Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. verrijzen, die op meer belangstelling zou kunnen rekenen. Enkele leden wilden door herziening der statuten nieuw leven aanbrengen en met dit doel werd eene motie voorgesteld. Anderen meenden, dat eene nieuwe vereeniging meer succes zou hebben, maar wilden toch de vrij zinnige vereeniging niet ontbonden zien, als ze geene zekerheid hadden, dat eene nieuwe het werk zou voortzetten. Ze wilden dan de vlag van den vooruitgang in het centrum van de Veluwe omhoog houden. Ten slotte werd, naar men aan de N. B. Ct. meldt, met groote meer derheid besloten, de beslissing over het voorstel van het bestuur en de ingedien de motie veertien dagen uit te stellen. Het bestuur der Leeuwarder IJsclub heeft voldoening van zijne poging tot op richting van een bond van Friesche IJsvereenigingen, om in hare wedstrijd reglementen bepalingen op te nemen ter wering van de misbruiken bij hardrijde rijen op schaatsen, n.l. het maken van afspraken, om de uitgeloofde prijzen onderling te verdeelen, Niet minder dan 40 vcreenigingen, waaronder uit de voor naamste plaatsen der provincie, hebben aan het Leeuwarder voorstel gevolg ge geven. Het eindigen der werkzaamheden aan de drie suikerfabrieken te Beigen op Zoom, is oorzaak dat ook daar hon derden zonder eenig werk rondloopen. Enkele heeft men kunnen gebruiken bij het slechten der vesting, maar het mee- rendeel leeft in afwachting. De aannemers van den bouw van het nieuwe badhuis te Scheveningen kunnen den laatsten termijn van de aan nemingssom niet krijgen. Het bestuur van het zeebad beweert nl., dat het ge bouw nog niet behoorlijk is opgeleverd. De op hun geld wachtende aannemers hebben nu dezer dagen vergezeld van hun rechtskundigen raadsman en den deurwaarder, bij gerechtelijk stuk laten vaststellen, dat de schuld van de vertra ging in de uitvoering van een gedeelte van het werk, aan het bestuur lag. Waarschijnlijk komt daar weer een proces van. De weesinrichting te Neêrbosch heeft dezer dagen twee bankbiljetten van duizend gulden ontvangen van twee menschenvrienden. Onlangs vervoegde zich bij een brugwachter aan het Oranje-kanaal een persoon, die beweerde gepensionneerd Indisch militair te zijn, en tegen beta ling bij den brugwachter kost en inwoning wilde genieten. Deze stemde hierin toe. Toen, naar het zeggen van den com mensaal, de 'eerste betaaldag van het pensioen was aangebroken, reisden beiden naar Groningen, nadat vooraf voor een behoorlijke kleeding van den gepension- neerde was gezorgd, waarvan de kosten door den brugwachter werden voorge schoten, terwijl tevens enkele kleeding- stukken werden verstrekt op afrekening. Te Groningen verzocht de oplichter (want dat bleek hij te zijn) zijn kostbaas zoolang in een schaftkelder op hem te wachten, tot hij zijn pensioen bij den betaalmeester had ontvangen. Ook aan dat verzoek gaf de lichtgeloovige brug wachter gehoor, om spoedig te bemer ken, dat met zijn commensaal, klcede- ren, geld en gemaakte kosten verdwenen waren. Van dat geval is door hem aan gifte bij de politie gedaan. De trein welke gisterenavond te 6 u. 42 m. uit Winterswijk naar Amster dam vertrok en aan de halte Asselt met een goederentrein moest kruisen, was genoodzaakt hulp te vcrleenen aan ge noemden goederentrein, daar deze het niet verder brengen kon dan tot het afstandsignaal van genoemde halte. Hier door werd een vertraging van ongeveer een uur veroorzaakt en jde aansluiting te Amersfoort gemist. - Te Amsterdam is door eenige in gezetenen het plan opgevat een nieuwe particuliere begraafplaats aan te leggen in de gemeente Watergraafsmeer onmid- delijk nabij Amsterdam. Wilgenhove, zooals