Gemengd Nieuws. Provinciale berichten. Bij Koninklijk Besl. van 5 dezer is aan den heer W. H. M. Lagervvey, onder meer op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als Kapitein bij de d.d. Schutterij alhier. Aan den heer J. W. Putman Cra mer, inspecteur van politie alhier, is door den minister van justitie eene commissie als onbezoldigd rijksveldwachter uitge reikt. In de j. 1. Zaterdag gehouden ver gadering der Prov. Staten van Utrecht, werd tot lid voor de Eerste Kamer ge kozen Jhr. Mr. P. J. Elout van Soeter- woude met 21 stemmen. Op Mr. W. J. Roijaaards van den Ham werden 14, en op Mr. H. Roijaards 1 stem uitgebracht; 3 billetten waren blanco. 25000,werd toegestaan als bijdrhge in de kosten voor een nieuw Universi teitsgebouw te Utrecht, alsmede f 1000, voor versiering en verlichting van het provinciaal gouvernementsgebouw bij de viering van het 250-jarig bestaan der Utr. Universiteit in het volgende jaar. -n- Ter vervulling der plaats van den heer M. Wolff Mzn. in den kerkeraad der Ned. Israel. Gemeente alhier is Zon dag II. de heer [S. van Embden met 20 stemmen gekozen. Ook waren stemmen uitgebracht op de heeren: J. Schulman (9), H. van Gelder (8), L. A. van Rees (1) en D. van Gelder (1). Maandagmiddag te half twee werd het stoffelijk overschot van onzen alge meen geachten stadgenoot Dr. P. Har- ting ter aarde besteld. De begrafenis werd door een zeer groot aantal vrienden, waaronder eenige zijner vroe gere ambtsbroeders, vereerders, en oud leerlingen (door de senaat van 't Utrechl- sche studentencorps vertegenwoordigd) van den overledene bijgewoond. Dit ge tal zou zeer zeker nog grooter zijn ge weest, ware door den overledene niet bepaald, dat bij zijn graf niet mocht worden gesproken. 1.1. Vrijdag werd in de sociëteit Amicitia alhier eene vergadering gehou den van grondeigenaren, door de heeren Dr. M. C. VerLoren van Themaat, Mr. J. de Louter, Mr. J. van der Leeuw en M. van Beek uitgenoodigd, tot bespre king der schalen van schatting en de opgave van de als type geschatte eigen dommen. De vergadering, door ruim hon derd belanghebbenden bijgewoond, werd gepresideerd door den heer VerLoren. Nadat de Voorzitter de zaak der schat ting in het breede bad besproken en eenige dwalingen, waarin sommige grond eigenaren verkeerden, had opgehelderd, werd door hem gewezen op de ongelijk heid in de geschatte huurwaarden. Daar de tijd tot grondig onderzoek en het in brengen van bezwaren te kort was, om vergelijkingen met andere gemeenten en andere provinciën te kunnen maken, was hij er voor om bij de regeering eene poging te doen tot verlenging dier ter mijn. In dien geest werd dan ook door den heer Mr. J. van der Leeuw eene motie van orde voorgesteld»dat de Vergadering zich tot de Ilooge Regeering zou wenden, met verzoek, om den ter mijn voor onderzoek en reclame te ver lengen." Aan de heeren, die het bestuur vormden, werd daarop bij acclamatie opgedragen om namens de vergadering dat verzoek aan de regeering te doen. Door Mr. J. de Louter werd ten slotte de aanwezigen nog herinnerd, dat elk belanghebbende vooral niet moest ver zuimen orn voor den 14 Dec. persoonlijk zijne bezwaren aan het gemeentebestuur kenbaar te maken. Ofschoon het bedrag der bijdragen van de leden der sociëteit Amicitia niet voldoende was om het plan van het be stuur te kunnen volvoeren, zal dit toch bij wijze van proef a.s. Maandag 14 Dec. door het tooneelgezelschap der Nieuwe Rotterd'. Schouwburg eene voor bleef inderdaad geheel spoorloos. Niets bewees of kon bewijzen waar heen hij gegaan was; was hij dood of levend niemand kon een antwoord hierop geven. In korten tijd