BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. begrooting heeft gebracht, in de afdee- lingen der Tweede Kamer zulk een on gunstig onthaal gevonden hebben. We' is waar, niemand kan van onze schutte rijen een hoogen dunk hebben. Zoolang de wet van 1827 bestaat, zal er nooit iets goeds van te maken zijn, en alle middelen, die in het werk gesteld wor den om ze te verbeteren, zijn slechts als palliatieven te beschouwen. Iotussehen zullen wij het nog een ge- ruimen tijd met die schutterijen moeten doen. Verhooging der legersterkte door wijziging van de militiewet of afdoende verbetering der schutterijen door een nieuwe sehutterijwet, is in het tegen woordige stadium der grondwetsherzie ning onbereikbaar. Zijn we nu verant woord, als wij in afwachting van die grondwetsherziening en van de nieuwe legerwet, die daarna zal moeten komen, de zaken tot zoolang maar laten zooals ze zijn? Zijn we verantwoord, wanneer wij, wie weet voor hoelang, met een vestingstelsel, dat ons reeds zooveel mil- lioenen gekost heeft en jaarlijks nog ton nen eischt, niet alles beproeven om in onze schutterijen eene zoo bruikbaar mo gelijke reserve voor het leger te vormen die voor dat leger oumisbaar is? Aan het Ministerie van Binnenl. Zaken heeft men als gewoonte aangeno men om elk een, die tot een betrekking, ambt of bediening, van wege dat Depar tement benoemd wordt, zijne aanstelling niet uit te reiken vóórdat hij de daar voor ten behoeve der ambtenaren gehe ven rechten, betaald heeft. Zoolang de benoemde het geld niet gestort heeft, onthoudt men hem het bewijs om in functie te treden, en het daaraan ver bonden tractement te beuren. De personen, die bij gelegenheid van de socialisten-vergaderingteUmuiden, gewapend verschenen, worden vervolgd, wegens het dragen van verborgen wa penen. Naar het Vad. uit goede bron voor eenigen tijd vernam, lag bij de Rekenkamer meer dan één belangrijk goedgekeurd mandaat van ettelijke dui zenden guldens, dat niet mocht [worden afgegeven, omdat daarvoor bij den be trokken betaalmeester geen geld in kas was; deze mandaten betroffen betalingen voor werken, die de staat reeds lang in gebruik heeft. De aannemers moeten thans langer, dan billijk is, rente betalen van de door hen opgenomen gelden, omdat er geen behoorlijke orde op de betaling is gesteld. Door de Onderofficiers Schutterij- Club O. C. A. S, te Arnhem worden po gingen in 't werk gesteld tot het oprich ten van een Boud van Schuttcrij- onderoflieiercn van Nederland. Het doel van dezen bond is: le. de goede krachten die de schutterij in haar kader bezit tot éénheid te brengen; 2e. een band van kameraadschap te doen ontstaan; 3e. door gezamentlijk optreden in 't oog loopende fouten, langs ofïici- eelen weg trachten te verbeteren; 4e het houden van gezamentlijke bijeenkomsten enz. Zoodra een zeker aantal vereenigingen hun medewerking hebben toegezegd zul len nadere inlichtingen worden verstrekt en de werkkring nader worden omschreven. In eene Woensdagavond gehouden talrijk bezochte vergadering van voor standers van het openbaar onderwijs te Arnhem is eenparig besloten, een adres te richten aan de Tweede Kamer, om haar te verzoeken het daarheen te leiden, dat de hoofdbeginselen der tegenwoordige organisatie van het onderwijs ongeschon den worden gehandhaafd tegen openlijke of bedekte aanvallen van tegenstanders. «Ja, nu weet ik eerst wat liefhebben is hoe heerljjk de liefde eener schoone vrouwenzielkan bloeien Iltbt gij mij dan waarlijk zoo lief, mijn schat, mijn Maggie O. Zeg het mij thans nog een maal 1 «Achting en vriendschap hebt gij mij als den grondslag van ware liefde aan getoond. Welnu, dat fundament bestond sedert onheuglijke dagen voor u in mijn zieldoch de liefde, die er eens in woonde, werd in een ruïne herschapen, maar zoo God wilzal zich naast die