Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. 'Provinciale berichten. Door den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, is aan den schenker de dankbetuiging der Regeering aangeboden. Voor de betrekking van Secretaris van Rijnland (jaarwedde f 2500) zijn thans 78 sollicitantende meesten van hen zijn meester in de rechten verder zijn er tal van officieren onder, en ook een bierbrouwer. Lavertu, een der Amsterdamsche paneelzagers, is in het Binnengasthuis te Amsterdam overleden. De rechtbank te's-Gravenhage heeft den persoon vrijgesproken, die terecht stond wegens het «opzettelijk hoonen en beleedigen van den Koning" in een her berg, met de woorden: «de Koning en al zijne manschappen zijn schurkenHet vonnis nam niet aan, dat deze woorden waren gebezigd met het boosaardig doel van beleediging van Z. M., doch dat zij gebezigd waren in algemeenen zin, meer bepaald om eenige militairen te belee digen. Ten gevolge van eene aanvraag om hulp ten behoeve van de zieke en gekwetste krijgslieden in den Servisch- Bulgaarschen oorlog heeft het hoofdco mité van Het Roode Kruis te 's-Hage ter beschikking van de comités te Bel grado en Sofia gesteld elk eene som van f 1000. Tevens worden aan beide zuster- vereenigingen instrumenten, heelkundige toestellen, verband- en verpleegmiddelen gezonden. Voor het uitlooven van premiën aan aanvoerders, koopers en verkoopers van het grootste aantal stuks vee op de veemarkten te Nijmegen is door den Gemeenteraad voor 1886 de aanzienlijke som van f 1500 toegestaan, ten einde de veemarkten, wier glans langzamerhand aan het tanen was geraakt, te doen her- )evcn.N Het openbaar telephoon-kantoor der Nederlandsche Bell-Telephoonmaat- schappij op het spoorwegstation te Arn hem, zal den 18 dezer in gebruik worden genomen. Door de Porte werd aan Vorst Alexan der een buitengewoon gevolmachtigde gezonden, wel een bewijs, dat Bulgarije's zaken steeds gunstiger staan. Ook door de Fransche Minister van Buitenland- sche Zaken werd duidelijk te kennen gegeven, dat hij gaarne eene oplossing der quaestie zou zien, waarbij met de eischen der bevolking rekening wordt gehouden. Uit Sofia komt het bericht, dat de Bulgaarsche regeering weigert om de militaire commissie, uit Weenen afge vaardigd, te ontvangen, indien niet van te voren het Widdin-gebied door de Serviërs wordt ontruimd. De verhouding tusschen Turkije en Griekenland is zeer gespannen. Te Kon- stantinopel loopt het gerucht, dat de quaestie tusschen beide staten aan eene scheidsrechterlijke uitspraak zal worden onderworpen. Dit zou vooral voor Grie kenland zeer te wenschen zijn, daar vooral dit land zich uitput en met schul den bézwaard zonder eenig nut of voor deel. Gladstone schijnt zich met de Ieren te willen verbinden, er wordt althans tus schen hem en Parnell levendig van ge dachten gewisseld. Het Kabinet-Salisbury zal, naar van officieele zijde wordt ge meld, de eerste de beste gelegenheid aan grijpen om in het Lagerhuis eene motie van vertrouwen uit te lokken. Bij de Maandag j.l. gehouden aanvul lingsverkiezingen voor de Fransche Ka mer van Afgevaardigden in het Departe ment der Seine, verkregen de radicale republikeinen de overhand. De begrafenisplechtigheid van Koning Alfonso heeft Zaterdag te Madrid plaats gehad. Zij begon om 10 uren in tegen woordigheid van zooveel (ongeveer 3000) genoodigden, dat de meesten niet in de kerk konden komen. De indruk was zeer grootsch. Acht- en-dertig prelaten waren bij den dienst tegenwoordig. Eene menigte kransen bedekte het lijk kleed. De plechtigheid is in goede orde afge- loopen. Door den Aartsbisschop van Valladolid werden, in eene lijkrede, de deugden des overledenen zeer geprezen. De koningin-regentes heeft het Marok- kaansch gezantschap ten