was mevrouw van Lan- genfeld nu geheel kinderloos en stond de arme vrouw alleen op de wereld. Eenige dagen na den dood van Euge nie ontving Moggie een dichtgelakten brief, waarop Eugenie's fijne, beverige hand het adres had geschreven. Ook de inhoud was van haar, en vol liefde kuste Maggie dit laatste aandenken. Eenige regelen van de douairière van Langen- feld vergezelden dit schrijven, die mede deelden, dat het Eugénie's laatste wensch was eerst na haar dood Maggie den brief te overhandigen, dien zij een week voor haar sterven had geschreven. Langzaam ontvouwde Maggie het be schreven papier en las met een treurig gemoed «Mijn liefste Maggie! liet is mijn wensch mijn laatste wpnsch, u deze regelen eerst na mijn heengaan te doen overhandigen. O, kon ik u eens alles zeggen, wat mij thans kwelt, hoe menig uur ging dan voorbij met deze uitstor ting van geheel mijn hart! Maar ik kan niet. Kracht noch wil heb ik meer tot mijn beschikkingbeiden hebben mij stelling doen geven. Moge eene overvolle zaal ook de drie andere voorstellingen mogelijk maken. Een der laatste, zoo niet de laatste wetenschappelijke arbeid van prof. Ilar- ting zal in de Januariaflevering van De Dageraad verschijnen. Het bevat een uitvoerig antwoord op vragen, door den beer J. Hobbel in het November-nummer geplaatst over de vraag, of begraven dan wel verbranden van lijken de voor keur verdient. Door burg. en weth. is aan N. Levie vergunning verleend tot oprichting van eene rundslachterij in het perceel, staande aan de Bloemendalsche straat, wijk D, No. 239, kadaster sectie E. No. 984. In de jl. Maandag gehouden ge meenteraadszitting werd het le aanvul lingskohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1885. vastgesteld op f 1614,81 en werd bepaald, dat voorl886de volle aan slag in die belasting zal worden geheven. Voor de vacatures die in velschillende colleges en raadscommissiën met het einde van dit jaar zouden ontstaan, wer den de aftredende titularissen allen her benoemd, nl.tot curator van het gym nasium de heer T. van Vlooientot lid der commissie van het middelbaar onder wijs de heer J. C. Rolandus Hagedoorn; tot lid der commissie van bet. lager onderwijs Dr. J. Campert tot leden van het burgerlijk armbestuur de heeren B. W. van Burgsteeden en M. van Beek tot leden der commissie van fabricage de heeren B. W. van Burgsteeden, J. Zandijk Jr. en E. L. Visser; tot leden der commissie voor de gemeentereiniging de heeren E. L. Visser en E. L. H. van Lanschot Hubrecht; tot lid der gezond heidscommissie Dr. J. Campert. Tot verbetering van de rivier de E'en!, werd door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad voorgesteld te besluiten, dat a. hoofden zullen worden aangebracht in de Zuiderzee, waarvan de oostelijke strekdam eene lengte van 1100 meters, en de zuidelijke strekdam eene lengte van 900 meters zal hebben; b. de rivier van Amersfoort tot aan de Eembrug, eene diepte zal verkrijgen van 2 meters, en van de Eembrug tot in zee 1.80 M., bij gemiddeld laag water; c. het jaagpad, de dukdalven en lan tarens zullen voldoen aan hetgeen voor de scheepvaart noodig is. Het 2,9e der gezamenlijke kosten, tot een maximum bedrag van f40,000, zal door de gemeente te doen dragen, in dien de onderhoudskosten, voor zoover deze de zuivere opbrengst van het vuur-, haven en tongeld mochten overschrijden, slechts voor 1/3 door de gemeente be hoeven gedragen te worden Gedeputeerde Staten van Utrecht uit- tenoodigen. te willen bevorderen, dat door het Rijk, de provincie en belang hebbende gemeenten het ontbrekende in de kosten van uitvoering van het werk wordt bijgedragen. De gezamenlijke