ruïne een triomfboog verheden, waardoor eens een groot overwinnaar zegevierend binnentrekt." «Neen, neen, geen triomfboog naast bouwvallenDe ruïne zelf zal tot een triomfboog worden opgebouwd, die ieder jaar wel iets van zijn sieraden moet ver liezen doch die den vorm behoudt en wien men tot den laatster» dag van zijn bestaan kan aanzien, dat hij aan den roem van het geluk werd gewijd," sprak Oswald, zijn vrouw innig aan het hart drukkend en de van volkomen geluk stralende oogen met kussen bedekkende. Zacht werd er aan de deur geklopt, waarop de dienstbode verscheen. «Het avondeten staat op tafel, mijn heer!" «Goed, goedlaat dit mevrouw van Veldheim nog niet weten wij zullen haar roepen." EINDE. Bij regirnentsorder is aan het regiment grenadieis en jagers bekend gemaakt, dat de minister van oorlog met veel lof gewaagt over het gedrag en de tenue der militairen, die de Hollandsche afdeeling der Antwerpsche tentoonstel ling bewaakten. In het bijzonder wordt melding gemaakt van den tact, waar mede de commandant dier militairen, de sergeant Serruijs, ten allen tijde is opgetreden, waardoor ook in het buiten land een goeden dunk is verspreid om trent het Nederlandsche leger. Door den Neder). Rijnspoorweg zijn dezer dagen proeven genomen met lampen van de nieuwste constructie ter verlichting der rijtuigen. Het licht van sommige dezer olielpmpcn is zeer goed. De proeven worden nog steeds voortge zet, en de beste lampen zullen in ge bruik genomen worden. (<7. D.) In de vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. J. Bieruma Oosting, in den raad van commissarissen dei- Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen is voorzien door de benoe ming van Mr. J. H. Geertsenra, Comm. des Konings in Overijsel. Door de Bulgaarsche regeering is aan de groote mogendheden eene nota gezonden, waarin zij verklaart, zich bij de uitspraak der militaire commissie te zullen wederleggen, mits het district Widdin onmiddellijk door de Serviërs worde ontruimd. Deze nota heeft bij de mogendheden, zooals wel te verwachten was een goeden indruk gemaakt en reeds worden door de Oostenrijksche regeering bij Servië stappen gedaan om de ontrui ming te bevorderen. Vorst Milan schijnt daar evenwel weinig trek in te hebben en liever van de wapenstilstand gebruik te maken, om zijne troepen weder strijd vaardig te maken. Zelfs dreigde hij, wan neer de Bulgaren hem in 't district Widdin aanvielen, Pirot te zullen aan tasten. Het zal evenwel bij dreigen wel blijven, daar de straatwegen door groote massa's sneeuw zijn versperd, en ook een strenge vorst de bewegingen der troepen belet. Turkije schijnt hel wachten nu ook beginnen te vervelen. De Porte heeft n.l. aan de mogendheden verzocht om zonder verwijl het onderling eens te worden alsof dat maar zoo goedschiks gaan zou ten einde eene oplossing te verkrijgen, waardoor alle verdere militaire hande lingen voorkomen worden. De militaire commissie heeft intusschen reeds vastge steld, dat zoodra de Serviërs het Widdin- district hebben ontruimd, de ontruiming van het Servische gebied door de Bul garen zal geschieden en eene onzijdige gordel aan weerszijden der Servisch- Bulgaarschcgrenzen zal wordengetrokken. De Fransche Kamer heeft met groote meerderheid de besluiten van het Kabinet goedgekeurd, waarbij een aantal geeste lijken, die zich inetde verkiezingen hadden bemoeid zullen worden gestraft, A. s. Maandag zal over de Tonkin kredieten worden gediscussiëerd. De heer Brisson verklaarde, dat de Regeering de gevraagde credieten onverminderd zal handhaven en de bezetting van Tonkin verdedigen. Waarschijnlijk zal de verkie zing van een president der Republiek door het Congres op 28 dezer plaats bebben. Door de vrijzinnige partij in den Duit- schen Rijksdag is een voorstel ingediend strekkende om te