deze doodenakker zal heeten, be loofd naar de teekeningen daarvan het Père la Chaise van Amsterdam te wor den. Zoowel door sierlijke parkaanleg als door het bouwen eener galerij en van een tempel tot het houden van toespra ken beloofd deze laatste rustplaats aan al de eischen van den kunstsmaak onzer dagen te voldoen. Volgens het Journal de Bmxellcs heeft de Duitsche regeering thans defini tief Antwerpen (en niet Vlissingen) ge kozen als tusschenhaven voor de gesub sidieerde overzeesche stoomvaartlijnen. De kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, welke onlangs haar 100- jarig bestaan vierde, ontving dezer dagen van H. M. de Koningin eenige zeer be langrijke geschenken, bes'taande in hulp middelen voor het aardrijkskundig-, na tuurkundig- en teeken-onderwijs. Deze voorwerpen zijn afkomstig uit de nala tenschappen van wijlen HH. KK. HIJ. de Prinsen van Oranje. In het tuchthuis te Leeuwarden heeft Dinsdag en Woensdag nog al op schudding plaats gehad. Dinsdag kwam het middagmaal eenigszins later dan ge woonlijk. De gevangenen in de beide weverszalen, omstreeks 50, toonden zich hierover ontevreden en weigerden later op den dag te werken. Dientengevolge werden zij allen Woensdag gestraft met inhouding van een maand zakgeld. Dit maakte hen nog meer weèrbarstig en zij weigerden opnieuw aan het werk te gaan. De toestand was zóó gespannen, dat de commandant een twintig man van de militaire wacht meende te moeten bin- nenioepen, die hunne geweren laadden. De commandant zelf werd door een der voornaamste belhamels met een stuk hout gedreigd, doch greep dezen met kracht aan, zoodat hij spoedig machteloos was. Langzamerhand werd nu de orde hersteld en werden 14 gevangenen, die het meest schuldig waien, in de cachot gebracht. Aan het gebouw van het prov. best. te Utrecht zal op 19 Dec. a.s., des nm. te 2 uur, worden aanbesteedhet uitvoeren van baggerwerken in den ge- kanaliseerden Hollandschen IJssel, in de provinciën Utrecht en Zuid-Holland. Ra ming f2300. De kleedingstukken voor onze sol daten zullen voortaan uit Deensche wol vervaardigd worden. Als onze Leidsche en Tilburgsche wol- en lakenfabrieken dan maar die nieuwe stof leveren, anders gaat 't wcêr naar het buitenland. Het smokkelen op de Groninger en Drentsche grenzen naar en van Han nover neemt onrustbarend toe. Dag aan dag worden aanhalingen gedaan; eti de amblenaien die het drukker dan ooit hebben, worden nu en dan gesteund door politiemacht, omdat gelieele benden de verboden gemeenschap onderhouden. Thans is weer een troep smokkelaars van minstens '12 man, beladen ieder met 27 liters spiritus, door de ambtenaren achterhaald in 't Weerdingevelddoch nauw hadden de commiezen deze aan haling gedaan, of een andere troep pas seerde een driehonderd meters verder ongehinderd de thans belast en beladene ambtenaren. Servië heeft de voorwaarden tot het sluiten eener wapenstilstand met Bulga rije van de hand gewezen. Dit werd door de Bulgaarsche Regeering in eene nota aan de Mogendheden bekend gemaakt. Wat de tegenvoorstellen der Serviërs be treft, deze zijn voor de Bulgaren onaan nemelijk. Deze laatsten verlangen niets liever dan den vrede en vorst Alexander zal steeds tegenover de Serviërs de groot ste gematigdheid-toonen. Een Turkscsli gevolmachtigde bevind zich op weg naar Sofia, teneinde met Voist Alexander over den vrede te onderhandelen. Te Konslan- tinopel schijnt men dus een spoedigen vrede te verwachten. Het Engelsche leger in Birma wordt nog voortdurend door benden roovers lastig gevallen. Er worden twee vliegende ko- lonnes gevormd om ze uiteen te jagen. Generaal Prendergast heeft in liet paleis te Mandalay stukken gevonden, waaruit