NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Ridderschap en Dorperheid. Woensdag 6 Januari 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselyke berichten. F euilleton. t. pluim. 2> AMERSFIORTSCU C0U1ANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheelc Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Yan 16 regels 0.40iedere regel meer 5 Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Naar het Dagblad verneemt, be staat bij Z. M. den Koning het voorne men dezen winter, een paar groote soirees ten paleize te geven. Zooals men weet is door den Mi nister van Financiën de hand geslagen aan de herziening der wet op de perso- neele belasting. Naar wij vernemen wordt dit vrij om vangrijk werk o. a. op de volgende hoofd beginselen voorbereid: De belastbaarheid zou eerst aanvan gen bij een huurwaarde van f 100, in plaats van de belastbare opbrengst van f67, thans aangenomen. De deuren en vensters zouden als grondslag van belasting vervallen. Daar entegen zou voor het meubilair een hoo- ger tarief van belasting voorgesteld wor den en zouden de klassen van dienst- en werkboden of paarden, thans onbelast baar of lager belastbaar in de belasting begrepen woiden. Hoofddoel is den druk voor den middelstand zooveel mogelijk te verlichten en meer gelijkmatig te ver- deelen. Handelsbl. Dinsdag werd in het gebouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam de vergadering gehouden van afgevaardigden van provinciale-, ge meente- en waterschapsbesturenhan del-, scheepvaart- en landbouwcorpora- tiën, ter bespreking der afsluiting en drooglegging der Zuiderzee. De heeren Buma en Van Diggelen leid den de vergadering. Ter toelichting van eenige voorstellen van genoemde heeren werd o. a. gezegd, dat het doel der vergadering was, tot hiertoe verspreide krachten te vereenen, terwijl het doel der Vereeniging is, door samenwerking te hereiken, wat tot dus verre door enkelen vruchteloos is be proefd, nl. het verkrijgen van een deug delijk avant-project van het geheel en het op dien grondslag bevorderen eener sedert lang gewenschte uitvoering. De kosten dezer voorbereidende werkzaam heden worden op f 30,000 geraamd. Na onderlinge bespreking werden de drie eerste voorstellen der Heeren Buma en Van Diggelen (lo. het oprichten eener vereeniging, die ten doel heeft een vol ledig en giondig onderzoek naar de droogmaking te doen instellen; 2o. dat de kosten van dit onderzoek door de vereeniging zullen worden gedragen 3. dat tot deze vereeniging alle belang hebbende en belangstellende personen en corporatiën zullen kunnen toetreden) bij acclamatie aangenomen. Maandagnacht is de schildwacht voor de cellulaire gevangenis te Amster dam geplaatst, door slaap bevangen ge worden en zoodoende in de gracht aan de Weteringschans terecht gekomen. Door dit bad gewekt wist hij er spoedig weer uit te klauteren, zoodat hij er dit maal enkel met den schrik en een nat pak afkwam. De heeren Grootes, te Westzaan, hebben aan acht arbeiders, die hen gedu rende 25 jaren met grooten ijver en nauwgezetheid gediend hadden, remon toirhorloges ten geschenke gegeven. De firma Dobbelman, te Rotter dam, heeft op Oudejaar aan de bureaux van politie doen bezorgen 25 sigaren voor iederen politie-agent, 50 voor iede- ren onder-inspecteur, 100 voor iederen inspecteur, en zulks uit dankbaarheid voor de hulp, die de politie hem onlangs schonk, toen diefstal op zijn fabriek was gepleegd. Het politiepersoneel bestaat uit ongeveer 400 man. Te Arnhem heeft in den nacht van 1 op 2 dezer eene vechtpartij plaats gehad, waarbij een persoon zoodanig aan het hoofd is gewond, dat hij terstond naar het ziekenhuis moest worden ge transporteerd. De dader is gearresteerd. Op de Maas tusschen Rotterdam tot Vlaardingen dreef Zaterdagochtend veel wrakhout, zonder dat er iets van een aanvaring bekend was. Het bleek later