kosten van eersten aanleg worden geraamd op ongeveer f 175,000. Deze voordracht is ter onderzoek in banden gesteld van eene commissie, waarin de heeren Van Beek, Van Zijst, v. d. Wall Bake, Visser en Zandijk wer den benoemd. Verder kwam nog eene voordracht in, om voor rekening der gemeente eene nieuwe kaart van Amers foort te doen vervaardigen dooi de firina Tresling Co. te Amsterdam. Aan zulk eene kaart is werkelijk behoefte, daar de bestaande dateert van het jaar 1846 en dus geheel is verouderd, terwijl boven dien van de bestaande exemplaren nog slecbts zeer enkelen bruikbaar zijn. De kaart zal door de landmeters alhier wor den geteekend. Voor dit doel werd door B. en W. een crediet van f350,aan gevraagd. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekende, verzonden van het postkan reeds verlaten. Zal ik u nog wederzien Ziedaar de bangste twijfel van mijn ge moed, ziedaar wat mij verontrust. Ieder weigert mijn bede u bij mij te brengen. Waarvoor Waarom? O, wisten zij eens, hoe vurig mijn hart naar u smacht, naar die zachte, welluidende stem, die mij zeggen moetEugénie, ik vergeef hem ter wille zijner stervende zuster Maar alles is stil en treurig om mij heen. Ik hoor uw stem niet. Wat is er niet reeds veel gebeurd, sinds gij voor het laatst bij mij waart Wanneer gij kunt, vergeel dan uwe Eugénie niet rlie alles voor uw gelul had ivillcn doen maar zoo weinig heeft kunnen doen Wees gelukkig heb Oswald lief en herdenk nog somw ijlen de arme, doode Eugénie Heihaalde malen las Maggie het ge schrevene over. «Heb Oswald lief!" herhaalde zij luid bij zichzelve. «Arme Eugénie! Gij weet niet, dat hij mijn liefde afwijst en mij de vrijheid weer wil geven De trotsche trek vei scheen weer op het gelaat, maar verdween even spoedig, toen de dienstbode haar een anderen brief overhandigde van Oswald. «Zijn laatste schrijven is nog onbeant woord en nu reeds weder een brief!" dacht Maggie, terwijl zij hem opende. toor te Amersfoort over de le helft der maand October 1885. 1 B. Princelbe, Almeloo. 2 Mevr. V. Suchtelen, Amersfoort. 3 Wed. C. Hummelman, Amsterdam. 4 Koopmans, 5 P. Kobse, Bunschoten. 6 Huling, Deventer. 7 Martinus Visser, Hailingen. 8 J. J. Schaap, Raalte. Briefkaart. 1 W. G. Immink, Amsterdam. 320ste STAATSLOTERIJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 7 en 8 Dec. (1000 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 100. No. 12818 Prijs van f 200. No. 12990 Prijs van fïOO No. 7918 Prijzen van 1 30. 7722, 7741, 7764, 7821, 7841, 7848, 7897, 7899, 7902, 7992, 7994, 8241, 8248, 8269, 8279, 8282, 8705, 8776, 8850, 8860, 8899, 8904, 8910, 8963, 9902, 9911, 9912, 9929, 9935, 9964, 9970, 9996, 9998, 10004, 10053, 12805, 12856, 12879, 12895, 12921, 12941. 12945, 12976, 15901, 15904, 15921, 15943, 15947, 15948, 15954, 17855, 17856, 17860, 17868, 17886, 17893. 17918, 17955, 17959, 17972, 17987, 20302, 20312, 20351 en 20368. Te zamen 68 prijzen. VERKOOPING VAN VASTE GOEDEREN. Notarissen: de heeren Mr. J. DE LOUTER en A, H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. Zaterdagavond 5 Dec. 1885 in hel koffiehuis „de Keizerskroon." 1.De boerenhofstede «Kou-1 wenhoven" met bouw- en f 8950. weilanden enzI 2. Rouw wei-en hooilanden enz 3. Wei- en hooilanden 4. Wei- en hooilanden 5. Wei- en hooilanden 6. Een huis en Erve in de Kleine Haag520. »7300. f16770.