verklaren, dat de ver banning van Russen en Oostenrijkers uit Pruisen door niets wordt gemotiveerd, volstrekt niet is in 's lands belang en ook de betrokkenen groote schade berokkend. Dit voorstel zal wel weder een hevige discussie ten gevolge hebben. De over eenkomst betreflende de Carolina-eilan- den werd gisteren op het Vatikaan ge- teekend. Kardinaal Jacobini gaf ter vie ring van dit heugelijke feest en ter eere der onderteekenaars een schitterend feest maal. Deze week werd door de Belgische Kamer het wetsontwerp tot vaststelling van het legercontingent voor 1886 aan genomen. Heden gaat de Kamer uiteen om op 12 Januari 1886 hare zittingen te hervatten. Uit Lissabon wordt het overlijden ge meld van Koning Ferdinand van Coburg vader van den tegenwoordigen sou- verein die in 1836 met Koningin Ma ria II huwde en toen den eeretitel van Koning ontving. Hij stierf in den ouder dom van 69 jaar. Tot leden van den geneeskundigen raad van Gelderland en Utrecht zijn bij Kon. besluit van 14 Dec. jl. benoemd, de heeren: Dr. G. van Overbeek de Meijer, hoogleeraar te Utrecht; Dr. P. Groeneboom alhier, Dr. H. W. van Rhijn teZutfen, Dr. S. H. Germanides te Gelder- malsen; H. M. Nijmans, arts te Harder wijk; J. Hegland, apotheker te Utrecht. Door de Directie van den Ned. Centraalspooiweg is, in verband met de wijziging der marktdagen, bepaald, dat de markttrein No. 12, welke te 6.50 v. m. van Nijkerk naar Utrecht vertrekt, en trein No. 5, welke te 1.25 n. m. van Amersfoort naar Nijkerk gaat, in plaats van Zaterdag 26 December op Donderdag 24 December e. k. zal loopen. In eene den 15 dezer gehouden algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van 's l3nds weerbaarheid Eendracht maakt Macht, is besloten, gedurende den winter, tot de zomeroefenin- gen weder een aanvang nemen, tot het houden van wekelijksche schietoefeningen, oefeningen in de behandeling van het geweer enz. en wel beginnende met a.s. Donderdagavond. Door den heer J. de Wilde is welwil lend een locaal voor dit doel beschikbaar gesteld. Dit plan is zeer zeker toe te juichen en hierdoor geeft deze vereeni ging blijken, het doel met de oprichting der weerbaarheidsvereenigingen beoogd, te begrijpen. Trouwe opkomst zij de leden aanbevolen. Ieder jongeling is het aan te raden kennis met deze echt vaderlundsche ver eeniging te maken. Zonder twijfel zal het bestuur gaarne aan belangstellenden de noodige inlichtingen verschaffen. Dinsdagavond had alhier in de St. Franciscus Xaveriuskerk op het Zand eene zeldzame plechtigheid plaats. Door eenige milddadige onbekenden was, ter eere van wijlen den HoogEerw. Heer II. Blom, in leven Deken en pastoor alhier, aan de parochie een prachtig gebeeldhouwde Kruisweg geschonken. Deze Kruisweg nu werd op plechtige wijze door den HoogEerw. Heer Janssen, pastoor te Hilversum en Deken van Amers foort, ingewijd. Genoemde Deken werd daarbij geassisteerd door den HoogEerw. Heer Kok van Utrecht en den WelEerw. Heer Pieck van Hoogland, terwijl 14 an dere heeren geestelijken de kruisen droe gen die boven de verschillende statiën behoorden. Als feestredenaar trad op de HoogEerw. Heer Deken van Maarssen, die in kernachtige woorden het ontstaan, het doel en het nut van den Kruisweg schetste en ten slotte uit naam van den pastoor der parochie, alsmede uit die van alle parochianen, de onbekende gevers dank zeide voor het schoone geschenk. Tal van andere heeren Geestelijken gaven door hunne tegenwoordigheid blijken van ingenomenheid, terwijl een overgroot aantal toehoorders zelden zagen wij in de kerk zoovelen bijeen mede hunne btlangstelüng in deze plechtigheid toonden. Donderdag 1.1. heeft de heer H. A. van der Meulen, predikant te Veendam in het Nut alhier gelezen. Deze lezing was zeer onderhoudend en tevens leer zaam. Hij sprak over de ieclame, die hij