afkomstig te zijn van het Rijnschip Barbera, dat voor de stad had gelegen, losgeraakt en geheel stukgeslagen was, op verschillende langs de rivier gelegen plaatsen werden stukken opgevischtde schroef van de stoomboot Vlaardingen III geraakte in het ongereede door een stuk wrakhout, dat er tusschen geraakte. Vorst Alexander van Bulgarije heeft den Czaar de hand ter verzoening ge reikt, in een schrijven, waarin hij tevens terugzending der Russische officieren ver zocht. Ook wordt in de laatste dagen weder veel over een huwelijk tusschen Vorst Alexander en eene dochter van den Duitschen Kroonprins gesproken, om wier hand hij vroeger reeds eenmaal te vergeefsch aanzoek heeft gedaan. Tus schen Bulgarije en de Porte zal waar schijnlijk eene voorloopige regeling tot stand komen, waarmede de Europeesche mogendheden dan genoegen zullen nemen. Ook in Servië schijnt de oorlogzuchtige stemming te bedaren. Koning Milan is naar Belgrado vertrokken, ten einde een onderhoud te hebben met de aanvoerders der verschillende partijen. Een Reuter- telegram meldt, dat Servië een duurza- men vrede wil sluiten, mits het statu quo betreffende het wederzijdsche grond gebied worde hersteld en niet op scha- devergoediug wordt aangedrongen. De Grieksche regeering heeft intus- schen mede eene nota aan de groote mo gendheden gezonden, waarin zij haar leedwezen betuigt over de a. s. vereeni ging van Oost-Rumelië met Bulgarije, waardoor vele duizenden onderdanen van Griekschen landaard voor haar verloren gaan. Zij vraagt herstel van de grens regeling, zooals die door het Berlijnsche Congres was bepaald en voegt er bij, dat zij hare krijgstoerustingen te land en ter zee zal voortzetten, om voor de Grieksche rechten op te komen. Ook de Porte zet harerzijdsch de krijgstoerustingen op groote schaal voort. De heer de Freycinet heeft de opdracht tot vorming van een nieuw Fransch Ka binet aanvaard, Behoud de heer de Frey cinet de portefeuille van buitenlandsche zaken voor zich en hiervoor bestaat zeer veel kans dan kan men eene verandering in het bestuur der koloniale politiek van Frankrijk als zeker beschou wen en zal generaal De Courcy wel zijn langsten tijd in Tonkin hebben doorge bracht. Bij eene j. 1. op het Kerkhof Père La- chaise gehouden bijeenkomst ter herden king van den dood van Blanqui kwamen ook roode lappen voor den dag, waarop de politie tusschen beide kwam en de menigte uiteen dreef. Het 25-jarig jubilé der troonsbestij ging van Keizer Wilhelm (als Koning van Pruisen) is Maandag op indrukwekkende wijze gevierd. De koning van Saksen kwam onverwacht persoonlijk den keizer gelukwenschen. Des namiddags werd eene plechtige godsdienstoefening in de slot kapel gehouden en daarna groote geluk- wensching in de Witte Zaal van het Koninklijk slot. Von Bismarck en Moltke viel de eer te beurt door den Keizer op de hartelijkste wijze te worden omhelsd. Geheel Berlijn was in feestdosch. Bij het uitrijden werd het Keizerlijke paar met eindeloos gejubel begroet. In de Spaansche Cortez is de ruzie alweer begonnen. De republikeinen vallen de voorstanders der monarchie aan over de verlenging der handelsverdragen. Waar schijnlijk zal Sagasta nu tot ontbinding der Kamer overgaan. Op de Oostkust van Afrika te Mon- bassa is de Engelsche Bisschop Han- ninglon door een der inlandsche konin gen gevangen genomen en waarschijnlijk gedood. Engeland zal nu zeker wel weer eene expeditie daarheen zenden, te meer daar in Birma de zaakjes zoo goed gaan. Volgens ontvangen telegram is generaal Prendergast te Bhamo aangekomen en door het Birmasche bestuur en de Chi- neesche kooplieden zeer hartelijk ont- De Directeur van het Postkantoor alhier, maakt bekend, dat op Maandag 4 Januari j. 1. 's nam. tusschen 1 en 2 uur in de brievenbus aan de St. Jan straat, door eene baldadige hand eene brandende lucifer geworpen is, waardoor eenig drukwerk geheel verbrand is. De Directeur, C. SMITT. Amersfoort, 6 Januari 1886. