie's slaapvertrek. Hier gekomen, moest zij even rusten om te bekomen van de spanning en schrik, die haar op de tijding dat Eugénie haar ten zeerste verlangde te zien, had be vangen zij begreep, dat deze tocht naar de lieve kranke de laatste zou zijn. Eugé nie had haar toch waarschijnlijk ontbo den om afscheid te nemen Eindelijk geen geruisch vernemende, ontsloot zij zacht de deur en trad binnen. Het was een roerend tooneel, hetwelk Maggie toen voor oogen hadEugénie lag, zooals zij haar het laatst gezien had, op het bed, terwijl haar mama er voor knielde met een gelaat zoo bleek en kleurloos, als ware zij zelve de doods engel, die haar kind kwam wegvoeren. Een oogenblik hield de jonge vrouw baar adem in om deze stilte niet te ver breken, en een oogenblik sloot zij de oogen. Wat was er veel gebeurd sinds dien dag, waarop dit vertrek haar beider ontboezeming had aangehoord IEugé nie was de eerste, die hare aanwezig heid bespeurde. nMaggie vroeg zij met zachte, bijna onhoorbare stem, nMaggie, zijt gij het?" iJa, Eugénie, ik ben het!" met deze woorden trad Maggie naderby en drukte de zieke een kus op het gloeiend voor hoofd. De douairière van Langenfeld sprak aanvankelijk geen woord, maar Maggie tot zich trekkend, legde zij den vinger op den mond met een ernstig«spreek niet te veel nMaggie kwam, maar aan de wijd ge opende oogen, waarover reeds een doffe sluier was heen geworpen, zag zij, dat geen aardsch licht meer haar iets zoude doen zien. Het bleeke gelaat stond zoo ernstig en zacht, zooveel kalmte en liefde sprak uit deze trekken, dat Maggie niet kon nalaten haar hand te vatten en te fluis teren nEugénie, hebt gij mij nog lief?" Een glimlach speelde om de bleeke lip pen en zich ten halve oprichtende, keek zij met het gebroken oog over den rand van het bed en zonk toen uitgeput weder in de kussens terug. «Waar ziet gij naar, Eugénie?" «Ik zagof ik er nog niet was i" klonk het vreemde antwoord. «Hoort ge niet, hoe hij mij roept?... Ma3r ik kan niet... heusch, ik kan nog niet. zie slechts Papa Mamafluisterde de zieke weder, wnama Maggie hebt gij mij lief Laat mij niet zoo lang alleen 't is al zoo donker, zoo koud Voor het laatst openden de oogen zich nogmaals, alsof zij het dierbare beeld der moeder en der vriendin ongeschon den met zich wilden nemen. Toen sprak een hemelsche vrede uit de voor eeuwig sluimerende trekken, en liefde teekende de glimlach om den halfgeopenden mond. Hartstochtelijk wierp Maggie zich op het lijk der geliefde vriendin en hcete tranen besproeiden het koude gelaat. Den ge- heelen nacht toefde de jonge vrouw bij het doodbed zij was niet tot heengaan over te halen. «Neen, laat mij thans bij u en voor 't laatst bij haar blijven," klonk het smee- kend van Maggie's lippen. Onbegrijpelijk snel groeit het gras der vergetelheid zoo ook was het met de verdwijning van André van Langen feld. Toen zijn administratie in goede orde werd bevonden, geen aanklacht den vluch teling deed achtervolgen, allengs de ge nomen maatregelen geen nader spoor van den verdwenen commies der poste rijen konden doen ontdekken kon het niemand verwonderen, dat der zaak geen verdere aandacht geschonken werd. De droefheid der moeder werd ge ëerbiedigd, en de verdwijning van André

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1