bepaalde als de kunst, om op dingen, die men wilde aanbevelen door in het oog vallende vertooningen de opmerk zaamheid te vestigen. De naam hiervan is nieuw doch de zaak is oud. Reeds de oude profeten zochten door een bijzon der costuum de aandacht te trekken, en de orakels maakten veel hocuspocus om hunne overigens meest heilzame raadge vingen aan te bevelen. In de nieuwere tijden vatte men de zaak op een andere wijze aan. Men bezigde in liet oog loo pende uithangborden, of prachtige aan- plakbilletten met allerlei kleuren, of ad vertenties met platen en verzen, of ver dichte verhalen, waarin hetgeen men wilde doen opmerken bijzonder uitkwam. Dit alles is zoo kwaad niet, mits het maar niet gebruikt wordt, om slechte waar aan den man te brengen. Gods dienst en zedelijkheid mogen echter niet door reclame gediend wordenwant dit zou profaan wezen. Na de pauze las hij twee bijdragen voor. Vooreeist eene rehabilitatie der vrouw van Trommius, die het hand schrift van het tweede deel der concor dantiën zou verbrand hebben, en die naar zijn inzien door de saaiheid van haren man was verbitterd. Ten tweede een kluchtig vers van eene vrouw, die op eene manufacturiersrekening het woord dito lezende meende, dat dit eene stof was, die zij niet gekocht had. Daar haar man en dochters hetzelfde meenden, zond zij hem naar den manufactuiier. De man kwam weerom met het ant woord, dat de manufacturer tot hem gezegd had »Gij zijt een ezel in folio En uwe vrouw en dochters zijn dito,dito.' Eene daverende toejuiching beloonde den begaafden spreker. In de Donderdagavond gehouden vergadering der Kamer van Koophandel bracht de waarn. voorzitter hulde aan de nagedachtenis van den onlangs overleden president der Kamer, den heer M. Wolff Mz. Ingekomen was eene afwijzende be schikking van den Minister van finan ciën op het onlangs aan den Minister gezonden adres omtrent de zegelwet. Van de directie der Ned. Centraal- Spoorwegmaatschappij was ingekomen een schrijven, waarin zij mededeelde, dat zij voorloopig geene verandering zou brengen in de verlichting van het Amers- foortsche spoorwegstation, met het oog op den onzekeren toestand, waarin de ligging van het station op dit oogenblik verkeert, ook in betrekking tot de ex ploitatie der lijn AmersfoortKesteren Nijmegen. Tot president der Kamer werd geko zen de heer D. P. Hamers, tot dusver vice-president; vervolgens is de heer J. Visser tot vice-president gekozen. Deze week had in het St. Pieters- en Bloklands gaslhuis wederom de jaar- lijksche tentoonstelling plaats der voor werpen bestemd voor de loterij der Prolestantsche armen. De verloting had heden morgen plaats en zeer zeker zal aan velen onzer lezere reeds het een of ander fraai en tevens practisch voorwerp als prijs zijn thuis bezorgd. Hulde aan de daines-directriees die ook nu weder zich vele moeite en opoffering getroostten ter wille hunner arme medeburgers. Utrecht. Toen in den afgeloopen nacht omstreeks 12 ure, de machinist R. na volbrachte arbeid, zijne woning in de Tromstraat alhier binnentrad, bemerkte hij tot zijne verwondering, dat zijn 12 jarig zoontje alleen in de kamer was en aan eene tafel zat te slapen. Na den knaap te hebben gewekt, deelde deze hem mede, dat moeder met zware hoofd pijn naar bed was gegaan en hij haar niet had willen roepen omdat zij zoo rustig sliep. Aan het bed gekomen kwam de man al spoedig tot de treurige ont dekking, dat zijne vrouw in waarheid rustig sliep echter om niet weder te ontwaken. Eene haitkwaal waaraan zij lijdende was, had plotseling aan haar leven een einde gemaakt. De zoo schoongelegen buiten plaats «de Oorsprong? aan de Biltstraat alhier, sedert kort in andere handen overgegaan, wordt gedeeltelijk gesloopt; alleen het woonhuis met bijbehoorende gebouwen en het daarom gelegen terrein blijft gespaard, de