— Haam. Aan den veldwachter E. Hoes alhier, is door den commissaris des konings op zijn verzoek eervol ontslag verleend, en is in zijn plaats benoemd F. VV. Ekkelboom, thans rijksveldwach ter te Hansweert (Zeeland). Hoogland. In tegenstelling met an dere scholen heeft St. Nicolaas steeds onze school stiefmoederlijk bedeeld, of liever en beter gezegd, altijd vergeten. Dit jaar echter is de goede Sint zoo vrien delijk geweest onze school met een be zoek te vereeren, en wat meer zegt te verblijden. Het. Hoofd der School, de heer Bremer, n. 1. heeft Vrijdag j. 1. al de 200 schoolgaande kinderen op St.-Nicolaas- gebak onthaald. Dat de lieve jeugd met die verrassing uiterst verheugd en op getogen was, zal wel riiet gezegd behoe ven te worden, evenmin als het noodig is er bij te voegen, dat de algeineene achting, die men den heer Bremer toe draagt, er niet dan versterkt door wor den kan. Ter justificatie van een fout be richt diene, dat de nieuwbenoemde diaken, die dit ambt aanvaarden zal, niet is A'. van Dijk maar diens broeder C. van Dijk. De heer H. van de Hoef heeft voor zijne benoeming tot ouderling bedankt. Slechts een oogenblik tijd vorderde het lezen; spoedig legde Maggie dien met een onbevredigd gevoel ter zijde. «Den bepaalden dag mijner thuiskomst kan ik nog niet melden, Maggie. Waar schijnlijk zal u hier ook niets aan gele gen zijn, ofschoon ik de aangekondigde veertien dagen niet voluit denk weg te blijven Waarom schreef hij haar dit, wanneer dag en uur toch niet nader konden be paald worden? Haastig eindigde zij den vorigen brief, die door het plotseling oveilijden van Eugénie nog niet weder te voorschijn was gehaald, maar roerde met geen enkel woord het plan van onverwachte thuiskomst aan. Geloofde Maggie aan de onverwachts opgekomen bezigheden, die hem voor eenige weken ver van huis riepen? Ja, in de eerste dagen geloofde zij aan de waarheid zijner woorden, doch langzamerhand meende zij in deze lange afwezigheid slechts den lust tot alleen zijn te bespeuren. Wie weet, hoezeer hij naar het einde der drie maanden ver langde, die hen dan van elkander zouden scheiden Met zekeren schrik bemerk te zij, dat er nog slechts korten tijd tot dat tijdstip moest verloopen Sclierpcnzccl. 7 December. De kerk voogd-penningmeester der herv. gemeente, de heer J. Rennes, heeft in eene verga dering van kerkvoogden en notabelen rekening en verantwoording gedaan. De rekening sluit met een nadeelig saldo van circa f500; om dat te kort te dekken, zal den gemeentenaren eene in- teekenlijst worden aangeboden. lVijk bij Buurstede. De keuring van paarden uit de provincie Utrecht den 12 Januari alhier te houden, belooft belangrijk te zullen zijn. Door de plaat selijke afdeeling van het Genootschap voor landbouw en kruidkunde in de provincie Utrecht, zijn reeds 10 prijzen tot een gezamenlijke waarde van f265 uitgeloofd. Auierougeu. In deze gemeente en te Eist wordt eene nieuwe methode van bemesting voor het tabaksland toegepast, nl. tabaksstelen, die met scheepsladingen uit Duitschland worden aangevoerd. Loosdreclit. Onder veel blijken van deelneming werd Vrijdag jl. het stoffelijk overschot van den heer van de Poll ter aarde besteld. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door twee predikanten, den burgemeester van Loosdrecht en den burgemeester van Amsterdam. Namens de familie bedankte de zwager van den overledene, de heer M. de Vries. Eên bedrieger. Te Moskou in Rus land, zat onlangs een bedelaar aan den weg, die het medelijden der voorbijgan gers trachte op te wekken. Een zijner voeten was met tal van wonden bedekt en hij kreeg van medelijdende menschen heel wat aalmoezen. Een hond, die toe vallig voorbij kwam loopen, rook eens aan den voet van den bedelaar, trok de lappen die dat lichaamsdeel bedekten weg en haalde groote stukken ossenvleesch te voorschijn. De bedrieger wist niet, hoe spoedig hij maar weg zoude komen, liet