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente des mor gens half tien en des avonds om vijf uur geleid worden door den heer Werner van Amsterdam. Bij Koninklijk besluit van 31 Dec. 1885, is de 2e luit. der genie J. L. H. Van Hoik, van het leger in Neder!. Indië thans gedetacheerd bij het leger hier te lande, te rekenen van 1 Jan. 1886 in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der genie van het leger hier te lande. Maandagmorgen werd de nieuw gebouwde R. C. Parochiale Burger- Tus schen- en Armenschool, door den Zeer- Eerw. Heer Pastoor J. Beekman, bijge staan door alle pastoors en kapelaans der beide parochiën, op plechtige wijze ingewijd. Het spijt ons van de inrichting der ocalen niets te kunnen mededeelen, daar wij niet in de gelegenheid werden ge steld deze te bezichtigen. Naar wij even wel vernemen zijn de verschillende localen ruirn en practisch gebouwd. De lessen vangen aan met 400 kinde ren, terwijl het onderwijs is toevertrouwd aan vijf onderwijzers met den heer J. Rib- berink als hoofd, terwijl door de Zusters van O. L. Vrouwe voor het onderwijs der meisjes wordt gezorgd. Maandagmiddag werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den HEd. Gestr. Heer Pieter Schuijt Jz. Donderdag j. I. onverwachts ontslapen. Amersfoort verliest in hein een zijner edelste bur gers, wiens lust het was wel te doen. Niet alleen de verschillende instellingen, van welker bestuur hij lid was (Burger weeshuis, het gesticht »de Armen dePoth" St. Anna Paulowna-bewaarschool, Gustaaf- Adolfvereeniging enz.) verliezen in hem een ijverigen weldoener, maar ook de ar men zullen zijn verlies nog lang betreu ren, want veel, zeer veel werd door hem gegeven, zij het dan ook in stilte, het geen evenwel de waarde der gift nog verhoogde. Aan de groeve, om welke zich een aantal vrienden en deputatiën van verschillende vereenigingen hadden verzameld, werden door Ds. Graswinckel de deugden van den overledene herdacht, waarna door den heer Ruijs als naastbe. staande in gevoelvolle woorden bedankt werd voor de laatste eer den overledene bewezen. Maandagnamiddag werd een begin van brand opgemerkt inde brieven bus aan de Kampstraat alhier, vermoe delijk ontstaan door het inwerpen van brandende lucifers door kwajongens. Naar men ons mededeelt waren reeds eenige brieven verkoold. door Is zij spoedig terug, Floris Ik moet heden nog mijn oom van Craaijen- horst bezoeken en heb mij den om weg getroost, om ook het Berghuis niet te vergeten. Een kus van hare lippen zal mij ruimschoots schadeloos stellen, eindigde hij lachend. Nauwelijks had Floris geantwoord, of een lichte stap werd in de gelachkamer gehoord, de deur kraakte en een slanke meisjesgestalte trad binnen. Als een half ontloken rozenknopje, dat met dauwparels in de morgenzonne schittert, als een drijvend avondwolkje, welks randen door het maanlicht worden ver zilverd, zulk een indruk moest Ada noo-'-skelijk op ieder jongelingshart ma ken.-" Een licht blosje kleurde aanstonds hare perzikzachte wangen, toen zij Cuno zoo onverwacht voor zich zag, en als om dien maagdeblos te verontschuldigen volgde tegelijkertijd. »Gij hier, Cuno?! Ridder Cuno, moest ik zeggen. Ha, ha, dat hadt ge niet gedacht, Ada," antwoordde Cuno, terwijl hij haar hartelijk omhelsde. »Dat hadt ge zeker niet gedacht Ada, van daag nog uwen ridder te spreken. De schim mel hiervoor heeft u ook misleid mijn Bruin zou mij ongetwijfeld verraden hebben. Neen, Cuno, zoo spoedig had ik u niet hier verwacht. Waart gij langer dan de volgende week uitgebleven, ik zou gedacht hebben, Cuno wil niets meer met mij, arm meisje, te doen heb ben maar nu moet ik bekennen, dat uwe komst mij inderdaad verrast heeft. Ho, ho! Ada, nu draaft ge door, neen, dat meent ge nietal verhief morgen onze Eerwaarde