gehoore ont vangen. De gezant zeide in zijne toe spraak dat Spanje, door den handel, de stoffelijke bemiddelaar tusschen Marokko en de wereld is. De regentes antwoordde, dat Spanje geen gelegenheid verzuimen zal om de vriendschapsbanden met Ma rokko nauwer toe te halen, en met dit doel getrouw zal blijven aan de politiek van koning Alfonso. In Soedan begint het lieve leven ook weer. Zaterdag deed een bende van 3000 Arabieren een aanval op het garnizoen te Mograhek. Na een hevigen strijd van een paar uur werden de Arabieren tot den terugtocht gedwongen. Verscheidene Britsche officieren en minderen werden gewond. In Zwitserland hebben handel en nij verheid, bij de lage invoerrechten en Duitschland's beschermende rechten, veel te lijden van Duitsche mededinging. Er wordt daarom telkens aangedrongen op het opzeggen van het handelstractaat met Duitschland, en die zaak zal eerst daags in den Bondsraad behandeld worden. Een der voornaamste handelsbladen, de Easier Nachrichten, stelt voor, dat Zwitserland trachtc een verbond te slui ten met de kleine Europeesche handels- staten, Nederland, België, Denemarken en Zweden, ten einde elkander te helpen in den oorlog, welke de groote Mogend heden hun door allerlei beschermende rechten aandoen. In een telegram uit Mexico wordt gemeld, dat de gouverneur van Nuevo Leon zich aan de Mexicaansche troepen heeft overgegeven, en de staat van beleg aldaar is afgekondigd. Zondag, 20 December, zal de Gods dienstoefening der Vrije Ger. gem. des voormiddags half tien en des namiddags om vijf uur geleid worden door den heer Vaarties van Dordrecht. Morgen, Donderdagavond zal in de vergadering met dames van het Dep. Amersfoort der Maatsch. »Tot Nut v. 't Algemeen" als spreker optreden, de heer H. A. Van der Meulen, predikant te Veendam. De nieuwbenoemde ritmeester, H. L. Erzey, van 't 2e Regiment Huzaren, is het kommando opgedragen van 't 4e escadron, in garnizoen te 's Hertogen bosch. Het doel waarmede j. I. Zaterdag een vergadering der kiesvereeniging «Amersfoort" was belegd, de verkiezing van een bestuurslid in de plaats open gevallen door het bedanken van den heer A. J. Bos, is niet bereikt. De heeren W. G. M. Eyck van Zuy- lichem en C. J. van der Nagel, achter eenvolgens tot die betrekking benoemd, maakten beiden bezwaar om de functie te aanvaarden. Men zal nu in een vol gende vergadering beproeven een opvol ger te vinden. Ingekomen stukken van de Liberale Unie leverden weinig stof op voor dis cussie. Het bestuur is gemachtigd om in een nadere algemeene vergadering, tot welke ook niet-leden zullen worden toegelaten, de voormelde punten oonieuw op dejagen- da te brengen. Het blijspel vBankroctjes" hetwelk j. 1. Maandagavond in de groote, voor tooneeluitvoeringen ingerichte zaal, der Sociëteit «Amicitia" werd opgevoerd, door het tooneelgezelschap van de Nieuwe Rot- terdamsehe Schouwburgmaatschappij on der directie van den heer Alex. Faassen, heeft goed voldaan; de lof dit tooneel gezelschap in vele Nieuwsbladen toege bracht, verdient het ten volle. De vijftien verschillende personen, die in dit blijspel optraden waren allen rol vast en uitmuntend in hun voordracht, vooral zij, die de moeielijkste rollen had den te vervullen; de heeren Sillutus en F. Fartand waren onverbeterlijk in hun spel; doordien de toeschouwers bij her haling hunne tevredenheid te kennen gaven door toejuichingen, vermeenen wij de gevolgtrekking te mogen maken, zij ons gevoelen deelen. De Bankroetjes" is een van die vroo- lijke blijspelen waarom men recht har telijk lachen moet; zulks geschiedde dan ook veel en wel zóö als men zelden in onzetooneelzaal hoort; stuk en voordracht zijn dan ook zóó dat het door ieder, oud of jong, kan en mag worden gezien en gehoord, zeker door