NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Maggie Wilson. N. 100. Woensdag 16 December 1885. Veertiende Jaargang VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiën: BINNENLAND. Feuilleton. RSFOORTSCHE CDEBANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Iugezondeu stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regel3 0.40iedere regel meer 6 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zij, die zich voor 1 JANUARI a. 8. oj> de „Nieuwe Aincrsfoortsclie Cou rant" abomieeren, ontvangen de tot dien datum nog te verschij nen nummers GRATIS. Bij Zijner Majesteits besluit van 13 dezer is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw de heer J. C. Verhoeff, predikant bij de Neder- landsch-Hervormde gemeente te Utrecht. De gewone audiëntiën van den minister van financiën en den minister van waterstaat, handel en nijverheid op 17, en van den minister van marine op 18 dezer zullen niet plaats hebben. Bij een onlangs gehouden inter nationalen biljart-wedstrijd lieeft de wel bekende Fransche speler, Vignaux, de overwinning behaald. De eerste partij werd door Vignaux en den Amerikaan Slosson gespeeld, en door den laatstgenoemde gewonnen. Bij de tweede partij tusscben Vignaux en den Duitscher Schafer bleef Vignaux overwinnaar. Hij had de 600 punten be reikt, toen zijn tegenstander nog slechts 445 punten gemaakt had. Een derde partij, tusscben Slosson en Schafer werd door Slosson gewonnen. De partij tusscben Slosson en Vignaux, op den laatsten dag, wekte in hooge mate belangstelling. In bet eerst scheen Slosson overwinnaar te zullen zijn. Hij had 101 punten gemaakt, toen zijn tegenstander nog maar op 11 stond. Maar spoedig had Vignaux, met series van 194 en 195 punten, hem ingehaald, en toen won de Franschman met groot gemak de partij. Hij maakte de 600 punten binnen twee uren tijds. Omtrent het tabaksgewas in Gel derland, schrijft men uit Wageningen het volgende: De tabakshandelaars alhier hebben bij de verschillende planters reeds een kijkje genomen. Over het algemeen is het ge was van 1885, zoowel in Maas en Waal als in de Betuwe en op de Veluwe klein, gedeeltelijk smal van blad en doorgaans dikbladigl Het gewas var. 1884 leverde veel beter dekblad, en de planters be dongen daarvoor een goeden prijs; men verwacht echter, dat het meer gebrekkige 1885er gewas niet zooveel zal opbrengen. Er schijnt nog geen behoefte aan de 1885er tabak te bestaan; ook is het be kend, dat van vorige gewassen nog ver schillende kerfsoorten tegen lagen prijs te koop zijn.« Het Nederlandsch Schaatsenrijders- verbond beeft Axel Paulsen uitgedaagd om op den internationalen wedstrijd dezen winter te Hamburg te houden, mot een onzer hardrijders om den naam van den snelsten schaatschenrijder der wereld te rijden. De Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin werd in de laatste dagen, niet alleen door het toe treden van onderscheidenen op verschil lende plaatsen tot het lidmaatschap, en door belangrijke giften in geld en klee- dingstukken, in haren arbeid gesteund, maar ook door een legaat van f200, door wijlen den Heer G. K. van Gulpen te Nijmegen, haar vermaakt, en een som van f 1000 door N. en N. haar geschon ken „ter herinnering aan hun geachten vader". De Prijs door de Maatschappij »de Katholieke Illustratie" uitgeloofd voor Rebus No. 1, is ten deel gevallen aan den Heer W. J. HEGGE te Wildervank. Die prijs bestaat, zooals bekend is, uit meubelen, ter keuze van den winner, ter waarde van Twee Honderd Gulden. Het Algemeen Nederlandsch Wiel- rijdersbond zal Zondag 20 December a. s' te Utrecht eene algemeene vergadering houden ter behandeling van een straat- recordreglement en een reglement, rege