overige gronden zul len voor het grootste gedeelte met hui zen worden bebouwd en verder worden gebruikt tot het doortrekken eener be staande en aanleggen eener nieuwe straat, loopende van de Biltstraat tol de Tulpstraat. Banrn. De Rederijkerskamer «Bernard ter Haar" alhier, gaf Donderdag jl. hare zevende openbare vergadering in de groote zaal van het Arnalia hotel. Drie, goedgekozen stukken werden ten tooneele gebracht, nl. als voorstuk tZij is Krank zinnig, tooneelspel in twee bedrijven naar het Fransch van Melesville door Mr. J. H. Bourlage, ten tweede tHercules" kluchtspel in een bedrijf door Leonard en als nastuk Dik eet bij mijne Moeder", tooneelspel in één bedrijf door H. P. Boudier. Werd vroeger door ons gewezen op de nette en voor dat doel, goed inge richte zaal, op het decoratief, de costumes en de goede vorderingen die deze Kamer maakte, wat ons echter dien avond te zien werd gegeven, overtrof verre onze verwachting. Eenige nieuwe werkende leden waren sedert het vorige jaar toegetreden; de ongesteldheid van een werkend lid was oorzaak, dat van elders een werd uitge- noodigd, die dan ook aan de werkzaam heden van dien avond deelnam. Bij de voorstelling van het eerste stuk, «Zij is krankzinnig," waren de drie hoofd rollen, die van Bernard Harleigh, Lady Anna zijne echtgenoote, en Wood ge neesheer en huisvriend; deze werden onverbeterlijk gespeeld, alle drie kwa men tot hun volle recht. Het stuk in zijn geheel mede te deelen daarvoor ont breekt ons de plaatsruimte. Het spel van Harleigh was boeiend, het greep aan, het was geheel natuur. Lady Anna, zijne echtgenoote, speelde vol gevoel de jonge liefhebbende gade, de verdachte onschuldige vrouw; haar spel mag on berispelijk genoemd worden. Wood, als geneesheer en huisvriend, was in zijn rol als docter zeer natuurlijkonge dwongen vroolijk en toch ernstig, daar hij wist welke gevaarlijke ziekte hij had te genezen; ook hij speelde meesterlijk; de overige spelers waren allen rolvast waardoor te meer het geheel tot zijn recht kwam. Aan het einde van de voor stelling werd Lady Anna voor haar keu rig spel eene fraaie krans vereerd. Het kluchtspel «Herkules" werd tot groot vermaak der toeschouwers goed afgespeeld; alle werkende leden brachten hun rol niet alleen goed ten einde, maar wekten door hnn spel algemeen de lach lust op. Door omstandigheden waren wij niet in de gelegenheid, het laatste stuk tik eet bij mijne moeder" geheel te kunnen bijwonen; wat wij er echter van te zien kregen, gaf den indruk, dat ook dit stuk goed van stapel zoude loopen, de hoofdpersonen van het eerste stuk traden er in op. Er werd druk geapplaudiseerd. Alle plaatsen in de zaal waren bezet. De avond werd met een geanimeerd bal be sloten. Wij mogen niet eindigen zonder de leden der Rederijkerskamer «Bernard ter Haar" geluk te wenschen met deze zoo wel geslaagde uitvoering en zijn over tuigd, dat zoo voortgaande de Kamer een der beste van de bestaande zal worden. De tusschen de bedrijven gemaakte muziek, door eenige leden van het mu ziekkorps van het 4e Regiment Huzaren te Deventer droeg mede veel bij tot het genoegen van dien avond. Bunschoten. De visscherij op dj Zuiderzee levert tegen wooidig bijna geei vangst op. Het meerendeel der visschers vaartuigen blijft werkeloos in de haven liggen, omdat de onkosten door dj vangst niet kunnen gedekt worden. Hoogland. Dinsdagavond had alhier ten derde male de stemming plaats tot verkiezing van een ouderling der Ilerv. kerk. Gekozen werd de heer Ivullevé, die verklaarde de benoeming te aanvaarden. Tieuhovcn. In onze gemeente circu leert een adres aan den commissaris des Konings om tot Burgemeester benoemd te krijgen den heer Mr. IV'. J. Saaymans Vader, Advokaat te 's Hage. Al de kie zers teekenden reeds op het adres. Gelijk adres werd gezonden, door de