het bestaan van een verbond tusschen Frankrijk en Birma blijkt. De inlandsche bevolking wordt door den Bocddhistischen opperpriester aangespoord zich aan het Britsche gezag te onderwerpen. De Carlisten onder hunne meest be kende opperhoofden zijn, naar men be richt, thans bezig wapens uit Frankrijk over de grenzen te voeren. Door de Spaan- sche Regeering worden hiertegen strenge maatregelen genomen. Binnen weinige dagen zal in Spanje eene algemeens am nestie voor drukpers-misdrijven worden verleend. Hierdoor worden 11 dagblad schrijvers in vrijheid gesteld en niet min der dan 1125 drukpersvervolgingen op geheven. Het voorstel Köller tot wijziging der pensioenwet voor Rijksambtenaren is door den Duitschen Rijksdag in derde lezing aangenomen. In Duitsch Nieuw Guinea worden door Amerikaansche avon turiers de snoodste rooveiijen gepleegd en Duitsche handels-factorijen geplunderd. Door den Turksche gezant te Rome werd namens de Porte geprotesteerd tegen de handelingen van den Italiaanschen ge neraal Gane te Massouah. De Italiaansche regeering antwoordde hierop, dat door het overnemen van het burgerlijk bestuur door de Italianen, op des Sultan's rechten geen inbreuk was gemaakt. De Spaansche ministerieele bladen doe len mede, dat de opening der Cortes zon der koninklijke boodschap zal geschieden. Nadat de Koningin- regentes den eed heeft afgelegd, zal de Regeering aan de Kamers de noodige kredieten voor het leger en de algemeene behoeften van den Staat vragen. Sagasta heeft verklaard, dat de Regeering zich bij de verkiezingen van eiken druk zal onthouden, en slechts zal zorgen dat de openbare orde en de kiesvrijheid gewaarborgd worden. De le luitenant J. T. H. Mingels van het le regemeht huzaren, alhier in garnizoen, is als zoodanig overgeplaatst bij het eskadron ordonnancen Door de Tweede Kamer werd gis teren met 49 tegen 16 stemmen de aan gevraagde bijdrage ad f2500.tot re stauratie der Koppelpoorten alhier toege staan. L. 1. Woensdag werd door de Eerste Kamer met 20 tegen 12 stemmen het wetsontwerp verworpen waarbij de Ex ploitatie van de lijn AmersfoortReste ren aan de Hollandsche Spoorwegmaat schappij weid opgedragen. Deze nieuwe ijzeren weg zal dus vooreerst nog wel voor het publiek gesloten blijven. Heden avond te 8 uren, zal de Kiesvereeniging »Amersfoort" in het lo kaal ïde Arend" eene vergadering hou den, waarin de punten van behandeling zijn Vei kiezing van een bestuurslid; Mededeelingen van het bestuur. Tot degenen, die Maandagavond te 8 uren, bij de vergadering, die in Tivoli in het belang der feestviering bij de her denking van het 250-jaiig bestaan der Utiechtsche Universiteit, gehouden zal worden, als sprekers zijn uitgenoodigd, behoort ook onze Burgemeester, de heer Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck. Lijst van blieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der rnaand Oct. '85. 1. Verier, Amsterdam. 2. Mej. Delarie, Van het Hulpkantoor Leusden. 3. Dames Kraamer, Alkmaar. Briefkaarten. 1. J. Bosch, Amsterdam. 2. A. Wagster, Rotterdam. Briefkaart, België. 1. v. d. Berghe, Brussel. 3203te STAATSLOTERIJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 9 en 10 Dec. (600 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beuit gevallen: Prijs vail t 20,000. No. 7995 Prijs van f 400. No. 8736. Prijzen van 1 30. 7704, 7784, 7786, 7787, 7813, 7976, 7978, 8237, 8281, 8744, 879-4, 8805, 8834, 8921, 8929, 8934, 8942, 8960, 8967, 8971, 9928, 9968, 9992. 