lende de betrekking tusscben toegetreden wielrijderskringen en het Alg. Ned. Wiel- rijdersbond. Tevens wordt op deze ver gadering aangeboden het jaarlijksch ver slag van den toestand der vereeniging, en wordt den leden de uitslag bekend gemaakt der verkiezing van bestuursleden in de afdeelingen. Uit Waalwijk wordt aan De Tijd geschreven, dat op eene vergadering van looiers en schoenmakers, aldaar gehou den, de heer Ch. Kievits, looier en schoenmaker te Bezooien, candidaat is gesteld voor de Prov. Staten van Noord- Brabant. De heer Kievits heeft die can- didatuur aangenomen. Zondag is te Zaandam, vanwege de Burger IJsclub, op de Gedempte Gracht een wedstrijd gehouden van man nen boven de IS jaren, die, op klompen zonder scherp, ledige petroleumvaten over de gladde sneeuw moesten voort rollen. Vijftig van de acht-en-tachtig mededin gers ontvingen prijzen, bestaande in ge rookt spek en meel. De manieren waarop de menschen zich vermaken, loopen dikwijls zeer uit een. Een zonderling middel daartoe werd te Hilversum dezer dagen gebruikt; het bestond namelijk in het schrijven van briefkaarten aan elders wonende perso nen, met valsche onderteekening en met een inhoud, die riiet alleer. uit louter leugentaal bestond, maar tevens groote ongerustheid bij de geadresseerden te weeg bracht. Zoo werd aan te Amsterdam en te 's-Hertogenbosch wonende familie van Hilversumsche ingezetenen gemeld, dat bij laatstgenoemden levensgevaarlijke ziekte heerschte, ten gevolge waarvan geadresseerden in allerijl naar Hilversum kwamen. Bij allen brachten de briefkaar ten, behalve ongerustheid en angst, schade te weeg. Er werd aangifte van deze zonderlinge liefhebberij gedaan, en het is den majoor der rijksveldwacht en den inspecteur der gemeente-politie gelukt, den schrijver dier verzinsels uit te vinden. Het schrijven is, naar De Gooi en Eemlander mededeelt, geschied onder den indruk van sterken drankde schrij ver was met vier andere personen te zamen, die hem niet hebben teruggehou den. Sinds gisteren trekt in den Binnen- Amstel bij de Amstelstraat een schip van zonderlingen bouwvorm de aandacht der Amsterdammers. Het is de door den Franschen ingenieur Lepage gebouwde Drysphore, den bezoeker der Antwerp- sche tentoonstelling wel bekend. Het bevat een natuurwonder, dat een wel sprekende getuigenis aflegt van het voor historische tijdperk, namelijk een reuzen eik, die thans nog eene lengte heeft van 31,60 Meters en, hoewel door ouderdom en andere invloeden zeer in omvang verminderd, nog 35 kubieke meters be slaat. Deze reuzeneik werd het vorige jaar in de Rhöne gevonden en zal ook hier wel vele bezoekers trekken, als de Drys- pliore dezer dagen voor het Amsterdamsch publiek geopend wordt. Bij de firma J. G. Buhlman te Rotterdam ziet een nieuw geïllustreerd weekblad het licht onder de veelbelovende naam «de Gravure". Zooals de naam reeds aanduidt zal de uitgever zich voor namelijk toeleggen op het leveren van uitstekende gravures. Verder biedt het als lectuur een met zorg gekozen feuil leton en behandeld het de voornaamste Binnen-en Buitenlandsche gebeurtenissen. Een ons gezonde proefnummers ziet er zeer goed uit. De inteekenaren krijgen als cadeau een gutta-percha-stempel waaiop de naam of de initialen van den besteller. Naar gelang van de tijd waar voor men zich abonneert, ontvangt men een zak- of wel een monogram-stempel. Naar Het Vad. verneemt, moet de heer Straetmans, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het kiesdistrict Maastricht, voornemens zijn, om redenen van gezondheid zijn mandaat neder te leggen. Te Ooyen, op de Boven-Maas, houdt zich sedert een paar dagen een zeehond op. Hoewel door schippers en visschers veel moeite is gedaan om het beest machtig te worden, is dit bij den hoogen waterstand niet kunnen gelukken. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede-IvarnerderStaten-Generaal werd den heer Bahlmnnn met 60 tégen 2 stemmen verlof verleend, tot het houden zijner interpellatie over de exploitatie van de lijn Amersfoort Nijmegen. De interpellatie zal plaats hebben bij de behandeling van art. 118 van hoofstuk IX. Uit Tessel schrijft men aan 't Ilandehbl. dd. 13 Dec. In den loop dezer week zullen belangrijke proeven genomen worden met een werktuig, waarmede in geval van strandingen gemeenschap tus- schen het gestrande schip en het strand is tot stand te brengen. In der tijd maakten wij er melding van, dat door den heer P. Koning, alhier, een toestel uitgevonden was, bestaande uit een kope ren cilinder, waarom een lijn bevestigd is. Bij stranding werpt men den cilinder over boorddoor de werking van wind en stroom ontrolt de lijn en de cilinder bereikt spoedig het strand. Op last van den minister van marine is zulk een ci linder vervaardigd van koper; bij eene lengte van 2 M. is de diameter 1 M., terwijl de uiteinden wijder van omvang zijn dan het midden. De proeven zullen achter Eierland plaats hebben. Het rechtsgeding van de reeders- firma Wed. Biever, te Scheveningen, tegen de heeren Lohde Co., reeders te Hartlepool, wegens het overvaren van een bomschuit van eerstgenoemde door een vaartuig van de tweede, en waar voor de heeren Den Breems en Vernée naar Engeland zijn geweest, is door de eischeres gewonnen. De weduwe Biever krijgt ongeveer f10,000 schadevergoeding. Te Herbaaium (Fr.) is verleden Vrijdagnacht ingebroken in het gebouw der openbare school. De boekenkasten waren wel opengebroken, doch de dieven schenen daar niets van hunne gading gevonden te hebben. Uit de kast voor vrouwelijke handwerken werden een pak linnen, eenige half afgewerkte kleeding- stukken en eenige andere kleinigheden vermist. Door den heer A. Willet, te Am sterdam, zijn aan het Rijk, ter plaatsing in 's Rijks Museum van schilderijen al daar, ten geschenke gegeven: eene schilderij door Willem van Ode- kerke (eerste helft der zeventiende eeuw) voorstellende eene vrouw die een koperen emmer schuurt; en het portret van den vermaarden reiziger en kunstschilder Cornelisde Bruyn, geschilderd door Sir Godfrey Keller (geb. omstreeks 1648, overl. 1723). Bij dit portret heeft de heer Willet voor de bibliotheek van het Museum als geschenk gevoegd een fraai exemplaar der «Reizen van Corn, de Bruyn door Klein-Azië, Moscovië, Perzië en Indië", met tal van kopergravuren (2 dln. in folio). DOOR MINORA. 56) «Volkomen goed!" met deze woorden begaf Maggie zich de trap op naar haar boudoir om zich van hoed en mantel te ontdoen, 't Was er bijna volkomen licht, zoo helder bescheen de maan dit aller liefste vertrek, waarvan de wanden en het ameublement geheel uit blauw satijn bestondentwee opengeslagen deuren verleenden toegang tot de groote serre, waar zich de voorraad planten en bloe men op een heerlijk verblijf kon beroe men. Een aangename lucht stroomde naar binnen en vervulde het vertrek met geurige bloemenreuk. Vermoeid liet Maggie zich op een gemakkelijke stoel nederglijden, en haar blik viel juist op het gelaat der lieve maan. Zij gevoelde zich zoo zenuwachtig, zoo vreemd Zou dit aan Oswalds plotseling verschijnen te wijten zjjn? Hij had haar overvallen, en met eenig berouw herdacht zij nog haar gelukkigen uitroep bij zijn weder zien. In gepeins verloren had de jonge vrouw de binnenkomst van baar echtgenoot niet bemerkt, die dan ook op de teenen was binnengeslopen, toen hij niet dade lijk Maggie's gedaante gewaar werd, die met den rug naar de