hem die zijn lever eens te goed wilt doen. Onzes inziens wagen wij niet te veel ook namens de toeschouwers, welke niet in groot aantal aanwezig waren, H.H. Commissa rissen der Sociëteit dank te brengen voor de keuze van het opgevoerde stuk en die van het tooneelgezelschap. Wij ver trouwen bij de tweede voorstelling eene grootere opkomst te zullen zien, waardoor èn leden der Sociëteit èn vereerders van kunst in onze gemeente zullen toonen zij de moeite van H.H. Commissarissen op ware prijs weten te stellen. Er circuleert alhier eene inteeken- lijst, volgens welke Mejuffr. HélèneSwarth, bij genoegzame deelneming op a. s. Maan dag in de Soc. „Amicitia" eene voor dracht denkt te geven. Wij meenen onze lezers eene kennismaking met deze be gaafde dichteres ten zeerste te mogen aanbevelen. Daar zij hare meerendeels voortreffelijke gedichten ook op uitste kende wijze voordraagt, kan men zich van een genotvollen avond verzekerd houden. Mtreclit. In den laatsten tijd werden alhier door eene kleine bende jeugdige deugnieten, waaronder van 8 en 11 jaren, meermalen kleine, doch niettemin voor de winkeliers zeer hinderlijke diefstallen gepleegd en wel meestal bij insluiping, zonder dat men er in mocht slagen de daders te betrappen.' Thans echter is het der Politie gelukt de"hoofddadcrs, twee elfjarige knapen, in banden te krijgen en wel naar aanleiding'vnn een door hen gepleegden diefstal op den Heerenweg alhier, alwaar zij, na een raam te heb ben opgeschoven, ten nadeele van een winkelier, een mandje druiven en vier koperen gewichten hadden ontvreemd. Tegen de beide veelbelovende knapen werd eene vervolging ingesteld. In de Wijde Waterstraat alhier, maakte zich gisteren avond een reeds be jaard koopman, die door een paar straat jongens werd geplaagd, zoo driftig, dat hij ineenzakte, eene bloedspuwing kreeg en onmiddelijk onder geneeskundige be handeling moest worden gesteld. Banrn. In de jongste gemeenteraads zitting is tot archivaris benoemd baron d'Aulnis de Bourouill. Naar men verneemt, is er voor ruim f 100,000 geteekend voor de koud- water-geneesinrichting alhier. Vroeg in het voorjaar hoopt men nu een aanvang met den bouw te maken. Maarscii. Naar aanleiding van de geruchten dat de wegen in sommige ge meenten des avonds en 's nachts onveilig zijn, loopen alhier verschillende wachten de gelden daartoe benoodigd zijn voor het meerendeel door particulieren bijeen gebracht. Doorn, 14 December. Het is ons een genoegen met lof melding te kunnen ma ken van de flinke en doeltreffende maat regelen, door of van wege de directie der Oosterstoomtram genomen tijdens de jongste sneeuw en vorst, zoodat geene noemenswaardige vertraging in den geregelden dienst op hare lijnen heeft plaats gehad. Wagciiingen, 14 Dec. Aan de Woens dag jl. op het Koninklijk landgoed Oranje-Nassau's-Oord gehouden drijfjacht, namen 7 jagers deel, allen uit het gevolg des Konings, benevens de rentmeester van het landgoed. Er werden 26 hazen en 28 konijnen geschoten. De jagers dineerden na afloop in het hotel «De- Wageningsche Berg." E<lo. In een adres is door tal van ingezetenen aan den Raad dezer gemeente verzocht, een straatweg aan te leggen van het dorp naar het station van den Rijnspoorweg. Voor de vele bewoners van de villa's aan den stationsweg, en niet minder voor het reizend publiek, zou zulks zeer gewenscht zijn. Het adres zal in de eerstvolgende raadsvergadering worden behandeld. Rlicueii. Op het gemeentehuis alhier is de vorige week door de gemeentebe sturen van Amerongen, Leersum en Rhenen, eene vergadering gehouden, over de doortrekking van de lijn Eist Wageningen van den Ooster-Stoomtram. Harderwijk. In de zitting van den Gemeenteraad van 11 dezer is, met 8 tegen 5 stemmen, besloten tot opheffing van