kiezers van Bieukelen St. Pieter en Breukelen-Nyenrode, ten einde den heer Saaymans Vader ook v»or deze gemeen ten tot Burgemeester'te krijgen. Abkoude. Gisteren werd aan den stations-klerk J. W. de Jeeger alhier door de directie der Ned. Rijnspoorweg-Mij, een diploma wegens 25-jaiigen trouwen dienst benevens een geschenk in geld uitgereikt. Barnevcld. Nabij het station alhier is door den lieer C. Moll, wonende op Kreel onder Ede, een bunder heidegrond aangekocht van de Voorthuizer Maalschap, met het doel daarop eene varkensslach terij te beginnen, voornamelijk voor de verzending naar het buitenland. Voor de landbouwers, die varkens mesten voor den handel, is de vestiging van deze slagerij van veel belang. Sclierpenzeel. Nu het station «Wou denbergScherpenzeel" van den spoor weg AmersfoortNijmegen gereed is, hoort men de, onzes inziens niet geheel ongegronde, klacht, dat het daar ter plaatse minder doelmatig staat voor een geregeld en goedkoop verkeer met Hol land en Duitschland, terwijl dit bij eenig oordeelkundig nadenken met één penne- streek het geval had kunnen zijn. Wan neer men namelijk dit station een kwar tier verder de lijn op, bij Wildenburg (waar de Rijnspoor deze lijn kruist) had geplaatst, ware men overal geweest; terwijl nu de doorrid tot Kesteren of Rhenen onnoodige moeilijkheden en kos ten baart, en Betuwe en Veluwe niet half zoogoed zijn gebaat, daar het gezegde punt Wildenburg, zóó is gelegen, dat het van Amerongen en Leersum even goed bereikbaar is, dus ook voor de exploitatie, meer voordeel zou kunnen opleveren. Men hoopt daarom algemeen, dat deze vergissing, door eene halt op Wildenburg aangebracht, weder zal worden goed gemaakt, terwijl ook eene halt te Leus den het vertier zeer zou kunnen bevor deren. Naar aanleiding van een bericht voorkomende in ons nummer van 6 Dec jl. ontvingen wij gisteren onderstaand schrijven ter rectificatie In een der vorige nummers der Nieuive Amersfoortsche Courant komt een stukje voor waarin gemeld wordt dat door den kerkvoogd J. Renes rekening en verantwoording is gedaan over 1884 en de rekening sluit met een nadeelig saldo van f500. De berichtgever van dat stukje heeft de klok wel hooren luiden maar weet toch niet goed waar de klepel hangt, ik zou hem raden, zich beter op de hoogte te stellen, voor hij in eene Courant schrijft over zaken, daar het nadeelig saldo maar f 156,69' bedraagt. De Administreerende kerkvoogd, J. RENES. Eist. De bemesting van de tabaksper ken met tabaksstelen vindt ook hier thans meer en meer ingang en reeds is een groote uitgestrektheid land voor het gewas 1886 daarvan voorzien. De uitkomsten zijn tot hiertoe even goed als met scha- penmest, terwijl de kosten Vj lager zijn. Scheepsladingen stelen worden dan ook uit Duitschland voor dat doel aangevoerd. Pntten. Maandag woedde alhier een brand in een korenberg of schuur. De veldwachter G., die ijverig pogingen aan wendde om wat te redden, had het on geluk onder het brandende perceel te geraken, toen dit werd omgehaald. Met moeite werd hij weer te voorschijn ge bracht. Eerst meende men geen leven meer in hem te bespeuren later bleek echter dat hij nog leefde. Er moet ech ter weinig hoop bestaan op zijn behoud. Vcenendaal. Met groote inge nomenheid zal men hier met ons vernemen, dat de heer P. de Wijs geheel hersteld, zijn ambt als burgemees ter, na eene afwezigheid van 8 weken, wederom heeft aanvaard. Amerongen. Het de voorgaandeweek door de commissie opgemaakte be zwaarschrift ten einde wijziging te ver krijgen in de typen en schalen der be lasting op de ongebouwde eigendommen, is, door ruim 40 grondeigenaren getee- kend, verzonden. IJselsteiu. Door den Raad dezer gemeente is, in zijn laatste vergadering besloten, om de door deze gemeente aan

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2