deur was gezeten en alzoo ook hem niet bespeuren kon. Een oogenblik slechts zocht Oswald, spoedig genoeg ontwaarde hij Maggie op den stoel. «Stoor ik u ook met mijn tegenwoor digheid, Maggie?" vroeg hij, onwillekeu rig zacht sprekende bij de schemering in het vertrek. Verrast stond de jonge vrouw op. «Zijt gij daar, Oswald Ik dacht dat gij onmiddelijk naar mama zoudt zijn gegaan." «Liever stoor ik haar rust niet, maar zal tot straks wachten met haar te ver rassen Opzettelijk gaf hij nadiuk aan de laatste woorden. «Zoo ik u dus hinder of stoor, vind ik nog wel wat te doen in mijn studeer kamer." vervolgde hij, langzaam terug gaande om de daad bij het woord te voegen. «Zoo ge u bij mij niet te zeer ver velen zult, maar ik vrees de tijd zal hier minder spoedig omgaan dan in uw stu deervertrek of... in Londen." «Ik mag dus blijven Reeds zoolang heb ik alleen gezeten, dat ik werkelijk verlang en zelfs smacht naar zulk een huiselijk samenzijn 1 «Reeds zoolang 1" herhaalde Maggie. «Dat klinkt alsof die eenzaamheid u lang was gevallen, en dat is toch niet zoo, integendeel «Vraag wel exuusDit heb niet ik, maar gijzelf gezegd. Gij vergelijktet uw »tijd"-klok met de mijne en lettet vol strekt niet op de groote torenklok met welken wij beiden geloof ik, niet zeer gelijk gaan." «Gij zult toch niet kunnen loochenen dat drukke bezigheden den tijd bepaald verkorten «Nu ja Ik merk de beide klokken slaan ten minste bij gelijke lusschen- poozen." «Ja 1 toen ik bezig was, heb ik wel eens de snelle vlucht des tijds be wonderd maar toen ik niet bezig was, toen «Benijdet gjj die volstrekt niet I" «Misgeraden, vrouwtje 1 Benijden deed ik nog altijd, bezig of niet bezig, maar weet ge waaraan ik steeds dacht, wanneer ik zoo alleen was «Neen I hoe zou ik de gedachten kun nen volgen, die in uw brein ontstaan en sterven 1" «Raad maar eensmij dunkt, 't kan niet moeilijk zijn 1" «O toch I voor mij zijn zulke diepe gedachten raadsels en steeds onoplos baar I" «Probeer 't maar eens, Maggie," «Zal ik de lamp opsteken, Oswald Misschien dat ik met gaslicht beter zoeken kan 1 De maan verschuilt zich achter een wolk en versteekt ons van haar licht Zonder evenwel antwoord af te wach ten, streek zij een lucifer af en ontstak de gaspit. «O wat heerlijk en gezellig!" kon Os wald zich niet weerhouden uit te roepen nog nooit had hij hier een geheelen avond doorgebracht, daar de huiskamer beneden tot dit doel bestemd was. «Hebt gij hier alle avonden, gezeten, Maggie «Neen, zeker niet 1 Gaslicht zou miji» kweekelingen maar schaden, 't Is van avond voor de eerste maal dat ik hier zit. Andere avonden hield ik altijd mama tot 10 uur gezelschap en bracht dan dat uurtje voor rusttijd in mijn slaap kamer meestal met lezen en werken door «Mama is in al die dagen toch wel geweest, niet waar?"j «Volkomen 1" Beiden zwegen, het thema scheen uit geput. Oswald was de eerste die de stilte verbrak. «Welnu Maggie I hebt ge 't antwoord nog niet?" «Waarop «Wel op mijn raadsel «O 1" Zij zweeg een oogenblik alvorens te vervolgen«gij dacht waarschijnlijk aan een nieuwe reis, aan nieuwe onderzoekingstochten, naar verre landen 1" «Geraden 1" glimlachte hij, geraden 1 Ziet ge wel, dat 't niet zoo moeilijk was Onwillekeurig zocht Maggie bij de be vestiging dezer plotseling invallende ge dachte zenuwachtig naar het een of an der, waardoor zij haar onrust hoopte te verbergen. Dit ontging Oswald niet. «Wat zoekt ge, Maggie?" «Och, m\jn boek, waaraan ik bezig was, maar ik vind het niet!" riep zij, mismoedig over het niet vinden van een geschikt voorwerp ter afleiding. «Mag ik u dan wat te lezen geven «O ja, graag 1" {Slot volgt).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1