zijne kruk ken in den steek, klom over een hek en liep als een haas weg achtervolgd door velen der boos geworden weldoeners, die hem echter niet konden krijgen. Slaapziekte. In het Hongaarsche dorp Kunewald, bevindt zich tegenwoordig een 20-jarig meisje, dat aan slaapziekte lijdt. Reeds 5 weken slaapt ze onafge broken. Voor drie weken opende zij even de oogen, om die echter dadelijk weer te sluiten. Men geeft haar thans melk door den neus in, om haar op die wijze eenig voedsel binnen te brengen, daar zij sedert 30 dagen niets heeft gebruikt. De mond is krampachtig saamgetrokken en kan niet geopend worden. Eigenaardige gebruiken in Limburg. Te Geleen moet de koster in den advent een roggebroodje bakken en elke week overbakken tot Kerstmis toe. Als het op deze wijze gebakken is, is het zoo hard als steen. Op den tweeden Kerstdag na de Vespeis verzamelen zich de jongelui op de «Pletsch" (een plein of markt bij de kerk) en verdeelen zich in drie groe pen die van Geleen en St. Jans-Geleen, die van Neerbroek en Krawinkel, en die van Lulterade. Onder het geroep van «het Kerstbroodje I" rolt de koster het broodje van den uitgang van het kerk hof naar de Pletsch. Nu begint een ver woede worsteling onder de drie groe pen om het kerstbroodje te veroveren, waarbij niet zelden bloed vloeit, Die het broodje boven zijn hoofd kan steken roept «Kerstbrood, mijn brood!" en wordt kerstkoning. Hij is het geheele jaar de toongever in het dorp en de eerste op de «Schwik" (vrij-dansplaats) en de wijk, waartoe hij behoort, draagt den hemel in de processie en neemt er eene eere- plaats in. BESLUIT. Het was op een warmen Augustusna- middag, toen Maggie zich naar het kerk hof spoedde met een grooten inmorlellen- krans in de hand. 't Sloeg juist acht uur, toen zij zich op 't pad begaf, en daarom verhaastte zij eenigszins haar schreden om nog voor den donker veilig thuis te zijn; de weg daarheen toch was niet kort. Maar heden had zij zulk een behoefte gevoeld de laatste rustplaats der vriendin te be zoeken, dat zij, niet teruggehouden door 't late uur, er zich dadelijk heen spoedde. Nog gisteren had zij de verlaten moe der bezocht, die in de stille eenzaamheid haar kinderen betreurde. Eindelijk trad Maggie de poort Tan het kerkhof binnen en sloeg het pad in, waar Eugénie's graf lag. Ofschoon de weg haar hier niet volkomen bekend was, wilde zij den ouden doodgraver niet om ziju hulp vra gen, maar zocht zelve, naar de aanwij zing van mevrouw van Langenfeld zich richtende, den geliefden grafheuvel op. "Werkelijk slaagde zij zonder moeite en had weldra de rustplaats bereikt, waar een witmarmeren grafsteen den naam en ouderdom der jeugdige afgestorvene aanwees. Een oogenblik bleef de jonge Omstreeks 1840 is, naar de Limb, Cour. mededeelt, dit gebruik door den pastoor Voncken afgeschaft, omdat de worsteling in groote ruwheid ontaardde. "Wie weet er meer van vraagt de Limb. Cour. Tegen Dr. Blanche te Parijs, den bekenden alienist (specialiteit in hel krankzinnigenwezen), is dezer dagen een vordering ingesteld door een persoon die in het gesticht van Dr. B. was ver pleegd en daaruit ontslagen, maar be weert dat nog altijd door een oppasser van dat gesticht op hem een electro- inagnetischen invloed wordt geoefend, welke hem zelfs op verre reizen tot in Egypte vervolgt, naar hij meent, langs de spoorstavenDaarom vorderde de ongelukkige, dat den doctor zou worden bevolen aan dien invloed van zijn onder geschikte een einde te maken. Als getui gen liet hij o. a. zijn vrienden Emile Augier en de schilder Bonnat hooren, die enkel konden vei klaren dat de eischer soms plotseling erg vreemd