het Nassau-Veluwsch Pro-gvmnasium aldaar met ingang van 1 Sept. 1886. Eene proefneming. In de koninklijke schouwburg te Brussel had dezer dagen eene repetitie van de opéra «De reis naar China" plaats, toen men eensklaps op het einde van het tweede bedrijf, van alle kanten «brand" hoorde roepen. On middellijk werden de glazen platen stuk geslagen, waarachter zich de sleutels voor de nooddeuren bevonden, de leden van het koor maakten dat zij wegkwamen en de muzikanten sprongen ontsteld van hunne stoelen op. In een oogenblik tijds bevond het geheele personeel zich in veiligheid. Eensklaps weêrklonk de stem van den eersten régiseur: «Ziezoo heeren en da mes", sprak hij, «nu kunt ge wel weder naar binnen gaan, dan zullen wij het laatste bedrijf repeteeren." De zaak was eenvoudig eene proefne ming geweest, want er was geen spoor van brand, alles was recht goed gegaan, maar enkel de muzikanten hadden zich veel te onrustig gedragen. Het schijnt dat als er werkelijk eens brand zou komen, de stoelen, lessenaars en instrumenten in het orkest, den mu zikanten zeer in het ontvluchten zouden belemmeren en daarom zal men trachten dit euvel zoo goed mogelijk te verhelpen. Prins Lodewijk Maria Cesar van Bour bon, kleinzoon van Ferdinand VII. koning van Spanje, is te Londen overleden. Hij stond bekend onder den naam van «graaf Blanc", en werd op aandrang van zuster Patrocinio in 1869 in het geheim door de Spaansche familie en in 1874 officieel door koningin Isabella erkend. Toen Alfonso XII in 1874 den troon besteeg, werd prins Lodewijk op last van de regeering gevangen gezetaan de tus- schenkomst van koningin Isabella had hij zijne invrijheidstelling te danken. De piins leefde zeer geheimzinnig in Enge land en laat twee broeders van moeders zijde na, die, naar men zegt, besloten hebben alles aan het licht te brengen wat dien balling betreft, welke zoo hard nekkig op den achtergrond werd ge houden, Strenge maatregel. Een Duitsch onder officier moest dezer dagen een gedes- serteerd soldaat naar zijn garnizoen te rugbrengen. Op 't perron te Hildesheim wilde de soldaat rechtsomkeert maken en toen hij aan de waarschuwing van zijn geleider om staan te blijven geen gehoor gaf, schoot deze hem dood. Een leelijk avontuur. In een spoor- weg-waggon op een Russischen spoorweg zat een officier naast een heer in burger- kleeding, waarmede hij druk aan 't pra ten was. In den loop van het gesprek kwam de officier te weten, dat zijn reisgenoot be ambte van den spoorweg was, en al de stations er van bezocht, ten einde de daar ontvangen gelden te innen en die aan de directie te St. Petersburg ter hand te stellen. «Dan zult ge wel heel wat bij u heb ben," zeide de officier al pratende, terwijl de beambte hoegenaamd geen argwaan koesterde. »Ja," antwoordde de laatste, «ik heb steeds duizenden bij mij en moet zeer voorzichtig zijn om niet met boeven of schuiken in aanmerking te komen." Men praatte nog wat door, totdat de beambte opstond en zeide dat hij een luchtje ging scheppen. Hij ging den wagen uit en op een der balkons er van staande officier volgde hem en riep hem toe: «Geef mij uw geld of ik schiet u dood." De beambte ging een paar stappen achteruit, maar reeds op hetzelfde oogen blik loste de officier een revolverschot op hem. De aangevallene was slechts licht gekwetst en had nog zooveel tegen woordigheid van geest om van den wagen te springen. Hij viel in een greppel en bleef daar bewusteloos liggen. Gelukkigerwijs was de gewaagde sprong door een baanwachter gezien, die den trein onmiddellijk een signaal tot stoppen gaf. Nauwelijks stond die echter stil, of' de officier joeg zich een kogel door het hoofd. Het -geheele voorval duurde tien min. waarna de beambte, die weder tot be wustzijn was