10041, 10087, 12812, 12844, 12860, 12891, 12908, 12913, 15955, 17890, 17919, 17957, 17988, 20348, 20371, 20376 en 20390. Te zamen 42 prijzen. De volgende trekkingen geschieden: van 21—24 Dec. 1885, van 4—7,18—21, 2629 Jan., en van 25, 913 Febr. 1886. Loten en gedeelten zijn nog verkiijg- baur. Itaarn. Volgens achterstaande adver tentie zal de Baarnsche Rederijkerskamer Bernard ter Haar Donderdag a. s. weer een uitvoering geven in de groote zaal van het Amalia Hotel. De gunstige reputatie, die deze vereeniging heeft zal ook ditmaal niet beschaamd gemaakt worden, te oordeelen naar de op te voe ren stukken. Voor de inwoners van Amersfoort kunnen we een bezoek ten zeerste aanraden; wie de krachten dezer vereeniging kent zal gewis geen berouw hebben over een bezoek aan deze uitvoe ring gebracht. Men kan met den trein van 11,22 weder naar Amersfoort terug- keeren. De IJsclub alhier vergaderde dezer dagen in hel Hotel Veelaars. De statuten werden opgemaakt en in het bestuur werden gekozen de IJeeren Veelaars en Dekker. Dinsdag zal de spreekbeurt in de vergadering van het Nut vervuld werden door den heer Chapius, van Geertruiden- berg. Barncveld. De heer M. C. A. Rei gers, civiel-ingenieur, zal, in het belang eener goede waterlossing voor de Geld. vallei, den waterafvoer der beken meten en allerlei waarnemingen doen, die kun nen strekken tot verbetering van den waterafvoer in deze streken. De prov. hoofd-ingenieurs in Gelderland en Utrecht zullen over de voorbereidende werkzaam heden het toezicht uitoefenen. Reeds zijn bij den burgemeester alhier information ingewonnen omtrent de plaatsing van een regenmeter. Alhier had op St. Nicolaasavond eene hevige vechtpartij plaats. Zekere UI. R. heeft S. B. met een mes vreeselijk toegetakeld, en hem o. a. eene diepe snede in de wang toegebracht. De dader is ge vankelijk naar Utrecht getransporteerd. Wijk l>ij Duurstede. Alhier komen verscheidene gevallen van roodvonk voor. De ziekte is tot nog toe goedaardig, ofschoon er één persoon aan bezweken is. Vcencndaal. De zangvereeniging onder leiding van den heer A. J. Wolsak, voor korten tijd opgericht, neemt zeer in bloei toe; reeds telt zij 32 leden, waaronder 12 meisjes. Naar men vermeldt, is die vereeniging voornemens ook openbare uitvoeringen te geven. Ook de Rederijkerskamer sCremer", denkt in Februari weer eene uitvoering in de Sociëteit Amieitia" te geven evenals voor enkele weken kunnen de leden dier kamer ook dan op eene over volle zaal rekenen. Meer en meer blijkt, dat er hier be paalde behoefde bestaat aan gelegenheden waar het publiek een aangenamen avond kan doorbiengen. Wagcningeii. In de maand Nov. II. is, volgens den regenmeter dei Rijks landbouwschool, 53'/j mM. Tegengevallen, tegen 20'/j mM. in de zelfde maand van het vorige jaar. Ameroiigen. Tot leden der commissie om een memorie op te maken van de bezwaren, ingekomen tegen de ter visie liggende typenschalen op de ongebouwde eigendommen alhier, zijn benoemd: de hti. graaf Bentinck van Amerongen, Mr. R. C. Imminck, G. A. van Klinkenberg, D. Vos Dz. en G. van Grootveld. De heer De Lesseps reed Maandag j.l. van het Bois de Boulogne naar huis, toen zijn paard in de Avenue Martini que struikelde en met zijn berijder neer stortte. De 80-jarige ingenieur ontving eenige kwetsuren in het gezicht en zijn rechterbeen, dat onder het paard lag, werd gekneusd. Toch reed hij, toen hij door de voorbijgangers was geholpen, op een ander paard weer naar huis. Voor eenige dagen was een aantal genoodigden in feestgewaad opgekomen aan een der mairies te Parijs, waar een huwelijk zou worden voltrokken. Maar het bruidspaar verscheen niet. Men zond naar hunne woningen en nu bleek het dat beiden waren in hechtenis geno men. De bruigom, die bediende was bij een groothandelaar in kruidenierswaren, had dezen bestolen en dit was juist op den dag, voor zijn huwelijk