Bisschop Rudolf mij tot de hoogste bediening, mijn hart zou voor u even warm blijven kloppen. »Bijlo," riep Floris, agoed ge sproken, dat is een ridderwoord en een ridderwoord is onbreekbaar." »Nu is de tijd tot handelen geko men, vervolgde Cuno, gij weet Ada, en ook uw vader was er getuige van, hoe ik beloofd heb, mijn vader over onze liefde te spreken, zoodra ik Ridder geslagen was. Vóór dien tijd kwam het te onpas. Wel zal het mijnen vader moeite kosten zijne toestemming te ver- leenen, maar ik weet bij ondervin ding, dat hij zijn eenig kind niets wei geren kan. Morgen wil ik er reeds over spreken, en de volgende week hoop ik u aan hem te kunnen voorstellen. iGod zij ons genadig!" antwoordde Ada die den ridder met een bedrukt gelaat had aangezien, sik wil O. L. V. om bijstand biddenmaar mocht uw vader weigeren, bedenk dan, Cuno, dat ik u nooit tot ongehoorzaamheid zal aansporen. »Goed zoo, mijn kind, Heer Cuno en u geef ik graag mijn vaderlijken zegen; maar zijnen ouders ongehoorzaam zijn, Heer Ridder, dat verbiedt uwe heilige belofte." Nadat Cuno betuigd had in deze geheel naar recht en plicht te zullen handelen, begon het gesprek over minder belangrijke zaken te loopen. Na een half uur sloeg Cuno den steilen weg naar Craaijen- horst in. Hij zag niet hoe in zijne nabij heid in het bosch een oude vrouw met feeksachtig uiterlijk haren stok dreigend naar hem ophief; en nog minder hoorde hij de vervloeking, die zij tegen hem uitstiet. Hij was te veel in gedachten verloren, hij dwaalde te veel in het ver leden rond, om daarop te letten. Duide- I lijk stond het hem weer voor den geest, hoe hij Ada, den eersten keer gezien had, hoe hij reeds bij den eersten oog opslag haar liefgekregen had. Vaak had hij zich trachten te verklaren, hoe het kwam, dat zoo'n arm meisje zich zoo gunstig van anderen uit haren stand onderscheidde; maar tot nog toe was het hem onduidelijk gebleven. Den vori- gen keer, toen hij haar een bezoek had gebracht, als page nog, had Floris hem het bezit van Ada gewaarborgd, op voorwaarde, dat Cuno, zoodra hij Ridder werd zijn vader's goedkeuring zou vra gen. In die gedachten verdiept bereikte hij Craaijenhorst. Hartelijk werd hij daar ontvangen en eerst 's avonds laat kwam hij op Leeu wenburcht aan. Vader Arnoud wachtte reeds met brandend verlangen op de terugkomst van zijn zoon. Nauwelijks was Cuno ge zeten, of de slotheer begon op een toon, waarin zelfvoldoening en trots lagen opgesloten >iHeer Ridder, er is goed nieuws van daag gekomen. Onze genadige Heer en Bisschop heeft u, Ridder Cuno van Leeuwenburcht, gewaardigd, een gedeelte van zijn leger tegen Sweder van Kuilen burg aan te voeren. Het gerucht loopt, dat Sweder onzen eerwaarden Heer en Bisschop uit Utrecht verdrijven wil, en dat hij reeds met een 'eger uit Amers foort opgerukt is." nVoorwaar een groote eer, vader, zei Cuno terwijl hij den blik op den bisschoppelijken brief sloeg. En wei- neer moet ik bij Z.Eerw. verschijnen?" »Gij zoudt morgen te tien ure de bevelen van Z.Eerw. komen ontvangen veel tijd hebt ge dus niet meer over." />Maar vertel eens, vervolgde hij, toen het avondeten gereed werd gezet, hoe maakt mijn broeder het?" O, zeer goed, vader; hij was hoog vereerd zijn petekind als Ridder te ont vangen. Mijne beide neven waren naar Rhenenmaar Oom zou spoedig met hen ons hier een bezoek brengen. Nu, daar zal vooreerst weinig van komen want ik voorzie dat Sweder niet zoo spoedig van zijne aanspraken af zal zien." Dat meen ik ook, Cuno. Maar hoor, daar is onze lieve Nicht, laat ons eten." Nog een gelieelen tijd liep het gesprek over den eervollen post, dien de Bisschop den jeugdigen Ridder had toevertrouwd. Wij zullen van dien tijd gebruik maken, om met een paar woorden den lezer ir kennis te stellen met den werkkring dien Cuno wachtte. (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1