gekomen, verhaalde wat er eigenlijk gebeurd was. De naam van den officier weet men tot nog toe niet. Het ijzeren varken. Een der vleugels van de kazerne >Markiezenhof", in de Steenbergschestraat, te Bergen op Zoom, verkeert in zulk een deerniswaardigen toestand, dat een ieders blik er op ge vestigd is. Een der veld-artilleristen, bijgenaamd »het ijzeren varken", heeft 's nachts in aan waanzin grenzende dronkenschap, niet minder dan 120 ruiten en een zevental ramen en kozijnen kort en klein geslagen. Tot bereiking van zijn doel, heeft hij van een aantal sabels gebruik gemaakt, die thans, grootendeels geheel onbruik baar, wijd en zijd verspreid liggen. De razernij van den man was zoo hevig, dat niemand hem durfde genaken en alle mede-bewoners der kamer in allerijl de vlucht namen. Thans zit hij dood nuchter, als een lam, in een der arrestantenkamers over een en ander na te denken. De schade aan kazerne-ameublement, wapens enz. wordt op f160 geraamd. De ramp te vuciit. Omtrent het on geluk, veroorzaakt door gasontsnapping in het krankzinnigengesticht «Voorburg" onder Vucht, wordt nader gemeld, dat de 9 krankzinnigen, voor wier behoud aanvankelijk eenige vrees bestond, allen zijn hersteld, zoodat het ongeluk zich bepaald heeft tot 2 dooden. Het ongeluk kon niet geweten worden aan onvoorzichtigheid. Men had den vorigen dag eene sterke gaslucht opge merkt, doch ontdekte geen lek. Voor zichtigheidshalve sloot men de gasleiding voor zoover de bewuste zaal betreft nog af en bij het naar bed gaan werd een olielampje gebruikt. Toen 's morgens een der broeders- oppassers niet verscheen, kreeg men kwade vermoedens en ontdekte toen de treurige oorzaak. Treurige tijding. Vrijdag is te Amster dam bericht ontvangen, dat de stoom- baggermolen illargaux, die over zee naar Bordeaux gesleept werd, volgeloopen en vergaan is op de Fransche kust. De beide opvarenden, oppassende lieden, zijn bij dit ongeval omgekomen. De schade bedraagt ongeveer f50,000. Vroeg oud. Uit Erfurt wordt gemeld Een merkwaardig geval van snelle ver andering van voorkomen is hier bij een jongmensch waargenomen. Binnen een enkel jaar is de huid van dezen jonge ling zoo gerimpeld geworden, dat men zijn uiterlijk niet kan onderscheiden van dat van iemand tusschen 60 en 70 jaar oud. Slechts de bloeiende gelaatskleur, de aankomende baard, de schitterende oogen, die echter gewoonlijk door de afhangende oogleden bedekt zijn, en de mooie tanden, doen vermoeden dat hij nog niet zoo oud is. Doktoren hebben verklaard, dat de verandering moet toe geschreven worden aan het voortdurend groeien der huid, terwijl de wasdom van het lichaam reeds bereikt is. Daarom hangt de te groot geworden huid als een te wijd kleedingstuk in vouwen om het lichaam. Een ontzettende orkaan heeft den 2 en 3 dezer maand op de kust van Aspin- wall groot onheil aangericht. Toen de storm opstak, gingen de stoomschepen in zee. Van de negen en twintig zeilschepen, die zich voor het losbarsten van den orkaan op de reede bevonden, zijn thans nog slechts vijftien zichtbaar. Het grootste deel der vermiste schepen is, naar men vreest, met man en muis te gronde gegaan. Men kent het juiste getal der omge komenen tot op dit oogenblik nog niet. In een handelsmagazijn te Birming ham, van de firma Lewis, is Zaterdag een hijschtoestel met elf personen naar beneden gevallen. Het aantal bedienden, die in de lift waren, was meer dan deze eigenlijk bevatten kon, en door die over lading, misschien ook door een of ander gebrek, knapte het ijzertouw af, en het toestel viel, ter hoogte van de derde verdieping, ongeveer 40 voet. De elf bedienden werden naar het gast huis gebracht. Zij bleken gekneusd te zijn; maar slechts twee hunner zoo ern stig, dat zij ter verpleging in het zieken