bepaald ontdekt. Niet minder dan 32 kisten wer den in zijn woning gevonden, gevuld met ontvreemde koloniale waren. De bruid, die medeplichtig was, zit evenals de bruigom thans in voorloopige hechte nis. Dezer dagen is te Baltimore een non, Agnes Gubert, overleden, van wie Rubin stein gezegd heeft, dat zij »de schoonste, heerlijkste, omvangrijkste stem van alle zangeressen dezer eeuw had." Rubinstein hoorde haar op zijne laatste kunstreis in Amerika in de kerk zingen, en hij maakte den impresario Stiakosch op haar opmerkzaam. Deze laatste bood haar terstond een som van f125,000 voor een kunstreis van zes weken. Maar de geestelijke zuster, die sedert haar twintigste jaar in haar klooster leefde, liet zich niet door dit schitterend aanbod of door Rubinstein's, aandrang overhalen, om naar wereldschen roem en schatten te streven. In drie eeuwen. In een koffiehuis te Wormer hangt een mans-portret, met het onderstaande bijschrift: Jacob Janse, Geboren te Amsterdam Ao. 1698. Overleden te Wormer Ao. 1808. «Ziet in dit kunst-tafreel, naar 't leven ons gegeven, Een man die zeggen kon »'k mocht in drie eeuwen leven." Langoor met een bril. Een ezel te Wehringhausen had lange jaren zijn meester, een voddenraper, trouw gediend. Nu werd 't echter minder, 't beest kreeg zoo'n sukkelenden gang, dat de man te recht 't ergste vreesde. Daar komt hij op de gedachte of 't beest misschien ook bijziende kon zijn. En ja wel, toen lang oor met kunst- en vliegwerk een bril werd opgezet, stapte hij weer even def tig als voren. Al te zwaarmoedig. In den St. Nico- laasnacht heeft een man, te Den Burg, op Tessel, in een aanval van zwaarmoe digheid, gepoogd zich door ophanging van het leven te berooven. 's Mans moeder bespeurde nog in tijds wat haar zoon gedaan had. Zij ijlde toe. sneed het touw door en de ophangkuur liep met een sisser af. Den aan den dood ontsnapte zij nu den raad gegeven zulke gevaarlijke kunstjes niet meer uit te halen. De geschiedenis van een kus. De held van deze geschiedenis is Maurits Jokai, de beroemde romanschrijver in Budapest. Hij zat voor eenigen tijd aan zijn schrijf tafel toen de eerste zangeres van den Hongaarschen volksschouwburg, mevrouw Paltmai binnentrad. De dichter vroeg wat of haar wensch was en daarover geraakte zij in zulk een verlegenheid, dat zij bloosde en voor een oogenblik niet in staat was om te spreken. Zij herstelde zich echter en vertelde nu hortend en stootend, dat zij gekomen was om den beroemden dichter de hand te kussen, daar haar tot nu toe nooit het geluk ten deel was gevallen, hem in gezelschap te ontmoeten, waar zij hem deze tol der bewondering had kunnen betalen. Jokai zag haar eenige oogenblikken glimlachend aan, reikte haar echter de hand, maar sloot de aardige tooneelspeelster in zijn armen en kuste haar hartelijk op mond en beide wangen. Mevrouw Palmai was verrukt en wilde nu ook beproeven hem de hand te kussen, maar hij onttrok ze haar ook ditmaal. »Een kus op de fris- sche mond is veel aangenamer dan een kus op de hand," zeide hij en daarmee reikte hij haar de hand tot afscheid, want op dit oogenblik verscheen zijn vrouw in de kamer. Een jachtpartij. Een Weener corres pondent der Schlesische Zeitung meldt de volgende bijzonderheden betreffende de jachtpartijen, welke baron Nathaniël von Rothschild, uit Weenen, in dit sei zoen op zijn landgoed Schillersdorf bij Oberberg (Pruisisch Silezië) gehouden heeft. De jachten duurden veertien da gen. Als gasten waien tegenwoordig: Prins Richard Metternich, prinses Pauli ne Metternich, graaf VVilczek Sr., graaf Wilczek Jr., graaf Karl Kinsky, graaf Heinrich Larisch en zijne gemalin, graaf Széchenyi, graaf Potocki, baron