werd, maar tevens met groote omzichtigheid te ver staan gaven dat zij van andere verschijn selen, als electrische vonken, en het ver anderen van het hoofd des eischers in een ossen- of ezelskop nooit iets bemerkt hadden. De eisch werd natuurlijk ontzegd. Wanneer is Amerika ontdekt? Het antwoord hierop gegeven door Edward P. Vining, in zijn geschrift, 't welk den titel heeft van Ati unglorius Columbus luidt in korte bewoordingen aldus. De ontdekking van Amerika heeft plaats gehad ten jare 459 van onze jaartelling, door een Chinees. Hoei Tjan geheeten, wiens oorspronkelijk verhaal geschreven in de Chineesche taal, door den heer Vining in zijn werk is opgenomen en vergezeld gaat van de noodige vertaling. Dit Chineesche geschrift is niet onlangs ontdekt, het tegendeel is waar, want reeds in de vorige eeuw is de aandacht van het groote publiek daarop reeds gevestigd door een beroemd oriëntalist, den heer De Guignes. Dit heeft plaats gehad ten jare 1755, maar destijds zon der vrucht, want eerst in 1831 heeft een ander geleerde, de beroemde J. Klaproth, de zaak opnieuw aangeroerd, welke sedert dien tijd herhaaldelijk en vooral door Charles G. Leiand, in 1875, zeer uitvoerig is besproken. De heer Vining stemt in met den laatstgenoemden schrijver, dat de Chi neesche zeevaarder aan land is gestapt in Mexico, en tot bewijs daarvan haalt hij honderden voorbeelden aan met het oorspronkelijke verhaal, waar sprake is van bewoners, van landvoortbrengselen, van den bodem en dergelijke meer. Een duizendtal jaren vroeger dan ge woonlijk geschiedt moet de ontdekking van Amerika worden gesteld, indien Vining's Unglorius Columbus de ware is. Middel tegen werkeloosheid, 't Is zeer goed gezien, dat men op vele plaat sen er op bedacht is om in den steeds wederkeerenden werknood te voorzien. Zoo wil men te Bolsward aan de werklui een bijvak leeren, dat zeer geschikt 's winters kan uitgeoefend worden. Tim merlui zullen bijv. kinderspeelgoed leeren makendaarenboven zal een klompen- makersschool opgericht worden. Een nieuw soort oplichterij. Tegen een aantal Parijsche winkeliers is een vervolging ingesteld, die haar grond vindt, in het door die heeren schandelijk be driegen van het publiek. Zooals ook elders vaak geschiedt, wegen zij, bijaldien de een of andere burger iets bij hen komt koopen, het stukje papier of den zak, waarin het gekochte gedaan wordt, mede. Nu gebruikten zij daarvoor papier, dat door zandsteenpoeder zwaar was ge maakt. Enkele winkeliers hadden door die bedriegelijke manier van wegen soms een voordeel van 15 kilo suiker per dag. De politie zal in het vervolg nauwlettend toezicht houden. vrouw staan en de oogen schoten vol tranen, toen zij de jonge jaren telde 23 jaren oud herhaalde zij bij zichzelve. Kan men sterven in de Mei Toen kniel de zij neder voor het grafaltaar van jeugd en lijden en haar lippen bewogen zich tot een innig gebed. Weldra lag de inmortellenkrans op den geliefden naam, en knielende bleef Maggie een geruimen tijd het verleden herdenken. Een weemoedige uitdrukking stond op het lieve gelaat, toen zij zich ills van vermoeidheid langzaam op den kouden s/een nedervlijde, het hoofd door de hand ondersteund. Vreemd genoeg maar langzamer hand vielen Maggie's oogen dicht en zelfs in later tijd heeft zij nooit kunnen zeg gen, welke macht haar tot deze sluime ring verlokt heeft. Ja, zij sluimerde in en droomde Zij droomde, en een vreemde, raadse lachtige droom was het die haar bezig hield. Zij zag Eugénie en zichzelve in een heerlijk, wonderlijk land, waar het altijd dag en nooit nacht was. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2