huis bleven. Het gebruiken van bloedhonden tot het opsporen van misdadigers of versla genen wordt door de Londensche politie tegenwoordig veelvuldig toegepast, en men heeft besloten, steeds een zeker aantal, van het zuiverste ras, in voorraad te houden. Nog onlangs werd het kind van het echtpaar Wittley vermist, en weken lang had men huis en tuin vruch teloos doorzocht. Maar eindelijk werd, met behulp van twee bloedhonden, het lijk van het knaapje onder een houten vloer gevonden. Het kind bleek doorzijn ouders vermoord te zijn. Bishop, de meermalen vermelde En- gelsche „gedachtenlezer", heeft zijn roem te Odessa treurig zien knakken. Hij gaf daar eerst, in zijn logement, voor eenige genoodigden, proeven van zijn bekwaam heid. Daartoe behoorde ook het zoeken van een naald, welke door vier van het gezelschap verborgen moest worden, op een Eng. mijl afstands van het hotel. Ilij zou, geblinddoekt, een rijtuig be sturen, naar de plaatst waar de naald was, en die dan te voorschijn halen. Op uitdrukkelijk verlangen van Bishop, moest zijn tolk, Zorn, tot de vier per sonen behooren, die de naald zouden verbergen. Zij gingen in een rijtuig heen tot dat Joel, en toen zij terugkwamen voegde Bishop zich bij hen met een vrij dikken blinddoek voor de oogen, om het rijtuig naar de bewuste plek te brengen. De hand van een der verstoppers van de naald, de stadsgeneesheer, Dr. Lisner., was daarbij door een koperdraad ver bonden met den gedachtenlezer die be weerde, door de fluide van zijn medium geleid te worden. De luide bleek echter niet krachtig te werken want weldra sloeg Bishop een verkeerde straat in. Hij hield nu stil, en verzocht dat Zorn, zijn tolk, de plaats van Dr. Lisner zou innemen. Zorn rnoest nu de handen op het hoofd van den gedachtenlezer leggen, en zoo kwam deze tot voor het Grand Hotel, waar hij de naald weldra uit een broodje, in het bulTet, te voorschijn haalde. De talrijke nieuwsgierigen op Bishop's weg en voor het hotel waren opgetogen. Zij juichten hein uitbundig toe, en 's avonds was de zaal, waar de gedachtenlezer een voorstelling zou geven, stampvol. Maar hier trad, vóór het begin der proeven, dr. Lisner op, die met eenige andere heeren een getrouw verslag had opgemaakt van de wijze, waarop het vinden van de naald dien middag was geschied, en die dat verslag nu voorlas. Zijne mededeeling verwekte een onbe schrijflijke opschudding in de zaal. Bis hop werd uitgejouwd, gescholden en uit gefloten. Hij bood aan de proef met de naald onmiddellijk opnieuw te nemen, maar dat scheen hem geen ernst te zijn. Het grootste gedeelte van zijn publiek beschouwde hem als een bedrieger, een kwakzalver, en de proeven, welke hij, te midden van het rumoer, nog trachtte te nemen, mislukten bijna alle. Toen Bishop, na afloop van de onge lukkige voorstelling, aanzat aan een feestmaal, hem door eenige getrouwe vereerders aangeboden, kreeg hij plotse ling een zenuwtoeval. Hij moest naar bed gebracht worden en hij ligt nu nog ernstig ziek, tengevolge van de doorge stane ontroeringen. Zijn voornemen, om naar St. Petersburg te gaan, heeft hij opgegeven. «Burger" Fortuin, wien reeds een tweetal vervolgingen één wegens het aansporen tot het houden van bedelop- tochten en één wegens beleedigende uit drukkingen voor de Regeering wachten, zal bovendien nog vervolgd worden we gens het dragen van een revolver, welk wapen hem, gelijk men weet, op de ver gadering te IJrnuiden werd ontnomen. Het gerucht loopt dat de koning van Beioren met een aristocratische dame, een weduwe (een Nederlandsche in het huwelijk zou treden, die een vermogen van 70 millioen bezit. Nog zoo dom niet voor een koning die financiëel aan lager wal zit. Maar zou 't waar zijn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2