en ba ronnes Bourgoing, de heer Aristides Raltazzi, lord Lenox en de heer Milbanke van de Engelsche legatie, enz. Een door den baron beschikbaar gestelde extra-trein bracht het geheele gezelschap naar Schillersdorf. Eiken voormiddag te 10 uur werd met hoorngeschal het sein tot vertrek gegeven. De boogspanners met hunne wagens openden den stoet. Dan volgde een met vier paarden bespannen prachtig Japansch rijtuig, dat alleen voor deze gelegenheid vervaardigd is. Daar achter kwam een reeks rijtuigen, deels door twee, deels door vier paarden ge trokken, en ten laatste een phaëton, waarin baron Rothschild en prinses Met ternich zaten, welke laatste zelve mende. Elk rijtuig had een rijk gegalonneerden postillon, die gedurende den tocht vroo- lijke deuntjes blies. Al de dames, in jachtgewaad, namen ijverig deel aan de jacht. De uitkomst, welke deze opleverde grenst bijna aan het ongelooflijke. In het geheel werden niet minder dan zevendui zend fazanten en tweeduizend patrijzen geschoten, en toch werd nog slechts een gedeelte van het vliegende wild onder schot gebracht, zoodat men zich een denkbeeld kan vormen van den kolossalen omvang der jachtgronden van het goed Schillersdorf en van den zeldzamen rijk dom van wild aldaar. Ook verdient het opmerking, dat de geschoten fazanten, patrijzen enz., bijna allen naar de Ber- iijnsehe markt gebracht werden, waar thans voor het wild meer aftrek is dan te Weenen, omdat daar een bijna niet te overwinnen embarras de richesse heerscht. 's Avonds kwam het gezelschap weder bijeen op het kasteel, alwaar na een welvoorzienen disch, gespeeld en gedanst werd. De twee weken, gedurende welke baron Nathaniël von Rothschild te Schillersdorf gastheer was, moeten hem een kwart millioen gekost hebben. Van alle zijden wordt thans bericht, dat het overlijden van den spoorweg koning Vanderbildt weinig invloed zal hebben op den gang van zaken, daar Vanderbildt, die reeds eenigen tijd lij dende was, de gebeurtenis heeft voorzien en alle mogelijke schikkingen heeft ge maakt. Zijn dood was zeer plotseling. Hij werd door een beroerte getroffen op het bureau van den heer Garett, terwijl hij met dezen in gesprek was. Naar het heet, was Vanderbildt de rijkste man der Vereenigde Staten. De schattingen van zijn vermogen zijn echter zeer ongelijk. Volgens den correspondent van De Stand, moet hij eens gezegd hebben, dat zijn inkomen in een der vorige jaren reeds 20 millioen dollars was geweest. Spreekwijzen op heimelijk schoolver zuim betrekking hebbende.In Amster dam zegt men daarvoor «Stukjes draaien"; in Haarlem «Binkie steken"; in Utrecht «Een schobbetje maken"; in Rotterdam «Scharlokeren"in Dordrecht «Kram- metjes loopen"in Leiden «Spybelen"; in Kampen en Groningen «Platloopen" in Enkhuizen «Een schotje maken"; in Alkmaar »De wind steken"; in Deventer «Een sluipertje maken"; in Arnhem «Uit strikken gaan"; in Nijmegen «Flanken gaan"; in Amersfoort «Schoften gaan"; in Almeloo «Over den halster strijken"; in Harderwijk «Pijpen draaien"; in Ame rongen «Gaan boksen"; in 's-Bosch «Heg of hekschool houden"; in Schoonhoven «Schooltje maken". De speelbank te Monte-Carlo. Door een internationaal comité te Nizza werd dezer dagen aan de regeeringen van al de Europeesche Staten een memorie ge zonden, met het doel een gemeenschap pelijke handeling op diplomatieken weg tegen (Karei 111, vorst ran Monaco, te bewerken. Het document bevat een uit ofificieele bronnen opgemaakte lijst der zelfmoorden van 1877 tot 1885 te Monte Carlo gepleegd. Niet minder dan 1820 dwazen hebben op deze schandelijke wijze het leven verloren. Op die lijst zijn

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2